Football at the 1960 Summer Olympics – Men's qualification

The qualification for football tournament at the 1960 Summer Olympics.

QualificationsEdit

The final tournament had 16 spots.

Automatic qualification was granted to   Italy as hosts. The others were allocated as follows:

  • Europe: 7 places, contested by 22 teams (including Israel).
  • Americas: 3 places, contested by 10 teams.
  • Africa: 2 places, contested by 9 teams (including Malta).
  • Asia: 2 places, contested by 8 teams.
  • Middle East: 1 place, contested by 3 teams.

EuropeEdit

Preliminary roundEdit

The IOC's rules allowed only one German team to enter. After talks for a Unified Team broke down, the football federations and NOCs of West and East Germany agreed to organise a play-off between their teams. Both matches were agreed to be played without spectators, and the sites of the games were announced at short notice.[1]

East Germany  0–2  West Germany
Fischer   53' (o.g.)
Dörfel   83'

West Germany  2–1  East Germany
Thimm   33'
Wilkening   65'
Schröter   14' (pen.)
Attendance: 0
Referee: Martens (Netherlands)

West Germany win 4–1 on aggregate.

Group 1Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Denmark 4 3 1 0 11 6 +5 7
  Iceland 4 1 1 2 5 7 −2 3
  Norway 4 1 0 3 5 8 −3 2

Denmark qualify.

Iceland  2–4  Denmark
Jónsson   46'
Beck   81'
Hansen   18', 50'
Madsen   27', 61'

Denmark  2–1  Norway
Enoksen   53'
Madsen   56'
Pedersen   70'

Iceland  1–0  Norway
Jónsson   88'

Denmark  1–1  Iceland
Enoksen   81' Teitsson   29'

Norway  2–1  Iceland
Backe   39'
Kristiansen   52'
Steinsen   74'

Norway  2–4  Denmark
Sørensen   38'
Kristiansen   56'
Nielsen   29'
Enoksen   53', 88'
Pedersen   64'

Group 2Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Poland 4 4 0 0 15 4 +11 8
  United Team of Germany 4 1 0 3 5 10 −5 2
  Finland 4 1 0 3 7 13 −6 2

Poland qualify.

Finland  1–3  Poland
Kankkonen   48' Pol   3'
Hachorek   58'
Gawroński   81'

Poland  6–2  Finland
Pol   14', 19', 44'
Hachorek   43'
Sytka   53'
Szarzyński   79'
Österlund   7'
Peltonen   20'

United Team of Germany  2–1  Finland
Dörfel   ?'
Forss   ?' (o.g.)
Kankkonen   ?'

United Team of Germany  0–3  Poland
Hachorek   17'
Baszkiewicz   29'
Pol   63'

Poland  3–1  United Team of Germany
Zientara   23', 63'
Lentner   53'
Walenciak   53'

Finland  3–2  United Team of Germany
Pahlman   3'
Nevalainen   53'
Peltonen   74'
Himmelmann   4'
Rühl   72'

Group 3Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Bulgaria 4 2 1 1 4 3 +1 5
  Soviet Union 4 1 2 1 3 2 +1 4
  Romania 4 1 1 2 2 4 −2 3

Bulgaria qualify.

Soviet Union  1–1  Bulgaria
Korolenkov   68' Milanov   26'

Soviet Union  2–0  Romania
Urin   11'
Metreveli   61'

Romania  0–0  Soviet Union

Bulgaria  1–0  Soviet Union
Kolev   11'

Romania  1–0  Bulgaria
Constantin   80'

Bulgaria  2–1  Romania
Yordanov   2'
Kovachev   20'
Tătaru   66'

Group 4Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Yugoslavia 4 2 1 1 12 4 +8 5
  Israel 4 2 1 1 7 6 +1 5
  Greece 4 1 0 3 3 12 −9 2

Yugoslavia qualify.

Israel  2–2  Yugoslavia
Stelmach   64', 73' Kostić   7', 76'

Yugoslavia  4–0  Greece
Mujić   34', 43'
Mihajlović   45'
Kostić   73'

Israel  2–1  Greece
Menchel   50'
Glazer   87'
Linoxilakis   6'

Greece  2–1  Israel
Serafidis   66', 80' Glazer   60'

Yugoslavia  1–2  Israel
Mujić   32' Levi   2', 67'

Greece  0–5  Yugoslavia
Kostić   34'
Žanetić   66'
Takač   68'
Galić   81'
Knez   83'

Group 5Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Great Britain 4 3 1 0 13 6 +7 7
  Republic of Ireland 4 1 1 2 9 9 0 3
  Netherlands 4 0 2 2 6 13 −7 2

Great Britain qualify.

