Open main menu

List of Commonwealth Games medallists in swimming (men)

Current programEdit

50 metre freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1990 Auckland
details
  Andrew Baildon (AUS)   Angus Waddell (AUS)   Mark Foster (ENG)
1994 Victoria
details
  Mark Foster (ENG)   Darren Lange (AUS)   Peter Williams (RSA)
1998 Kuala Lumpur
details
  Mark Foster (ENG)   Brendon Dedekind (RSA)   Michael Klim (AUS)
2002 Manchester
details
  Roland Schoeman (RSA)   Brett Hawke (AUS)   Mark Foster (ENG)
2006 Melbourne
details
  Roland Schoeman (RSA)   Brent Hayden (CAN)   Brett Hawke (AUS)
2010 Delhi
details
  Brent Hayden (CAN)   Roland Schoeman (RSA)   Gideon Louw (RSA)
2014 Glasgow
details
  Ben Proud (ENG)   Cameron McEvoy (AUS)   James Magnussen (AUS)
2018 Gold Coast
details
  Ben Proud (ENG)   Brad Tandy (RSA)   Cameron McEvoy (AUS)

100 metre freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Michael Wenden (AUS)   Greg Rogers (AUS)   William Devenish (AUS)
1974 Christchurch
details
  Michael Wenden (AUS)   Bruce Robertson (CAN)   Brian Phillips (CAN)
1978 Edmonton
details
  Mark Morgan (AUS)   Bill Sawchuk (CAN)   Gary MacDonald (CAN)
1982 Brisbane
details
  Neil Brooks (AUS)   Greg Fasala (AUS)   Michael Delany (AUS)
1986 Edinburgh
details
  Greg Fasala (AUS)   Neil Brooks (AUS)   Andy Jameson (ENG)
1990 Auckland
details
  Andrew Baildon (AUS)   Chris Fydler (AUS)   Mike Fibbens (ENG)
1994 Victoria
details
  Stephen Clarke (CAN)   Chris Fydler (AUS)   Andrew Baildon (AUS)
1998 Kuala Lumpur
details
  Michael Klim (AUS)   Chris Fydler (AUS)   Gavin Meadows (ENG)
2002 Manchester
details
  Ian Thorpe (AUS)   Ashley Callus (AUS)   Ryk Neethling (RSA)
2006 Melbourne
details
  Simon Burnett (ENG)   Ryk Neethling (RSA)   Roland Schoeman (RSA)
2010 Delhi
details
  Brent Hayden (CAN)   Simon Burnett (ENG)   Eamon Sullivan (AUS)
2014 Glasgow
details
  James Magnussen (AUS)   Cameron McEvoy (AUS)   Tommaso D'Orsogna (AUS)
2018 Gold Coast
details
  Duncan Scott (SCO)   Kyle Chalmers (AUS) none awarded
  Chad le Clos (RSA)

100 metre freestyle S9Edit

Games Gold Silver Bronze
1994 Victoria
details
  Andrew Hayley (CAN)   Brendan Burkett (AUS)   Sean Tretheway (NZL)

200 metre freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Michael Wenden (AUS)   Ralph Hutton (CAN)   Greg Rogers (AUS)
1974 Christchurch
details
  Steve Badger (AUS)   Bruce Robertson (CAN)   Michael Wenden (AUS)
1978 Edmonton
details
  Ron McKeon (AUS)   Graeme Brewer (AUS)   Mark Morgan (AUS)
1982 Brisbane
details
  Andrew Astbury (ENG)   Peter Szmidt (CAN)   Ron McKeon (AUS)
1986 Edinburgh
details
  Roberto Gleria (AUS)   Peter Dale (AUS)   Thomas Stachewicz (AUS)
1990 Auckland
details
  Martin Roberts (AUS)   Ian Brown (AUS)   Thomas Stachewicz (AUS)
1994 Victoria
details
  Kieren Perkins (AUS)   Trent Bray (NZL)   Danyon Loader (NZL)
1998 Kuala Lumpur
details
  Ian Thorpe (AUS)   Michael Klim (AUS)   Daniel Kowalski (AUS)
2002 Manchester
details
  Ian Thorpe (AUS)   Grant Hackett (AUS)   Rick Say (CAN)
2006 Melbourne
details
  Ross Davenport (ENG)   Simon Burnett (ENG)   Brent Hayden (CAN)
2010 Delhi
details
  Robert Renwick (SCO)   Kenrick Monk (AUS)   Thomas Fraser-Holmes (AUS)
2014 Glasgow
details
  Thomas Fraser-Holmes (AUS)   Cameron McEvoy (AUS)   Calum Jarvis (WAL)
2018 Gold Coast
details
  Kyle Chalmers (AUS)   Mack Horton (AUS)   Duncan Scott (SCO)

400 metre freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Graham White (AUS)   Ralph Hutton (CAN)   Greg Brough (AUS)
1974 Christchurch
details
  John Kulasalu (AUS)   Brad Cooper (AUS)   Steve Badger (AUS)
1978 Edmonton
details
  Ron McKeon (AUS)   Simon Gray (ENG)   Max Metzker (AUS)
1982 Brisbane
details
  Andrew Astbury (ENG)   Peter Szmidt (CAN)   John Davey (ENG)
1986 Edinburgh
details
  Duncan Armstrong (AUS)   Kevin Boyd (ENG)   Mike Davidson (NZL)
1990 Auckland
details
  Ian Brown (AUS)   Glen Housman (AUS)   Christopher Bowie (CAN)
1994 Victoria
details
  Kieren Perkins (AUS)   Danyon Loader (NZL)   Daniel Kowalski (AUS)
1998 Kuala Lumpur
details
  Ian Thorpe (AUS)   Grant Hackett (AUS)   Daniel Kowalski (AUS)
2002 Manchester
details
  Ian Thorpe (AUS)   Grant Hackett (AUS)   Graeme Smith (SCO)
2006 Melbourne
details
  David Carry (SCO)   Andrew Hurd (CAN)   David Davies (WAL)
2010 Delhi
details
  Ryan Cochrane (CAN)   Ryan Napoleon (AUS)   David Carry (SCO)
2014 Glasgow
details
  Ryan Cochrane (CAN)   David McKeon (AUS)   James Guy (ENG)
2018 Gold Coast
details
  Mack Horton (AUS)   Jack McLoughlin (AUS)   James Guy (ENG)

