Open main menu

Modern Hebrew verb conjugation

Classification of rootsEdit

Verbs in Hebrew, like nouns, adjectives, and adverbs are formed and declined by altering a (usually) three letter root. However, the root can be identified as having a different pattern than normal in certain cases. Root words in Hebrew do not contain vowels or final letter forms. In addition, phonological variation between the sounds /p b k/ (initially and in the middle of most roots) and /f v χ/ (finally, and in the middle of pa'al and nif'al verbs), spelled <כ ב פ> (due to a process called begadkefat) is not considered irregular. In addition, the letters ד ז ט ס צ ש ת come before the ת in hitpa'el verb prefixes, with *זת* צת becoming זד צט (respectively), and ד ט ת often superseding the ת entirely.

A root that contains at least one of the "weak" letters א alef, ה hey, ו vav, ח het, י yod, נ nun, ע ayin, ר resh or two of the same consonant (geminates) is called a weak root. Roots without weak letters are called weak roots. Each pairing of a weak letter with a position results in a slightly different conjugation pattern, broken down into guttural roots, alef roots, hey roots, hollow roots, n roots, and double roots (geminate roots). Roots of four or more letters treat the middle letters as a permanent cluster and don't have pa'al and nif'al forms, but are regular otherwise.

A guttural root is any root that contains the letters ח het or ע ayin anywhere, ה hey (except word finally without a mappiq), א alef in most cases, and ר resh in some circumstances.

A root that contains ה hey word-finally without a mappiq is also similarly divergent from guttural roots, due to the spelling being a marker of vowel-final words rather than any historical consonant. It is considered a final-hollow root.

A hollow root that contains a ו vav or a י yod as the first or second letter; as the simple pa'al, nif'al, hif'il, and huf'al binyanim function mostly as two-letter roots, while the other conjugations keep the letters somewhat due to the middle root letter being geminated.

A root containing נ nun is irregular due to the fact it will form geminated consonants rather than beginning with it. Roots containing two of the same consonant as the second and third letter of the root function similarly. These forms are becoming somewhat merged with hollow roots or otherwise merged into regular binyans.

There are also entirely irregular verbs like היה ("to be"), and הלכ ("to walk, go"), which are unusual beyond their bearing of weak letters, as well as verbs that have multiple weak letters and combine each individual irregularity.

Binyanim/formsEdit

Hebrew verbs are inflected according to specific patterns, derived stems, called forms or בִּנְיָנִים (/binjaˈnim/ binyanim, "constructions"); where vowels patterns (משקלים /miʃka'lim/ mishkalim, "scales"), prefixes, and suffixes are put into the (usually) three-letter roots from which the vast majority of Hebrew words are made.

There are seven basic conjugations and a very rare eighth hitpu'al, as well as some irregular verbs coming from otherwise-obsolete constructions. The traditional demonstration root is פ.ע.ל, which has the basic meaning of "action" or "doing":

root: פעל
active reflexive passive
פָּעַל
paˈal
פִּעֵל
piˈel
הִפְעִיל
hifˈil
הִתְפַּעֵל
hitpaˈel
הֻפְעַל
hufˈal
פֻּעַל
puˈal
נִפְעַל
nifˈal
      causative      
  intensive  
  simple  

This chart's menorah-like shape is sometimes invoked in teaching the binyanim to help students remember the main ideas about the verb forms: (1) which binyanim are active voice (left side) vs. passive voice (right side), and (2) which binyanim are simple (outer-most menorah branches), intensive (second-outer-most), causative (third-outer-most), and reflexive (center). Note that some binyanim have more meanings than the ones shown here, as well as obsolete and rare ones being left off entirely.

Present Tense/ Present ParticipleEdit

A verb in the present tense (הוֹוֶה /(h)oˈve/ hove) agrees with its subject in gender (masculine or feminine) and number (singular or plural), so each verb has four present-tense forms:

Strong Present Tense/ Present ParticipleEdit

Binyan Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al כותב kotev כותבת kotevet כותבים kotvim כותבות kotvot (x) writes
nif'al נכתב nikhtav נכתבת nikhtevet נכתבים nikhtavim נכתבות nikhtavot (x) is written
pi'el מחפש meḥapes מחפשת meḥapeset מחפשים meḥapsim מחפשות meḥapsot (x) searches for
pu'al מחופש meḥupas מחופשת meḥupeset מחופשים meḥupasim מחופשות meḥupasot (x) is searched for
hif'il משלים mashlim משלימה mashlima משלימים mashlimim משלימות mashlimot (x) completes
huf'al מושלם mushlam מושלמת mushlemet מושלמים mushlamim מושלמות mushlamot (x) is completed
hitpa'el מתחפש mitḥapes מתחפשת mitḥapeset מתחפשים mitḥapsim מתחפשות mitḥapsot (x) dresses as

