List of MPs elected in the 1713 British general election

List of MPs elected in the 1713 British general election

2nd Parliament (1708)
3rd Parliament (1710)
4th Parliament (1713)
5th Parliament (1715)
6th Parliament (1722)

This is a list of the 558 MPs or Members of Parliament elected to the 314 constituencies of the Parliament of Great Britain in 1713, the 4th Parliament of Great Britain and their replacements returned at subsequent by-elections, arranged by constituency.[1]

Elections took place in 22 August – 12 November 1713


Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

AEdit

Aberdeen Burghs (seat 1/1) John Middleton Whig
Aberdeenshire (seat 1/1) Sir Alexander Cumming Tory
Abingdon (seat 1/1) Simon Harcourt Tory
Aldborough (seat 1/2) John Dawnay
Aldborough (seat 2/2) Paul Foley Tory
Aldeburgh (seat 1/2) Sir Henry Johnson Tory
Aldeburgh (seat 2/2) William Johnson Tory
Amersham (seat 1/2) Montague Garrard Drake Tory
Amersham (seat 2/2) The Viscount Fermanagh - sat for Buckinghamshire
Replaced by James Herbert 1714
Tory
.
Andover (seat 1/2) Sir Ambrose Crowley - died
Replaced by Gilbert Searle 1714
Andover (seat 2/2) William Guidott Whig
Anglesey (seat 1/1) The 4th Viscount Bulkeley Tory
Anstruther Easter Burghs (seat 1/1) Sir John Anstruther, 1st Bt Whig
Appleby (seat 1/2) Thomas Lutwyche Tory
Appleby (seat 2/2) Sir Richard Sandford, Bt. Whig
Argyllshire (seat 1/1) Sir James Campbell
Arundel (seat 1/2) Viscount Lumley
Arundel (seat 2/2) The 8th Earl of Thomond
Ashburton (seat 1/2) Richard Reynell Tory
Ashburton (seat 2/2) Roger Tuckfield Whig
Aylesbury (seat 1/2) Simon Harcourt
Aylesbury (seat 2/2) John Essington
Ayr Burghs (seat 1/1) Charles Oliphant
Ayrshire (seat 1/1) John Montgomerie

BEdit

Banbury (seat 1/1) Sir Jonathan Cope
Banffshire (seat 1/1) Alexander Abercromby
Barnstaple (seat 1/2) Nicholas Hooper
Barnstaple (seat 2/2) Sir Arthur Chichester
Bath (seat 1/2) Samuel Trotman
Bath (seat 2/2) John Codrington
Beaumaris (seat 1/1) Hon. Henry Bertie
Bedford (seat 1/2) Samuel Rolt Tory
Bedford (seat 2/2) John Cater Whig
Bedfordshire (seat 1/2) Sir Pynsent Chernock, 3rd Bt Tory
Bedfordshire (seat 2/2) John Harvey Tory
Bere Alston (seat 1/2) Lawrence Carter
Bere Alston (seat 2/2) Sir Peter King
Berkshire (seat 1/2) Sir John Stonhouse, Bt
Berkshire (seat 2/2) Robert Packer
Berwickshire (seat 1/1) George Baillie
Berwick-upon-Tweed (seat 1/2) Richard Hampden
Berwick-upon-Tweed (seat 2/2) William Orde
Beverley (seat 1/2) Sir Charles Hotham, Bt Whig
Beverley (seat 2/2) Sir Michael Warton
Bewdley (seat 1/1) Salwey Winnington
Bishop's Castle (seat 1/2) Richard Harnage
Bishop's Castle (seat 2/2) Robert Raymond
Bletchingley (seat 1/2) George Evelyn
Bletchingley (seat 2/2) Thomas Onslow
Bodmin (seat 1/2) Hon. Francis Robartes
Bodmin (seat 2/2) Thomas Sclater
Boroughbridge (seat 1/2) Sir Brian Stapylton, Bt
Boroughbridge (seat 2/2) Edmund Dunch Whig
Bossiney (seat 1/2) Sir William Pole
Bossiney (seat 2/2) John Manley - died
Replaced by Paul Orchard 1714
Boston (seat 1/2) Henry Heron
Boston (seat 2/2) Richard Wynn
Brackley (seat 1/2) Hon. William Egerton – unseated on petition
Replaced by John Burgh 1714
Brackley (seat 2/2) Paul Methuen – unseated on petition
Replaced by Henry Watkins
Bramber (seat 1/2) The Lord Hawley
Bramber (seat 2/2) Hon. Andrews Windsor
Brecon (seat 1/1) Roger Jones
Breconshire (seat 1/1) Sir Edward Williams
Bridgnorth (seat 1/2) William Whitmore
Bridgnorth (seat 2/2) John Weaver
Bridgwater (seat 1/2) John Rolle
Bridgwater (seat 2/2) Nathaniel Palmer
Bridport (seat 1/2) John Hoskins Gifford
Bridport (seat 2/2) William Coventry
Bristol (seat 1/2) Thomas Edwards
Bristol (seat 2/2) Joseph Earle
Buckingham (seat 1/2) John Radcliffe
Buckingham (seat 2/2) Thomas Chapman
Buckinghamshire (seat 1/2) John Fleetwood
Buckinghamshire (seat 2/2) The 1st Viscount Fermanagh
Bury St Edmunds (seat 1/2) Aubrey Porter
Bury St Edmunds (seat 2/2) Lord Hervey
Buteshire (seat 1/1) John Campbell