1500 metre freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Graham Windeatt (AUS)   Max Travasci (AUS)   Mark Treffers (NZL)
1974 Christchurch
details
  Stephen Holland (AUS)   Mark Treffers (NZL)   Steve Badger (AUS)
1978 Edmonton
details
  Max Metzker (AUS)   Simon Gray (ENG)   Andrew Astbury (ENG)
1982 Brisbane
details
  Max Metzker (AUS)   Tim Ford (AUS)   Andrew Astbury (ENG)
1986 Edinburgh
details
  Jason Plummer (AUS)   Michael McKenzie (AUS)   Chris Chalmers (CAN)
1990 Auckland
details
  Glen Housman (AUS)   Kieren Perkins (AUS)   Michael McKenzie (AUS)
1994 Victoria
details
  Kieren Perkins (AUS)   Daniel Kowalski (AUS)   Glen Housman (AUS)
1998 Kuala Lumpur
details
  Grant Hackett (AUS)   Ryk Neethling (RSA)   Kieren Perkins (AUS)
2002 Manchester
details
  Grant Hackett (AUS)   Graeme Smith (SCO)   Craig Stevens (AUS)
2006 Melbourne
details
  David Davies (WAL)   Andrew Hurd (CAN)   Troyden Prinsloo (RSA)
2010 Delhi
details
  Ryan Cochrane (CAN)   Heerden Herman (RSA)   Daniel Fogg (ENG)
2014 Glasgow
details
  Ryan Cochrane (CAN)   Mack Horton (AUS)   Daniel Jervis (WAL)
2018 Gold Coast
details
  Jack McLoughlin (AUS)   Daniel Jervis (WAL)   Mack Horton (AUS)

50 metre backstrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
2002 Manchester
details
  Matt Welsh (AUS)   Alex Lim (MAS)   Gerhard Zandberg (RSA)
2006 Melbourne
details
  Matthew Clay (ENG)   Liam Tancock (ENG)   Gerhard Zandberg (RSA)
2010 Delhi
details
  Liam Tancock (ENG)   Hayden Stoeckel (AUS)   Ashley Delaney (AUS)
2014 Glasgow
details
  Ben Treffers (AUS)   Mitch Larkin (AUS)   Liam Tancock (ENG)
2018 Gold Coast
details
  Mitch Larkin (AUS)   Ben Treffers (AUS)   Zac Incerti (AUS)

100 metre backstrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Bill Kennedy (CAN)   Michael Richards (WAL)   Erik Fish (CAN)
1974 Christchurch
details
  Mark Tonelli (AUS)   Steve Pickell (CAN)   Brad Cooper (AUS)
1978 Edmonton
details
  Glenn Patching (AUS)   Gary Abraham (ENG)   Jay Tapp (CAN)
1982 Brisbane
details
  Mike West (CAN)   Cameron Henning (CAN)   Wade Flemmons (CAN)
1986 Edinburgh
details
  Mark Tewksbury (CAN)   Paul Kingsman (NZL)   Mike West (CAN)
1990 Auckland
details
  Mark Tewksbury (CAN)   Gary Anderson (CAN)   Paul Kingsman (NZL)
1994 Victoria
details
  Martin Harris (ENG)   Steven Dewick (AUS)   Adam Ruckwood (ENG)
1998 Kuala Lumpur
details
  Mark Versfeld (CAN)   Josh Watson (AUS)   Chris Renaud (CAN)
2002 Manchester
details
  Matt Welsh (AUS)   Ian Thorpe (AUS)   Alex Lim (MAS)
2006 Melbourne
details
  Liam Tancock (ENG)   Matt Welsh (AUS)   Gregor Tait (SCO)
2010 Delhi
details
  Liam Tancock (ENG)   Daniel Bell (NZL)   Ashley Delaney (AUS)
2014 Glasgow
details
  Chris Walker-Hebborn (ENG)   Mitch Larkin (AUS)   Josh Beaver (AUS)
  Liam Tancock (ENG)
2018 Gold Coast
details
  Mitch Larkin (AUS)    Bradley Woodward (AUS)   Markus Thormeyer (CAN)

200 metre backstrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Michael Richards (WAL)   Raymond Terrell (ENG)   Neil Rogers (AUS)
1974 Christchurch
details
  Brad Cooper (AUS)   Mark Tonelli (AUS)   Robert Williams (AUS)
1978 Edmonton
details
  Gary Hurring (NZL)   Glenn Patching (AUS)   Paul Moorfoot (AUS)
1982 Brisbane
details
  Cameron Henning (CAN)   David Orbell (AUS)   Mike West (CAN)
1986 Edinburgh
details
  Sandy Goss (CAN)   Paul Kingsman (NZL)   Sean Murphy (CAN)
1990 Auckland
details
  Gary Anderson (CAN)   Paul Kingsman (NZL)   Kevin Draxinger (CAN)
1994 Victoria
details
  Adam Ruckwood (ENG)   Kevin Draxinger (CAN)   Scott Miller (AUS)
1998 Kuala Lumpur
details
  Mark Versfeld (CAN)   Adrian Radley (AUS)   Greg Hamm (CAN)
2002 Manchester
details
  James Goddard (ENG)   Gregor Tait (SCO)   Simon Militis (ENG)
2006 Melbourne
details
  Gregor Tait (SCO)   George Du Rand (RSA)   Cameron Gibson (NZL)
2010 Delhi
details
  James Goddard (ENG)   Gareth Kean (NZL)   Ashley Delaney (AUS)
2014 Glasgow
details
  Mitch Larkin (AUS)   Josh Beaver (AUS)   Matson Lawson (AUS)
2018 Gold Coast
details
  Mitch Larkin (AUS)    Bradley Woodward (AUS)   Joshua Beaver (AUS)

