Open main menu

The 2018–19 EuroCup Basketball season, also known as 7DAYS EuroCup for sponsorship reasons, is the 17th season of Europe's secondary level professional club basketball tournament, organised by Euroleague Basketball. It is the 11th season since it was renamed from the ULEB Cup to the EuroCup, and the third season under the title sponsorship name of 7DAYS.

7DAYS EuroCup1
Competition details
Season 2018–19
Teams 24
Games played 186
Final positions
Champions Spain Valencia Basket (4th title)
Runners-up Germany Alba Berlin
Semifinalists Russia UNICS
Spain MoraBanc Andorra
Awards
MVP United States Luke Sikma
Finals MVP United States Will Thomas
Coach of the Year Spain Aíto García Reneses
Rising Star Lithuania Martynas Echodas
Statistical leaders
Index Rating Serbia Vladimir Štimac
19.8
Points United States Diante Garrett
18.4
Rebounds United States Jalen Reynolds
8.1
Assists United States Peyton Siva
7.9
Records
Biggest home win Crvena zvezda 103–67 Brescia
(12 December 2018)
Biggest away win Trento 60–93 Zenit
(17 October 2018)
Highest scoring Alba Berlin 102–109 Cedevita
(14 November 2018)
Winning streak 15 games
Valencia Basket
Losing streak 10 games
Fiat Torino
Highest attendance 12,945
Alba Berlin 95–92 Valencia Basket
(12 April 2019)
Lowest attendance 602
Skyliners 74–91 Lokomotiv Kuban
(8 January 2019)
Attendance 717,245 (3,856 per match)
All statistics correct as of 16 April 2019.
1 Sponsored name, referring to 7DAYS.

Contents

Team allocationEdit

A total of 24 teams participate in the 2018–19 EuroCup Basketball.[1]

DistributionEdit

The table below shows the default access list.[1]

Teams entering in this round Teams advancing from previous round
Regular season
(24 teams)
Top 16
(16 teams)
  • 4 group winners from the regular season
  • 4 group runners-up from the regular season
  • 4 group third-placed teams from the regular season
  • 4 group fourth-placed teams from the regular season
Playoffs
(8 teams)
  • 4 group winners from the Top 16
  • 4 group runners-up from the Top 16

TeamsEdit

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:[1][2][3]

  • 1st, 2nd, 3rd, etc.: League position after Playoffs
  • WC: Wild card
Regular season
  Crvena zvezda mts (2nd)[Note ABA]   LDLC ASVEL (WC)   Fiat Torino (WC)   Valencia Basket (5th)
  Cedevita (3rd)[Note ABA]   Alba Berlin (2nd)   Rytas (2nd)   MoraBanc Andorra (6th)[Note ESP]
  Mornar (4th)[Note ABA]   Fraport Skyliners (8th)   Arka Gdynia (11th)   Unicaja (7th)
  Partizan NIS (WC)[Note ABA]   ratiopharm Ulm (WC)   Zenit (3rd)   Tofaş (2nd)
  Monaco (2nd)[Note FRA]   Dolomiti Energia Trento (2nd)   UNICS (4th)   Galatasaray (9th)
  Limoges (4th)   Germani Brescia Leonessa (4th)   Lokomotiv Kuban (5th)   Türk Telekom (WC)
Notes
  1. ^ ABA League (ABA): Crvena zvezda mts, Cedevita, Mornar and Partizan NIS qualified through the ABA League.
  2. ^ Spain (ESP): MoraBanc Andorra is a club based in Andorra (which does not qualify for European competitions), but participate in European competitions through one of the berths for Spain (any coefficient points they earn count toward Spain).
  3. ^ France (FRA): Monaco are a club based in Monaco (which does not qualify for European competitions), but participated in European competitions through one of the berths for France (any coefficient points they earn count toward France).

Round and draw datesEdit

The schedule of the competition is as follows.[4][5]

Phase Round Draw date First leg Second leg Third leg
Regular season Round 1 5 July 2018 2–3 October 2018
Round 2 9–10 October 2018
Round 3 16–17 October 2018
Round 4 23–24 October 2018
Round 5 30–31 October 2018
Round 6 6–7 November 2018
Round 7 13–14 November 2018
Round 8 20–21 November 2018
Round 9 11–12 December 2018
Round 10 18–19 December 2018
Top 16 Round 1 2–3 January 2019
Round 2 8–9 January 2019
Round 3 15–16 January 2019
Round 4 22–23 January 2019
Round 5 29–30 January 2019
Round 6 5–6 February 2019
Playoffs Quarterfinals 5 March 2019 8 March 2019 13 March 2019
Semifinals 19 March 2019 22 March 2019 27 March 2019
Finals 9 April 2019 12 April 2019 15 April 2019