CEdit

Caernarvon Boroughs (seat 1/1) Sir Thomas Wynn, Bt
Caernarvonshire (seat 1/1) William Griffith
Caithness (seat 0/0) Alternating seat with Buteshire -unrepresented in this Parliament
Callington (seat 1/2) Samuel Rolle
Callington (seat 2/2) Sir John Coryton
Calne (seat 1/2) William Northey
Calne (seat 2/2) William Hedges
Cambridge (seat 1/2) John Hynde Cotton
Cambridge (seat 2/2) Samuel Shepheard
Cambridgeshire (seat 1/2) John Bromley
Cambridgeshire (seat 2/2) John Jenyns
Cambridge University (seat 1/2) Hon. Dixie Windsor
Cambridge University (seat 2/2) Thomas Paske
Camelford (seat 1/2) Sir Bourchier Wrey
Camelford (seat 2/2) James Nicholls
Canterbury (seat 1/2) John Hardres
Canterbury (seat 2/2) Henry Lee
Cardiff Boroughs (seat 1/1) Sir Edward Stradling, Bt
Cardigan Boroughs (seat 1/1) Sir George Barlow, 2nd Baronet
Cardiganshire (seat 1/1) Thomas Johnes
Carlisle (seat 1/2) Sir Christopher Musgrave, Bt
Carlisle (seat 2/2) Thomas Stanwix
Carmarthen (seat 1/1) Richard Vaughan
Carmarthenshire (seat 1/1) Sir Thomas Powell, Bt
Castle Rising (seat 1/2) Hon. William Feilding
Castle Rising (seat 2/2) Horatio Walpole, junior Whig
Cheshire (seat 1/2) Sir George Warburton, Bt
Cheshire (seat 2/2) Charles Cholmondeley
Chester (seat 1/2) Sir Henry Bunbury, Bt
Chester (seat 2/2) Peter Shakerley
Chichester (seat 1/2) William Elson
Chichester (seat 2/2) James Brudenell
Chippenham (seat 1/2) Sir John Eyles
Chippenham (seat 2/2) John Norris
Chipping Wycombe (seat 1/2) Sir Thomas Lee, Bt
Chipping Wycombe (seat 2/2) Sir John Wittewrong, Bt
Christchurch (seat 1/2) Peter Mews
Christchurch (seat 2/2) William Ettrick
Cirencester (seat 1/2) Thomas Master Tory
Cirencester (seat 2/2) Benjamin Bathurst Tory
City of Durham see Durham (City of) ...
City of London see London (City of) ...
Clackmannanshire (seat 1/1) Sir John Erskine, 3rd Baronet
Clitheroe (seat 1/2) Thomas Lister
Clitheroe (seat 2/2) Charles Zedenno Stanley
Clyde Burghs see Glasgow Burghs ...
Cockermouth (seat 1/2) Nicholas Lechmere
Cockermouth (seat 2/2) Joseph Musgrave
Colchester (seat 1/2) Sir Thomas Webster, Bt – unseated on petition
Replaced by William Gore
Colchester (seat 2/2) Sir Isaac Rebow – unseated on petition
Replaced by Nicholas Corsellis
Corfe Castle (seat 1/2) Richard Fownes
Corfe Castle (seat 2/2) John Bankes
Cornwall (seat 1/2) Sir William Carew, Bt
Cornwall (seat 2/2) John Trevanion
County Durham see Durham (County) ...
Coventry (seat 1/2) Sir Christopher Hales 24 April 1711
Coventry (seat 2/2) Sir Fulwar Skipwith, Bt
Cricklade (seat 1/2) Sir Thomas Reade
Cricklade (seat 2/2) William Gore - sat for Colchester
Replaced by Samuel Robinson 1714
Cromartyshire (seat 0/0) Alternating seat with Nairnshire - unrepresented in this Parliament
Cumberland (seat 1/2) James Lowther
Cumberland (seat 2/2) Gilfrid Lawson