50 metre breaststrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
2002 Manchester
details
  James Gibson (ENG)   Adam Whitehead (ENG)   Darren Mew (ENG)
2006 Melbourne
details
  Chris Cook (ENG)   Darren Mew (ENG)   Brenton Rickard (AUS)
2010 Delhi
details
  Cameron van der Burgh (RSA)   Glenn Snyders (NZL) none awarded
  Brenton Rickard (AUS)
2014 Glasgow
details
  Cameron van der Burgh (RSA)   Adam Peaty (ENG)   Christian Sprenger (AUS)
2018 Gold Coast
details
  Cameron van der Burgh (RSA)   Adam Peaty (ENG)   James Wilby (ENG)

100 metre breaststrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Bill Mahony (CAN)   Peter Cross (CAN)   Paul Jarvie (AUS)
1974 Christchurch
details
  David Leigh (ENG)   David Wilkie (SCO)   Paul Naisby (ENG)
1978 Edmonton
details
  Graham Smith (CAN)   Duncan Goodhew (ENG)   Paul Naisby (ENG)
1982 Brisbane
details
  Adrian Moorhouse (ENG)   Victor Davis (CAN)   Peter Evans (AUS)
1986 Edinburgh
details
  Victor Davis (CAN)   Adrian Moorhouse (ENG)   Brett Stocks (AUS)
1990 Auckland
details
  Adrian Moorhouse (ENG)   James Parrack (ENG)   Nick Gillingham (ENG)
1994 Victoria
details
  Phil Rogers (AUS)   Nick Gillingham (ENG)   Jonathan Cleveland (CAN)
1998 Kuala Lumpur
details
  Simon Cowley (AUS)   Phil Rogers (AUS)   Darren Mew (ENG)
2002 Manchester
details
  Adam Whitehead (ENG)   Morgan Knabe (CAN)   James Gibson (ENG)
2006 Melbourne
details
  Chris Cook (ENG)   James Gibson (ENG)   Brenton Rickard (AUS)
2010 Delhi
details
  Cameron van der Burgh (RSA)   Christian Sprenger (AUS)   Brenton Rickard (AUS)
2014 Glasgow
details
  Adam Peaty (ENG)   Cameron van der Burgh (RSA)   Ross Murdoch (SCO)
2018 Gold Coast
details
  Adam Peaty (ENG)   James Wilby (ENG)   Cameron van der Burgh (RSA)

200 metre breaststrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Bill Mahony (CAN)   Paul Jarvie (AUS)   David Wilkie (SCO)
1974 Christchurch
details
  David Wilkie (SCO)   David Leigh (ENG)   Paul Naisby (ENG)
1978 Edmonton
details
  Graham Smith (CAN)   Duncan Goodhew (ENG)   Lindsay Spencer (AUS)
1982 Brisbane
details
  Victor Davis (CAN)   Glenn Beringen (AUS)   Adrian Moorhouse (ENG)
1986 Edinburgh
details
  Adrian Moorhouse (ENG)   Victor Davis (CAN)   Nick Gillingham (ENG)
1990 Auckland
details
  Jonathan Cleveland (CAN)   Rodney Lawson (AUS)   Nick Gillingham (ENG)
1994 Victoria
details
  Nick Gillingham (ENG)   Phil Rogers (AUS)   Jonathan Cleveland (CAN)
1998 Kuala Lumpur
details
  Simon Cowley (AUS)   Ryan Mitchell (AUS)   Adam Whitehead (ENG)
2002 Manchester
details
  Jim Piper (AUS)   Terence Parkin (RSA)   Mike Brown (CAN)
2006 Melbourne
details
  Mike Brown (CAN)   Brenton Rickard (AUS)   Jim Piper (AUS)
2010 Delhi
details
  Brenton Rickard (AUS)   Michael Jamieson (SCO)   Christian Sprenger (AUS)
2014 Glasgow
details
  Ross Murdoch (SCO)   Michael Jamieson (SCO)   Andrew Willis (ENG)
2018 Gold Coast
details
   James Wilby (ENG)   Ross Murdoch (SCO)    Matthew Wilson (AUS)

50 metre butterflyEdit

Games Gold Silver Bronze
2002 Manchester
details
  Geoff Huegill (AUS)   Roland Schoeman (RSA)   Mark Foster (ENG)
2006 Melbourne
details
  Roland Schoeman (RSA)   Matthew Welsh (AUS)   Michael Klim (AUS)
2010 Delhi
details
  Jason Dunford (KEN)   Geoff Huegill (AUS)   Roland Schoeman (RSA)
2014 Glasgow
details
  Ben Proud (ENG)   Roland Schoeman (RSA)   Chad le Clos (RSA)
2018 Gold Coast
details
  Chad le Clos (RSA)   Dylan Carter (TRI)   Ryan Coetzee (RSA)