DrawEdit

The draw was held on 5 July 2018 at the Mediapro Auditorium in Barcelona.[5]

The 24 teams were drawn into four groups of six, with the restriction that teams from the same country could not be drawn against each other. For this purpose, Adriatic League worked as only one country. For the draw, the teams were seeded into six pots, in accordance with the Club Ranking, based on their performance in European competitions during a three-year period and the lowest possible position that any club from that league can occupy in the draw is calculated by adding the results of the worst performing team from each league.[5]

Pot 1
Team Pts
  Lokomotiv Kuban 138
  Crvena zvezda mts 134
  Unicaja 123
  Valencia Basket 120
Pot 2
Team Pts
  Galatasaray 112
  UNICS 109
  Zenit 96
  Cedevita 81
Pot 3
Team Pts
  Dolomiti Energia Trento 76
  Fiat Torino 76
  Germani Brescia Leonessa 76
  Alba Berlin 75
Pot 4
Team Pts
  Tofaş 71
  Türk Telekom 71
  Rytas 59
  ratiopharm Ulm 53
Pot 5
Team Pts
  Limoges 51
  MoraBanc Andorra 50
  Fraport Skyliners 44
  Partizan NIS 33
Pot 6
Team Pts
  Mornar 33
  Arka Gdynia 31
  LDLC ASVEL 28
  Monaco 24
Notes
^† Indicates teams with points applying the minimum for the league they play.

The fixtures were decided after the draw, using a computer draw not shown to public, with the following match sequence:[5]

Note: Positions for scheduling do not use the seeding pots, e.g., Team 1 is not necessarily the team from Pot 1 in the draw.

Round Matches
Round 1 6 v 3, 4 v 2, 5 v 1
Round 2 1 v 6, 2 v 5, 3 v 4
Round 3 6 v 4, 5 v 3, 1 v 2
Round 4 6 v 2, 3 v 1, 4 v 5
Round 5 5 v 6, 1 v 4, 2 v 3
Round Matches
Round 6 1 v 5, 2 v 4, 3 v 6
Round 7 4 v 3, 5 v 2, 6 v 1
Round 8 2 v 1, 3 v 5, 4 v 6
Round 9 5 v 4, 1 v 3, 2 v 6
Round 10 3 v 2, 4 v 1, 6 v 5

There were scheduling restrictions: for example, teams from the same city in general are not scheduled to play at home on the same round (to avoid them playing at home on the same day or on consecutive days, due to logistics and crowd control).[5]

Regular seasonEdit

Location of teams of the 2018–19 EuroCup regular season.
  Red: Group A;   Green: Group B;   Blue: Group C;   Yellow: Group D.

In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners, runners-up, third-placed teams and fourth-placed teams advanced to the Top 16, while the fifth-placed teams and sixth-placed teams were eliminated. The rounds were 2–3 October, 9–10 October, 16–17 October, 23–24 October, 30–31 October, 6–7 November, 13–14 November, 20–21 November, 11–12 December, and 18–19 December 2018.

