2005 UCI Europe Tour

The 2005 UCI Europe Tour was the first season of the UCI Europe Tour. The season began on 10 February 2005 with the Grand Prix Cycliste la Marseillaise and ended on 13 October 2005 with the Giro del Piemonte. Murilo Fischer of Brazil was crowned as the 2005 UCI Europe Tour.

2005 UCI Europe Tour
First edition of the UCI Europe Tour
Details
Dates10 February 2005 (2005-02-10)–13 October 2005
LocationEurope
RoundsAbout 300+
Champions
Individual champion Murilo Fischer (BRA) (Naturino-Sapore di Mare)
Teams' championAG2R Prévoyance
Nations' champion Italy

Throughout the season, points are awarded to the top finishers of stages within stage races and the final general classification standings of each of the stages races and one-day events. The quality and complexity of a race also determines how many points are awarded to the top finishers, the higher the UCI rating of a race, the more points are awarded.

The UCI ratings from highest to lowest are as follows:

  • Multi-day events: 2.HC, 2.1 and 2.2
  • One-day events: 1.HC, 1.1 and 1.2

EventsEdit

Date Race Name Location UCI Rating Winner Team
1 February Grand Prix Cycliste la Marseillaise   France 1.1   Nicki Sörensen (DEN) Team CSC
2–6 February Étoile de Bessèges   France 2.1   Freddy Bichot (FRA) Française des Jeux
6 February Gran Premio della Costa Etruschi   Italy 1.1   Alessandro Petacchi (ITA) Fassa Bortolo
6 February Trofeo Mallorca   Spain 1.1   Óscar Freire (ESP) Rabobank
7 February Trofeo Alcudia   Spain 1.1   Óscar Freire (ESP) Rabobank
8 February Trofeo Manacor   Spain 1.1   Alejandro Valverde (ESP) Illes Balears-Caisse d'Epargne
9 February Trofeo Soller   Spain 1.1   Alejandro Valverde (ESP) Illes Balears-Caisse d'Epargne
9–13 February Tour Méditerranéen   France 2.1   Jens Voigt (GER) Team CSC
10 February Trofeo Calvià   Spain 1.1   Antonio Colóm (ESP) Illes Balears-Caisse d'Epargne
10–13 February GP Costa Azul   Portugal 2.1   Rubén Plaza (ESP) Comunidad Valenciana
13–17 February Vuelta a Andalucía   Spain 2.1   Francisco Cabello (ESP) Comunidad Valenciana
15 February Trofeo Laigueglia   Italy 1.1   Kim Kirchen (LUX) Fassa Bortolo
16–20 February Volta ao Algarve   Portugal 2.1   Hugo Sabido (POR) Paredes Rota dos Moveis-Beira Tamega
19 February Tour du Haut Var   France 2.1   Philippe Gilbert (BEL) Française des Jeux
19 February Trofeo Luis Puig   Spain 1.1   Alessandro Petacchi (ITA) Fassa Bortolo
19–20 February Critérium des Espoirs   France 2.2   Jean Mespoulede (FRA) CC Marmande 47
20 February Classic Haribo   France 1.1   Gorik Gardeyn (BEL) Mr Bookmaker.com-Sports Tech
22–26 February Volta a la Comunitat Valenciana   Spain 2.1   Alessandro Petacchi (ITA) Fassa Bortolo
26 February Omloop Het Volk   Belgium 1.HC   Nick Nuyens (BEL) Quick-Step–Innergetic
26 February Gran Premio di Chiasso    Switzerland 1.1   Kim Kirchen (LUX) Fassa Bortolo
26 February Beverbeek Classic   Belgium 1.2   Jarno Van Mingeroet (BEL) Profel Cycling Team
27 February Kuurne–Brussels–Kuurne   Belgium 1.1   George Hincapie (USA) Discovery Channel
27 February Clásica de Almería   Spain 1.1   Iván Gutiérrez (ESP) Illes Balears-Caisse d'Epargne
27 February Gran Premio di Lugano    Switzerland 1.1   Rik Verbrugghe (BEL) Quick-Step–Innergetic
2–6 March Vuelta a Murcia   Spain 2.1   Koldo Gil (ESP) Liberty Seguros-Würth
5 March Milano–Torino   Italy 1.HC   Fabio Sacchi (ITA) Fassa Bortolo
6 March Les Monts Luberon   France 1.2   Florent Brard (FRA) Agritubel–Loudun
