Mirlind Daku

Mirlind Daku (born 1 January 1998) is a Kosovan professional footballer who plays as a forward for Ballkani, on loan from Osijek II.

Mirlind Daku
Personal information
Full name Mirlind Daku
Date of birth (1998-01-01) 1 January 1998 (age 23)
Place of birth Gjilan, FR Yugoslavia
Height 1.92 m (6 ft 4 in)
Position(s) Forward
Club information
Current team
Ballkani (on loan from Osijek II)
Number 19
Youth career
0000–2017 Hajvalia
Senior career*
Years Team Apps (Gls)
2017 Hajvalia 4 (0)
2017–2018 Llapi 51 (27)
2018– Osijek II 15 (2)
2019–2020Kukësi (loan) 16 (3)
2020–Ballkani (loan) 43 (33)
National team
2017–2020 Kosovo U21 12 (3)
2020– Kosovo 3 (0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 19 December 2020
‡ National team caps and goals correct as of 11 November 2020

Club careerEdit

LlapiEdit

On 24 January 2017, Daku joined Football Superleague of Kosovo side Llapi, on a five-year contract.[1] On 18 February 2017, he made his debut with Llapi in the 2016–17 Kosovar Cup fifth round against Feronikeli after coming on as a substitute at 95th minute in place of Berat Hyseni and scoring his side's second goal during a 2–4 away win after penalty shoot-outs.[2]

OsijekEdit

On 20 July 2018, Daku joined Croatian Second Football League side Osijek II,[3] on a four-year contract.[4] On 25 August 2018, he made his debut in a 2–2 away draw against Šibenik after being named in the starting line-up.

Loan at KukësiEdit

On 24 July 2019, Daku joined Albanian Superliga side Kukësi, on a season-long loan.[5] On 18 August 2019, he made his debut with Kukësi in the 2019 Albanian Supercup against Partizani Tirana after coming on as a substitute at 66th minute in place of Vasil Shkurtaj.[6]

Loan at BallkaniEdit

On 11 January 2020, Daku joined Football Superleague of Kosovo side Ballkani, on a six-month-long loan.[7] On 29 February 2020, he made his debut in a 0–0 away draw against Prishtina after coming on as a substitute at 59th minute in place of Artur Magani.[8]

International careerEdit

Under-21Edit

On 21 March 2017, Daku received a call-up from Kosovo U21 for a 2019 UEFA European Under-21 Championship qualification match against Republic of Ireland U21.[9] On 9 November 2017, he made his debut with Kosovo U21 in match against Israel U21 after coming on as a substitute at 54th minute in place of Ardit Gashi.

SeniorEdit

On 22 January 2018, Daku received his first call-up from Kosovo in a friendly match against Azerbaijan.[10] The match however was cancelled two days later, which has prolonged his debut.[11] On 11 November 2020, he made his debut with Kosovo in a friendly match against Albania after coming on as a substitute at 84th minute in place of Florent Hadergjonaj.[12]

ReferencesEdit

 1. ^ "Zyrtare: Llapi transferon tre futbollistë (Foto)" [Official: Llapi transfers three footballers] (in Albanian). Telegrafi. 31 January 2017. Skuadra nga Podujeva ka afruar një qendërsulmues dhe dy mesfushor me tipare sulmuese si Mirlind Daku qe vjen nga Hajvalia, Qëndrim Dautaj nga Gjilani dhe Alban Mavriqi nga Drita e Gjilanit
 2. ^ "Penalltitë vendosin, Llapi në çerekfinale!" [Penalties decide, Llapi in the quarterfinals!]. TopSporti (in Albanian). 18 February 2017. Në kohën shtesë, përsëri të parët në epërsi kaluan llapjanët me golin e Mirlind Dakut, i cili me dinakëri e shfrytëzoi gabimin e Ardian Limanit në mbrojtjen vendase
 3. ^ "Daku prezantohet te Osijeku: Hap i madh për mua" [Daku is presented to Osijek: Great step for me] (in Albanian). Telegrafi. 20 July 2018.
 4. ^ "Zyrtare: Daku transferohet te Osijek, nënshkruan kontratë afatgjate" [Official: Daku transferred to Osijek, signs a long-term contract]. Futbolli Kosovar (in Albanian). 19 July 2018. Archived from the original on 20 July 2018. 20-vjeçari ka arritur marrëveshje me skuadrën e Osijekut dhe ka nënshkruar për 4 vite me skuadrën kroate, ka konfirmuar për Sportin në KTV, drejtori për transferime të jashtme në skuadrën e Llapit, Afrim Ajeti
 5. ^ "Njoftim i Klubit/Futbollisti i përfaqësueses U-21 së Kosovës huazohet te Kukësi!" [Club Announcement/Footballer of Kosovo national U-21 team is loan to Kukësi!] (in Albanian). FK Kukësi. 24 July 2019.
 6. ^ "Super Brajan Braun, Partizani fiton Superkupën e Shqipërisë" [Super Brian Brown, Partizan wins the Albanian Supercup]. BalkanWeb (in Albanian). 18 August 2019.
 7. ^ "Ballkani kryen goditjen e madhe, zyrtarizon sulmuesin Mirlind Daku" [Ballkani performs the big blow, officiates the attacker Mirlind Daku] (in Albanian). Telegrafi. 11 January 2020.
 8. ^ "Futbollisti i Kombëtares së Kosovës debuton në takimin, Prishtina – Ballkani" [The footballer of the Kosovo national team debuts in the match, Prishtina – Ballkani]. Gazeta inFokus (in Albanian). 29 February 2020. Në minutën e 59' në lojë për Ballkanin ka hyrë sulmuesi i Kombëtares së Kosovës U-21, Mirlind Daku. Daku ka hyrë në vend të Artur Maganit dhe ka bërë debutimin me fanellën e Ballkanit
 9. ^ "Lista e futbollistëve të Përfaqësueses U21" [List of the players of national U21 team] (in Albanian). Football Federation of Kosovo. 21 March 2017.
 10. ^ "Lajmi i fundit: Lista e Kosovës kundër Azerbajxhanit" [Breaking news: List of Kosovo versus Azerbaijan]. Korneri (in Albanian). 22 January 2018. Retrieved 22 January 2018.
 11. ^ "Friendly match canceled". Association of Football Federations of Azerbaijan. 25 January 2018. According to the results of the UEFA Nations League’s draws held in Lausanne, Switzerland today, it was defined that Azerbaijan and Kosovo national teams will compete in the same group. Thereby the match planned to be held between these teams in Antalya, Turkey on February 2 was canceled. The both football federations’ officials met after the draw ceremony and reached a mutual agreement in this regard
 12. ^ "Albania (2–1) Kosovo". eu-football.info. 11 November 2020.

External linksEdit