Canada at the 1992 Winter Olympics

Canada competed at the 1992 Winter Olympics in Albertville, France. Canada has competed at every Winter Olympic Games.

Canada at the
1992 Winter Olympics
Flag of Canada (Pantone).svg
IOC codeCAN
NOCCanadian Olympic Committee
Websitewww.olympic.ca (in English and French)
in Albertville, France
February 9–23, 1992
Competitors108 (79 men, 29 women) in 11 sports
Flag bearer Sylvie Daigle (short track speed skating)
Medals
Ranked 9th
Gold
2
Silver
3
Bronze
2
Total
7
Winter Olympics appearances (overview)

MedalistsEdit

Medal Name Sport Event
  Gold Kerrin Lee-Gartner Alpine skiing Women's downhill
  Gold Angela Cutrone
Sylvie Daigle
Nathalie Lambert
Annie Perreault
Short track speed skating Women's 3000 m relay
  Silver Canada men's national ice hockey team
Ice hockey Men's competition
  Silver Frédéric Blackburn Short track speed skating Men's 1000 m
  Silver Frédéric Blackburn
Laurent Daignault
Michel Daignault
Sylvain Gagnon
Short track speed skating Men's 5000 m relay
  Bronze Myriam Bedard Biathlon Women's 15 km
  Bronze Isabelle Brasseur
Lloyd Eisler
Figure skating Pairs

Alpine skiingEdit

Men
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Cary Mullen Downhill DSQ
Roman Torn DNF
Brian Stemmle 1:53.77 23
Felix Belczyk 1:53.37 18
Rob Crossan Super-G DNF
Willy Raine 1:19.12 48
Willy Raine Giant Slalom 1:11.30 1:08.76 2:20.06 39
Rob Crossan 1:10.69 1:07.88 2:18.57 35
Willy Raine Slalom 56.80 56.52 1:53.32 29
Brad King 56.42 DNF DNF
Rob Crossan 55.21 54.65 1:49.86 20

Men's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Points Rank
Rob Crossan 1:48.33 50.77 54.35 57.27 12
Felix Belczyk 1:47.75 DNF DNF
Cary Mullen 1:47.47 52.65 54.93 62.37 14
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Time Time Rank
Michelle McKendry-Ruthven Downhill 1:55.61 20
Kerrin Lee-Gartner 1:52.55  
Michelle McKendry-Ruthven Super-G 1:25.43 20
Kerrin Lee-Gartner 1:23.76 6
Annie Laurendeau Slalom 52.01 48.02 1:40.03 25

Women's combined

Athlete Downhill Slalom Total
Time Time 1 Time 2 Points Rank
Michelle McKendry-Ruthven 1:27.32 35.67 36.12 39.02 6
Kerrin Lee-Gartner 1:26.49 DSQ DSQ

BiathlonEdit

Men
Event Athlete Misses 1 Time Rank
10 km Sprint Tom Hansen 2 32:03.1 83
Tony Fiala 2 29:35.0 62
Glenn Rupertus 3 28:43.3 52
Steve Cyr 0 26:46.4 8
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
20 km Jean Paquet 59:36.2 9 1'08:36.2 77
Steve Cyr 59:06.9 4 1'03:06.9 46
Tony Fiala 59:39.8 1 1'00:39.8 26
Glenn Rupertus 59:18.3 1 1'00:18.3 20
Men's 4 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Glenn Rupertus
Jean Paquet
Tony Fiala
Steve Cyr
0 1'29:73.3 10
Women
Event Athlete Misses 1 Time Rank
7.5 km Sprint Yvonne Visser 4 29:35.9 59
Jane Isakson 1 28:39.7 50
Lise Meloche 2 28:24.7 47
Myriam Bédard 1 26:04.6 12
Event Athlete Time Misses Adjusted time 2 Rank
15 km Jane Isakson 57:06.5 4 1'01:06.5 54
Yvonne Visser 55:38.2 5 1'00:38.2 52
Lise Meloche 55:10.4 5 1'00:10.4 50
Myriam Bédard 50:15.0 2 52:15.0  
Women's 3 x 7.5 km relay
Athletes Race
Misses 1 Time Rank
Lise Meloche
Myriam Bédard
Jane Isakson
2 1'23:49.1 11
1 A penalty loop of 150 metres had to be skied per missed target.
2 One minute added per missed target.