Group AEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification MON AND CZV ULM BRE GAL
1   Monaco 10 7 3 796 757 +39 Advance to Top 16 81–73 63–66 84–81 80–86 76–71
2   MoraBanc Andorra 10 6 4 852 834 +18 87–80 91–80 103–95 110–91 95–87
3   Crvena zvezda mts 10 6 4 825 768 +57 75–91 85–79 88–73 103–67 87–57
4   ratiopharm Ulm 10 5 5 824 827 −3 65–75 88–80 95–80 83–82 103–92
5   Germani Brescia Leonessa 10 3 7 780 842 −62 68–80 73–79 69–61 80–97 88–65
6   Galatasaray 10 3 7 761 810 −49 85–86 84–73 83–100 77–69 84–76
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Group BEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification LOK ALB CED LIM TOF ARK
1   Lokomotiv Kuban 10 9 1 847 757 +90 Advance to Top 16 75–83 80–76 82–64 95–72 96–72
2   Alba Berlin 10 7 3 883 835 +48 82–92 102–109 84–76 107–91 82–68
3   Cedevita 10 5 5 853 831 +22 81–85 75–73 91–71 92–96 94–87
4   Limoges 10 4 6 818 846 −28 64–72 93–102 82–68 89–81 103–87
5   Tofaş 10 4 6 891 908 −17 99–105 101–106 94–89 92–98 96–79
6   Arka Gdynia 10 1 9 755 870 −115 73–80 64–76 61–78 87–78 77–87
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Group CEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification VBC ASV PAR ZEN TTA TRE
1   Valencia Basket 10 8 2 846 759 +87 Advance to Top 16 84–62 79–71 97–89 101–83 87–66
2   LDLC ASVEL 10 7 3 781 732 +49 73–69 75–78 89–68 84–63 75–61
3   Partizan NIS 10 4 6 756 771 −15 61–69 78–89 89–82 87–72 76–71
4   Zenit 10 4 6 840 823 +17 104–93 81–84 75–71 91–80 99–102
5   Türk Telekom 10 4 6 766 819 −53 67–72 78–83 77–72 81–75 84–77
6   Dolomiti Energia Trento 10 3 7 745 830 −85 83–95 79–77 82–73 60–93 77–81
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Group DEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification UNK UNI FSK RYT MOR TOR
1   UNICS 10 9 1 846 750 +96 Advance to Top 16 87–84 83–80 86–73 90–73 92–78
2   Unicaja 10 8 2 897 788 +109 82–80 91–64 95–76 111–76 89–68
3   Fraport Skyliners 10 6 4 767 762 +5 65–72 78–84 65–63 98–75 88–85
4   Rytas 10 5 5 769 776 −7 81–87 80–72 61–70 71–67 86–79
5   Mornar 10 2 8 772 905 −133 74–97 85–96 83–87 69–92 86–83
6   Fiat Torino 10 0 10 800 870 −70 72–82 104–105 75–85 96–101 80–84
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Top 16Edit

In each group, teams played against each other home-and-away in a round-robin format. The group winners and runners-up advanced to the Playoffs, while the third-placed teams and fourth-placed teams were eliminated. The rounds were 2–3 January, 8–9 January, 15–16 January, 22–23 January, 29–30 January, and 5–6 February 2019.

Group EEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification ALB RYT MON PAR
1   Alba Berlin 6 5 1 487 451 +36 Advance to quarterfinals 87–85 83–74 97–74
2   Rytas 6 3 3 482 460 +22 86–94 90–68 80–74
3   Monaco 6 2 4 418 457 −39 61–75 75–70 68–71
4   Partizan NIS 6 2 4 442 461 −19 78–66 77–78 68–72
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Group FEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification ASV LOK ULM FSK
1   LDLC ASVEL 6 5 1 445 411 +34 Advance to quarterfinals 72–61 93–89 75–52
2   Lokomotiv Kuban 6 4 2 474 423 +51 65–67 88–76 84–58
3   ratiopharm Ulm 6 3 3 485 464 +21 86–68 81–84 70–63
4   Fraport Skyliners 6 0 6 368 474 −106 58–70 69–92 68–83
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Group GEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification VBC UNI CZV LIM
1   Valencia Basket 6 6 0 501 458 +43 Advance to quarterfinals 85–74 92–76 91–84
2   Unicaja 6 3 3 468 485 −17 69–72 79–74 79–72
3   Crvena zvezda mts 6 2 4 490 485 +5 81–82 105–89 83–71
4   Limoges 6 1 5 450 481 −31 74–79 77–78 72–71
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

Group HEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification UNK AND ZEN CED
1   UNICS 6 5 1 507 426 +81 Advance to quarterfinals 72–53 68–67 105–70
2   MoraBanc Andorra 6 5 1 479 459 +20 86–80 86–74 87–81
3   Zenit 6 2 4 456 475 −19 67–82 71–80 98–84
4   Cedevita 6 0 6 474 556 −82 83–100 81–87 75–79
Source: EuroCup Basketball
Rules for classification: All points scored in extra period(s) were not counted in the standings, nor for any tie-break situation.

PlayoffsEdit

In the playoffs, teams play against each other must win two games to win the series. Thus, if one team wins two games before all three games have been played, the game that remains is omitted. The team that finished in the higher Top 16 place will play the first and the third (if it is necessary) legs of the series at home. The playoffs involves the eight teams which qualified as winners and runners-up of each of the four groups in the Top 16.