100 metre butterflyEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Byron MacDonald (CAN)   Tom Arusoo (CAN)   Ron Jacks (CAN)
1974 Christchurch
details
  Neil Rogers (AUS)   Byron MacDonald (CAN)   Bruce Robertson (CAN)
1978 Edmonton
details
  Dan Thompson (CAN)   John Mills (ENG)   Bill Sawchuk (CAN)
1982 Brisbane
details
  Dan Thompson (CAN)   Philip Hubble (ENG)   Tom Ponting (CAN)
1986 Edinburgh
details
  Andy Jameson (ENG)   Anthony Mosse (NZL)   Tom Ponting (CAN)
1990 Auckland
details
  Andrew Baildon (AUS)   Marcel Gery (CAN)   Jason Cooper (AUS)
1994 Victoria
details
  Scott Miller (AUS)   Stephen Clarke (CAN)   Adam Pine (AUS)
1998 Kuala Lumpur
details
  Geoff Huegill (AUS)   Adam Pine (AUS)   Michael Klim (AUS)
2002 Manchester
details
  Geoff Huegill (AUS)   Mike Mintenko (CAN)   Adam Pine (AUS)
2006 Melbourne
details
  Ryan Pini (PNG)   Michael Klim (AUS)   Moss Burmester (NZL)
2010 Delhi
details
  Geoff Huegill (AUS)   Ryan Pini (PNG)
  Antony James (ENG)
2014 Glasgow
details
  Chad le Clos (RSA)   Joseph Schooling (SIN)   Adam Barrett (ENG)
2018 Gold Coast
details
  Chad le Clos (RSA)   James Guy (ENG)   Grant Irvine (AUS)

200 metre butterflyEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Tom Arusoo (CAN)   Martyn Woodroffe (WAL)   James Findlay (AUS)
1974 Christchurch
details
  Brian Brinkley (ENG)   Ross Seymour (AUS)   John Coutts (NZL)
1978 Edmonton
details
  George Nagy (CAN)   Claus Bredschneider (CAN)   Philip Hubble (ENG)
1982 Brisbane
details
  Philip Hubble (ENG)   Paul Rowe (AUS)   Jon Sieben (AUS)
1986 Edinburgh
details
  Anthony Mosse (NZL)   Tom Ponting (CAN)   Nick Hodgson (ENG)
1990 Auckland
details
  Anthony Mosse (NZL)   Martin Roberts (AUS)   Jon Kelly (CAN)
1994 Victoria
details
  Danyon Loader (NZL)   Scott Miller (AUS)   James Hickman (ENG)
1998 Kuala Lumpur
details
  James Hickman (ENG)   Bill Kirby (AUS)   Stephen Parry (ENG)
2002 Manchester
details
  Justin Norris (AUS)   Stephen Parry (ENG)   James Hickman (ENG)
2006 Melbourne
details
  Moss Burmester (NZL)   Travis Nederpelt (AUS)   Joshua Krogh (AUS)
2010 Delhi
details
  Chad le Clos (RSA)   Michael Rock (ENG)   Stefan Hirniak (CAN)
2014 Glasgow
details
  Chad le Clos (RSA)   Grant Irvine (AUS)   Sebastien Rousseau (RSA)
2018 Gold Coast
details
  Chad le Clos (RSA)   David Morgan (AUS)   Duncan Scott (SCO)

200 metre individual medleyEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  George Smith (CAN)   Ken Campbell (CAN)   Martyn Woodroffe (WAL)
1974 Christchurch
details
  David Wilkie (SCO)   Brian Brinkley (ENG)   Gary MacDonald (CAN)
1978 Edmonton
details
  Graham Smith (CAN)   Bill Sawchuk (CAN)   Peter Dawson (AUS)
1982 Brisbane
details
  Alex Baumann (CAN)   Robin Brew (SCO)   Jeffrey Sheehan (CAN)
1986 Edinburgh
details
  Alex Baumann (CAN)   Rob Woodhouse (AUS)   Neil Cochran (SCO)
1990 Auckland
details
  Gary Anderson (CAN)   Robert Bruce (AUS)   Martin Roberts (AUS)
1994 Victoria
details
  Matthew Dunn (AUS)   Curtis Myden (CAN)   Fraser Walker (SCO)
1998 Kuala Lumpur
details
  Matthew Dunn (AUS)   James Hickman (ENG)   Robert van der Zant (AUS)
2002 Manchester
details
  Justin Norris (AUS)   Adrian Turner (ENG)   James Goddard (ENG)
2006 Melbourne
details
  Gregor Tait (SCO)   Dean Kent (NZL)   Brian Johns (CAN)
2010 Delhi
details
  James Goddard (ENG)   Joseph Roebuck (ENG)   Leith Brodie (AUS)
2014 Glasgow
details
  Daniel Tranter (AUS)   Daniel Wallace (SCO)   Chad le Clos (RSA)
2018 Gold Coast
details
  Mitch Larkin (AUS)   Duncan Scott (SCO)   Clyde Lewis (AUS)

400 metre individual medleyEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  George Smith (CAN)   Raymond Terrell (ENG)   James Findlay (AUS)
1974 Christchurch
details
  Mark Treffers (NZL)   Brian Brinkley (ENG)   Raymond Terrell (ENG)
1978 Edmonton
details
  Graham Smith (CAN)   Simon Gray (ENG)   Bill Sawchuk (CAN)
1982 Brisbane
details
  Alex Baumann (CAN)   Stephen Poulter (ENG)   John Davey (ENG)
1986 Edinburgh
details
  Alex Baumann (CAN)   Rob Woodhouse (AUS)   Stephen Poulter (ENG)
1990 Auckland
details
  Robert Bruce (AUS)   Rob Woodhouse (AUS)   Jon Kelly (CAN)
1994 Victoria
details
  Matthew Dunn (AUS)   Curtis Myden (CAN)   Philip Bryant (AUS)
1998 Kuala Lumpur
details
  Trent Steed (AUS)   James Hickman (ENG)   Zane King (AUS)
2002 Manchester
details
  Justin Norris (AUS)   Brian Johns (CAN)   Adrian Turner (ENG)
2006 Melbourne
details
  David Carry (SCO)   Euan Dale (SCO)   Travis Nederpelt (AUS)
2010 Delhi
details
  Chad le Clos (RSA)   Joseph Roebuck (ENG)   Riaan Schoeman (RSA)
2014 Glasgow
details
  Daniel Wallace (SCO)   Thomas Fraser-Holmes (AUS)   Sebastien Rousseau (RSA)
2018 Gold Coast
details
  Clyde Lewis (AUS)   Mark Szaranek (SCO)   Lewis Clareburt (NZL)