DEdit

Dartmouth (seat 1/2) Sir William Drake
Dartmouth (seat 2/2) Frederick Herne
Replaced by John Fownes 1714
Denbigh Boroughs (seat 1/1) John Wynne
Denbighshire (seat 1/1) Sir Richard Myddelton, Bt Tory
Derby (seat 1/2) Edward Mundy
Derby (seat 2/2) Nathaniel Curzon Whig
Derbyshire (seat 1/2) Godfrey Clarke
Derbyshire (seat 2/2) John Curzon
Devizes (seat 1/2) Robert Child
Devizes (seat 2/2) John Nicholas
Devon (seat 1/2) Sir William Courtenay
Devon (seat 2/2) Sir Coplestone Bampfylde, Bt
Dorchester (seat 1/2) Nathaniel Napier
Dorchester (seat 2/2) Henry Trenchard
Dorset (seat 1/2) George Chafin
Dorset (seat 2/2) Thomas Strangways
Dover (seat 1/2) Sir William Hardres, Bt
Dover (seat 2/2) Philip Papillon
Downton (seat 1/2) John Sawyer
Downton (seat 2/2) John Eyre
Droitwich (seat 1/2) Richard Foley
Droitwich (seat 2/2) Edward Jeffreys
Dumfries Burghs (seat 1/1) Sir William Johnstone
Dumfriesshire (seat 1/1) Sir William Johnstone
Dunbartonshire (seat 1/1) Hon. John Campbell
Dunwich (seat 1/2) Sir George Downing, Bt
Dunwich (seat 2/2) Sir Robert Kemp, Bt
Durham (City of) (seat 1/2) Thomas Conyers
Durham (City of) (seat 2/2) George Baker
Durham (County) (seat 1/2) Sir John Eden Tory
Durham (County) (seat 2/2) John Hedworth Independent Whig
Dysart Burghs (seat 1/1) James Oswald

EEdit

East Grinstead (seat 1/2) John Conyers
East Grinstead (seat 2/2) Hon. Spencer Compton
East Looe (seat 1/2) Sir Charles Hedges Tory
East Looe (seat 2/2) Edward Jennings
East Retford (seat 1/2) Francis Lewis
East Retford (seat 2/2) John Digby
Edinburgh (seat 1/1) Sir James Stewart Whig
Edinburghshire (seat 1/1) George Lockhart
Elgin Burghs (seat 1/1) James Murray
Elginshire (seat 1/1) Alexander Grant
Essex (seat 1/2) Sir Charles Barrington Tory
Essex (seat 2/2) Richard Child
Evesham (seat 1/2) Sir Edward Goodere
Evesham (seat 2/2) John Rudge Whig
Exeter (seat 1/2) John Rolle
Exeter (seat 2/2) Francis Drewe Tory
Eye (seat 1/2) Edward Hopkins
Eye (seat 2/2) Thomas Maynard

FEdit

Fife (seat 1/1) Sir Alexander Erskine
Flint Boroughs (seat 1/1) Sir Roger Mostyn Tory
Flintshire (seat 1/1) Sir John Conway Tory
Forfarshire (seat 1/1) John Carnegie
Fowey (seat 1/2) Jermyn Wych
Fowey (seat 2/2) Henry Vincent

GEdit

Gatton (seat 1/2) William Newland
Gatton (seat 2/2) Paul Docminique
Glamorganshire (seat 1/1) Robert Jones
Glasgow Burghs (seat 1/1) Thomas Smith
Gloucester (seat 1/2) John Snell
Gloucester (seat 2/2) Charles Coxe
Gloucestershire (seat 1/2) Thomas Stephens II Whig
Gloucestershire (seat 2/2) John Symes Berkeley Tory
Grampound (seat 1/2) Andrew Quick
Grampound (seat 2/2) Thomas Coke
Grantham (seat 1/2) Sir John Thorold
Grantham (seat 2/2) Sir John Brownlow
Great Bedwyn (seat 1/2) Thomas Millington
Great Bedwyn (seat 2/2) Sir Edward Seymour, Bt.
Great Grimsby (seat 1/2) Arthur Moore
Great Grimsby (seat 2/2) William Cotesworth
Great Marlow (seat 1/2) Sir James Etheridge
Great Marlow (seat 2/2) George Bruere .
Great Yarmouth (seat 1/2) George England
Great Yarmouth (seat 2/2) Richard Ferrier
Guildford (seat 1/2) Sir Richard Onslow - sat for Surrey
Replaced by Denzil Onslow
Whig
Whig
Guildford (seat 2/2) Morgan Randyll