Weak Present Tense/ Present ParticipleEdit

Binyan Weak Letter Singular Plural Meaning
M. F. M. F.
1st letter weak
nif'al guttural נעלם ne'elam נעלמת ne'elemet נעלמים ne'elamim נעלמות ne'elamot (x) disappears
hollow נולד nolad נולדת noledet נולדים noladim נולדות noladot (x) is born
nun נ נצל nitzal נצלת nitzelet נצלים nitzalim נצלות nitzalot (x) is saved
hif'il guttural מעביר ma'avir מעבירה ma'avira מעבירים ma'avirim מעבירות ma'avirot (x) passes
hollow מוביל movil מובילה movila מובילים movilim מובילות movilot (x) leads
het ח מחליט maḥlit מחליטה maḥlita מחליתים maḥlitim מחליתות maḥlitot (x) decides
nun נ מכיר makir מכירה makira מכירים makirim מכירות makirot (x) recognizes
huf'al guttural מָועבר mo'ovar מועברת mo'overet מועברים mo'ovarim מועברות mo'ovarot (x) is passed
hollow מובל muval מובלת muvelet מובלים muvalim מובלות muvalot (x) is led
het ח מוחלט muḥlat מוחלטת muḥletet מוחלטים muḥlatim מוחלטות muḥlatot (x) is decided
nun נ מוכר mukar מוכרת mukeret מוכרים mukarim מוכרות mukarot (x) is recognized
2nd letter weak
pa'al guttural דואג doeg דואגת doeget דואגים doagim דואגות doagot (x) worries
hollow רץ ratz רצה ratza רצים ratzim רצות ratzot (x) runs
nif'al guttural נעלם ne'elam נעלמת ne'elemet נעלמים ne'elamim נעלמות ne'elamot (x) disappears
hollow נצוד nitzod נצודת nitzodet נצודים nitzodim נצודות nitzodot (x) is hunted
pi'el guttural מתאר metaer מתארת metaeret מתארים metaarim מתארות metaarot (x) describes
pu'al guttural מתואר metoar מתוארת metoeret מתוארים metoarim מתוארות metoarot (x) is described
resh ר מהורס mehoras מהורסת mehoreset מהורסים mehorasim מהורסות mehorasot (x) is destroyed
hif'il hollow מכין mekhin מכינה mekhina מכינים mekhinim מכינות mekhinot (x) prepares
huf'al hollow מוכן mukhan מוכנת mukhenet מוכנים mukhanim מוכנות mukhanot (x) is prepared
hitpa'el guttural מתרחש mitraḥesh מתרחשת mitraḥeshet מתרחשים mitraḥashim מתרחשות mitraḥashot (x) occurs
3rd letter weak
pa'al guttural פותח poteaḥ פותחת potaḥat פותחים potḥim פותחות potḥot (x) opens
hollow בונה bone בונה bona בונים bonim בונות bonot (x) builds
alef א מוצא motze מוצאת motze't מוצאים motz'im מוצאות motz'ot (x) finds
nif'al guttural נפתח niftaḥ נפתחת niftaḥat נפתחים niftaḥim נִפְתָּחוֹת niftaḥot (x) is opened
hollow נבנה nivne נבנית nivnet נבנים nivnim נִבְנוֹת nivnot (x) is built
alef א נמצא nimtza' נמצאת nimtze't נמצאים nimtzaim נִמְצָאוֹת nimtzaot (x) is at
pi'el guttural מְשַבֵּח m'shabeaḥ מְשַבַּחַת m'shabaḥat מְשַבְּחִים m'shabḥim מְשַבְּחוֹת m'shabḥot (x) praises
hollow מְכַסֶּה m'khase מְכַסָּה m'khasa מְכַסִּים m'khasim מְכַסּוֹת m'khasot (x) hides
alef א מְמַלֵּא m'male' מְמַלֵּאת m'male't מְמַלְּאִים m'mal'im מְמַלְּאוֹת m'mal'ot (x) fills
pu'al guttural משובח m'shubaḥ מְשֻובַּחַת m'shubaḥat מְשֻובָּחִים m'shubaḥim מְשוֻבָּחוֹת m'shubaḥot (x) is praised
hollow מכוסה m'khuse מְכוֻסֵּית m'khuset מְכוֻסִּים m'khusim מְכוֻסּוֹת m'khusot (x) is hidden
alef א מְמֻולָּא m'mula' מְמֻולֵּאת m'mule't מְמֻולְּאִים m'mul'im מְמֻולְּאוֹת m'mul'ot (x) is filled
hif'il guttural מַפְתִּיע maftia' מַפְתִּיעָה mafti'a מַפְתִּיעִים mafti'im מַפְתִּיעוֹת mafti'ot (x) surprises
hollow מַשְקה mashke מַשְקָה mashka מַשְקִים mashkim מַשְקוֹת mashkot (x) waters
huf'al guttural מֻופְתָּע mufta' מֻופְתַּעַת mufta'at מֻופְתָּעִים mufta'im מֻופְתָּעוֹת mufta'ot (x) is surprised
hollow מֻושְקֶה mushke מֻושְקֵית mushkeyt מֻושְקִים mushkim מֻושְקוֹת mushkot (x) is watered
alef א מֻוקְפָּא mukpa' מֻוקְפֵּאת mukpe't מֻוקְפָּאִים mukpa'im מֻוקְפָּאוֹת mukpa'ot (x) is frozen
hitpa'el guttural מתנפח mitnapeaḥ מתנפחת mitnapaḥat מתנפחים mitnapḥim מתנפחות mitnapḥot (x) swells
hollow מתאדה mit'ade מתאדה mit'ada מתאדים mit'adim מתאדות mit'adot (x) evaporates
alef א מתרפא mitrape' מתרפאת mitrape't מתרפאים mitrap'im מִתְרַפְּאוֹת mitrap'ot (x) recovers
Other weak roots
pa'al repeat סב sav סבה saba סבים sabim סבות sabot (x) spins
nif'al repeat נמס names נמסה nemasa נמסים nemasim נמסות nemasot (x) melts
pi'el repeat מגולל megolel מגוללת megolelet מגוללים megollim מגוללות megollot (x) unwraps
pu'al repeat מגולל megolal מגוללת megolelet מגוללים megolalim מגוללוֹת megolalot (x) is unwrapped
hif'il repeat מסב mesev מסיבה mesiba מסיבים mesibim מסיבות mesibot (x) changes
huf'al repeat מוסב musav מוסבה musaba מוסבים musabim מוסבות musabot (x) is changed
hitpa'el repeat מתגולל mitgolel מתגוללת mitgolelet מתגוללים mitgol'lim מתגוללות mitgol'lot (x) rolls

The נpresent tense does not inflect by person because its use as a present tense is a relatively recent trend, as this form was originally used only as the present participle alone; rather than both the present and present participle.

Earlier forms of the Hebrew language did not have strictly defined past, present, or future tenses, but merely perfective and imperfective aspects, with past, present, or future connotation depending on context. Later the perfective and imperfective aspects were explicitly refashioned as the past and future tenses, respectively; with the present participle also becoming the present tense. This also happened to the Aramaic language around the same time, and later in some varieties of Arabic (such as Egyptian Arabic).

Past Tense/ Past ParticipleEdit

Past TenseEdit

A verb in the past tense (עָבָר /(ʔ)aˈvaʁ/ 'avar) agrees with its subject in person (first, second, or third), number, and in the second-person and third-person singular, gender. The corresponding subject pronouns are not necessarily used in conjunction.

Conjugation in the past tense is done by adding a suffix (universal among binyanim), to a binyan-specific root, so that <שמר> "guarded" adds <תי-> "I" to become <שמרתי> "I guarded". The root changes whether the suffix begins with a vowel or consonant. The third person masculine singular pronoun (he/ it) does not take a suffix and uses the plain stem; this is also the dictionary form for any given verb. There also used to be past-tense object suffixes, which came after the subject suffix, but these are obsolete. The feminine plurals are not commonly used.

