Open main menu

Northern or North Sami (davvisámegiella; disapproved exonym Lappish or Lapp), sometimes also simply referred to as Sami, is the most widely spoken of all Sami languages. The area where Northern Sami is spoken covers the northern parts of Norway, Sweden and Finland. The number of Northern Sami speakers is estimated to be somewhere between 15,000 and 25,000. About 2,000 of these live in Finland[6] and between 5,000 and 6,000 in Sweden.[7]

Northern Sami
davvisámegiella
Native to Norway, Sweden, Finland
Native speakers
(ca. 25,000 cited 1992–2013)[1]
Uralic
Latin (Northern Sami alphabet)
Northern Sami Braille
Official status
Official language in
 Norway[2][3]
Recognised minority
language in
Language codes
ISO 639-1 se
ISO 639-2 sme
ISO 639-3 sme
Glottolog nort2671[5]
This article contains IPA phonetic symbols. Without proper rendering support, you may see question marks, boxes, or other symbols instead of Unicode characters. For a guide to IPA symbols, see Help:IPA.
A Russian foreign-language speaker of Northern Sami.

Contents

HistoryEdit

 
A page from the 1638 edition of Svenske och Lappeske ABC Book with the Lord's Prayer in what is believed to be Northern Sami

Among the first printed Sami texts is Svenske och Lappeske ABC Book ("Swedish and Lappish ABC book"), written in Swedish and what is likely a form of Northern Sami. It was published in two editions in 1638 and 1640 and includes 30 pages of prayers and confessions of Protestant faith. It has been described as the first book "with a regular Sami language form".[8]

Northern Sami was first described by Knud Leem (En lappisk Grammatica efter den Dialect, som bruges af Field-Lapperne udi Porsanger-Fiorden) in 1748 and in dictionaries in 1752 and 1768. One of Leem's fellow grammaticians, who had also assisted him, was Anders Porsanger, himself Sami and in fact the first Sami to receive higher education, who studied at the Trondheim Cathedral School and other schools, but who was unable to publish his work on Sami due to racist attitudes at the time. The majority of his work has disappeared.

AssimilationEdit

 
Area number 5 illustrates the approximate distribution of Northern Sami in northern Scandinavia.
 
Trilingual international border sign (Finnish, Swedish and Northern Sami) on the E8 road at the border between Norway and Finland, at Kilpisjärvi, Finland

The mass mobilization during the Alta controversy as well as a more tolerant political environment caused a change to the Norwegian policy of assimilation during the last decades of the twentieth century. In Norway, Northern Sami is currently an official language of two counties (Finnmark and Troms) and six municipalities (Kautokeino, Karasjok, Nesseby, Tana, Porsanger and Gáivuotna (Kåfjord)). Sami born before 1977 have never learned to write Sami according to the currently used orthography in school, so it is only in recent years that there have been Sami capable of writing their own language for various administrative positions.

PhonologyEdit

ConsonantsEdit

The consonant inventory of Northern Sami is large, contrasting voicing for many consonants. Some analyses of Northern Sami phonology may include preaspirated stops and affricates (/hp/, /ht/, /ht͡s/, /ht͡ʃ/, /hk/) and pre-stopped or pre-glottalised nasals (voiceless /pm/, /tn/, /tɲ/, /kŋ/ and voiced /bːm/, /dːn/, /dːɲ/, /gːŋ/). However, these can be treated as clusters for the purpose of phonology, since they are clearly composed of two segments and only the first of these lengthens in quantity 3. The terms "preaspirated" and "pre-stopped" will be used in this article to describe these combinations for convenience.

Northern Sami consonants
Labial Dental Alveolar Postalveolar Palatal Velar
Nasal voiced m n ɲ ŋ
voiceless (ŋ̥)
Plosive /
Affricate
voiceless p t t͡s t͡ʃ c k
voiced b d d͡z d͡ʒ ɟ ɡ
postaspirated
Fricative voiceless f θ s ʃ h
voiced v ð
Semivowel voiced j
voiceless
Lateral voiced l ʎ
voiceless
Trill voiced r
voiceless

Notes:

  • Voiceless stops have voiced or partly voiced allophones when they occur adjacent to voiced sounds, and sometimes also word-initially.
  • Stops before a homorganic nasal are realised as unreleased stops. Some, particularly younger, speakers instead realise voiceless stops as a glottal stop [ʔ] in this position, and decompose voiced stops into a homorganic nasal + glottal stop combination ([mʔ], [nʔ] etc.).
  • /v/ is realised as a labiodental fricative [v] in the syllable onset (before a vowel), and as bilabial [β] or [w] in the syllable coda (in a consonant cluster).[9] Although [v] is a fricative, it behaves phonologically like an approximant, in particular like /j/.
  • Quantity 3 geminated plain stops and affricates (written bb, dd, zz, žž, ddj, gg) are variously described as voiced (/bːb/, /dːd/, /dːd͡z/, /dːd͡ʒ/, /ɟːɟ/, /ɡːɡ/) or partly voiced (/bːp/, /dːt/, /dːt͡s/, /dːt͡ʃ/, /ɟːc/, /ɡːk/).
  • Voiceless sonorants are very rare, but occur more frequently as allophonic realisations. A combination of sonorant followed by /h/ in the coda (/mh./, /nh./, /ŋh./, /vh./, /jh./, /lh./, /rh./), is realised as the equivalent voiceless sonorant (with /vh/ becoming /f/). Voiceless [ŋ̥] only occurs this way, and is quite rare.
  • A combination of /h/ followed by a stop or affricate in the onset (/.hp/, /.ht/ etc) is realised as preaspiration ([ʰp], [ʰt]).
  • /θ/ is extremely rare.

Dialectal variationEdit

Not all Northern Sami dialects have identical consonant inventories. Some consonants are absent from some dialects, while others are distributed differently.

  • Western Finnmark lacks /ŋ/, using /ɲ/ in its place. This also applies to sequences of pre-stopped /gːŋ/ and /kŋ/, which become /dːɲ/ and /tɲ/ respectively. [ŋ] is retained before a velar consonant, but as an allophone of /n/.
  • Eastern Finnmark does not have voiced pre-stopped nasals, replacing them with voiceless equivalents.
  • Sea Sami does not have pre-stopped nasals at all, having geminate nasals in their place.
  • The postaspirated stops do not occur in Western Finnmark dialects, plain stops are used instead. They occur only in recent loanwords from the Scandinavian languages, and only before a stressed syllable when not next to another consonant.

Consonant length and gradationEdit

Consonants, including clusters, that occur after a stressed syllable can occur in multiple distinctive length types, or quantities. These are conventionally labelled quantity 1, 2 and 3 or Q1, Q2 and Q3 for short. The consonants of a word alternate in a process known as consonant gradation, where consonants appear in different quantities depending on the specific grammatical form. Normally, one of the possibilities is named the strong grade, while the other is named weak grade. The consonants of a weak grade are normally quantity 1 or 2, while the consonants of a strong grade are normally quantity 2 or 3.

  • Quantity 1 includes any single consonant. It originates from Proto-Samic single consonants in the weak grade.
  • Quantity 2 includes any combination of consonants (including two of the same) with a short consonant in the coda of the preceding syllable (in Eastern Finnmark, any combination of consonants preceded by a long vowel or diphthong). It originates from Proto-Samic single consonants in the strong grade, as well as combinations of two consonants in the weak grade.
  • Quantity 3 includes any combination of consonants (including two of the same) with a long consonant in the coda of the preceding syllable (in Eastern Finnmark, any combination of consonants preceded by a short vowel or diphthong). It originates from Proto-Samic combinations of two consonants in the strong grade.

Throughout this article and related articles, consonants that are part of different syllables are written with two consonant letters in IPA, while the lengthening of consonants in quantity 3 is indicated with an IPA length mark (ː).

Not all consonants can occur in every quantity type. The following limitations exist:

  • Single /h/ is restricted to quantity 1, and does not alternate.
  • Postaspirated consonants do not occur after a stressed syllable, and thus do not have any quantity distinctions.
  • Voiced stops and affricates only occur in quantity 3. In quantity 1, voiced stops are allophones of the corresponding voiceless stops.
  • /c/, /ɟ/ and /ʎ/ occur in quantity 2 and 3, but not in quantity 1.

When a consonant can occur in all three quantities, quantity 3 is termed "overlong".

In quantity 3, if the syllable coda consists of only /ð/, /l/ or /r/, the additional length of this consonant is realised phonetically as an epenthetic vowel. This vowel assimilates to the quality of the surrounding vowels:

  • Between two rounded vowels (but not the diphthong /uo̯/) in the adjacent syllables, it becomes [o].
  • Before a front vowel in the next syllable, it becomes [e], e.g. muorji /ˈmuo̯rː.jiː/, phonetically [ˈmŭŏ̯re.jiː].
  • Otherwise, it becomes [a], e.g. silba /ˈsilː.pa/, phonetically [ˈsila.pa].

This does not occur if the second consonant is a dental/alveolar stop, e.g. gielda /ˈkie̯lː.ta/, phonetically [ˈkĭĕ̯lː.ta], or sálti /ˈsaːlː.htiː/, phonetically [ˈsaːlː.ʰtiː].

VowelsEdit

Northern Sami possesses the following vowels:

Short vowels Long vowels Diphthongs Half-long/
rising
Front Back Front Back Front Back Front Back
Close i u ie̯ uo̯ i̯e u̯o
Mid e o ea̯ oɑ̯ e̯a o̯ɑ
Open a

Closing diphthongs such as ái also exist, but these are phonologically composed of a vowel plus one of the semivowels /v/ or /j/. The semivowels still behave as consonants in clusters.

Not all of these vowel phonemes are equally prevalent; some occur generally while others occur only in specific contexts as the result of sound changes. The following rules apply for stressed syllables:

  • Short /i/, /a/, /o/ and /u/, the normal diphthongs, and the long vowel /aː/ occur generally.
  • The other long vowels occur only in the context of diphthong simplification (below).
  • Short /e/ is rare, and mostly occurs due to the combination of diphthong simplification plus stressed vowel shortening.
  • Rising diphthongs and half-long /aˑ/ occur only due to unstressed vowel shortening in the next syllable.

