Italy at the 1994 Winter Olympics

Italy competed at the 1994 Winter Olympics in Lillehammer, Norway.

Italy at the
1994 Winter Olympics
Flag of Italy.svg
IOC codeITA
NOCItalian National Olympic Committee
Websitewww.coni.it (in Italian)
in Lillehammer
Competitors104 (78 men, 26 women) in 11 sports
Flag bearer Deborah Compagnoni (alpine skiing)
Medals
Ranked 4th
Gold
7
Silver
5
Bronze
8
Total
20
Winter Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

MedalistsEdit

Medal Name Sport Event
  Gold Deborah Compagnoni Alpine skiing Women's giant slalom
  Gold Maurilio De Zolt
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Silvio Fauner
Cross-country skiing Men's 4 × 10 km relay
  Gold Manuela Di Centa Cross-country skiing Women's 15 km (freestyle)
  Gold Manuela Di Centa Cross-country skiing Women's 30 km (classical)
  Gold Kurt Brugger
Wilfried Huber
Luge Men's doubles
  Gold Gerda Weissensteiner Luge Women's individual
  Gold Maurizio Carnino
Orazio Fagone
Hugo Herrnhof
Mirko Vuillermin
Short track speed skating Men's 5000 m relay
  Silver Alberto Tomba Alpine skiing Men's slalom
  Silver Manuela Di Centa Cross-country skiing Women's 5 km (classical)
  Silver Manuela Di Centa Cross-country skiing Women's 10 km pursuit (freestyle)
  Silver Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Luge Men's doubles
  Silver Mirko Vuillermin Short track speed skating Men's 500 m
  Bronze Isolde Kostner Alpine skiing Women's downhill
  Bronze Isolde Kostner Alpine skiing Women's super-G
  Bronze Günther Huber
Stefano Ticci
Bobsleigh Two-man
  Bronze Marco Albarello Cross-country skiing Men's 10 km (classical)
  Bronze Silvio Fauner Cross-country skiing Men's 15 km pursuit (freestyle)
  Bronze Stefania Belmondo Cross-country skiing Women's 10 km pursuit (freestyle)
  Bronze Bice Vanzetta
Manuela Di Centa
Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
Cross-country skiing Women's 4 × 5 km relay
  Bronze Armin Zöggeler Luge Men's individual

Alpine skiingEdit

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Luigi Colturi Downhill 1:47.05 21
Kristian Ghedina 1:46.99 20
Pietro Vitalini 1:46.48 13
Peter Runggaldier 1:46.39 12
Alessandro Fattori Super-G DNF
Pietro Vitalini 1:34.46 16
Peter Runggaldier 1:34.44 15
Werner Perathoner 1:33.10 5
Gianfranco Martin Giant Slalom 1:32.28 1:27.56 2:59.84 29
Alberto Tomba 1:29.53 DSQ DSQ
Norman Bergamelli 1:29.39 1:23.73 2:53.12 6
Gerhard Königsrainer 1:29.16 1:24.45 2:53.61 10
Norman Bergamelli Slalom DNF DNF
Fabrizio Tescari DNF DNF
Alberto Tomba 1:02.84 59.33 2:02.17  
Angelo Weiss 1:02.77 1:00.95 2:03.72 8

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Gianfranco Martin 1:38.84 53.58 50.27 3:22.69 15
Alessandro Fattori 1:38.25 53.77 DNF DNF
Kristian Ghedina 1:38.14 54.28 50.75 3:23.17 16
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Bibiana Perez Downhill DNF
Barbara Merlin 1:38.65 25
Morena Gallizio 1:37.94 14
Isolde Kostner 1:36.85  
Bibiana Perez Super-G DNF
Deborah Compagnoni 1:23.54 17
Morena Gallizio 1:22.73 5
Isolde Kostner 1:22.45  
Morena Gallizio Giant Slalom DNF DNF
Sabina Panzanini 1:22.94 1:13.59 2:36.53 15
Lara Magoni 1:21.85 1:12.82 2:34.67 7
Deborah Compagnoni 1:20.37 1:10.60 2:30.67  
Lara Magoni Slalom 1:00.77 59.24 2:00.01 16
Morena Gallizio 1:00.43 57.76 1:58.19 9
Roberta Serra 1:00.39 57.49 1:57.88 7
Deborah Compagnoni 1:00.25 58.01 1:58.26 10

