Swimming at the 1976 Summer Paralympics

Swimming at the 1976 Summer Paralympics consisted of 146 events.

Swimming
at the V Paralympic Games
Swimming pictogram (Paralympics).svg
1972
1980

Medal summaryEdit

Medal tableEdit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Netherlands (NED)3819865
2  Israel (ISR)185629
3  United States (USA)1751335
4  Great Britain (GBR)136625
5  Poland (POL)1215936
6  Sweden (SWE)9191341
7  West Germany (FRG)75921
8  France (FRA)66921
9  Austria (AUT)6118
10  Canada (CAN)56415
11  Norway (NOR)5106
12  Australia (AUS)35210
13  Argentina (ARG)2349
14  Spain (ESP)2316
15  Mexico (MEX)1449
16  Switzerland (SUI)1427
17  Finland (FIN)1258
18  Belgium (BEL)0325
  South Africa (RSA)0325
20  Italy (ITA)0123
21  Egypt (EGY)0101
22  New Zealand (NZL)0011
  Peru (PER)0011
Totals (23 nations)146117104367


Participating nationsEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
25 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
  Great Britain
A. West
  Great Britain
Pekka Kantola
  Finland
25 m freestyle 1B
details
Stephen Kempf
  United States
Dario Bandinelli
  Italy
Eduardo Monsalvo
  Mexico
25 m freestyle 1C
details
Robert Ockvirk
  United States
Manfred Emmel
  West Germany
Kari Lahtinen
  Finland
25 m freestyle 2
details
Joseph Wanger
  Israel
John Hind
  Australia
Mark Borgstrom
  United States
50 m freestyle 3
details
Beltrand de Five
  Spain
Gustavo Galindez
  Argentina
K. Karlsson
  Sweden
50 m freestyle 4
details
Scott Robeson
  United States
Shlomo Pinto
  Israel
M. Vanderriet
  South Africa
50 m freestyle D1
details
Wolfgang Goris
  West Germany
Jac Bakx
  Netherlands
A. Maillet
  France
50 m freestyle E
details
Daniel Gil Adi
  Israel
Martin Kers
  Netherlands
Atte Karkkainen
  Finland
50 m freestyle E1
details
Wolfgang Magnet
  Austria
None None
50 m freestyle F
details
Frits Hildebrandt
  Netherlands
Amran Cohen
  Israel
Konrad Kolbik
  Poland
50 m freestyle F1
details
B. Perry
  France
None None
100 m freestyle 5
details
Hannes Paragger
  Austria
H.G. Heynen
  Netherlands
L. Anderson
  Sweden
100 m freestyle 6
details
Uri Bergman
  Israel
Hafiz
  Egypt
Harry Lamberts
  Netherlands
100 m freestyle A
details
Frank Skaret
  Sweden
James Muirhead
  Great Britain
Timothy McIsaac
  Canada
100 m freestyle B
details
S. Verner
  Sweden
Anders Eriksson
  Sweden
Uwe Duske
  West Germany
100 m freestyle C
details
Grzegorz Biela
  Poland
Hans Lindstrom
  Sweden
Sven Eryd
  Sweden
100 m freestyle C1
details
Erling Trondsen
  Norway
Rene Kummer
  Switzerland
Denis Lapalme
  Canada
100 m freestyle D
details
P. Wismath
  West Germany
Karel Hanse
  Netherlands
John Friesland
  Sweden
25 m backstroke 1A
details
Mike Kenny
  Great Britain
A. West
  Great Britain
Pekka Kantola
  Finland
25 m backstroke 1B
details
G. Erikson
  Sweden
Eero Maki
  Finland
Garry Treadwell
  United States
25 m backstroke 1C
details
Robert Ockvirk
  United States
T. Parker
  Canada
B. Brooks
  Great Britain
25 m backstroke 2
details
Joseph Wanger
  Israel
Gerrit Pomp
  Netherlands
Pascal Cornelis
  Belgium
50 m backstroke 3
details
Moshe Levy
  Israel
Gustavo Galindez
  Argentina
Roy Kubig
  Australia
50 m backstroke 4
details
Scott Robeson
  United States
Barney Fegyverneki
  Canada
E. Plevier
  Netherlands
50 m backstroke D1
details
Jac Bakx
  Netherlands
Wolfgang Goris
  West Germany
A. Alcocer
  United States
50 m backstroke E
details