Netherlands  0–0  Republic of Ireland

Great Britain  3–2  Republic of Ireland
Hasty   1', 35', 82' M. Ahearne   60'
M. Rice   80'

Republic of Ireland  1–3  Great Britain
McGrath   58' Coates   47'
Brown   75'
Harding   80'

Netherlands  1–5  Great Britain
Hainje   75' Lewis   21', 83', 85'
Lindsay   47'
Brown   80'

Great Britain  2–2  Netherlands
Brown   5'
Lewis   60'
de Kleermaeker   70'
Bouwman   75'

Republic of Ireland  6–3  Netherlands
F. McCarthy   5'
McGrath   14', 45'
Hale   20', 81'
van Ierland   ? ' (o.g.)
Hainje   21'
Bouwman   ?'
Slijkhuis   ?'

Group 6Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  France 4 3 0 1 7 6 +1 6
  Luxembourg 4 1 2 1 7 6 +1 4
  Switzerland 4 0 2 2 3 5 −2 2

France qualify.

France  1–0  Luxembourg
Quédec   37'

Switzerland  1–2  France
Grand   43' Quédec   19'
Coinçon   87'

Luxembourg  0–0  Switzerland

Luxembourg  5–3  France
Brenner   5' (pen.)
Theis   7'
Kunnert   14'
Pilot   53'
Konter   75'
Arab   15'
Quédec   40', 55'

Switzerland  2–2  Luxembourg
Gottardi   18', 56' Kunnert   72'
Brenner   87'

France  1–0  Switzerland
Aigony   37'

Group 7Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Hungary 4 4 0 0 10 3 +7 8
  Czechoslovakia 4 1 1 2 4 5 −1 3
  Austria 4 0 1 3 2 8 −6 1

Hungary qualify.

Austria  0–0  Czechoslovakia

Hungary  2–1  Austria
Albert   1'
Várhidi   47' (pen.)
Kohlhauser   6'

Austria  0–4  Hungary
Orosz   28'
Albert   49', 65'
Sátori   74'

Czechoslovakia  1–2  Hungary
Obert   87' Albert   ?', ?'

Hungary  2–1  Czechoslovakia
Kovács  
Sátori  
Bubník  

Czechoslovakia  2–1  Austria
Kadraba   34' (44) Skocik   58' (pen.)

AmericasEdit

Round 1Edit

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mexico   3–1   United States 2–0 1–1
Netherlands Antilles   3–6   Suriname 2–2 1–4
Colombia   3–7   Brazil 2–0 1–7
Chile   1–11   Argentina 1–5 0–6
Peru   9–2   Uruguay 6–0 3–2
Mexico  2–0  United States
Diez   14'
Moreno   44'

United States  1–1  Mexico
Looby   8' Meza   85'

Mexico win 3–1 on aggregate.

Netherlands Antilles  2–2  Suriname
Jansen   3'
Valerian   22'
Niekoop   12'
Marcet   46'

Suriname  4–1  Netherlands Antilles

Suriname win 6–3 on aggregate.

Colombia  2–0  Brazil
Home   34', 55'

Brazil  7–1  Colombia
China   18', 22', 50'
Manoelzinho   32', 57'
Gérson   64'
Manjarrés   80'

Brazil win 7–3 on aggregate.

Chile  1–5  Argentina
Fuentes   ?' (pen.) Rodríguez  
Carlos Bilardo  
Bonanno    
Pérez  

Argentina  6–0  Chile
Heredia  
Rodríguez  
Bonanno    
Basílico    

Argentina win 11–1 on aggregate.

Peru  6–0  Uruguay
?  
?  
?  
Altuna   46'
Ramírez   70', 86'

Uruguay  2–3  Peru

Peru win 9–2 on aggregate.

Round 2Edit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Argentina 4 4 0 0 14 5 +9 8
  Peru 4 3 0 1 7 3 +4 6
  Brazil 4 2 0 2 7 7 0 4
  Mexico 4 1 0 3 6 6 0 2
  Suriname 4 0 0 4 4 17 −13 0

Argentina, Peru and Brazil qualify.