6 March Trofeo Zsšdi   Italy 1.2   Maurizio Biondo (ITA) GS Promosport
6 March Grand Prix de la Ville de Lillers   France 1.2   Johan Coenen (BEL) Mr Bookmaker.com-Sports Tech
6 March GP Knorr    Switzerland 1.2   Mauro Santambrogio (ITA) LPR–Piacenza
7 March Giro della Provincia di Lucca   Italy 1.1   Mario Cipollini (ITA) Liquigas–Bianchi
10–13 March GP do Oeste   Portugal 2.2   Cândido Barbosa (POR) LA Aluminios / Liberty Seguros
11–14 March Istrian Spring Trophy   Croatia 2.2   Borut Božič (SLO) Perutnina Ptuj
13 March Paris–Troyes   France 1.2   Florent Brard (FRA) Agritubel–Loudun
13 March Porec Trophy   Croatia 1.2   Jochen Summer (AUT) Elk Haus–Simplon
13 March Omloop van het Waasland   Belgium 1.2   Gorik Gardeyn (BEL) Mr Bookmaker.com-Sports Tech
13 March Trofeo Franco Balestra   Italy 1.2   Branislau Samoilau (BLR) Palazzago AB Isolanti
13 March Bordeaux-Saintes   France 1.2   John Nilsson (SWE) Auber 93
13 March Giro del Mendrisiotto    Switzerland 1.2   Michele Maccanti (ITA) LPR–Piacenza
16 March Nokere Koerse   Belgium 1.1   Steven de Jongh (NED) Rabobank
18 March Classic Loire Atlantique   France 1.1   José Alberto Martínez (ESP) Agritubel–Loudun
20 March Cholet - Pays De Loire   France 1.1   Pierrick Fédrigo (FRA) Bouygues Télécom
20 March GP San Giuseppe   Italy 1.2   Martin Pedersen (DEN) Team GLS
20 March Grand Prix Rudy Dhaenens   Belgium 1.1   Koen Barbé (BEL) Chocolade Jacques–T Interim
20 March Stausee Rundfahrt    Switzerland 1.1   Danilo Napolitano (ITA) LPR–Piacenza
20 March La Roue Tourangelle   France 1.2   Gilles Canouet (FRA) Agritubel–Loudun
21–25 March Setmana Catalana de Ciclisme   Spain 2.HC   Alberto Contador (ESP) Liberty Seguros-Würth
21–27 March Tour de Normandie   France 2.2   Kai Reus (NED) Rabobank Continental Team
22–26 March Settimana Internazionale di Coppi e Bartali   Italy 2.1   Franco Pellizotti (ITA) Liquigas–Bianchi
23 March Dwars door Vlaanderen   Belgium 1.1   Niko Eeckhout (BEL) Chocolade Jacques–T Interim
23 March GP Waregem   Belgium 1.2   Romain Fondard (FRA) VC Roubaix
25–29 March The Paths of King Nikola   Serbia and Montenegro 2.2   Mitja Mahorič (SLO) Perutnina Ptuj
26 March E3 Prijs Vlaanderen – Harelbeke   Belgium 1.HC   Tom Boonen (BEL) Quick-Step–Innergetic
26–27 March Critérium International   France 2.HC   Bobby Julich (USA) Team CSC
27 March Brabantse Pijl   Belgium 1.HC   Óscar Freire (ESP) Rabobank
28 March Giro della Provincia di Reggio Calabria   Italy 1.1   Guillermo Bongiorno (ARG) Ceramica Panaria–Navigare
28 March Rund um Köln   Germany 1.1   David Kopp (GER) Team Wiesenhof
28 March Giro del Belvedere   Italy 1.2U   Gianluca Coletta (ITA) Concrete San Marco Caneva
29 March Paris–Camembert   France 1.1   Laurent Brochard (FRA) Bouygues Télécom
29 March GP Palio del Recioto   Italy 1.2U   Andrei Kunitski (BLR) Palazzago AB Isolanti
29–31 March Three Days of De Panne   Belgium 2.HC   Stijn Devolder (BEL) Discovery Channel
1 April Route Adélie de Vitré   France 1.1   Daniele Contrini (ITA) LPR–Piacenza
1–3 April Le Triptyque des Monts et Châteaux   Belgium 2.2   Marc De Maar (NED) Rabobank Continental Team
2 April Hel van het Mergelland   Netherlands 1.1   Nico Sijmens (BEL) Landbouwkrediet–Colnago
2 April Boucle de l'Artois   France 1.2   Jérôme Bouchet (FRA) VC Roubaix
2 April GP Miguel Indurain   Spain 1.1   Javier Pascual Rodríguez (ESP) Comunidad Valenciana
3 April Archer GP   United Kingdom 1.2   John Tanner (GBR) Planet X-Cycling Plus
3 April Tour du Lac Léman    Switzerland 1.2   Jonas Ljungblad (SWE) Amore & Vita–Beretta