BracketEdit

 
SemifinalsFinals
 
                
 
 
 
 
  Valencia Basket7571
 
 
 
  Rytas6456
 
  Valencia Basket6979
 
 
 
  UNICS6473
 
  UNICS865969
 
 
 
  Lokomotiv Kuban666865
 
  Valencia Basket899289
 
 
 
  Alba Berlin759563
 
  Alba Berlin9010179
 
 
 
  Unicaja918175
 
  Alba Berlin10287
 
 
 
  MoraBanc Andorra9781
 
  LDLC ASVEL797980
 
 
  MoraBanc Andorra759882
 

QuarterfinalsEdit

Team 1 Series Team 2 1st leg 2nd leg 3rd leg
Alba Berlin   2–1   Unicaja 90–91 101–81 79–75
LDLC ASVEL   1–2   MoraBanc Andorra 79–75 79–98 80–82
Valencia Basket   2–0   Rytas 75–64 71–56
UNICS   2–1   Lokomotiv Kuban 86–66 59–68 69–65

SemifinalsEdit

Team 1 Series Team 2 1st leg 2nd leg 3rd leg
Alba Berlin   2–0   MoraBanc Andorra 102–97 87–81
Valencia Basket   2–0   UNICS 69–64 79–73

FinalsEdit

Team 1 Series Team 2 1st leg 2nd leg 3rd leg
Valencia Basket   2–1   Alba Berlin 89–75 92–95 89–63

AttendancesEdit

Pos Team Total High Low Average Change
1   Alba Berlin 96,555 12,945 6,322 8,046 +3.7%
2   Valencia Basket 81,454 8,014 5,519 6,788 +0.5%1
3   Partizan NIS 48,183 6,464 5,250 6,023 +219.4%
4   Unicaja 49,195 9,650 2,795 5,466 −24.8%1
5   LDLC ASVEL 52,829 5,560 4,732 5,283 −1.0%
6   Rytas 46,188 8,421 3,246 5,132 −15.4%
7   Crvena zvezda mts 40,084 5,898 2,896 5,011 −20.2%1
8   Limoges 31,775 4,527 3,510 3,972 −1.5%
9   Türk Telekom 18,485 6,453 1,987 3,697 n/a
10   UNICS 40,456 6,193 2,315 3,678 −0.5%
11   ratiopharm Ulm 26,271 4,142 2,954 3,284 +3.0%
12   Zenit 24,940 4,617 1,750 3,118 −22.6%
13   Lokomotiv Kuban 27,193 4,262 1,853 3,021 −29.7%
14   MoraBanc Andorra 29,775 4,121 1,874 2,878 −8.0%
15   Germani Brescia Leonessa 12,805 4,166 1,880 2,561 n/a
16   Fiat Torino 12,205 3,430 1,558 2,441 −7.0%
17   Tofaş 11,424 2,465 2,061 2,285 −27.8%
18   Galatasaray 9,708 2,740 1,102 1,942 +57.5%1
19   Dolomiti Energia Trento 8,787 1,969 1,620 1,757 +6.1%
20   Monaco 13,841 2,008 1,525 1,730 n/a
21   Arka Gdynia 7,708 2,049 1,287 1,542 n/a
22   Mornar 7,264 1,859 1,030 1,453 n/a
23   Cedevita 11,399 2,155 1,060 1,425 +21.8%
24   Fraport Skyliners 8,721 2,003 602 1,090 n/a
League total 717,245 12,945 602 3,856 +3.4%

Source: EuroCup
Notes:
1: 2017–18 season average applied to EuroLeague games

AwardsEdit

7DAYS EuroCup MVPEdit

Player Team Ref.
  Luke Sikma   Alba Berlin [6]

7DAYS EuroCup Finals MVPEdit

Player Team Ref.
  Will Thomas   Valencia Basket [7]

All–7DAYS EuroCup TeamsEdit

All–7DAYS EuroCup First Team All–7DAYS EuroCup Second Team Ref
Player Team Player Team
  Andrew Albicy   MoraBanc Andorra   Pierriá Henry   UNICS [8][9]
  Errick McCollum   UNICS   Sam Van Rossom   Valencia Basket
  Rokas Giedraitis   Alba Berlin   Dylan Ennis   MoraBanc Andorra
  Luke Sikma   Alba Berlin   Mathias Lessort   Unicaja
  Bojan Dubljević   Valencia Basket   Miro Bilan   LDLC ASVEL

Coach of the YearEdit

Player Team Ref.
  Aíto García Reneses   Alba Berlin [10]

Rising StarEdit

Player Team Ref.
  Martynas Echodas   Rytas [11]

Regular Season MVPEdit

Player Team Ref.
  Pierriá Henry   UNICS [12]

