The Asia/Oceania Zone was one of the three zones of the regional Davis Cup competition in 1998.
In the Asia/Oceania Zone there were four different tiers, called groups, in which teams competed against each other to advance to the upper tier.
Group I
editWinners in Group I advanced to the World Group qualifying round, along with losing teams from the World Group first round. Teams who lost their respective ties competed in the relegation play-offs, with winning teams remaining in Group I, whereas teams who lost their play-offs were relegated to the Asia/Oceania Zone Group II in 1999.[1]
Participating nations
editDraw
editSecond Round Play-offs | First Round Play-offs | First Round | Second Round | |||||||||||||||
South Korea | ||||||||||||||||||
Seoul, South Korea (hard) | bye | Seoul, South Korea (clay) | ||||||||||||||||
South Korea | 4 | South Korea | 1 | |||||||||||||||
China | 1 | Tashkent, Uzbekistan (indoor hard) | Uzbekistan | 3 | ||||||||||||||
Uzbekistan | 5 | |||||||||||||||||
Yanji, China (hard) | China | 0 | ||||||||||||||||
China | 5 | |||||||||||||||||
Indonesia | 0 | Sapporo, Japan (indoor carpet) | ||||||||||||||||
Indonesia | 0 | |||||||||||||||||
Zouk Mikael, Lebanon (indoor hard) | Japan | 5 | Miyazaki, Japan (clay) | |||||||||||||||
Indonesia | 2 | Japan | 3 | |||||||||||||||
Lebanon | 3 | Beirut, Lebanon (indoor hard) | New Zealand | 2 | ||||||||||||||
Lebanon | 2 | |||||||||||||||||
New Zealand | 3 | |||||||||||||||||
- Indonesia relegated to Group II in 1999.
- Uzbekistan and Japan advance to World Group qualifying round.
Group II
editWinners in Group II advanced to the Asia/Oceania Zone Group I. Teams who lost their respective ties competed in the relegation play-offs, with winning teams remaining in Group II, whereas teams who lost their play-offs were relegated to the Asia/Oceania Zone Group III in 1999.[2]
Participating nations
editDraw
editRelegation Play-offs | First Round | Second Round | Third Round | |||||||||||||||
Manila, Philippines (indoor clay) | ||||||||||||||||||
Philippines | 1 | |||||||||||||||||
Causeway Bay, Hong Kong (hard) | Thailand | 4 | Pattaya, Thailand (hard) | |||||||||||||||
Philippines | 4 | Thailand | 3 | |||||||||||||||
Hong Kong | 1 | Yilan, Taiwan (indoor carpet) | Chinese Taipei | 2 | ||||||||||||||
Hong Kong | 2 | |||||||||||||||||
Chinese Taipei | 3 | Lahore, Pakistan (grass) | ||||||||||||||||
Thailand | 2 | |||||||||||||||||
Islamabad, Pakistan (clay) | Pakistan | 3 | ||||||||||||||||
Pakistan | 5 | |||||||||||||||||
Doha, Qatar (hard) | Pacific Oceania | 0 | Tehran, Iran (clay) | |||||||||||||||
Pacific Oceania | 1 | Pakistan | 4 | |||||||||||||||
Qatar | 4 | Tehran, Iran (indoor clay) | Iran | 1 | ||||||||||||||
Qatar | 0 | |||||||||||||||||
Iran | 5 | |||||||||||||||||
- Hong Kong and Pacific Oceania relegated to Group III in 1999.
- Pakistan promoted to Group I in 1999.
Group III
editThe top two teams in Group III advanced to the Asia/Oceania Zone Group II in 1999, whereas the bottom two teams were relegated to the Asia/Oceania Zone Group IV in 1999.
