1986 ICF Canoe Sprint World Championships

The 1986 ICF Canoe Sprint World Championships were held in Montreal, Quebec, Canada at the Notre Dame Island. This is also where the canoeing and rowing competitions for the 1976 Summer Olympics took place.

The men's competition consisted of six Canadian (single paddle, open boat) and nine kayak events. Three events were held for the women, all in kayak.

This was the 20th championships in canoe sprint.

Medal summaryEdit

Men'sEdit

CanoeEdit

Event Gold Time Silver Time Bronze Time
C-1 500 m   Olaf Heukrodt (GDR)   Aurel Macarencu (ROU)   Nikolai Buhalov (BUL)
C-1 1000 m   Aurel Macarencu (ROU)   Ivan Klementiev (URS)   Ivan Šabjan (YUG)
C-1 10000 m   Aurel Macarencu (ROU)   Ivan Šabjan (YUG)   Didier Hoyer (FRA)
C-2 500 m   Hungary
János Sarusi Kis
István Vaskuti
  Soviet Union
Viktor Reneisky
Aleksandr Kalnitzhenko
  East Germany
Ulrich Papke
Ingo Spelly
C-2 1000 m   Hungary
János Sarusi Kis
István Vaskuti
  Poland
Marek Łbik
Marek Dopierała
  West Germany
Wolfram Faust
Hartmut Faust
C-2 10000 m   Poland
Marek Łbik
Marek Dopierała
  Romania
Dumitru Betiu
Vasile Lehaci
  Denmark
Arne Nielsson
Christian Frederiksen

KayakEdit

Event Gold Time Silver Time Bronze Time
K-1 500 m   Jeremy West (GBR)   Zsolt Gyulay (HUN)   Igor Nagayev (URS)
K-1 1000 m   Jeremy West (GBR)   Ferenc Csipes (HUN)   Harry Nolte (GDR)
K-1 10000 m   Ferenc Csipes (HUN)   Bernard Brégeon (FRA)   Stanislav Boreyko (URS)
K-2 500 m   West Germany
Reiner Scholl
Thomas Pfrang
  Hungary
András Rajna
Attila Adrovicz
  Soviet Union
Viktor Pusev
Sergey Superata
K-2 1000 m   Romania
Daniel Stoian
Angelin Velea
  East Germany
André Wohllebe
Frank Fischer
  Australia
Kerry Grant
Steve Wood
K-2 10000 m   Hungary
Gábor Kulcsár
László Gindl
  Soviet Union
Sergey Korneyevez
Viktor Detkovskiy
  Romania
Daniel Stoian
Angelin Velea
K-4 500 m   East Germany
Andreas Stähle
Frank Fischer
André Wohllebe
Jens Fiedler
  Soviet Union
Aleksandr Matushenko
Sergey Kirsanov
Nikolay Zhersen
Viktor Denisov
  West Germany
Gilbert Schneider
Detlef Schmidt
Volker Kreutzer
Thomas Reineck
K-4 1000 m   Hungary
Ferenc Cspies
Zsolt Gyulay
László Fidel
Zoltán Kovács
  East Germany
Guido Behling
Hans-Jörg Bliesener
Jens Fiedler
Thomas Vaske
  Poland
Robert Chwialkoski
Kazimierz Krzyżański
Grzegorz Krawców
Wojciech Kurpiewski
K-4 10000 m   Soviet Union
Nikolay Oselez
Grigory Medvedev
Sergey Kislev
Aleksandr Akunichikov
  Romania
Ionel Constantin
Nicolae Feodoset
Ionel Letcae
Alexandru Dulau
  Hungary
Tibor Böjti
Tibor Helyi
László Nieberl
Kálmán Petrovics

Women'sEdit

KayakEdit

Event Gold Time Silver Time Bronze Time
K-1 500 m   Vania Gesheva (BUL)   Kathrin Giese (GDR)   Yvonne Knudsen (DEN)
K-2 500 m   Hungary
Katalin Povázsán
Erika Mészáros
  Soviet Union
Nelli Korbukova
Tatyana Zhistova
  Bulgaria
Vania Gesheva
Diana Paliski
K-4 500 m   Hungary
Erika Géczi
Erika Mészáros
Rita Kőbán
Éva Rakusz
  Soviet Union
Nelli Korbukova
Anzhela Nadtochayeva
Tatyana Zhistova
Olga Slapina
  Romania
Tecia Borcaena
Luminata Munteanu
Marina Ciiucur
Anna Larie

Medals tableEdit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Hungary (HUN)73111
2  Romania (ROU)3328
3  East Germany (GDR)2327
4  Great Britain (GBR)2002
5  Soviet Union (URS)16310
6  Poland (POL)1113
7  Bulgaria (BUL)1023
  West Germany (FRG)1023
9  France (FRA)0112
  Yugoslavia (YUG)0112
11  Denmark (DEN)0022
12  Australia (AUS)0011
Totals (12 nations)18181854


ReferencesEdit