Open main menu

The Tre Valli Varesine is a semi classic European bicycle race held in Varese, Italy. Since 2005, the race has been organised as a 1.HC event on the UCI Europe Tour.

Tre Valli Varesine
DateMid-August
RegionLombardy, Italy
English nameThree Varesine Valleys
Local name(s)Tre Valli Varesine (in Italian)
DisciplineRoad
CompetitionUCI Europe Tour
TypeOne-day
OrganiserSocietà Ciclistica Alfredo Binda
Web sitewww.trevallivaresine.com Edit this at Wikidata
First edition1919 (1919)
Editions98 (as of 2018)
First winner Piero Bestetti (ITA)
Most wins Gianni Motta (ITA)
 Giuseppe Saronni (ITA)
(4 wins)
Most recent Toms Skujiņš (LAT)

It is usually the first and most important race of Trittico Lombardo, which consists of three races held around the region of Lombardy on three consecutive days. These races are Tre Valli Varesine, Coppa Ugo Agostoni and Coppa Bernocchi.

WinnersEdit

Rider Team
1919   Piero Bestetti (ITA)
1920   Raimondo Rosa (ITA)
1921   Luigi Gilardi (ITA)
1922   Domenico Piemontesi (ITA)
1923   Felice Brusatori (ITA)
1924   Libero Ferrario (ITA)
1925   Giovanni Tizzoni (ITA)
1926   Mario Bonvicini (ITA)
1927   Renato Zanone (ITA)
1928   Battista Visconti (ITA)
1929   Ambrogio Morelli (ITA) Gloria-Hutchinson
1930   Albino Binda (ITA) Legnano-Pirelli
1931   Luigi Giacobbe (ITA) Maino-Clément
1932   Domenico Piemontesi (ITA) Gloria-Hutchinson
1933   Alfredo Bovet (ITA) Bianchi
1934   Severino Canavesi (ITA) Legnano
1935   Piero Chiappini (ITA) amateur
1936   Cesare Del Cancia (ITA) Ganna
1937   Olimpio Bizzi (ITA) Frejus
1938   Gino Bartali (ITA) Legnano
1939   Olimpio Bizzi (ITA) Frejus
1940   Cino Cinelli (ITA) Bianchi
1941   Fausto Coppi (ITA) Legnano
1942   Luciano Succi (ITA) Olmo
1943–
1944
No race
1945   Adolfo Leoni (ITA) Bianchi
1946   Enrico Mollo (ITA) Benotto-Superga
1947   Fiorenzo Magni (ITA) Viscontea
1948   Fausto Coppi (ITA) Bianchi
1949   Nedo Logli (ITA) Arbos
1950   Antonio Bevilacqua (ITA) Wilier Triestina
1951   Guido De Santi (ITA) Benotto-Ursus
1952   Giuseppe Minardi (ITA) Legnano
1953   Nino Defilippis (ITA) Legnano-Pirelli
1954   Giorgio Albani (ITA) Legnano
1955   Fausto Coppi (ITA) Bianchi-Pirelli
1956   Gastone Nencini (ITA) Leo-Chlorodont
1957   Germain Derijcke (BEL) Faema-Guerra
1958   Carlo Nicolo (ITA) Molteni
1959   Dino Bruni (ITA) Ignis-Frejus
1960   Nino Defilippis (ITA) Carpano
1961   Willy Vannitsen (BEL) Baratti-Milano
1962   Giuseppe Fezzardi (ITA) San Pellegrino Sport
1963   Italo Zilioli (ITA) Carpano
1964   Marino Vigna (ITA) Gazzola
1965   Gianni Motta (ITA) Molteni
1966   Gianni Motta (ITA) Molteni
1967   Gianni Motta (ITA) Molteni
1968   Eddy Merckx (BEL) Faema
1969   Marino Basso (ITA) Molteni
1970   Gianni Motta (ITA) Salvarani
1971   Giancarlo Polidori (ITA) Scic
1972   Giacinto Santambrogio (ITA) Salvarani
1973   Enrico Paolini (ITA) Scic
1974   Costantino Conti (ITA) Zonca
1975   Fabrizio Fabbri (ITA) Bianchi-Campagnolo
1976   Francesco Moser (ITA) Sanson
1977   Giuseppe Saronni (ITA) Scic
1978   Francesco Moser (ITA) Sanson-Columbus
1979   Giuseppe Saronni (ITA) Scic
1980   Giuseppe Saronni (ITA) Gis Gelati
1981   Gregor Braun (GER) Famcucine-Campagnolo
1982   Pierino Gavazzi (ITA) Atala-Campagnolo
1983   Alessandro Paganessi (ITA) Bianchi-Piaggio
1984   Pierino Gavazzi (ITA) Atala-Campagnolo
1985   Giovanni Mantovani (ITA) Supermercati Brianzoli
1986   Guido Bontempi (ITA) Carrera Jeans–Vagabond
1987   Franco Ballerini (ITA) Magniflex-Centroscarpa
1988   Giuseppe Saronni (ITA) Del Tongo-Colnago
1989   Gianni Bugno (ITA) Château d'Ax-Salotti
1990   Pascal Richard (SUI) Helvetia-La Suisse
1991   Guido Bontempi (ITA) Carrera Jeans–Tassoni
1992   Massimo Ghirotto (ITA) Carrera Jeans–Vagabond
1993   Massimo Ghirotto (ITA) ZG Mobili
1994   Claudio Chiappucci (ITA) Carrera Jeans–Tassoni
1995   Roberto Caruso (ITA) ZG Mobili-Selle Italia
1996   Fabrizio Guidi (ITA) Scrigno-Blue Storm
1997   Roberto Caruso (ITA) Ros Mary-Minotti Italia-Ideal
1998   Davide Rebellin (ITA) Team Polti
1999   Sergio Barbero (ITA) Mercatone Uno–Bianchi
2000   Massimo Donati (ITA) Vini Caldirola–Sidermec
2001   Mirko Celestino (ITA) Saeco Macchine per Caffè
2002   Eddy Ratti (ITA) Mapei–Quick-Step
2003   Danilo Di Luca (ITA) Saeco Macchine per Caffè
2004   Fabian Wegmann (GER) Gerolsteiner
2005   Stefano Garzelli (ITA) Liquigas–Bianchi
2006   Stefano Garzelli (ITA) Liquigas
2007   Christian Murro (ITA) Tenax
2008   Francesco Ginanni (ITA) Diquigiovanni–Androni
2009   Mauro Santambrogio (ITA) Lampre–NGC
2010   Dan Martin (IRL) Garmin–Transitions
2011   Davide Rebellin (ITA) Miche–Guerciotti
2012   David Veilleux (CAN) Team Europcar
2013   Kristijan Đurasek (CRO) Lampre–Merida
2014   Michael Albasini (SUI) Orica–GreenEDGE
2015   Vincenzo Nibali (ITA) Astana
2016   Sonny Colbrelli (ITA) Bardiani–CSF
2017   Alexandre Geniez (FRA) AG2R La Mondiale
2018   Toms Skujiņš (LAT) Trek–Segafredo

External linksEdit