Väikearvutisüsteemi liides (inglise Small Computer System Interface; SCSI) on standardite komplekt, mis võimaldab arvutiga füüsiliselt liita väliseid seadmeid ja sooritada andmevahetust. SCSI standardis on määratud võimalikud käsud, protokollid ning elektri- ja optikaliidesed. SCSI kasutatakse peamiselt, et liita süsteemiga kõvakettaid ja lintvarundusseadmeid, aga liides toetab ka teisi seadmeid nagu DVD seaded ja printerid. SCSI standard defineerib käskude komplekti kindlatele väliste seadmete tüüpidele. Kõik seadmed ühendatakse SCSI siiniga samal moel.Ühele siinile saab kinnitada 8 kuni 16 seadet (üks neist peab olema peremeesseade (SCSI adapter) ja süsteemiga võib olla ühendatud rohkem kui üks adapter. SCSI käsuprotokollis on defineeritud peremeesseadmete vaheline infovahetus, peremeesseadme ja ühendatud seadme ja ühendatud seadmete vaheline infovahetusstandard.
SCSI ajalugu
edit1970 - Shugart Technologies loob Shugart Associates System Interface, mis on otsene SCSI eelkäija. 1982 - ANSI moodustab komitee, mis hakkab tegelema SASI standardiseerimisega.Muudatuste käigus võetakse kasutusse nimi SCSI. 1986 - Avaldati SCSI-1 liidesestandard
SCSI Standardid
editSCSI standardi arenduse, hoolduse ja muudatuste eest vastutavad :
- T10 tehniline komisjon - vastutav SCSI standardi muudatuste eest.
- SCSI Trade Association - 1996. a. loodud rühmitus, mis tegeleb SCSI propageerimisega. Aastast 2006 kuuluvad simnna IBM, HP, Intel, Seagate, Adaptec ja LSI Logic.
- INCITS, ITIC ja ANSI - tegelevad standardi akrediteerimisega
SCSI-1 standard: Avaldati 1986. aastal. Defineeris esimese põlvkonna SCSI