3 April GP de la Ville de Rennes   France 1.1   Ludovic Turpin (FRA) AG2R Prévoyance
5–8 April Circuit de la Sarthe   France 2.1   Sylvain Chavanel (FRA) Cofidis
6–10 April Cinturón a Mallorca   Spain 2.2   Dmitriy Kozontchuk (RUS) Rabobank Continental Team
6–10 April Settimana Lombarda   Italy 2.2   Riccardo Riccò (ITA) Grassi-Marco Pantani
7 April Grand Prix Pino Cerami   Belgium 1.1   Kai Reus (NED) Rabobank Continental Team
8–10 April Circuit des Ardennes   France 2.2   Florian Morizot (FRA) UV Aube
9 April Ronde van Drenthe   Netherlands 1.1   Marcel Sieberg (GER) Team Lamonta
10 April Klasika Primavera   Spain 1.1   David Etxebarria (ESP) Liberty Seguros-Würth
10 April GP de la Ville de Nogent-sur-Oise   France 1.2   Tristan Valentin (FRA) Auber 93
13 April Scheldeprijs   Belgium 1.HC   Thorwald Veneberg (NED) Rabobank
13 April La Côte Picarde   France 1.2   Jean-Marc Marino (FRA) UC Châteauroux
13–17 April Vuelta a Aragon   Spain 2.1   Rubén Plaza (ESP) Comunidad Valenciana
13–17 April Tour du Loir-et-Cher   France 2.2   Marc De Maar (NED) Rabobank Continental Team
14 April Grand Prix de Denain   France 1.1   Jimmy Casper (FRA) Cofidis
15 April Veenendaal-Veenendaal   Netherlands 1.HC   Paul Van Schalen (NED) AXA Pro-Cycling Team
15–17 April Tour Nord-Isère   France 2.2   Maint Berkenbosch (NED) Trientalis-Apac Team
16 April Tour du Finistère   France 1.1   Simon Gerrans (AUS) AG2R Prévoyance
17 April Giro d'Oro   Italy 1.1   Luca Mazzanti (ITA) Ceramica Panaria–Navigare
17 April Rund um Düren   Germany 1.2   Robert Retschke (GER) Team ComNet-Senges
17 April Tro-Bro Léon   France 1.1   Tristan Valentin (FRA) Auber 93
18–22 April Tour of Hellas   Greece 2.2   Valeriy Dmitriyev (KAZ) Kazakhstan (national team)
19–22 April Giro del Trentino   Italy 2.1   Julio Alberto Pérez (MEX) Ceramica Panaria–Navigare
20–24 April Niedersachsen-Rundfahrt   Germany 2.1   Stefan Schumacher (GER) Shimano-Memory Corp
20–24 April Vuelta a Extremadura   Spain 2.2   Luis Roberto Alvarez (ESP) Cropusa Burgos
21–24 April Szlakiem Grodów Piastowskich   Poland 2.2   Zbigniew Piątek (POL) Intel-Action
22–24 April Vuelta a La Rioja   Spain 2.1   Javier Pascual Rodríguez (ESP) Comunidad Valenciana
23–27 April GP of Sochi   Russia 2.2   Alexander Khatuntsev (RUS) Omnibike Dynamo Moscow
24 April Giro dell'Appennino   Italy 1.1   Gilberto Simoni (ITA) Lampre–Caffita
24 April Paris – Mantes-en-Yvelines   France 1.2   Maxime Mederel (FRA) Auber 93
24 April Ronde van Noord-Holland   Netherlands 1.1   Paul Van Schalen (NED) AXA Pro-Cycling Team
24 April Berner Rundfahrt    Switzerland 1.1   René Weissinger (GER) Volksbank-Ideal
24 April Ronde Van Vlaanderen Beloften   Belgium 1.2   Kenny Dehaes (BEL) Amuzza.com-DAVO
25 April Gran Premio della Liberazione   Italy 1.2   Chris Sutton (AUS) Australia (national team)
25 April Giro della Provincia di Biella   Italy 1.2   Denis Shkarpeta (UZB) Ceramica Pagnoncelli
25 April–1 May Ruban Granitier Breton   France 2.2   Stéphane Petilleau (FRA) Bretagne-Jean Floc'h
26 April–1 May Giro delle Regioni   Italy 2.2   Luigi Sestili (ITA) Italy (national team)
27–30 April Circuit de Lorraine   France 2.1   Andris Naudužs (LAT) Naturino-Sapore di Mare
27 April-1 May Vuelta a Castilla y León   Spain 2.1   Carlos García Quesada (ESP) Comunidad Valenciana
30 April Grand Prix Herning   Denmark 1.1   Michael Blaudzun (DEN) Team CSC
30 April GP Industria & Artigianato di Larciano   Italy 1.1   Luca Mazzanti (ITA) Ceramica Panaria–Navigare