The distribution in post-stressed syllables (unstressed syllables following a stressed one) is more restricted:

  • Short /a/ and long /aː/, /iː/ and /uː/ occur generally.
  • Short /e/ and /o/ occur more rarely, sometimes from Proto-Samic *i and *u and sometimes as a result of unstressed vowel shortening.
  • Short /i/ and /u/ occur only before /j/.
  • No diphthongs occur at all, nor do half-long /aˑ/ or long /eː/ and /oː/.

In a second unstressed syllable (one that follows another unstressed syllable), no long vowels occur and /i/ and /u/ are the only vowels that occur frequently.

The standard orthography of Northern Sami distinguishes vowel length in the case of ⟨a⟩ /a/ versus ⟨á⟩ /aː/, although this is primarily on an etymological basis. Not all instances of ⟨á⟩ are phonemically long, due to both stressed and unstressed vowel shortening. Some dialects also have lengthening of ⟨a⟩ under certain circumstances. Nonetheless, a default length can be assumed for these two letters. For the remaining vowels, vowel length is not indicated in the standard orthography. In reference works, macrons can be placed above long vowels that occur in a position where they can be short. Length of ⟨i⟩ and ⟨u⟩ in a post-stressed syllable is assumed, and not indicated, except in the combinations ⟨ii⟩ and ⟨ui⟩, where these letters can also indicate short vowels.

Dialectal variationEdit

The Eastern Finnmark dialects possess additional contrasts that other dialects of Northern Sami do not:

  • There is a three-way contrast among open vowels between /æ/, /a/ and /ɑ/, both short and long.
    • The vowel spelled ⟨a⟩ is /ɑ/ in stressed syllables, /a/ in unstressed syllables.
    • The vowel spelled ⟨á⟩ is /a/ in stressed syllables if the next syllable has a back vowel (including ⟨a⟩ but not ⟨á⟩), and /æ/ everywhere else (including all unstressed syllables).
  • There is a length contrast between short and long diphthongs. In other dialects, this distinction exists as well, but is allophonic.

Some Torne dialects have /ie̯/ and /uo̯/ instead of stressed /eː/ and /oː/ (from diphthong simplification) as well as unstressed /iː/ and /uː/.

Phonological processesEdit

Diphthong simplificationEdit

Diphthong simplification, also known as umlaut, is a process whereby a diphthong loses its second component and becomes a long monophthong:

  • ieī: viehkat /ˈvie̯h.kat/ "to run" → vīhken /ˈviːh.ken/ "I ran"
  • eaē: geassi /ˈkea̯s.siː/ "summer" → gēsiid /ˈkeː.sijt/ "of the summers"
  • oaō: goarrut /ˈkoɑ̯r.ruːt/ "to sew" → gōrro! /ˈkoːr.ro/ "sew!"
  • uoū: muorra /ˈmuo̯r.ra/ "tree" → mūrrii /ˈmuːr.rij/ "into the tree"

Historically, diphthong simplification was caused by a short i or u in the following syllable, the same conditioning that still exists in neighbouring Lule Sami. In Northern Sami, these vowels have now become short /e/ and /o/, except when followed by /j/, so simplification can occur when the next syllable contains /e/ or /o/, or the sequences /ij/ or /uj/.

The process is complicated by two factors. Firstly, vowel length is not indicated in the spelling, so it's not possible to tell whether the first vowel in ui is short or long. It is short in the illative singular and thus causes simplification (viessu "house" → vīssui "into the house"), but it is long in the plural forms and does not cause any simplification (viessūide "into the houses"). A second complicating factor is that under some circumstances, original long i and u in unstressed syllables have shortened to e and o (denoted in grammars and dictionaries with an underdot and to distinguish them). These shortened vowels do not cause simplification, but are indistinguishable from the older originally short vowels that do trigger it. These cases must simply be memorised.

Unstressed vowel shorteningEdit

Shortening of long vowels in unstressed syllables occurs irregularly. It commonly occurs in the first element of a compound word, in a fourth syllable, and in various other unpredictable circumstances. When shortened, /iː/ and /uː/ are lowered to /e/ and /o/, except before /j/. Shortened vowels are denoted here, and in other reference works, with an underdot: , , , to distinguish them from originally-short vowels.

When a long vowel or diphthong occurs in the stressed syllable before the shortened vowel, it becomes half-long/rising.

  • boaráseamọs /ˈpoɑ̯.raː.se̯a.mos/ "oldest" (nom. sg.) ~ boarásēpmosa /ˈpoɑ̯.raː.seːp.mo.sa/ (acc. sg.)
  • baluheapmẹ /ˈpa.luː.he̯ap.me/ "fearless" (nom. sg.) ~ baluhēmiid /ˈpa.luː.heː.mijt/ (acc. pl.)

When the consonant preceding the shortened vowel is quantity 3, any lengthened elements are shortened so that it becomes quantity 2. However, the resulting consonant is not necessarily the weak-grade equivalent of that consonant. If the consonant was previously affected by consonant lengthening (below), this process shortens it again.

  • eadni /ˈea̯dː.niː/ "mother" → eadnẹspiidni /ˈe̯ad.neˌspijːt.niː/ "mother pig"; contrast the weak grade in eatni /ˈea̯t.niː/
  • jahki /ˈjahː.kiː/ "year" → jahkẹbealli /ˈjah.keˌpea̯l.liː/ "half year"

Stressed vowel shorteningEdit

In the Eastern Finnmark dialects, long vowels as well as diphthongs are shortened before a quantity 3 consonant. This is phonemic due to the loss of length in quantity 3 in these dialects.

  • eadni /ˈĕă̯t.niː/ "mother" (nom. sg.) ~ etniid /ˈet.nijt/ (gen. pl.)
  • guoika /ˈkŭŏ̯j.hka/ "waterfall" (nom. sg.) ~ guikii /ˈkuj.hkij/ (ill. sg.)
  • oahppa /ˈŏɑ̯̆h.pa/ "teaching" (nom. sg.) ~ oahpa /ˈoɑ̯h.pa/ (acc. sg.)
  • guosˈsi /ˈɡŭŏ̯s.siː/ "guest" (nom. sg.) ~ guossi /ˈɡuo̯s.siː/ (acc. sg.)
  • áhkku /ˈah.kuː/ "grandmother" (nom. sg.) ~ áhku /ˈaːh.kuː/ (acc. sg.)

Outside Eastern Finnmark, long /aː/ is only shortened before a long preaspirate, not before any other consonants. The shortening of diphthongs remains allophonic due to the preservation of quantity 3 length, but the shortening of long vowels that result from diphthong simplification is phonemic.

Stressed vowel lengtheningEdit

In the Eastern Finnmark dialects, short vowels are lengthened when they occur before a quantity 1 or 2 consonant. Combined with the preceding change, vowel length in stressed syllables becomes conditioned entirely by the following consonant quantity. Moreover, because the coda lengthening in quantity 3 is lost in these dialects, vowel length becomes the only means for distinguishing quantities 3 and 2 in many cases.

  • lohkka /ˈloh.ka/ "lock" (nom. sg.) ~ lohka /ˈloːh.ka/ (acc. sg.)
  • gazza /ˈkɑd.d͡za/ "nail" (nom. sg.) ~ gacca /ˈkɑːt.t͡sa/ (acc. sg.)
  • busˈsá /ˈpus.sæː/ "cat" (nom. sg.) ~ bussá /ˈpuːs.sæː/ (acc. sg.)

Lengthening of unstressed short /a/Edit

In the Western Finnmark dialects, a short /a/ in a post-stressed syllable is lengthened to /aː/ if the preceding consonants are quantity 1 or 2, and the preceding syllable contains a short vowel. Compare the Eastern Finnmark pronunciations of these words under "stressed vowel lengthening".

  • lohkka /ˈlohː.ka/ "lock" (nom. sg.) ~ lohka /ˈloh.kaː/ (acc. sg.).
  • gazza /ˈkadː.d͡za/ "nail" (nom. sg.) ~ gacca /ˈkat.t͡saː/ (acc. sg.)
  • balva /ˈpalː.va/ "cloud" (nom. sg.) ~ balvva /ˈpalv.vaː/ (acc. sg.)

A long /aː/ that originates from this process does not trigger consonant lengthening.

Consonant lengtheningEdit

In dialects outside Eastern Finnmark, in quantity 2, the last coda consonant is lengthened if the following vowel is long, and the preceding vowel is a short monophthong. Since the coda now contains a long consonant, it is considered as quantity 3, but the lengthening is mostly allophonic and is not indicated orthographically. It is phonemic in the Western Finnmark dialects when the following vowel is /aː/, because lengthening is triggered by an original long /aː/ but not by an original short /a/ that was lengthened (as described above).

The new consonant may coincide with its Q3 consonant gradation counterpart, effectively making a weak grade strong, or it may still differ in other ways. In particular, no change is made to syllable division, so that in case of Q2 consonants with a doubled final consonant, it is actually the first of this pair that lengthens, making it overlong.

  • jahki /ˈjahː.kiː/ "year" (nom. sg.) ~ jagi /ˈja.ɡiː/ (acc. sg.)
  • ballu /ˈpalː.luː/ "fear" (nom. sg.) ~ balu /ˈpa.luː/ (acc. sg.)
  • submi /ˈsubː.miː/ "sum" (nom. sg.) ~ supmi /ˈsupː.miː/ (acc. sg.); contrast skábma /ˈskaːbː.ma/ "polar night" ~ skápma /ˈskaːp.ma/ (acc. sg.)
  • čalbmi /ˈtʃalː.pmiː/ "eye" (nom. sg.) ~ čalmmi /ˈtʃalmː.miː/ (acc. sg.); contrast bálbma /ˈpaːlː.pma/ "palm tree" ~ bálmma /ˈpaːlm.ma/ (acc. sg.)
  • loddi /ˈlodː.diː/ "bird" (nom. sg.) ~ lotti /ˈlotː.tiː/ (acc. sg.); contrast bodda /ˈpodː.da/ "period" ~ botta /ˈpot.ta/ (acc. sg.)

Lengthening also occurs if the preceding vowel is a close diphthong /ie̯/ or /uo̯/. In this case, the diphthong also shortens before the new quantity 3 consonant.

