Italy at the 2004 Summer Paralympics

Italy competed at the 2004 Summer Paralympics in Athens, Greece. The team included 76 athletes, 62 men and 14 women.[1] Competitors from Italy won 19 medals, including 4 gold, 8 silver and 7 bronze to finish 31st in the medal table.[2]

Italy at the
2004 Summer Paralympics
Flag of Italy (2003–2006).svg
IPC codeITA
NPCComitato Italiano Paralimpico
Websitewww.comitatoparalimpico.it (in Italian)
in Athens
Competitors77 in 12 sports
Medals
Ranked 31st
Gold
4
Silver
8
Bronze
7
Total
19
Summer Paralympics appearances

MedalistsEdit

Medal Name Sport Event
  Gold Paola Fantato Archery Women's individual W1/W2
  Gold Alvise De Vidi Athletics Men's marathon T51
  Gold Immacolata Cerasuolo Swimming Women's 100 m butterfly S8
  Gold Alberto Pellegrini Wheelchair fencing Men's individual sabre A
  Silver Paola Fantato
Anna Menconi
Sandra Truccolo
Archery Women's team
  Silver Stefano Lippi Athletics Men's long jump F42
  Silver Roberto La Barbera Athletics Men's long jump F44
  Silver Francesca Porcellato Athletics Women's 100 m T53
  Silver Francesca Porcellato Athletics Women's 800 m T53
  Silver Fabio Triboli Cycling Men's bicycle road race/time trial LC1
  Silver Immacolata Cerasuolo Swimming Women's 200 m individual medley SM8
  Silver Valeria Zorzetto Table tennis Women's singles class 4
  Bronze Alvise De Vidi Athletics Men's 200 m T51
  Bronze Andrea Cionna Athletics Women's 10000 m T11
  Bronze Andrea Cionna Athletics Women's marathon T11
  Bronze Francesca Porcellato Athletics Women's 400 m T53
  Bronze Fabio Triboli Cycling Men's individual 4 km pursuit LC1
  Bronze Fabrizio Macchi Cycling Men's individual 4 km pursuit LC3
  Bronze Carlo Piccoli Swimming Men's 200m freestyle S3

SportsEdit

ArcheryEdit

MenEdit

Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Score Seed Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Daniele Cassiani Men's individual W1 386 12 N/A   Cavanagh (GBR)
L 114-164
Did not advance
Salvartore Carrubba Men's individual W2 555 29   Tseng (TPE)
L 126-155
Did not advance
Oscar de Pellegrin 626 2 Bye   Sakodo (JPN)
W 151-147
  Lee (KOR)
W 94-91
  Oehme (GER)
L 97-98
  Lee (KOR)
L 96-104
4
Marco Vitale 568 24   Sawicki (POL)
W 153-137
  Zhang (CHN)
L 139-158
Did not advance
Salvatore Carrubba
Oscar de Pellegrin
Marco Vitale
Men's team 1749 10 N/A   France (FRA)
W *197-197
  United States (USA)
L 223-226
Did not advance

WomenEdit

Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Score Seed Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Paola Fantato Women's individual W1/2 570 4 N/A   Nakanishi (JPN)
W 154-127
  Cerna (CZE)
W 85-80
  Hirasawa (JPN)
W 96-88
  Isozaki (JPN)
W 97-83
 
Anna Menconi 514 14 N/A   Isozaki (JPN)
L 128-129
Did not advance
Sandra Truccolo 533 12 N/A   Cerna (CZE)
L 117-119
Did not advance
Paola Fantato
Anna Menconi
Sandra Truccolo
Women's team 1617 6 N/A   Czech Republic (CZE)
W 201-176
  South Korea (KOR)
W 205-194
  Great Britain (GBR)
L 157-184
 