1 May CSC Classic   Denmark 1.1   Jacob Rasmussen (DEN) Team GLS
1 May Trophée des Grimpeurs   France 1.1   Philippe Gilbert (BEL) Française des Jeux
1 May Giro della Toscana   Italy 1.1   Daniele Bennati (ITA) Lampre–Caffita
1 May Rund um den Henninger Turm   Germany 1.HC   Erik Zabel (GER) T-Mobile Team
1 May Memorial Andrzeja Trochanowskiego   Poland 1.2   František Raboň (CZE) PSK Whirlpool
1 May Grote 1-MeiPrijs   Belgium 1.2   Hamish Haynes (GBR) Team Cyclingnews.com
1 May Liège–Bastogne–Liège Espoirs   Belgium 1.2   Martin Pedersen (DEN) Team GLS
1–8 May Presidential Cycling Tour of Turkey   Turkey 2.2   Svetoslav Tchanliev (BUL) Burgas
2 May GP of Moscow   Russia 1.2   Alexey Shmidt (RUS) Omnibike Dynamo Moscow
2–5 May UNIQA Classic   Austria 2.1   Bram de Groot (NED) Rabobank
3 May Coppa Città di Asti   Italy 1.2   Fabio Sabatini (ITA) Pedale Larigiano
3 May Miedzynarodowy 3-Majow Wyscig   Poland 1.2   Cezary Zamana (POL) Intel-Action
3 May Mayor Cup   Russia 1.2   Ivan Terenine (RUS) Omnibike Dynamo Moscow
4–8 May Four Days of Dunkirk   France 2.HC   Pierrick Fédrigo (FRA) Bouygues Télécom
5 May Neuseen Classics   Germany 1.2   Marek Maciejewski (POL) Grupa PSB-Atlas-Orbea
5–8 May Flèche du Sud   Luxembourg 2.2   Wolfram Wiese (GER) Team ComNet-Senges
5–9 May Five rings of Moscow   Russia 2.2   Eduard Vorganov (RUS) Omnibike Dynamo Moscow
7 May Ronde van Overijssel   Netherlands 1.2   Arno Wallaard (NED) Cycling Team Bert Story-Piels
7–8 May Clasica Alcobendas   Spain 2.1   Pavel Tonkov (RUS) LPR–Piacenza
7–15 May Thüringen Rundfahrt der U23   Germany 2.2   Kai Reus (NED) Rabobank Continental Team
8 May Lincoln GP   United Kingdom 1.2   Russell Downing (GBR) Recycling.co.uk-MG-XPower-Litespeed
8 May Omloop der Kempen   Netherlands 1.2   Niki Terpstra (NED) AXA Pro-Cycling Team
8 May Trofeo Alcide Degasperi   Italy 1.2   David Garbelli (ITA) Concrete San Marco Caneva
8 May GP Industrie del Marmo   Italy 1.2   Alessio Signego (ITA) Promo Ciclo Publysport
11 May Memorial Oleg Dyachenko   Russia 1.2   Maxim Karpatchev (RUS) Omnibike Dynamo Moscow
11–15 May Rheinland-Pfalz Rundfahrt   Germany 2.1   Michael Rich (GER) Gerolsteiner
12–15 May GP Sunny Beach   Bulgaria 2.2   Evgeni Gerganov (BUL) Bulgaria (national team)
13–15 May Tour de Picardie   France 2.1   Janek Tombak (EST) Cofidis
13–16 May Tour de Berlin   Germany 2.2   Dominique Cornu (BEL) Bodysol-Win for Life-Jong Vlaanderen
14–22 May Olympia's Tour   Netherlands 2.2   Stef Clement (NED) Rabobank Continental Team
15 May Circuito del Porto   Italy 1.2   Maximiliano Richeze (ARG) Team Parolin Sorelle Ramonda
16 May GP de Villers-Cotterêts   France 1.1   Bradley McGee (AUS) Française des Jeux
19–22 May Ronde de l'Isard   France 2.2   Eduardo Gonzalo (ESP) FC Barcelona
21 May Klasika Txuma   Spain 1.2   Nikolai Trussov (RUS) Lokomotiv
22 May Tour de Vendée   France 1.1   Jonas Ljungblad (SWE) Amore & Vita–Beretta
22–29 May FBD Insurance Ras   Ireland 2.2   Chris Newton (GBR) Recycling.co.uk–MG X-Power
24–29 May Vuelta a Navarra   Spain 2.2   Pavel Brutt (RUS) Lokomotiv
25–29 May Tour of Belgium   Belgium 2.1   Tom Boonen (BEL) Quick-Step–Innergetic
25–29 May Volta ao Alentejo   Portugal 2.1   Xavier Tondó (ESP) Catalunya-Angel Mir
25–29 May Bayern-Rundfahrt   Germany 2.HC   Michael Rich (GER) Gerolsteiner
25–29 May Tour de Gironde   France 2.2   Charles Guilbert (FRA) Bretagne-Jean Floc'h
27 May Tartu GP   Estonia 1.1   Tomas Vaitkus (LTU) AG2R Prévoyance
