Ligas Departamentales del Perú

  (Redirected from Ligas Departamentales del Peru)

The Ligas Departamentales are one of two leagues that form part of the Departamental Stage in the Copa Perú of the Peruvian Football Federation (FPF) football league system. The other league at level are the Ligas Superiores.

Ligas Departamentales del Perú
Founded1966
Country Peru
Number of teamsVariable
Level on pyramid4
Promotion toCopa Perú
Relegation toLigas Provinciales

Liga Departamental de AmazonasEdit

Season Champion Runner-up
1967 Nor Oriente
1968 Universitario
1969 Higos Urco
1970 Higos Urco
1971 Universitario
1972 Deportivo Hospital
1973 Deportivo Hospital
1974 Deportivo Hospital
1975 Deportivo Hospital
1976 Pedro Ruiz Gallo
1977 Sachapuyos
1978 Deportivo Hospital
1979 Ministerio de Transportes
1980 Deportivo Hospital
1981 Deportivo Hospital
1982 San Martín
1983 San Martín
1984 Deportivo Hospital
1985 Defensor Cajaruro
1986 Cultural Utcubamba
1987 Alfonso Ugarte
1988 Deportivo Municipal (Bagua)
1989 Deportivo Municipal (RdM)
1990 Sachapuyos
1991
1992
1993 Sachapuyos
1994 Deportivo Hospital
1995 Sachapuyos
1996 Sachapuyos
1997 Sachapuyos
1998 Cultural Utcubamba
1999 Sachapuyos
2000 Sachapuyos
2001 Agricobank San Lorenzo
2002 Sachapuyos
2003 Banco de la Nación
2004 Sport Sealcas Higos Urco
2005 Higos Urco Sport Sealcas
2006 Amazonas Deportivo Municipal (RdM)
2007 Unión Santo Domingo Amazonas
2008 Agricobank San Lorenzo Higos Urco
2009 San Francisco de Asís Unión Santo Domingo
2010 Vencedores del Cenepa Unión Santo Domingo
2011 San Antonio Vencedores del Cenepa
2012 Deportivo Municipal (RdM) Grupo Malca
2013 Bagua Grande Deportivo Municipal (RdM)
2014 Bagua Grande Defensor Libertad
2015 UPP Bagua Grande
2016 Unión Santo Domingo Higos Urco
2017 Unión Santo Domingo Sachapuyos
2018 Bagua Grande Alipio Ponce Vásquez
2019 Deportivo Municipal (Jazán) Sporting Victoria
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de AncashEdit

Season Champion Runner-up
1966 América de Samanco Once Amigos
1967 José Gálvez Cultural Casma
1968 Juventud Bolívar Corpesanta Hidro
1969 José Gálvez Deportivo Belén
1970 José Gálvez Corpesanta Hidro
1971 Sider Perú Defensor Molinopampa
1972 Sider Perú El Obrero
1973 Sider Perú Sport Ancash
1974 Sider Perú Sport Ancash
1975 José Gálvez Sport Ancash
1976 Electro Perú José Gálvez
1977 José Gálvez San Francisco
1978 San Cristóbal San Francisco
1979 José Gálvez Sport Ancash
1980 José Gálvez
1981 Sport Ancash
1982 Deportivo Copes Sport Ancash
1983 Sider Perú
1984 Cultural Casma
1985 Sider Perú
1986 José Gálvez Deportivo Belén
1987 Sport Ancash
1988 Cultural Casma
1989 Defensor Nicrupama
1990 Ovación Sipesa Defensor Nicrupampa
1991 Unión Juventud
1992 Sport Ancash
1993 José Gálvez
1994 Pesca Perú
1995 José Gálvez
1996 José Gálvez
1997 Unión Florida Sport Ancash
1998 Sport Ancash
1999 Sport Ancash
2000 Sport Ancash
2001 José Gálvez Sport Ancash
2002 José Gálvez Sport Rosario
2003 José Gálvez Sport Ancash
2004 Sport Ancash José Gálvez
2005 José Gálvez Los Caballeros de la Ley
2006 Academia Sipesa Renovación Condorama
2007 Academia Sipesa Sport Rosario
2008 Amenaza Verde Tayca Chilcal
2009 Ramón Castilla Juventud Culebreña
2010 La Victoria Juventud Santa Rosa
2011 Universidad San Pedro UNASAM
2012 Unión Juventud Huracán
2013 Universidad San Pedro El Obrero
2014 Sport Rosario Universidad San Pedro
2015 Sport Ancash DELUSA
2016 Sport Rosario DELUSA
2017 José Gálvez Alianza Vicos
2018 Sport Ancash Academia Sipesa
2019 José Gálvez Sport Ancash
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de ApurímacEdit

Season Champion Runner-up
1966 Libertad
1967 Miguel Grau
1968 Deportivo Bancario
1969 Deportivo Bancario
1970 Miguel Grau
1971 Deportivo Bancario
1972 Miguel Grau
1973 Miguel Grau
1974 Deportivo Municipal (A)
1975 Escuela Mixta La Salle
1976 Antonio Ocampo
1977 Miguel Grau
1978 Miguel Grau
1979 Miguel Grau
1980 Miguel Grau
1981 Deportivo Educación
1982 Deportivo Educación
1983 Deportivo Educación
1984 Mariano Melgar
1985 Mariano Melgar
1986 Mariano Melgar
1987 Miguel Grau
1988 Deportivo Educación
1989 Miguel Grau
1990 La Victoria
1991 Alianza Talavera
1992 Deportivo Municipal (Chuquibambilla)
1993 Mariano Melgar
1994 Deportivo Educación
1995 Deportivo Municipal (Pacucha)
1996 Gigantes del Cenepa
1997 Los Chankas
1998 Unión Grauína
1999 Deportivo Educación
2000 Kola Real
2001 Deportivo Educación
2002 Deportivo Educación
2003 Deportivo Educación
2004 José María Arguedas Unión Grauína
2005 José María Arguedas Deportivo Educación
2006 Deportivo Educación Social Olivo
2007 José María Arguedas Deportivo Educación
2008 Sport Municipal Deportivo Educación
2009 José María Arguedas Deportivo Educación
2010 José María Arguedas Cultural Santa Rosa
2011 Cultural Santa Rosa José María Arguedas
2012 Apurímac José María Arguedas
2013 Cultural Santa Rosa José María Arguedas
2014 Miguel Grau Educación Chanka
2015 Sport Municipal Cultural Santa Rosa
2016 José María Arguedas La Victoria
2017 José María Arguedas Miguel Grau
2018 Retamoso Andahuaylas
2019 Miguel Grau Andahuaylas
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de ArequipaEdit

