Badminton Asia Junior Championships

The Badminton Asia Junior Championships is a tournament organized by the Badminton Asia to crown the best junior badminton players (under-19) in Asia.

Championships (U19)Edit

The table below gives an overview of all host cities and countries of the Asia Championships (2003 not held).

Year Number Host City Country Events
1997 1 Manila   Philippines 7
1998 2 Kuala Lumpur   Malaysia 7
1999 3 Yangon   Myanmar 7
2000 4 Kyoto   Japan 7
2001 5 Taipei   Chinese Taipei 7
2002 6 Kuala Lumpur   Malaysia 7
2004 7 Hwacheon   South Korea 7
2005 8 Jakarta   Indonesia 7
2006 9 Kuala Lumpur   Malaysia 6
2007 10 Kuala Lumpur   Malaysia 6
2008 11 Kuala Lumpur   Malaysia 6
2009 12 Kuala Lumpur   Malaysia 6
2010 13 Kuala Lumpur   Malaysia 6
2011 14 Lucknow   India 6
2012 15 Gimcheon   South Korea 6
Year Number Host City Country Events
2013 16 Kota Kinabalu   Malaysia 6
2014 17 Taipei   Chinese Taipei 6
2015 18 Bangkok   Thailand 6
2016 19 Bangkok   Thailand 6
2017 20 Jakarta   Indonesia 6
2018 21 Jakarta   Indonesia 6
2019 22 Suzhou   China 6
2020 - Suzhou   China 6

All time medal tableEdit

Medals from 1997 to 2019.

Badminton Asia Junior Championships (U19)
RankNOCGoldSilverBronzeTotal
1  China (CHN)845265201
2  South Korea (KOR)19354498
3  Indonesia (INA)15125683
4  Malaysia (MAS)11223164
5  Japan (JPN)532634
6  Thailand (THA)272130
7  Chinese Taipei (TPE)261624
8  India (IND)2169
9  Singapore (SIN)0257
10  Hong Kong (HKG)0088
11  Vietnam (VIE)0022
Totals (11 NOCs)140140280560

Previous winnersEdit

Individual competitionEdit

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
1997   Taufik Hidayat   Gong Ruina   Chan Chong Ming
  Jeremy Gan
  Yang Wei
  Gao Ling
  Cheng Rui
  Gao Ling
1998   Chien Yu-Hsiu   Hu Ting   Chan Chong Ming
  Teo Kok Seng
  Gong Ruina
  Huang Sui
  Jiang Shan
  Huang Sui
1999   Xiao Li   Hu Ting   Sang Yang
  Chen Yu
  Xie Xingfang
  Zhang Jiewen
  Hendry Kurniawan Saputra
  Eny Erlangga
2000   Lin Dan   Yu Jin   Sang Yang
  Zheng Bo
  Zhang Yawen
  Wei Yili
  Zheng Bo
  Wei Yili
2001   Ardiansyah   Jun Jae-youn   Lee Jae-jin
  Hwang Ji-man
  Hwang Yu-mi
  Cho A Ra
  Lee Jae-jin
  Hwang Yu-mi
2002   Park Sung-hwan   Zhu Lin   Koo Kien Keat
  Ong Soon Hock
  Rong Lu
  Du Jing
  Markis Kido
  Liliyana Natsir
2003 No competition
2004   Chen Jin   Jiang Yanjiao   Jung Jung-young
  Lee Yong-dae
  Ding Jiao
  Zhao Yunlei
  Shen Ye
  Feng Chen
2005   Lu Qicheng   Wang Lin   Lee Yong-dae
  Cho Gun-woo
  Cheng Shu
  Liao Jingmei
  Lee Yong-dae
  Ha Jung-eun
2006   Kenichi Tago   Wang Yihan   Lee Yong-dae
  Cho Gun-woo
  Ma Jin
  Wang Xiaoli
  Lee Yong-dae
  Yoo Hyun-young
2007   Chen Long   Liu Xin   Chai Biao
  Li Tian
  Richi Puspita Dili
  Debby Susanto
  Tan Wee Kiong
  Woon Khe Wei
2008   Wang Zhengming   Li Xuerui   Mak Hee Chun
  Teo Kok Siang
  Xie Jing
  Zhong Qianxin
  Zhang Nan
  Lu Lu
2009   Tian Houwei   Chen Xiaojia   Angga Pratama
  Yohanes Rendy Sugiarto
  Tang Jinhua
  Xia Huan
  Lu Kai
  Bao Yixin
2010   Huang Yuxiang   Suo Di   Kang Ji-wook
  Choi Seung-il
  Tang Jinhua
  Xia Huan
  Liu Cheng
  Bao Yixin
2011   Zulfadli Zulkiffli   Sun Yu   Lin Chia-yu
  Huang Po-jui
  Suci Rizki Andini
  Tiara Rosalia Nuraidah
  Lukhi Apri Nugroho
  Ririn Amelia
2012   Kento Momota   P. V. Sindhu   Edi Subaktiar
  Arya Maulana Aldiartama
  Shin Seung-chan
  Lee So-hee
  Choi Sol-gyu
  Chae Yoo-jung
2013   Soo Teck Zhi   Aya Ohori   Li Junhui
  Liu Yuchen
  Huang Dongping
  Jia Yifan
  Choi Sol-gyu
  Chae Yoo-jung
2014   Shi Yuqi   Akane Yamaguchi   Huang Kaixiang
  Zheng Siwei
  Chen Qingchen
  Jia Yifan
  Huang Kaixiang
  Chen Qingchen
2015   Lin Guipu   He Bingjiao   He Jiting
  Zheng Siwei
  Du Yue
  Li Yinhui
  Zheng Siwei
  Chen Qingchen
2016   Sun Feixiang   Chen Yufei   Han Chengkai
  Zhou Haodong
  Du Yue
  Xu Ya
  He Jiting
  Du Yue
2017   Leong Jun Hao   Han Yue   Di Zijian
  Wang Chang
  Baek Ha-na
  Lee Yu-rim
  Rehan Naufal Kusharjanto
  Siti Fadia Silva Ramadhanti
2018   Lakshya Sen   Wang Zhiyi   Di Zijian
  Wang Chang
  Febriana Dwipuji Kusuma
  Ribka Sugiarto
  Guo Xinwa
  Liu Xuanxuan
2019   Kunlavut Vitidsarn   Zhou Meng   Leo Rolly Carnando
  Daniel Marthin
  Li Yijing
  Luo Xumin
  Leo Rolly Carnando
  Indah Cahya Sari Jamil
2020 Canceled[note 1]