Strong Past TenseEdit

Binyan Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 3rd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F.
pa'al כָתַבתּי

katavti

כָתַבתָּ

katavta

כָתַבתּ

katavt

כָתַב

katav

כַתבָה

katva

ּכָתַבנו

katavnu

כָתַבתֶּם

katavtem

כָתַבתֶּן

katavten

כַתבוּ

katvu

(x) wrote
nif'al נִכתַבתּי

nikhtavti

נִכתַבתָּ

nikhtavta

נִכתַבתּ

nikhtavt

נִכתַב

nikhtav

נִכתבָה

nikht'va

נִכתַבנוּ

nikhtavnu

נִכתַבתֶּם

nikhtavtem

נִכתַבתּן

nikhtavten

נִכתבוּ

nikht'vu

(x) was written
pi'el חיפַּשֹתּי

ḥipasti

חיפַּשֹתָּ

ḥipasta

חיפַּשֹתּ

ḥipast

חיפֵשֹ

ḥipes

חיפּשָֹה

ḥipsa

חיפַּשֹנוּ

ḥipasnu

חיפַּשֹתֶּם

ḥipastem

חיפַּשֹתֶּן

ḥipasten

חיפּשֹוּ

ḥipsu

(x) sought
pu'al חֻופּ‏ַשֹתּי

ḥupasti

חֻופַּשֹתָּ

ḥupasta

חֻופַּשֹתּ

ḥupast

חֻופַּשֹ

ḥupas

חֻופַּשָֹה

ḥupsa

חֻופַּשֹנוּ

ḥupasnu

חֻופַּשֹתֶּם

ḥupastem

חֻופַּשֹתֶּן

ḥupasten

חֻופּשֹוּ

ḥupsu

(x) was sought
hif'il הִשלַמתּי

hishlamti

הִשלַמתָּ

hishlamta

הִשלַמתּ

hishlamt

הִשלים

hishlim

הִשלימָה

hishlima

ּהִשלַמנו

hishlamnu

הִשלַמתֶּם

hishlamtem

הִשלמַתֶּן

hishlamten

הִשלימוּ

hishlimu

(x) completed
huf'al הֻושלַמתּי

hushlamti

הֻושלַמתָּ

hushlamta

הֻושלַמתּ

hushlamt

הֻושלָם

hushlam

הֻושלַמָה

hushlama

הֻושלַמנוּ

hushlamnu

הֻושלַמתֶּם

huslamtem

הֻושלַמתֶּן

hushlamten

הֻושלָמוּ

hushlamu

(x) was completed
hitpa'el הִתחַפַּשֹתּי

hitḥapasti

הִתחַפַּשֹתָּ

hitḥapasta

הִתחַפַּשֹתּ

hitḥapast

הִתחַפַּשֹ

hitḥapes

הִתחַפַּשָֹה

hitḥapsa

הִתחַפַּשֹנוּ

hitḥapasnu

הִתחַפַּשֹתֶּם

hitḥapastem

הִתחַפַּשֹתֶּן

hitḥapasten

הִתחַפּשֹוּ

hitḥapsu

(x) dressed as

Weak Past TenseEdit

Binyan Type Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F.
1st letter weak
nif'al guttural נֶעֱלַמתּי