Season Champion Runner-up
1966 Sportivo Huracán Marítimo Sport
1967 Melgar Marítimo Sport
1968 Melgar Marítimo Sport
1969 Melgar Deportivo Estrella
1970 Melgar Deportivo Estrella
1971 Deportivo Carsa Social Corire
1972 Sportivo Huracán
1973 Piérola Marítimo Sport
1974 Sportivo Huracán Defensor Piérola
1975 Pesca Perú Atlético Universidad
1976 Sportivo Huracán
1977 Sportivo Huracán Deportivo Estrella
1978 Pesca Perú Social Corire
1979 Pesca Perú Sportivo Huracán
1980 Sportivo Huracán Real Madrid
1981 Deportivo Camaná
1982 Real Madrid
1983 Sportivo Huracán
1984 Deportivo Camaná
1985 Deportivo Camaná
1986 Alianza Naval
1987 Aurora
1988 Deportivo Camaná
1989 Deportivo Camaná Ciclón Guardia Civil
1990 Sportivo Huracán
1991 Inclán Sport
1992
1993 Estrella del Misti
1994 Yanahuara
1995 Sportivo Huracán
1996 Piérola Deportivo Camaná
1997 Mariscal Castilla
1998 Senati
1999 Sportivo Huracán Inclán Sport
2000 Atlético Universidad
2001 Atlético Universidad Deportivo Islay
2002 Atlético Universidad Unión Minas (O)
2003 Sportivo Huracán Juventus Corazón
2004 Senati Juventus Corazón
2005 Senati Atlético Mollendo
2006 Total Clean Senati
2007 IDUNSA Unión Minas (O)
2008 IDUNSA Defensor Piérola
2009 Unión Minas (O) Juventus Corazón
2010 Aurora Sportivo Huracán
2011 Saetas de Oro Unión Minas (O)
2012 José Granda Aurora
2013 Saetas de Oro Internacional
2014 Futuro Majes Sportivo Cariocos
2015 La Colina Sportivo Huracán
2016 La Colina Binacional
2017 Binacional Sportivo Huracán
2018 Sportivo Huracán Social Corire
2019 Nacional Futuro Majes
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de AyacuchoEdit

Season Champion Runner-up
1966 Deportivo Inti
1967 Universitario
1968 Deportivo Arco
1969 Alianza Huamanga
1970 Centenario
1971 Alianza Huamanga
1972 Centenario
1973 Centenario
1974 DASA
1975 DASA
1976 Defensor San Lorenzo
1977 Centenario
1978 Centenario
1979 Centenario
1980 Universidad San Cristóbal
1981 Universidad San Cristóbal
1982 Universidad San Cristóbal
1983 Universidad San Cristóbal
1984 Ateneo
1985 Social Magdalena
1986 Social Magdalena
1987 Social Magdalena
1988 María Parado de Bellido
1989 María Parado de Bellido
1990 Universidad San Cristóbal
1991 Universidad San Cristóbal
1992 Deportivo Municipal (Palmapampa)
1993 DASA
1994 Social Magdalena
1995 Huáscar
1996 Huáscar
1997 DASA
1998 DASA
1999 DASA
2000 Percy Berrocal
2001 Huáscar
2002 San Francisco Santa María
2003 Juventud Gloria
2004 Huáscar San Francisco
2005 Deportivo Municipal (Huamanga) Sport Huamanga
2006 Sport Huamanga Deportivo Municipal (Kimbiri)
2007 Sport Huamanga Froebel
2008 Sport Huamanga Deportivo Municipal (Huamanga)
2009 Deportivo Municipal (Huamanga) Froebel
2010 Froebel Deportivo Municipal (Tambo)
2011 Sport Huracán Deportivo Municipal (San Miguel)
2012 Sport Libertad Deportivo Municipal (Pichari)
2013 Deportivo Municipal (Santillana) Federico Gonzáles
2014 Player Villafuerte Percy Berrocal
2015 Player Villafuerte Deportivo Municipal (Kimbiri)
2016 Deportivo Municipal (Pichari) Sport Huanta
2017 Los Audaces de Mayapo Player Villafuerte
2018 Sport Huanta San Cristóbal
2019 Sport Huanta UNSCH
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de CajamarcaEdit

Season Champion Runner-up
1966 Deportivo Municipal (Jaén)
1967 Deportivo Bracamoros
1968 Deportivo Normal
1969 Asociación Bancarios
1970 Deportivo Renovación
1971 UTC
1972 UTC
1973 UTC
1974 UTC
1975 UTC
1976 Deportivo Agronomía
1977 UTC
1978 UTC
1979 UTC
1980 UTC
1981 Deportivo Agronomía
1982 Defensor Baños del Inca
1983 Defensor Baños del Inca
1984 ADA
1985 Estudiantes Casanovistas
1986 ADA
1987 ADA
1988 Comerciantes Unidos Scorpión
1989 Volante
1990 ADA
1991 Comerciantes Unidos Scorpión
1992 Bellavista
1993 Comerciantes Unidos Scorpión
1994 ADA
1995 UTC
1996 UTC
1997 UTC
1998 UTC
1999 Comerciantes Unidos Scorpión
2000 Lira Jesuense
2001 UTC
2002 UTC
2003 UTC
2004 Sporting Caxamarca UTC
2005 Sporting Caxamarca UTC
2006 ADA Unión Progreso
2007 Deportivo Municipal (San Ignacio) Deportivo Davy
2008 Comerciantes Unidos San Cayetano
2009 Descendencia Michiquillay Deportivo Municipal (San Ignacio)
2010 Comerciantes Unidos Volante
2011 UTC Volante
2012 Alianza Cutervo Cruceiro Porcón
2013 Santa Ana Comerciantes Unidos
2014 Bellavista ADA
2015 Hualgayoc Santa Ana
2016 Hualgayoc Coopac NSR
2017 Real JL Las Palmas
2018 Las Palmas ADA
2019 Las Palmas Volante
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental del CallaoEdit

