Open main menu

Wikipedia β

Badminton at the 2016 Summer Olympics – Women's doubles

The badminton women's doubles tournament at the 2016 Rio Olympic Games took place from 11 to 18 August at Riocentro - Pavilion 4. On July 21, the seeding was decided.[1]

Women's doubles
at the Games of the XXXI Olympiad
Venue Riocentro - Pavilion 4
Date 11–18 August 2016
Competitors 32 from 14 nations
Medalists
1st, gold medalist(s) Misaki Matsutomo
Ayaka Takahashi
 Japan
2nd, silver medalist(s) Christinna Pedersen
Kamilla Rytter Juhl
 Denmark
3rd, bronze medalist(s) Jung Kyung-eun
Shin Seung-chan
 South Korea
← 2012
2020 →
Badminton at the
2016 Summer Olympics
Badminton pictogram.svg
List of badminton players
Qualification
Singles   men   women  
Doubles   men   women   mixed

Contents

Competition formatEdit

The tournament started with a group phase round-robin followed by a knockout stage.

SeedsEdit

A total of 4 pairs were given seeds.[1]

  1.   Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi (JPN) (Gold Medalists)
  2.   Tang Yuanting / Yu Yang (CHN) (Fourth Place)
  3.   Nitya Krishinda Maheswari / Greysia Polii (INA) (Quarter-finals)
  4.   Jung Kyung-eun / Shin Seung-chan (KOR) (Bronze Medalists)

ResultsEdit

Group stageEdit

Group AEdit

Team Pld W L SW SL Pts
  Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi (JPN) 3 3 0 6 0 3
  Eefje Muskens / Selena Piek (NED) 3 2 1 4 3 2
  Puttita Supajirakul / Sapsiree Taerattanachai (THA) 3 1 2 2 4 1
  Jwala Gutta / Ashwini Ponnappa (IND) 3 0 3 1 6 0
Team 1 Score Team 2
11 August, 08:00
  M Matsutomo / A Takahashi (JPN) 21–15
21–10
  J Gutta / A Ponnappa (IND)
11 August, 15:55
  E Muskens / S Piek (NED) 21–13
22–20
  P Supajirakul / S Taerattanachai (THA)
12 August, 08:25
  M Matsutomo / A Takahashi (JPN) 21–15
21–15
  P Supajirakul / S Taerattanachai (THA)
12 August, 09:00
  E Muskens / S Piek (NED) 21–16
16–21
21–17
  J Gutta / A Ponnappa (IND)
13 August, 08:00
  M Matsutomo / A Takahashi (JPN) 21–9
21–11
  E Muskens / S Piek (NED)
13 August, 10:45
  P Supajirakul / S Taerattanachai (THA) 21–17
21–15
  J Gutta / A Ponnappa (IND)

Group BEdit

Team Pld W L SW SL PW PL Pts
  Jung Kyung-eun / Shin Seung-chan (KOR) 3 2 1 4 2 118 92 2
  Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl (DEN) 3 2 1 4 2 113 91 2
  Luo Ying / Luo Yu (CHN) 3 2 1 4 2 108 100 2
  Eva Lee / Paula Lynn Obanana (USA) 3 0 3 0 6 70 126 0
Team 1 Score Team 2
11 August, 09:35
  C Pedersen / K Rytter Juhl (DEN) 11–21
18–21
  Luo Y / Luo Y (CHN)
11 August, 20:30
  Jung K-e / Shin S-c (KOR) 21–14
21–12
  E Lee / P L Obanana (USA)
12 August, 15:55
  C Pedersen / K Rytter Juhl (DEN) 21–9
21–6
  E Lee / P L Obanana (USA)
12 August, 19:30
  Jung K-e / Shin S-c (KOR) 21–10
21–14
  Luo Y / Luo Y (CHN)
13 August, 15:55
  Jung K-e / Shin S-c (KOR) 16–21
18–21
  C Pedersen / K Rytter Juhl (DEN)
13 August, 19:30
  Luo Y / Luo Y (CHN) 21–14
21–15
  E Lee / P L Obanana (USA)