4×100 metre freestyle relayEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Australia (AUS)
Graham White
Greg Rogers
Michael Wenden
William Devenish
  Canada (CAN)
George Smith
Ralph Hutton
Robert Kasting
Ron Jacks
  England (ENG)
Tony Jarvis
Ivan Myall
Malcolm Windeatt
Raymond Terrell
1974 Christchurch
details
  Canada (CAN)
Brian Phillips
Bruce Robertson
Gary MacDonald
Ian MacKenzie
  Australia (AUS)
Michael Wenden
Neil Rogers
Peter Coughlan
Ross Patterson
  England (ENG)
Brian Brinkley
Colin Cunningham
Keith Walton
Raymond Terrell
1978 Edmonton
details
  Canada (CAN)
Bill Sawchuk
Gary MacDonald
Graham Smith
Peter Szmidt
  Australia (AUS)
Glenn Patching
Graeme Brewer
Mark Morgan
Ron McKeon
  England (ENG)
David Dunne
Kevin Burns
Martin Smith
Richard Burrell
1982 Brisbane
details
  Australia (AUS)
Greg Fasala
Michael Delany
Graeme Brewer
Neil Brooks
  England (ENG)
David Lowe
Philip Hubble
Philip Osborn
harRichard Burrell
  Canada (CAN)
Alex Baumann
Blair Hicken
Graham Welbourn
Peter Szmidt
1986 Edinburgh
details
  Australia (AUS)
Greg Fasala
Matthew Renshaw
Mark Stockwell
Neil Brooks
  Canada (CAN)
Vlastimil Černý
Sandy Goss
Blair Hicken
Alex Baumann
  England (ENG)
Andy Jameson
Mark Foster
Geoffrey Stewart
Roland Lee
1990 Auckland
details
  Australia (AUS)
Andrew Baildon
Chris Fydler
Ian Vander-Wal
Jason Cooper
Matthew Renshaw
Thomas Stachewicz
  England (ENG)
Austyn Shortman
Mark Foster
Mike Fibbens
Neil Metcalfe
Steven Dronsfield
  Canada (CAN)
Blair Hicken
Darren Ward
Marcel Gery
Stephane Herbert
Steven Vandermeulen
1994 Victoria
details
  Australia (AUS)
Andrew Baildon
Chris Fydler
Darren Lange
Dwade Sheehan
  New Zealand (NZL)
Danyon Loader
John Steel
Nicholas Tongue
Trent Bray
  England (ENG)
Andrew Clayton
Mark Foster
Mike Fibbens
Nicholas Shackell
1998 Kuala Lumpur
details
  Australia (AUS)
Ashley Callus
Chris Fydler
Ian Thorpe
Michael Klim
  Canada (CAN)
Craig Hutchison
Garret Pulle
Robbie Taylor
Stephen Clarke
  England (ENG)
Anthony Howard
Gavin Meadows
Mark Stevens
Nicholas Shackell
2002 Manchester
details
  Australia (AUS)
Ashley Callus
Todd Pearson
Grant Hackett
Ian Thorpe
  South Africa (RSA)
Roland Schoeman
Hendrik Odendaal
Lyndon Ferns
Ryk Neethling
  Canada (CAN)
Brent Hayden
Craig Hutchison
Matthew Rose
Rick Say
2006 Melbourne
details
  South Africa (RSA)
Roland Schoeman
Lyndon Ferns
Gerhard Zandberg
Ryk Neethling
  Australia (AUS)
Michael Klim
Eamon Sullivan
Brett Hawke
Ashley Callus
  Canada (CAN)
Yannick Lupien
Matthew Rose
Colin Russell
Brent Hayden
2010 Delhi
details
  Australia (AUS)
Kyle Richardson
Eamon Sullivan
Tommaso D'Orsogna
James Magnussen
Cameron Prosser
  England (ENG)
Adam Brown
Simon Burnett
Ross Davenport
Grant Turner
  South Africa (RSA)
Gideon Louw
Graeme Moore
Roland Schoeman
Darian Townsend
2014 Glasgow
details
  Australia (AUS)
Tommaso D'Orsogna
Matthew Abood
James Magnussen
Cameron McEvoy
Ned McKendry
Kenneth To
Jayden Hadler
  South Africa (RSA)
Chad le Clos
Roland Schoeman
Leith Shankland
Caydon Muller
Clayton Jimmie
Calvyn Justus
  England (ENG)
Adam Brown
James Disney-May
Adam Barrett
Ben Proud
Lewis Coleman
Chris Walker-Hebborn
2018 Gold Coast
details
  Australia (AUS)
Cameron McEvoy
James Magnussen
Jack Cartwright
Kyle Chalmers
James Roberts
  England (ENG)
David Cumberlidge
Ben Proud
Jarvis Parkinson
Elliot Clogg
Cameron Krule
  Scotland (SCO)
Duncan Scott
Jack Thorpe
Kieran McGuckin
Stephen Milne
Craig McLean
Scott McLay
Daniel Wallace