27 May GP Jamp   Slovakia 1.2   Andrey Mizourov (KAZ) Cycling Team Capec
27 May Tallinn–Tartu GP   Estonia 1.1   Janek Tombak (EST) Cofidis
28 May GP Kooperativa   Slovakia 1.2   Piotr Przydzial (POL) DHL-Author
28 May GP Möbel Alvisse   Luxembourg 1.2   James Lewis Perry (RSA) Team Konica Minolta
29 May GP Llodio   Germany 1.1   David Herrero (ESP) Euskaltel–Euskadi
29 May GP Palma   France 1.2   Oleksandr Klymenko (UKR) Grupa PSB-Atlas-Orbea
29 May GP des Eaux Minérales de Beckerich   Luxembourg 1.2   Arno Wallaard (NED) Cycling Team Bert Story - Piels
29 May Paris-Roubaix Espoirs   France 1.2   Dmitriy Kozontchuk (RUS) Rabobank Continental Team
1–5 June Euskal Bizikleta   Spain 2.HC   Eladio Jiménez (ESP) Comunidad Valenciana
2–5 June Tour de Luxembourg   Luxembourg 2.HC   László Bodrogi (HUN) Crédit Agricole
4 June GP Schwarzwald   Germany 1.1   Fabian Wegmann (GER) Gerolsteiner
5 June Grand Prix of Aargau Canton    Switzerland 1.1   Alexandre Moos (SUI) Phonak
5 June Memorial Van Coningsloo   Belgium 1.2   Hans Dekkers (NED) Rabobank Continental Team
5 June Coppa della Pace   Italy 1.2   Vasil Kiryienka (BLR) Grassi-Marco Pantani
5 June GP Kranj   Slovenia 1.1   Martin Hvastija (SLO) Perutnina Ptuj
6–11 June Volta a Lleida   Spain 2.2   Branislau Samoilau (BLR) Palazzago-Abi Isolanti
7–12 June Bałtyk-Karkonosze Tour   Poland 2.2   Radosław Romanik (POL) DHL–Author
8–12 June Ringerike GP   Norway 2.2   Are Andresen (NOR) Team Sparebanken Vest
9–12 June Tour of Slovenia   Slovenia 2.1   Przemysław Niemiec (POL) Miche
10–12 June GP CTT Correios   Portugal 2.1   Alexei Markov (RUS) Milaneza-Maia
12 June Flèche Hesbignonne   Belgium 1.2   Geert Verheyen (BEL) Landbouwkrediet–Colnago
14–19 June Tour de Serbie   Yugoslavia 2.2   Matija Kvasina (CRO) Perutnina Ptuj
15 June Subida al Naranco   Spain 1.1   Rinaldo Nocentini (ITA) Acqua & Sapone–Adria Mobil
15–18 June Ster Elektrotoer   Netherlands 2.1   Stefan Schumacher (GER) Skil–Moser
15–21 June Circuito Montañés   Spain 2.2   Sergio Domínguez (ESP) Spiuk
16–19 June Route du Sud   France 2.1   Sandy Casar (FRA) Française des Jeux
16–19 June Mainfranken-Tour   Germany 2.2   Mathieu Ladagnous (FRA) France (national team)
16–19 June Boucles de la Mayenne   France 2.2   Aleksandr Kuschynski (BLR) Amore & Vita–Beretta
17–21 June Vuelta a Asturias   Spain 2.1   Adolfo García Quesada (ESP) Comunidad Valenciana
19 June GP Judendorf-Strassengel   Austria 1.2   Krzysztof Ciesielski (POL) DHL-Author
19 June Flèche Ardennaise   Belgium 1.2   Francis De Greef (BEL) Bodysol-Win for Life-Jong Vlaanderen
22 June Halle–Ingooigem   Belgium 1.1   Bert Roesems (BEL) Davitamon–Lotto
22 June Noord-Nederland Tour   Netherlands 1.1   Stefan Van Dijk (NED) Mr Bookmaker.com-Sports Tech
26 June Giro delle Valli Aretine   Italy 1.2   Gianluca Moi (ITA) Palazzago-Abi Isolanti
28 June Trofeo Città di Brescia   Italy 1.2   Matteo Bono (ITA) Egidio Unidelta
29 June I.W.T. Jong Maar Moedig   Belgium 1.2   Gert Vanderaerden (BEL) Colba-Telecom Cycling Team
29 June–3 July Course de la Solidarité Olympique   Poland 2.1   Piotr Wadecki (POL) Intel-Action
2 July Cronoscalata Gardone Valtrompia   Italy 1.2   Branislau Samoilau (BLR) Belarus (national team)
2 July Tour du Jura    Switzerland 1.2   Glen Chadwick (NZL) Team Cyclingnews.com
3 July Tour du Doubs   France 1.1   Philip Deignan (IRL) AG2R Prévoyance
3 July Trofeo Matteotti   Italy 1.1   Ruggero Marzoli (ITA) Acqua & Sapone–Adria Mobil
3 July Freccia dei Vini   Italy 1.2   Maurizio Bellin (ITA) GS Podenzano