HEdit

Haddington Burghs (seat 1/1) Hon. Sir David Dalrymple
Haddingtonshire (seat 1/1) John Cockburn
Hampshire (seat 1/2) Thomas Lewis
Hampshire (seat 2/2) Sir Anthony Sturt
Harwich (seat 1/2) Carew Hervey Mildmay
Harwich (seat 2/2) Thomas Davall - died
Replaced by Thomas Heath 1714 – result reversed
Replaced by Benedict Calvert 1714
Haslemere (seat 1/2) Thomas Onslow - sat for Bletchingley
Replaced by Nicholas Carew 1714
Haslemere (seat 2/2) George Vernon
Hastings (seat 1/2) Archibald Hutcheson
Hastings (seat 2/2) Sir Joseph Martin
Haverfordwest (seat 1/1) John Laugharne
Hedon (seat 1/2) Hugh Cholmley Whig
Hedon (seat 2/2) William Pulteney Whig
Helston (seat 1/2) Henry Campion - sat for Sussex
Replaced by Thomas Tonkin 1714
Helston (seat 2/2) Charles Coxe - sat for Gloucester
Replaced by Alexander Pendarves 1714
Hereford (seat 1/2) Hon. James Brydges
Hereford (seat 2/2) Thomas Foley
Herefordshire (seat 1/2) The 3rd Viscount Scudamore Tory
Herefordshire (seat 2/2) Sir Thomas Morgan Tory
Hertford (seat 1/2) Charles Caesar
Hertford (seat 2/2) Richard Goulston
Hertfordshire (seat 1/2) Ralph Freman
Hertfordshire (seat 2/2) Thomas Halsey
Heytesbury (seat 1/2) Edward Ashe
Heytesbury (seat 2/2) Pierce A'Court
Higham Ferrers (seat 1/1) Hon. Thomas Watson-Wentworth - sat for Malton
Replaced by Charles Leigh 1714
Hindon (seat 1/2) Reynolds Calthorpe, the younger
Hindon (seat 2/2) Richard Lockwood
Honiton (seat 1/2) Sir William Drake
Honiton (seat 2/2) James Sheppard
Horsham (seat 1/2) John Middleton 5 December 1710
Horsham (seat 2/2) Charles Eversfield
Huntingdon (seat 1/2) Sidney Wortley-Montagu
Huntingdon (seat 2/2) Viscount Hinchingbrooke
Huntingdonshire (seat 1/2) Sir Matthew Dudley, Bt Whig
Huntingdonshire (seat 2/2) Robert Pigott
Hythe (seat 1/2) Jacob des Bouverie
Hythe (seat 2/2) John Boteler

IEdit

Ilchester (seat 1/2) Edward Phelips
Ilchester (seat 2/2) Sir James Bateman 25 July 1712
Inverness Burghs (seat 1/1) William Steuart
Inverness-shire (seat 1/1) Alexander Mackenzie
Ipswich (seat 1/2) William Churchill – unseated on petition
Replaced by Richard Richardson 1714
Ipswich (seat 2/2) William Thompson – unseated on petition
Replaced by Orlando Bridgeman 1714

KEdit

Kent (seat 1/2) Sir Edward Knatchbull, 4th Bt
Kent (seat 2/2) Percival Hart
Kincardineshire (seat 1/1) James Scott
King's Lynn (seat 1/2) Sir Robert Walpole Whig
King's Lynn (seat 2/2) Sir Charles Turner
Kingston upon Hull (seat 1/2) Sir William St Quintin Tory
Kingston upon Hull (seat 2/2) William Maister Tory
Kinross-shire (seat 0/0) Alternating seat with Clackmannanshire - unrepresented in this Parliament
Kirkcudbright Stewartry (seat 1/1) John Stewart
Knaresborough (seat 1/2) Christopher Stockdale - died
Replaced by Francis Fawkes 1714
Knaresborough (seat 2/2) Robert Byerley - died
Replaced by Henry Slingsby 1714