Season Champion Runner-up
1975 Hijos de Yurimaguas Once Amigos Unión
1976 SIMA Once Amigos Unión
1977 Atlético Ayacucho SIMA
1978 SIMA Atlético Ayacucho
1979 Atlético Ayacucho Grumete Medina
1980 Atlético Ayacucho Defensor Reynoso
1981 Cantolao Estrella Azul
1982 SIMA
1983 Grumete Medina Hijos de Yurimaguas
1984 ENAPU Estrella Azul
1985 CITEN SIMA
1986 Hijos de Yurimaguas Unidad Vecinal Nº3
1987 KDT Nacional Juventud Ford
1988 Defensor La Perla Víctor Marín
1989 Nuevo Callao Sucre San Jorge
1990 Grumete Medina Estrella Azul
1991 Los Amigos Deportivo Nacional
1992 Las Mercedes Sucre San Jorge
1993 Los Amigos Alfredo Alvarado
1994 ADEBAMI Los Amigos
1995 Francisco Pizarro–Aduanas Santa Marina
1996 Olímpico Bella Unión Jesús Dulanto
1997 Olímpico Bella Unión SIMA
1998 Somos Aduanas
1999 Somos Aduanas Jesús Dulanto
2000 Atlético Chalaco Atlético Satélite
2001 Somos Aduanas Atlético Chalaco
2002 Atlético Chalaco Aurelio Colombo
2003 Defensor Mórrope
2004 Las Mercedes Defensor Tacna
2005 Atlético Chalaco Juventud La Perla
2006 SIMA Atlético Chalaco
2007 Independiente Ayacucho Atlético Pilsen Callao
2008 Atlético Chalaco Atlético Pilsen Callao
2009 Atlético Pilsen Callao Atlético Centenario
2010 Nuevo Callao Atlético Pilsen Callao
2011 Nuevo Amanecer América Callao
2012 Márquez Juventud La Perla
2013 Juventud La Perla Márquez
2014 ADEBAMI América Latina
2015 Cantolao Juventud La Perla
2016 Sport Blue Rays Cultural Peñarol
2017 Deportivo Yurimaguas Sport Callao
2018 Alfredo Tomassini AEB
2019 Estrella Azul Juventud Palmeiras
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de CuscoEdit

Season Champion Runner-up
1966 Cienciano Manco II
1967 Cienciano
1968 Deportivo Garcilaso
1969 Deportivo Garcilaso
1970 Cienciano
1971 Cienciano
1972 Cienciano
1973 Salesiano
1974 Deportivo Garcilaso
1975 Deportivo Garcilaso
1976 Manco II
1977 Universitario
1978 Deportivo Garcilaso
1979 Deportivo Garcilaso
1980 Deportivo Garcilaso
1981 Deportivo Garcilaso
1982 Cienciano
1983 Tahuantinsuyo
1984 Tahuantinsuyo
1985 Deportivo Tintaya
1986 Deportivo Tintaya
1987 Estudiantes Garcilaso
1988 Estudiantes Garcilaso
1989 Estudiantes Garcilaso
1990 Estudiantes Garcilaso
1991 Deportivo Garcilaso
1992
1993 Deportivo Municipal (Quillabamba)
1994 Antenor Escudero
1995 Ingeniería Civil
1996 Deportivo Garcilaso
1997 Juventud Progreso
1998 Deportivo Garcilaso
1999 Tintaya Marquiri
2000 Deportivo Garcilaso
2001 Deportivo Garcilaso
2002 Senati
2003 Deportivo Garcilaso
2004 Estudiantes Calca Deportivo Garcilaso
2005 Deportivo Garcilaso Estudiantes Calca
2006 Deportivo Municipal (Echarate) Cienciano Junior
2007 Deportivo Garcilaso Deportivo Municipal (Echarate)
2008 Deportivo Garcilaso Santa Rosa
2009 Humberto Luna Deportivo Garcilaso
2010 Real Garcilaso Humberto Luna
2011 Virgen del Carmen Humberto Luna
2012 Manco II Estudiantes Agropecuario
2013 Yawarmayu Real Municipal
2014 Unión Alto Huarca Yawarmayu
2015 Alfredo Salinas Deportivo Garcilaso
2016 Deportivo Garcilaso Juventus Mollepata
2017 Deportivo Garcilaso Depotivo Municipal (Quillabamba)
2018 Deportivo Garcilaso Robles
2019 Deportivo Garcilaso Yawar's
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de HuancavelicaEdit

Season Champion Runner-up
1967 UDA
1968 UDA
1969 UDA
1970 Sport Machete
1971 Hospital Centro de Salud
1972 Sport Diamante
1973 Estudiantes Unidos
1974 Estudiantes Unidos
1975
1976
1977 UDA
1978 UDA
1979 Caminos
1980 Social Julcani
1981 Diablos Rojos
1982
1983 Diablos Rojos
1984 Diablos Rojos
1985 Diablos Rojos
1986 Deportivo Rosario
1987
1988
1989 UDA
1990
1991 Racing
1992
1993 7 de Agosto
1994 Racing
1995 Diablos Rojos
1996 7 de Agosto
1997 UNH
1998 Unión Recuperada
1999 Leoncio Prado
2000 Deportivo Municipal (Acobamba)
2001 San Cristóbal
2002 UDA
2003 Diablos Rojos
2004 Deportivo Municipal (Yauli) Lúcuma Dorada
2005 Instituto Pedagógico Deportivo Municipal (Acoria)
2006 Deportivo Municipal (Yauli) Unión Minas Caudalosa
2007 Deportivo Municipal (Anchonga) Deportivo Municipal (Ccochaccasa)
2008 Deportivo Municipal (Acobamba) Deportivo Municipal (Acoria)
2009 Diablos Rojos Social Lircay
2010 Santa Rosa UDA
2011 Deportivo Municipal (Paucará) Unión Minas (Ccochaccasa)
2012 Deportivo Municipal (Yauli) UDA
2013 Deportivo Municipal (Paucará) Racing
2014 Social Lircay Santa Rosa
2015 UDA Racing
2016 UDA Cultural Bolognesi
2017 Diablos Rojos Huayrapata
2018 UDA Caminos
2019 UDA Deportivo Atlas
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de HuánucoEdit