4 July Chieti-Casalincontrada-Blockhaus   Italy 1.2   Paul Crake (AUS) Corratec-Graz-Cyl
4–10 July Tour of Austria   Austria 2.1   Juan Miguel Mercado (ESP) Quick-Step–Innergetic
6–10 July GP Torres Vedras   Portugal 2.1   Gerardo Fernández (ARG) Paredes Rota dos Moveis-Beira Tamega
7–9 July GP de Gemenc   Hungary 2.2   Martin Prazdnovsky (SVK) CK ZP Sport A.S. Podbrezova
8 July European Road Championships (U23)Time Trial   Russia CC   Dmytro Grabovskyy (UKR) Ukraine (national team)
9 July Giro della Valsesia 1   Italy 1.2   Simone Bruson (ITA) GS Podenzano
10 July GP de Dourges   France 1.2   Grzegorz Kwiatkowski (POL) EC Raismes
10 July Drie Zustersteden-Willebroek   Belgium 1.2   Peter Wuyts (BEL) Mr Bookmaker.com-Sports Tech
10 July Giro della Valsesia 2   Italy 1.2   Piergiorgio Camussa (ITA) Progetto Ciclismo Alplast
10 July Giro del Medio Brenta   Italy 1.2   Manuele Spadi (ITA) Ceramica Flaminia
10 July Pomorski Klasyk   Poland 1.2   Piotr Wadecki (POL) Intel-Action
10 July European Road Championships (U23)Road Race   Russia CC   František Raboň (CZE) Czech Republic (national team)
16 July Trofeo Piva   Italy 1.2   Marco Vivian (ITA) U.C. Trevigiani–Dynamon
17 July Giro del Casentino   Italy 1.2   Vasil Kiryienka (BLR) Grassi-Marco Pantani
17 July Coppa Colli Briantei   Italy 1.2   Harald Starzengruber (AUT) U.C. Trevigiani–Dynamon
20–24 July Sachsen Tour   Germany 2.1   Mathew Hayman (AUT) Rabobank
22–24 July Brixia Tour   Italy 2.1   Emanuele Sella (ITA) Ceramica Panaria–Navigare
23 July GP Bradlo   Slovakia 1.2   Martin Riska (SVK) PSK Whirlpool
24 July GP de Pérenchies   France 1.2   Aivaras Baranauskas (LTU) Roubaix-Lille Metropole
24 July GP Inda   Italy 1.2   Daniele Di Nucci (ITA) Grassi-Marco Pantani
25 July Prueba Villafranca de Ordizia   Spain 1.1   Carlos García Quesada (ESP) Comunidad Valenciana
25–29 July Tour de Wallonie   Belgium 2.HC   Luca Celli (ITA) Team Barloworld-Valsir
26–30 July Dookola Mazowsza   Poland 2.1   Piotr Zaradny (POL) Knauf Team
30 July LUK Challenge Chrono Bühl   Germany 1.1   Bobby Julich (USA)
  Jens Voigt (GER)
Team CSC
31 July Circuito de Getxo   Spain 1.1   David Fernández (ESP) Andalucia-Paul Versan
31 July La Poly Normande   France 1.1   Philippe Gilbert (BEL) Française des Jeux
2–4 August Paris–Corrèze   France 2.1   Frédéric Finot (FRA) Française des Jeux
2–6 August Vuelta a León   Spain 2.2   Enrique Salgueiro (ESP) Spiuk
3–7 August Danmark Rundt   Denmark 2.HC   Ivan Basso (ITA) Team CSC
4 August Gran Premio Città di Camaiore   Italy 1.1   Maxim Iglinskiy (KAZ) Domina Vacanze
4–7 August Tour of Małopolska   Poland 2.2   Cezary Zamana (POL) Intel-Action
5–15 August Volta a Portugal   Portugal 2.HC   Vladimir Efimkin (RUS) Team Barloworld-Valsir
5–14 August Tour de la Guadeloupe   France 2.2   José Flober Peña (COL) L. Optiq-F. Telecom
6 August Giro del Lazio   Italy 1.HC   Filippo Pozzato (ITA) Quick-Step–Innergetic
7 August Sparkassen Giro   Germany 1.1   Lubor Tesař (CZE) Akud Arnolds Sicherheit
7–10 August Tour de l'Ain   France 2.1   Carl Naibo (FRA) Bretagne–Jean Floc'h
7–11 August Vuelta a Burgos   Spain 2.HC   Juan Carlos Domínguez (ESP) Saunier Duval–Prodir
9 August GP Fred Mengoni   Italy 1.1   Luca Mazzanti (ITA) Ceramica Panaria–Navigare
10 August Trofeo Città di Castelfidardo   Italy 1.1   Murilo Fischer (BRA) Naturino-Sapore di Mare
10–14 August Regio-Tour   Germany 2.1   Nico Sijmens (BEL) Landbouwkrediet–Colnago
13 August Puchar Uzdrowisk Karpackich   Poland 1.2   Radosław Romanik (POL) DHL-Author