ne'elamti

נֶעֱלַמתָּ

ne'elamta

נֶעֱלַמתּ

ne'elamt

נֶעֱלַם

ne'elam

נֶעֶלמָה

ne'elma

נֶעֱלַמנוּ

ne'elamnu

נֶעֱלַמתֶּם

ne'elmatem

נֶעֱלַמתֶּן

ne'elamten

ּנֶעֶלמו

ne'elmu

(x) disappeared
hollow נולַדתּי

noladti

נולַדתָּ

noladta

נולַדתּ

noladt

נולַד

nolad

נולדָה

nolda

נולדנוּ

noldnu

נולדתֶּם

noldtem

נולדתֶּן

noldten

נולדוּ

noldu

(x) was born
nun נ נִתַּנתּי

nitanti

נִתַּנתָּ

nitanta

נִתַּנתּ

nitant

נִתַּן

nitan

נִתּנָה

nitna

נִתַננוּ

nitannu

נִתַנתֶּם

nitantem

נִתַּנַתֶּן

nitanten

נִתּנוּ

nitnu

(x) was given
hif'il guttural הֶעֱדַפתּי

he'edafti

הֶעֱדַפתָּ

he'edafta

הֶעֱדַפתּ

he'edaft

הֶעֱדיף

he'edif

הֶעֱדיפָה

he'edifa

הֶעֶדַפנוּ

he'edafnu

הֶעֱדַפתֶּם

he'edaftem

הֶעֱדַתֶּן

he'edaften

הֶעֱדיפו

he'edifu

(x) preferred
hollow הובַתּי

hovalti

הובַלתָּ

hovalta

הובַלתּ

hovalt

הוביל

hovil

הובילָה

hovila

הובַלנוּ

hovalnu

הובַלתֶּם

hovaltem

הובַלתֶּן

hovalten

הובילוּ

hovilu

(x) led
nun נ הִקַּשתּי

hikashti

הִקַּשתָּ

hikashta

הִקַּשתּ

hikasht

הִקּיש

hikish

הִקּשָה

hiksha

הִקַּשנוּ

hikashnu

הִקַּשתֶּם

hikashtem

הִקַּשתֶּן

hikashten

הִקּשוּ

hikshu

(x) hit
huf'al guttural הועֳדַפתּי

ho'odafti

הועֳדַפתָּ

ho'odafta

הועֳדַפתּ

ho'odaft

הועֳדַף

ho'odaf

הועֳדפָה

ho'odfa

הועֳדַפנוּ

ho'odafnu

הועֳדַפתֶּם

ho'odaftem

הועֳדַפתֶּן

ho'odaften

הועֳדפוּ

ho'odfu

(x) was preferred
hollow הֻובַלתּי

huvalti

הֻובַלתָּ

huvalta

הֻובַלתּ

huvalt

הֻובַל

huval

הֻבלָה

huvla

הֻובַלנוּ

huvalnu

הֻובַלתֶּם

huvaltem

הֻובַלתֶּן

huvalten

הֻובלוּ

huvlu

(x) was led
nun נ הֻוקַּשתּי

hukashti

הֻוקַּשתָּ

hukashta

הֻוקַּשתּ

hukasht

הֻוקַּש

hukash

הֻוקּשָה

huksha

הֻוקַּשנוּ

hukashnu

הֻוקַּשתֶּם

hukashtem

הֻוקַּשתֶּן

hukashten

הֻוקּשוּ

hukshu

(x) was hit
2nd letter weak
pa'al guttural מָחַקתּי

maḥakti

מָחַקתָּ

maḥakta

מָחַקתּ

maḥakt

מָחַק

maḥak

מָחֲקָה

maḥaka

מַחקנוּ

maḥaknu

מָחַקתֶּם

maḥaktem

מָחַקתֶּן

maḥakten

מַחֲקוּ

maḥaku

(x) erased
hollow רַצתּי

ratzti

רַצתָּ

ratzta

רַצתּ

ratzt

רָץ

ratz

רָצָה

ratza

רַצנוּ

ratznu

רַצתֶּם

ratztem

רַצתֶּן

ratzten

רָצוּ

ratzu

(x) ran
nif'al guttural נִמחַקתּי

nimḥakti

נִמחַקתָּ

nimḥakta

נִמחַקתּ

nimḥakt

נִמחַק

nimḥak

נִמחֲקָה

nimḥaka

נִמחַקנוּ

nimḥaknu

נִמחַקתֶּם

nimḥaktem

נִמחַקתֶּן

nimḥakten

נִמחֲקוּ

nimḥaku

(x) was erased
hollow נִצּודתּי

nitzodti

ניצּודתָּ

nitzodta

ניצּודתּ

nitzodt

ניצּוד

nitzod

ניצּודָה

nitzoda

ניצּודנוּ

nitzodnu

ניצּודתֶּם

nitzodtem

ניצּודתֶּן

nitzodten

ניצּודוּ

nitzodu

(x) was hunted
pi'el guttural תֵיאַרתּי

tearti

תֵיאַרתָּ

tearta

תֵיאַרתּ

teart

תֵיאֵר

teer

תֵיאֲרָה

teara

תֵיאַרנוּ

tearnu

תֵיאַרתֶּם

teartem

תֵיאַרתֶּן

tearten

תֵיאֲרוּ

tearu

(x) described
het ח שֹיחַקתּי

siḥakti

שֹיחַקתָּ

siḥakta

שֹיחַקתּ

siḥakt

שֹיחֵק

siḥek

שֹיחֲקָה

siḥaka

שֹיחַקנוּ

siḥaknu

שֹיחַקתֶּם

siḥaktem

שֹיחַקתֶּן

siḥakten

שֹיחֲקוּ

sihaku

(x) played
resh ר עֵירַבתּי

'eravti

עֵירַבתָּ

'eravta

עֵירַבתּ

'eravt

עֵירֵב

'erev

עֵירבָה

'erva

עֵירַבנוּ

'eravnu

עֵירַבתֶּם

'eravtem

עֵירַבתֶּן

'eravten

עֵירבוּ

'ervu

(x) involved
pu'al guttural תואַרתּי

toarti

תואַרתָּ

toarta

תואַרתּ

toart

תואַר

toar

תואֲרָה

toara

תואַרנוּ

to'ar

תואַרתֶּם

toartem

תואַרתֶּן

toarten

תואֲרוּ

to'aru

(x) is described
het ח שֹוּחַקתּי

suḥakti

שֹוּחַקתָּ

suḥakta

שֹוּחַקתּ

suḥakt

שֹוּחַק

suḥak

שֹוּחֲקָה

suḥaka

שֹוּחַקנוּ

suḥaknu

שֹוּחַקתֶּם

soḥaktem

שֹוּחַקתֶּן

soḥakten

שֹוּחֲקוּ

suḥaku

(x) was played
resh ר עורַבתּי

'oravti

עורַבתָּ

'oravta

עורַבתּ

'oravt

עורַב

'orav

עורבָה

'orva

עורַבנוּ

'oravnu

עורַבתֶּם

'oravtem

עורַבתֶּן

'oravten

עורבוּ

'orvu

(x) was involved
hif'il hollow הֵגַתּי

hegafti

הֵגַפתָּ

hegafta

הֵגַפתּ

hegaft

הֵגיף

hegif

הֵגיפָה

hegifa

הֵגַפנוּ

hegafnu

הֵגַפתֶּם

hegaftem

הֵגַפתֶּן

hegaften

הֵגיפוּ

hegifu

(x) shut
huf'al hollow הוּגַפתּי

hugafti

הוּגַפתָּ

hugafta

הוּגַפתּ

hugaft

הוּגַף

hugaf

הוּגפָה

hugfa

הוּגַפנוּ

hugafnu

הוּגַפתֶּם

hugaftem

הוּגַפתֶּן

hugaften

הוּגפוּ

hugfu

(x) was shut
hitpa'el guttural הִתקַלַּחתּי

hitkalaḥti

התּקלַּחתָּ

hitkalaḥta

הִתקַלַּחתּ

hitkalaḥt

הִתקַלֵּחַ

hitkaleaḥ

הִתקַלּחָה

hitkalḥa

הִתקַלַּחנוּ

hitkalaḥnu

הִתקַלַּחתֶּם

hitkalaḥtem

הִתקַלַּחתֶּן

hitkalaḥten

הִתקַלּחוּ

hitkalḥu

(x) took a shower
alef א הִתקַנֵּאתי

hitkane'ti

הִתקַנֵּאתָ

hitkane'ta

הִתקַנֵּאת

hitkane't

הִתקַנֵּא

hitkane'

הִתקַנּאָה

hitkan'a

הִתקַנֵּאנוּ

hitkane'nu

הִתקַנֵּאתֶם

hitkane'tem

הִתקַנֵּאתֶן

hitkane'ten

הִתקַנּאוּ

hitkan'u

(x) got jealous
3rd letter weak
pa'al hollow בָניתי

baniti

בָניתָ

banita

בָנית

banít

בָנָה

bana

בָנתָה

banta

בָנינוּ

baninu

בָניתֶם

banitem

בָניתֶן

baniten

בָנוּ

banu

(x) built
alef א מָצָאתי

matza'ti

מָצָאתָ

matza'ta

מָצָאת

matza't

מָצָא

matza'

מָצאָה

matz'a

מָצָאנוּ

matza'nu

מָצָאתֶם

matza'tem

מָצָאתֶן

matza'ten

מָצאוּ

matz'u

(x) found
nif'al hollow נבניתי

nivneyti

נִבנֵיתָ

nivneyta

נִבנֵית

nivneyt

נִבנָה

nivna

נִבנתָה

nivn'ta

נִבנֵינוּ

nivneynu

נִבנֵיתֶם

nivneytem

נִבנֵיתֶן

nivneyten

נִבנוּ

nivnu

(x) was built
alef א נִמצאֵתי

nimtze'ti

נִמצֵאתָ

nimtze'ta

נִמצֵאת

nimtze't

נִמצָא

nimtza'

נִמצאָה

nimtz'a

נִמצֵאנוּ

nimtze'nu

נִמצֵאתֶם

nimtze'tem

נִמצֵאתֶן

nimtze'ten

נִמצאוּ

nimtz'u

(x) was at
pi'el guttural יידַעתּי

yida'ti

יידַּעתָּ

yida'ta

יידַּעתּ

yida't

יידֵּעַ

yidea'

