Oregon Book Award

The Oregon Book Awards are presented annually by Literary Arts to honor the "state’s finest accomplishments by Oregon writers who work in genres of poetry, fiction, graphic literature, drama, literary nonfiction, and literature for young readers."[1]

Oregon Book Award
Awarded forLiterary excellence
CountryUnited States
Presented byLiterary Arts and Oregon
First awarded1987
WebsiteLiterary-arts.org

Oregon Book Award was founded in 1987 by Brian Booth and Oregon Institute for Literary Arts (OILA).[2][3] In 1993, Literary Arts, a statewide non-profit organization dedicated to enriching the lives of Oregonians through language and literature, joined with the OILA and continued to support and promote Oregon's authors with the book awards and Oregon Literary Fellowships. Award winners are selected based solely on literary merit by out-of-state judges who change each year.

In 2005 the award ceremony was moved from the Scottish Rite Center to the Wonder Ballroom, in an effort to make it more lively and fun.[4] Since 2009, the awards ceremony has been held at the Gerding Theatre at the Armory, the home of Portland Center Stage.[5]

RecipientsEdit

Book AwardsEdit

Stafford/Hall Award for PoetryEdit

2019: Small Gods by Matthew Minicucci
2018: Field Theories by Samiya Bashir
2017: When We Were Birds by Joe Wilkins
2016: Saint Friend by Carl Adamshick
2015: Sorrow Arrow by Emily Kendal Frey
2014: Incarnadine by Mary Szybist
2013: Fjords Vol. 1 by Zachary Schomburg
2012: Curses And Wishes by Carl Adamshick
2011: The Book of Men and Women by David Biespiel
2009/2010: All-American Poem by Matthew Dickman
2008: A is for Anne: Mistress Hutchinson Disturbs the Commonwealth by Penelope Scambly Schott
2007: The Sky Position by Tom Blood
2006: Facts About the Moon by Dorianne Laux
2005: Leaving (book)|Leaving by Laton Carter
2004: Men Holding Eggs by Henry Hughes
2003: The Play of Dark and Light by Rita Ott Ramstad
2002: In The Margins Of The World by Willa Schneberg
2001: The Evening Light by Floyd Skloot
2000: Passion by Judith Montgomery
1999: Ruining the Picture by Pimone Triplett
1998: Cocktails with Brueghel at the Museum Café by Sandra Stone
1997: Drawing the Line by Lawson Fusao Inada
1996: Journeyman's Wages by Clemens Starck
1995: Poem Rising Out of the Earth and Standing Up in Someone by James Grabill
1994: Lauds by Tom Crawford
1993: A Book of Other Days by Lisa M. Steinman
1992: Selected Poems by Vern Rutsala
1991: Psyche Drives the Coast by Sharon Doubiago
1990: Toluca Street by Maxine Scates
1990: Dreamer by Primus St. John
1989: The Admiration's by Lex Runciman
1988: Singing the Mozart Requiem by Ingrid Wendt
1987: Seal Rock by John Haislip

Award for FictionEdit

2002: The Necessary Grace to Fall: Stories by Gina Ochsner
2001: Throwing Knives by Molly Best Tinsley
2000: Storm Riders by Craig Lesley
1999: Like Never Before by Ehud Havazelet
1998: The Ugliest House in the World by Peter Ho Davies
1997: Fight Club by Chuck Palahniuk
1996: What Falls Away by Tracy Daugherty
1995: Native Speaker by Chang-Rae Lee
1994: Arabian Jazz by Diana Abu-Jaber
1993: Dreams Like Thunder by Diane Simmons
1992: Searoad by Ursula K. Le Guin
1991: (no award given)
1990: The Jump-off Creek by Molly Gloss
1989: Cardinal Numbers by Hob Broun
1988: Within Normal Limits by Todd Grimson
1987: Resurrectionists by Russell Working
Ken Kesey Award for the NovelEdit
2007: Twenty Questions by Alison Clement
2006: The Best People in the World: A Novel by Justin Tussing
2005: How I Paid for College: A Novel of Sex, Theft, Friendship, and Musical Theater by Marc Acito
2004: Axeman's Jazz by Tracy Daugherty
2003: His Mother's Son by Cai Emmons
H. L. Davis Award for Short FictionEdit
2007: The Dead Fish Museum by Charles D'Ambrosio
2006: People I Wanted to Be by Gina Ochsner
2005: Resistance by Barry Lopez
2004: Saving Stanley by Scott Nadelson
2003: It Takes a Worried Man by Tracy Daugherty
2002: The Necessary Grace to Fall by Gina Ochsner
2001: Throwing Knives by Molly Best Tinsley
2000: Storm Riders by Craig Lesley
1999: Like Never Before by Ehud Havazelet
1998: The Ugliest House in the World by Peter Ho Davies
Ken Kesey Award for FictionEdit
2019: Red Clocks by Leni Zumas
2018: American War by Omar El Akkad
2017: A Great Length of Time by Joyce Cherry Cresswell
2016: The Small Backs of Children by Lidia Yuknavitch
2015: The Revolution of Every Day by Cari Luna
2014: The Unreal and The Real: Collected Stories, Vols. 1 and 2 by Ursula K. Le Guin
2013: Shards by Ismet Prcic
2012: The Sisters Brothers by Patrick deWitt
2011: Lean on Pete by Willy Vlautin
2009/2010: Livability: Stories by Jon Raymond
2008: Bearing the Body by Ehud Havazelet