13 August Hainleite-Erfurt   Germany 1.1   Bert Grabsch (GER) Phonak
13 August GP Città di Felino   Italy 1.2   Matteo Priamo (ITA) GS Promosport
14 August Memorial Henryka Lasaka   Poland 1.1   Marek Maciejewski (POL) Grupa PSB-Atlas-Orbea
14 August Subida a Urkiola   Spain 1.1   Joaquim Rodríguez (ESP) Saunier Duval–Prodir
14 August Trofeo Bastianelli   Italy 1.2   Davide Torosantucci (ITA) Monturano
14 August Scandinavian Open Road Race   Sweden 1.2   Christofer Stevenson (SWE) Mälarenergi CK
14 August Havant GP   United Kingdom 1.2   Russell Downing (GBR) Recycling.co.uk–MG X-Power
15 August Puchar Ministra Obrony Narodowej   Poland 1.2   Gregorz Zoledziowski (POL) Legia-Bazyliszek
16 August Tre Valli Varesine   Italy 1.HC   Stefano Garzelli (ITA) Liquigas–Bianchi
16 August GP Capodarco   Italy 1.2   Fernando Herrero (ESP) Viña Magna-Cropusa
16–19 August Tour du Limousin   France 2.1   Sébastien Joly (FRA) Crédit Agricole
17 August Coppa Agostoni   Italy 1.1   Paolo Valoti (ITA) Domina Vacanze
17 August Gara Ciclistica Milionaria   Italy 1.2   Davide Torosantucci (ITA) Monturano
18 August Coppa Bernocchi   Italy 1.1   Danilo Napolitano (ITA) LPR–Piacenza
20 August Tour de Rijke   Netherlands 1.1   Stefan Van Dijk (NED) Mr Bookmaker.com-Sports Tech
20 August Giro del Veneto   Italy 1.HC   Eddy Mazzoleni (ITA) Lampre–Caffita
20 August Szlakiem Walk Majora Hubala   Poland 1.2   Tomasz Kiendys (POL) Knauf Team
20 August GP Area Metropolitana de Vigo   Spain 1.2   Francisco García (ESP) Paredes Rota dos Moveis-Beira Tamega
21 August Clasica a los Puertos   Spain 1.1   Xabier Zandio (ESP) Illes Balears-Caisse d'Epargne
21 August GP Ciudad de Vigo   Spain 1.2   José Carlos Rodrigues (POR) Paredes Rota dos Moveis-Beira Tamega
21 August Châteauroux Classic   France 1.1   Jimmy Casper (FRA) Cofidis
23 August Grote Prijs Stad Zottegem   Belgium 1.1   Thomas Dekker (NED) Rabobank
23–26 August Tour du Poitou Charentes et de la Vienne   France 2.1   Sylvain Chavanel (FRA) Cofidis
24 August Druivenkoers-Overijse   Belgium 1.1   Leonardo Duque (COL) Jartazi-Revor
24 August Gran Premio Nobili Rubinetterie   Italy 1.1   Damiano Cunego (ITA) Lampre–Caffita
25 August Gran Premio Industria e Commercio Artigianato Carnaghese   Italy 1.1   Simon Gerrans (AUS) AG2R Prévoyance
28 August Rund um den Sachsenring   Germany 1.2   Karsten Volkmann (GER) RSH
29 August GP de Beuvry-la-Forêt   France 1.2   Maint Berkenbosch (NED) Trientalis-Apac Team
30 August Schaal Sels   Belgium 1.1   Marcin Sapa (POL) Knauf Team
30 August–4 September Tour of Britain   United Kingdom 2.1   Nick Nuyens (BEL) Quick-Step–Innergetic
30 August–4 September Giro della Valle d'Aosta   Italy 2.2   Morris Possoni (ITA) Unidelta Egidio Colibrì Garda
31 August–4 September Hessen-Rundfahrt   Germany 2.1   Cezary Zamana (POL) DHL–Author
31 August–4 September Tour de Slovaquie   Slovakia 2.2   Martin Prazdnovsky (SVK) CK ZP Sport A.S. Podbrezova
1 September Trofeo Melinda   Italy 1.1   Damiano Cunego (ITA) Lampre–Caffita
1–10 September Tour de l'Avenir   France 2.1   Lars Bak (DEN) Team CSC
2–4 September Stuttgart-Strassburg   Germany 2.2   Michael Muck (GER) Team Aguti
3 September Coppa Placci   Italy 1.HC   Paolo Valoti (ITA) Domina Vacanze
4 September Giro della Romagna   Italy 1.1   Danilo Napolitano (ITA) LPR–Piacenza
4 September Grote Prijs Jef Scherens   Belgium 1.1   Joost Posthuma (NED) Rabobank
4 September Duo Normand   France 1.2   Sylvain Chavanel (FRA)
  Thierry Marichal (BEL)
Cofidis