יידּעָה

yid'a

יידַענוּ

yida'nu

יידַּעתֶּם

yid'atem

יידַּעתּן

yida'ten

יידּעוּ

yid'u

(x) informed
hollow ניסּיתי

nisiti

ניסּיתָ

nisita

ניסּית

nisit

ניסָּה

nisa

ניסּתָה

nista

ּניסּינו

nisinu

ניסּיתֶם

nisitem

ניסּיתֶן

nisiten

ּניסּו

nisu

(x) tried
alef א מִילֵּאתי

mile'ti

מִילֵּאתָ

mile'ta

מִילֵּאת

mile't

מִילֵּא

mile'

מִילּאָה

mil'a

מִילֵּאנוּ

mile'nu

מִילֵּאתֶם

mile'tem

מִילֵּאתן

mile'ten

מִילּאוּ

mil'u

(x) filled
pu'al guttural יֻודַעתּי

yuda'ti

יֻודַעתָּ

yuda'ta

יֻודַעתּ

yuda't

יֻודַּע

yuda'

יֻודּעָה

yud'a

יֻודַענוּ

yuda'nu

יֻודַעתֶּם

yuda'tem

יֻודַעתֶּן

yuda'ten

יֻודּעוּ

yud'u

(x) was informed
hollow נוּסֵּיתי

nuseyti

נוּסֵּיתָ

nuseyta

נוּסֵּית

nuseyt

נוּסָּה

nusa

נוּסּתָה

nusta

נוּסֵּינוּ

nuseynu

נוּסֵּיתֶם

nuseytem

נוּסֵּיתֶן

nuseyten

נוּסּוּ

nusu

(x) was tried
alef א מֻולֵּאתי

mule'ti

מֻולֵּאתָ

mule'ta

מֻולֵּאת

mule't

מֻולָּא

mule'

מֻולּאָה

mul'a

מֻולֵּאנוּ

mule'nu

מֻלֵּאתֶם

mule'tem

מֻולֵּתֶן

mule'ten

מֻולּאוּ

mul'u

(x) was filled
hif'il guttural הִפרַעתּי

hifra'ti

הִפרַעתָּ

hifra'ta

הִפרַעתּ

hifra't

הִפריעַ

hifria'

הִפריעָה

hifri'a

הִפרַענוּ

hifra'nu

הִפרַעתֶּם

hifra'tem

הִפרַעתֶּן

hifra'ten

הִפריעוּ

hifri'u

(x) disturbed
hollow הִשקֵיתי

hishkeyti

הִשקֵיתָ

hishkeyta

הִשקֵית

hishkeyt

הִשקָה

hishka

הִשקתָה

hisk'ta

הִשקֵינוּ

hishkeynu

הִשקֵיתֶם

hishkeytem

הִשקֵיתֶן

hishketyen

הִשקוּ

hishku

(x) watered
alef א הִקפֵאתי

hikpe'ti

הִקפֵאתָ

hikpe'ta

הִקפֵאת

hikpe't

הִקפיא

hikpi

הִקפיאָה

hikpia

הִקפֵאנוּ

hikpe'nu

הִקפֵאתֶם

hikpe'tem

הִקפֵאתֶן

hikpe'ten

הִקפיאוּ

hikpiu

(x) freezed
huf'al guttural הֻופרַעתּי

hufra'ti

הֻופרַעתָּ

hufra'ta

הֻפרַעתּ

hufra't

הֻופרַע

hufra'

הֻופרעָה

hufr'a

הֻופרַענוּ

hufra'nu

הֻופרַעתֶּם

hufra'tem

הֻופרַעתֶּן

hufra'ten

הֻופרעוּ

hufr'u

(x) was disturbed
hollow הֻושקֵיתי

hushkeyti

הֻושקֵיתָ

hushkeyta

הֻושקֵית

hushkeyt

הֻושקָה

hushka

הֻושקתָה

hushk'ta

הֻושקֵינוּ

hushkeynu

הֻושקֵיתֶם

huskeytem

הֻושקֵיתן

hushkeyten

הֻושקוּ

hushku'

(x) was watered
alef א הֻוקפֵאתי

hukpe'ti

הֻוקפֵאתָ

hukpe'ta

הֻוקפֵאת

hukpe't

הֻוקפָא

hukpa

הֻוקפאָה

hukp'a

הֻוקפֵאנוּ

hukpe'nu

הֻוקפֵאתֶם

hukpe'tem

הֻוקפֵאתֶן

hukpe'ten

הֻוקפאוּ

hukp'u

(x) froze
hitpa'el guttural הִתנַפַּחתּי

hitnapaḥti

הִתנַפַּחתָּ

hitnapaḥta

הִתנַפַּחתּ

hitnapaḥt

הִתנַפֵחַ

hitnapeaḥ

הִתנַפּחָה

hitnapḥa

הִתנַפַּחנוּ

hitnapaḥnu

הִתנַפַּחתֶּם

hitnapaḥtem

הִתנַפּחַתֶּן

hitnapaḥten

הִתנַפּחוּ

hitnapḥu

(x) swelled
hollow הִתעַלֵּיתי

hit'aleyti

הִתעַלֵּיתָ

hit'aleyta

הִתעַלֵּית

hit'aleyt

הִתעַלָּה

hit'ala

הִתעַלּתָה

hit'alta

הִתעַלֵּינוּ

hit'aleynu

הִתעַלֵּיתֶם

hit'aleytem

הִתעַלֵּיתֶן

hit'aleyten

הִתעַלֵּינוּ

hit'aleynu

(x) outdid
alef א הִתפַלֵּאתי

hitpale'ti

הִתפַלֵּאתָ

hitpale'ta

הִתפַלֵּאת

hitpale't

הִתפַלֵּא

hitpale'

הִתפַלּאָה

hitpal'a

התפַלֵּאנוּ

hitpale'nu

הִתפַלֵּאתֶם

hitpale'tem

הִפַלֵּאתֶן

hitpale'ten

הִתפַלּאוּ

hitpal'u

(x) was surprised
Other weak roots
nif'al repeat נסַבּותּי

n'saboti

נסַבּותָּ

n'sabota

נסַבּותּ

n'sabot

נָסַב

nasav

נָסַבָּה

násaba

נסַבּונוּ

n'sabonu

נסַבּותֶּם

n'sabotem

נסַבּותֶּן

n'saboten

נָסַבּוּ

násabu

(x) surrounded
hif'al repeat הֵגַנתּי

heganti

הֵגַנתָּ

heganta

הֵגַנתּ

hegant

הֵגֵן

hegen

הֵגֵנָּה

hegena

הֵגַנּוּ

heganu

הֵגַנתֶּם

hegantem

הֵגַנתֶּן

heganten

הֵגֵנּו

hegenu

(x) defended
huf'al repeat הוּגַנתּי

huganti

הוּגַנתָּ

huganta

הוּגַנתּ

hugant

הוּגַן

hugan

הוּגַנָּה

hugana

הוּגַנּוּ

huganu

הוּגַנּתֶּם

hugantem

הוּגַנתֶּן

huganten

הוּגַנּוּ

huganu

(x) was defended

The forms כתבתם and כתבתן (among other pa'al second person plural forms) used to be pronounced as כתַבתֶּם ktavtem and כתַבתֶּן ktavten (respectively), but this is rare in Modern Hebrew.

