Open main menu

2012–13 Eurocup Basketball

2012–13 Eurocup Basketball was the 11th edition of Europe's second-tier level transnational competition for men's professional basketball clubs, the EuroCup. The EuroCup is the European-wide league level that is one level below the EuroLeague. The winner of this competition earned a place at the group stage of the next season's EuroLeague.

Eurocup
Competition details
Season 2012–13
Teams 32
Dates 6 November 2012 – 13 April 2013
Final positions
Champions Russia Lokomotiv-Kuban
1st title
Runners-up Spain Uxúe Bilbao
Awards
MVP Greece Nick Calathes
Finals MVP North Macedonia Richard Hendrix
Rising Star Montenegro Bojan Dubljević
Coach of the Year Greece Fotis Katsikaris
Statistical leaders
Index Rating United States Tywain McKee
23.6
Points United States Virgin Islands Walter Hodge
21.2
Rebounds United States John Bryant
9.0
Assists Greece Nick Calathes
6.7

In this edition, semifinals were played in home-and-away series, and the final in a single game. Eurocup Qualifying Rounds were deleted.[1]

The final game was played at Spiroudome in Charleroi, Belgium.[2]

TeamsEdit

32 teams participated in the Eurocup Regular Season: [3]

  • A total of 25 teams qualified directly to the 32-team regular season through their results in domestic competitions, or through a wild card.
  • The remaining 7 teams were filled with the losers of the Euroleague qualifying rounds.
Already Qualified
Country (League) Teams Teams (rankings in 2011–12 national championships)
  Russia (PBL) 4 Lokomotiv Kuban (3) Triumph Lyubertsy (4) Unics Kazan (5) Spartak St. Petersburg (6)
  France (LNB) 3 Le Mans Sarthe Basket (2) Orléans Loiret Basket (3) Cholet Basket (4)
  Germany (BBL) 3 Ratiopharm Ulm (2) Artland Dragons (3) s.Oliver Baskets (4)
  Spain (ACB) 3 Valencia Basket (4) Uxúe Bilbao Basket (6) Cajasol Sevilla B (7)
  Ukraine (SuperLeague) 3 Donetsk (1) Azovmash Mariupol WC (2) Budivelnyk C (4)
  Belgium (BLB) 2 Telenet BC Oostende (1) Belgacom Spirou (2)
  Poland (PLK) 2 Trefl Sopot (2) Stelmet Zielona Góra A (3)
  Turkey (TBL) 2 Galatasaray Medical Park (3) Banvit WC (4)
  Bulgaria (NBL) 1 Lukoil Academic (1)
  Croatia (A-1 Liga) 1 Cibona Zagreb WC (1)
  Czech Republic (NBL) 1 Nymburk (1)
  Greece (GBL) 1 Panionios On Telecom (3)
  Israel (BSL) 1 Hapoel Jerusalem WC (6)
  Italy (Serie A) 1 Banco di Sardegna Sassari (3)
  Latvia (LBL) 1 VEF Rīga (1)
  Lithuania (LKL) 1 Rūdupis Prienai WC (3)
  Montenegro (OL) 1 Budućnost VOLI Podgorica (1)
  Serbia (KLS) 1 Crvena zvezda WC (2)
  • ^WC indicates that these teams qualified through a wild card.

DrawEdit

Regular seasonEdit

Location of teams of the Regular season in 2012–13 Eurocup Basketball.
  Red: Group A;   Green: Group B;   Blue: Group C;   Yellow: Group D;   Purple: Group E;   Orange: Group F;   Pink: Group G;   Brown: Group H.

The top two teams from each group advanced to the top 16. The match-days were on 7 November, 14 November, 27 November, 5 December and 12 December 2012.

Tiebreakers
If teams were level on record at the end of the Regular Season, tiebreakers were applied in the following order:
  1. Head-to-head record.
  2. Head-to-head point differential.
  3. Point differential during the regular season.
  4. Points scored during the regular season.
  5. Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season match.
Key to colors
     Top two teams in each group advance to Last 16.

