Open main menu

2009 European Race Walking Cup

The 8th edition of the European Race Walking Cup took place in the French city of Metz on Sunday May 24, 2009.

2009 European Race Walking Cup
2009 european cup race walking poster.png
Organisers EAA
Edition 8th
Date May 24
Host city Metz, Lorraine, France France
Nations participating 26
Athletes participating 228
Races 5

Complete results were published.[1][2][3][4] The junior events are documented on the World Junior Athletics History webpages.[5] Medal winners were published on the Athletics Weekly website,[6]

Contents

TimetableEdit

Men's 50 km 08.00h
Men's 10 km Junior 09.00h
Women's 10 km Junior 10.00h
Women's 20 km 13.30h
Men's 20 km 15.30h

MedallistsEdit

Event Gold Silver Bronze
Men
20 km    Giorgio Rubino (ITA) 1:24:06   Ivano Brugnetti (ITA) 1:24:54   Jean-Jacques Nkouloukidi (ITA) 1:25:07
50 km    Denis Nizhegorodov (RUS) 3:42:47   Jesús Ángel García (ESP) 3:46:27   Yuriy Andronov (RUS) 3:49:09
10 km Junior   Stanislav Yemelyanov (RUS) 41:22   Valeriy Filipchuk (RUS) 41:46   Veli-Matti Partanen (FIN) 41:55
Women
20 km    María Vasco (ESP) 1:32:53   Anisya Kirdyapkina (RUS) 1:33:28   Kristina Saltanovič (LTU) 1:34:17
10 km Junior   Tatyana Mineyeva (RUS) 44:16   Adriana Turnea (ROU) 46:32   Antonella Palmisano (ITA) 46:48
Team (Men)
20 km   Italy 6 pts   Spain 30 pts   Poland 40 pts
50 km   Russia 8 pts   Spain 13 pts   Italy 38 pts
10 km Junior   Russia 3 pts   Poland 13 pts   Germany 15 pts
Team (Women)
20 km   Russia 14 pts   Spain 18 pts   Slovakia 72 pts
10 km Junior   Italy 10 pts   France 11 pts   Romania 12 pts

AbbreviationsEdit

  • All times shown are in hours:minutes:seconds
DNS did not start
NM no mark
WR world record
WL world leading
AR area record
NR national record
PB personal best
SB season best

Men's resultsEdit

20 km walkEdit

Rank Athlete Time Note
    Giorgio Rubino (ITA) 1:24:06
    Ivano Brugnetti (ITA) 1:24:54 SB
    Jean-Jacques Nkouloukidi (ITA) 1:25:07
4   Robert Heffernan (IRL) 1:25:21 SB
5   Pyotr Trofimov (RUS) 1:25:50
6   Juan Manuel Molina (ESP) 1:25:58
7   Rafał Augustyn (POL) 1:26:06
8   Yohann Diniz (FRA) 1:26:59 SB
9   Matej Tóth (SVK) 1:27:29
10   Jarkko Kinnunen (FIN) 1:27:43
11   Francisco Arcilla (ESP) 1:28:24
12   Matteo Giupponi (ITA) 1:28:47
13   Miguel Ángel López (ESP) 1:29:23
14   Ivan Losyev (UKR) 1:30:00
15   Ruslan Dmytrenko (UKR) 1:30:50
16   Dawid Tomala (POL) 1:30:56
17   Rafal Sikora (POL) 1:31:00
18   Antonin Boyez (FRA) 1:31:11
19   Andrey Ruzavin (RUS) 1:31:28 SB
20   Pedro Isidro (POR) 1:31:54
21   Bertrand Moulinet (FRA) 1:32:11
22   Alexandros Papamihail (GRE) 1:33:31
23   Antón Kucmín (SVK) 1:33:55
24   Miloš Bátovský (SVK) 1:36:03
25   Luke Finch (GBR) 1:36:31
26   Milan Rízek (SVK) 1:36:39
27   Andrey Krivov (RUS) 1:38:18
28   Máté Helebrandt (HUN) 1:39:10
29   Damien Molmy (FRA) 1:39:57
30   Oleksandr Romanenko (UKR) 1:41:33
31   Dragos Neacsu (ROU) 1:42:37
32   Jacques van Bremen (NED) 1:43:06
33   Karel Ketner (CZE) 1:46:03 PB
DID NOT FINISH (DNF)
  Andriy Kovenko (UKR) DNF
  Recep Çelik (TUR) DNF
  Aleksandr Yargunkin (RUS) DNF
  Sérgio Vieira (POR) DNF
  João Vieira (POR) DNF
  António Pereira (POR) DNF
  Benjamin Kucinski (POL) DNF
  Trond Nymark (NOR) DNF
  Tautvydas Žekas (LTU) DNF
  Vilius Mikelionis (LTU) DNF
  Tadas Šuškevičius (LTU) DNF
  Jamie Costin (IRL) DNF
  Theodoros Kefalopoulos (GRE) DNF
  Carsten Schmidt (GER) DNF
  Benjamín Sánchez (ESP) DNF
  Vitaly Talankou (BLR) DNF
  Andrei Talashka (BLR) DNF
  Olivier Colette (BEL) DNF
DISQUALIFIED (DSQ)
  Ato Ibáñez (SWE) DSQ
  Colin Griffin (IRL) DSQ
  André Höhne (GER) DSQ
  Lauri Lelumees (EST) DSQ
  Ivan Trotski (BLR) DSQ