Note that the past and present inflections of the third-person singular nif'al were historically pronounced with different vowels in the final syllable—the past/perfect with patachַ  /aː/), and the present/participle with kamats gadolָ  /ɔː/). In Modern Hebrew, both of these vowels have merged to /a/, and the two verb forms now are pronounced the same.

Past ParticipleEdit

Present participles are the same as present tense forms, as the Modern Hebrew present tense comes from a present participle form. Not all past participles shown here correspond to an existent adjective or one congruent to the verb's meaning; the ones shown here are just examples.

Past participles are formed according to the tables shown below. The past participle is also commonly used as an adjective (similar to English), and is inflected for number and gender. The passive and reflexive binyans hitpa'el, nif'al, pu'al, and hif'il lack passive participles. Pa'al verbs that have a nif'al form corresponding to its passive voice use the pa'al participle and nif'al present to indicate different states of completion.

The pa'al past participle indicates an action is completely done:

  • הַסְּפָרִים כְּתוּבִים /(h)a.sfaˈʁim ktuˈvim/ ("the books are written")

The nif'al present tense indicates that the action is still being done:

  • הַסְּפָרִים נִכְתָּבִים /(h)a.sfaˈʁim niχtaˈvim/ ("the books are being written")

As shown below, pi'el and hif'il past participles use the present tense of the passive forms pu'al and huf'al, respectively.

Strong Past ParticipleEdit

Binyan Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
pa'al כתוב katuv כתובה ktuva כתובים ktuvim כתובות ktuvot written
pi'el מחופש meḥupas מחופשת meḥupeset מחופשים meḥupasim מחופשות meḥupasot sought out
hitpa'el מושלם mushlam מושלמת mushlemet מושלמים mushlamim מושלמות mushlamot completed

Weak Past ParticipleEdit

Binyan Type Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
1st letter weak
pa'al guttural אכול akhul אכולה akhula אכולים akhulim אכולות akhulot eaten
hif'il hollow מובל muval מובלת muvelet מובלים muvalim מובלות muvalot led
nun נ מופל mupal מופלת mupelet מופלים mupalim מופלות mupalot knocked down
2nd letter weak
pi'el guttural, resh ר מבורך mevorakh מבורכת mevorekhet מבורכים mevorakhim מבורכות mevorakhot blessed
hif'il hollow מוכן mukhan מוכנה mukhana מוכנים mukhanim מוכנות mukhanot prepared
3rd letter weak
pa'al guttural שלוח shaluaḥ שלוחה shluḥa שלוחים shluḥim שלוחות shluḥot sent
hollow שתוי shatuy שתויה shtuya שתוים shtuyim שתויות shtuyot drunk
pi'el guttural מיודע meyuda' מיודעת meyuda'at מיודעים m'yuda'im מיודעות meyuda'ot informed
hollow מגולה megule מגולה megula מגולים megulim מגולות megulot discovered
hif'il guttural מורשע mursha' מורשעת mursha'at מורשעים mursha'im מורשעות mursha'ot found guilty
hollow מורבה murbe מורבית murbeyt מורבים murbim מורבות murbot increased
Other weak roots
pi'el repeat מבודד mevudad מבודדת mevudedet מבודדים mevudadim מבודדות mevudadot isolated
hif'il repeat מוסב musav מוסבה musaba מוסבים musabim מוסבות musabot changed

Future Tense/ Imperative MoodEdit

Future TenseEdit

A verb in the future tense (עָתִיד /(ʔ)aˈtid/) inflects for person, number, and gender; which is expressed by adding prefixes to stems shown below. The second-person singular masculine and third-person singular feminine forms are identical for all verbs in the future tense. Historically, there have been separate feminine forms for the second and third person plural (shown in italics on the table). These are still occasionally used today (most often in formal settings); however, in everyday speech, most use the historically masculine plural for both genders.

Strong Future TenseEdit

Binyan Singular Plural Meaning
1st Person 2nd Person 3rd Person 1st Person 2nd Person 3rd Person
M. F. M. F. M. F. M. F.
pa'al אֶזכּור