AthleticsEdit

Men's trackEdit

Athlete Class Event Heats Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Paolo Barbera T13 800m N/A 2:05.47 8
1500m 4:16.21 16 Did not advance
Daniele Bonacini T44 100m 12.95 12 Did not advance
200m 26.18 11 Did not advance
Alessio Carosi T11 100m 12.27 17 Did not advance
Andrea Cionna T11 10000m N/A 33:59.98  
Marathon N/A 2:49:59  
Fabrizio Cocchi T13 Marathon N/A 2:51:16 9
Paolo D'Agostini T51 200m N/A 43.77 7
Marathon N/A 3:48:28 5
Alvise de Vidi T51 200m N/A 40.30  
Marathon N/A 2:53:38  
Carlo Durante T11 10000m N/A 37:46.96 12
Marathon N/A 3:05:01 7
Stefano Lippi T42 100m N/A 13.09 4
200m N/A 28.10 6
Aldo Manganaro T13 100m 11.32 7 q N/A 11.39 7
200m 23.30 8 Q N/A 23.62 6
Heros Marai T44 100m 12.27 6 q N/A 12.12 6
200m 25.23 9 Did not advance
Lorenzo Ricci T11 100m DNF Did not advance
200m DNS Did not advance
Matteo Tassetti T12 100m 11.91 23 Did not advance
200m 24.41 22 Did not advance
Daniele Bonacini
Roberto la Barbera
Stefano Lippi
Heros Marai
T42-46 4 × 100 m relay N/A DNF

Men's fieldEdit

Athlete Class Event Final
Result Points Rank
Germano Bernardi F54 Shot put 7.38 - 9
Daniele Bonacini F44 Long jump 5.72 - 6
Roberto La Barbera F44 Long jump 6.45 -  
P44 Pentathlon 4127 4
Stefano Lippi F42 Long jump 5.63 -  
Renato Misturini F55 Discus 29.40 - 7
F55-56 Javelin 22.51 770 16
Maurizio Nalin F57 Javelin 29.30 - 7
Shot put 11.95 - 5

Women's trackEdit

Athlete Class Event Heats Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Francesca Porcellato T53 100m N/A 17.63  
400m 57.46 2 Q N/A 59.59  
800m 2:07.67 5 Q N/A 1:59.55  

Women's fieldEdit

Athlete Class Event Final
Result Points Rank
Carmen Acunto F54/55 Shot put 7.07 816 10
Giuliana Cum F42-46 Discus 29.45 910 11
Shot put 8.43 786 14
F44/46 Long jump 3.62 900 12

CyclingEdit

Men's roadEdit

Athlete Event Time Rank
Andreas Gemassmer Men's road race / time trial LC3 - 4
Fabrizio Macchi Men's road race / time trial LC3 - 8
Roland Reupp Men's handcycle road race HC div B/C 1:27:31 8
Men's handcycle time trial HC div B/C 19:41.40 10
Pierangelo Vignati Men's road race / time trial LC1 - 10
Fabio Triboli Men's road race / time trial LC1 -  
Emanuele Bersini
Fabrizio Di Somma
Men's road race / time trial tandem B1-3 3:08:23 11

Men's trackEdit

Athlete Event Qualification 1st round Final
Time Rank Time Rank Opposition
Time
Rank
Fabrizio Macchi Men's 1km time trial LC1-4 N/A 1:10.43 6
Men's individual pursuit LC3 4:10.41 3 Q   Jesson (NZL)
W 4:11.63
4 q   Garcia (ESP)
W 4:07.43
 
Fabio Triboli Men's 1km time trial LC1-4 N/A 1:12.67 12
Men's individual pursuit LC1 5:00.47 3 Q   Schambek (GER)
W 5:01.71
3 q   Renggli (SUI)
W 5:03.43
 
Pierangelo Vignati Men's 1km time trial LC1-4 N/A 1:16.22 24
Men's individual pursuit LC1 5:04.18 4 Q   Renggli (SUI)
L 5:15.00
7 Did not advance
Emanuele Bersini
Fabrizio Di Somma
Men's 1km time trial tandem B1-3 N/A 1:10.91 16
Men's individual pursuit tandem B1-3 4:43.45 11 Did not advance