  • duoddi /ˈtuo̯dː.diː/, phonetically [ˈtŭŏ̯dː.diː] "protection" (nom. sg.) ~ duotti /ˈtuo̯tː.tiː/, phonetically [ˈtŭŏ̯tː.tiː] (acc. sg.); contrast luodda "track, trail" /ˈluo̯dː.da/, phonetically [ˈlŭŏ̯dː.da] ~ luotta /ˈluo̯t.ta/ (acc. sg.) with no lengthening.
  • gieddi /ˈkie̯dː.diː/, phonetically [ˈkĭĕ̯dː.diː] "field" (nom. sg.) ~ gietti /ˈkie̯tː.tiː/, phonetically [ˈkĭĕ̯tː.tiː] (acc. sg.)

ProsodyEdit

Stress is generally not phonemic in Northern Sami; the first syllable of a word always carries primary stress. Like most Sami languages, Northern Sami follows a pattern of alternating (trochaic) stress, in which each odd-numbered syllable after the first is secondarily stressed and even-numbered syllables are unstressed. The last syllable of a word is never stressed, unless the word has only one syllable.

Consequently, words can follow three possible patterns:

  • A single stressed syllable.
  • An even number of syllables: Ending in a stressed odd-numbered syllable followed by an unstressed even-numbered syllable.
  • An odd number of syllables: Ending in a stressed odd-numbered syllable followed by an unstressed even-numbered syllable, and an unstressed odd-numbered (final) syllable.

This gives the following pattern, which can be extended indefinitely in theory. S indicates stress, _ indicates no stress:

  • S
  • S _
  • S _ _
  • S _ S _
  • S _ S _ _
  • S _ S _ S _
  • etc.

The number of syllables, and the resulting stress pattern, is important for grammatical reasons. Words with stems having an even number of syllables from the last inflect differently from words with stems having an odd number of syllables. This is detailed further in the grammar section.

In compound words, which consist of several distinct word roots, each word retains its own stress pattern, potentially breaking from the normal trochaic pattern. If the first element of a compound has an odd number of syllables, then there will be a sequence of two unstressed syllables followed by a stressed one, which does not occur in non-compound words. In some cases, the first element of a compound has only one syllable, resulting in two adjacent stressed syllables. Hence, stress is lexically significant in that it can distinguish compounds from non-compounds.

Recent loanwords generally keep the stress of the language they were borrowed from, assigning secondary stress to the syllable that was stressed in the original word. The normal trochaic pattern can also be broken in this case, but words will still be made to fit into the even or odd inflection patterns. Words with penultimate stress ending in a consonant will follow the odd inflection:

Words with antepenultimate or earlier stress will have the stress modified, as this is not allowed in Northern Sami:

Final stress is not allowed, so if the original word has final stress, an extra dummy syllable (generally a) is added in Northern Sami to avoid this.

As a result of retaining the original stress pattern, some loanwords have sequences of three unstressed syllables, which don't occur in any other environment:

Conjunctions, postpositions, particles, and monosyllabic pronouns tend to be unstressed altogether, and therefore fall outside the above rules.

DialectsEdit

Sammallahti[10] divides Northern Sami dialects as follows:

The written language is primarily based on the western Finnmark dialects, with some elements from the eastern Finnmark dialects.

Western Finnmark dialectsEdit

Features of the western Finnmark dialects are:

  • Merging of the velar nasals into the palatal nasals, except before a (plain or preaspirated) homorganic stop.
  • Lengthening of short /a/ when the preceding syllable contains a short vowel and a quantity 1 or 2 consonant. This new long /aː/ does not trigger consonant lengthening.
  • Kautokeino: Merging of /ɟ/ into /tʃ/.
  • Kautokeino: Assibilation of /θ/ into /s/.

Eastern Finnmark dialectsEdit

The eastern Finnmark dialects have the following characteristics:

  • Lengthening of stressed vowels before quantity 1 and 2 consonants.
  • Shortening of the first element of quantity 3 consonants, merging them with quantity 2 consonants (unless the second element of the corresponding Q2 consonant is doubled, which keeps them distinct). Combined with the previous change, this causes Q3-Q2 gradation in Eastern Finnmark to become primarily about vowel length rather than consonant length.
  • A distinction between /a/ and /ɑ/, the former spelled ⟨á⟩ and reflecting Proto-Samic , the latter spelled ⟨a⟩ and reflecting Proto-Samic .
  • Fronting of /a/ to /æ/ in unstressed syllables.
  • Umlaut: fronting of vowels before a following front vowel in the second syllable (including /æ/ produced by the previous change).
    • /a/ is fronted to /æ/.
    • /ea̯/ is fronted to /eæ̯/.
    • /oɑ̯/ is fronted to /oæ̯/.
    • /uo̯/ is fronted to /ue̯/.
  • Between vowels, lenition of /b/ to /v/, and of /ɡ/ to /ɣ/, which in modern speech becomes /j/ between a stressed vowel and a front vowel, and zero otherwise.
  • Raising of the non-close diphthongs /ea̯/ and /oɑ̯/.
    • Along the lower Tana river, these merge entirely with standard /ie̯/ and /uo̯/, resulting in /iɑ̯/ and /uɑ̯/ (when not fronted) or /iæ̯/ and /uæ̯/ (when fronted).
    • Along the upper Tana, the non-close diphthongs are only raised before single and (original) geminate consonants, and they may or may not merge with original /ie̯/ and /uo̯/.
    • In dialects south of Tana bru, only fronted /eæ̯/ and /oæ̯/ are raised to /iæ̯/ and /uæ̯/.

Torne dialectsEdit

  • Jukkasjärvi, Karesuando, Finnish Wedge: Loss of distinction between postalveolar and plain alveolar consonants, with the result being alveolar in Karesuando and postalveolar in the Finnish Wedge.
  • Use of -n instead of -s in the locative singular. This originates from the old inessive case, whereas the standard ending is from the old elative case.
  • Use of -o instead of -u in the third-person singular present tense.
  • Jukkasjärvi and Kaitum: Use of -is instead of -in in the locative plural. Again, these originate from two different older cases.
  • Karesuando: Long /eː/ and /oː/ from diphthong simplification are re-diphthongised to /ie̯/ and /uo̯/.
  • Jukkasjärvi and Karesuando: Raising of short /a/ to /e/ before /j/ and /v/.
  • Jukkasjärvi and Karesuando: /ie̯/ and /uo̯/ instead of standard long /iː/ and /uː/ in post-stressed syllables.
  • All except Finnish Wedge: /ɡd/ and /ɡdʒ/ instead of standard /vd/ and /vdʒ/ from the Proto-Samic clusters *mt and *mč.

Sea Sami dialectsEdit

  • Lack of fortition in strong-grade nasals and glides, thus /mː/, /nː/, /ɲː/, /ŋː/ rather than /pm/, /tn/, /tɲ/ and /kŋ/.
  • Use of -st instead of -s in the locative singular.
  • Eastern Sea Sami: Loss of distinction between postalveolar and plain alveolar consonants.

OrthographyEdit

Northern Sami has a long orthographic history, which has had no fewer than 9 Latin alphabets.

HistoryEdit

The roots of the current orthography for Northern Sami were laid by Rasmus Rask who, after discussions with Nils Vibe Stockfleth, published Ræsonneret lappisk sproglære efter den sprogart, som bruges af fjældlapperne i Porsangerfjorden i Finmarken. En omarbejdelse af Prof. Knud Leems Lappiske grammatica in 1832. Rask opted for a phonemic orthographic system. All of the orthographies that have been used for Northern Sami trace their roots back to Rask's system, unlike the orthographies used for Lule and Southern Sami, which are mainly based on the orthographical conventions of Swedish and Norwegian. Following in the tradition of Rask meant that diacritics were used with some consonants (č, đ, ŋ, š, ŧ and ž), which caused data-processing problems before Unicode was introduced. Both Stockfleth and J. A. Friis went on to publish grammar books and dictionaries for Sami. It can be said that Northern Sami was better described than Norwegian was before Ivar Aasen published his grammar on Norwegian.

Northern Sami was and is used in three countries, each of which used its own orthography for years. Friis' orthography was used when work on translating the Bible into Northern Sami commenced, in the first Sami newspaper called Saǥai Muittalægje, and in the Finnemisjonen's own newspaper Nuorttanaste. The groundwork for Northern Sami lexicography was laid by Konrad Nielsen who used an orthography of his own creation in his dictionary Lappisk ordbok. Starting in 1948, the orthographies used in Norway and Sweden were combined into a single Bergsland-Ruong orthography. It was not greatly used in Norway. In 1979, an official orthography for Northern Sami was adopted for use in Norway, Sweden and Finland.

Thus, until the official orthography currently in use was adopted in 1979, each country had its own, slightly different standard, so it is quite possible to come across older books that are difficult to understand for people unacquainted with the orthography:

  1. Maanat leät poahtan skuvllai.
  2. Mánát leat boahtán skuvlii.

(The children have come to school.)

The first sentence is from Antti Outakoski's Samekiela kiellaoahpa from 1950; the second one is how it would be written according to the current orthography.

