United States at the 1994 Winter Olympics

The United States competed at the 1994 Winter Olympics in Lillehammer, Norway.

United States at the
1994 Winter Olympics
Flag of the United States.svg
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic Committee
in Lillehammer
Competitors147 (95 men, 52 women) in 12 sports
Flag bearer Cammy Myler (luge)
Medals
Ranked 5th
Gold
6
Silver
5
Bronze
2
Total
13
Winter Olympics appearances (overview)

MedalistsEdit

The following U.S. competitors won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

Alpine skiingEdit

[1]

Men
Athlete Event Run 1 Run 2 Run 3 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
A J Kitt Downhill N/A 1:46.82 17
Tommy Moe 1:45.75  
Kyle Rasmussen 1:46.35 11
Craig Thrasher 1:48.91 38
Chad Fleischer Combined 1:40.17 28 DNF
Tommy Moe 1:37.14 3 52.93 17 49.34 9 3:19.41 5
Kyle Rasmussen 1:36.96 2 1:08.24 37 52.34 27 3:37.54 31
Craig Thrasher 1:40.36 31 DNF
Chad Fleischer Super-G N/A DNF
A J Kitt DSQ
Tommy Moe 1:32.61  
Kyle Rasmussen DSQ
Jeremy Nobis Giant slalom 1:29.02 6 1:24.58 14 N/A 2:53.60 9
Harper Phillips 1:30.31 21 DNF DNF
Casey Puckett DNF DNF
Erik Schlopy 1:42.26 44 1:27.74 31 3:10.00 34
Matt Grosjean Slalom 48.32 3 DNF N/A DNF
Jeremy Nobis 1:04.86 25 DNF DNF
Casey Puckett 1:02.97 14 1:00.50 5 2:03.47 7
Erik Schlopy DNF DNF
Women
Athlete Event Run 1 Run 2 Run 3 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Megan Gerety Downhill N/A 1:38.24 20
Hilary Lindh 1:37.44 7
Krista Schmidinger 1:38.76 27
Picabo Street 1:36.59  
Julie Parisien Combined DSQ
Monique Pelletier 1:30.36 24 1:19.01 27 49.42 15 3:38.79 24
Picabo Street 1:28.19 2 52.59 13 49.37 14 3:10.15 10
Megan Gerety Super-G N/A DNF
Hilary Lindh 1:23.38 13
Shannon Nobis 1:23.02 10
Diann Roffe 1:22.15  
Diann Roffe Giant slalom 1:23.99 27 DNF N/A DNF
Anne-Lise Parisien 1:23.55 24 1:12.89 9 2:36.44 13
Eva Twardokens 1:22.12 12 1:12.29 7 2:34.41 6
Heidi Voelker 1:23.08 18 DNF DNF
Julie Parisien Slalom 1:01.61 21 DSQ N/A DSQ
Monique Pelletier 1:01.87 24 DSQ DSQ
Carrie Sheinberg 1:01.63 22 58.53 16 2:00.16 18
Eva Twardokens 1:01.47 19 DNF DNF

BiathlonEdit

[1]

Men
Athlete Event Time Misses Rank
Jon Engen Individual 1:06:39.7 4 (2+2+0+0) 64
Curt Schreiner 1:07:41.6 6 (1+1+2+2) 65
Duncan Douglas Sprint 33:29.2 3 (1+2) 65
Dave Jareckie 33:15.6 4 (2+2) 64
Duncan Douglas
Jon Engen
Dave Jareckie
Curt Schreiner
Relay 1:35:43.7 0 (0+0) 14
Women
Athlete Event Time Misses Rank
Beth Coats Individual 57:20.0 4 (1+1+1+1) 33
Joan Guetschow 55:19.4 1 (0+0+0+1) 17
Joan Smith 54:46.7 3 (0+1+1+1) 14
Laura Tavares 57:04.3 4 (1+1+1+1) 32
Beth Coats Sprint 29:24.3 3 (3+0) 51
Joan Guetschow 29:26.7 4 (1+3) 52
Mary Ostergren 30:35.6 4 (3+1) 64
Joan Smith 27:39.1 2 (0+2) 24
Beth Coats
Joan Guetschow
Joan Smith
Laura Tavares
Relay 1:57:35.9 3 (0+3) 8