Season Champion Runner-up
1966 León de Huánuco
1967 León de Huánuco
1968 León de Huánuco
1969 León de Huánuco
1970 León de Huánuco
1971 León de Huánuco
1972 Juan Bielovucic
1973 Juan Bielovucic
1974 Juan Bielovucic
1975 Santa Rosa
1976
1977
1978 Juan Bielovucic
1979 Juan Bielovucic
1980 Santa Rosa
1981 Leoncio Prado
1982 Defensor ANDA
1983 Unión Naranjillo
1984 Juan Bielovucic
1985
1986
1987 Leoncio Prado
1988
1989 Alianza Universidad
1990
1991 Mariano Santos
1992 Mariano Santos
1993 Universitario (Huánuco)
1994 UNHEVAL
1995 Juan Bielovucic
1996 Unión Naranjillo
1997 Unión Naranjillo
1998 Señor de Puelles
1999 Arabecks
2000 León de Huánuco
2001 León de Huánuco
2002 León de Huánuco
2003 León de Huánuco
2004 Alianza Universidad León de Huánuco
2005 Tambillo Grande Señor de Puelles
2006 León de Huánuco Tambillo Grande
2007 León de Huánuco Alianza Universidad
2008 Alianza Universidad León de Huánuco
2009 Alianza Universidad León de Huánuco
2010 Alianza Universidad Bella Durmiente
2011 Alianza Universidad Negocios Unidos
2012 UNHEVAL Unión Castillo Grande
2013 Unión Cayumba Grande Real Panaococha
2014 Chacarita Juniors Unión Tingo María
2015 Mariano Santos Sport Boys (Tocache)
2016 Mariano Santos Cultural Tarapacá
2017 Alianza Universidad León de Huánuco
2018 Alianza Universidad León de Huánuco
2019 Racing (Ambo) Tambillo Grande
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de IcaEdit

Season Champion Runner-up
1966 Deportivo Huracán Víctor Bielich
1967 Víctor Bielich Francisco Oropeza
1968 Víctor Bielich Deportivo Huracán
1969 Deportivo Huracán Francisco Oropeza
1970 Construcción Civil Francisco Oropeza
1971 Sport San Martín Víctor Bielich
1972 Octavio Espinosa Independiente Lima
1973 Octavio Espinosa Estudiantes Unidos
1974 Alejandro Villanueva Sport Bolognesi
1975 Olímpico Sport Vitarte (Pisco)
1976 José Carlos Mariátegui Juventud Aurora
1977 Olímpico Alejandro Villanueva
1978 Octavio Espinosa Juventud Barrios Altos
1979 Octavio Espinosa Juventud San Carlos
1980 Defensor Mayta Cápac José Carlos Mariátegui
1981 Octavio Espinosa
1982 San Pablo
1983 Félix Donayre
1984 Sport Bolívar
1985 Félix Donayre
1986 Once Estrellas
1987 Puerto Aéreo
1988 Alejandro Villanueva
1989 Sport Rex
1990 Alejandro Villanueva
1991 Unión San Martín
1992 Cosmos San Isidro
1993 Juan Mata
1994 Independiente Los Ángeles
1995 Juan Mata Octavio Espinosa
1996 Estudiantes de Medicina
1997 Estudiantes de Medicina
1998 Estudiantes de Medicina
1999 Estudiantes de Medicina
2000 Estudiantes de Medicina Domingo Dianderas
2001 Aceros Arequipa
2002 Santa Rita
2003 Abraham Valdelomar
2004 Sport Alfonso Ugarte San José
2005 Abraham Valdelomar José Carlos Mariátegui
2006 Sport Victoria Alianza Pisco
2007 Juventud Miraflores Sport Victoria
2008 UNICA Juventud Guadalupe
2009 Juventud Media Luna Olímpico Peruano
2010 Joe Gutiérrez Sport Victoria
2011 Defensor Zarumilla Alianza Pisco
2012 Santos Defensor Mayta Cápac
2013 Defensor Zarumilla San Ignacio
2014 Defensor Zarumilla Unión Progresista
2015 Juventud Barrio Nuevo América (Palpa)
2016 Carlos Orellana Octavio Espinosa
2017 Unión San Martín Parada de los Amigos
2018 Santos Sport Marino
2019 Las Américas Octavio Espinosa
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de JunínEdit

Season Champion Runner-up
1966 Unión Ocopilla
1967 Universitario (Tarma)
1968 Unión Ocopilla
1969 Unión Ocopilla
1970 ADT
1971 Deportivo Junín
1972 Deportivo Municipal (Huancayo)
1973 Deportivo Junín
1974 Deportivo Municipal (Huancayo)
1975 ADT
1976 Juventud Ramón Castilla
1977 UNCP
1978 ADT
1979 Progreso Muruhuay
1980 Túpac Amaru (Jauja)
1981 Juventud Ramón Castilla
1982 Hostal Rey
1983 Deportivo Vasmer
1984 Deportivo Vasmer
1985 Mina San Vicente
1986 Alipio Ponce
1987
1988 Unión Huayllaspanca
1989
1990 Pilcomayo
1991 Pilcomayo
1992
1993 Deportivo Municipal Asociados
1994 Cultural Hidro
1995 Deportivo Municipal (El Tambo)
1996 Cultural Hidro
1997 Cultural Hidro
1998 Cultural Hidro
1999 Deportivo Municipal (El Tambo)
2000 Cultural Hidro
2001 Deportivo Municipal (El Tambo)
2002 Sport Dos de Mayo
2003 Echa Muni
2004 Echa Muni Santa Rita
2005 Echa Muni Deportivo Municipal Asociados
2006 Deportivo Ingeniería ADT
2007 Minera Corona Sport Águila
2008 Wanka Sport Huancayo
2009 Unión Juventud Carhuacatac ADT
2010 Sport Dos de Mayo ADT
2011 Deportivo Municipal (Mazamari) Deportivo Municipal (Morococha)
2012 Alipio Ponce Deportivo Municipal (Mazamari)
2013 Alipio Ponce Sport Águila
2014 Unión Pichanaki Echa Muni
2015 Sport La Vid Trilce Internacional
2016 Sport Águila Alipio Ponce
2017 ADT Sport La Vid
2018 Huamantanga Escuela JTR
2019 ADT Escuela JTR
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de La LibertadEdit