Top 16 MVPEdit

Player Team Ref.
  Bojan Dubljević   Valencia Basket [13]

Quarterfinals MVPEdit

Player Team Ref.
  Peyton Siva   Alba Berlin [14]

Semifinals MVPEdit

Player Team Ref.
  Peyton Siva   Alba Berlin [15]

MVP of the RoundEdit

Regular Season
Round Player Team PIR Ref.
1   Maurice Ndour   UNICS 41 [16]
2   Kenny Kadji   Tofaş 34 [17]
3   Giorgi Shermadini   Unicaja 34 [18]
  Raymar Morgan   UNICS
4   Isaiah Miles   Limoges 31 [19]
5   Luke Sikma   Alba Berlin 31 [20]
6   Erik Murphy   Fraport Skyliners 35 [21]
7   Sammy Mejía   Tofaş 30 [22]
  Landing Sané   Mornar
8   Justin Cobbs   Cedevita 36 [23]
9   Rok Stipčević   Rytas 41 [24]
10   Patrick Miller   ratiopharm Ulm 33 [25]
Top 16
Round Player Team PIR Ref.
1   Andrew Albicy   MoraBanc Andorra 37 [26]
2   Jamel McLean   Lokomotiv Kuban 31 [27]
3   Luke Sikma (2)   Alba Berlin 33 [28]
4   Bojan Dubljević   Valencia Basket 29 [29]
5   Artsiom Parakhouski   Rytas 30 [30]
6   Dragan Apić   Lokomotiv Kuban 30 [31]
Quarterfinals
Game Player Team PIR Ref.
1   Errick McCollum   UNICS 37 [32]
2   Dylan Ennis   MoraBanc Andorra 23 [33]
  Rokas Giedraitis   Alba Berlin
  Dmitry Kulagin   Lokomotiv Kuban
3   Peyton Siva   Alba Berlin 16 [34]
Semifinals
Game Player Team PIR Ref.
1   Peyton Siva (2)   Alba Berlin 32 [35]
2   Sam Van Rossom   Valencia Basket 19 [36]
Finals
Game Player Team PIR Ref.
1   Will Thomas   Valencia Basket 25 [37]
2   Luke Sikma (3)   Alba Berlin 20 [38]
3   Bojan Dubljević (2)   Valencia Basket 27 [39]