BobsleighEdit

[1]

Athlete Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Jim Herberich
Chip Minton
Two-man 53.04 15 53.58 17 53.29 15 53.50 13 3:33.41 14
Brian Shimer
Randy Jones
52.99 12 53.37 11 52.86 5 53.63 17 3:32.85 13
Randy Will
Jeff Woodard
Joe Sawyer
Chris Coleman
Four-man 52.03 8 52.42 12 52.77 19 52.75 17 3:29.97 15
Brian Shimer
Bryan Leturgez
Karlos Kirby
Randy Jones
52.25 13 52.29 9 DNF

Cross-country skiingEdit

[1]

Men
Athlete Event Time Rank
John Aalberg 10 km classical 27:02.3 45
Luke Bodensteiner 27:22.3 58
Todd Boonstra 26:56.3 41
Ben Husaby 27:11.3 52
John Aalberg 15 km freestyle pursuit 1:05:33.4 33
Luke Bodensteiner 1:06:53.0 45
Todd Boonstra 1:06:07.1 41
Ben Husaby 1:06:35.9 43
John Aalberg 30 km freestyle 1:21:45.1 43
Luke Bodensteiner 1:20:13.0 36
Marcus Nash 1:27:18.7 65
Carl Swenson 1:22:08.6 45
Todd Boonstra 50 km classical 2:20:41.0 39
Ben Husaby 2:23:37.3 53
Pete Vordenberg 2:22:53.1 49
Justin Wadsworth 2:19:49.1 35
John Aalberg
Luke Bodensteiner
Todd Boonstra
Ben Husaby
4x10 km relay 1:49:40.5 13
Women
Athlete Event Time Rank
Ingrid Butts 5 km classical 16:33.6 53
Nina Kemppel 15:44.8 28
Karen Petty 16:52.5 59
Leslie Thompson 16:08.0 40
Ingrid Butts 10 km freestyle pursuit 48:39.6 50
Nina Kemppel 46:21.8 31
Karen Petty DNF
Leslie Thompson 46:30.6 32
Nina Kemppel 15 km freestyle 46:56.8 42
Laura McCabe 45:51.1 34
Leslie Thompson 46:10.3 37
Laura Wilson 45:59.9 35
Nina Kemppel 30 km classical 1:32:55.3 27
Suzanne King 1:45:27.9 51
Laura Wilson 1:38:52.6 49
Dorcas Wonsavage 1:36:34.1 40
Nina Kemppel
Laura McCabe
Leslie Thompson
Laura Wilson
4x5 km relay 1:02:28.4 10

Figure skatingEdit

[1]

Individual
Athlete Event SP FS Total
Rank Rank TFP Rank
Brian Boitano Men's singles 8 Q 6 10.0 6
Scott Davis 4 Q 8 10.0 8
Tonya Harding Ladies' singles 10 Q 7 12.0 8
Nancy Kerrigan 1 Q 2 2.5  
Mixed
Athlete Event CD1 CD2 SP / OD FS / FD Total
Rank Rank Rank Rank TFP Rank
Karen Courtland
Todd Reynolds
Pairs N/A 13 14 20.5 14
Kyoko Ina
Jason Dungjen
N/A 15 7 14.5 9
Jenni Meno
Todd Sand
N/A 6 5 8.0 5
Elizabeth Punsalan
Jerod Swallow
Ice dancing 14 14 14 15 15.0 15

Freestyle skiingEdit

[1]