LEdit

Lanarkshire (seat 1/1) Sir James Hamilton of Rosehall
Lancashire (seat 1/2) Sir John Bland
Lancashire (seat 2/2) Richard Shuttleworth Tory
Lancaster (seat 1/2) William Heysham
Lancaster (seat 2/2) Robert Heysham
Launceston (seat 1/2) Edward Herle
Launceston (seat 2/2) John Anstis
Leicester (seat 1/2) James Winstanley
Leicester (seat 2/2) Sir George Beaumont
Leicestershire (seat 1/2) Viscount Tamworth
Replaced by Geoffrey Palmer 1714
Tory
.
Leicestershire (seat 2/2) Sir Thomas Cave Tory
Leominster (seat 1/2) Henry Gorges
Leominster (seat 2/2) Edward Harley
Lewes (seat 1/2) Thomas Pelham
Lewes (seat 2/2) John Morley Trevor
Lichfield (seat 1/2) John Cotes
Lichfield (seat 2/2) Richard Dyott
Lincoln (seat 1/2) Thomas Lister
Lincoln (seat 2/2) John Sibthorpe
Lincolnshire (seat 1/2) Willoughby Hickman
Lincolnshire (seat 2/2) Lord Willoughby d'Eresby
Linlithgow Burghs (seat 1/1) Sir James Carmichael, Bt
Linlithgowshire (seat 1/1) Sir James Carmichael, Bt – sat for Linlithgow Burgs
Replaced by John Houston
Liskeard (seat 1/2) Philip Rashleigh Tory
Liskeard (seat 2/2) William Bridges
Liverpool (seat 1/2) Sir Thomas Johnson Whig
Liverpool (seat 2/2) William Clayton
London (City of) (seat 1/4) Sir William Withers
London (City of) (seat 2/4) Sir Richard Hoare
London (City of) (seat 3/4) Sir George Newland
London (City of) (seat 4/4) Sir John Cass
Lostwithiel (seat 1/2) Sir Thomas Clarges
Lostwithiel (seat 2/2) Erasmus Lewis
Ludgershall (seat 1/2) John Richmond Webb - sat for Newport (IOW)
Replaced by John Ward 1714
Tory
.
Ludgershall (seat 2/2) Robert Ferne
Ludlow (seat 1/2) Humphrey Walcot
Ludlow (seat 2/2) Acton Baldwyn
Lyme Regis (seat 1/2) Henry Henley
Lyme Regis (seat 2/2) John Burridge
Lymington (seat 1/2) Lord William Powlett
Lymington (seat 2/2) Sir Joseph Jekyll Whig

MEdit

Maidstone (seat 1/2) Sir Samuel Ongley
Maidstone (seat 2/2) Sir Robert Marsham
Maldon (seat 1/2) John Comyns
Maldon (seat 2/2) Thomas Bramston Whig
Malmesbury (seat 1/2) Sir John Rushout
Malmesbury (seat 2/2) Joseph Addison Whig
Malton (seat 1/2) Thomas Watson Wentworth
Malton (seat 2/2) William Strickland Whig
Marlborough (seat 1/2) Gabriel Roberts
Marlborough (seat 2/2) Hon. Robert Bruce
Marlow see Great Marlow ...
Melcombe Regis see Weymouth and Melcombe Regis ...
Merionethshire (seat 1/1) Richard Vaughan
Middlesex (seat 1/2) Hon. James Bertie
Middlesex (seat 2/2) Hugh Smithson
Midhurst (seat 1/2) William Woodward Knight
Midhurst (seat 2/2) John Pratt
Milborne Port (seat 1/2) Sir Thomas Travell
Milborne Port (seat 2/2) James Medlycott
Minehead (seat 1/2) Sir Jacob Bancks
Minehead (seat 2/2) Sir John Trevelyan
Mitchell (seat 1/2) Sir Henry Belasyse
Mitchell (seat 2/2) John Statham
Monmouth Boroughs (seat 1/1) Clayton Milborne
Monmouthshire (seat 1/2) Sir Charles Kemeys, Bt
Monmouthshire (seat 2/2) John Morgan
Montgomery (seat 1/1) John Pugh
Montgomeryshire (seat 1/1) Edward Vaughan
Morpeth (seat 1/2) Sir John Germain
Morpeth (seat 2/2) Oley Douglas
Much Wenlock (seat 1/2) see Wenlock ...