4×200 metre freestyle relayEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Australia (AUS)
Graham White
Greg Rogers
Michael Wenden
William Devenish
  Canada (CAN)
George Smith
Ralph Hutton
Robert Kasting
Ron Jacks
  England (ENG)
Tony Jarvis
Ivan Myall
John Mills
Raymond Terrell
1974 Christchurch
details
  Australia (AUS)
John Kulasalu
Michael Wenden
Robert Nay
Steve Badger
  England (ENG)
Brian Brinkley
Colin Cunningham
Neil Dexter
Raymond Terrell
  Canada (CAN)
Bruce Robertson
Gary MacDonald
Ian MacKenzie
Jim Fowlie
1978 Edmonton
details
  Australia (AUS)
Graeme Brewer
Mark Morgan
Max Metzker
Ron McKeon
  Canada (CAN)
Bill Sawchuk
Dennis Corcoran
Peter Szmidt
Robert Baylis
  England (ENG)
David Dunne
Martin Smith
Philip Hubble
Simon Gray
1982 Brisbane
details
  Australia (AUS)
Graeme McGufficke
Ron McKeon
Paul Rowe
Graeme Brewer
  England (ENG)
Philip Osborn
John Davey
Philip Hubble
Andrew Astbury
  Scotland (SCO)
Douglas Campbell
Neil Cochran
Graeme Wilson
Paul Easter
1986 Edinburgh
details
  Australia (AUS)
Duncan Armstrong
Peter Dale
Roberto Gleria
Thomas Stachewicz
  Canada (CAN)
Paul Szekula
Sandy Goss
Scott Flowers
Tom Ponting
  England (ENG)
John Davey
Jonathan Broughton
Kevin Boyd
Paul Howe
1990 Auckland
details
  Australia (AUS)
Gary Lord
Ian Brown
Martin Roberts
Thomas Stachewicz
  Canada (CAN)
Edward Parenti
Gary Vandermeulen
Jon Kelly
Turlough O'Hare
  New Zealand (NZL)
Anthony Mosse
John Steel
Richard Tapper
Ross Anderson
1994 Victoria
details
  Australia (AUS)
Glen Housman
Kieren Perkins
Martin Roberts
Matthew Dunn
  New Zealand (NZL)
Danyon Loader
Guy Callaghan
John Steel
Trent Bray
  England (ENG)
Andrew Clayton
James Salter
Nicholas Shackell
Steven Mellor
1998 Kuala Lumpur
details
  Australia (AUS)
Daniel Kowalski
Ian Thorpe
Matthew Dunn
Michael Klim
  England (ENG)
Andrew Clayton
Gavin Meadows
James Salter
Mark Stevens
  New Zealand (NZL)
Danyon Loader
John Davis
Scott Cameron
Trent Bray
2002 Manchester
details
  Australia (AUS)
Grant Hackett
Leon Dunne
Jason Cram
Ian Thorpe
  Canada (CAN)
Rick Say
Brian Johns
Mark Johnston
Mike Mintenko
  England (ENG)
Adam Faulkner
James Salter
Stephen Parry
Simon Burnett
2006 Melbourne
details
  England (ENG)
Simon Burnett
Alexander Scotcher
Dean Milwain
Ross Davenport
  Scotland (SCO)
David Carry
Euan Dale
Andrew Hunter
Robert Renwick
  Australia (AUS)
Nick Ffrost
Kenrick Monk
Andrew Mewing
Joshua Krogh
2010 Delhi
details
  Australia (AUS)
Thomas Fraser-Holmes
Nick Ffrost
Ryan Napoleon
Kenrick Monk
Leith Brodie
  Scotland (SCO)
Andrew Hunter
David Carry
Jak Scott
Robert Renwick
Lewis Smith
Cameron Brodie
  South Africa (RSA)
Jean Basson
Darian Townsend
Jan Venter
Chad le Clos
Sebastien Rousseau
Heerden Herman
2014 Glasgow
details
  Australia (AUS)
Cameron McEvoy
David McKeon
Ned McKendry
Thomas Fraser-Holmes
Mack Horton
  Scotland (SCO)
Daniel Wallace
Stephen Milne
Duncan Scott
Robert Renwick
Jak Scott
Gareth Mills
Cameron Brodie
Craig Hamilton
  South Africa (RSA)
Myles Brown
Chad le Clos
Sebastien Rousseau
Dylan Bosch
Calvyn Justus
2018 Gold Coast
details
  Australia (AUS)
Alexander Graham
Kyle Chalmers
Elijah Winnington
Mack Horton
  England (ENG)
Cameron Kurle
Nicholas Grainger
Jarvis Parkinson
James Guy
  Scotland (SCO)
Stephen Milne
Duncan Scott
Daniel Wallace
Mark Szaranek