AlphabetEdit

The most recent alphabet was approved in 1979 and last modified in 1985:

Letter Name Phoneme(s) English
approximation
Notes
A a a /a/ spa Also /aː/ in Western Finnmark. In Eastern Finnmark, /ɑ/ or /ɑː/ in stressed syllables, /a/ or /aː/ in unstressed syllables.
Á á á /aː/, /a/ chai In Eastern Finnmark, also /æ/ or /æː/.
B b be /p/, /b/ bat /b/ in the combinations ⟨bb⟩ and ⟨bm⟩.
C c ce /ts/, /hts/ lets /hts/ after a voiced consonant.
Č č če /tʃ/, /htʃ/ chew /htʃ/ after a voiced consonant.
D d de /t/, /d/ do /d/ in the combinations ⟨dd⟩, ⟨dn⟩ and ⟨dnj⟩.
Đ đ đe /ð/ this
E e e /e/, /eː/ sleigh
F f áf /f/ fun
G g ge /k/, /ɡ/ go /ɡ/ in the combinations ⟨gg⟩ and ⟨gŋ⟩. In Western Finnmark, /d/ in ⟨gŋ⟩ instead.
H h ho /h/ help
I i i /i/, /iː/, /j/ me /j/ after a vowel.
J j je /j/ yes
K k ko /k/, /hk/, /kʰ/ cat /hk/ after a voiced consonant. /kʰ/ at the beginning of a stressed syllable.
L l ál /l/ lip
M m ám /m/ myth
N n án /n/ no
Ŋ ŋ áŋ /ŋ/ sing /ɲ/ in Western Finnmark, except before a velar stop.
O o o /o/, /oː/ go
P p pe /p/, /hp/, /pʰ/ park /hp/ after a voiced consonant. /pʰ/ at the beginning of a stressed syllable.
R r ár /r/ (trilled) rat
S s ás /s/ sip
Š š áš /ʃ/ shed
T t te /t/, /ht/, /tʰ/, /h(t)/ told /ht/ after a voiced consonant. /tʰ/ at the beginning of a stressed syllable. /h(t)/ word-finally.
Ŧ ŧ ŧe /θ/ thick
U u u /u/, /uː/ do
V v ve /v/ vex
Z z ez /t͡s/, /d͡z/ rods /d͡z/ in the combination ⟨zz⟩.
Ž ž /t͡ʃ/, /d͡ʒ/ hedge /d͡ʒ/ in the combination ⟨žž⟩.

When typing, if there is no way of entering the letters particular to Northern Sami (Áá Čč Đđ Ŋŋ Šš Ŧŧ Žž) correctly, an acute accent is sometimes placed over the corresponding Latin letter as a substitute.[11] These substitutions are still found in books printed after the common orthography was adopted due to system limitations when typing.

Marks used in reference worksEdit

Some additional marks are used in dictionaries, grammars and other reference works, including in this article. They are not used in normal writing. The following are used in Pekka Sammallahti's Sámi-suoma sátnegirji:

  • A vertical mark ˈ or apostrophe or other similar mark is placed between a double consonant to indicate an overlong (quantity 3) consonant.
  • The same mark may be used in the combination ⟨lˈj⟩ to indicate the Q3 consonant cluster /lːj/.
  • A macron is placed above vowel letters to indicate a long vowel (⟨ē⟩, ⟨ī⟩, ⟨ō⟩, ⟨ū⟩).
  • A dot is placed below vowel letters to indicate an unstressed vowel that has been shortened (⟨ạ⟩, ⟨ẹ⟩, ⟨ọ⟩), which in turn hints that preceding vowels are rising/half-long, and preceding Q3 consonants are shortened.

MultigraphsEdit

Northern Sami orthography includes many combinations of multiple letters. In most cases, a double consonant letter corresponds to a doubled consonant phoneme, e.g. mm stands for /mm/. Overlong (quantity 3) consonants are not distinguished from regular double consonants, but are commonly denoted with a vertical line between the two consonant letters (⟨fˈf⟩, ⟨mˈm⟩, ⟨sˈs⟩ etc.) in reference works.

Combinations of different consonant letters stand for their equivalent individual phonemes, as described by the pronunciations of the individual letters, above. The last consonant in a sequence may be doubled. This indicates that the consonant cluster is quantity 2, while a cluster with an undoubled last consonant is generally quantity 3. It often also indicates a doubling of the corresponding consonant phoneme, but not if the preceding consonant is voiceless.

The following details combinations of multiple letters which are exceptions to the general pronunciation rules of each letter.

DiphthongsEdit

The diphthongs, as may be expected, are written using a combination of two letters. Length is not indicated, nor is the distinction between normal and rising diphthongs. This distinction can be inferred by the presence of ⟨e⟩ and ⟨o⟩ in the next syllable (which must always be shortened vowels when following a diphthong), and in reference works by the presence of vowels with an underdot in the next syllable.

Letters Phonemes
ea /ea̯/, /e̯a/
ie /ie̯/, /i̯e/
oa /oɑ̯/, /o̯ɑ/
uo /uo̯/, /u̯o/

Ending in ⟨j⟩Edit

The combinations ⟨dj⟩, ⟨lj⟩ and ⟨nj⟩ indicate /cc/, /ʎʎ/ and /ɲ/ respectively. The first letter is doubled to indicate longer versions, and a vertical line is then used for overlong /ɲːɲ/.

Letters Phonemes Letters Phonemes Letters Phonemes
ddj /ɟːɟ/ dj /cc/
llj /ʎːʎ/ lj /ʎʎ/
nˈnj /ɲːɲ/ nnj /ɲɲ/ nj /ɲ/

In the case of ⟨lj⟩, there are two possible interpretations: as a single quantity 2 consonant /ʎʎ/, or as a quantity 3 consonant cluster /lːj/ (e.g. olju), although the latter is rare. These two cases are distinguished by their behaviour in consonant gradation. In the first case, ⟨llj⟩ appears in the strong grade while ⟨lj⟩ appears in the weak grade, and these represent overlong /ʎːʎ/ and long /ʎʎ/ respectively. In the second case, ⟨lj⟩ appears in the strong grade while ⟨ljj⟩ appears in the weak grade, representing the clusters /lːj/ and /ljj/ respectively.

Beginning with ⟨h⟩Edit

Preaspiration is indicated with a preceding ⟨h⟩. Long preaspiration is indicated by doubling the second letter. This is exactly the opposite of how normal clusters are written.

Letters Phonemes Letters Phonemes
hcc /hːt͡s/ hc /ht͡s/
hčč /hːt͡ʃ/ /ht͡ʃ/
hkk /hːk/ hk /hk/
hpp /hːp/ hp /hp/
htt /hːt/ ht /ht/

Voiceless sonorants are also indicated by a preceding ⟨h⟩, but they have three lengths. Overlong length is indicated by a vertical line in reference works, as with other sonorants.

Letters Phonemes Letters Phonemes Letters Phonemes
hjˈj /j̥ːj̥/ hjj /j̥j̥/ hj /j̥/
hlˈl /l̥ːl̥/ hll /l̥l̥/ hl /l̥/
hmˈm /m̥ːm̥/ hmm /m̥m̥/ hm /m̥/
hnˈn /n̥ːn̥/ hnn /n̥n̥/ hn /n̥/
hrˈr /r̥ːr̥/ hrr /r̥r̥/ hr /r̥/

Stop-nasal combinationsEdit

Pre-stopped nasal consonants (Q2) are indicated by a preceding letter for a voiceless stop. Voiced pre-stopped nasals (Q3) are written with a voiced stop in place of the voiceless one.

Letters Phoneme Letters Phoneme
bm /bːm/ pm /pm/
dn /dːn/ tn /tn/
dnj /dːɲ/ tnj /tɲ/
/gːŋ/ /kŋ/

HyphenationEdit

With just a single consonant between syllables, the hyphen goes before that consonant.

  • i-ja
  • de-há-laš

If a word contains a double consonant letter, the hyphen is always placed between those two letters. The combination ij, when preceded by a vowel, counts as a double consonant and thus gets a hyphen in between.

  • guol-li
  • áhk-ká
  • beaiv-váš
  • krist-ta-laš
  • bi-o-lo-gii-ja

With other combinations of two consonants, the hyphen goes between those. Again, if i counts as a consonant, it goes between that and the next one.

  • Sáp-mi
  • bái-di
  • kon-sear-ta
  • duos-tan

There are a few exceptions where the hyphen goes before all consonants.

  • pro-gram-ma
  • in-du-strii-ja

In compound words, a hyphen always goes between two parts of a compound.

  • má-ilm-mi
  • gas-ka-i-ja-beaiv-váš

GrammarEdit

Northern Sami is an agglutinative, highly inflected language that shares many grammatical features with the other Uralic languages. Sami has also developed considerably into the direction of fusional and inflected morphology, much like Estonian to which it is distantly related. Therefore, morphemes are marked not only by suffixes but also by morphophonological modifications to the root. Of the various morphophonological alterations, the most important and complex is the system of consonant gradation.

Consonant gradationEdit

Consonant gradation is a pattern of alternations between pairs of consonants that appears in the inflection of words. The system of consonant gradation in Northern Sami is complex, especially compared to that found in the Finnic languages. A word stem can appear in two grades: the strong grade and the weak grade. A given word can alternate either between quantity 3 in the strong grade and quantity 2 in the weak grade, or between quantity 2 in the strong grade and quantity 1 in the weak grade. Historically, the weak grade appeared when the syllable following the consonant was closed (ended in a consonant), but the loss of certain vowels or consonants have obscured this in Northern Sami and it is now a more-or-less opaque process.

In verbs, some nouns, and in some processes of word derivation, a Q2 strong grade can become "extra strong" Q3, alternating in all three quantities. This is caused by the historical loss of a consonant (often /j/ or /s/) between the second and third syllable, which triggered compensatory lengthening on the gradating consonant.

Quantity 3 ~ 2 alternationsEdit

Alternations between quantities 3 and 2 are either consonant clusters or sequences of two identical consonants. In the strong grade, the first consonant forms the coda of the preceding syllable, and the remaining consonants form the onset of the following syllable. In the weak grade, only the last consonant belongs to the onset of the next syllable, and the remaining consonants belong to the coda of the preceding syllable. Thus, when there are three or more consonants, the syllable division changes between the grades. In addition, the strong grade by default has a lengthened consonant in the coda, while this lengthening is generally absent in the weak grade. However, this lengthening is subject to the modifying effects of consonant lengthening and unstressed vowel shortening, which can in some occasions level the length distinctions, so that length not an absolute indicator of grade (though it is of quantity). In Eastern Finnmark, no lengthening is found at all, instead of length the preceding vowel is short, while the vowel becomes long when the length would be absent.

Doubling of the last consonant is another distinguishing feature of the weak grade, although it only occurs if the preceding consonant is voiced. The additional consonant is always assigned to the coda (the double consonant is split between syllables), so that it obligatorily shifts the syllable boundary relative to the strong grade:

  • vl /vː.l/ ~ vll /vl.l/
  • id /jː.t/ ~ idd /jt.t/

Consonant lengthening can then, in turn, lengthen the first of this pair again (the one in the coda). In writing, the last consonant is doubled in the weak grade, even if the preceding consonant is voiceless, simply to distinguish the two grades visually:

  • st /sː.t/ ~ stt /s.t/
  • vst /vː.st/ ~ vstt /vs.t/

Sequences of two identical consonants gradate in the same way, with lengthening of the first consonant in the strong grade (again, subject to modification, and not in Eastern Finnmark), but without any doubling of the last consonant in the weak grade. For most pairs of consonants, no difference is made between the grades orthographically, both are written with a double consonant. In reference works, the special mark ˈ is placed between the consonants to indicate the strong grade.

