2006 European Cup (athletics)

The 2006 Spar European Cup (the 27th) took place in Málaga, Spain and attracted over 2000 athletes from 49 countries. The mascot for the 2006 games was "Manolito" the Octopus, it was chosen from the drawings submitted in a contest aimed at Andalusian schoolchildren, the winner was Eva Simancas Rubio, aged 11 from ‘Julio Caro Baroja’.

Logo of the 2006 Superleague

StadiumEdit

The Athletics Stadium Ciudad de Málaga is located in the city's western area, and is easily accessible by road, not far from the airport and in front of the 'José María Martín Carpena' Sports Hall. It also has 9 lanes on the track which allows a 9th team to be able to compete.

OverallEdit

MenEdit

  1. France 118
  2. Russia 116
  3. Great Britain and Northern Ireland 109
  4. Poland 107
  5. Ukraine 103
  6. Spain 99.5
  7. Italy 93
  8. Germany 86.5
  9. Finland 65
  • Finland, Italy & Spain relegated, Germany saved because they are hosting the 2007 competition.
  • Belgium & Greece both promoted to the Superleague for 2007 from League 1.

WomenEdit

  1. Russia 155
  2. Poland 115.5
  3. Ukraine 99
  4. France 98
  5. Germany 93
  6. Spain 90
  7. Great Britain and Northern Ireland 85
  8. Sweden 81
  9. Romania 76.5
  • Great Britain & NI, Sweden & Romania all relegated to League 1.
  • Belarus & Greece, both promoted from League 1 for the 2007 cup.

ResultsEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
100 m
(Wind: 2.6 m/s)
Ronald Pognon
  France
10.13w Dwain Chambers
  Great Britain
10.19w Andrey Yepishin
  Russia
10.19w
200 m
(Wind: 1.8 m/s)
Christian Malcolm
  Great Britain
20.29 Ronald Pognon
  France
20.37 Marcin Urbas
  Poland
20.55
400 m Marc Raquil
  France
45.89 Vladislav Frolov
  Russia
46.13 Daniel Dabrowski
  Poland
46.37
800 m Juan de Dios Jurado
  Spain
1:46.00 Ivan Heshko
  Ukraine
1:46.24 Florent Lacasse
  France
1:46.44
1500 m Ivan Heshko
  Ukraine
3:50.34 Juan Carlos Higuero
  Spain
3:50.85 Aleksandr Krivchonkov
  Russia
3:51.96
3000 m Sergio Gallardo
  Spain
8:27.78 Mo Farah
  Great Britain
8:27.91 Driss Maazouzi
  France
8:28.64
5000 m Sergey Lebid
  Ukraine
14:16.83 Juan Carlos de la Ossa
  Spain
14:17.65 Sergey Ivanov
  Russia
14:18.14
3000 m steeplechase Antonio Jiménez
  Spain
8:25.59 Vincent Le Dauphin
  France
8:28.77 Jukka Keskisalo
  Finland
8:30.45
110 m hurdles Ladji Doucouré
  France
13.27 Andy Turner
  Great Britain
13.47 Igor Peremota
  Russia
13.50
400 m hurdles Naman Keïta
  France
50.20 Aleksandr Derevyagin
  Russia
50.35 Gianni Carabelli
  Italy
50.45
4 × 100 m   Poland
Dariusz Kuc
Lukasz Chyla
Marcin Jedrusinski
Marcin Urbas
39.07   Italy
Luca Verdecchia
Stefano Anceschi
Massimiliano Donati
Francesco Scuderi
39.14   Great Britain
Tim Abeyie
Marlon Devonish
Christian Malcolm
Harry Aikines-Aryeetey
39.31
4 × 400 m   France
Leslie Djhone
Brice Panel
Naman Keïta
Marc Raquil
3:03.59   Poland
Rafal Wieruszewski
Piotr Klimczak
Marcin Marciniszyn
Daniel Dabrowski
3:03.86   Italy
Andrew Howe
Gianni Carabelli
Luca Galletti
Andrea Barberi
3:04.27
High jump Andrey Silnov
  Russia
2.31 Giulio Ciotti
  Italy
2.29 Germaine Mason
  Great Britain
2.27
Pole vault Romain Mesnil
  France
5.70 Giuseppe Gibilisco
  Italy
5.65 Mikko Latvala
  Finland
5.45
Long jump Andrew Howe
  Italy
8.29 Salim Sdiri
  France
8.15 Marcin Starzak
  Poland
8.09
Triple jump Fabrizio Donato
  Italy
16.99 Viktor Yastrebov
  Ukraine
16.91 Julien Kapek
  France
16.80
Shot put Pavel Sofin
  Russia
20.59 Manuel Martínez
  Spain
20.58 Ralf Bartels
  Germany
20.43
Discus throw Piotr Małachowski
  Poland
66.21 Lars Riedel
  Germany
63.47 Mario Pestano
  Spain
62.35
Hammer throw Szymon Ziólkowski
  Poland
79.31 Andrey Skvaruk
  Ukraine
78.71 Olli-Pekka Karjalainen
  Finland
77.08
Javelin throw Tero Pitkämäki
  Finland
85.30 Sergey Makarov
  Russia
82.43 Igor Janik
  Poland
79.30
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
100 m
(Wind: 2.4 m/s)
Yuliya Gushchina
  Russia
11.13w Joice Maduaka
  Great Britain
11.29w Fabienne Beret-Martinel
  France
11.35w
200 m
(Wind: 0.6 m/s)
Olga Zaytseva
  Russia
22.73 Angela Morosanu
  Romania
22.91 Monika Bejnar
  Poland
22.97
400 m Svetlana Pospelova
  Russia
50.77 Nicola Sanders
  Great Britain
51.92 Claudia Hoffmann
  Germany
52.81
800 m Svetlana Klyuka
  Russia
2:01.99 Monika Gradzki
  Germany
2:04.13 Mayte Martínez
  Spain
2:04.16
1500 m Yuliya Chizhenko
  Russia
4:14.39 Latifa Essarokh
  France
4:14.76 Natalya Tobias
  Ukraine
4:15.36
3000 m Joanne Pavey
  Great Britain
8:52.54 Olesya Syreva
  Russia
8:58.27 Justyna Lesman
  Poland
9:02.64
5000 m Liliya Shobukhova
  Russia
16:18.23 Marta Domínguez
  Spain
16:25.21 Natalya Berkut
  Ukraine
16:26.12
3000 m steeplechase Yelena Sidorchenkova
  Russia
9:45.73 Rosa María Morató
  Spain
9:49.81 Katarzyna Kowalska
  Poland
9:56.10
100 m hurdles Susanna Kallur
  Sweden
12.69 Kirsten Bolm
  Germany
12.74 Adrianna Lamalle
  France
12.90
400 m hurdles Natasha Danvers-Smith
  Great Britain
55.65 Yevgeniya Isakova
  Russia
55.82 Tatyana Tereshchuk
  Ukraine
55.87
4 × 100 m   Russia
Natalya Rusakova
Yuliya Gushchina
Yekaterina Kondratyeva
Larisa Kruglova
43.71   France
Adrianna Lamalle
Fabienne Beret-Martinel
Céline Distel
Carima Louami
43.75   Ukraine
Olena Chebanu
Olena Sinyavina
Iryna Shtanhyeyeva
Oksana Shcherbak
43.86
4 × 400 m   Russia
Yelena Migunova
Olga Zaytseva
Tatyana Veshkurova
Natalya Antyukh
3:23.51   Poland
Zuzanna Radecka
Monika Bejnar
Malgorzata Pskit
Grazyna Prokopek
3:26.60   Great Britain
Helen Karagounis
Nicola Sanders
Melanie Purkiss
Lee McConnell
3:26.98
High jump Kajsa Bergqvist
  Sweden
1.97 Ruth Beitia
  Spain
1.95 Anna Chicherova
  Russia
1.92
Pole vault Monika Pyrek
  Poland
4.75
CR
Vanessa Boslak
  France
4.70 Nastja Ryshich
  Germany
4.55
Long jump Tatyana Kotova
  Russia
6.67 Eunice Barber
  France
6.61 Daniela Lincoln-Saavedra
  Sweden
6.55
Triple jump Olga Saladukha
  Ukraine
14.10 Viktoriya Gurova
  Russia
14.06 Adelina Gavrila
  Romania
14.00
Shot put Petra Lammert
  Germany
19.36 Irina Khudoroshkina
  Russia
18.29 Krystyna Zabawska
  Poland
17.78
Discus throw Franka Dietzsch
  Germany
65.54 Darya Pishchalnikova
  Russia
64.24 Nicoleta Grasu
  Romania
61.91
Hammer throw Tatyana Lysenko
  Russia
76.50
CR
Kamila Skolimowska
  Poland
68.16 Irina Sekachova
  Ukraine
67.96
Javelin throw Barbara Madejczyk
  Poland
64.08 Felicia Moldovan
  Romania
60.49 Mercedes Chilla
  Spain
60.22
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

External linksEdit