ezkor

תִזכּור

tizkor

תִזכּרי

tizk'ri

יִזכּור

yizkor

תִּזכּור

tizkor

נִזכּור

nizkor

תִזכּרוּ

tizk'ru

תִזכּורנָה

tizkorna

יִזכּרוּ

yizk'ru

תִזכּורנָה

tizkorna

(x) will remember
nif'al אֶפַּרֵד

epared

תיפַּרֵד

tipared

תיפַּרדי

tipardi

ייפַּרֵד

yipared

תיפַּרֵד

tipared

ניפַּרֵד

nipared

תיפַּרדוּ

tipardu

תיפַּרֶדנָה

tiparedna

יִיפַּרדוּ

yipardu

תיפַּרֶדנָה

tiparedna

(x) will separate
pi'el אֲחַפֵּשֹ

aḥapes

תחַפֵשֹ

t'ḥapes

תחַפּשֹי

t'ḥapsi

יחַפֵּשֹ

y'ḥapes

תחַפֵּשֹ

t'ḥapes

נחַפֵּשֹ

n'ḥapes

תחַפּשֹוּ

t'ḥapsu

תחַפֶּשֹנָה

t'ḥapesna

יחַפּשֹוּ

y'ḥapsu

תחַפֶּשֹנָה

t'ḥapesna

(x) will seek
pu'al אֲחֻופַּשֹ

aḥupas

תחֻופַּשֹ

t'ḥupas

תחֻופּשֹי

t'ḥupsi

יחֻופַּשֹ

y'ḥupas

תחֻופַּשֹ

t'ḥupas

נחֻופַּשֹ

n'ḥupas

תחֻופַּשֹוּ

t'ḥupsu

תחֻופַּשֹנָה

t'ḥupasna

יחֻופּשֹוּ

y'ḥupsu

תחֻופַּשֹנָה

t'ḥupasna

(x) will be sought
hif'il אַרגיש

argish

תַרגיש

targish

תַרגישי

targishi

יַרגיש

yargish

תַרגיש

targish

נַרגיש

nargish

תַרגישוּ

targishu

תַרגֶשנָה

targeshna

יַרגישוּ

yargishu

תַרגֶשנָה

targeshna

(x) will feel
huf'al אֻורגַש

urgash

תֻורגַש

turgash

תֻורגשי

turg'shi

יֻורגַש

yurgash

תֻורגַש

turgash

נֻורגַש

nurgash

תֻורגשוּ

turg'shu

תֻורגַשנָה

turgashna

יֻורגשוּ

yurg'shu

תֻורגַשנָה

turgashna

(x) will be felt
hitpa'el אֶתחַפֵּשֹ

etḥapes

תִתחַפֵּשֹ

titḥapes

תִתחַפּשֹי

titḥapsi

יִתחַפֵּשֹ

yitḥapes

תִתחַפֵּשֹ

titḥapes

נִתחַפֵּשֹ

nitḥapes

תִתחַפּשֹוּ

titḥapsu

תִתחַפֶּשֹנָה

titḥapesna

יִתחַפּשֹוּ

yitḥapsu

תִתחַפֶּשֹנָה

titḥapesna

(x) will dress as

As in the past tense, personal pronouns are not strictly necessary in the future tense, as the verb forms are sufficient to identify the subject, but they are frequently used.

Imperative MoodEdit

All imperatives are only used in affirmative commands, and in predominantly formal contexts. Negative commands use the particle אַל /al/ followed by the corresponding future-tense form; as לא and a future tense negates the declaration not the command (contrast "don't do it" with "[you] won't do it"). The passive binyanim pu'al and huf'al do not have imperatives.

In informal speech, the future tense (shown above) is commonly used for affirmative commands, to avoid the implication of being demanding. So, for example, תִּפְתַּח /tifˈtaħ/ can mean either "you will open" or "would you open" (masculine, singular). In Hebrew, as in English, the more formal way to avoid the implication of commanding is to use the word "please" (בְּבַקָּשָׁה /beva'kaʃa/) with the imperative.

Strong ImperativesEdit

Binyan Singular Plural Meaning
M. F. M F.
pa'al זכור zkhor זִכרי zikhri ּזִכרו zikhru זכורנָה zkhorna remember!
nif'al היפַּרֵד hipared הִיפַּרדי hipardi ּהיפַּרדו hipardu היפַּרֶדנָה hiparedna separate!
pi'el סַייֵם sayem סַיימי saymi ּסַיימו saymu סַייֶמנָה sayemna finish!
hif'il הַרגֵש hargesh הַרגישי hargishi הַרגישוּ hargishu הַרגֶשנָה hargeshna feel!
hitpa'el הִסתַּייֵם histayem הִסתּיימי histaymi הִיסתַּיימוּ histaymu הִסתַּייֶמנָה histayemna be finished!

Weak ImperativesEdit

Binyan Weak Letter Singular Plural Meaning
M. F. M. F.
1st letter weak
pa'al guttural עֲצור 'atsor עִצרי 'itsri ּעִצרו 'itsru עֲצורנָה 'atsorna stop!
hollow צור tsor צרי tsri ּצרו tsru צורנָה tsorna create!
alef א אֱכול ekhol אִכלי ikhli ּאִיכלו ikhlu אֱכולנָה ekholna eat!
nif'al guttural הֵיאַכֵל heakhel הֵיאַכלי heakhli ּהֵיאַכלו heakhlu הֵיאַכֶלנָה heakhelna be eaten!
hollow היווַצֵר hivatser היווַצרי hivatsri ּהיווַצרו hivatsru היווַצֶרנָה hivatserna be created!
hif'il guttural הַאֲזֵן haazen הַאֲזיני haazin ּהַאֲזינו haazinu הַאֲזֶננָה haazenna listen!
hollow הובֵל hovel הובילי hovili ּהובילו hovilu הובֶלנָה hovelna lead!
nun נ הַבֵּט habet הַבּיטי habiti הַבּיטוּ habitu הַבֶּטנָה habetna look!
2nd letter weak
pa'al guttural שאַל sheal שַאֲלי shaali ּשַאֲלו shaalu שאַלנָה shealna ask!
hollow צוּד tzud צוּדי tzudi ּצוּדו tzudu צודנָה tzodna hunt!
nif'al guttural הישַּאֵל hishael הישַּאֲלי hishaali ּהישּאֲלו hishaalu הישַּאֶלנָה hishaelna be asked!
hollow היצּוד hitzod היצּודי hitzodi ּהיצּודו hitzodu היצּודנָה hitzodna be hunted!
pi'el guttural נַעֵר na'er נַעֲרי na'ari ּנַעֲרו na'aru נַעֶרנָה na'erna shake!
hif'il hollow הָבֵן haven הֲביני havini ּהֲבינו havinu הַביננָה havinna understand!
hitpa'el guttural הִתנַעֵר hitna'er הִתנַעֲרי hitna'ari הִתנַעֲרוּ hitna'aru הִתנַעֶרנָה hitna'erna shake off!
3rd letter weak
pa'al guttural שלַח shlaḥ שִלחי shilḥi ּשִלחו shilḥu שלַחנָה shlaḥna send!
hollow בנֶה bne בני bni ּבנו bnu בנֵינָה bneyna build!
alef א קרָא kra' קִראי kir'i ּקִראו kir'u קרָאנָה kra'na read!
nif'al guttural הישַּלֵחַ hishaleaḥ הישַּלחי hishalḥi ּהישַּלחו hishalḥu הִישַּלַחנָה hishalaḥna be sent!
hollow היבַּנֶה hibane היבַּני hibani היבַּנוּ hibanu היבַּנֵינָה hibaneyna be built!
alef א הימַּצֵא himatze' הימַּצאי himatz'i ּהימַּצאו himatz'u הִימַּצֵאנָה himatze'na be at!
pi'el guttural שַגֵּעַ shagea' שַגּעי shag'i ּשַגּעו shag'u שַגַּענָה shaga'na drive crazy!
hollow גַלֶּה gale גַלּי gali ּגַלּו galu גַלּינָה galina discover!
hif'il guttural הַבטֵחַ havteaḥ הַבטיחי havtiḥi ּהַבטיחו havtiḥu הַבטַחנָה havtaḥna promise!
hollow הַרבֶּה harbe הַרבּי harbi ּהַרבּו harbu הַרבֵּינָה harbeyna increase!
hitpa'el guttural הִשתַּגֵּעַ hishtagea' הִשתַּגּעי hishtag'i הִשתַּגּעוּ hishtag'u הִשתּגַּענָה hishtaga'na go crazy!
hollow הִתגַּלֶּה hitgale הִתגַּלּי hitgali הִתּגַּלּוּ hitgalu הִתגַלּינָה hitgalina emerge!
Other weak roots
pa'al repeat סוב sov סובּי sobi ּסובּו sobu סובנָה sovna spin!
nif'al repeat היסַּב hisav היסַּבּי hisabi ּהיסַּבּו hisabu היסַּבנָה hisavna surround!
pi'el repeat פוצֵץ potzetz פוצצי potztzi ּפוצצו potztzu פוצֶצנָה potzetzna blow up!
pu'al repeat הגֵן hagen הַגֶנּי hageni ּהַגֶנּו hagenu הַגֶננָה hagenna protect!
hitpa'el repeat הִתפּוצֵץ hitpotzetz הִתפּוצצי hitpotztzi ּהִתפּוצצו hitpotztzu הִתפּוצֶצנָה hitpotzetzna explode!