Group AEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   BC Budivelnik Kiev 6 4 2 469 441 +28
2.   ČEZ Nymburk 6 3 3 469 451 +18 1–1 (+9)
3.   Hapoel Migdal Jerusalem 6 3 3 473 475 –2 1–1 (–9)
4.   BC Prienai 6 2 4 444 488 –44

Group BEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   Uxúe Bilbao Basket 6 6 0 490 421 +69
2.   KK Budućnost VOLI 6 4 2 418 388 +30
3.   PBC Lukoil Academic 6 2 4 423 452 –29
4.   Belgacom Spirou 6 0 6 397 467 –70

Group CEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   BC Triumph Lyubertsy 6 6 0 505 473 +32
2.   BC VEF Rīga 6 3 3 475 473 +2
3.   Le Mans Sarthe 6 2 4 454 429 +25
4.   Artland Dragons 6 1 5 444 503 –59

Group DEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   Valencia BC 6 5 1 520 439 +81
2.   Banvit B.K. 6 4 2 522 485 +37
3.   s.Oliver Baskets 6 3 3 460 509 –49
4.   BC Azovmash Mariupol 6 0 6 455 524 –69

Group EEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   PBC Lokomotiv-Kuban 6 4 2 471 437 +34 1–1 (+1)
2.   Galatasaray Medical Park 6 4 2 492 446 +46 1–1 (–1)
3.   BC Donetsk 6 3 3 461 459 +2
4.   Trefl Sopot 6 1 5 460 542 –82

Group FEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   BC UNICS Kazan 6 5 1 481 442 +39
2.   Stelmet Zielona Góra 6 3 3 477 446 +31
3.   BC Telenet Oostende 6 2 4 464 482 –18 1–1 (+18)
4.   Panionios B.C. 6 2 4 466 518 –52 1–1 (–18)

Group GEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   BC Spartak Saint Petersburg 6 6 0 468 389 +79
2.   Ratiopharm Ulm 6 3 3 476 457 +19 1–1 (+20)
3.   Cholet Basket 6 3 3 444 456 –12 1–1 (–20)
4.   KK Cibona 6 0 6 414 500 –86

Group HEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   Crvena Zvezda Telekom 6 5 1 556 515 +41
2.   Cajasol Sevilla 6 3 3 483 471 +12
3.   Orléans Loiret 6 2 4 465 478 –13 2–0
4.   Dinamo Sassari 6 2 4 516 556 –40 0–2

Last 16Edit

The Last 16 phase began January 9.

If teams were level on record at the end of the Last 16 phase, tiebreakers were applied in the following order:

  1. Head-to-head record.
  2. Head-to-head point differential.
  3. Point differential during the Last 16 phase.
  4. Points scored during the Last 16 phase.
  5. Sum of quotients of points scored and points allowed in each Last 16 phase match.
Key to colors
     Top two teams in each group advance to quarterfinals.

Group IEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   BC Budivelnik Kiev 6 4 2 486 478 +8
2.   KK Budućnost VOLI 6 3 3 456 436 +20 1–1 (+7)
3.   Banvit B.K. 6 3 3 477 479 –2 1–1 (–7)
4.   BC Triumph Lyubertsy 6 2 4 478 504 –26

Group JEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   Uxúe Bilbao Basket 6 4 2 470 454 +16 2–0
2.   Valencia BC 6 4 2 511 462 +49 0–2
3.   BC VEF Rīga 6 3 3 508 480 +28
4.   ČEZ Nymburk 6 1 5 425 518 –93

Group KEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   PBC Lokomotiv-Kuban 6 5 1 515 475 +40
2.   BC Spartak Saint Petersburg 6 3 3 456 411 +45 2–0
3.   Stelmet Zielona Góra 6 3 3 465 502 –37 0–2
4.   Cajasol Sevilla 6 1 5 427 475 –48