7 September Memorial Rik Van Steenbergen   Belgium 1.1   Jean-Patrick Nazon (FRA) AG2R Prévoyance
8–11 September Giro della Toscana   Italy 2.2   Sergey Firsanov (RUS) Rietumu Banka–Riga
10 September Paris–Brussels   Belgium 1.HC   Robbie McEwen (AUS) Davitamon–Lotto
10–16 September Tour of Bulgaria   Bulgaria 2.2   Martin Prazdnovsky (SVK) Slovakia (national team)
10–11 September Triptyque des Barrages   Belgium 2.2   Lars Boom (NED) Rabobank Continental Team
11 September Rund um die Nürnberger Altstadt   Germany 1.1   Ronny Scholz (GER) Gerolsteiner
11 September Grand Prix de Fourmies   France 1.HC   Robbie McEwen (AUS) Davitamon–Lotto
14 September Grand Prix de Wallonie   Belgium 1.1   Nick Nuyens (BEL) Quick-Step–Innergetic
16 September Kampioenschap van Vlaanderen   Belgium 1.1   Sergey Lagutin (UZB) Landbouwkrediet–Colnago
16–17 September GP de la Somme   France 2.2   Erki Pütsep (EST) AG2R Prévoyance
17 September Gran Premio Città di Misano - Adriatico   Italy 1.1   Guillermo Bongiorno (ARG) Ceramica Panaria–Navigare
17 September Giro del Canavese   Czech Republic 1.2   Oscar Gatto (ITA) Zalf Désirée Fior
18 September Chrono Champenois   France 1.2   Mathieu Heijboer (NED) Rabobank Continental Team
18 September Gran Premio Industria e Commercio di Prato   Italy 1.1   Murilo Fischer (BRA) Naturino-Sapore di Mare
18 September Trofeo Bianchin   Italy 1.2   Matteo Priamo (ITA) GS Promosport
18 September Grand Prix d'Isbergues   France 1.1   Niko Eeckhout (BEL) Chocolade Jacques–T Interim
21 September Omloop van het Houtland Lichtervelde   Belgium 1.2   Kevin Van Impe (BEL) Chocolade Jacques–T Interim
24 September Delta Profronde   Netherlands 1.1   Bram de Groot (NED) Rabobank
27 September Ruota d'Oro   Italy 1.2   Branislau Samoilau (BLR) Belarus (national team)
27 September Omloop van de Vlaamse Scheldeboorden   Belgium 1.1   Niko Eeckhout (BEL) Chocolade Jacques–T Interim
29 September–2 October Circuit Franco-Belge   Belgium 2.1   Marco Zanotti (ITA) Liquigas–Bianchi
1 October Memorial Cimurri   Italy 1.1   Murilo Fischer (BRA) Naturino-Sapore di Mare
1 October Piccolo Giro di Lombardia   Italy 1.2   Ruslan Gryschenko (UKR) Bottoli Artoni
6 October Coppa Sabatini   Italy 1.1   Alessandro Bertolini (ITA) Domina Vacanze
6 October Paris–Bourges   France 1.1   Lars Bak (DEN) Team CSC
8 October Giro dell'Emilia   Italy 1.HC   Gilberto Simoni (ITA) Lampre–Caffita
9 October Gran Premio Bruno Beghelli   Italy 1.1   Murilo Fischer (BRA) Naturino-Sapore di Mare
9 October Paris–Tours Espoirs   France 1.2   Fabien Patanchon (FRA) Ent Sud Gascogne
11 October Nationale Sluitingsprijs   Belgium 1.1   Gert Steegmans (BEL) Davitamon–Lotto
13 October Giro del Piemonte   Italy 1.HC   Murilo Fischer (BRA) Naturino-Sapore di Mare

Final standingsEdit

There is a competition for the rider, team and country with the most points gained from winning or achieving a high place in the above races.

Individual classificationEdit

Rank Name Points
1   Murilo Fischer (BRA) 748
2   Stefan van Dijk (NED) 503
3   Niko Eeckhout (BEL) 492
4   Ruggero Marzoli (ITA) 456
5   Stefan Schumacher (GER) 441
6   Danilo Napolitano (ITA) 440
7   Luca Mazzanti (ITA) 413
8   Vladimir Efimkin (RUS) 402
9   Paride Grillo (ITA) 357
10   Nico Sijmens (BEL) 356

Nation classificationEdit

Rank Nation Points
1   Italy 2894
2   Spain 2432
3   Netherlands 2135
4   Poland 1973
5   Belgium 1928
6   Russia 1762
7   France 1707
8   Germany 1501
9   Czech Republic 1234
10   Portugal 1168

External linksEdit