H. Schweizer
  West Germany
Martin Kers
  Netherlands
B. Speedy
  Great Britain
50 m backstroke E1
details
Wolfgang Magnet
  Austria
Cailloux
  France
None
50 m backstroke F
details
Frits Hildebrandt
  Netherlands
Sepp Gasser
  Austria
Konrad Kolbik
  Poland
50 m backstroke F1
details
B. Perry
  France
None None
100 m backstroke 5
details
Tore Nilsson
  Sweden
L. Anderson
  Sweden
J. Gonzales
  Peru
100 m backstroke 6
details
Henk Legebeke
  Netherlands
Antonio Castello
  Mexico
Jouko Poyry
  Finland
100 m backstroke A
details
Frank Skaret
  Sweden
James Muirhead
  Great Britain
Timothy McIsaac
  Canada
100 m backstroke B
details
Siegfried Schulz
  West Germany
S. Verner
  Sweden
Petter Fielding
  Sweden
100 m backstroke C
details
Robert Gallais
  France
B. Tenniglo
  Netherlands
Grzegorz Biela
  Poland
100 m backstroke C1
details
Lasse Eva
  Finland
Rene Kummer
  Switzerland
Finck
  France
100 m backstroke D
details
Villatte
  France
Karel Hanse
  Netherlands
P. Wismath
  West Germany
25 m breaststroke 1A
details
Mike Kenny
  Great Britain
Raul Langhi
  Argentina
Raffin
  France
25 m breaststroke 1B
details
Eduardo Monsalvo
  Mexico
Garry Treadwell
  United States
Dario Bandinelli
  Italy
25 m breaststroke 1C
details
Robert Ockvirk
  United States
Manfred Emmel
  West Germany
B. Brooks
  Great Britain
25 m breaststroke 2
details
Joseph Wanger
  Israel
J. Crouse
  South Africa
Gerrit Pomp
  Netherlands
50 m breaststroke 3
details
Wolfgang Stieg
  Austria
Miroslaw Owczarek
  Poland
Gustavo Galindez
  Argentina
50 m breaststroke 4
details
Scott Robeson
  United States
Andrzej Kietlinski
  Poland
D. P. Chambers
  New Zealand
50 m breaststroke D1
details
A. Alcocer
  United States
Jac Bakx
  Netherlands
A. Maillet
  France
50 m breaststroke E
details
Daniel Gil Adi
  Israel
Eddy de Vos
  Belgium
H. Schweizer
  West Germany
50 m breaststroke E1
details
Wolfgang Magnet
  Austria
None None
50 m breaststroke F
details
Frits Hildebrandt
  Netherlands
Konrad Kolbik
  Poland
None
100 m breaststroke 5
details
Tore Nilsson
  Sweden
Wojciech Monterial
  Poland
Ryszard Machowczyk
  Poland
100 m breaststroke 6
details
Uri Bergman
  Israel
Henk Legebeke
  Netherlands
Harry Lamberts
  Netherlands
100 m breaststroke A
details
Frank Skaret
  Sweden
Hans Anton Aalien
  Norway
Stuce Djupenstrom
  Sweden
100 m breaststroke B
details
Idar Hunstad
  Norway
S. Verner
  Sweden
Anders Eriksson
  Sweden
100 m breaststroke C
details
Grzegorz Biela
  Poland
Sven Eryd
  Sweden
Robert Gallais
  France
100 m breaststroke C1
details
Rene Kummer
  Switzerland
Denis Lapalme
  Canada
Finck
  France
100 m breaststroke D
details
Karel Hanse
  Netherlands
Jurgen Knodel
  West Germany
Villatte
  France
25 m butterfly 2
details
Mark Borgstrom
  United States
John Hind
  Australia
Joseph Wanger
  Israel
25 m butterfly 3
details
Gustavo Galindez
  Argentina
Moshe Levy
  Israel
Luis Perez
  Argentina
25 m butterfly 4
details
Scott Robeson
  United States
M. Vanderriet
  South Africa
Shlomo Pinto
  Israel
50 m butterfly 5
details
D. Bonnar
  Great Britain
Moshe Cohen
  Israel
L. Anderson
  Sweden
50 m butterfly E
details
Martin Kers
  Netherlands
Reino Jaaskelainen
  Finland
Eddy de Vos
  Belgium
100 m butterfly 6
details
Uri Bergman
  Israel
Harry Lamberts
  Netherlands
Antonio Castello
  Mexico
100 m butterfly A
details
James Muirhead
  Great Britain
Timothy McIsaac
  Canada
None