EquestrianEdit

Athlete Event Total
Score Rank
Mauro Caredda Mixed individual championship test grade I 65.368 10
Mixed individual freestyle test grade I 65.875 10

JudoEdit

MenEdit

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
round 1
Repechage
round 2
Final/
Bronze medal contest
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Diego Poli Men's 81kg   Vincze (HUN)
L 0000–0210
N/A   Pominov (UKR)
L 0000-1010
Did not advance

ShootingEdit

MenEdit

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Total Rank
Ivano Borgato Men's 10m air pistol SH1 551 21 Did not advance
Mixed 25m pistol SH1 538 20 Did not advance
Mixed 50m pistol SH1 528 14 Did not advance
Daniele de Michiel Men's 50m rifle 3 positions SH1 1114 14 Did not advance
Mixed 10m air rifle prone SH1 581 46 Did not advance
Mixed 50m rifle prone SH1 585 10 Did not advance
Giancarlo Iori Men's 10m air pistol SH1 563 4 Q 93.9 656.9 6
Mixed 25m pistol SH1 549 13 Did not advance
Mixed 50m pistol SH1 515 14 Did not advance
Lauro Pederzoli Mixed 10m air rifle prone SH1 596 22 Did not advance
Mixed 50m rifle prone SH1 571 30 Did not advance

WomenEdit

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Total Rank
Azzurra Ciani Mixed 10m air rifle prone SH1 600 =WR 1 Q 102.9 702.9 6
Mixed 50m rifle prone SH1 582 13 Did not advance

SwimmingEdit

MenEdit

Athlete Class Event Heats Final
Result Rank Result Rank
Matteo Lenza S8 50m freestyle 31.67 9 Did not advance
100m freestyle 1:07.82 14 Did not advance
400m freestyle 5:14.45 9 Did not advance
Luca Mazzone S4 50m freestyle 43.17 6 Q 39.78 5
100m freestyle 1:39.05 7 Q 1:37.01 5
200m freestyle 3:31.03 7 Q 3:39.05 7
50m butterfly 1:11.93 9 Did not advance
Andrea Palantrani S13 50m freestyle 27.39 10 Did not advance
100m freestyle 1:01.95 12 Did not advance
100m butterfly 1:12.70 11 Did not advance
SB13 100m breaststroke 1:14.33 1 Q 1:14.60 5
SM13 200m individual medley 2:40.37 9 Did not advance
Carlo Piccoli S3 50m freestyle 53.13 4 Q 54.15 5
100m freestyle 2:05.01 6 Q 1:57.22 4
200m freestyle 4:15.09 4 Q 4:06.20  
SM3 150m individual medley DSQ Did not advance
Alessandro Serpico S12 100m freestyle 1:01.87 11 Did not advance
400m freestyle 4:54.83 8 Q 4:52.08 8
100m backstroke 1:10.94 10 Did not advance
SB12 100m breaststroke 1:24.15 18 Did not advance

WomenEdit

Athlete Class Event Heats Final
Result Rank Result Rank
Immacolata Cerasuolo S8 100m freestyle 1:20.82 12 Did not advance
400m freestyle 6:09.17 12 Did not advance
100m butterfly 1:24.15 1 Q 1:23.04  
SB8 100m breaststroke 1:36.40 8 Q 1:34.97 8
SM8 200m individual medley 3:02.27 2 Q 3:02.03  
Dalia Dameno S5 50m freestyle 46.77 7 Q 45.71 7
100m freestyle 1:44.52 9 Did not advance
200m freestyle 3:53.22 8 Q 3:53.62 8
50m butterfly N/A 1:04.08 7