4×100 metre medley relayEdit

Games Gold Silver Bronze
1970 Edinburgh
details
  Canada (CAN)
Byron MacDonald
Robert Kasting
Bill Mahony
Bill Kennedy
  Australia (AUS)
James Findlay
Michael Wenden
Neil Rogers
Paul Jarvie
  Wales (WAL)
Kevin Moran
Martin Richards
Martyn Woodroffe
Nigel Johnson
1974 Christchurch
details
  Canada (CAN)
Brian Phillips
Bruce Robertson
Steve Pickell
Bill Mahony
  Australia (AUS)
Mark Tonelli
Michael Wenden
Neil Rogers
Nigel Cluer
  England (ENG)
Brian Brinkley
Colin Cunningham
David Leigh
Stephen Nash
1978 Edmonton
details
  Canada (CAN)
Bill Sawchuk
Dan Thompson
Graham Smith
Jay Tapp
  England (ENG)
Duncan Goodhew
Gary Abraham
John Mills
Martin Smith
  Australia (AUS)
Glenn Patching
Graeme Brewer
Lindsay Spencer
Mark Morgan
1982 Brisbane
details
  Australia (AUS)
David Orbell
Peter Evans
Jon Sieben
Neil Brooks
  England (ENG)
Stephen Harrison
Adrian Moorhouse
Philip Hubble
David Lowe
  Scotland (SCO)
Douglas Campbell
Iain Cambell
William McGoldrick
Paul Easter
1986 Edinburgh
details
  Canada (CAN)
Mark Tewksbury
Victor Davis
Tom Ponting
Alex Baumann
Mike West
Darcy Wallingford
Claude Lamy
Sandy Goss
  England (ENG)
Neil Harper
Adrian Moorhouse
Andy Jameson
Roland Lee
Nick Gillingham
  Australia (AUS)
Carl Wilson
Brett Stocks
Barry Armstrong
Greg Fasala
1990 Auckland
details
  Canada (CAN)
Jon Cleveland
Marcel Gery
Mark Tewksbury
Tom Ponting
  England (ENG)
Adrian Moorhouse
Austyn Shortman
Gary Binfield
Mike Fibbens
  Australia (AUS)
Andrew Baildon
Chris Fydler
Phil Rogers
Thomas Stachewicz
1994 Victoria
details
  Australia (AUS)
Chris Fydler
Phil Rogers
Scott Miller
Steven Dewick
  Canada (CAN)
Chris Renaud
Jonathan Cleveland
Rob Braknis
Stephen Clarke
  England (ENG)
James Hickman
Martin Harris
Nick Gillingham
Nicholas Shackell
1998 Kuala Lumpur
details
  Australia (AUS)
Josh Watson
Geoff Huegill
Simon Cowley
Michael Klim
Adrian Radley
Chris Fydler
  England (ENG)
Darren Mew
Gavin Meadows
James Hickman
Martin Harris
Neil Willey
Nicholas Shackell
Richard Maden
  Canada (CAN)
Andrew Chan
Chris Sawbridge
Craig Hutchison
Garret Pulle
Jason Flint
Mark Versfeld
Shamek Pietucha
Stephen Clarke
2002 Manchester
details
  Australia (AUS)
Matt Welsh
Jim Piper
Geoff Huegill
Ian Thorpe
  England (ENG)
Adam Ruckwood
Adam Whitehead
James Hickman
Matthew Kidd
  Canada (CAN)
Riley Janes
Morgan Knabe
Mike Mintenko
Brent Hayden
2006 Melbourne
details
  Australia (AUS)
Matt Welsh
Brenton Rickard
Michael Klim
Eamon Sullivan
Andrew Lauterstein
Christian Sprenger
Adam Pine
Kenrick Monk
  England (ENG)
Liam Tancock
Chris Cook
Matthew Bowe
Ross Davenport
  Scotland (SCO)
Gregor Tait
Kristopher Gilchrist
Todd Cooper
Craig Houston
Chris Jones
2010 Delhi
details
  Australia (AUS)
Ashley Delaney
Brenton Rickard
Geoff Huegill
Eamon Sullivan
Christian Sprenger
Kyle Richardson
  South Africa (RSA)
Charl Crous
Cameron van der Burgh
Chad le Clos
Gideon Louw
Sebastien Rousseau
Jean Basson
  England (ENG)
Liam Tancock
Daniel Sliwinski
Antony James
Simon Burnett
Chris Walker-Hebborn
Adam Brown
2014 Glasgow
details
  England (ENG)
Chris Walker-Hebborn
Adam Peaty
Adam Barrett
Adam Brown
Liam Tancock
James Wilby
James Guy
James Disney-May
  Australia (AUS)
Mitch Larkin
Christian Sprenger
Jayden Hadler
James Magnussen
Josh Beaver
Kenneth To
Tommaso D'Orsogna
Cameron McEvoy
  South Africa (RSA)
Sebastien Rousseau
Cameron van der Burgh
Chad le Clos
Leith Shankland
Dylan Bosch
Clayton Jimmie
2018 Gold Coast
details
  Australia (AUS)
Mitch Larkin
Jake Packard
Grant Irvine
Kyle Chalmers
Bradley Woodward
Matthew Wilson
David Morgan
Jack Cartwright
  England (ENG)
Luke Greenbank
Adam Peaty
James Guy
Benjamin Proud
Elliot Clogg
James Wilby
Jacob Peters
David Cumberlidge
  South Africa (RSA)
Calvyn Justus
Cameron van der Burgh
Chad le Clos
Brad Tandy
Martin Binedell
Michael Houlie
Ryan Coetzee

Discontinued eventsEdit

100 yard freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1930 Hamilton
details
  Munroe Bourne (CAN)   Norman Brooks (ENG)   Bert Gibson (CAN)
1934 London
details
  George Burleigh (CAN)   George Larson (CAN)   Noel Crump (NZL)

110 yard freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1938 Sydney
details
  Bob Pirie (CAN)   Terry Collard (SAF)   William Fleming (AUS)
1950 Auckland
details
  Peter Salmon (CAN)   Frank O'Neill (AUS)   Pat Kendall (ENG)
1954 Vancouver
details
  Jon Henricks (AUS)   Cyrus Weld (AUS)   Rex Aubrey (AUS)
1958 Cardiff
details
  John Devitt (AUS)   Gary Chapman (AUS)   Geoff Shipton (AUS)
1962 Perth
details
  Dick Pound (CAN)   Bob McGregor (SCO)   David Dickson (AUS)
1966 Kingston
details
  Michael Wenden (AUS)   Bob McGregor (SCO)   David Dickson (AUS)

400 yard freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1930 Hamilton
details
  Noel Ryan (AUS)   Gordon Bridson (NZL)   George Burleigh (CAN)

440 yard freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1934 London
details
  Noel Ryan (AUS)   Norman Wainwright (ENG)   Bob Pirie (CAN)
1938 London
details
  Bob Pirie (CAN)   Bob Leivers (ENG)   Robin Biddulph (AUS)
1950 Auckland
details
  Garrick Agnew (AUS)   Graham Johnston (SAF)   Buddy Lucas (NZL)
1954 Vancouver
details
  Gary Chapman (AUS)   Jack Wardrop (SCO)   Graham Johnston (SAF)
1958 Cardiff
details
  John Konrads (AUS)   Ian Black (SCO)   Gary Winram (AUS)
1962 Perth
details
  Murray Rose (AUS)   Allan Wood (AUS)   Bob Windle (AUS)
1966 Kingston
details
  Bob Windle (AUS)   John Bennett (AUS)   Ralph Hutton (CAN)