Aerials
Athlete Event Qualification Final
Jump 1 Jump 2 Total Rank Jump 1 Jump 2 Total Rank
Eric Bergoust Men's aerials 93.89 96.59 190.48 12 Q 98.12 112.36 210.48 7
Kris Feddersen 104.50 94.77 199.27 9 Q 91.58 103.68 195.26 11
Trace Worthington 117.03 104.08 221.11 4 Q 102.57 115.62 218.19 5
Tracy Evans Women's aerials 76.86 71.05 147.91 8 Q 76.70 63.07 139.77 7
Kristean Porter 66.26 24.88 91.14 20 Did not advance
Nikki Stone 79.60 64.26 143.86 13 Did not advance
Moguls
Men
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Troy Benson Moguls 24.42 13 Q 24.86 8
Craig Rodman 23.98 18 Did not advance
Sean Smith 24.31 16 Q 23.43 13
Trace Worthington 23.79 19 Did not advance
Women
Athlete Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Ann Battelle Moguls 23.63 8 Q 23.71 8
Liz McIntyre 25.23 1 Q 25.89  
Donna Weinbrecht 23.96 6 Q 24.38 7

Ice hockeyEdit

[1]

Summary
Team Event Preliminary round Quarterfinal Semifinal / PS Final / BM / PF
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
United States men's Men's tournament   France
T 4–4
  Slovakia
T 3–3
  Canada
T 3–3
  Sweden
L 4–6
  Italy
W 7–1
4 Q   Finland
L 1–6
5-8th place semifinal
  Czech Republic
L 3–5
7th place final
  Germany
L 3–4
8
Team roster
Group B
Team GP W L T GF GA PTS
  Slovakia 5 3 0 2 26 14 8
  Canada 5 3 1 1 17 11 7
  Sweden 5 3 1 1 23 13 7
  United States 5 1 1 3 21 17 5
  Italy 5 1 4 0 15 31 2
  France 5 0 4 1 11 27 1
February 13, 1994
20:00
France  4–4
(1–2, 1–0, 2–2)
  United StatesHåkons Hall, Lillehammer
Attendance: 8,145

February 15, 1994
17:30
United States  3–3
(1–1, 0–1, 2–1)
  SlovakiaGjøvik Olympic Cavern Hall, Gjøvik
Attendance: 5,200

February 17, 1994
20:00
Canada  3–3
(1–0, 1–2, 1–1)
  United StatesHåkons Hall, Lillehammer
Attendance: 9,245

February 19, 1994
20:00
United States  4–6
(1–2, 0–2, 3–2)
  SwedenHåkons Hall, Lillehammer
Attendance: 9,245

February 21, 1994
20:00
United States  7–1
(5–1, 1–0, 1–0)
  ItalyHåkons Hall, Lillehammer
Attendance: 9,243
Quarterfinal
February 23, 1994
16:30
Finland  6–1
(2–0, 2–1, 2–0)
  United StatesLillehammer, Håkons Hall
Attendance: 9,046
5-8th place semifinal
February 24, 1994
19:30
Czech Republic  5–3
(3–2, 1–0, 1–1)
  United StatesGjøvik, Fjellhallen
Attendance: 5,078
Seventh place game
February 26, 1994
16:30
Germany  4–3
(1–1, 1–1, 2–1)
  United StatesHåkons Hall, Lillehammer
Attendance: 9,045

LugeEdit

[1]

Men
Athlete(s) Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Duncan Kennedy Singles 50.587 6 50.633 4 DNF
Robert Pipkins 51.248 17 51.332 17 50.885 15 51.115 16 3:24.580 16
Wendel Suckow 50.698 10 50.819 7 50.359 5 50.548 4 3:22.424 5
Jonathan Edwards
Mark Grimmette
Doubles 48.617 5 48.672 4 N/A 1:37.289 4
Gordy Sheer
Chris Thorpe
48.571 4 48.725 6 1:37.296 5
Women
Athlete Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Bethany Calcaterra Singles 49.733 14 49.542 12 49.304 7 49.426 9 3:18.005 12
Cammy Myler 49.201 8 49.763 15 49.324 10 49.546 14 3:17.834 11
Erin Warren DNF