Argentina  6–2  Suriname
Oleniak   ?'
Boerleider   ?' (o.g.)
Rendo   51', 64'
Desiderio   68', 87'
Niekoop   15'
Foe A Man   40'

Peru  1–0  Mexico
Gallardo   58'

Brazil  2–1  Mexico
Bruno   1'
China   26'
Álvarez   50'

Peru  3–1  Suriname
Gallardo   62', 87'
Altuna   79'
Niekoop   43'

Mexico  4–0  Suriname
Ramírez   2'
Mercado   39'
Benítez   72'
Álvarez   90'

Argentina  3–1  Brazil
Desiderio    
Oleniak  
Jaburu  

Peru  1–2  Argentina
Ramírez   81' Desiderio   9', 88'

Suriname  1–4  Brazil
Foe A Man   7' Wooter   17' (o.g.)
Maranhão   43'
China   63'
Jaburu   87'

Mexico  1–3  Argentina
Álvarez   28' De Ciancio   42'
Oleniak   53'
Rendo   75'

Peru  2–0  Brazil
Gallardo  
Nieri  

AfricaEdit

Round 1Edit

Round 2Edit

Team Pld GD Pts
  United Arab Republic 4 +6 7
  Tunisia 4 −1 3
  Sudan 4 −5 2

United Arab Republic and Tunisia qualify.

AsiaEdit

Round 1Edit

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Indonesia   w/o1   Australia
Afghanistan   2–7 2   India 2–5 0–2
Thailand   2–6   Republic of China 1–3 1–3
Japan   1–23   South Korea 0–2 1–0

1Australia withdrew.
2Afghanistan withdrew before the second leg.
3Both matches were played in Tokyo.

Afghanistan  2–5  India
Ayubi  
Mosa  
Banerjee  
Goswami  
Kempiah  
Rehmatullah  
Lahiri  

India  w/o (2–0)  Afghanistan
 

India advance.

Thailand  1–3  Republic of China

Republic of China  3–1  Thailand

Republic of China win 6–2 on aggregate.

Japan  0–2  South Korea
Report Choi   51'
Moon   65'
Attendance: 20,000

South Korea  0–1  Japan
Report Ninomiya   70'
Attendance: 10,000

South Korea win 2–1 on aggregate.

Round 2Edit

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Republic of China   3–21   South Korea 1–2 2–02
India   6–2   Indonesia 4–2 2–0

1 Both matches played in Taipei.
2 The match was abandoned in the 23rd minute with the Republic of China leading 1–0 after the Korean players and officials attacked the referee in response to a penalty being given against them; the match was awarded to the Republic of China 2–0.

Republic of China  1–2  South Korea
Wong   Cha  
Choi   73'

South Korea  0–2  Republic of China
Wong   16'
Referee: John Petrie (England)

Republic of China awarded the tie, and qualified.

India  4–2  Indonesia
Sundararaj   10', 63'
Kannan   21'
Balaram   73'
Suratmo   9'
Timisela   84'

Indonesia  0–2  India
Goswami   78'
Sundararaj   87'

India won 6–2 on aggregate and qualified.

Middle EastEdit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Turkey 4 4 0 0 14 3 +11 8
  Iraq 4 2 0 2 14 10 +4 4
  Lebanon 4 0 0 4 0 15 −15 0

Lebanon withdrew after two matches: the remaining two matches were awarded to their opponent Turkey 2–0.

Turkey qualify.

Lebanon  0–3  Iraq
Baba   2', 70'
Abdullah   85'

Iraq  8–0  Lebanon
Baba   5', 27'
Abdullah   17', 40', 50', 85'
Salih   58', 88'

Turkey  7–1  Iraq
Yalçınkaya   14', 72'
Şensan   37', 61', 87'
Güneş   54'
Köken   74'
Baba   12'

Iraq  2–3  Turkey
Baba   35', 52' Güneş   20'
Atakan   60'
Yalçınkaya   65'

Turkey  2–0  Lebanon
 

Lebanon  0–2  Turkey
 

ReferencesEdit

  1. ^ "Deutsch-deutsche Geisterspiele". Der Tagesspiegel Online. 18 September 2009.

External linksEdit