Season Champion Runner-up
1966 Sanjuanista Atlético Chalaco
1967 Carlos A. Mannucci 7 de Junio
1968 Alfonso Ugarte de Chiclín Alianza Guadalupe
1969 Defensor Casa Grande Rafael Químper
1970 Alfonso Ugarte de Chiclín Elías Aguirre
1971 Alianza San Pedro Alfonso Ugarte de Chiclín
1972 Atlético Trujillano Defensor Talambo
1973 Carlos A. Mannucci Atlético Chalaco
1974 Cementos Pacasmayo Atlético Trujillano
1975 Atlético Chalaco Alianza San José
1976 Alianza San José Atlético Trujillano
1977 Sanjuanista Atlético Municipal
1978 Sanjuanista
1979 Sanjuanista
1980 Sanjuanista Sport Pilsen
1981 Sanjuanista Racing
1982 Sport Pilsen Carlos A. Mannucci
1983 Los Espartanos
1984 Libertad Elías Aguirre
1985 Libertad
1986 15 de Septiembre
1987 Víctor Haya de La Torre
1988 Morba
1989 Alfonso Ugarte de Chiclín
1990 Alfonso Ugarte de Chiclín
1991 Deportivo Halcones
1992 Defensor Taller Banco de la Nación
1993 Instituto Pedagógico
1994 Defensor Taller
1995 Marsa
1996 Carlos A. Mannucci Minero Horizonte
1997 UPAO
1998 UPAO
1999 UPAO
2000 Carlos A. Mannucci
2001 Universidad César Vallejo
2002 Universidad César Vallejo Los Halcones
2003 Universidad César Vallejo
2004 Defensor Porvenir Sport Vallejo
2005 Independiente Ramón Castilla Alianza Huamachuco
2006 Sport Vallejo Carlos A. Mannucci
2007 Sport Vallejo Carlos A. Mannucci
2008 Carlos A. Mannucci Defensor Porvenir
2009 Universitario (T) Carlos A. Mannucci
2010 Carlos A. Mannucci Miguel Grau
2011 Universitario (T) Carlos A. Mannucci
2012 Carlos A. Mannucci Juventud Bellavista
2013 Deportivo Municipal (Huamachuco) Carlos A. Mannucci
2014 Chavelines Juniors Racing
2015 Racing Real Sociedad
2016 Racing Chavelines Juniors
2017 El Inca Alfonso Ugarte de Chiclín
2018 Racing El Inca
2019 Chavelines Juniors Deportivo Llacuabamba
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de LambayequeEdit

Season Champion Runner-up
1966 Juan Aurich
1967 San Lorenzo
1968 San Lorenzo
1969 Unión Tumán
1970 Unión Tumán
1971 Deportivo Municipal (L)
1972 Cultural Pucalá
1973 Cultural Pucalá
1974 Cultural Pucalá Boca Juniors (Ferreñafe)
1975 Cultural Pucalá Boca Juniors (Ferreñafe)
1976 Boca Juniors (Ferreñafe)
1977 Deportivo Municipal (C)
1978 Los Aguerridos
1979 Los Aguerridos
1980 Corinthians
1981 Atlético Porvenir
1982 Deportivo Cañaña
1983 Deportivo Cañaña
1984 San Lorenzo (F)
1985 Deportivo Cañaña
1986 Juan Aurich
1987 Piladora San Martín
1988 Juan Pardo y Miguel
1989 Siete de Enero
1990 Siete de Enero
1991 Universitario (Lambayeque)
1992 San Lorenzo
1993 Juan Pardo y Miguel
1994 Boca Juniors (Chiclayo)
1995 Sport Boys (Tumán)
1996 Mariscal Sucre (Ferreñafe)
1997 Juan Aurich
1998 Deportivo Pomalca
1999 Deportivo Pomalca
2000 Deportivo Pomalca
2001 Deportivo Pomalca
2002 Flamengo
2003 Flamengo
2004 Flamengo Universidad de Chiclayo
2005 Boca Juniors (Ferreñafe) Juan Aurich
2006 Boca Juniors (Ferreñafe) Juan Aurich
2007 Juan Aurich Cruzada Deportiva
2008 Deportivo Pomalca Universidad Señor de Sipán
2009 Universidad de Chiclayo Dínamo
2010 Universidad Señor de Sipán Deportivo Pomalca
2011 Los Caimanes Deportivo Pomalca
2012 Deportivo Pomalca Willy Serrato
2013 Universidad Señor de Sipán Willy Serrato
2014 La Nueva Alianza Sport Boys (Tumán)
2015 Construcción Civil Alianza Vista Alegre
2016 Pirata La Nueva Alianza
2017 Juan Aurich Pastor Carlos Stein
2018 Pirata Carlos Stein
2019 Carlos Stein JJ Arquitectura
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de LimaEdit

Season Champion Runner-up
1966 Oscar Berckemeyer Walter Ormeño
1967 Aurora Chancayllo Independiente de Deportes
1968 Social Huando Walter Ormeño
1969 Walter Ormeño Social Huando
1970 Social Huando Walter Ormeño
1971 Independiente Círcolo Sportivo Paramonga
1972 Juventud La Palma Independiente
1973 Unión Huaral Walter Ormeño
1974 Independiente Juventud La Palma
1975 Deportivo Municipal (Barranca) Independiente
1976 Juventud La Palma Walter Ormeño
1977 Atlético Chalaco (Cañete) Atlético Huacho
1978 Independiente San José (Huacho)
1979 Independiente
1980 Independiente
1981 Independiente
1982 Juventud La Joya
1983 Bella Esperanza
1984 Telefunken 20
1985 Bella Esperanza
1986 Bella Esperanza Juventud Torreblanca
1987 Bella Esperanza Juventud Lauriama
1988
1989
1990 Los Dinámicos
1991
1992 San José de Manzanares
1993 Sporting Cristal (Supe Puerto)
1994 Independiente
1995 San José de Manzanares Independiente
1996 Contumaza Repcel
1997 San José de Manzanares
1998 Telefunken 20
1999 Aurora Chancayllo
2000 Aurora Chancayllo Independiente
2001 La Esmeralda Unión Buenos Aires (Huacho)
2002 Juventud Torreblanca
2003 Nicolás de Piérola Atlético Minero
2004 Juventud Torreblanca Independiente
2005 Atlético Minero Residencial Huaral
2006 Hijos de Acosvinchos Jesús Del Valle
2007 Cooperativa Bolognesi Óscar Benavides
2008 Íntimo Cable Visión Unión Supe
2009 La Rural DIM
2010 Juventud Barranco Géminis
2011 Estudiantes Condestable Pacífico
2012 Deportivo Municipal Walter Ormeño
2013 AIPSA Unión Huaral
2014 Aurora Chancayllo Juventud América
2015 DIM Defensor Laure Sur
2016 Venus DIM
2017 Defensor Laure Sur Somos Olímpico
2018 Defensor Laure Sur Venus
2019 Maristas DIM
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de LoretoEdit