Team (20 km Men)Edit

Place Country Points
    Italy 6 pts
    Spain 30 pts
    Poland 40 pts
4   France 47 pts
5   Russia 51 pts
6   Slovakia 56 pts
7   Ukraine 59 pts

50 km walkEdit

Rank Athlete Time Note
    Denis Nizhegorodov (RUS) 3:42:47 SB
    Jesús Ángel García (ESP) 3:46:27 SB
    Yuriy Andronov (RUS) 3:49:09 SB
4   Sergey Bakulin (RUS) 3:52:38 PB
5   Mikel Odriozola (ESP) 3:53:13 SB
6   José Alejandro Cambil (ESP) 3:53:31 SB
7   Donatas Škarnulis (LTU) 3:53:43 SB
8   Marco De Luca (ITA) 3:54:35 SB
9   Oleksiy Shelest (UKR) 3:55:19 SB
10   Augusto Cardoso (POR) 4:01:13 SB
11   Diego Cafagna (ITA) 4:01:47 SB
12   Konstadinos Stefanopoulos (GRE) 4:03:12 PB
13   Jorge Costa (POR) 4:04:10 SB
14   Eddy Riva (FRA) 4:04:46 SB
15   Dionísio Ventura (POR) 4:05:51 SB
16   Santiago Pérez (ESP) 4:08:17
17   Hervé Davaux (FRA) 4:10:13 SB
18   Vasilios Hrisikos (GRE) 4:11:30 PB
19   Fortunato D'Onofrio (ITA) 4:12:27 PB
20   Vjaceslavs Grigorjevs (LAT) 4:21:50 SB
21   Cédric Houssaye (FRA) 4:27:16 SB
22   László Novák (HUN) 4:38:56
23   Róbert Tubak (HUN) 4:45:47
24   Gyula Dudás (HUN) 4:53:58
DID NOT FINISH (DNF)
  Serhiy Budza (UKR) DNF
  Oleksiy Kazanin (UKR) DNF
  Andreas Gustafsson (SWE) DNF
  Bruno Grandjean (SUI) DNF
  Sergey Kirdyapkin (RUS) DNF
  Pedro Martins (POR) DNF
  Artur Brzozowski (POL) DNF
  Arnis Rumbenieks (LAT) DNF
  Ingus Janevics (LAT) DNF
  Dario Privitera (ITA) DNF
  Sébastien Biche (FRA) DNF
  Andrei Stepanchuk (BLR) DNF
DISQUALIFIED (DSQ)
  Taras Kozlyuk (UKR) DSQ
  Zoltán Czukor (HUN) DSQ
  Maik Berger (GER) DSQ
  Dan King (GBR) DSQ
  Dominic King (GBR) DSQ

Team (50 km Men)Edit

Place Country Points
    Russia 8 pts
    Spain 13 pts
    Italy 38 pts
4   Portugal 38 pts
5   France 52 pts
6   Hungary 69 pts