Some cases are indicated specially in the orthography, but behave as expected from a phonological point of view:

  • Clusters beginning with /h/ (preaspirated stops): the second consonant is written doubled in the strong grade instead of the weak grade. In Eastern Finnmark the length is lost, making both grades identical (but still with different preceding vowel lengths).
    • hpp /hː.p/ (EF /h.p/) ~ hp /h.p/
    • htt /hː.t/ (EF /h.t/) ~ ht /h.t/
    • hcc /hː.t͡s/ (EF /h.t͡s/) ~ hc /h.t͡s/
    • hčč /hː.t͡ʃ/ (EF /h.t͡ʃ/) ~ /h.t͡ʃ/
    • hkk /hː.k/ (EF /h.k/) ~ hk /h.k/
  • Clusters of /r/ plus pre-stopped nasal: orthographically indicated the same as lone pre-stopped nasals (below), but both grades have a voiceless stop, and differ only in the length of the first consonant and syllabification. In Eastern Finnmark, the stop is missing from the strong grade.
    • rbm /rː.pm/ (EF /r.m/) ~ rpm /rp.m/
    • rdn /rː.tn/ (EF /r.n/) ~ rtn /rt.n/
    • rdnj /rː.tɲ/ (EF /r.ɲ/) ~ rtnj /rt.ɲ/
    • rgŋ /rː.kŋ/ (EF /r.ŋ/) ~ rkŋ /rk.ŋ/
  • Sequences of two /ʎ/: the strong grade is indicated by a doubled first consonant, the weak grade by only a single one. This is possible because this consonant cannot occur singly (as quantity 1).
    • llj /ʎː.ʎ/ ~ lj /ʎ.ʎ/
  • Sequences of two /ɲ/: both grades are indicated identically. The strong grade can be distinguished with an overlength mark in reference works.
    • nˈnj /ɲː.ɲ/ ~ nnj /ɲ.ɲ/
  • Sequences of two voiceless sonorants: both grades are indicated identically. The strong grade can be distinguished with an overlength mark in reference works.
    • hjˈj /j̥ː.j̥/ ~ hjj /j̥.j̥/
    • hlˈl /l̥ː.l̥/ ~ hll /l̥.l̥/
    • hmˈm /m̥ː.m̥/ ~ hmm /m̥.m̥/
    • hnˈn /n̥ː.n̥/ ~ hnn /n̥.n̥/
    • hrˈr /r̥ː.r̥/ ~ hrr /r̥.r̥/

In some clusters, there is an alternation in the quality of the first consonant between the two grades.

  • Clusters beginning with /k/ in the strong grade: /k/ becomes /v/ in the weak grade. /h/ is inserted before a stop or affricate, and in other cases the last consonant phoneme can be doubled in the weak grade.
    • kc /kː.t͡s/ ~ vcc /vh.t͡s/ ([f.t͡s])
    • ks /kː.s/ ~ vss /vs.s/
    • kst /kː.st/ ~ vstt /vs.t/
    • kt /kː.t/ ~ vtt /vh.t/ ([f.t])
  • Clusters of pre-stopped nasals: a voiced stop occurs in the strong grade, and a voiceless stop in the weak grade. The voiceless stop, in turn, blocks doubling of the last consonant. In this case, however, there is no doubling in the orthography. In Eastern Finnmark, the stop is devoiced in the strong grade, making the two grades identical (but still with different preceding vowel lengths). In Sea Sami, this alternation is replaced by geminate nasals.
    • bm /bː.m/ (EF /p.m/) ~ pm /p.m/
    • dn /dː.n/ (EF /d.n/) ~ tn /t.n/
    • dnj /dː.ɲ/ (EF /d.ɲ/) ~ tnj /t.ɲ/
    • /ɡː.ŋ/ (EF /ɡ.ŋ/) ~ /k.ŋ/
  • Clusters of a voiced consonant (except /r/) plus pre-stopped nasal: the stop is voiceless and occurs only in the strong grade, the weak grade has doubling of the nasal. In Eastern Finnmark, the stop is missing from the strong grade.
    • lbm /lː.pm/ (EF /l.m/) ~ lmm /lm.m/
    • idn /jː.tn/ (EF /j.n/) ~ inn /jn.n/
    • vdnj /vː.tɲ/ (EF /v.ɲ/) ~ vnnj /vɲ.ɲ/
    • lgŋ /lː.kŋ/ (EF /l.ŋ/) ~ lŋŋ /lŋ.ŋ/
  • Sequences of two homorganic plain stops: the first stop is voiced in the strong grade, voiceless in the weak grade. The strong grade is represented orthographically by a pair of voiced consonants.
    • bb /bː.b/ ~ tt /p.p/
    • dd /dː.d/ ~ tt /t.t/
    • gg /ɡː.ɡ/ ~ kk /k.k/
    • zz /dː.d͡z/ ~ cc /t.t͡s/
    • žž /dː.d͡ʒ/ ~ čč /t.t͡ʃ/
  • Sequences of two palatal stops: these are phonetically the same as the previous, but different orthographically.
    • ddj /ɟː.ɟ/ ~ dj /c.c/

Quantity 2 ~ 1 alternationsEdit

Alternations between 2 and 1 are less predictable than alternations between quantities 3 and 2. The weak grade is always represented by a single consonant, which forms the onset of the next syllable, and the preceding syllable has no coda. The corresponding strong grade additionally has a single consonant in the coda, which may the same as the following onset consonant or different. The coda consonant in the strong grade may undergo consonant lengthening to receive additional length.

A double consonant in the strong grade always alternates with a single consonant in the weak grade. This occurs with all nasals, sonorants and fricatives (except /ʎ/ and /j/). Orthographically, this is represented as a double versus a single consonant letter.

  • hrr /r̥.r̥/ ~ hr /r̥/
  • mm /m.m/ ~ m /m/
  • nnj /ɲ.ɲ/ ~ nj /ɲ/
  • ss /s.s/ ~ s /s/
  • đđ /ð.ð/ ~ đ /ð/

A cluster of short /h/ and a voiceless consonant (preaspirated) in the strong grade alternates with a single voiced consonant in the weak grade.

  • hp /h.p/ ~ b /p/ (/v/ in Eastern Finnmark)
  • ht /h.t/ ~ đ /ð/
  • hc /h.t͡s/ ~ z /d͡z/
  • /h.t͡ʃ/ ~ ž /d͡ʒ/
  • hk /h.k/ ~ g /k/ (/j/ or zero in Eastern Finnmark)

A cluster of a voiceless pre-stopped nasal in the strong grade drops the stop in the weak grade. In Sea Sami, the strong grade has a double nasal, without the stop.

  • pm /p.m/ ~ m /m/
  • tn /t.n/ ~ n /n/
  • tnj /t.ɲ/ ~ nj /ɲ/
  • /k.ŋ/ ~ ŋ /ŋ/

Double /cc/ alternates with /j/.

  • dj /c.c/ ~ j /j/

Changes to word-final consonantsEdit

Only a limited number of consonants are allowed at the end of a word. Therefore, consonants will be modified when they come to stand word-finally:

  • In the case of a consonant cluster, all consonants except the first are removed. The other rules are then applied to that consonant. Combinations of /j/ plus a consonant are allowed, however.
  • All stops, including preaspirated, become t /h(t)/. Combinations of /j/ plus a stop become id /jt/.
  • h also becomes t /h(t)/.
  • All affricates become homorganic fricatives: c/zs, č/žš.
  • m becomes n. Some recent loanwords such as serum retain m.
  • /j/ becomes spelled ⟨i⟩, but there is no phonemic change.

Post-stressed vowel alternationsEdit

Certain inflectional endings and derivational suffixes trigger changes in the first unstressed (post-stressed) vowel of the stem. These changes are generally the result of umlaut effects in Proto-Samic. The following changes may be noted. An empty table cell means there is no change, S indicates diphthong simplification.

a /a/ i /iː/ u /uː/ Cause/trigger Occurences
/e/ /o/ Unstressed vowel shortening. Nominal "allegro" forms, verb present connegative, imperative.
á /aː/ o /o/ S Proto-Samic in the next syllable. Odd nominals with gradation, verb past participle, conditional.
i /i/ S Following /j/. Nominal plural, verb past tense.
i /i/ S á /aː/ u /u/ S Contraction of /s/ plus Proto-Samic in the next syllable. Nominal illative singular.
e /e/ S e /e/ S o /o/ S Contraction of /j/ plus Proto-Samic in the next syllable. Some verb present and past forms.
e /e/ S o /o/ S Contraction, exact mechanism unclear. Verb potential mood.

There are some vowel alternations that don't have a clear rule or cause. For example, the change of a to á in the present tense third-person singular of verbs is unexpected and must simply be taken as-is. Likewise, the appearance of u or o in some verb imperative forms is not based on any rule, but is an inherent part of the ending.

Inflection typesEdit

All inflected words, whether nouns, adjectives or verbs, can be divided into three main inflectional classes. The division is based on whether there is an even or odd number of syllables from the last stressed syllable to the end of the word.

  • Words with even inflection (bárrastávvalsánit, also called "vowel stems") have an even number of syllables from the last stressed syllable of the stem; usually two, but sometimes also four.
  • Words with odd inflection (bárahisstávvalsánit, also called "consonant stems") have an odd number of syllables from the last stressed syllable of the stem; usually three, but very rarely one or five.
  • Words with contracted inflection (kontráktasánit) have an even number of syllables from the last stressed syllable of the stem, but have the consonant gradation pattern of odd-inflection words. If the gradation has three levels, the strong grade is always level 3.

For nouns and adjectives, the stem is taken from the accusative/genitive singular rather than the nominative, as the latter often drops the final vowel and sometimes also the preceding consonant. For verbs, the infinitive is used to determine the stem, by removing the infinitive ending -t.