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ a b c "EuroCup Board meets in Istanbul ahead of 7DAYS EuroCup Finals Game 2". Euroleague Basketball. 13 April 2018. Retrieved 13 April 2018.
  2. ^ "EuroCup Board looks ahead to the 2018-19 season". Euroleague Basketball. 14 June 2018. Retrieved 14 June 2018.
  3. ^ "ECA Board reviews commercial strategy, approves 2018-19 competitions team list". Euroleague Basketball. 19 June 2018. Retrieved 19 June 2018.
  4. ^ "Euroleague Basketball and ULEB agree on 2018-19 EuroCup calendar". Euroleague Basketball. 1 June 2018. Retrieved 1 July 2018.
  5. ^ a b c d e "7DAYS EuroCup draw set to take place on July 5". EuroCup Basketball. 3 June 2018. Retrieved 3 July 2018.
  6. ^ "2018-19 7DAYS EuroCup MVP: Luke Sikma, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 5 April 2019. Retrieved 5 April 2019.
  7. ^ "Will Thomas named EuroCup Finals MVP". EuroCup Basketball. 16 April 2019. Retrieved 16 April 2019.
  8. ^ "2018-19 All-7DAYS EuroCup First Team". EuroCup Basketball. 3 April 2019. Retrieved 5 April 2019.
  9. ^ "2018-19 All-EuroCup Second Team". EuroCup Basketball. 4 April 2019. Retrieved 5 April 2019.
  10. ^ "Coach of the Year: Aito Garcia Reneses, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 2 April 2019. Retrieved 5 April 2019.
  11. ^ "Rising Star Trophy winner: Martynas Echodas, Rytas Vilnius". EuroCup Basketball. 1 April 2019. Retrieved 5 April 2019.
  12. ^ "Regular Season MVP: Pierria Henry, UNICS Kazan". EuroCup Basketball. 24 December 2018. Retrieved 25 December 2018.
  13. ^ "7DAYS EuroCup Top 16 MVP: Bojan Dubljevic, Valencia". EuroCup Basketball. 16 March 2019. Retrieved 11 February 2019.
  14. ^ "Quarterfinals MVP: Peyton Siva, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 15 March 2019. Retrieved 16 March 2019.
  15. ^ "Semifinals MVP: Peyton Siva, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 25 March 2019. Retrieved 28 March 2019.
  16. ^ "7DAYS EuroCup Round 1 MVP: Maurice Ndour, UNICS Kazan". EuroCup Basketball. 5 October 2018. Retrieved 13 October 2018.
  17. ^ "7DAYS EuroCup Round 2 MVP: Kenny Kadji, Tofas Bursa". EuroCup Basketball. 11 October 2018. Retrieved 13 October 2018.
  18. ^ "Round 3 co-MVPs: Raymar Morgan, UNICS and Giorgi Shermadini, Unicaja". EuroCup Basketball. 18 October 2018. Retrieved 18 October 2018.
  19. ^ "7DAYS EuroCup Round 4 MVP: Isaiah Miles, Limoges CSP". EuroCup Basketball. 25 October 2018. Retrieved 25 October 2018.
  20. ^ "7DAYS EuroCup Round 5 MVP: Luke Sikma, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 1 November 2018. Retrieved 1 November 2018.
  21. ^ "7DAYS EuroCup Regular Season Round 6 MVP: Erik Murphy, Fraport Skyliners Frankfurt". EuroCup Basketball. 8 November 2018. Retrieved 10 November 2018.
  22. ^ "Round 7 co-MVPs: Sammy Mejia, Tofas and Landing Sane, Mornar". EuroCup Basketball. 15 November 2015. Retrieved 15 November 2018.
  23. ^ "Round 8 MVP: Justin Cobbs, Cedevita Zagreb". EuroCup Basketball. 22 November 2018. Retrieved 25 November 2018.
  24. ^ "Round 9 MVP: Rok Stipcevic, Rytas Vilnius". EuroCup Basketball. 13 December 2018. Retrieved 20 December 2018.
  25. ^ "Round 10 MVP: Patrick Miller, ratiopharm Ulm". EuroCup Basketball. 20 December 2018. Retrieved 20 December 2018.
  26. ^ "Top 16 Round 1 MVP: Andrew Albicy, MoraBanc Andorra". EuroCup Basketball. 4 January 2019. Retrieved 6 January 2019.
  27. ^ "Top 16 Round 2 MVP: Jamel McLean, Lokomotiv Kuban Krasnodar". EuroCup Basketball. 10 January 2019. Retrieved 23 January 2019.
  28. ^ "Top 16 Round 3 MVP: Luke Sikma, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 17 January 2019. Retrieved 23 January 2019.
  29. ^ "Top 16, Round 4 MVP: Bojan Dubljevic, Valencia Basket". EuroCup Basketball. 24 January 2019. Retrieved 24 January 2019.
  30. ^ "Top 16 Round 5 MVP: Artsiom Parakhouski, Rytas Vilnius". EuroCup Basketball. 31 January 2019. Retrieved 31 January 2019.
  31. ^ "Top 16 Round 6 MVP: Dragan Apic, Lokomotiv Kuban Krasnodar". EuroCup Basketball. 7 February 2019. Retrieved 7 February 2019.
  32. ^ "Quarterfinals Game 1, MVP: Errick McCollum, UNICS Kazan". EuroCup Basketball. 6 March 2019. Retrieved 8 March 2019.
  33. ^ "Quarterfinals Game 2 tri-MVPs: Ennis, Giedraitis, Kulagin". EuroCup Basketball. 9 March 2019. Retrieved 14 March 2019.
  34. ^ "Quarterfinals Game 3, MVP: Peyton Siva, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 14 March 2019. Retrieved 16 March 2019.
  35. ^ "Semifinals Game 1, MVP: Peyton Siva, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 20 March 2019. Retrieved 23 March 2019.
  36. ^ "Semifinals Game 2 MVP: Sam Van Rossom, Valencia Basket". EuroCup Basketball. 23 March 2019. Retrieved 28 March 2019.
  37. ^ "Finals Game 1 MVP: Will Thomas, Valencia Basket". EuroCup Basketball. 10 April 2019. Retrieved 12 April 2019.
  38. ^ "Finals Game 2 MVP: Luke Sikma, ALBA Berlin". EuroCup Basketball. 13 April 2019. Retrieved 13 April 2019.
  39. ^ "Finals, Game 3 MVP: Bojan Dubljevic, Valencia Basket". EuroCup Basketball. 16 April 2019. Retrieved 18 April 2019.

External linksEdit