NEdit

Nairnshire (seat 1/1) John Forbes
Newark (seat 1/2) Richard Sutton
Newark (seat 2/2) Richard Newdigate
Newcastle-under-Lyme (seat 1/2) William Burslem
Newcastle-under-Lyme (seat 2/2) Rowland Cotton
Newcastle-upon-Tyne (seat 1/2) Sir William Blackett, Bt.
Newcastle-upon-Tyne (seat 2/2) William Wrightson
Newport (Cornwall) (seat 1/2) Sir Nicholas Morice
Newport (Cornwall) (seat 2/2) Humphry Morice Whig
Newport (Isle of Wight) (seat 1/2) John Richmond Webb Tory
Newport (Isle of Wight) (seat 2/2) William Stephens
New Radnor Boroughs (seat 1/1) Lord Harley
New Romney (seat 2/2) Robert Furnese Whig
New Romney (seat 1/2) Edward Watson
New Shoreham (seat 1/2) Francis Chamberlayne
New Shoreham (seat 2/2) Nathaniel Gould
Newton (Lancashire) (seat 2/2) John Ward
Newton (Lancashire) (seat 1/2) Abraham Blackmore
Newtown (Isle of Wight) (seat 1/2) Sir James Worsley
Newtown (Isle of Wight) (seat 2/2) Henry Worsley
New Windsor (seat 1/2) Charles Aldworth
New Windsor (seat 2/2) Christopher Wren
New Woodstock (seat 2/2) William Cadogan Whig
New Woodstock (seat 1/2) Sir Thomas Wheate
Norfolk (seat 1/2) Sir Edmund Bacon, Bt
Norfolk (seat 2/2) Sir Jacob Astley, Bt. Whig
Northallerton (seat 1/2) Leonard Smelt
Northallerton (seat 2/2) Henry Peirse
Northampton (seat 1/2) George Montagu
Northampton (seat 2/2) William Wykes
Northamptonshire (seat 1/2) Sir Justinian Isham Tory
Northamptonshire (seat 2/2) Thomas Cartwright Tory
Northumberland (seat 1/2) Thomas Forster Tory
Northumberland (seat 2/2) Earl of Hertford
Norwich (seat 1/2) Robert Bene
Norwich (seat 2/2) Richard Berney
Nottingham (seat 1/2) Borlase Warren
Nottingham (seat 2/2) Robert Sacheverell
Nottinghamshire (seat 1/2) Hon. Francis Willoughby
Nottinghamshire (seat 2/2) William Levinz

OEdit

Okehampton (seat 1/2) William Northmore
Okehampton (seat 2/2) Christopher Harris
Old Sarum (seat 1/2) Thomas Pitt
Old Sarum (seat 2/2) Robert Pitt
Orford (seat 1/2) Clement Corrance
Orford (seat 2/2) Sir Edward Turnour
Orkney and Shetland (seat 1/1) George Douglas
Oxford (seat 1/2) Thomas Rowney
Oxford (seat 2/2) Sir John Walter
Oxfordshire (seat 1/2) Sir Robert Jenkinson
Oxfordshire (seat 2/2) Francis Clerke
Oxford University (seat 1/2) Sir William Whitelock Tory
Oxford University (seat 2/2) Wiliam Bromley Tory

PEdit

Peeblesshire (seat 1/1) William Morison Whig
Pembroke Boroughs (seat 1/1) Lewis Wogan Tory
Pembrokeshire (seat 1/1) John Barlow Tory
Penryn (seat 1/2) Alexander Pendarves
Replaced by Samuel Trefusis 1714
Tory
.
Penryn (seat 2/2) Hugh Boscawen Whig
Perth Burghs (seat 1/1) George Yeaman
Perthshire (seat 1/1) Lord James Murray
Peterborough (seat 1/2) Viscount Milton Whig
Peterborough (seat 2/2) Charles Parker Tory
Petersfield (seat 1/2) Norton Powlett
Petersfield (seat 2/2) Leonard Bilson
Plymouth (seat 1/2) Sir John Rogers
Plymouth (seat 2/2) Sir George Byng
Plympton Erle (seat 1/2) Richard Edgcumbe Whig
Plympton Erle (seat 2/2) George Treby
Pontefract (seat 1/2) John Dawnay
Pontefract (seat 2/2) Robert Frank
Poole (seat 1/2) George Trenchard
Poole (seat 2/2) William Lewen
Portsmouth (seat 1/2) Sir James Wishart
Portsmouth (seat 2/2) Sir Thomas Mackworth, Bt
Preston (seat 1/2) Henry Fleetwood
Preston (seat 2/2) Edward Southwell

QEdit

Queenborough (seat 1/2) Colonel Thomas King
Queenborough (seat 2/2) Charles Fotherby