Award for Literary NonfictionEdit

2002: My Wars Are Laid Away in Books by Alfred Habegger
2001: When Broken Glass Floats by Chanrithy Him
2000: The Night Gardener by Marjorie Sandor
1999: The Left Hand of Eden by William Ashworth
1998: Making It Home by Lars Nordström
1997: Looking After by John Daniel
1996: Volcano by Garrett Hongo
1995: Voyage of a Summer Sun by Robin Cody
1994: Stubborn Twig by Lauren Kessler
1993: The Trail Home by John Daniel
1992: No Duty to Retreat by Richard M. Brown
1991: Wings for My Flight by Marcy Cottrell Houle / My Country, My Right to Serve by Mary Ann Humphrey (tie)
1990: Baja Journey by Robin Carey
1989: A Golden Journey by Luther Cressman
1988: Faces of a Reservation by Cynthia Stowell
1987: Arctic Dreams by Barry Lopez
Frances Fuller Victor Award for General NonfictionEdit
2019: Dangerous Subjects: James D. Saules and the Rise of Black Exclusion in Oregon by Kenneth R. Coleman
2018: Fish Market by Lee van der Voo
2017: The Last Love Song: A Biography of Joan Didion by Tracy Daugherty
2016: A Long High Whistle by David Biespiel
2015: Big Little Man: In Search of My Asian Self by Alex Tizon
2014: Duel with the Devil by Paul Collins
2013: The Wrecking Crew: The Inside Story of Rock and Roll's Best-Kept Secret by Kent Hartman
2012: Imperial Japan At Its Zenith: The Wartime Celebration Of The Empire's 2600th Anniversary by Kenneth J. Ruoff
2011: Savages and Scoundrels by Paul VanDevelder
2009/2010: Hiding Man: A Biography of Donald Barthelme by Tracy Daugherty
2008: One Night in America: Robert Kennedy, Cesar Chavez, and the Dream of Dignity by Steven W. Bender
2007: Democracy Reborn: The Fourteenth Amendment and the Fight for Equal Rights in Post-Civil War America by Garrett Epps
2006: Modern Passings: Death Rites, Politics, and Social Change in Imperial Japan by Andrew Bernstein
2005: Plague and Fire: Battling Black Death and the 1900 Burning of Honolulu's Chinatown by James C. Mohr
2004: In Search of Ancient Oregon by Ellen Morris Bishop
2003: Dispatches and Dictators: Ralph Barnes for the Herald Tribune by Barbara S. Mahoney
Sarah Winnemucca Award for Creative NonfictionEdit
2019: The Gospel of Trees by Apricot Irving
2018: Animals Strike Curious Poses by Elena Passarello
2017: Angels With Dirty Faces by Walidah Imarisha
2016: Objects in Mirror Are Closer Than They Appear by Kate Carroll de Gutes
2015: The Great Floodgates of the Wonderworld by Justin Hocking
2014: Wedlocked by Jay Ponteri
2013: Crazy Enough by Storm Large
2012: The Shape Of The Eye: Down Syndrome, Family, And The Stories We Inherit by George Estreich
2011: The Far Corner by John Daniel
2009/2010: Convictions: A Prosecutor’s Battles Against Mafia Killers, Drug Kingpins, and Enron Thieves by John Kroger
2008: Dancing with Rose: Finding Life in the Land of Alzheimer's by Lauren Kessler
2007: The Things Between Us by Lee Montgomery
2006: When the River Ran Wild! Indian Traditions on the Mid-Columbia and the Warm Springs Reservation by George W. Aguilar
2005: The Pine Island Paradox by Kathleen Dean Moore
2004: The Stuff of Life by Karen Karbo
2003: Providence of a Sparrow by Chris Chester / In The Shadow Of Memory by Floyd Skloot (tie)