BobsleighEdit

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
CAN-1 Greg Haydenluck
Dave MacEachern
Two-man 1:00.69 11 1:01.09 7 1:01.57 14 1:01.49 13 4:04.84 11
CAN-2 Dennis Marineau
Chris Farstad
Two-man 1:00.19 2 1:01.36 12 1:01.18 6 1:01.35 9 4:04.08 9
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
CAN-1 Chris Lori
Ken LeBlanc
Cal Langford
Dave MacEachern
Four-man 58.00 3 58.71 3 58.66 6 58.87 7 3:54.24 4
CAN-2 Dennis Marineau
Chris Farstad
Jack Pyc
Sheridon Baptiste
Four-man 58.61 11 59.00 15 DSQ DSQ

Cross-country skiingEdit

Men
Event Athlete Race
Time Rank
10 km
C
Wayne Dustin 32:16.9 64
Al Pilcher 31:44.8 52
Yves Bilodeau 31:19.5 42
Dany Bouchard 30:03.8 25
15 km
pursuit1
F
Wayne Dustin 46:04.6 56
Al Pilcher 45:44.6 52
Yves Bilodeau 44:22.4 45
Dany Bouchard 43:31.1 40
30 km
C
Alain Masson 1'34:22.0 60
Yves Bilodeau 1'34:18.3 59
Wayne Dustin 1'31:58.2 48
Al Pilcher 1'31:49.3 45
50 km
F
Alain Masson DNF
Darren Derochie 2'29:42.0 61
Wayne Dustin 2'20:24.6 46
1 Starting delay based on 10 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Men's 4 × 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Dany Bouchard
Wayne Dustin
Yves Bilodeau
Darren Derochie
1'47:52.0 11
Women
Event Athlete Race
Time Rank
5 km
C
Jane Vincent 16:47.6 53
Lucy Steele 16:07.8 46
Rhonda DeLong 15:59.4 41
Angela Schmidt-Foster 15:56.0 39
10 km
pursuit2
F
Angela Schmidt-Foster 32:30.1 51
Jane Vincent 32:10.7 49
Rhonda DeLong 31:01.8 40
Lucy Steele 30:57.4 39
15 km
C
Rhonda DeLong 49:49.7 43
Lorna Sasseville 49:18.1 40
Angela Schmidt-Foster 46:55.0 29
30 km
F
Lorna Sasseville 1'38:27.3 51
Jane Vincent 1'35:10.0 40
Lucy Steele 1'33:35.7 33
2 Starting delay based on 5 km results.
C = Classical style, F = Freestyle
Women's 4 × 5 km relay
Athletes Race
Time Rank
Angela Schmidt-Foster
Rhonda DeLong
Jane Vincent
Lucy Steele
1'03:38.5 11

CurlingEdit

Curling was a demonstration sport at the 1992 Winter Olympics.

  Canada
Avonair CC, Edmonton

Skip: Kevin Martin
Third: Kevin Park
Second: Dan Petryk
Lead: Don Bartlett
Alternate: Jules Owchar

Figure skatingEdit

Men
Athlete SP FS TFP Rank
Michael Slipchuk 8 9 13.0 9
Elvis Stojko 6 7 10.0 7
Kurt Browning 4 6 8.0 6
Women
Athlete SP FS TFP Rank
Josée Chouinard 10 11 16.0 9
Karen Preston 12 8 14.0 8
Pairs
Athletes SP FS TFP Rank
Sherry Ball
Kris Wirtz
11 12 17.5 12
Christine Hough
Doug Ladret
9 10 14.5 9
Isabelle Brasseur
Lloyd Eisler
3 3 4.5  
Ice Dancing
Athletes CD1 CD2 OD FD TFP Rank
Jacqueline Petr
Mark Janoschak
11 12 12 13 24.8 12

Freestyle skiingEdit

Men
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Christian Marcoux Moguls 33.31 19.70 27 Did not advance
Lane Barrett 33.97 21.13 22 Did not advance
John Smart 32.37 23.48 6 Q 35.55 24.15 5
Jean-Luc Brassard 35.17 23.93 3 Q 35.50 23.71 7
Women
Athlete Event Qualification Final
Time Points Rank Time Points Rank
Anna Kindy Moguls 46.95 14.75 18 Did not advance
LeeLee Morrison-Henry 42.76 16.46 17 Did not advance
Bronwen Thomas 44.84 16.73 16 Did not advance

Ice hockeyEdit

Group BEdit

Twelve participating teams were placed in two groups. After playing a round-robin, the top four teams in each group advanced to the Medal Round while the last two teams competed in the Consolation Round for the 9th to 12th places.

