Open main menu

2013 Little League World Series qualification

Qualification for the 2013 Little League World Series took place in eight United States regions and eight international regions from June through August 2013.

2013 Little League World Series qualification
United States
Great Lakes WinnerMichigan Grosse Pointe Woods, Michigan
Mid-Atlantic WinnerDelaware Newark, Delaware
Midwest WinnerIowa Urbandale, Iowa
New England WinnerConnecticut Westport, Connecticut
Northwest WinnerWashington (state) Sammamish, Washington
Southeast WinnerTennessee Nashville, Tennessee
Southwest WinnerTexas Corpus Christi, Texas
West WinnerCalifornia Chula Vista, California
International
Asia-Pacific and Middle East WinnerChinese Taipei Taoyuan County, Taiwan (Chinese Taipei)
Australia WinnerAustralia Perth, Western Australia
Canada WinnerCanada Nepean, Ontario
Caribbean WinnerPuerto Rico San Lorenzo, Puerto Rico
Europe and Africa WinnerCzech Republic Brno, Czech Republic
Japan WinnerJapan Fuchū, Tokyo
Latin America WinnerPanama Aguadulce, Panama
Mexico WinnerMexico Tijuana, Baja California
Tournaments
← 2012
2014 →

Contents

United StatesEdit

Great LakesEdit

The tournament took place in Indianapolis, Indiana from August 3–10.[1]

State City LL Organization Record
  Illinois Chicago Jackie Robinson West 4–0
  Michigan Grosse Pointe Woods Grosse Pointe Woods-Shores 2–2
  Ohio Hamilton West Side 2–2
  Wisconsin Burlington Burlington 2–2
  Indiana Hagerstown Hagerstown 1–3
  Kentucky Barbourville Knox County 1–3
 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 8 - Indianapolis
 
 
4   Wisconsin2
 
August 10 - Indianapolis
 
1   Illinois12
 
1   Illinois3
 
August 8 - Indianapolis
 
2   Michigan10
 
3   Ohio4
 
 
2   Michigan5
 

Mid-AtlanticEdit

The tournament took place in Bristol, Connecticut from August 2–11.[1]

State City LL Organization Record
  Pennsylvania Lionville Lionville 4–0
  Delaware Newark Newark National 3–1
  Washington, D.C. Washington D.C. Capitol City 2–2
  Maryland Berlin Berlin 2–2
  New York Burnt Hills Burnt Hills-Ballston Lake 1–3
  New Jersey Clarksboro East Greenwich 0–4
 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 10 - Bristol
 
 
4   Maryland3
 
August 11 - Bristol
 
1   Pennsylvania9
 
1   Pennsylvania2
 
August 10 - Bristol (F/4)
 
2   Delaware8
 
3   Washington, D.C.4
 
 
2   Delaware15
 

MidwestEdit

The tournament took place in Indianapolis, Indiana from August 2–9.[1]

Note: North Dakota and South Dakota are organized into a single Little League district.

State City LL Organization Record
  Minnesota Coon Rapids Coon Rapids Andover American 4–0
  Nebraska Kearney Kearney 3–1
  Iowa Urbandale Urbandale 3–1
  South Dakota Rapid City Timberline 2–2
  Missouri Webb City Webb City 0–4
  Kansas Girard Girard 0–4
 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 7 - Indianapolis
 
 
1   Minnesota4
 
August 9 - Indianapolis
 
4   South Dakota0
 
1   Minnesota2
 
August 7 - Indianapolis (F/11)
 
3   Iowa3
 
3   Iowa4
 
 
2   Nebraska3
 

New EnglandEdit

The tournament took place in Bristol, Connecticut from August 2–10.[1]

State City LL Organization Record
  Connecticut Westport Westport 4–0
  Vermont South Burlington South Burlington 3–1
  Rhode Island Lincoln Lincoln 3–1
  Maine Saco Saco 1–3
  Massachusetts Newton Newton South East 1–3
  New Hampshire Rye Rye 0–4
 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 8 - Bristol
 
 
1   Connecticut3
 
August 10 - Bristol
 
4   Maine0
 
1   Connecticut1
 
August 8 - Bristol
 
3   Rhode Island0
 
3   Rhode Island5
 
 
2   Vermont2
 

NorthwestEdit

The tournament took place in San Bernardino, California from August 2–10.[1]

State City LL Organization Record
  Washington Sammamish Eastlake 4–0
  Oregon Lake Oswego Lake Oswego 3–1
  Montana Billings Billings Big Sky 2–2
  Idaho Coeur d'Alene Coeur d'Alene 2–2
  Alaska Anchorage Abbott-O-Rabbit 1–3
  Wyoming Cody Cody 0–4
 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 8 - San Bernardino
 
 
4   Idaho4
 
August 10 - San Bernardino (F/4)
 
1   Washington5
 
1   Washington13
 
August 8 - San Bernardino
 
3   Montana1
 
3   Montana3
 
 
2   Oregon0
 

SoutheastEdit

The tournament took place in Warner Robins, Georgia from August 2–9.[1]