Junior 10 km walkEdit

Rank Athlete Time Note
    Stanislav Yemelyanov (RUS) 41:22
    Valeriy Filipchuk (RUS) 41:46
    Veli-Matti Partanen (FIN) 41:55 SB
4   Hagen Pohle (GER) 42:25
5   Wojciech Halman (POL) 42:29
6   Vito Di Bari (ITA) 42:35
7   Ihor Lyashchenko (UKR) 42:50
8   Tomasz Wiater (POL) 43:00
9   Riccardo Macchia (ITA) 43:13
10   Denis Strelkov (RUS) 43:29
11   Carl Dohmann (GER) 43:32
12   Adrian Błocki (POL) 43:58
13   Luís Alberto Amezcua (ESP) 44:11
14   Genadij Kozlovskij (LTU) 44:28
15   Viktor Holubnychyy (UKR) 44:33
16   Luís Lopes (POR) 44:51
17   Dzmitry Dziubin (BLR) 44:53
18   Yuriy Loktionov (UKR) 45:00
19   Aleh Sauchanka (BLR) 45:19
20   Perseus Karlström (SWE) 45:28
21   Pavel Schrom (CZE) 45:33
22   Victor Paloma (ESP) 45:57
23   Lukáš Gdula (CZE) 45:59
24   Mark O’Kane (GBR) 46:04
25   Mael Boulch (FRA) 46:10
26   Francisco Yuste (ESP) 46:11
27   Mert Atli (TUR) 46:12
28   Gerard Chmyznikov (LTU) 47:18
29   Roman Říha (CZE) 47:27
30   Dénes Papp (HUN) 47:49
31   Hugo Andrieu (FRA) 47:56
32   Ainar Veskus (EST) 48:00
33   Axel Gaborit (FRA) 48:22
34   Iiro Lehtoranta (FIN) 48:33
35   Máté Lalik (HUN) 48:42
36   Anders Hansson (SWE) 49:51
37   Niall Prendiville (IRL) 50:27
38   Viktor Markus (HUN) 50:55
39   Tom Bosworth (GBR) 52:01
  Ben Wears (GBR) DSQ
  Vincenzo Taliano (ITA) DSQ
  Håvard Haukenes (NOR) DSQ
  Kemal Gelecek (TUR) DSQ

Team (10 km Junior Men)Edit

Place Country Points
    Russia 3 pts
    Poland 13 pts
    Germany 15 pts
4   Italy 15 pts
5   Ukraine 22 pts
6   Spain 35 pts
7   Belarus 36 pts
8   Finland 37 pts
9   Lithuania 42 pts
10   Czech Republic 44 pts
11   France 56 pts
12   Sweden 57 pts
13   United Kingdom 63 pts
14   Hungary 65 pts

Women's resultsEdit

20 km walkEdit

Rank Athlete Time Note
    María Vasco (ESP) 1:32:53 SB
    Anisya Kirdyapkina (RUS) 1:33:28
    Kristina Saltanovic (LTU) 1:34:17
4   Olive Loughnane (IRL) 1:34:52 SB
5   Larisa Yemelyanova (RUS) 1:35:16
6   Beatriz Pascual (ESP) 1:35:28
7   Yelena Shumkina (RUS) 1:35:51
8   Sniazhana Yurchanka (BLR) 1:36:14
9   Evaggelia Xinou (GRE) 1:36:39
10   Vera Sokolova (RUS) 1:36:43
11   Julia Takács (ESP) 1:37:01
12   Katarzyna Kwoka (POL) 1:37:36
13   Ana Cabecinha (POR) 1:38:01
14   Marie Polli (SUI) 1:39:02
15   Claudia Stef (ROU) 1:39:10
16   Paulina Buziak (POL) 1:39:23
17   Rocío Florido (ESP) 1:39:40
18   Zuzana Malíková (SVK) 1:39:42
19   Karoliina Kaasalainen (FIN) 1:39:48 PB
20   Brigita Virbalyte (LTU) 1:40:41
21   Zuzana Schindlerová (CZE) 1:40:48
22   Nadiya Borovska (UKR) 1:41:15
23   Mária Gáliková (SVK) 1:41:54
24   Hanna Drabenia (BLR) 1:42:40
25   Ana Veronica Rodean (ROU) 1:44:17
26   Vira Zozulya (UKR) 1:44:47
27   Jo Jackson (GBR) 1:45:05
28   Lucie Pelantová (CZE) 1:45:52
29   Laura Polli (SUI) 1:46:58
30   Anne-Gaëlle Retout (FRA) 1:47:42
31   Mária Czaková (SVK) 1:48:52
32   Laura Reynolds (IRL) 1:49:24 SB
33   Katalin Varró (HUN) 1:50:37
34   Fabienne Chanfreau (FRA) 1:50:44
35   Andrea Kovács (HUN) 1:52:04
36   Eszter Gerendási (HUN) 1:54:08 SB
37   Olha Yakovenko (UKR) 1:55:27
38   Krisztina Kernács (HUN) 1:56:33
39   Sandra Mitrovic (FRA) 1:58:58
40   Corinne Henchoz (SUI) 2:04:47 SB
DID NOT FINISH (DNF)
  Nastassia Yatsevich (BLR) DNF
  Sabine Krantz (GER) DNF
  Maria Hatzipanayiotidou (GRE) DNF
  Sonata Milušauskaitė (LTU) DNF
  Neringa Aidietyte (LTU) DNF
  Agnieszka Dygacz (POL) DNF
  Katarzyna Golba (POL) DNF
  Susana Feitor (POR) DNF
  Anamaria Greceanu (ROU) DNF
  Lyudmyla Shelest (UKR) DNF
DISQUALIFIED (DSQ)
  Zhanna Halaunia (BLR) DSQ
  Inês Henriques (POR) DSQ
  Vera Santos (POR) DSQ
  Ana Maria Groza (ROU) DSQ

