Open main menu

Kyrgyzstan at the 2010 Summer Youth Olympics

Kyrgyzstan participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.

Kyrgyzstan at the
2010 Summer Youth Olympics
Flag of Kyrgyzstan.svg
IOC codeKGZ
NOC Kyrgyzstan Olympic Committee
Websitewww.olympic.kg
in Singapore
Competitors8 in 6 sports
Flag bearerBolot Toktogonov[1]
Medals
Ranked 47th
Gold
1
Silver
0
Bronze
2
Total
3
Summer Youth Olympics appearances

Contents

MedalistsEdit

Medal Name Sport Event Date
  Gold Urmatbek Amatov Wrestling Men's Greco-Roman 58kg 15 Aug
  Bronze Shadybek Sulaimanov Wrestling Men's Greco-Roman 50kg 15 Aug
  Bronze Bolot Toktogonov Judo Men's 100kg 23 Aug

Boxing pictogram.svg BoxingEdit

Boys
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final Rank
Islomzhon Dalibaev Welterweight (69kg)   Denis Radovan (GER)
W 4-1
  David Lourenco (BRA)
L 1-2
3rd Place Bout
  Nursähet Pazzyýew (TKM)
L 0-7
4

Canoeing (flatwater) pictogram.svg CanoeingEdit

Boys
Athlete Event Time Trial Round 1 Round 2 (Rep) Round 3 Round 4 Round 5 Final
Time Rank
Ruslan Moltaev Boys’ K1 Slalom DSQ Did not advance
Boys’ K1 Sprint 1:40.00 17   Jimenez (CUB)
L 1:39.17-1:34.20
  Martin (GBR)
W 1:41.52-1:52.26
Did not advance

Judo pictogram.svg JudoEdit

Individual
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Bolot Toktogonov Boys' -100 kg   Nikiforov (BEL)
L 000-021
Repechage
  Vanoye (MEX)
W 101-001
Repechage
  Nasirpourdizaji (IRI)
W 001-000
Bronze Medal Match
  Mendoza (CUB)
W 010-001
 
Team
Team Event Round 1 Round 2 Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Barcelona
  Julia Rosso-Richetto (FRA)
  Subash Yadav (IND)
  Yu-Chun Wu (TPE)
  Maxamillian Schneider (USA)
  Natalia Rak (EST)
  Michael Greiter (AUT)
  Gulnoza Matniyazova (UZB)
  Bolot Toktogonov (KGZ)
Mixed Team Osaka
L 3-5
Did not advance 9

Modern pentathlon pictogram.svg Modern pentathlonEdit

Athlete Event Fencing (Épée One Touch) Swimming (200m Freestyle) Running & Shooting (3000m, Laser Pistol) Total Points Final Rank
Results Rank Points Time Rank Points Time Rank Points
Ilias Baktybekov Boys' Individual 12-11 7 840 2:18.43 23 1140 12:27.13 22 2012 3992 19
  Jihan El Midany (EGY)
  Ilias Baktybekov (KGZ)
Mixed Relay 46-46 11 820 2:07.74 16 1268 16:23.84 14 2148 4236 15

Swimming pictogram.svg SwimmingEdit

Athletes Event Heat Semifinal Final
Time Position Time Position Time Position
Dmitrii Aleksandrov Boys’ 100m Breaststroke 1:05.81 19 Did not advance
Boys’ 200m Breaststroke 2:20.52 10 Did not advance
Ekaterina Lysenko Girls’ 200m Breaststroke 3:01.50 20 Did not advance

Wrestling pictogram.svg WrestlingEdit

Greco-Roman
Athlete Event Pools Final Rank
Groups Rank
Shadybek Sulaimanov Boys' 50kg   Khaqqilov (UZB)
L 0–2
(0–1, 0–3)
2 3rd Place Match
  Banguela (CUB)
W 2–1
(0-1, 1–0, 3–0)
 
  Boughazi (ALG)
W 2–0
(6–0, 1–0)
  Gundersen (NOR)
W T. Fall
(7–0, 6–0)
Urmatbek Amatov Boys' 58kg   Kranitz (HUN)
W Fall
(4–0)
1   Lytvynov (UKR)
W Fall
(2–0, 5–0)
 
  Afrikaner (NAM)
W 2–0
(7–0, 3–0)

ReferencesEdit

  1. ^ "List of NOC Flag Bearers for Opening Ceremony" (PDF) (Press release). Singapore Youth Olympic Games Organising Committee. 14 August 2010. Archived from the original (PDF) on 21 August 2010. Retrieved 2010-08-14.

External linksEdit