Team competitionEdit

The team competition were divided into men and women team event.

Year Men Women
1997   China   China
1998   China   China
1999   Indonesia   China
2000   China   China
2001   Malaysia   South Korea
2002   Indonesia   China
2003 No Competition
2004   China   China
2005   South Korea   China

The mixed team event only in competition since 2006.

Year Winner Runner-up
2006   South Korea   Malaysia
2007   Malaysia   China
2008   China   South Korea
2009   Malaysia   China
2010   China   Malaysia
2011   China   Malaysia
2012   Japan   China
2013   China   South Korea
2014   China   South Korea
2015   China   South Korea
2016   China   South Korea
2017   South Korea   Indonesia
2018   China   Japan
2019   Thailand   Indonesia
2020 Canceled[note 2]

Championships Youth (U17 & U15)Edit

Badminton Asia U17 & U15 Junior Championships or Asian Youth Badminton Championships.

Year Number Host City Country Events
2006 1 Tomioka   Japan 8
2007 2 Narita   Japan 8
2008 3 Chiba   Japan 8
2009 4 Chiba   Japan 8
2010 5 Chiba   Japan 8
2011 6 Chiba   Japan 8
2012 7 Dongguan   China 8
2013 8 Kudus   Indonesia 10
2014 9 Bangkok   Thailand 10
2015 10 Kudus   Indonesia 10
2016 11 Kudus   Indonesia 10
2017 12 Yangon   Myanmar 10
2018 13 Mandalay   Myanmar 10
2019 14 Surabaya   Indonesia 10

All time medal tableEdit

Medals from 2006 to 2019.