REdit

Radnor Boroughs see New Radnor Boroughs ...
Radnorshire (seat 1/1) Thomas Harley
Reading (seat 1/2) Robert Clarges
Reading (seat 2/2) Felix Calvert
Reigate (seat 1/2) James Cocks
Reigate (seat 2/2) Sir John Parsons
Renfrewshire (seat 1/1) Sir Robert Pollock, Bt
Richmond (Yorkshire) (seat 1/2) Thomas Yorke
Richmond (Yorkshire) (seat 2/2) Hon. Harry Mordaunt
Ripon (seat 1/2) John Aislabie
Ripon (seat 2/2) John Sharp
Rochester (seat 1/2) Admiral Sir John Leake
Rochester (seat 2/2) William Cage
Ross-shire (seat 1/1) Charles Ross
Roxburghshire (seat 1/1) Sir Gilbert Eliott
Rutland (seat 1/2) Lord Finch
Rutland (seat 2/2) The Lord Sherard
Rye (seat 1/2) Phillips Gybbon
Rye (seat 2/2) Sir John Norris

SEdit

St Albans (seat 1/2) William Hale – unseated on petition
Replaced by John Gape
St Albans (seat 2/2) William Grimston
St Germans (seat 1/2) Edward Eliot
St Germans (seat 2/2) John Knight
St Ives (seat 1/2) Sir William Pendarves
St Ives (seat 2/2) John Hopkins
St Mawes (seat 1/2) Edward Rolt
St Mawes (seat 2/2) Francis Scobell
Salisbury (seat 1/2) Charles Fox - died
Replaced by Sir Stephen Fox 1714
Salisbury (seat 2/2) Richard Jones
Saltash (seat 1/2) Jonathan Elford
Saltash (seat 2/2) William Shippen Tory
Sandwich (seat 1/2) John Michel
Sandwich (seat 2/2) Sir Henry Oxenden
Scarborough (seat 1/2) John Hungerford Tory
Scarborough (seat 2/2) William Thompson
Seaford (seat 1/2) George Naylor
Seaford (seat 2/2) William Lowndes
Selkirkshire (seat 1/1) John Pringle
Shaftesbury (seat 1/2) Henry Whitaker
Shaftesbury (seat 2/2) Edward Nicholas
Shrewsbury (seat 1/2) Edward Cressett
Shrewsbury (seat 2/2) Thomas Jones
Replaced by Corbet Kynaston 1714
Shropshire (seat 1/2) John Kynaston
Shropshire (seat 2/2) Lord Newport
Shoreham see New Shoreham ...
Somerset (seat 1/2) Thomas Horner
Somerset (seat 2/2) Sir William Wyndham, Bt Tory
Southampton (seat 1/2) Roger Harris
Southampton (seat 2/2) Richard Fleming
Southwark (seat 1/2) John Lade
Southwark (seat 2/2) Fisher Tench Whig
Stafford (seat 1/2) Walter Chetwynd
Stafford (seat 2/2) Henry Vernon
Staffordshire (seat 1/2) Ralph Sneyd
Staffordshire (seat 2/2) Henry Vernon
Stamford (seat 1/2) Hon. Charles Cecil
Stamford (seat 2/2) Hon. Charles Bertie
Steyning (seat 1/2) Robert Leeves
Replaced by William Wallis
Steyning (seat 2/2) Sir Henry Goring, Bt
Stirling Burghs (seat 1/1) Henry Cunningham
Stirlingshire (seat 1/1) Sir Hugh Paterson, Bt
Stockbridge (seat 1/2) Thomas Brodrick
Stockbridge (seat 2/2) Richard Steele - Expelled
Replaced by The Earl of Barrymore 1714
Sudbury (seat 1/2) Sir Hervey Elwes
Sudbury (seat 2/2) Robert Echlin
Suffolk (seat 1/2) Sir Thomas Hanmer, Bt Speaker
Suffolk (seat 2/2) Sir Robert Davers, Bt
Surrey (seat 1/2) Hon. Heneage Finch
Surrey (seat 2/2) Sir Richard Onslow
Sussex (seat 1/2) Henry Campion
Sussex (seat 2/2) John Fuller
Sutherland (seat 1/1) William Morison - sat for Peeblesshire
Replaced by Sir William Gordon 1714

TEdit

Tain Burghs (seat 1/1) Sir Robert Munro, Bt
Tamworth (seat 1/2) Samuel Bracebridge
Tamworth (seat 2/2) Joseph Girdler
Taunton (seat 1/2) Sir Francis Warre Tory
Taunton (seat 2/2) Henry Seymour Portman Tory
Tavistock (seat 1/2) Sir John Cope
Tavistock (seat 2/2) James Bulteel
Tewkesbury (seat 1/2) Charles Dowdeswell - died
Replaced by Anthony Lechmere 1714
Tewkesbury (seat 2/2) William Dowdeswell
Thetford (seat 1/2) Sir William Barker
Thetford (seat 2/2) Dudley North
Thirsk (seat 2/2) Ralph Bell
Thirsk (seat 1/2) Thomas Frankland
Tiverton (seat 1/2) Sir Edward Northey
Tiverton (seat 2/2) John Worth
Totnes (seat 2/2) Stephen Northleigh
Totnes (seat 1/2) Francis Gwyn
Tregony (seat 1/2) Sir Edmund Prideaux
Tregony (seat 2/2) James Craggs
Truro (seat 1/2) Thomas Hare
Truro (seat 2/2) William Collier