Team (20 km Women)Edit

Place Country Points
    Russia 14 pts
    Spain 18 pts
    Slovakia 72 pts
4    Switzerland 83 pts
5   Ukraine 85 pts
6   France 103 pts
7   Hungary 104 pts

Junior 10 km walkEdit

  • U-20 competition; only top three listed
Rank Athlete Time Note
    Tatyana Mineyeva (RUS) 44:16
    Adriana Turnea (ROU) 46:32
    Antonella Palmisano (ITA) 46:48 PB
4   Panayióta Tsinopoúlou (GRE) 48:25
5   Laurène Delon (FRA) 48:37
6   Emilie Menuet (FRA) 48:45
7   Federica Curiazzi (ITA) 48:48
8   Anita Kažemāka (LAT) 49:00
9   Sara Alonso (ESP) 49:24
10   Alexandra Gradinariu (ROU) 49:30
11   Berta Kriván (HUN) 50:12
12   Anna Mielcarek (POL) 50:22
13   Sandra Yerga (ESP) 50:55
14   Nadzeya Darazhuk (BLR) 51:06
15   Magdalena Jasińska (POL) 51:21
16   Kateryna Svitko (UKR) 51:36
17   Paula Martínez (ESP) 51:39
18   Charlyne Czychy (GER) 53:03
19   Halyna Yakovchuk (UKR) 53:10
20   Mikaela Löfbacka (FIN) 53:13
21   Claudia Bussu (ITA) 53:32
22   Elif Koç (TUR) 53:43
23   Marie Onno (FRA) 54:39
24   Fiona Dennehy (IRL) 55:11
25   Nikoletta Lada (GRE) 55:15
26   Agnė Klebauskaitė (LTU) 55:35
27   Emma Doherty (IRL) 55:54
28   Emma Prendiville (IRL) 57:13
29   Hulya Taser (TUR) 59:52
  Alina Matveyuk (BLR) DSQ
  Tatyana Kalmykova (RUS) DSQ
  Kseniya Trifonova (RUS) DSQ
  Anna Chernenko (UKR) DSQ

Team (10 km Junior Women)Edit

Place Country Points
    Italy 10 pts
    France 11 pts
    Romania 12 pts
4   Spain 22 pts
5   Poland 27 pts
6   Greece 29 pts
7   Ukraine 35 pts
8   Turkey 51 pts
9   Ireland 51 pts

ParticipationEdit

The participation of 228 athletes (140 men/88 women) from 26 countries is reported.[1]

ReferencesEdit

  1. ^ a b Europa Race Walking Cup 1996-2009 (PDF), Real Federación Española de Atletismo, retrieved August 3, 2013
  2. ^ Metz FRA 24 May Race walk, European Athletic Association, retrieved August 5, 2013
  3. ^ Coppa Europa 2009 Maschile - VIII Edizione - Metz (Fra) (PDF) (in Italian), Marcia Italiana, retrieved August 2, 2013[permanent dead link]
  4. ^ Coppa Europa 2009 Femminile - VIII Edizione - Metz (Fra) (PDF) (in Italian), Marcia Italiana, retrieved August 2, 2013[permanent dead link]
  5. ^ WORLD JUNIOR ATHLETICS HISTORY ("WJAH"), World Junior Athletics History ("WJAH"), retrieved August 5, 2013
  6. ^ World and Continental Race Walking Championships and Cups - EUROPEAN RACE WALKING CUP, Athletics Weekly, retrieved August 3, 2013

External linksEdit