Group LEdit

Team Pld W L PF PA Diff Tie-break
1.   BC UNICS Kazan 6 4 2 461 443 +18
2.   Ratiopharm Ulm 6 3 3 516 496 +20 1–1 (+5)
3.   Galatasaray Medical Park 6 3 3 459 459 0 1–1 (–5)
4.   Crvena Zvezda Telekom 6 2 4 476 514 –38

Knockout stageEdit

BracketEdit

 
QuarterfinalsSemifinalsFinals
 
                
 
 
 
 
  Uxúe Bilbao81101182
 
 
 
  ratiopharm Ulm8178 159
 
  Uxúe Bilbao9375168
 
 
 
  Budivelnyk8353 136
 
  Budivelnyk7273145
 
13 April – Charleroi
 
  Spartak St. Petersburg8356 139
 
  Uxúe Bilbao64
 
 
 
  Lokomotiv Kuban75
 
  UNICS7071141
 
 
 
  Valencia8068 148
 
  Valencia8768155
 
 
 
  Lokomotiv Kuban9763 160
 
  Lokomotiv Kuban7290162
 
 
  Budućnost VOLI5465 119
 

QuarterfinalsEdit

The quarterfinals were two-legged ties determined on aggregate score. The first legs were played on March 6, and the return legs were played on March 13. The group winner in each tie, listed as "Team #1", hosted the second leg.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Budivelnyk   145–139   Spartak St. Petersburg 72–83 73–56
Uxúe Bilbao   182–163   ratiopharm Ulm 81–85 101–78
Lokomotiv Kuban   162–119   Budućnost VOLI 72–54 90–65
UNICS   141–148   Valencia 70–80 71–68

SemifinalsEdit

The semifinals were two-legged ties determined on aggregate score. The first legs were played on March 20, and the return legs were played on March 26–27. The team finishing in the higher Last 16 place, listed as "Team #1", hosted the second leg.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Uxúe Bilbao   168–136   Budivelnyk 93–83 75–53
Lokomotiv Kuban   160–155   Valencia 97–87 63–68

FinalEdit

The final took place on April 13, 2013, in Spiroudome, Charleroi, Belgium.[7]

13 April 2013
21:00
Uxúe Bilbao   64–75   Lokomotiv Kuban
Scoring by quarter: 17-16, 13-22, 15-16, 19-21
Pts: Vasileiadis 16
Rebs: Three players 6
Asts: López 4
Pts: Hendrix 14
Rebs: Marić 10
Asts: Calathes 7
Spiroudome, Charleroi
Attendance: 3,862
Referees: Fernando Rocha (POR), Tolga Sahin (ITA), Robert Lottermoser (GER)


Eurocup 2013 Champions
 
PBC Lokomotiv Kuban
First title

Individual statisticsEdit

RatingEdit

Rank Name Team Games Rating PIR
1.   Tywain McKee   BC Triumph Lyubertsy 11 260 23.64
2.   Walter Hodge   Stelmet Zielona Góra 12 269 22.42
3.   Chuck Davis   Banvit B.K. 12 260 21.67
4.   Chuck Eidson   BC UNICS Kazan 14 287 20.50
5.   John Bryant   Ratiopharm Ulm 13 260 20.00

PointsEdit

Rank Name Team Games Points PPG
1.   Walter Hodge   Stelmet Zielona Góra 12 254 21.17
2.   Igor Rakočević   Crvena Zvezda Telekom 11 215 19.55
3.   Chuck Davis   Banvit B.K. 12 222 18.50
4.   Tywain McKee   BC Triumph Lyubertsy 11 197 17.91
5.   Chuck Eidson   BC UNICS Kazan 14 231 16.50

ReboundsEdit

Rank Name Team Games Rebounds RPG
1.   John Bryant   Ratiopharm Ulm 13 117 9.00
2.   Aleks Marić   PBC Lokomotiv Kuban 14 104 7.43
3.   Oliver Stević   Stelmet Zielona Góra 12 89 7.42
4.   Leo Lyons   Budivelnyk Kiev 16 117 7.31
5.   Kyle Landry   BC Triumph Lyubertsy 11 78 7.09