The infinitive can also be used as a "general imperative" when addressing nobody in particular (i.e., on signs, or when giving general instructions, to children, or large groups); so "נָא לֹא לִפְתֹּחַ" /na lo lifˈtoaħ/ means "please do not open".

There also once were cohortative forms for the first person, and jussive forms for the imperative third person, but this is now obsolete.

InfinitiveEdit

Infinitives (שמות הפועל /ʃmot‿a'po.(ʔ)al/ shmot hapo'al) in Modern Hebrew are formed by adding the prefix -ל, meaning "to, for", as if it were a future tense prefix. Older forms of Hebrew did not always add the prefix, and instead changed the vowels accordingly; but this is largely obsolete in modern usage. The passive binyans pu'al and huf'al do not have infinitives.

Strong InfinitivesEdit

Binyan Infinitive Meaning
pa'al לבדוק livdok to check
nif'al להיבדק lehibadek to be checked
pi'el לסיים lesayem to finish
hif'il להרגיש lehargish to feel
hitpa'el להסתיים lehistayem to be finished

Weak InfinitivesEdit

Binyan Type Infinitive Meaning
1st letter weak
pa'al guttural לחלום laḥlom to dream
hollow ליצור litsor to create
alef א לאכול leekhol to eat
nun נ לטור litor to begrudge
nif'al guttural להיאכל leheakhel to be eaten
hollow להיוצר lehivatzer to be created
hif'il guttural להאזין lehaazin to listen
hollow להוריש lehorish to bequeath
nun נ להביט lehabit to look
2nd letter weak
pa'al hollow לצוד latzud to hunt
nif'al hollow להיצוד lehitzod to be hunted
hif'il hollow להגיב lehagiv to react
3rd letter weak
pa'al guttural לפתוח liftoaḥ to open
hollow לבנות livnot to build, develop
nif'al guttural להישמע lehishama' to be heard
hollow להידחות lehidaḥot to be delayed
pi'el guttural לשגע leshagea' to drive crazy
hollow לגלות legalot to discover
hif'il guttural להמליח lehamliaḥ to salt
hollow להרבות l'harbot to increase
hitpa'el guttural להשתגע lehishtagea' to go crazy
hollow להתגלות lehitgalot to emerge
Other weak roots
pi'el repeat לפוצץ lefotzetz to blow up
hif'il repeat להגן lehagen to protect
hitpa'el repeat להתפוצץ lehitpotzetz to explode

Action Noun (Gerund)Edit

Gerunds or action nouns (שמות פעולה /ʃmot pe.(ʔ)u'la/ shmot pe'ula), are nouns derived from a verb's action. As such, they inflect for number. In Hebrew, gerunds are formed using a specific pattern shown in the table below. Hebrew gerunds cannot be used as adjectives, unlike in English. The passive binyans pu'al and huf'al lack gerunds.

Not all gerunds shown here correspond to an attested noun or a noun with a meaning congruent to the verb's, the ones displayed here are examples of regular formation.

Strong GerundsEdit

Binyan Singular Plural Meaning
pa'al כתיבה ktiva כתיבות ktivot writing
nif'al היפרדות hipardut היפרדויות hiparduyot separation
pi'el חיפוש ḥipus חיפושים ḥipusim search
hif'il השלמה hashlama השלמות hashlamot completion
hitpa'el התחפשות hitḥapsut התחפשויות hitḥapsuyot masquerade

Weak GerundsEdit

Binyan Type Singular Plural Meaning
1st letter weak
pa'al guttural אגירה agira אגירות agirot collection
nif'al guttural היאגרות heagrut הֵיאגרויות heagruyot being collected
hollow היוצרות hivatzrut היוצרויות hivatzruyot being created
hif'il guttural העדפה ha'adafa העדפות ha'adafot preference
hollow הובלה hovala הובלות hovalot leading
het ח החלטה haḥlata החלטות haḥlatot selection
nun נ הפלה hapala הפלות hapalot drop; miscarriage
2nd letter weak
pa'al hollow דירה dira דירות dirot apartment
nif'al guttural הישאלות hishaalut הישאלויות hishaaluyot being asked
hollow הילושות hiloshut הילושויות hiloshuyot being kneaded
pi'el alef/ayin/resh א\ע\ר תיאור teur תיאורים teurim description
hif'il hollow הגבה hagava הגבות hagavot reaction
hitpa'el guttural התנהגות hitnahagut התנהגויות hitnahaguyot behavior
3rd letter weak
pa'al hollow שתייה shtiya שתיות shtiyot drink
nif'al hollow היבנות hibanut היבנויות hibanuyot being built
pi'el guttural סיפוח sipuaḥ סיפוחים sipuḥim annexation
hollow גילוי giluy גילוים giluyim discovery
hif'il hollow הרבייה harbaya הרבייות harbayot increase
hitpa'el hollow התגלות hitgalut התגלויות hitgaluyot emergence
Other weak roots
hif'il repeat הצלה hatzala הצלות hatzalot shading

Auxiliary VerbsEdit

Modern Hebrew has an analytic conditional~past-habitual mood expressed with the auxiliary היה /(h)aˈja/ haya, usually meaning "to be". It is conjugated like a past tense verb but placed before present tense conjugations of the affected verb.

See alsoEdit

BibliographyEdit

  • Academy Decisions: Grammar, chapter 3, for the Academy of the Hebrew Language's decisions on the conjugations of less common verb patterns
  •   Gesenius' Hebrew Grammar, §38 ff.
  • Ornan, Uzzi (2003). The Final Word: Mechanism for Hebrew Word Generation (in Hebrew). Haifa University.

External linksEdit