England at the 1982 Commonwealth Games

England competed at the 1982 Commonwealth Games in Brisbane, Queensland, Australia, from 30 September to 9 October 1982.[1][2]

England at the
1982 Commonwealth Games
Flag of England.svg
CGF codeENG
CGACommonwealth Games England
in Brisbane, Queensland, Australia
Medals
Ranked 2nd
Gold
38
Silver
38
Bronze
32
Total
108
Commonwealth Games appearances (overview)

England finished second in the medal table.

Medal table (top three)Edit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Australia393929107
2  England383832108
3  Canada26233382
Totals (3 nations)10310094297

The athletes that competed are listed below.[3][4]

ArcheryEdit

Name Event/s Medal/s
Mark Blenkarne individual 1 x gold
Charlotte Calladine individual
Peter Gillam individual
Steven Hallard individual
Eileen Robinson individual
Brenda Thomas individual

AthleticsEdit

Name Event/s Medal/s
David Abrahams high Jump
Shireen Bailey 800m
Lorraine Baker 800m
Helen Barnett 200m
Todd Bennett 400m, 4x400m relay 1 x gold
Paul Blagg 30 km walk
Lorna Boothe 100m hurdles 1 x bronze
Christina Boxer 1,500m 1 x gold
Phil Brown 400m, 4x400m relay 1 x gold
Lesley Bryant discus
Beverley Callender 200m, 4x100 relay 1 x gold
Keith Connor triple jump 1 x gold
Garry Cook 800m, 4x400m relay 1 x gold
Kathy Cook 200m, 4x100 & 4x400 relay 1 x gold, 1 x silver
Ann-Marie Cording high Jump
Steve Cram 1,500m 1 x gold
Gillian Dainty 1,500m 1 x silver
Diana Davies high Jump
Paul Davies-Hale 3,000m steeplechase
Paul Dickenson hammer
Verona Elder 400m Hurdles
James Evans 100m, 4x100 relay
Graeme Fell 3,000m steeplechase 1 x silver
Linda Jane Forsyth 400m
Sharon Gibson javelin
Julian Goater 10,000m 1 x bronze
Mike Gratton marathon 1 x bronze
Wilbert Greaves 110/400m hurdles
Jeff Gutteridge pole vault 1 x silver
Sue Hearnshaw long jump
John Herbert long Jump/triple jump
Mark Holtom 110m hurdles 1 x silver
Wendy Hoyte 100m, 4x100 relay 1 x gold
Joslyn Hoyte-Smith 400m, 4x400 relay 1 x bronze
Tim Hutchings 5,000m
Beverly Kinch long Jump 1 x bronze
Harry King 100m, 4x100 relay
Sonia Lannaman 100m, 4x100 relay 1 x gold
Angela Littlewood shot put
Judy Livermore 100m hurdles/heptathlon 1 x silver
Mike McFarlane 100/200m, 4x100 relay 1 x gold
Chris McGeorge 800m 1 x bronze
Mike McLeod 10,000m
Roger Mills 30 km Walk
David Moorcroft 5,000m 1 x gold
Aston Moore triple jump 1 x bronze
Susan Morley 400m hurdles
Gary Oakes 400m hurdles
Judy Oakes shot Put 1 x gold
Heather Oakes 100m
Fidelis Obikwu decathlon 1 x bronze
David Ottley javelin
Ruth Partridge 3,000m
Debbie Peel 3,000m
Janette Picton discus
Kathryn Pilling 1,500m
Ian Ray marathon
Donovan Reid 200m, 4x100 relay
Colin Reitz 1500m, 3,000 steeplechase
Simon Rodhouse shot put
Nick Rose 5,000m 1 x silver
Steve Scutt 400m, 4x400m relay 1 x gold
Barbara Simmonds High Jump 1 x bronze
Richard Slaney discus
Ray Smedley marathon
Wendy Smith 3,000m 1 x silver
Charlie Spedding 10,000m
Ian Stewart 1,500m
Keith Stock pole vault
Shirley Strong 100m hurdles 1 x gold
Pete Tancred discus
Gladys Taylor 400m, 4x400 relay
Daley Thompson decathlon/long jump/pole vault 1 x gold
Kathryn Warren heptathlon
Buster Watson 200m
Fatima Whitbread javelin 1 x bronze
Robert Weir discus/hammer 1 x gold
Lynda Whiteley discus 1 x bronze
Michael Ian Whittingham 400m hurdles
Mike Winch shot put 1 x silver
Yvette Wray 400m hurdles, 4x400 relay 1 x bronze
Peter Yates javelin