Words with even and contracted inflection can be divided further, based on the final vowel of the stem. For even-inflected words, this vowel is most commonly a, i or u, while for contracted words it is mostly á, e or o. Words with odd inflection are not differentiated by stem-final vowel.

NounsEdit

Nouns inflect in singular (ovttaidlohku) and plural (máŋggaidlohku), and also in 7 cases. The following table shows the general endings; the actual forms can differ based on consonant gradation and the inflection type of the word.

Case Singular
ending
Plural
ending
Meaning/use
Nominative (nominatiiva) -∅ -t Subject
Accusative (akkusatiiva) -∅ -id Object
Genitive (genitiiva) -∅ -id Possession, relation
Illative (illatiiva) -i -ide, -idda Motion towards/onto/into
Locative (lokatiiva) -s -in Being at/on/in, motion from/off/out of
Comitative (komitatiiva) -in -iguin With, in company of, by means of
Essive (essiiva) -n, -in As, in the role of, under condition of (when)

The accusative and genitive are always identical. There is no singular/plural distinction in the essive, so that for example mánnán is interpreted as either "as a child" or "as children".

Nouns with even inflectionEdit

Nouns with even inflection have consonant gradation of the last consonant in the stem. The strong grade appears in the nominative, illative and essive singular, while the weak grade appears in the remaining forms.

The most common of this type are the nouns with a stem ending in -a, -i or slightly rarer -u.

giehta "hand"
Stem in -a
oaivi "head"
Stem in -i
ruoktu "home"
Stem in -u
Case Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominative giehta gieđat oaivi oaivvit ruoktu ruovttut
Accusative gieđa gieđaid oaivvi ōivviid ruovttu ruovttūid
Genitive gieđa gieđaid oaivvi, oaivve ōivviid ruovttu, ruovtto ruovttūid
Illative gīhtii gieđaide oaivái ōivviide ruktui ruovttūide
Locative gieđas gieđain oaivvis ōivviin ruovttus ruovttūin
Comitative gieđain gieđaiguin ōivviin ōivviiguin ruovttūin ruovttūiguin
Essive giehtan oaivin ruoktun

Even-syllable nouns with a stem ending in , -e or -o also exist, but are much rarer.

guoddá "pillow"
Stem in
baste "spoon"
Stem in -e
gáivo "well"
Stem in -o
Case Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominative guoddá guottát baste basttet gáivo gáivvot
Accusative guottá guottáid bastte basttiid gáivvo gáivvuid
Genitive guottá guottáid bastte basttiid gáivvo gáivvuid
Illative guoddái guottáide bastii basttiide gáivui gáivvuide
Locative guottás guottáin basttes basttiin gáivvos gáivvuin
Comitative guottáin guottáiguin basttiin basttiiguin gáivvuin gáivvuiguin
Essive guoddán basten gaivon

Even-syllable nouns with four or more syllables sometimes drop the final vowel in the nominative singular. Consequently, simplification of the final consonant occurs. The stem of these nouns always ends in -a.

sápmelaš "Sami person"
Case Singular Plural
Nominative sápmelaš sápmelaččat
Accusative sápmelačča sápmelaččaid
Genitive sápmelačča sápmelaččaid
Illative sápmelažžii sápmelaččaide
Locative sápmelaččas sápmelaččain
Comitative sápmelaččain sápmelaččaiguin
Essive sápmelažžan

Nouns with odd inflectionEdit

Nouns with odd inflection have consonant gradation. The weak grade appears in the nominative and essive singular, while the strong grade appears in the remaining forms. Some nouns also have other alternations in the stem of the strong grade, such as changes of i to á, u to o, or addition of a consonant.

ganjal "tear (eye)" lávlla "song"
Extra consonant
mielddus "copy"
Vowel change
+ monophtongization
Case Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominative ganjal gatnjalat lávlla lávlagat mielddus mildosat
Accusative gatnjala gatnjaliid lávlaga lávlagiid mildosa mildosiid
Genitive gatnjala gatnjaliid lávlaga lávlagiid mildosa mildosiid
Illative gatnjalii gatnjaliidda lávlagii lávlagiidda mildosii mildosiidda
Locative gatnjalis gatnjaliin lávlagis lávlagiin mildosis mildosiin
Comitative gatnjaliin gatnjaliiguin lávlagiin lávlagiiguin mildosiin mildosiiguin
Essive ganjalin lávllan mielddusin

Nouns with contracted inflectionEdit

Nouns with contracted inflection have consonant gradation. The pattern follows that of odd-inflection nouns, with the weak grade in the nominative and essive singular, and the strong grade in the remainder. If the weak grade is level 1, the strong grade will be level 3. The final syllable is generally altered along with the gradation as well.

čeavrris "otter"
Stem in -á-
boazu "reindeer"
Stem in -o-
Case Singular Plural Singular Plural
Nominative čeavrris čeavrát boazu bohccot
Accusative čeavrá čeavráid bohcco bohccuid
Genitive čeavrá čeavráid bohcco bohccuid
Illative čeavrái čeavráide bohccui bohccuide
Locative čeavrás čeavráin bohccos bohccuin
Comitative čeavráin čeavráiguin bohccuin bohccuiguin
Essive čeavrrisin boazun

Possessive suffixesEdit

The possessive suffixes are similar in meaning to the English personal possessive determiners my, your, their and so on. There are 9 possessive suffixes: one for each person in singular, dual and plural. Possessive suffixes attach to the end of a noun, after the case ending. Thus, for example, ruovttus "in a house" may become ruovttustan "in my house".

Like noun case endings, the suffixes have different forms depending on whether they are attached to a stem with an even or odd number of syllables, and (in the case of even-syllable stems) depending on the last vowel of the stem. The following table shows the suffixes:

1st sg. 2nd sg. 3rd sg. 1st du. 2nd du. 3rd du. 1st pl. 2nd pl. 3rd pl.
Even in -a -an -at -as -ame -ade -aska -amet -adet -aset
Even in -án -át -ás -áme -áde -áska -ámet -ádet -áset
Even in -e -en -et -es -eme -ede -eska -emet -edet -eset
Even in -i -án -át -is -áme -áde -iska -ámet -ádet -iset
Even in -o -on -ot -os -ome -ode -oska -omet -odet -oset
Even in -u -on -ot -us -ome -ode -uska -omet -odet -uset
Odd -an -at -is -eame -eatte -easkka -eamet -eattet -easet

The suffixes attach to a combination of noun plus case ending, so the stem that the suffix is attached to may not be the stem of the noun. Rather, a new "possessive stem" is formed from the noun with its case ending included. This stem is not always identical to the ending of the noun on its own; some case endings undergo modifications or the addition of a final vowel. Thus, certain cases may have possessive stems that inherently end in -a, other cases may have -i, but this is only significant if the combination has an even number of syllables.

The following table shows the possessive stems for each case, for four of the nouns whose inflection was given above. If the stem ends in a vowel, it is even and the suffixes with the matching vowel are used. If the stem ends in a consonant, it is odd and the odd endings are used.

giehta "hand"
Even in -a
oaivi "head"
Even in -i
ruoktu "home"
Even in -u
lávlla "song"
Odd
Case Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominative giehta- ? oaivi- ? ruoktu- ? lávlag- ?
Accusative giehta-, gieđa- gieđaid- oaivi- ōivviid- ruoktu- ruovttūid- lávlag- lávlagiiddi-
Genitive giehta-, gieđa- gieđaid- oaivi- ōivviid- ruoktu- ruovttūid- lávlag- lávlagiiddi-
Illative giehtas- gieđaidasa- oaivás- ōivviidasa- ruktos- ruovttūidasa- lávlagasa- lávlagiiddás-
Locative gieđast- gieđain- oaivvist- ōivviin- ruovttust- ruovttūin- lávlagistti- lávlagiinni-
Comitative gieđain- gieđaid- -guin ōivviin- ōivviid- -guin ruovttūin- ruovttuid- -guin lávlagiinni- lávlagiiddi- -guin
Essive giehtan- oaivin- ruoktun- lávllan-

In the comitative plural, the possessive suffix attaches between the possessive stem and the final -guin.

As can be seen in the table, for the nominative, accusative and genitive singular cases, the possessive stem is identical to the noun stem. The stem also undergoes consonant gradation in the accusative and genitive singular forms, and endings beginning with e or o also trigger diphthong simplification. The noun is in the strong grade with the first-person possessive suffixes, and in the weak grade with the second- and third-person possessives.

The possessive forms of ruoktu are:

Case/number 1st sg. 2nd sg. 3rd sg. 1st du. 2nd du. 3rd du. 1st pl. 2nd pl. 3rd pl.
Nominative singular rukton ruktot ruoktus ruktome ruktode ruoktuska ruktomet ruktodet ruoktuset
Accusative/genitive singular rukton rūvttot ruovttus ruktome rūvttode ruovttuska ruktomet rūvttodet ruovttuset
Illative singular ruktosan ruktosat ruktosis ruktoseame ruktoseatte ruktoseaskka ruktoseamet ruktoseattet ruktoseaset
Locative singular ruovttustan ruovttustat ruovttustis ruovttusteame ruovttusteatte ruovttusteaskka ruovttusteamet ruovttusteattet ruovttusteaset
Comitative singular ruovttūinan ruovttūinat ruovttūinis ruovttūineame ruovttūineatte ruovttūineaskka ruovttūineamet ruovttūineattet ruovttūineaset
Accusative/genitive plural ruovttūidan ruovttūidat ruovttūidis ruovttūideame ruovttūideatte ruovttūideaskka ruovttūideamet ruovttūideattet ruovttūideaset
Illative plural ruovttūidasan ruovttūidasat ruovttūidasas ruovttūidasame ruovttūidasade ruovttūidasaska ruovttūidasamet ruovttūidasadet ruovttūidasaset
Locative plural ruovttūinan ruovttūinat ruovttūinis ruovttūineame ruovttūineatte ruovttūineaskka ruovttūineamet ruovttūineattet ruovttūineaset
Comitative plural ruovttūidanguin ruovttūidatguin ruovttūidisguin ruovttūideameguin ruovttūideatteguin ruovttūideaskkaguin ruovttūideametguin ruovttūideattetguin ruovttūideasetguin
Essive ruoktunan ruoktunat ruoktunis ruoktuneame ruoktuneatte ruoktuneaskka ruoktuneamet ruoktuneattet ruoktuneaset

AdjectivesEdit

Adjectives inflect the same as nouns do, and have the same cases and inflection types.