100 m butterfly B
details
S. Verner
  Sweden
None None
100 m butterfly C
details
Grzegorz Biela
  Poland
Sven Eryd
  Sweden
Hans Lindstrom
  Sweden
100 m butterfly C1
details
Erling Trondsen
  Norway
None None
100 m butterfly D
details
P. Wismath
  West Germany
Hans Schmid
  Switzerland
Jurgen Knodel
  West Germany
100 m individual medley F1
details
B. Perry
  France
None None
75 m individual medley 2
details
Joseph Wanger
  Israel
John Hind
  Australia
Gerrit Pomp
  Netherlands
75 m individual medley 3
details
Gustavo Galindez
  Argentina
Beltrand de Five
  Spain
Moshe Levy
  Israel
150 m individual medley 4
details
Andrzej Kietlinski
  Poland
M. Vanderriet
  South Africa
Scott Robeson
  United States
150 m individual medley 5
details
Ryszard Machowczyk
  Poland
Tore Nilsson
  Sweden
L. Anderson
  Sweden
150 m individual medley 6
details
Uri Bergman
  Israel
Henk Legebeke
  Netherlands
Antonio Castello
  Mexico
150 m individual medley D1
details
Jac Bakx
  Netherlands
A. Maillet
  France
A. Alcocer
  United States
150 m individual medley E1
details
Wolfgang Magnet
  Austria
None None
150 m individual medley F
details
Frits Hildebrandt
  Netherlands
Konrad Kolbik
  Poland
Shlomo Kuba
  Israel
200 m individual medley C
details
Grzegorz Biela
  Poland
Sven Eryd
  Sweden
Robert Gallais
  France
200 m individual medley C1
details
Erling Trondsen
  Norway
Rene Kummer
  Switzerland
None
200 m individual medley D
details
Karel Hanse
  Netherlands
Villatte
  France
Wolfgang Lang
  West Germany
200 m individual medley E
details
Martin Kers
  Netherlands
Eddy de Vos
  Belgium
H. Schweizer
  West Germany
400 m individual medley A
details
James Muirhead
  Great Britain
Timothy McIsaac
  Canada
Vaccara
  France
400 m individual medley B
details
S. Verner
  Sweden
None None
3×50 m medley relay 2-4
details
  Israel (ISR)
Moshe Levy
Shlomo Pinto
Joseph Wanger
  Poland (POL)
Andrzej Kietlinski
Miroslaw Nowakowski
Miroslaw Owczarek
  United States (USA)
Mark Borgstrom
Mike Molesky
Scott Robeson
3×100 m medley relay open
details
  Poland (POL)
Andrzej Kietlinski
Ryszard Machowczyk
Miroslaw Owczarek
  Netherlands (NED)
H.G. Heynen
Harry Lamberts
Johan Levestone
  Sweden (SWE)
L. Anderson
Tore Nilsson
O. Tjarnberg
4×50 m freestyle relay 2-6
details
  Israel (ISR)
Odep Balaban
Uri Bergman
Moshe Levy
Joseph Wanger
  United States (USA)
Mark Borgstrom
Mike Molesky
Scott Robeson
Randy Wix
  Mexico (MEX)
Antonio Castello
Rene Corona
Miguel Angel Gaona
Oscar Villela
4×50 m medley relay D
details
  West Germany (FRG) None None
4×100 m medley relay A
details
  Canada (CAN)
Timothy McIsaac
Jacques Pilon
D. Wall
D. Whitehead
None None
4×100 m medley relay open
details
  Israel (ISR)
Uri Bergman
Moshe Cohen
Moshe Levy
Arieh Rubin
  Sweden (SWE)
L. Anderson
K. Karlsson
Tore Nilsson
O. Tjarnberg
  Netherlands (NED)
H.G. Heynen
Harry Lamberts
Henk Legebeke
J. Oostenbroek

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
25 m freestyle 1A
details
S. Sherrill
  Great Britain
None None
25 m freestyle 1B
details
Henny Hilberink
  Netherlands
Tournier
  France
Rosa Sicari
  Italy
25 m freestyle 1C
details
Ariela Cohen
  Israel
None None
25 m freestyle 2
details
Lia Duine
  Netherlands
Lyn Michael
  Australia
Bella Weinstock
  Israel
50 m freestyle 3
details
Elena-marie Bey
  United States
Anna Pogorzelska
  Poland
María Teresa Herreras López
  Spain
50 m freestyle 4
details
(Soczak)?