1500 yard freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1930 Hamilton
details
  Noel Ryan (AUS)   Gordon Bridson (NZL)   George Burleigh (CAN)
1934 London
details
  Noel Ryan (AUS)   Bob Pirie (CAN)   Norman Wainwright (ENG)

1650 yard freestyleEdit

Games Gold Silver Bronze
1938 London
details
  Bob Leivers (ENG)   Bob Pirie (CAN)   Norman Wainwright (ENG)
1950 Auckland
details
  Graham Johnston (SAF)   Jim Portelance (CAN)   Buddy Lucas (NZL)
1954 Vancouver
details
  Graham Johnston (SAF)   Peter Duncan (SAF)   Gary Chapman (AUS)
1958 Cardiff
details
  John Konrads (AUS)   Gary Winram (AUS)   Murray McLachlan (SAF)
1962 Perth
details
  Murray Rose (AUS)   Bob Windle (AUS)   Allan Wood (AUS)
1966 Kingston
details
  Ron Jackson (AUS)   Sandy Gilchrist (CAN)   Ralph Hutton (CAN)

100 yard backstrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1930 Hamilton
details
  Bill Trippett (ENG)   Willie Francis (SCO)   John Besford (ENG)
1934 London
details
  Willie Francis (SCO)   John Besford (ENG)   Ben Gazell (CAN)

110 yard backstrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1938 London
details
  Percy Oliver (AUS)   Gordon Kerr (CAN)   Micky Taylor (ENG)
1950 Auckland
details
  Jackie Wiid (SAF)   John Brockway (WAL)   Bert Kinnear (SCO)
1954 Vancouver
details
  John Brockway (WAL)   Lincoln Hurring (NZL)   Cyrus Weld (AUS)
1958 Cardiff
details
  John Monckton (AUS)   John Hayres (AUS)   Robert Wheaton (CAN)
1962 Perth
details
  Graham Sykes (ENG)   Julian Carroll (AUS)   Wayne Vincent (AUS)
1966 Kingston
details
  Peter Reynolds (AUS)   Ralph Hutton (CAN)   Neil Jackson (ENG)

220 yard backstrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1962 Perth
details
  Julian Carroll (AUS)   Tony Fingleton (AUS)   Alan Robertson (NZL)
1966 Kingston
details
  Peter Reynolds (AUS)   Ralph Hutton (CAN)   Karl Byrom (AUS)

110 yard breaststrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1962 Perth
details
  Ian O'Brien (AUS)   William Burton (AUS)   Steve Rabinovich (CAN)
1966 Kingston
details
  Ian O'Brien (AUS)   Tony Graham (NZL)   Malcolm Tucker (ENG)

200 yard breaststrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1930 Hamilton
details
  Jack Aubin (CAN)   Stanley Bell (ENG)   Reginald Flint (ENG)
1934 London
details
  Norman Hamilton (SCO)   William McCarty (JAM)   Bill Puddy (CAN)

220 yard breaststrokeEdit

Games Gold Silver Bronze
1938 London
details
  Goldup Davies (ENG)   Walter Spence (BGU)   Jimmy Prentice (CAN)
1950 Auckland
details
  David Hawkins (AUS)   Roy Romain (ENG)   Ron Sharpe (AUS)
1954 Vancouver
details
  Jack Doms (NZL)   Peter Jervis (ENG)   Alan Hime (ENG)
1958 Cardiff
details
  Terry Gathercole (AUS)   Peter Rocchi (SAF)   Chris Walkden (ENG)
1962 Perth
details
  Ian O'Brien (AUS)   William Burton (AUS)   Neil Nicholson (ENG)
1966 Kingston
details
  Ian O'Brien (AUS)   Tony Graham (NZL)   Bill Mahony (CAN)

110 yard butterflyEdit

Games Gold Silver Bronze
1962 Perth
details
  Kevin Berry (AUS)   Neville Hayes (AUS)   Aldwin Meinhardt (CAN)
1966 Kingston
details
  Ron Jacks (CAN)   Graham Dunn (AUS)   Keith Bewley (ENG)

220 yard butterflyEdit

Games Gold Silver Bronze
1958 Cardiff
details
  Ian Black (SCO)   Graham Symonds (ENG)   Brian Wilkinson (AUS)
1962 Perth
details
  Kevin Berry (AUS)   Neville Hayes (AUS)   Brett Hill (AUS)
1966 Kingston
details
  David Gerrard (NZL)   Brett Hill (AUS)   Tom Arusoo (CAN)

440 yard individual medleyEdit

Games Gold Silver Bronze
1962 Perth
details
  Alex Alexander (AUS)   John Oravainen (AUS)   John Kelso (CAN)
1966 Kingston
details
  Peter Reynolds (AUS)   Ralph Hutton (CAN)   Sandy Gilchrist (CAN)

4×110 yard freestyle relayEdit

Games Gold Silver Bronze
1962 Perth
details
  Australia (AUS)
David Dickson
Murray Rose
Peter Doak
Peter Phelps
  Canada (CAN)
Aldwin Meinhardt
Sandy Gilchrist
Jack Kelso
Dick Pound
  England (ENG)
Rodney Clayden
John Martin-Dye
Peter Kendrew
Stanley Clarke
1966 Kingston
details
  Australia (AUS)
David Dickson
John Ryan
Michael Wenden
Bob Windle
  Canada (CAN)
Sandy Gilchrist
Ralph Hutton
Robert Kasting
Ron Jacks
  England (ENG)
Tony Jarvis
John Martin-Dye
Michael Turner
Robert Lord

4×200 yard freestyle relayEdit

Games Gold Silver Bronze
1930 Hamilton
details