Table tennisEdit

MenEdit

Athlete Event Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Salvatore Caci Men's singles 4   Sutter (SUI)
L 2–3
  Benedetti (FRA)
W 3–2
  Eid (EGY)
W 3–0
1 Q   Martin (FRA)
L 1–3
Did not advance
Andrea Furlan Men's singles 7   Morales (ESP)
W 3-2
  Duracka (CZE)
W 3-0
  Lima (BRA)
W 3-0
1 Q   Meyer (GER)
W 3-0
  Wollmert (GER)
L 1-3
  Morales (ESP)
L 0-3
4
Paolo Pietro Puglisi Men's singles 10   Gaspar (SVK)
L 0-3
  Andersson (SWE)
L 0-3
  Bereczki (HUN)
W 3-1
3 Did not advance

WomenEdit

Athlete Event Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Clara Podda Women's singles 1-2   Marziou (FRA)
L 1–3
  Riding (GBR)
W 3–1
  Garcia Ble (MEX)
W 3–0
2 Q N/A   Clot (FRA)
L 1–3
  Mitton (GBR)
L 0-3
4
Valeria Zorzetto Women's singles 4   Dolinar (SLO)
W 3-1
  Arenales (MEX)
W 3-1
  Johnson (USA)
W 3-0
1 Q Bye   Pape (GER)
W 3-2
  Weinmann (GER)
L 1-3
 

Wheelchair basketballEdit

The men's wheelchair basketball team didn't win any medals; they were 6th out of 12 teams.

PlayersEdit

TournamentEdit

Game Match Score Rank
1 Italy vs.   Canada (CAN) 54 - 83 4 Q
2 Italy vs.   Australia (AUS) 52 - 57
3 Italy vs.   Great Britain (GBR) 51 - 48
4 Italy vs.   Brazil (BRA) 67 - 50
5 Italy vs.   France (FRA) 52 - 69
Quarter finals Italy vs.   Netherlands (NED) 64 - 70 L
5th/6th classification Italy vs.   Germany (GER) 62 - 76 6

Wheelchair fencingEdit

MenEdit

Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition Score Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Gerardo Mari Men's foil B   Chung (HKG) L 2-5 3 Q   Francois (FRA)
W 15-14
  Komar (UKR)
L 10-15
Did not advance
  Szekeres (HUN) L 1-5
  Durand (FRA) W 5-2
  Arnau (ESP) W 5-0
Men's sabre B   Czop (POL) W 5-2 2 Q Bye   Szekeres (HUN)
L 14-15
Did not advance
  Hui (HKG) L 1-5
  Park (KOR) W 5-4
  Arnau (ESP) W 5-1
  Moreno (USA) W 5-4
Alberto Pellegrini Men's foil A   Zhang (CHN) L 2-5 2 Q   Kwong (HKG)
W 15-8
  Zhang (CHN)
L 10-15
Did not advance
  Maillard (FRA) W 5-3
  Almansouri (KUW) W 5-0
  Rodriguez (ESP) W 5-3
Men's sabre A   Fung (HKG) W 5-2 1 Q Bye   More (FRA)
W 15-7
  Jablonski (POL)
W 15-12
  Makowski (POL)
W 15-12
 
  Rodriguez (USA) W 5-1
  Lipinski (GER) W 5-1
  Sanchez (ESP) W 5-1
Alessio Sarri Men's épée B   Chung (HKG) L 1–5 4 Q   Shenkevych (UKR)
L 5–15
Did not advance
  Komar (UKR) L 2-5
  Park (KOR) L 3-5
  Hisakawa (JPN) W 5-3
  Soler (ESP) W 5-4
Men's foil B   Czop (POL) L 2-5 4 Q   Chung (HKG)
L 7-15
Did not advance
  Latreche (FRA) L 4-5
  Moreno (USA) L 3-5
  Bogdos (GRE) W 5-0
Alberto Serafini Men's foil A   Fung (HKG) L 2-5 5 Did not advance
  Al Qallaf (KUW) L 3-5
  Walisiewicz (POL) L 3-5
  El Assine (FRA) L 3-5
  Dulah (MAS) W 5-2
Men's sabre A   Jablonski (POL) L 1-5 4 Q   Fung (HKG)
L 2-15
Did not advance
  Tai (HKG) L 0-5
  More (FRA) L 1-5
  Ahner (GER) W 5-2
  Dulah (MAS) W 5-2