Participating nations
editDraw
edit- Venue: National Centre, Kuala Lumpur, Malaysia
- Date: 15–19 April
Group A
KAZ | SRI | SYR | SIN | RR W–L |
Match W–L |
Set W–L |
Standings | ||
Kazakhstan | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 9–0 (100%) | 18–2 (90%) | 1 | ||
Sri Lanka | 0–3 | 2–1 | 3–0 | 2–1 | 5–4 (56%) | 10–11 (48%) | 2 | ||
Syria | 0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–2 | 3–6 (33%) | 9–12 (43%) | 3 | ||
Singapore | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 0–3 | 1–8 (11%) | 4–16 (20%) | 4 |
Group B
MAS | TJK | KSA | KUW | RR W–L |
Match W–L |
Set W–L |
Standings | ||
Malaysia | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 5–4 (56%) | 11–6 (65%) | 1 | ||
Tajikistan | 2–1 | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 5–4 (56%) | 10–8 (56%) | 2 | ||
Saudi Arabia | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 5–4 (56%) | 10–10 (50%) | 3 | ||
Kuwait | 1–2 | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 3–6 (33%) | 5–12 (29%) | 4 |
- 1st to 4th place play-offs
3rd-4th Play-off | Semifinals | Final | |||||||||||
A1 | Kazakhstan | 3 | |||||||||||
B2 | Tajikistan | 0 | |||||||||||
B2 | Tajikistan | 3 | A1 | Kazakhstan | 3 | ||||||||
B1 | Malaysia | 0 | A2 | Sri Lanka | 0 | ||||||||
A2 | Sri Lanka | 2 | |||||||||||
B1 | Malaysia | 1 | |||||||||||
- 5th to 8th place play-offs
7th-8th Play-off | 5th-8th Play-offs | 5th-6th Play-off | |||||||||||
A3 | Syria | 2 | |||||||||||
B4 | Kuwait | 1 | |||||||||||
B4 | Kuwait | 1 | A3 | Syria | 3 | ||||||||
A4 | Singapore | 2 | B3 | Saudi Arabia | 0 | ||||||||
A4 | Singapore | 1 | |||||||||||
B3 | Saudi Arabia | 2 | |||||||||||
Final standings
editRank | Team |
---|---|
1 | Kazakhstan |
2 | Sri Lanka |
3 | Tajikistan |
4 | Malaysia |
5 | Syria |
6 | Saudi Arabia |
7 | Singapore |
8 | Kuwait |
- Kazakhstan and Sri Lanka promoted to Group II in 1999.
- Singapore and Kuwait relegated to Group IV in 1999.
Group IV
editThe top two teams in Group IV advanced to the Asia/Oceania Zone Group III in 1999. All other teams remained in Group IV.
Participating nations
editDraw
edit- Venue: National Complex, Ramna Park, Dhaka, Bangladesh
- Date: 9–15 February
BHR | BAN | IRQ | JOR | OMA | UAE | BRU | RR W–L |
Match W–L |
Set W–L |
Standings | ||
Bahrain | 2–1 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–0 | 6–0 | 15–3 (83%) | 32–9 (78%) | 1 | ||
Bangladesh | 1–2 | 3–0 | 2–1 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 5–1 | 14–4 (78%) | 31–13 (70%) | 2 | ||
Iraq | 1–2 | 0–3 | 3–0 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 4–2 | 12–6 (67%) | 26–14 (65%) | 3 | ||
Jordan | 1–2 | 1–2 | 0–3 | 2–1 | 3–0 | 3–0 | 3–3 | 10–8 (56%) | 22–17 (56%) | 4 | ||
Oman | 0–3 | 1–2 | 1–2 | 1–2 | 2–1 | 2–1 | 2–4 | 7–11 (39%) | 14–24 (37%) | 5 | ||
United Arab Emirates | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 2–1 | 1–5 | 3–15 (17%) | 8–29 (22%) | 6 | ||
Brunei | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 0–3 | 1–2 | 1–2 | 0–6 | 2–16 (11%) | 5–32 (14%) | 7 |
- Bahrain and Bangladesh promoted to Group III in 1999.
References
edit- ^ "1998 Asia/Oceania Group I". DavisCup.com. Retrieved 11 June 2020.
- ^ "1998 Asia/Oceania Group II". DavisCup.com. Retrieved 11 June 2020.