Previous winnersEdit

Individual competition U-15Edit

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
2006[2]   Hiroki Takeuchi   Natsumi Uratani   Choi Seung-il
  Kim Min-ki
  Ayumi Mine
  Kurumi Yonao
no competition
2007[3]   Lee Chun Hei   Lee So-hee   Lee Chun Hei
  Ng Ka Long
  Lee So-hee
  Shin Seung-chan
2008[4]   Kim Dong-tak   Lee So-hee   Kim Dong-tak
  Jun Bong-chan
  Lee So-hee
  Kim Ji-won
2009[5]   Sitthikom Thammasin   Soikhaimuk Hoongchookeat   Takuro Hoki
  Yuki Nakazato
  Chisato Hoshi
  Ayako Sakuramoto
2010[6]   Jonatan Christie   Aya Ohori   Jeka Wiratama
  Rafidias Akhdan Nugroho
  Shim Jae-rin
  Lee Sun-min
2011[7]   Lee Jun-su   Akane Yamaguchi   Choi Jong-woo
  Seo Seung-jae
  Chiharu Shida
  Akane Yamaguchi
2012   Chen Jinlin   Pornpawee Chochuwong   Tan Jia Wei
  Ooi Zi Heng
  Kim Hyang-im
  Kim Hye-jung
2013   Siril Verma   Yeo Jia Min   Rinov Rivaldy
  Rifku Nur Alam
  Seong Ah-yeong
  Seong Na-yeong
  Rinov Rivaldy
  Vania Arianti Sukoco
2014[8]   Kunlavut Vitidsarn   Pattarasuda Chaiwan   Chia Wei Jie
  Chang Yee Jun
  Park Ga-eun
  Lee Yu-rim
  Kunlavut Vitidsarn
  Pattarasuda Chaiwan
2015   Kodai Naraoka   Pattarasuda Chaiwan   Setthanan Piyawatcharavijit
  Kunlavut Vitidsarn
  Metya Inayah Cindiani
  Indah Cahya Sari Jamil
  Kunlavut Vitidsarn
  Pattarasuda Chaiwan
2016   Muhamad Akbar Firdaus   An Se-young   Lee Hak-joo
  Lee Sang-hyup
  Lee So-yul
  Yoon Ye-lim
  Ko Shing Hei
  Lui Lok Lok
2017   Riki Takei   Samiya Imad Farooqui   Muhammad Fazriq Mohamad Razif
  Ong Zhen Yi
  Pornpicha Choeikeewong
  Pornnicha Suwatnodom
  Muhammad Ridwanul Arifin
  Fadillah Nur Hidayah
2018   Kuo Kuan Lin   Hina Akechi   Justin Hoh Shou Wei
  Muhammad Fazriq Mohamad Razif
  Meghana Reddy Mareddy
  Tasnim Mir
  Muhammad Putra Erwiansyah
  Febi Setianingrum
2019   Alwi Farhan   Tasnim Mir   Jonathan Farrell Gosal
  Adrian Pratama
  Kim Min-ji
  Kim Min-seon
  Yudai Okimoto
  Nao Yamakita

Individual competition U-17Edit

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
2006   Zhang Sheng   Jia Wei   Guo Junjie
  He Xianglong
  Li Xuerui
  Li Yi
no competition
2007   Choi Young-woo   Eom Hye-won   Choi Young-woo
  Hyun Dong-ki
  Eom Hye-won
  Lee Sa-rang
2008   Choi Seung-il   Risa Nakamura   Kang Ji-wook
  Choi Seung-il
  Ayumi Konno
  Rina Wakino
2009   Khosit Phetpradab   Lee So-hee   Khosit Phetpradab
  Sitthikom Thammasin
  Park So-young
  Kim Ji-won
2010   Kento Momota   Nozomi Okuhara   Jeong Jae-uk
  Bae Kwon-young
  Lee So-hee
  Shin Seung-chan
2011   Sitthikom Thammasin   Aya Ohori   Takuro Hoki
  Yugo Kobayashi
  Wiranpatch Hongchookeat
  Puttita Supajirakul
2012   Shi Yuqi   He Bingjiao   Zhou Bowei
  Sun Feixiang
  He Bingjiao
  Du Yue
2013   Firman Abdul Kholik   Natsuki Nidaira   M.R. Arjun
  Chirag Shetty
  Kim Ga-eun
  Kim Hyang-im
  Andika Ramadiansyah
  Marsheilla Gischa Islami
2014   Kantaphon Wangcharoen   Kim Ga-eun   Lee Hong-sub
  Lim Su-min
  Apriyani Rahayu
  Jauza Fadhila Sugiarto
  Akbar Gusti Ramadhani
  Serena Kani
2015   Chen Chi-ting   Yeo Jia Min   Krishna Prasad Garaga
  Satwiksairaj Rankireddy
  Crystal Wong Jia Ying
  Yeo Jia Min
  Pachaarapol Nipornram
  Natthakorn Jaiareree
2016   Kunlavut Vitidsarn   Pattarasuda Chaiwan   Haffiz Nur Adila
  Rehan Naufal Kusharjanto
  Agatha Imanuela
  Siti Fadia Silva Ramadhanti
  Kunlavut Vitidsarn
  Pattarasuda Chaiwan
2017   Kunlavut Vitidsarn   Pattarasuda Chaiwan   Cheng Kai-wen
  Chiu Yuh-hong
  Putri Larasati
  Melanni Mamahit
  Ko Shing Hei
  Yeung Pui Lam
2018   Jin Yong   Benyapa Aimsaard   Demond Anthony Samin
  Junaidi Arif
  Benyapa Aimsaard
  Peeraya Khantaruangsakul
  Ko Shing Hei
  Lui Lok Lok
2019   Justin Hoh Shou Wei   Hina Akechi   Rahmat Hidayat
  Davin Rutama
  Pornpicha Choeikeewong
  Pornnicha Suwatnodom
  Rahmat Hidayat
  Febi Setianingrum