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Total time Rank
Barbara Merlin 1:29.67 55.79 51.85 3:17.31 16
Bibiana Perez 1:29.15 52.78 48.71 3:10.64 12
Morena Gallizio 1:28.71 49.94 48.06 3:06.71 4
Isolde Kostner 1:28.52 54.04 DNF DNF

BiathlonEdit

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Andreas Zingerle 2 31:50.5 44
Wilfried Pallhuber 3 30:35.2 24
Pieralberto Carrara 3 30:33.1 23
Johann Passler 2 29:53.1 13
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
20 km Patrick Favre 57:40.3 3 1'00:40.3 22
Wilfried Pallhuber 55:27.1 5 1'00:27.1 20
Pieralberto Carrara 56:14.2 4 1'00:14.2 15
Andreas Zingerle 55:54.1 3 58:54.1 6
Men's 4 × 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Patrick Favre
Johann Passler
Pieralberto Carrara
Andreas Zingerle
5 1'33:17.3 6
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km Sprint Nathalie Santer 3 26:38.8 7
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
15 km Nathalie Santer 48:07.4 8 56:07.4 25
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per missed target.

BobsleighEdit

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
ITA-1 Günther Huber
Stefano Ticci
Two-man 52.61 3 52.80 2 52.69 1 52.91 2 3:31.01  
ITA-2 Pasquale Gesuito
Antonio Tartaglia
Two-man 52.92 11 53.33 10 52.89 6 53.31 9 3:32.45 9
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
ITA-1 Pasquale Gesuito
Paolo Canedi
Silvio Calcagno
Marcantonio Stiffi
Four-man 52.87 23 52.78 22 52.97 22 53.33 23 3:31.95 22
ITA-2 Günther Huber
Antonio Tartaglia
Bernhard Mair
Mirco Ruggiero
Four-man 51.78 3 52.29 9 52.60 17 52.75 17 3:29.42 9

Cross-country skiingEdit

Men
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Fulvio Valbusa 26:26.2 29
Giorgio Vanzetta 25:48.1 15
Silvio Fauner 25:08.1 8
Marco Albarello 24:42.3  
15 km
pursuit1
F
Fulvio Valbusa 40:16.3 22
Marco Albarello 38:14.1 10
Giorgio Vanzetta 38:11.6 9
Silvio Fauner 37:28.6  
30 km
F
Gianfranco Polvara DSQ
Giorgio Vanzetta 1'16:35.2 14
Silvio Fauner 1'15:27.7 7
Maurilio De Zolt 1'14:55.5 5
50 km
C
Gianfranco Polvara 2'18:40.3 31
Silvio Fauner 2'11:09.6 11
Giorgio Vanzetta 2'10:16.4 8
Maurilio De Zolt 2'10:12.1 7
1 Starting delay based on 10 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Men's 4 × 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Maurilio De Zolt
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Silvio Fauner
1'41:15.0  
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km
C
Gabriella Paruzzi 15:34.7 24
Bice Vanzetta 15:21.3 19
Stefania Belmondo 15:04.0 13
Manuela Di Centa 14:28.3  
10 km
pursuit2
F
Bice Vanzetta 32:35.1 34
Gabriella Paruzzi 30:20.9 18
Stefania Belmondo 28:13.1  
Manuela Di Centa 27:38.4  
15 km
F
Sabina Valbusa 45:03.9 26
Gabriella Paruzzi 43:05.1 12
Stefania Belmondo 41:33.6 4
Manuela Di Centa 39:44.5  
30 km
C
Gabriella Paruzzi 1'33:28.9 30
Guidina Dal Sasso 1'30:47.5 17
Manuela Di Centa 1'25:41.6  
2 Starting delay based on 5 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Women's 4 × 5 km relay
Athletes Race
Time Rank
Bice Vanzetta
Manuela Di Centa
Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
58:42.6  

Freestyle skiingEdit

Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Walter Osta Moguls 29.12 14.13 29 Did not advance
Simone Mottini 25.95 22.87 22 Did not advance
Freddy Romano Aerials 115.21 23 Did not advance
Alessandro Scottà 149.34 21 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Petra Moroder Moguls 31.35 19.83 22 Did not advance
Silvia Marciandi 32.64 22.99 12 Q 29.75 23.36 10

Ice hockeyEdit

Group BEdit

Twelve participating teams were placed in the two groups. After playing a round-robin, the top four teams in each group advanced to the Medal Round while the last two teams competed in the Consolation Round for the 9th to 12th places.