AssistsEdit

Rank Name Team Games Assists APG
1.   Nick Calathes   PBC Lokomotiv Kuban 17 113 6.65
2.   Tywain McKee   BC Triumph Lyubertsy 11 67 6.09
3.   Zack Wright   BC Spartak Saint Petersburg 14 77 5.50
4.   Walter Hodge   Stelmet Zielona Góra 12 65 5.42
5.   Mantas Kalnietis   PBC Lokomotiv Kuban 12 59 4.92

AwardsEdit

MVP WeeklyEdit

Regular SeasonEdit

Week Player Team PIR
1   Matt Lojeski   BC Telenet Oostende 34
2   Sammy Mejia   Banvit B.K. 35
  Tywain McKee   BC Triumph Lyubertsy 35
3   Tywain McKee (2)   BC Triumph Lyubertsy 42
4   Charles Davis   Banvit B.K. 36
5   Courtney Fells   Hapoel Migdal Jerusalem 41
6   Derrick Brown   Lokomotiv-Kuban 39

Top 16Edit

Week Player Team PIR
1   Čedomir Vitkovac   Budućnost VOLI 40
2   E. J. Rowland   VEF Rīga 36
3   Čedomir Vitkovac (2)   Budućnost VOLI 30
4   John Bryant   Ratiopharm Ulm 36
5   Walter Hodge   Stelmet Zielona Góra 42
6   Walter Hodge (2)   Stelmet Zielona Góra 39

QuarterfinalsEdit

Game Player Team PIR
1   John Bryant (2)   Ratiopharm Ulm 30
2   Simas Jasaitis   Lokomotiv-Kuban 28

SemifinalsEdit

Game Player Team PIR
1   Simas Jasaitis (2)   Lokomotiv-Kuban 33
2   Stefan Marković   Valencia BC 22

Eurocup MVPEdit

Eurocup Finals MVPEdit

All-Eurocup TeamsEdit

[10]

Position All-Eurocup First Team Club Team All-Eurocup Second Team Club Team
PG
  Nick Calathes   Lokomotiv-Kuban   Walter Hodge   Stelmet Zielona Góra
SG/SF
  Malcolm Delaney   Budivelnik Kiev   Chuck Eidson   BC UNICS Kazan
SG/SF
  Kostas Vasileiadis   Uxúe Bilbao Basket   Derrick Brown   Lokomotiv-Kuban
PF/C
  Justin Doellman   Valencia   Lamont Hamilton   Uxúe Bilbao Basket
PF/C
  John Bryant   Ratiopharm Ulm   Loukas Mavrokefalides   BC Spartak Saint Petersburg

Coach of the YearEdit

Rising StarEdit

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ Euroleague Basketball and FIBA Europe agree on 2012-13 Eurocup Competition System Changes Eurocupbasketball.com June 16, 2012
  2. ^ Eurocup Final heads back to Charleroi Eurocupbasketball.com January 22, 2013
  3. ^ ECA Board meets in preparation for the 2012-13 season Euroleague.net June 20, 2012
  4. ^ Sevilla gets Eurocup wildcard Archived 2013-01-17 at Archive.today Bball Headlines. August 17, 2012
  5. ^ Budivelnik substitutes EiffelTowers Den Bosch Eurocup Basketball. September 7, 2012
  6. ^ Eurocup Draw Seeds and Procedure
  7. ^ Eurocup 2012-13 Competition System
  8. ^ 2012-13 Eurocup MVP: Nick Calathes, Lokomotiv Kuban Krasnodar
  9. ^ 2013 Eurocup Final MVP: Richard Hendrix, PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar
  10. ^ Star power fills 2012-13 All-Eurocup teams!
  11. ^ "2012-13 Eurocup Coach of the Year: Fotis Katsikaris, Bilbao Basket". Archived from the original on 2014-01-08. Retrieved 2014-01-17.
  12. ^ 2012-13 Eurocup Rising Star Trophy winner: Bojan Dubljevic, Valencia Basket.

External linksEdit