  Poland
Mickey Strole
  United States
D. Smith
  Great Britain
50 m freestyle D1
details
P. Martin
  United States
None None
50 m freestyle E
details
Jose Evertsen
  Netherlands
None None
100 m freestyle 5
details
Marijke Ruiter
  Netherlands
Renata Mathiesen
  Poland
Lidia Rothe
  Poland
100 m freestyle 6
details
Lidia ter Beek
  Netherlands
Heller
  France
None
100 m freestyle A
details
Marianne Kortekaas
  Netherlands
Eila Nilsson
  Sweden
R. Collett
  United States
100 m freestyle B
details
Helena Zajaczkowska
  Poland
Simmons
  Canada
None
100 m freestyle C
details
Gail Nicholson
  Australia
None None
100 m freestyle D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Britt-Marie Samuelsson
  Sweden
Krystyna Sikorska
  Poland
25 m backstroke 1A
details
S. Sherrill
  Great Britain
Josefina Cornejo
  Mexico
Karen Donaldson
  United States
25 m backstroke 1B
details
Henny Hilberink
  Netherlands
Martha Sandoval
  Mexico
Caroline Troxler-Kung
  Switzerland
25 m backstroke 1C
details
Ariela Cohen
  Israel
Sharon Myers
  United States
None
25 m backstroke 2
details
Bella Weinstock
  Israel
Lia Duine
  Netherlands
Syd Jacobs
  United States
50 m backstroke 3
details
Elena-Marie Bey
  United States
M. Tufuesson
  Sweden
M. Schaefer
  South Africa
50 m backstroke 4
details
Bente Gronli
  Norway
Joke Fokkinga-de Zeeuv
  Netherlands
D. Smith
  Great Britain
50 m backstroke E
details
Jose Evertsen
  Netherlands
None None
100 m backstroke 5
details
Marijke Ruiter
  Netherlands
Riekie Adelerhof
  Netherlands
Jeanne Backx-de Backer
  Netherlands
100 m backstroke 6
details
Lidia ter Beek
  Netherlands
Heller
  France
None
100 m backstroke A
details
L. Schuerot
  United States
Marianne Kortekaas
  Netherlands
R. Collett
  United States
100 m backstroke B
details
D. Choptain
  Canada
None None
100 m backstroke C
details
Gail Nicholson
  Australia
None None
100 m backstroke D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Britt-Marie Samuelsson
  Sweden
J. Mitchell
  Canada
25 m breaststroke 1A
details
None None None
25 m breaststroke 1B
details
Henny Hilberink
  Netherlands
Martha Sandoval
  Mexico
Caroline Troxler-Kung
  Switzerland
25 m breaststroke 1C
details
Ariela Cohen
  Israel
None None
25 m breaststroke 2
details
Margit Quell
  West Germany
Lia Duine
  Netherlands
D. Weber
  West Germany
50 m breaststroke 3
details
Elena-Marie Bey
  United States
María Teresa Herreras López
  Spain
Anna Pogorzelska
  Poland
50 m breaststroke 4
details
Grazyna Haffke
  Poland
Ora Goldstein
  Israel
Jenny Orpwood
  Great Britain
50 m breaststroke E
details
Jose Evertsen
  Netherlands
None None
100 m breaststroke 5
details
Marijke Ruiter
  Netherlands
Lidia Rothe
  Poland
Renata Mathiesen
  Poland
100 m breaststroke 6
details
Lidia ter Beek
  Netherlands