Season Champion Runner-up
1966 CNI
1967 CNI
1968 CNI
1969 CNI
1970 CNI
1971 Politécnico
1972 CNI
1973 Sport Loreto
1974 Ex Alumnos Agustinos
1975 Deportivo Aviación
1976 Deportivo Aviación
1977 Deportivo Aviación
1978 Ex Alumnos Agustinos
1979 Deportivo Aviación
1980 Deportivo Molinera
1981 Deportivo Molinera
1982 Sport Alfonso Ugarte
1983 Capitán Clavero
1984 Hungaritos Agustinos
1985 Ex Alumnos Agustinos
1986 Capitán Clavero
1987 Agricobank
1988 Sport Cahuide
1989 Sport Loreto (Y)
1990 Sport Nauta
1991 Sport Cahuide
1992 Libertad
1993 Politécnico
1994 Capitán Clavero
1995 José Pardo
1996 CNI
1997 CNI
1998 CNI
1999 José Pardo
2000 UNAP
2001 CNI
2002 CNI
2003 UNAP
2004 UNAP San Juan de Miraflores
2005 CNI UNAP
2006 CNI Estudiantil San Pablo
2007 UNAP CNI
2008 CNI ADO
2009 UNAP San Francisco de Asís
2010 Los Tigres UNAP
2011 Los Tigres Genaro Herrera
2012 Alianza Cristiana UNAP
2013 Bolívar CNI
2014 CNI San Francisco (Requena)
2015 Bolívar Red de Salud
2016 Estudiantil CNI Kola San Martín
2017 Estudiantil CNI Kola San Martín
2018 Estudiantil CNI Caballo Cocha
2019 Comerciantes Deportivo Manaos
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de Madre de DiosEdit

Season Champion Runner-up
1966 Sacachispas
1967 Deportivo Maldonado
1968 Mariscal Cáceres
1969 Mariscal Cáceres
1970 Fray Martín de Porres
1971 Sacachispas
1972 Fray Martín de Porres
1973 Colegio Nacional Billinghurst
1974 Colegio Nacional Billinghurst
1975 Miguel Grau
1976 Miguel Grau
1977 Miguel Grau
1978 Juventud La Joya
1979 Deportivo Maldonado
1980 Juventud La Joya
1981 Juventud La Joya
1982 Juventud La Joya
1983 Juventud La Joya
1984 Deportivo Maldonado
1985
1986 Deportivo Maldonado
1987 Deportivo Maldonado
1988
1989 Deportivo Maldonado
1990
1991
1992
1993 30 de Agosto
1994 Estudiantes Unidos
1995 Estudiantes Unidos
1996 Estudiantes Unidos
1997 30 de Agosto
1998 Miguel Grau
1999 Deportivo Maldonado
2000 Hospital Santa Rosa
2001 30 de Agosto
2002 30 de Agosto
2003 Atlético Porteño
2004 Fray Martín de Porres Atlético Porteño
2005 Fray Martín de Porres Deportivo Maldonado
2006 MINSA Atlético Porteño
2007 MINSA Fray Martín de Porres
2008 Juventud La Joya MINSA
2009 MINSA Juventud La Joya
2010 Juventud La Joya MINSA
2011 MINSA Deportivo Maldonado
2012 MINSA Deportivo Maldonado
2013 30 de Agosto MINSA
2014 MINSA Deportivo Maldonado
2015 MINSA Fray Martín de Porres
2016 MINSA Deportivo Maldonado
2017 Deportivo Maldonado MINSA
2018 Deportivo Maldonado MINSA
2019 Deportivo Maldonado Hospital Santa Rosa
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de MoqueguaEdit

Season Champion Runner-up
1966 Atlético Huracán
1967 Atlético Huracán
1968 Escuela Normal
1969 AJEC
1970 Social Chalaca
1971 Social Chalaca
1972 Deportivo Coishco
1973 Deportivo Coishco
1974 La Breña
1975 La Breña
1976 Unión Pesquero
1977 La Breña
1978 La Breña
1979 La Breña
1980 Mariscal Nieto
1981 La Breña
1982 Atlético Huracán
1983 Atlético Huracán
1984 Mariscal Nieto
1985 Juvenil Los Ángeles
1986 Unión América
1987 Mariscal Nieto
1988 Juvenil Los Ángeles
1989 Mariscal Nieto
1990
1991
1992 Mariscal Nieto
1993
1994 Mariscal Nieto
1995 Atlético Huracán
1996 Atlético Huracán
1997 Atlético Huracán
1998 Peñarol
1999 La Breña
2000 La Breña
2001 Mariscal Nieto
2002 Mariscal Nieto
2003 Enersur
2004 Enersur Mariscal Nieto
2005 Atlético Huracán Social Chalaca
2006 Enersur GER
2007 Academia Ticsani GER
2008 Cobresol Atlético Huracán
2009 Enersur San Lino
2010 Atlético Huracán San Lino
2011 Atlético Huracán Social EPISA
2012 Social EPISA AEXA Santa Cruz
2013 Estudiantes Alas Peruanas San Simón
2014 Mariscal Nieto Enersur
2015 Enersur Atlético Huracán
2016 Enersur Mariscal Nieto
2017 Credicoop San Cristóbal Atlético Huracán
2018 Credicoop San Cristóbal Hijos del Altiplano y del Pacífico
2019 Credicoop San Cristóbal Juvenil Quele
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de PascoEdit