Attributive formEdit

Adjectives also have an additional form, the attributive form (attribuhttahápmi). This form is used when the adjective is used attributively, where it precedes the noun. The attributive does not receive any endings, so it does not have cases or number. Its formation is also unpredictable: for some adjectives, it's formed from the nominative singular by adding an extra ending of some kind to the stem, while for others the attributive is formed by removing part of the stem. It may also be identical to the nominative singular. Some examples:

Nom. singular Stem Attributive Meaning
boaris boarás- (odd) boares old
čáppat čábbá- (contracted) čáppa beautiful
čielggas čielggas- (odd) čielga clear, transparent
čieŋal čieŋal- (odd) čiekŋalis deep
duohta duohta- (even) duohta true
duolvvas duolvas- (odd) duolva dirty
gievra gievra- (even) gievrras strong
guhkki guhkki- (even) guhkes long
mohkkái mohkká- (contracted) mohkkás complicated
ruoksat ruoksad- (odd) rukses red
šealgat šealgad- (odd) šealges shiny
uhcci uhcci- (even) uhca small

Not all adjectives have an attributive form. For example, the frequently-used adjective buorre "good" has only case forms. When there is no attributive form, this doesn't mean it can't be used attributively. Instead, the case and number of the adjective matches that of the noun it is an attribute of (as in for example Finnish).

ComparisonEdit

buoret "better"
Odd inflection in -u
buoremus "best"
Even inflection in -a
Case Singular Plural Singular Plural
Nominative buoret buorebut buoremus buoremusat
Accusative buorebu buorebuid buoremusa buoremusaid
Genitive buorebu buorebuid buoremusa buoremusaid
Illative buorebui buorebuidda buoremussii buoremusaide
Locative buorebus buorebuin buoremusas buoremusain
Comitative buorebuin buorebuiguin buoremusain buoremusaiguin
Essive buorebun buoremussan
boaráset "older"
Even inflection in -o
boaráseamos "oldest"
Odd inflection
Case Singular Plural Singular Plural
Nominative boaráset boaráseappot boaráseamos boarásēpmosat
Accusative boaráseappo boaráseappūid boarásēpmosa boarásēpmosiid
Genitive boaráseappo boaráseappūid boarásēpmosa boarásēpmosiid
Illative boarásēbbui boaráseappūide boarásēpmosii boarásēpmosiidda
Locative boaráseappos boaráseappūin boarásēpmosis boarásēpmosiin
Comitative boaráseappūin boaráseappūiguin boarásēpmosiin boarásēpmosiiguin
Essive boaráseabbon boaráseamosin

Pronouns and determinersEdit

Personal pronounsEdit

The personal pronouns inflect irregularly, and also have a third number, the dual (guvttiidlohku). The dual is used to refer to exactly two people. The following table shows the forms.

Case mun, mon "I" don "you (sg.)" son "he, she"
Nominative mun, mon don son
Accusative mu du su
Genitive mu du su
Illative munnje dutnje sutnje
Locative mus dus sus
Comitative muinna duinna suinna
Essive munin dunin sunin
Case moai "we two" doai "you two" soai "they two"
Nominative moai doai soai
Accusative mun'no dudno sudno
Genitive mun'no dudno sudno
Illative mun'nuide dudnuide sudnuide
Locative mun'nos dudnos sudnos
Comitative mun'nuin dudnuin sudnuin
Essive mun'non dudnon sudnon
Case mii "we (all)" dii "you (all)" sii "they (all)"
Nominative mii dii sii
Accusative min din sin
Genitive min din sin
Illative midjiide didjiide sidjiide
Locative mis dis sis
Comitative minguin dinguin singuin
Essive minin dinin sinin

DemonstrativesEdit

The five demonstrative determiners/pronouns inflect somewhat irregularly as well. The nominative singular and nominative plural are identical, and some other cases have endings not found in nouns.

dat "it, the (aforementioned)" dát "this (near speaker)" diet "that (near listener)" duot "that (not near either)" dot "that, yonder (very far)"
Case Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Nominative dat dat t t diet diet duot duot dot dot
Accusative dan daid n id dien dieid duon duoid don doid
Genitive dan daid n id dien dieid duon duoid don doid
Illative dasa daidda sa idda diesa dieidda duosa duoidda dosa doidda
Locative das dain s in dies diein duos duoin dos doin
Comitative dainna daiguin inna iguin dieinna dieiguin duoinna duoiguin doinna doiguin
Essive danin nin dienin duonin donin

When these words modify a noun rather than standing alone, the demonstrative is in the same case as the noun, with the following exceptions:

  • A noun in the illative or locative singular is preceded by a demonstrative in the accusative/genitive singular form.
  • A noun in the comitative plural is preceded by a demonstrative in either the comitative or the accusative/genitive plural form.

InterrogativesEdit

The interrogative/relative pronouns/determiners gii "who" and mii "what" are likewise irregular.

gii "who" mii "what, which"
Case Singular Plural Singular Plural
Nominative gii geat mii mat
Accusative gean geaid man, máid maid
Genitive gean geaid man maid
Illative geasa geaidda masa maidda
Locative geas geain mas main
Comitative geainna geaiguin mainna maiguin
Essive geanin manin

In the accusative singular of mii, there are two possible forms. The "regular" form man is used when there is an implication of a choice from a limited number of options. The form máid has no such implication.

These two pronouns, as well as other interrogatives (which inflect regularly) can act as determiners and modify nouns. The rules for which case to use are the same as for the demonstrative. The form máid is followed by a noun in the accusative plural form.

Reflexive pronounEdit

The reflexive pronoun is ieš (dual and plural ieža), meaning myself, yourself, himself, herself and so on. In its base form, the pronoun occurs only in the nominative case and is never used on its own; it always occurs next to the subject of the sentence, where it acts as an adverb to strengthen it. Compare for example sentences such as I myself have never seen it..

The other cases can occur by themselves, but only in the singular, and are always used in combination with a possessive suffix that matches the subject of the sentence (i.e. always I see myself, never I see himself). These forms are irregular as well as suppletive: the illative and locative forms derive from completely different roots. There are also several alternative stems.

Case Possessive stem Notes
Accusative ieža- (iehča-) The stem iehča- is only used with first-person possessives.
Genitive ieža- (iehča-)
Illative alcces-, alcce-, allas- (alcca-) The stem alcca- is only used with first- and second-person possessives.
Locative alddi-, alddest- (alddiin-, alddán-) The stems alddiin- and alddán- are only used with dual and plural possessives.
Comitative iežain-
Essive iehčan-

VerbsEdit

Finite verbal categoriesEdit

The conjugation of Northern Sami verbs resembles that of Finnish. There are three grammatical persons (persovnnat), and three grammatical numbers (logut), singular, dual and plural. There are four or five grammatical moods (vuogit):

  • indicative (indikatiiva or duohtavuohki), indicating real events or statements of fact.
  • imperative (imperatiiva or gohččunvuohki), indicating commands.
  • optative (optatiiva or ávžžuhusvuohki), indicating wishes, things that the speaker would like to see done or realised. The optative is not usually considered a distinct mood, but is generally combined with the imperative.
  • conditional (konditionála or eaktovuohki), indicating conditional or hypothetical statements, like the English subjunctive and the verb "would".
  • potential (potientiála or veadjinvuohki), indicating ability or possibility.

Tense is also distinguished, but only in the indicative. There are two tenses (tempusat):

In addition, each mood and tense has a so-called connegative form. This form is used in negative sentences, when combined with the negative verb.

Non-finite verbal categoriesEdit

Finally, there are several non-finite forms.

InfinitiveEdit

The infinitive is the dictionary form of the verb.

Present participleEdit

The present participle is an adjective indicating a current or ongoing action. It is identical in form to the agent noun, and has the same origin. However, the participle has only an attributive form, no case forms.

  • oađˈđi mánná — a sleeping child
  • áhpásmeaddji buohcci — a recovering patient
Past participleEdit

The past participle is an adjective indicating a past or completed action. Like the present participle, it has only an attributive form. It is also used in forming the periphrastic perfect tense, and as the connegative form of the past indicative.

  • oađđán mánná — child who slept
  • áhpásman buohcci — patient who recovered
Agent participleEdit

The agent participle is an adjective indicating a past or completed action that has been completed by a particular agent. It only exists for transitive verbs. The agent precedes the participle and is in the genitive case, much like its Finnish counterpart:

  • áhči čállin reive — the letter written by the father
Negative participleEdit

The negative participle is an adjective indicating an action that has not been done by or to something. It can be either active or passive in meaning.

  • logakeahtẹs reive — unread letter
  • jugakeahtẹs vuola — undrunk beer
  • muitalkeahtẹs muitalus — untold story
Action nounEdit

The action noun is a noun which indicates the action itself. It is not a verb form as such, but is often used in verbal constructions.

Action inessiveEdit

The action inessive (also called the "action essive") indicates "in (the process of)" or "while". It is used together with the copula leat to express a current, ongoing action, much like the English continuous.

  • mánná lea oađđimin — the child is sleeping
  • mun lean juhkamin vuola — I am drinking beer

The action inessive originates in the inessive case of the action noun, a case which no longer exists for nouns in Northern Sami.

Action elativeEdit

The action elative (also called the "action locative") indicates "from (the action of)". It is used to indicate the cessation of an action, but is also required idiomatically by certain verbs.

  • mun vajálduhtin oađđimis — I forgot to sleep

The action elative originates in the elative case of the action noun, a case which became the locative in regular nouns.

Action comitativeEdit

The action comitative indicates "through" or "by". It originates in the comitative case of the action noun.

Purposive converbEdit

The purposive converb expresses "in order to".

Simultaneous converbEdit

The simultaneous converb expresses that an action took place "during" or "while (doing)" another one. It is always accompanied by a possessive suffix.

Negative converbEdit

The negative converb (also called the "verb abessive") expresses "without".

Verb genitiveEdit

The verb genitive is an adverbial form often used to indicate the way/method, accompanied by a verb of motion. It only exists for some verbs and is not very productive, so it is better considered a derivational form rather than an inflectional form.

