Play and Rebuild Together Tournament

The Play and Rebuild Together Tournament (Albanian: Turneu "Luajmë dhe Rindërtojmë së Bashku") was an charity international football tournament contested by the men's national veterans' teams. It took place in Albania on 10 January 2020 and the profits gathered from these meetings went to those affected by 2019 Albania earthquake.[1]

Play and Rebuild Together Tournament
Turneu "Luajmë dhe Rindërtojmë së Bashku"
Country Albania
Date10 January 2020 (2020-01-10)
Championship venueArena Kombëtare
Teams4
ChampionsItaly Italy (veterans)
Runners-upGreece Greece (veterans)
Semi-finalists
 • Albania Albania (veterans)
 • Turkey Turkey (veterans)
Matches played3
Goals scored4 (1.33 per match)
Attendance6,100 (2,033 per match)

SquadsEdit

The four men's national veterans' teams involved in the tournament were required to register a squad of over 11 players, including one or two goalkeepers.[2]

Albania (veterans)Edit

  Albania (veterans)

Note: Flags indicate national team as defined under FIFA eligibility rules. Players may hold more than one non-FIFA nationality.

No. Pos. Nation Player
1 GK   ALB Foto Strakosha
4 DF   ALB Armend Dallku
6 MF   KOS Besnik Hasi
7 MF   ALB Edvin Murati
8 FW   ALB Alban Bushi
9 DF   ALB Ervin Bulku
10 FW   ALB Altin Rraklli
11 DF   ALB Adrian Aliaj
12 GK   ALB Arjan Beqaj
13 MF   ALB Ervin Skela
No. Pos. Nation Player
14 MF   ALB Altin Lala
15 MF   ALB Redi Jupi
16 MF   MKD Artim Shaqiri
17 FW   ALB Igli Tare
18 MF   ALB Klodian Duro
21 MF   MKD Nderim Nexhipi
22 FW   ALB Erjon Bogdani
24 DF   ALB Debatik Curri
28 DF   ALB Nevil Dede

Greece (veterans)Edit

  Greece (veterans)
 • Coach:   Charalampos Zelenitsas
 • Reference:[6]

Note: Flags indicate national team as defined under FIFA eligibility rules. Players may hold more than one non-FIFA nationality.

No. Pos. Nation Player
GK   GRE Fanis Katergiannakis
GK   GRE Georgios Bantis
DF   GRE Ilias Kotsios
DF   GRE Leonidas Vokolos
DF   GRE Nikos Goulis
DF   GRE Stratos Apostolakis
No. Pos. Nation Player
MF   GRE Giannis Skopelitis
MF   GRE Giorgos Karagounis
MF   GER Kostas Ipirotis
MF   GRE Kostas Kiassos
FW   GRE Dimitris Papadopoulos
FW   GRE Theofanis Gekas

Italy (veterans)Edit

  Italy (veterans)

Note: Flags indicate national team as defined under FIFA eligibility rules. Players may hold more than one non-FIFA nationality.

No. Pos. Nation Player
1 GK   ITA Antonio Chimenti
2 DF   ITA Cristian Zaccardo
3 DF   ITA Max Tonetto
4 MF   ITA Luigi Di Biagio
5 DF   ITA Francesco Colonnese
6 MF   ITA Dario Marcolin
7 FW   ITA Mauro Esposito
8 MF   ITA Giampiero Maini
No. Pos. Nation Player
9 FW   ITA Massimo Agostini
10 FW   ITA Benito Carbone
11 MF   ITA Massimo Bonanni
14 DF   ITA Gabriele Grossi
17 MF   ITA Damiano Tommasi
19 DF   ITA Massimo Paganin
20 MF   ITA Simone Perrotta

Turkey (veterans)Edit

  Turkey (veterans)

Note: Flags indicate national team as defined under FIFA eligibility rules. Players may hold more than one non-FIFA nationality.

No. Pos. Nation Player
GK   TUR Serdar Kulbilge
DF   TUR Bülent Korkmaz
DF   TUR Emre Aşık
DF   TUR Faruk Atalay
DF   TUR Omer Bulut
MF   TUR Cihan Haspolatlı
No. Pos. Nation Player
MF   TUR Mehmet Aurélio
MF   TUR Tuncay Şanlı
MF   TUR Volkan Arslan
FW   TUR Hasan Kabze
FW   TUR Mehmet Yılmaz
FW   TUR Ümit Karan

ResultsEdit

10 January 2020 (2020-01-10) First semi-final Albania (veterans)   1–1
(2–3 p)
  Italy (veterans) Tirana, Albania
18:10 Bogdani   34' Report Esposito   10' Stadium: Arena Kombëtare
Referee: Mario Shabanaj (Albania)
Penalties
10 January 2020 (2020-01-10) Second semi-final Greece (veterans)   1–0   Turkey (veterans) Tirana, Albania
19:00 Karagounis   32' (pen.) Report Stadium: Arena Kombëtare
10 January 2020 (2020-01-10) Final Italy (veterans)   1–0   Greece (veterans) Tirana, Albania
19:35 Kotsios   23' (o.g.) Report Stadium: Arena Kombëtare
Referee: Emanuela Rusta (Albania)

GoalscorersEdit

Rank Player Goals scored
1   Erjon Bogdani 1
  Giorgos Karagounis
  Ilias Kotsios (own goal)
  Mauro Esposito
By penalty shoot-out
1   Adrian Aliaj 1
  Benito Carbone
  Dario Marcolin
  Ervin Skela
  Massimo Bonanni

ReferencesEdit

 1. ^ "Futbolli më shumë se një lojë! Legjendat e Shqipërisë, Greqisë, Italisë dhe Turqisë bashkë zemrat për tërmetin" [More than a game of football! Legends of Albania, Greece, Italy and Turkey together hearts for earthquake] (in Albanian). Albanian Football Association. 10 January 2020.
 2. ^ "Luajmë dhe rindërtojmë sëbashku! Yjet e Shqipërisë, Italisë, Greqisë dhe Turqisë më 10 janar në Air Albania Stadium në mbështetje të familjeve të prekura nga tërmeti" [Play and rebuild together! Stars of Albania, Italy, Greece and Turkey on January 10 at Air Albania Stadium in support of earthquake affected families] (in Albanian). Albanian Football Association. 29 December 2019.
 3. ^ ""Luajmë dhe rindërtojmë së bashku", zbulohet lista e Shqipërisë" ["Play and rebuild together", the list of Albania is revealed] (in Albanian). SuperSport Albania. 5 January 2020.
 4. ^ a b "Turneu i bamirësisë/Shqipëria nuk ia del, Italia shkon në finale pas triumfit me penallti (VIDEO)" [Charity tournament/Albania fails, Italy goes to finals after penalties (VIDEO)] (in Albanian). Panorama Sport. 10 January 2020.
 5. ^ a b "Formacionet" [Line-ups] (in Albanian). Panorama Sport. 10 January 2020.
 6. ^ "Δίπλα στους πληγέντες του σεισμού στην Αλβανία ο ΠΣΑΠ" [PSAP next to the victims of the earthquake in Albania]. A-Sports.gr (in Greek). 14 January 2020.
 7. ^ "Türkiye dönüşüme örnek olacak" [Turkey will set an example for transformation] (in Turkish). Milliyet. 12 January 2020.