Nordic combinedEdit

Athlete Event Ski jumping Cross-country Total
Points Rank Time Rank Time Rank
Ryan Heckman Individual 191.5 30 41:05.07 29 47:15.7 29
Dave Jarrett 195.0 34 39:34.4 12 47:30.4 35
Todd Lodwick 232.0 5 42:41.2 43 44:21.2 13
Tim Tetreault 186.5 35 40:34.0 24 47:17.0 41
Ryan Heckman
Dave Jarrett
Todd Lodwick
Team 602.0 7 1:25:10.4 8 1:36:07.4 7

Short track speed skatingEdit

[1]

Men
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
John Coyle 500m 45.42 3 Did not advance 19
Eric Flaim 44.71 4 Did not advance 25
Andy Gabel 44.31 2 Q 48.91 3 Did not advance 14
John Coyle 1000m 1:32.92 3 Did not advance 19
Eric Flaim 1:33.71 2 Q 1:29.70 3 Did not advance 10
Andy Gabel 1:32.32 1 Q 1:33.59 3 Did not advance 9
Randy Bartz
John Coyle
Eric Flaim
Andy Gabel
5000m relay N/A 7:18.58 3 Q 7:13.37  
Women
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Amy Peterson 500m 47.02 1 Q 46.59 1 Q 46.28 2 Q 46.76  
Cathy Turner 46.22 OR 1 Q 47.24 2 Q 47.54 1 Q 45.98  
Amy Peterson 1000m 1:45.38 2 Q 1:39.51 3 Did not advance 13
Cathy Turner 1:47.03 2 Q 1:38.98 2 Q DSQ Did not advance 8
Karen Cashman
Amy Peterson
Cathy Turner
Nikki Ziegelmeyer
3000m relay N/A 4:35.52 3 Q 4:39.34  

Shana Sundstrom was an alternate of the American short track relay team.[2][3][4]

Ski jumpingEdit

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Points Rank Points Rank Total Rank
Jim Holland Normal hill 85.0 52 73.0 45 158.0 48
Bob Holme 97.0 41 98.0 31 195.0 35
Ted Langlois 108.5 31 88.5 37 197.0 33
Randy Weber 86.5 51 84.0 40 170.5 44
Jim Holland Large hill 42.1 49 60.8 40 102.9 46
Bob Holme 47.3 47 37.7 53 85.0 50
Ted Langlois 71.6 34 63.6 35 135.2 35
Randy Weber 30.7 51 39.0 52 69.7 53
Greg Boester
Ted Langlois
Kurt Stein
Randy Weber
Team 235.2 11 269.8 11 505.0 11

Speed skatingEdit

[1]

Men
Athlete Event Time Rank
Dave Besteman 500 m 37.68 27
Dave Cruikshank 37.37 19
Dan Jansen 36.68 8
Nate Mills 37.41 20
Dave Besteman 1000 m 1:15.62 30
Brendan Eppert 1:16.07 35
Dan Jansen 1:12.43 WR  
Nate Mills 1:15.11 21
K. C. Boutiette 1500 m 2:00.59 39
Nate Mills 1:58.43 37
Dave Tamburrino 1:55.78 22
Brian Wanek 1:57.09 32
Brian Wanek 5000 m 7:05.95 30
Women
Athlete Event Time Rank
Bonnie Blair 500 m 39.25  
Peggy Clasen 41.13 23
Michelle Kline DSQ
Kristen Talbot 41.05 20
Chantal Bailey 1000 m 1:23.52 31
Bonnie Blair 1:18.74  
Michelle Kline 1:22.44 24
Chris Witty 1:22.42 23
Chantal Bailey 1500 m 2:09.68 27
Bonnie Blair 2:03.44 4
Michelle Kline 2:08.02 20
Angela Zuckerman 2:08.43 21
Chantal Bailey 3000 m 4:34.64 22
Chris Scheels 4:34.14 21
Angela Zuckerman 4:33.08 19

ReferencesEdit

  1. ^ a b c d e f g h i j "Lillehammer 1994 Official Report" (PDF). Lillehammer Olympiske Organisasjonskomité. LA84 Foundation. 1994. Retrieved October 1, 2013.
  2. ^ [1][bare URL]
  3. ^ [2]
  4. ^ [3][bare URL]