     Team advanced to the Final Round
     Team sent to compete in the Consolation Round
Team GP W L T GF GA DIF PTS
  Canada 5 4 1 0 28 9 19 8
  Unified Team 5 4 1 0 32 10 22 8
  Czechoslovakia 5 4 1 0 25 15 10 8
  France 5 2 3 0 14 22 -8 4
   Switzerland 5 1 4 0 13 25 -12 2
  Norway 5 0 5 0 7 38 -31 0
  France 2:3   Canada
  Canada 6:1    Switzerland
  Canada 10:0   Norway
  Canada 5:1   Czechoslovakia
  Unified Team 5:4   Canada

Final roundEdit

Quarter-finals

  Canada 4:3   Germany

Semi-finals

  Canada 4:2   Czechoslovakia

Final

  Unified Team 3:1   Canada  

Leading scorersEdit

Rk Team GP G A Pts
1st Joe Juneau 8 6 9 15
4th Eric Lindros 8 5 6 11

LugeEdit

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Christi-Adrian Sudu 46.669 24 46.576 23 47.328 25 47.225 24 3:07.798 24
Harington Telford 45.924 14 46.426 21 46.829 17 47.016 21 3:06.195 18

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Christi-Adrian Sudu
Dan Doll
47.178 16 46.923 10 1:34.101 13
Bob Gasper
André Benoit
46.873 11 47.229 15 1:34.102 14
Women
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Kathy Salmon 47.522 19 47.395 17 47.358 13 47.246 15 3:09.521 16

Short track speed skatingEdit

Men
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Michel Daignault 1000 m 1:33.21 1 Q 1:33.66 2 Q 1:32.10 3 QB 1:37.10 8
Frédéric Blackburn 1:38.67 1 Q 1:33.71 2 Q 1:32.23 2 QA 1:31.11  
Mark Lackie 1:39.19 1 Q 1:34.68 1 Q 1:32.30 2 QB 1:36.28 7
Mark Lackie
Frédéric Blackburn
Michel Daignault
Laurent Daignault
Sylvain Gagnon
5000 m relay 7:15.25 3 q 7:24.69 2 QA 7:14.06  
Women
Athlete Event Round one Quarter finals Semi finals Finals
Time Rank Time Rank Time Rank Time Final rank
Sylvie Daigle 500 m 48.50 3 Did not advance
Annie Perreault 48.41 2 Q DSQ Did not advance
Nathalie Lambert 48.41 2 Q 51.04 2 Q 1:01.90 3 QB 48.50 6
Angela Cutrone
Sylvie Daigle
Nathalie Lambert
Annie Perreault
3000 m relay 4:42.10 1 Q 4:36.62  

Ski jumpingEdit

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
Kirk Allen Normal hill 74.0 79.4 76.0 82.6 162.0 55
Horst Bulau 80.5 91.3 78.5 90.1 181.4 42
Ron Richards 79.0 91.9 77.0 84.2 176.1 46
Kirk Allen Large hill 88.0 56.7 79.0 37.1 93.8 53
Horst Bulau 87.0 56.8 78.5 40.9 97.7 52
Ron Richards 94.5 69.8 88.5 58.9 128.7 43
Men's team large hill
Athletes Result
Points 1 Rank
Ron Richards
Horst Bulau
Kirk Allen
341.0 14
1 Three (for most countries four) teams members performed two jumps each. The best three were counted.

Speed skatingEdit

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Sean Ireland 38.70 30
Kevin Scott 38.02 17
Guy Thibault 37.89 16
Robert Dubreuil 37.86 14
1000 m Pat Kelly 1:36.62 45
Sean Ireland 1:17.03 23
Kevin Scott 1:16.47 16
Guy Thibault 1:15.36 7
1500 m Pat Kelly DNF
Kevin Scott 2:03.18 40
Neal Marshall 2:01.62 36
Guy Thibault 1:58.87 20
5000 m Neal Marshall 7:27.64 26
10,000 m Neal Marshall 15:07.03 26
Women
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Shelley Rhead-Skarvan 41.86 18
Catriona Le May Doan 41.59 14
Susan Auch 40.83 6
1000 m Catriona Le May Doan 1:25.91 31
Shelley Rhead-Skarvan 1:25.04 25
Susan Auch 1:24.27 17

ReferencesEdit