Asia Junior Champions who later became Asia ChampionsEdit

List of players who have won Asian Junior Championships and later won the Asia Championships to become both the Asian Junior Champion and Asian Champion.

Type Player Asia Junior Champion (Year) Asia Champion (Year)
Men's Singles   Chen Hong 1997 1999
Men's Singles   Taufik Hidayat 1997 2000, 2004, 2007
Women's Doubles   Gao Ling 1997 (XD: 1997) 2001 (XD: 2002)
Women's Doubles   Huang Sui 1998 2001
Women's Doubles   Zhang Jiewen 1999 2002, 2008
Men's Singles   Lin Dan 2000 2010, 2011, 2014, 2015
Women's Singles   Jun Jae-youn 2001 2004
Mixed Doubles   Liliyana Natsir 2002 2006, 2015
Women's Doubles   Du Jing 2002 2006
Men's Singles   Park Sung-hwan 2002 2008
Women's Singles   Zhu Lin 2002 2009
Women's Singles   Jiang Yanjiao 2004 2007, 2008
Men's Doubles   Lee Yong-dae 2004, 2005, 2006 (XD: 2005, 2006) 2008, 2013, 2015, 2016 (XD: 2009)
Women's Doubles   Zhao Yunlei 2004 2012 (XD: 2011, 2012, 2016)
Men's Singles   Chen Jin 2004 2012
Men's Doubles   Cho Gun-woo 2005, 2006 2010
Women's Doubles   Wang Xiaoli 2006 2009, 2011, 2013
Women's Doubles   Ma Jin 2006 2009, 2015
Women's Singles   Wang Yihan 2006 2011, 2013, 2016
Men's Singles   Chen Long 2007 2017
Women's Singles   Li Xuerui 2008 2010, 2012
Mixed Doubles   Zhang Nan 2008 2011, 2012, 2016
Mixed Doubles   Lu Kai 2009 2017
Men's Singles   Kento Momota 2012 2018, 2019
Men's Doubles   Li Junhui 2013 2017, 2018
Men's Doubles   Liu Yuchen 2013 2017, 2018
Women's Doubles   Jia Yifan 2013, 2014 2019
Women's Singles   Akane Yamaguchi 2014 2019
Women's Doubles   Chen Qingchen 2014 (XD: 2014, 2015) 2019

See alsoEdit

NotesEdit

  1. ^ This tournament, originally to be played from 15 to 19 July, was later canceled due to COVID-19 pandemic in mainland China.[1]
  2. ^ This tournament, originally to be played from 11 to 14 July, was later canceled due to COVID-19 pandemic in mainland China.[1]

ReferencesEdit

  1. ^ a b "BWF Announces Revamped Tournament Calendar for 2020". bwfbadminton.com. Badminton World Federation. 25 May 2020. Retrieved 26 May 2020.
  2. ^ "2006アジアユースジャパン選手権大会" (PDF). Retrieved 15 July 2020.
  3. ^ "2007アジアユースジャパン選手権大会" (PDF). Retrieved 15 July 2020.
  4. ^ "Results" (PDF). ANAアジアユースJAPAN2008. Archived from the original (PDF) on 30 May 2009. Retrieved 15 July 2020.
  5. ^ "2009アジアユースジャパン選手権大会" (PDF). Retrieved 15 July 2020.
  6. ^ "2011アジアユースジャパン選手権大会プログラム" (PDF). Retrieved 15 July 2020.
  7. ^ "ANAアジアユース JAPAN 2011" (PDF). Archived from the original (PDF) on 6 November 2011. Retrieved 15 July 2020.
  8. ^ "SCG Badminton Asia Junior U17 & U15 Championships 2014". BAT - Tournament Software. Retrieved 15 July 2020.