Angus L. Bowmer Award for DramaEdit

2019: Successful Strategies by Andrea Stolowitz
2017: Words That Burn by Cindy Williams Gutiérrez
2015: Ithaka by Andrea Stolowitz
2013: Antarktikos by Andrea Stolowitz
2011: The Lost Boy by Susan Mach
2008: Lost Wavelengths by Steve Patterson
2006: Arthur's Dreams by Richard Moeschl
2004: Vitriol and Violets by Shelly Lipkin, Louanne Moldovan, and Sherry Lamoreaux
2001: Lost and Found by Dori Appel
2000: Wonderbroads by Melinda Pittman
1999: The Lunatic Within by Dori Appel
1998: Freud's Girls by Dori Appel
1997: Drawing Down Clio by Doug Baldwin
1996: Picasso in the Backseat by Dmae Roberts
1994: A Pirate's Lullaby by Jessica Litwak
1992: The Disappearance and Death of Amelia Earhart by E. J. Westlake
1990: Five Minute Wars by Sharon Whitney
1989: Holding Patterns by Dan Duling
1988: The Second Coming of Joan of Arc by Carolyn Gage

Award for Young Readers LiteratureEdit

2001: True Believer by Virginia Euwer Wolff
2000: The Gate in the Wall by Ellen Howard
1999: A Voice from the Border by Pamela Smith Hill
1998: Shark Bait by Graham Salisbury
1997: The Moorchild by Eloise McGraw
1996: Journey of the Red Wolf by Roland Smith
1995: Under the Blood Red Sun by Graham Salisbury
1994: Make Lemonade by Virginia Euwer Wolff
1993: Blue Skin of the Sea by Graham Salisbury
1992: The Striped Ships by Eloise McGraw
1991: Four Dollars and Fifty Cents by Eric Kimmel
1990: Dragon's Milk by Susan Fletcher
Eloise Jarvis McGraw Award for Children's LiteratureEdit
2019: The Turning by Emily Whitman
2018: The Tragically True Adventures of Kit Donovan by Patricia Bailey
2017: Hannah and Sugar by Kate Berube
2016: With a Friend by Your Side by Barbara Kerley
2015: Whistle in the Dark by Susan Hill Long
2014: Calvin Coconut: Extra Famous by Graham Salisbury
2013: Drawing From Memory by Allen Say
2012: Calvin Coconut: Hero Of Hawaii by Graham Salisbury
2011: Calvin Coconut: The Zippy Fix by Graham Salisbury
2009/2010: Keep On! The Story of Matthew Henson, Co-discoverer of the North Pole by Deborah Hopkinson
2008: A Day With No Crayons by Elizabeth Rusch
2007: Not in Room 204 by Shannon Riggs
2006: Tour America by Diane Siebert
2005: Cave Paintings to Picasso by Henry Sayre
2004: Luba by Michelle McCann
2003: Three Samurai Cats by Eric Kimmel
Leslie Bradshaw Award for Young Adult LiteratureEdit
2019: The Wicked Deep by Shea Ernshaw
2018: Strange the Dreamer by Laini Taylor
2017: Courage & Defiance: Stories of Spies, Saboteurs, and Survivors in World War II Denmark by West Linn
2016: Martin Marten by Brian Doyle
2015: The Body In the Woods by April Henry
2014: The Theory of Everything by Kari Luna
2013: Blue Thread by Ruth Tenzer Feldman
2012: Wildwing by Emily Whitman
2011: The Last Great Getaway of the Water Balloon Boys by Scott William Carter
2009/2010: I.Q. Book One: Independence Hall by Roland Smith
2008: The Rules for Hearts by Sara Ryan / A Taste for Rabbit by Linda Zuckerman (tie)
2007: Alphabet of Dreams by Susan Fletcher
2006: Eyes of the Emperor by Graham Salisbury
2005: A Heart for Any Fate by Linda Crew
2004: Deep by Susanna Vance
2003: The Voyage of Patience Goodspeed by Heather Vogel Frederick
2002: Empress of the World by Sara Ryan

Pacific Northwest College of Art Graphic Literature AwardEdit

2018: Fetch: How A Bad Dog Brought Me Home by Nicole J. Georges
2016: The Zoo Box by Ariel Cohn and Aron Nels Steinke
2014: Hereville: How Mirka Met a Meteorite by Barry Deutsch
2012: Footnotes in Gaza by Joe Sacco

Readers Choice AwardEdit

2019: Ladder to the Light by Beth Wood
2018: Fetch: How A Bad Dog Brought Me Home by Nicole J. Georges
2017: A Series of Small Maneuvers by Eliot Treichel
2016: The Small Backs of Children: A Novel by Lidia Yuknavitch
2015: The Free by Willy Vlautin
2014: The Orchardist by Amanda Coplin
2013: Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail by Cheryl Strayed
2012: The Chronology Of Water by Lidia Yuknavitch
2011: Lean on Pete by Willy Vlautin

Special AwardsEdit

1995: Wilma Erwin
1994: Ralph Friedman
1992: Paul Pintarich
1991: Don James
1990: Mary Barnard
1989: George Venn
1988: William Everson