SupineEdit

The supine expresses "in order to". It is only used in western Northern Sami dialects.

Verbs with even inflectionEdit

infinitive viehkat
"to run"
action noun viehkan
"(act of) running"
purposive converb viehkandihte
"in order to run"
present participle viehkki
"running"
action inessive viehkamin, viehkame
"(in the act of) running"
simultaneous converb viegadettiinis
"while (he/she/it) runs"
past participle viehkan
"which ran"
action elative viehkamis
"from (the act of) running"
agent participle (viehkan) action comitative viehkamiin
"by running"
negative participle viegakeahtẹs
"which didn't run"
negative converb viegakeahttá
"without running"
Present
indicative
Past
indicative
Imperative/
optative
Conditional Potential
1st singular viegan vīhken vīhkon viegašin, viegašedjen viegažan
2nd singular viegat vīhket viega viegašit, viegašedjet viegažat
3rd singular viehká viegai vīhkos viegašii viegaža, vieg
1st dual vīhke viegaime viehkku viegašeimme viegažetne
2nd dual viehkabeahtti viegaide viehkki viegašeidde viegažeahppi
3rd dual viehkaba viegaiga vīhkoska viegašeigga viegažeaba
1st plural viehkat viegaimet vīhkot, viehkkut viegašeimmet viegažit, viegažat
2nd plural viehkabehtet viegaidet vīhket, viehkkit viegašeiddet viegažehpet
3rd plural vīhket vīhke vīhkoset viegaše, viegašedje viegažit
Connegative viega viehkan viega viegaše vieg
eallit - to live Present
indicative
Past
indicative
Imperative/
optative
Conditional Potential
1st singular ealán ēllen ēllon ealášin, ealášedjen ēležan
2nd singular ealát ēllet eale ealášit, ealášedjet ēležat
3rd singular eallá ēlii ēllos ealášii ēleža, ēl
1st dual ēlle ēliime eal'lu ealášeimme ēležetne
2nd dual eallibeahtti ēliide eal'li ealášeidde ēležeahppi
3rd dual ealliba ēliiga ēlloska ealášeigga ēležeaba
1st plural eallit ēliimet ēllot, eal'lut ealášeimmet ēležit, ēležat
2nd plural eallibehtet ēliidet ēllet, eal'lit ealášeiddet ēležehpet
3rd plural ēllet ēlle ēlloset ealáše, ealášedje ēležit
Connegative eale eallán eale ealáše ēl
goarrut - to sew Present
indicative
Past
indicative
Imperative/
optative
Conditional Potential
1st singular goarun gōrron gōrron gōrošin, gōrošedjen gōrožan
2nd singular goarut gōrrot goaro gōrošit, gōrošedjet gōrožat
3rd singular goarru gōrui gōrros gōrošii gōroža, gōr
1st dual gōrro gōruime goar'ru gōrošeimme gōrožetne
2nd dual goarrubeahtti gōruide goar'ru gōrošeidde gōrožeahppi
3rd dual goarruba gōruiga gōrroska gōrošeigga gōrožeaba
1st plural goarrut gōruimet gōrrot, goar'rut gōrošeimmet gōrožit, gōrožat
2nd plural goarrubehtet gōruidet gōrrot, goar'rut gōrošeiddet gōrožehpet
3rd plural gōrrot gōrro gōrroset gōroše, gōrošedje gōrožit
Connegative goaro gōrron goaro gōroše gōr

Verbs with odd inflectionEdit

muitalit - to say Present
indicative
Past
indicative
Imperative/
optative
Conditional Potential
1st singular muitalan muitalin muitalehkon muitalivččen muitaleaččan
2nd singular muitalat muitalit muital muitalivččet muitaleaččat
3rd singular muitala muitalii muitalehkos muitalivččii muitaleažžá
1st dual muitaletne muitaleimme muitaleahkku muitalivččiime muitaležže
2nd dual muitaleahppi muitaleidde muitalahkki muitalivččiide muitaleažžabeahtti
3rd dual muitaleaba muitaleigga muitalehkoska muitalivččiiga muitaleažžaba
1st plural muitalit muitaleimmet muitalehkot muitalivččiimet muitaleažžat
2nd plural muitalehpet muitaleiddet muitalehket muitalivččiidet muitaleažžabehtet
3rd plural muitalit muitaledje muitalekoset muitalivčče muitaležžet
Connegative muital muitalan muital muitalivčče muitaleačča

Verbs with contracted inflectionEdit

Negative verbEdit

Northern Sami, like other Uralic languages, has a negative verb that conjugates according to mood (indicative and imperative), person (1st, 2nd and 3rd) and number (singular, dual and plural). It does not conjugate according to tense.

Indicative Imperative/
optative
Supine
1st singular in allon aman
2nd singular it ale amat
3rd singular ii allos amas
1st dual ean al'lu amame
2nd dual eahppi al'li amade
3rd dual eaba alloska amaska
1st plural eat allot amamet
2nd plural ehpet allet amadet
3rd plural eai alloset amaset

NumbersEdit

Northern Sami uses a decimal numeral system. Cardinal numbers inflect like adjectives, but have no attributive form. Instead, the numeral matches the noun it modifies in case and number. All numerals except for okta (1) use the nominative singular form also for the accusative singular. For čieža (7), gávcci (8), ovcci (9), logi (10) and čuođi (100), the genitive singular form is used also for the nominative and accusative singular. In the plural, they inflect like all other nominals.

0-10Edit

The numbers from 0 to 10 are:

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
nolˈla, nulˈla okta guoktẹ golbma njealljẹ vihtta guhtta čieža gávcci ovcci logi

11-19Edit

The numbers 11 to 19 are formed by compounding a number from 1 to 9 with -nuppẹlohkái (literally "into the second ten").

11 12 13 14 15 16 17 18 19
oktanuppẹlohkái guoktẹnuppelohkái golbmanuppẹlohkái njealljẹnuppẹlohkái vihttanuppẹlohkái guhttanuppẹlohkái čiežanuppẹlohkái gávccinuppẹlohkái ovccinuppẹlohkái

20-99Edit

The decades 20 to 90 are formed by simply compounding the multiple with logi.

20 30 40 50 60 70 80 90
guoktẹlogi golbmalogi njealljẹlogi vihttalogi guhttalogi čiežalogi gávccilogi ovccilogi

Combinations of a decade and a unit are constructed by compounding the decade with the unit directly, as in English. For example:

  • 28 guoktẹlogigávcci
  • 83 gávccilogigolbma
  • 99 ovccilogiovcci

HundredsEdit

100 is čuođi. Multiples of 100 are expressed like multiples of 10, by simple compounding: 200 guoktẹčuođi, 300 golbmačuođi and so on. Combinations of a hundred and a lower number follow the same pattern, again by compounding, with the hundred coming first.

  • 112 čuođiguoktẹnuppelohkái
  • 698 guhttačuođiovccilogigávcci
  • 999 ovccičuođiovccilogiovcci

ThousandsEdit

1000 is duhát. The pattern is the same as with the hundreds.

  • 5 203 vihttaduhátguoktẹčuođigolbma
  • 9 001 ovcciduhátokta
  • 32 348 golbmalogiduhátgolbmačuođinjealljẹlogigávcci
  • 123 456 čuođiguoktẹlogigolbmaduhátnjealljẹčuođivihttalogiguhtta

Millions and aboveEdit

Northern Sami uses the long scale system.

Combinations with lower numbers are much the same as with the thousands. Multiples use the accusative/genitive forms miljovnna and miljárdda instead.

  • 117 401 067 čuođilogičiežamiljovnnanjealljẹčuođioktaduhátguhttalogičieža
  • 10 987 654 321 logimiljárddaovccičuođigávccilogičiežamiljovnnaguhttačuođivihttaloginjealljẹduhátgolbmačuođiguoktẹlogiokta

Ordinal numbersEdit

Ordinal numbers behave and inflect like regular adjectives. Except for nubbi, they have an attributive form, which is identical to the nominative singular.

For the vast majority of numbers, the ordinal form is created by suffixing -t, and putting the stem in the weak grade. The final vowel of the stem is often altered as well.

1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th 9th
vuosttaš nubbi goalmmát njealját viđat guđat čihččet gávccát ovccát
10th 11-19th 100th 1 000th 1 000 000th+ 1 000 000 000th+
logát -nuppẹlogát čuođát duháhat -ljovnnat -ljárddat

When a number is composed of multiple parts, only the last one is converted to an ordinal, the rest stay in their cardinal form. Thus, 13th golbmanuppẹlogát, 22nd guoktẹloginubbi, 409th njealljẹčuođiovccát, 9001st ovcciduhátvuosttaš.

SyntaxEdit

Northern Sami is an SVO language.

ReferencesEdit

  1. ^ Northern Sami at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ https://snl.no/språk_i_Norge
  3. ^ kirkedepartementet, Kultur- og (27 June 2008). "St.meld. nr. 35 (2007-2008)". Regjeringa.no.
  4. ^ "To which languages does the Charter apply?". European Charter for Regional or Minority Languages. Council of Europe. p. 4. Retrieved 2014-04-03.
  5. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017). "Northern Sami". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.
  6. ^ "Samediggi – Saamelaiskäräjät – Sámi language". Retrieved 2008-09-21.
  7. ^ "The Sami dialects". Archived from the original on 20 January 2009. Retrieved 21 September 2008.
  8. ^ Original quote: ""med en regelmessig samisk sprogform""; Forsgren, Tuuli (1988) "Samisk kyrko- och undervisningslitteratur i Sverige 1619–1850." Scriptum: Rapportserie utgiven av Forskningsarkivet vid Umeå universitet, ISSN 0284-3161; p. 12 [1]
  9. ^ Bals, Berit Anne; Odden, David; Rice, Curt (2005). "Topics in North Saami Phonology" (PDF). Retrieved 2014-11-08.
  10. ^ Sammallahti, Pekka (1998). The Saami Languages: An Introduction. Kárášjohka: Davvi Girji. pp. 8–20.
  11. ^ Svonni, E Mikael (1984). Sámegiel-ruoŧagiel skuvlasátnelistu. Sámiskuvlastivra. III. ISBN 91-7716-008-8.

External linksEdit