Season Champion Runner-up
1966 Carlos Valdivieso
1967 Estudiantil Carrión
1968 Centro Tarmeño
1969 Sport Ideal
1970 Carlos Valdivieso
1971 Alianza Huarón
1972 Estudiantil Carrión
1973 Estudiantil Carrión
1977 Unión Minas
1978 Unión Minas
1979 UNDAC
1980 UNDAC
1984 Unión Minas
1991 UNDAC
1992
1993 Unión Mercado
1994 Universitario de Yanacancha
1995 Nueva Berna
1996 Unión Social Oxapampa
1997 Sport Sausa
1998 UNDAC
1999 Nueva Berna
2000 UNDAC
2001 Unión Mercado
2002 UNDAC
2003 Columna Pasco
2004 Cultural Guadalupe UNDAC
2005 Real Generación Aprominc Universitario de Yanacancha
2006 Real Generación Aprominc Universitario de Yanacancha
2007 Columna Pasco Deportivo Municipal (Yanahuanca)
2008 Deportivo Municipal (Yanahuanca) Unión Minas
2009 Sport Ticlacayán Deportivo Municipal (Yanahuanca)
2010 Sport Ticlacayán Unión Minas
2011 Juventud Ticlacayán Sport Ticlacayán
2012 Rancas Juventud Ticlacayán
2013 Real Santiago Allauca ECOSEM
2014 ECOSEM Sociedad de Tiro 28
2015 Alipio Ponce Sociedad de Tiro 28
2016 Deportivo Municipal (Oxapampa) Sport Ticlacayán
2017 Deportivo Municipal (Yanahuanca) Alipio Ponce
2018 Deportivo Municipal (Yanahuanca) San Agustín de Yanahuancha
2019 Juventud Municipal San Juan de Yanacocha
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de PiuraEdit

Season Champion Runner-up
1966 Alianza Atlético Juan de Mori
1967 Sport Chorrillos Alianza Atlético
1968 Alianza Atlético Atlético Torino
1969 Atlético Torino Alianza Atlético
1970 UD Talara Alianza Atlético
1971 Atlético Grau Alianza Atlético
1972 Storm Defensor Chulucanas
1973 Sport Blondell Cultural Tambogrande
1974 Atlético Torino Sport Bellavista
1975 Storm Ricardo Palma
1976 Atlético Torino Olimpia
1977 Sport Bellavista UNP
1978 UNP
1979 Sport Bellavista Atlético Grau
1980 Atlético Grau Sport Bellavista
1981 Atlético Grau
1982 Sport Liberal Sport Bellavista
1983 Alianza Atlético Sport Liberal
1984 Atlético Grau
1985 UNP
1986 Alianza Atlético
1987 Atlético Torino Estrella Roja
1988 Nueva Esperanza
1989 Túpac Amaru
1990 José Olaya (Talara)
1991 Defensor Buenos Aires Defensor Malacasí
1992 San Miguel
1993 Atlético Grau de Mallaritos El Ñuro
1994 Atlético Torino
1995 Túpac Amaru
1996 I.M.I. Alfonso Ugarte
1997 Atlético Grau
1998 I.M.I. UNP
1999 UNP
2000 Atlético Grau
2001 Atlético Grau
2002 Atlético Grau Refineros
2003 Atlético Grau Atlético Torino
2004 Academia Municipal Olimpia
2005 UDT Aviación Olimpia
2006 Olimpia Corazón Micaelino
2007 Cosmos Atlético Torino
2008 Atlético Torino Olimpia
2009 Atlético Grau Cultural Progreso
2010 Atlético Grau Salesiano
2011 José Olaya (Sechura) 9 de Octubre
2012 José Olaya (Paita) José Olaya (Sechura)
2013 La Bocana Atlético Grau
2014 La Bocana Atlético Grau
2015 La Bocana Túpac Amaru
2016 Atlético Grau San Antonio
2017 Atlético Grau Asociación Torino
2018 Atlético Torino UD Parachique
2019 Sport Chorrillos Sport Estrella
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de PunoEdit

Season Champion Runner-up
1966 Unión Carolina
1967 Unión Carolina
1968 Salesianos
1969 Salesianos
1970 Salesianos
1971 Alfonso Ugarte
1972 Alfonso Ugarte
1973 Alfonso Ugarte
1974 Salesianos
1975 Universitario
1976 American Star
1977 Universitario
1978 American Star
1979 Carlos Varea
1980 American Star
1981 Carlos Varea
1982 American Star
1983 Atlético Agrario
1984 Bancos Unidos
1985 Salesianos
1986 Bancos Unidos
1987 Salesianos
1988 Alianza Rural
1989
1990
1991 Salesianos
1992 Carlos Varea
1993 Lunar de Oro
1994 Alfonso Ugarte
1995 Universitario
1996 Universitario
1997 Universitario
1998 Alfonso Ugarte
1999 Alfonso Ugarte
2000 Alfonso Ugarte
2001 Alfonso Ugarte
2002 Franciscano San Román Alfonso Ugarte
2003 Franciscano San Román
2004 Franciscano San Román Alfonso Ugarte
2005 Alfonso Ugarte Unión Carolina
2006 Unión Carolina UANCV
2007 Real Carolino ADESA
2008 Diablos Rojos Alfonso Ugarte
2009 Franciscano San Román Diablos Rojos
2010 Alianza Unicachi Fuerza Minera
2011 Franciscano San Román Estudiantes Puno
2012 Alfonso Ugarte Binacional
2013 Binacional Fuerza Minera
2014 Binacional Fuerza Minera
2015 Fuerza Minera Alfonso Ugarte
2016 Fuerza Minera Credicoop San Román
2017 Alfonso Ugarte SIEN Carabaya
2018 Alfonso Ugarte Credicoop San Román
2019 Credicoop San Román Alfonso Ugarte
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de San MartínEdit

Season Champion Runner-up
1966 Atlético Belén
1967 Unión Progreso
1968 Cultural Juanjuí
1969 Cultural Juanjuí
1970 Cultural Juanjuí
1971 Cultural Juanjuí
1972 Saposoa
1973 Sargento Tejada
1974 Deportivo Cali
1975 Deportivo Hospital
1976 Deportivo Hospital
1977 Unidad de Salud
1978 Deportivo Hospital
1979 Unión Tarapoto
1980 Unión Tarapoto
1981 Deportivo Cali
1982 Deportivo Cali
1983 Deportivo Cali
1984 7 de Agosto
1985 7 de Agosto
1986 Hospital Rural
1987 Unión Tarapoto
1988 Sport Progreso
1989 Deportivo Comercio
1990 El Tumi
1991
1992 San Antonio
1993 AD Ingeniería
1994 Atlético Nacional
1995 El Tumi
1996 El Tumi
1997 El Maíz
1998 Hospital Rural
1999 El Tumi
2000 El Maíz
2001 Deportivo Comercio
2002 Atlético Belén
2003 Deportivo Pesquero
2004 El Tumi Deportivo Comercio
2005 Huallaga Emilio San Martín
2006 Deportivo Comercio Deportivo Cali
2007 El Tumi Unión Tarapoto
2008 Santa Rosa Huallaga
2009 Unión Tarapoto Deportivo Cali
2010 Unión Comercio Atlético Belén
2011 Huallaga San JuaN
2012 Santos Sport Alto Mayo
2013 Deportivo Cali Unión César Vallejo
2014 Atlético Nacional Unión César Vallejo
2015 Constructora Trujillo Unión Tarapoto
2016 San José Unión César Vallejo
2017 José Carlos Mariátegui Saposoa
2018 Unión Tarapoto Bellavista
2019 El Dorado AD Tahuishco
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de TacnaEdit