Charles Erskine Scott Wood Distinguished Writer AwardEdit

2017: Jarold Ramsey
2015: Ralph Salisbury
2014: Vern Rutsala
2008: Barry Lopez
2006: Ursula K. Le Guin
2003: George Hitchcock
1999: Ken Kesey
1998: Priscilla Knuth
1996: Eloise McGraw
1995: Damon Knight
1994: Early Pomeroy
1993: Alvin M. Josephy, Jr.
1992: Terence O'Donnell
1991: Walt Morey
1990: Janet Stevenson
1989: Vi Gale
1988: Dorothy Johansen
1987: George Belknap

Stewart H. Holbrook Literary Legacy AwardEdit

2019: José González
2018: Tracey Daugherty and Marjorie Sandor
2017: The Independent Publishing Resource Center
2016: Douglas Spangle
2015: Tom Spanbauer
2014: Vince & Patty Wixon
2013: Larry Colton
2011: John Laursen
2009: Matt Love
2008: Marlene Howard
2007: Kim Stafford
2006: Paulann Petersen
2005: Barbara LaMorticella
2004: David Milholland
2003: David Hedges
2002: Carla Perry
2001: Erik Muller
2000: Rich Wandschneider
1999: Peter Sears
1998: Dennis & Linny Stovall
1997: Ruth Gundle & Judith Barrington
1996: Brian Booth
1995: Tom Ferte
1994: George Venn
1993: Penny Avila
1992: Clyde Rice
1991: Walt Curtis
1990: Sandra Williams
1989: Katharine McCanna
1988: Calyx, A Journal of Art & Literature
1987: Northwest Review

Walt Morey Young Readers Literary Legacy AwardEdit

2018: Carmen T. Bernier-Grand
2017: The SMART (Start Making A Reader Today) Program
2016: Curtis Kiefer
2015: Jann Tankersley
2014: Ellen Fader
2013: Oregon Battle of the Books
2012: Ulrich Hardt
2011: The Children's Book Bank
2009: The Dove Lewis Read to the Dogs Program
2008: Young Writers Association
2007: Mark Mizell
2006: John Monteverde
2005: Carol Brown
2004: Patricia R. Gallagher
2003: Jerry Isom
2002: Ready to Learn
2001: Oregon advisory boards of First Book
2000: Cathy Schneider
1999: Claudia Jones
1998: Barbara J. McKillip

Literary FellowshipsEdit

C. Hamilton Bailey Fellowship in PoetryEdit

2019: Pamela K. Santos
2018: Matthew Minicucci

Edna L. Homes Fellowship in Young ReadersEdit

2019: Amy Baskin
2018: Erica A. Briggs

Fellowship in FictionEdit

2018: Omar El Akkad and Adair V

Fellowship in PoetryEdit

2018: manuel arturo abreu, Danielle Cadena Deulen, Milo R. Muise

Fellowship in PublishingEdit

2019: Atelier 26 Books and Opossum, A Literary Marsupial
2018: Clackamas Literary Review and Pacifica: Poetry International

Fellowship in NonfictionEdit

2019: Sterling Cunio and Justin Taylor
2018: Elizabeth Enslin, Susan Shepard, and Brian Trapp

Laurell Swails and Donald Monroe Memorial Fellowship in FictionEdit

2019: Ana-Maurine Lara and Chris Stuck
2018: Takashi L. Kendrick and Mika Tanner

Leslie Bradshaw Fellowship in NonfictionEdit

2019: Chelsea Biondolillo
2018: Alberto Yáñez

Oregon Arts Commission FellowshipEdit

2019: Karen Luper and Marcus Lund
2018: Jacob Aiello and Jake Vermaas

Oregon Poetry Community FellowshipEdit

2019: Jennifer Perrine

Walt Morey Fellowship in DramaEdit

2019: Stacy Brewster
2018: Cindy Baldwin

Women Writers FellowshipEdit

2019: Natalie Hirt
2018: Naomi Ulsted

Writers of Color FellowshipEdit

2019: Christopher Rose
2018: Reema Zaman

See alsoEdit

External linksEdit

ReferencesEdit

  1. ^ "Oregon Book Awards and Fellowships". Retrieved 19 May 2019.
  2. ^ Pintarich, Paul (October 3, 1987). "Book awards event at arts center honors Oregon writers". The Oregonian.
  3. ^ Pintarich, Paul (September 27, 1987). "Goldschmidt, Clark proclaim writers' week". The Oregonian.
  4. ^ Baker, Jeff (November 11, 2005). "Book awards get a new cover". The Oregonian.
  5. ^ Baker, Jeff (October 27, 2009). "Oregon Book Awards honor new writers, veteran winners". The Oregonian.