     Team advanced to the Final Round
     Team sent to compete in the Consolation Round
Team GP W L T GF GA PTS
  Slovakia 5 3 0 2 26 14 8
  Canada 5 3 1 1 17 11 7
  Sweden 5 3 1 1 23 13 7
  United States 5 1 1 3 21 17 5
  Italy 5 1 4 0 15 31 2
  France 5 0 4 1 11 27 1
  Canada 7:2   Italy
  Sweden 4:1   Italy
  Slovakia 10:4   Italy
  Italy 7:3   France
  United States 7:1   Italy

Consolation RoundEdit

Team 1  Score  Team 2
  Norway 3–6   Italy

9th place match

Team 1  Score  Team 2
  Italy 3–2   France

Leading scorer

Rk GP G A Pts
5   Gates Orlando 7 3 6 9

LugeEdit

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Norbert Huber 50.659 8 50.836 8 50.399 7 50.580 8 3:22.474 6
Arnold Huber 50.558 4 50.763 5 50.546 8 50.551 6 3:22.418 4
Armin Zöggeler 50.441 3 50.601 3 50.365 6 50.426 1 3:21.833  

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Kurt Brugger
Wilfried Huber
48.348 2 48.372 1 1:36.720  
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
48.274 1 48.495 2 1:36.769  
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Natalie Obkircher 49.046 5 49.252 6 49.181 2 49.458 11 3:16.937 5
Gerda Weissensteiner 48.740 1 48.890 1 48.950 1 48.937 1 3:15.517  

Nordic combinedEdit

Men's individual

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 15 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athlete Event Ski Jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Simone Pinzani Individual 168.0 45 53:26.7 49
Andrea Longo 169.5 43 50:49.1 44
Andrea Cecon 192.5 27 47:25.1 33

Men's Team

Three participants per team.

Events:

  • normal hill ski jumping
  • 10 km cross-country skiing (Start delay, based on ski jumping results.)
Athletes Ski jumping Cross-country
time
Total
rank
Points Rank
Andrea Cecon
Andrea Longo
Simone Pinzani
544.5 11 1'45:12.1 11

Short track speed skatingEdit

Men
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Orazio Fagone 500 m DSQ Did not advance
Mirko Vuillermin 44.29 1 Q 43.85 2 Q 43.58 1 QA 43.47  
Mirko Vuillermin 1000 m 1:33.51 3 Did not advance
Orazio Fagone 1:32.19 2 Q DSQ Did not advance
Maurizio Carnino
Orazio Fagone
Hugo Herrnhof
Mirko Vuillermin
5000 m relay 7:13.34 1 QA 7:11.74 OR  
Women
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Barbara Baldissera 500 m 1:19.62 3 Did not advance
Marinella Canclini 47.19 1 Q 1:28.77 4 Did not advance
Katia Mosconi 47.90 3 Did not advance
Katia Mosconi 1000 m 1:41.51 3 Did not advance
Katia Colturi 1:46.89 3 Did not advance
Marinella Canclini 1:39.74 2 Q 1:39.20 4 Did not advance
Barbara Baldissera
Marinella Canclini
Katia Colturi
Katia Mosconi
Mara Urbani
3000 m relay 4:45.18 4 QB 4:34.46 4

Ski jumpingEdit

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
Ivan Lunardi Normal hill 84.0 95.5 84.5 103.0 198.5 32
Ivo Pertile 89.5 111.5 80.0 93.0 204.5 31
Roberto Cecon 90.5 115.0 88.5 111.5 226.5 19
Ivo Pertile Large hill 97.5 72.0 95.5 68.9 140.9 32
Roberto Cecon 104.0 85.2 112.5 103.0 188.2 16
Ivan Lunardi 108.0 92.4 101.5 79.2 171.6 20
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Roberto Cecon
Ivo Pertile
Ivan Lunardi
Andrea Cecon
782.3 8
1 Four teams members performed two jumps each.

Speed skatingEdit

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Davide Carta 37.98 32
Alessandro De Taddei 37.87 29
1000 m Davide Carta 1:16.46 38
Alessandro De Taddei 1:15.62 30
Roberto Sighel 1:15.35 25
1500 m Alessandro De Taddei DNF
Davide Carta 1:57.46 34
Roberto Sighel 1:54.51 12
5000 m Roberto Sighel 6:57.70 15
10,000 m Roberto Sighel 14:27.59 15
Women
Event Athlete Race
Time Rank
1500 m Elisabetta Pizio 2:11.02 29
Elena Belci 2:05.99 12
3000 m Elena Belci DSQ
Elisabetta Pizio 4:32.34 18
5000 m Elena Belci 7:20.33 4

ReferencesEdit