 
Semi-finalsFinal
 
      
 
Warner Robins - August 7
 
 
2B   Tennessee5
 
Warner Robins - August 9
 
1A   Florida1
 
2B   Tennessee5
 
Warner Robins - August 7
 
1B   Virginia3
 
2A   South Carolina6
 
 
1B   Virginia12
 

SouthwestEdit

The tournament took place in Waco, Texas from August 2–7.[1]

 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 6 - Waco
 
 
2B   Arkansas6
 
August 7 - Waco
 
1A   Texas West10
 
1A   Texas West6
 
August 6 - Waco
 
1B   New Mexico0
 
2A   Louisiana3
 
 
1B   New Mexico9
 

WestEdit

The tournament took place in San Bernardino, California from August 2–10.[1]

State City LL Organization Record
  Northern California Belmont - Redwood Shores Belmont - Redwood Shores 4–0
  Southern California Chula Vista Eastlake 3–1
  Nevada North Las Vegas Mountain Ridge 3–1
  Arizona Chandler Chandler National South 2–2
  Hawaii Wailuku Central East Maui 0–4
  Utah St. George Dixie 0–4
 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 9 - San Bernardino
 
 
4   Arizona1
 
August 10 - San Bernardino
 
1   Northern California8
 
1   Northern California0
 
August 9 - San Bernardino
 
2   Southern California9
 
3   Nevada0
 
 
2   Southern California12
 

InternationalEdit

Asia-Pacific and Middle EastEdit

The tournament took place in the Philippines from July 1–7.[1]

 
Semi-finalsFinal
 
      
 
July 6 – Philippines
 
 
2B   Hong Kong3
 
July 7 – Philippines
 
1A   Chinese Taipei6
 
1A   Chinese Taipei11
 
July 6 – Philippines
 
2A   South Korea2
 
2A   South Korea14
 
 
1B   Indonesia2
 

1 Republic of China, commonly known as Taiwan, due to complicated relations with People's Republic of China, is recognized by the name Chinese Taipei by majority of international organizations including Little League Baseball (LLB). For more information, please see Cross-Strait relations.

AustraliaEdit

The tournament took place in Gold Coast, Queensland on June 1–5.[1] The top two teams in each pool advance to the elimination round, where they are seeded one through eight based on overall record. The "runs against ratio" (RAR) is used as the tiebreaker. It is calculated by the number of runs scored against a team, divided by the number of defensive innings the team played.

 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
June 4 – Gold Coast (F/7)
 
 
1   Perth North8
 
June 4 – Gold Coast (F/4)
 
8   Adelaide South9
 
8   Adelaide South14
 
June 4 – Gold Coast
 
3   Yarra0
 
3   Yarra7
 
June 5 – Gold Coast
 
6   Hills South6
 
8   Adelaide South2
 
June 4 – Gold Coast
 
2   Perth Central8
 
4   North Cronulla6
 
June 4 – Gold Coast
 
5   Swan Hills5
 
4   North Cronulla1
 
June 4 – Gold Coast
 
2   Perth Central3
 
2   Perth Central4
 
 
7   Ryde North1
 

CanadaEdit

The tournament took place in Glace Bay, Nova Scotia on August 2–11.[1]

Province City LL Organization Record
  British Columbia White Rock White Rock South Surrey 6–0
  Ontario Nepean East Nepean 5–1
  Nova Scotia* Glace Bay Glace Bay 4–2
  Quebec Montreal Notre-Dame-de-Grâce 2–4
  New Brunswick St. John St. John 2–4
  Saskatchewan Regina North Regina 1–5
  Alberta Medicine Hat Medicine Hat 1–5

(*): host league

 
Semi-finalsFinal
 
      
 
August 11 - Glace Bay (F/4)
 
 
4   Quebec1
 
August 11 - Glace Bay
 
1   British Columbia11
 
1   British Columbia1
 
August 11 - Glace Bay
 
2   Ontario5
 
3   Nova Scotia0
 
 
2   Ontario5
 

CaribbeanEdit

The tournament took place in Bonaire, Netherlands (formerly part of the Netherlands Antilles) from July 13–20.[1]

  Quarterfinals     Semifinals     Finals
                           
        1A   U.S. Virgin Islands
(St. Thomas)
1  
  3B   Puerto Rico 10     3B   Puerto Rico 12    
  2A   U.S. Virgin Islands
(St. Croix)
0         3B   Puerto Rico 6
      1B   Curaçao 4
        1B   Curaçao 2    
  3A   Sint Maarten 0     2B   Aruba 1   Third place
  2B   Aruba 10   1A   U.S. Virgin Islands
(St. Thomas)
6
  2B   Aruba 2

Europe and AfricaEdit

The tournament took place in Kutno, Poland from July 13–21.[1]

Note: No Ugandan team was able to participate in the tournament, due to the fact that some players from the previous year's Lugazi squad moved and played with the Allen VR school, the team who won this year's Ugandan tournament. Little League rules allow this in the United States, but it is not allowed in Uganda.