WomenEdit

Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition Score Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Laura Presutto Women's épée A   Krajnyak (HUN) L 0–5 4 Q   Polasik (POL)
L 6-15
Did not advance
  Polasik (POL) L 1-5
  Assmann (FRA) L 2-5
  Gilmore (USA) W 5-3
  Tani (JPN) W 5-0
Women's foil A   Yu (HKG) L 2-5 5 Q   Picot (FRA)
L 5-15
Did not advance
  Trigilia (ITA) L 0-5
  Witos (POL) L 2-5
  Assmann (FRA) L 4-5
  Jurak (HUN) W 5-4
Loredana Trigilia Women's épée A   Yu (HKG) W 5-2 1 Q   Gilmore (USA)
W 15-13
  Polasik (POL)
W 15-12
  Fan (HKG)
L 9-15
  Krajnyak (HUN)
L 8-15
4
  Rossek (GER) W 5-4
  Jurak (HUN) W 5-4
  Meyer (FRA) W 5-2
  Frelik (POL) W 5-1
Women's foil A   Yu (HKG) L 3-5 2 Q   Frelik (POL)
W 15-4
  Picot (FRA)
L 14-15
Did not advance
  Witos (POL) W 5-0
  Assmann (FRA) W 5-2
  Presutto (ITA) W 5-0
  Jurak (HUN) W 5-1
Rosalba Vettraino Women's épée B   Wyrzykowska (POL) L 3-5 2 Q N/A   Jana (THA)
L 13-15
Did not advance
  Lykyanenko (UKR) W 5-2
  Hassen Bey (ESP) W 5-1
  Masciotra (ARG) W 5-0
Women's foil B   Jana (THA) L 2-5 5 Did not advance
  Palfi (HUN) L 1-5
  Magnat (FRA) L 1-5
  Weber Kranz (GER) L 4-5

TeamsEdit

Athlete Event Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Gerardo Mari
Alberto Pellegrini
Alessio Sarri
Alberto Serafini
Men's foil team   Kuwait (KUW)
L 45-38
  Spain (ESP)
W 45-2
5th classification
  France (FRA)
W 45-39
5
Gerardo Mari
Alberto Pellegrini
Alberto Serafini
Men's sabre team   United States (USA)
W 45-25
  Hong Kong (HKG)
L 38-45
  France (FRA)
L 44-45
4
Laura Presutto
Loredana Trigilia
Rosalba Vettraino
Women's épée team   France (FRA)
L 35-45
N/A 5th classification
  Germany (GER)
L 43-45
6
Women's foil team   France (FRA)
L 41-45
  United States (USA)
W 45-19
5th classification
  Germany (GER)
W 45-43
5

Wheelchair tennisEdit

MenEdit

Athlete Class Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Mario Gatelli Open Men's singles   Pellegrina (SUI)
W 6–1, 7-5, 6–0
  Saida (JPN)
L 0–6, 2–6
Did not advance
Mario Gatelli
Fabian Mazzei
Men's doubles N/A   Nakano (JPN) /
  To (JPN)
W 7-6, 6-7, 6-3
  Jaroszewski (POL) /
  Kruszelnicki (POL)
L 2-6, 2-6
Did not advance

QuadsEdit

Athlete Class Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Giuseppe Polidori Open Quads' singles   Eccleston (GBR)
L 6–3, 3-6, 2-6
Did not advance
Antonio Raffaele   Wagner (USA)
L 2-6, 1-6
Did not advance
Giuseppe Polidori
Antonio Raffaele
Quads' doubles N/A   de Beer (NED) /
  van Erp (NED)
L 3-6, 1-6
Did not advance

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ "Participation Numbers Athens 2004 Paralympic Games". International Paralympic Committee. Retrieved 8 June 2011.
  2. ^ "Medal Standings Athens 2004 Paralympic Games". International Paralympic Committee. Retrieved 8 June 2011.