Group CEdit

Team Pld W L SW SL Pts
  Nitya Krishinda Maheswari / Greysia Polii (INA) 3 3 0 6 0 3
  Vivian Hoo Kah Mun / Woon Khe Wei (MAS) 3 2 1 4 2 2
  Heather Olver / Lauren Smith (GBR) 3 1 2 2 5 1
  Poon Lok Yan / Tse Ying Suet (HKG) 3 0 3 1 6 0
Team 1 Score Team 2
11 August, 10:10
  N K Maheswari / G Polii (INA) 21–9
21–11
  Poon L Y / Tse Y S (HKG)
11 August, 11:55
  Vivian Hoo K M / Woon K W (MAS) 21–17
24–22
  H Olver / L Smith (GBR)
12 August, 10:10
  Vivian Hoo K M / Woon K W (MAS) 21–15
21–13
  Poon L Y / Tse Y S (HKG)
12 August, 15:30
  N K Maheswari / G Polii (INA) 21–10
21–13
  H Olver / L Smith (GBR)
13 August, 09:35
  N K Maheswari / G Polii (INA) 21–19
21–19
  Vivian Hoo K M / Woon K W (MAS)
13 August, 21:05
  H Olver / L Smith (GBR) 21–17
18–21
21–16
  Poon L Y / Tse Y S (HKG)

Group DEdit

Team Pld W L SW SL Pts
  Chang Ye-na / Lee So-hee (KOR) 3 3 0 6 2 3
  Tang Yuanting / Yu Yang (CHN) 3 2 1 5 2 2
  Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (BUL) 3 1 2 2 4 1
  Johanna Goliszewski / Carla Nelte (GER) 3 0 3 1 6 0
Team 1 Score Team 2
11 August, 15:30
  Chang Y-n / Lee S-h (KOR) 24–22
21–15
  G Stoeva / S Stoeva (BUL)
11 August, 15:30
  Tang YT / Yu Y (CHN) 21–10
21–11
  J Goliszewski / C Nelte (GER)
12 August, 10:10
  Chang Y-n / Lee S-h (KOR) 21–18
18–21
21–17
  J Goliszewski / C Nelte (GER)
12 August, 15:55
  Tang YT / Yu Y (CHN) 21–14
21–11
  G Stoeva / S Stoeva (BUL)
13 August, 08:00
  Tang YT / Yu Y (CHN) 18–21
21–14
11–21
  Chang Y-n / Lee S-h (KOR)
13 August, 20:30
  G Stoeva / S Stoeva (BUL) 21–14
21–19
  J Goliszewski / C Nelte (GER)

FinalsEdit

Quarter-finals Semi-finals Final
                             
A1   Misaki Matsutomo (JPN)
  Ayaka Takahashi (JPN)
21 18 21
C2   Vivian Hoo Kah Mun (MAS)
  Woon Khe Wei (MAS)
16 21 9
A1   Misaki Matsutomo (JPN)
  Ayaka Takahashi (JPN)
21 21
B1   Jung Kyung-eun (KOR)
  Shin Seung-chan (KOR)
16 15
B1   Jung Kyung-eun (KOR)
  Shin Seung-chan (KOR)
21 20 21
A2   Eefje Muskens (NED)
  Selena Piek (NED)
13 22 14
A1   Misaki Matsutomo (JPN)
  Ayaka Takahashi (JPN)
18 21 21
B2   Christinna Pedersen (DEN)
  Kamilla Rytter Juhl (DEN)
21 9 19
D2   Tang Yuanting (CHN)
  Yu Yang (CHN)
21 21
C1   Nitya Krishinda Maheswari (INA)
  Greysia Polii (INA)
11 14
D2   Tang Yuanting (CHN)
  Yu Yang (CHN)
16 21 19 Bronze medal match
B2   Christinna Pedersen (DEN)
  Kamilla Rytter Juhl (DEN)
21 14 21
B2   Christinna Pedersen (DEN)
  Kamilla Rytter Juhl (DEN)
28 18 21 B1   Jung Kyung-eun (KOR)
  Shin Seung-chan (KOR)
21 21
D1   Chang Ye-na (KOR)
  Lee So-hee (KOR)
26 21 15 D2   Tang Yuanting (CHN)
  Yu Yang (CHN)
8 17

ReferencesEdit

  1. ^ a b "Lee, Marin Lead Seedings". bwfbadminton.com. Badminton World Federation. Retrieved 22 July 2016.