 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
July 18 – Kutno
 
 
4B   Belarus1
 
July 19 – Kutno
 
1A   Italy14
 
1A   Italy3
 
July 18 – Kutno
 
2B    Germany-US0
 
3A   United Kingdom3
 
July 20 – Kutno
 
2B    Germany-US5
 
1A   Italy0
 
July 18 – Kutno
 
1B   Czech Republic3
 
3B   Netherlands8
 
July 19 – Kutno
 
2A   Austria3
 
3B   Netherlands8
 
July 18 – Kutno
 
1B   Czech Republic11
 
4A   France1
 
 
1B   Czech Republic20
 

JapanEdit

The first two rounds of the tournament were held on June 30, and the remaining two rounds were played on July 7. All games were played in Tokyo.[1]

Participating teams Prefecture City LL Organization
Chūgoku Champions   Hiroshima Hiroshima Hiroshima Saiki
Higashikanto Champions   Chiba Matsudo Matsudo
Hokkaido Champions   Hokkaido Sapporo Sapporo Shiroishi
Kanagawa Champions   Kanagawa Yokohama Yokohama Aoba
Kansai Champions   Hyogo Takarazuka Takarazuka
Kansai Runner-Up   Osaka Kishiwada Kishiwada
Kitakanto Champions   Saitama Ōmiya City Ōmiya
Kyushu Champions   Kumamoto Kumamoto Kumamoto Chuo
Shikoku Champions   Ehime Iyo District Tobe
Shin'etsu Champions   Nagano Ueda Ueda Minami
Tōhoku Champions   Miyagi Sendai Sendai Aoba
Tōhoku Runner-Up   Miyagi Sendai Miyagino
Tōkai Champions   Shizuoka Hamamatsu Hamamatsu Minami
Tōkai Runner-Up   Aichi Ichinomiya Owari Ichinomiya
Tokyo Champions   Tokyo Fuchū Musashi Fuchū
Tokyo Runner-Up   Tokyo Chōfu Chōfu
 
Round of 16Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
              
 
June 29 – Tokyo
 
 
  Hiroshima Saiki3
 
June 29 – Tokyo
 
  Musashi Fuchū6
 
  Musashi Fuchū11
 
June 29 – Tokyo
 
  Kishiwada1
 
  Sapporo Shiroishi0
 
July 6 – Tokyo
 
  Kishiwada8
 
  Musashi Fuchū8
 
June 29 – Tokyo
 
  Sendai Aoba5
 
  Kumamoto Chuo5
 
June 29 – Tokyo
 
  Owari Ichinomiya6
 
  Owari Ichinomiya5
 
June 29 – Tokyo
 
  Sendai Aoba15
 
  Sendai Aoba2
 
July 6 – Tokyo
 
  Ōmiya0
 
  Musashi Fuchū11
 
June 29 – Tokyo
 
  Miyagino6
 
  Yokohama Aoba9
 
June 29 – Tokyo
 
  Hamamatsu Minami2
 
  Yokohama Aoba12
 
June 29 – Tokyo
 
  Chōfu4
 
  Tobe2
 
July 6 – Tokyo (F/5)
 
  Chōfu3
 
  Yokohama Aoba6
 
June 29 – Tokyo
 
  Miyagino17
 
  Matsudo2
 
June 29 – Tokyo
 
  Miyagino6
 
  Miyagino7
 
June 29 – Tokyo
 
  Ueda Minami6
 
  Ueda Minami16
 
 
  Takarazuka5
 

Latin AmericaEdit

The tournament took place in Guayaquil, Ecuador from July 20–27.[1]

Country City LL Organization Record
  Panama Aguadulce Aguadulce Cabezera 6–0
  Venezuela Maracaibo San Francisco 5–1
  Ecuador (A) Guayaquil C Unidas Miraflores 4–2
  Colombia Cartagena Falcon 3–3
  Nicaragua 2–4
  Ecuador (B) Guayaquil C Unidas Miraflores 1–5
  Bolivia 0–6
 
Final
 
  
 
July 27 – Guayaquil
 
 
  Venezuela2
 
 
  Panama6
 

MexicoEdit

The tournament took place in Reynosa, Tamaulipas from July 8–14.[1]

 
Semi-finalsFinal
 
      
 
July 14 – Reynosa
 
 
2B   Municipal De Tijuana14
 
July 14 – Reynosa
 
1A   Trevino Kelly0
 
2B   Municipal De Tijuana11
 
July 14 – Reynosa
 
2A   Beto Avila5
 
2A   Beto Avila1
 
 
1B   Guadalupe Linda Vista0
 

ReferencesEdit

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p "2013 Little League Baseball Tournament Schedule". Littleleague.org. Little League. Archived from the original on 17 June 2013. Retrieved 5 September 2016.