Season Champion Runner-up
1966 Coronel Bolognesi
1967 Coronel Bolognesi
1968 Mariscal Miller
1969 Mariscal Miller
1970 Coronel Bolognesi
1971 Coronel Bolognesi
1972 Coronel Bolognesi
1973 Coronel Bolognesi
1974 Coronel Bolognesi
1975 Defensor Tacna
1976 Mariscal Miller
1977 Mariscal Miller
1978 Mariscal Miller
1979 Química Sol
1980 Deportivo Victoria
1981 Defensor Tacna
1982 Universitario (Tacna)
1983 Universitario (Tacna)
1984 Universitario (Tacna)
1985 Universitario (Tacna)
1986 Centauro Guardia Republicana
1987 Villa Hermosa
1988
1989
1990
1991 Universitario (Tacna)
1992 Universitario (Tacna)
1993 Mariscal Cáceres
1994 Coronel Bolognesi
1995 Coronel Bolognesi
1996 Coronel Bolognesi
1997 Coronel Bolognesi
1998 Coronel Bolognesi
1999 Coronel Bolognesi
2000 Coronel Bolognesi
2001 Coronel Bolognesi
2002 Bureau
2003 Mariscal Miller
2004 Mariscal Miller Coronel Bolognesi
2005 Alfonso Ugarte Unión Alfonso Ugarte
2006 Alfonso Ugarte Mariscal Miller
2007 Defensor UNTAC Bolognesi Zepita
2008 Dínamo Deportivo Municipal (Locumba)
2009 Mariscal Miller Unión Alfonso Ugarte
2010 Unión Alfonso Ugarte Unión Mirave
2011 Mariscal Miller Sport Nevados
2012 Bolognesi Zepita Credicoop
2013 Coronel Bolognesi 4 de Diciembre
2014 San Pedro Credicoop
2015 Coronel Bolognesi Sport Junior
2016 Coronel Bolognesi EGB Tacna Heroica
2017 Coronel Bolognesi Mariscal Miller
2018 Unión Alfonso Ugarte Juventud Locumba
2019 Coronel Bolognesi Juventud Alba Roja
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de TumbesEdit

Season Champion Runner-up
1966 Sport Tumbes
1967 Sport Tumbes
1968 Húsares de Junín
1969 Ferrocarril
1970 Círculo Rojo
1971 Húsares de Junín
1972 Húsares de Junín
1973 Húsares de Junín
1974 Deportivo Municipal (Papayal)
1975 Sport Unión
1976 Húsares de Junín
1977 Comercial Aguas Verdes
1978 Comercial Aguas Verdes
1979 Leoncio Prado
1980 Palmeiras
1981 Deportivo Arequipa
1982 Sport Pampas
1983 Mariscal Castilla
1984 Mariscal Castilla
1985 Comercial Aguas Verdes
1986 Comercial Aguas Verdes
1987 Inca Juniors
1988 Deportivo Pacífico
1989 Deportivo Promaresa
1990 Deportivo Promaresa
1991 Leoncio Prado
1992 Sport Buenos Aires
1993 Sport Cabuyal
1994 Alianza Tumbesina
1995 Alianza Tumbesina
1996 Independiente Aguas Verdes
1997 Independiente Aguas Verdes
1998 Victor Loli
1999 Independiente Aguas Verdes
2000 Sport Pampas
2001 Sporting Pizarro
2002 Independiente
2003 Sporting Pizarro
2004 Independiente Aguas Verdes Unión Pacífico
2005 Sporting Pizarro UD Chulucanas
2006 Sport Pampas Defensor Arica
2007 Unión Pacífico Sporting Pizarro
2008 Renovación Pacífico Sport Buenos Aires
2009 Defensor San José Barza
2010 Sporting Pizarro Defensor San José
2011 Sport Buenos Aires José Chiroque Cielo
2012 Sporting Pizarro Académicos Alfred Nobel
2013 UD Chulucanas Sport San Martín
2014 Cristal Tumbes Defensor Bolívar
2015 Cristal Tumbes José Chiroque Cielo
2016 Cristal Tumbes Comercial Aguas Verdes
2017 Independiente Aguas Verdes El Tablazo
2018 Ferrocarril UNT
2019 Alianza Zorritos UNT
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

Liga Departamental de UcayaliEdit

Season Champion Runner-up
1980 Ostolaza Castilla
1981 Ostolaza Castilla
1982 Deportivo Hospital
1983 Deportivo Cooptrip
1984
1985
1986 San Martín de Porres
1987 Deportivo Hospital
1988 Deportivo Bancos
1989 Ostolaza Castilla
1990 Cosmos
1991 Deportivo Municipal (CP)
1992
1993 La Loretana
1994 Alianza Callao
1995 La Loretana
1996 San Martín de Porres
1997 San Martín de Porres
1998 San Martín de Porres
1999 Atlético Callao
2000 San Juan
2001 UNU
2002 San Juan
2003 San Juan
2004 San Juan Deportivo Siloe
2005 Deportivo Hospital UNU
2006 Sport Loreto Deportivo Hospital
2007 UNU Deportivo Hospital
2008 Tecnológico Santa Rosa
2009 Tecnológico Deportivo Bancos
2010 Deportivo Hospital Atlético Pucallpa
2011 Defensor San Alejandro UNU
2012 Deportivo Municipal (Purús) Defensor San Alejandro
2013 Sport Loreto Deportivo Bancos
2014 Sport Loreto Santa Rosa
2015 Deportivo Municipal (CP) Deportivo Municipal (Aguaytía)
2016 Defensor Neshuya UNU
2017 Comandante Alvariño Defensor San Alejandro
2018 Colegio Comercio Deportivo Municipal (Aguaytía)
2019 Deportivo Municipal (Aguaytía) Colegio Comercio
2020
Canceled due to the COVID-19 pandemic

See alsoEdit

External linksEdit