Barbara Kopycka
  Poland
None
100 m breaststroke A
details
Marianne Kortekaas
  Netherlands
Eila Nilsson
  Sweden
None
100 m breaststroke B
details
D. Choptain
  Canada
None None
100 m breaststroke D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Britt-Marie Samuelsson
  Sweden
Helen Ronnegard
  Sweden
25 m butterfly 2
details
Lia Duine
  Netherlands
D. Weber
  West Germany
Syd Jacobs
  United States
25 m butterfly 3
details
Elena-Marie Bey
  United States
María Teresa Herreras López
  Spain
Marcella Rizzotto
  Argentina
25 m butterfly 4
details
Pauline English
  Australia
D. Smith
  Great Britain
Barbara Palombi
  United States
50 m butterfly 5
details
Marijke Ruiter
  Netherlands
J. Tornkuiss
  Sweden
Rachel Tassa
  Israel
50 m butterfly E
details
Jose Evertsen
  Netherlands
None None
100 m butterfly 6
details
Heller
  France
Lidia ter Beek
  Netherlands
None
100 m butterfly A
details
R. Collett
  United States
None None
100 m butterfly B
details
Helena Zajaczkowska
  Poland
None None
100 m butterfly D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Krystyna Sikorska
  Poland
Hargreiter
  Austria
75 m individual medley 2
details
Lia Duine
  Netherlands
Lyn Michael
  Australia
D. Weber
  West Germany
75 m individual medley 3
details
María Teresa Herreras López
  Spain
M. Tufuesson
  Sweden
Marcella Rizzotto
  Argentina
150 m individual medley 4
details
Grażyna Haffke
  Poland
D. Smith
  Great Britain
Pauline English
  Australia
150 m individual medley 5
details
Marijke Ruiter
  Netherlands
Renata Mathiesen
  Poland
Riekie Adelerhof
  Netherlands
150 m individual medley 6
details
Lidia ter Beek
  Netherlands
Barbara Kopycka
  Poland
K. Wiksen
  Sweden
200 m individual medley D
details
Monica Vaughan
  Great Britain
Britt-Marie Samuelsson
  Sweden
Krystyna Sikorska
  Poland
200 m individual medley E
details
Jose Evertsen
  Netherlands
None None
400 m individual medley B
details
D. Choptain
  Canada
None None
3×50 m medley relay 2-4
details
  Netherlands (NED)
Lia Duine
Joke Fokkinga-de Zeeuv
Ineke Mol
  Poland (POL)
Elzbieta Maczka
Anna Pogorzelska
Grazyna Haffke
  United States (USA)
Elena-Marie Bey
Syd Jacobs
Mickey Strole
3×100 m medley relay open
details
  Netherlands (NED)
Jeanne Backx-de Backer
Lidia ter Beek
Marijke Ruiter
  Poland (POL)
Barbara Kopycka
Renata Mathiesen
Lidia Rothe
None
4×50 m freestyle relay 2-5
details
  Netherlands (NED)
Riekie Adelerhof
Lia Duine
Joke Fokkinga-de Zeeuv
Ineke Mol
  United States (USA)
Elena-Marie Bey
Syd Jacobs
Sharon Rahn
Mickey Strole
None
4×100 m medley relay B
details
  Canada (CAN)
G. Bloomfield
D. Choptain
L. Lahey
Simmons
None None
4×100 m medley relay open
details
  Netherlands (NED)
Riekie Adelerhof
Jeanne Backx-de Backer
Lidia ter Beek
Marijke Ruiter
None None

ReferencesEdit