WEdit

Wallingford (seat 1/2) Richard Bigg
Wallingford (seat 2/2) Simon Harcourt - sat for Abingdon
Replaced by Thomas Renda
Wareham (seat 1/2) George Pitt
Wareham (seat 2/2) Thomas Erle Whig
Warwick (seat 1/2) William Colemore
Warwick (seat 2/2) Hon. Dodington Greville
Warwickshire (seat 1/2) Sir John Mordaunt
Warwickshire (seat 2/2) Andrew Archer
Wells (seat 1/2) Sir Thomas Wroth
Wells (seat 2/2) Maurice Berkeley
Wendover (seat 1/2) Richard Hampden - sat for Berwick-upon-Tweed
Replaced by James Stanhope 1714
.
Whig
Wendover (seat 2/2) Sir Roger Hill
Wenlock (seat 2/2) Sir William Forester
Wenlock (seat 1/2) William Whitmore - sat for Bridgnorth
Replaced by Richard Newport 1714
Weobley (seat 1/2) John Birch
Weobley (seat 2/2) Uvedale Tomkins Price
West Looe (seat 1/2) Rear Admiral Sir Charles Wager
West Looe (seat 2/2) John Trelawny
Westbury (seat 1/2) Hon. Henry Bertie
Westbury (seat 2/2) Francis Annesley
Westminster (seat 1/2) Thomas Medlycott
Westminster (seat 2/2) Sir Thomas Crosse, Bt
Westmorland (seat 1/2) Daniel Wilson
Westmorland (seat 2/2) James Grahme
Weymouth and Melcombe Regis (seat 1/4) John Baker - unseated on petition
Replaced by Thomas Hardy 1714
Weymouth and Melcombe Regis (seat 2/4) Rear-Admiral James Littleton
Weymouth and Melcombe Regis (seat 3/4) Lieutenant-General Daniel Harvey - unseated on petition
Replaced by William Harvey1714
Whig
Tory
Weymouth and Melcombe Regis (seat 4/4) William Betts - unseated on petition
Replaced by Reginald Marriott 1714
Whitchurch (seat 2/2) Frederick Tylney
Whitchurch (seat 1/2) Thomas Vernon
Wigan (seat 1/2) Sir Roger Bradshaigh
Wigan (seat 2/2) George Kenyon
Wigtown Burghs (seat 1/1) Alexander Maxwell
Wigtownshire (seat 1/1) John Stewart
Wilton (seat 1/2) John London
Wilton (seat 2/2) Thomas Pitt
Wiltshire (seat 1/2) Sir Richard Grobham Howe
Wiltshire (seat 2/2) Robert Hyde
Winchelsea (seat 1/2) Robert Bristow II
Winchelsea (seat 2/2) George Dodington
Winchester (seat 1/2) George Rodney Brydges – died
Replaced by George Brydges 1714
Winchester (seat 2/2) Thomas Lewis – sat for Hampshire
Replaced by John Popham 1714
Windsor see New Windsor ...
Woodstock see New Woodstock ...
Wootton Bassett (seat 1/2) Edmund Pleydell 14 December 1710
Wootton Bassett (seat 2/2) Richard Cresswell
Worcester (seat 1/2) Thomas Wylde
Worcester (seat 2/2) Samuel Swift
Worcestershire (seat 1/2) Sir John Pakington
Worcestershire (seat 2/2) Samuel Pytts
Wycombe see Chipping Wycombe ...

YEdit

Yarmouth (Isle of Wight) (seat 1/2) Henry Holmes
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 2/2) Sir Gilbert Dolben, Bt
Yarmouth (Norfolk) see Great Yarmouth ...
York (seat 1/2) Sir William Robinson
York (seat 2/2) Robert Fairfax
Yorkshire (seat 1/2) The 2nd Viscount Downe
Yorkshire (seat 2/2) Sir Arthur Kaye, Bt

By-electionsEdit

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ "Constituencies 1754-1790". History of Parliament Online. Retrieved 9 August 2018.
  • The House of Commons 1690–1715, eds. D. Hayton, E. Cruickshanks, and S. Handley (2002)

External linksEdit