Wrestling at the 2004 Summer Olympics – Men's Greco-Roman 60 kg

The men's Greco-Roman 60 kilograms at the 2004 Summer Olympics as part of the wrestling program were held at the Ano Liosia Olympic Hall, August 25 to August 26.

Men's Greco-Roman 60 kg
at the Games of the XXVIII Olympiad
VenueAno Liosia Olympic Hall
Date25–26 August
Competitors22 from 22 nations
Medalists
1st place, gold medalist(s) Jung Ji-hyun  South Korea
2nd place, silver medalist(s) Roberto Monzón  Cuba
3rd place, bronze medalist(s) Armen Nazaryan  Bulgaria
← 2000
2008 →

The competition held with an elimination system of three or four wrestlers in each pool, with the winners qualify for the quarterfinals, semifinals and final by way of direct elimination.

ScheduleEdit

All times are Eastern European Summer Time (UTC+03:00)

Date Time Event
25 August 2004 09:30 Round 1
09:30 Round 2
17:30 Round 3
26 August 2004 09:30 Qualification
09:30 Semifinals
17:30 Finals

ResultsEdit

Elimination poolsEdit

Pool 1Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Jung Ji-hyun (KOR) 2 2 0 6 13
2   Vitaliy Rahimov (AZE) 2 1 1 3 4
3   Włodzimierz Zawadzki (POL) 2 0 2 2 4
Score CP
  Włodzimierz Zawadzki (POL) 2–10   Jung Ji-hyun (KOR) 1–3 PP
  Vitaliy Rahimov (AZE) 4–2   Włodzimierz Zawadzki (POL) 3–1 PP
  Jung Ji-hyun (KOR) 3–0   Vitaliy Rahimov (AZE) 3–0 PO

Pool 2Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Eusebiu Diaconu (ROM) 2 2 0 7 13
2   Jim Gruenwald (USA) 2 1 1 5 13
3   Hugo Passos (POR) 2 0 2 0 7
Score CP
  Hugo Passos (POR) 0–10   Eusebiu Diaconu (ROM) 0–4 ST
  Jim Gruenwald (USA) 12–7 Fall   Hugo Passos (POR) 4–0 TO
  Eusebiu Diaconu (ROM) 3–1   Jim Gruenwald (USA) 3–1 PP

Pool 3Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Armen Nazaryan (BUL) 2 2 0 6 15
2   Ashraf El-Gharably (EGY) 2 1 1 4 15
3   Oleksandr Khvoshch (UKR) 2 0 2 2 4
Score CP
  Armen Nazaryan (BUL) 7–3   Ashraf El-Gharably (EGY) 3–1 PP
  Oleksandr Khvoshch (UKR) 1–8   Armen Nazaryan (BUL) 1–3 PP
  Ashraf El-Gharably (EGY) 12–3   Oleksandr Khvoshch (UKR) 3–1 PP

Pool 4Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Makoto Sasamoto (JPN) 2 2 0 7 20
2   Sidney Guzman (PER) 2 1 1 3 3
3   Davor Štefanek (SCG) 2 0 2 2 2
Score CP
  Sidney Guzman (PER) 0–11   Makoto Sasamoto (JPN) 0–4 ST
  Davor Štefanek (SCG) 1–3   Sidney Guzman (PER) 1–3 PP
  Makoto Sasamoto (JPN) 9–1   Davor Štefanek (SCG) 3–1 PP

Pool 5Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Nurlan Koizhaiganov (KAZ) 2 2 0 6 14
2   Akaki Chachua (GEO) 2 1 1 5 16
3   Paolo Fucile (ITA) 2 0 2 0 0
Score CP
  Paolo Fucile (ITA) 0–10   Akaki Chachua (GEO) 0–4 ST
  Nurlan Koizhaiganov (KAZ) 7–0   Paolo Fucile (ITA) 3–0 PO
  Akaki Chachua (GEO) 6–7   Nurlan Koizhaiganov (KAZ) 1–3 PP

Pool 6Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Aleksey Shevtsov (RUS) 2 2 0 6 11
2   Ailinuer (CHN) 2 1 1 4 5
3   Jurij Kohl (GER) 2 0 2 1 2
Score CP
  Ailinuer (CHN) 2–4   Aleksey Shevtsov (RUS) 1–3 PP
  Jurij Kohl (GER) 2–3   Ailinuer (CHN) 1–3 PP
  Aleksey Shevtsov (RUS) 7–0   Jurij Kohl (GER) 3–0 PO

Pool 7Edit

Pos Athlete Pld W L CP TP
1   Roberto Monzón (CUB) 3 3 0 9 16
2   Şeref Tüfenk (TUR) 3 2 1 6 8
3   Ali Ashkani (IRI) 3 1 2 5 8
4   Christos Gikas (GRE) 3 0 3 1 1
Score CP
  Christos Gikas (GRE) 0–5   Şeref Tüfenk (TUR) 0–3 PO
  Roberto Monzón (CUB) 4–1   Ali Ashkani (IRI) 3–1 PP
  Christos Gikas (GRE) 0–7   Roberto Monzón (CUB) 0–3 PO
  Şeref Tüfenk (TUR) 3–1   Ali Ashkani (IRI) 3–1 PP
  Christos Gikas (GRE) 1–6   Ali Ashkani (IRI) 1–3 PP
  Şeref Tüfenk (TUR) 0–5   Roberto Monzón (CUB) 0–3 PO

Knockout roundEdit

Qualification Semifinals Gold medal match
  Jung Ji-hyun (KOR) 6
  Eusebiu Diaconu (ROM) 0   Jung Ji-hyun (KOR) 3
  Armen Nazaryan (BUL) 5   Armen Nazaryan (BUL) 1
  Makoto Sasamoto (JPN) 3   Jung Ji-hyun (KOR) 3
  Nurlan Koizhaiganov (KAZ) 1   Roberto Monzón (CUB) 0
  Aleksey Shevtsov (RUS) 3   Aleksey Shevtsov (RUS) 3
  Roberto Monzón (CUB) 6
Bronze medal match
  Armen Nazaryan (BUL) 4
  Aleksey Shevtsov (RUS) 3
Classification 5–6
  Makoto Sasamoto (JPN) 4
  Nurlan Koizhaiganov (KAZ) 0

Final standingEdit

Rank Athlete
    Jung Ji-hyun (KOR)
    Roberto Monzón (CUB)
    Armen Nazaryan (BUL)
4   Aleksey Shevtsov (RUS)
5   Makoto Sasamoto (JPN)
6   Nurlan Koizhaiganov (KAZ)
7   Eusebiu Diaconu (ROM)
8   Şeref Tüfenk (TUR)
9   Akaki Chachua (GEO)
10   Jim Gruenwald (USA)
11   Ali Ashkani (IRI)
12   Ashraf El-Gharably (EGY)
13   Ailinuer (CHN)
14   Vitaliy Rahimov (AZE)
15   Sidney Guzman (PER)
16   Włodzimierz Zawadzki (POL)
17   Oleksandr Khvoshch (UKR)
18   Davor Štefanek (SCG)
19   Jurij Kohl (GER)
20   Christos Gikas (GRE)
21   Hugo Passos (POR)
22   Paolo Fucile (ITA)

ReferencesEdit