BadmintonEdit

Name Event/s Medal/s
Steve Baddeley singles, team event 1 x gold
Duncan Bridge singles, doubles, mixed, team event 1 x gold, 1 x silver
Karen Beckman singles, doubles, mixed, team event 1 x gold, 2 x silver
Karen Chapman doubles, mixed, team event 2 x gold, 1 x bronze
Gillian Clark singles, doubles, mixed, team event 1 x gold, 1 x silver, 1 x bronze
Martin Dew doubles, mixed, team event 2 x gold, 1 x silver
Sally Podger singles, doubles, mixed, team event 1 x gold, 1 x silver, 1 x bronze
Dipak Tailor singles, doubles, mixed, team event 1 x gold
Helen Troke singles, team event 2 x gold
Nick Yates singles, doubles, mixed, team event 1 x gold, 2 x silver

BowlsEdit

Name Event/s Medal/s
Tommy Armstrong fours
Len Bowden fours
Bill Hobart pairs
Jimmy Hobday fours
Peter Line pairs
Norma Shaw triples 1 x bronze
Mavis Steele triples 1 x bronze
Betty Stubbings triples 1 x bronze
George Turley fours
Alan Windsor singles

BoxingEdit

Name Event/s Medal/s
Nick Croombes 71 kg light-middleweight 1 x silver
Ray Gilbody 54 kg bantamweight 1 x bronze
Peter Hanlon 57 kg featherweight 1 x silver
Harold Hylton 91 kg heavyweight 1 x silver
John Lyon 48 kg light-flyweight 1 x silver
Jim McDonnell 60 kg lightweight 1 x silver
Clyde McIntosh 63.5 kg light-welterweight 1 x bronze
Jimmy Price 75 kg middleweight 1 x gold
Chris Pyatt 67 kg welterweight 1 x gold

CyclingEdit

Name Event/s Medal/s
Mark Barry match sprint, time trial
Mark Bell road race
Paul Curran scratch race, team pursuit 1 x bronze
Bob Downs team time trial 1 x gold
Malcolm Elliott road race, team time trial 2 x gold
Steve Lawrence road race, team time trial 1 x gold
Tony Mayer pursuit, team pursuit 1 x bronze
Gary Sadler time trial, team pursuit 1 x bronze
Terrence Tinsley scratch race, match sprint, time trial 1 x bronze
Shaun Wallace scratch race, pursuit, team pursuit 1 x silver, 1 x bronze
Joseph Waugh team time trial 1 x gold
Darryl Webster pursuit, team pursuit 1 x bronze
Jeff Williams road race

DivingEdit

Name Event/s Medal/s
Lindsey Fraser 10m platform
Nigel Stanton 3m springboard & 10m platform
Chris Snode 3m springboard & 10m platform 2 x gold
Sandra Yeates 3m springboard

ShootingEdit

Name Event/s Medal/s
John Bloomfield fullbore rifle & pair 1 x silver
Peter Boden clay pigeon trap & pair 1 x gold, 1 x silver
John Cooke centre fire pistol & pair, rapid fire pistol & pair 1 x gold, 2 x bronze
Malcolm Cooper 10m air rifle & pair, rifle 3 pos & pair, rifle prone & pair 2 x gold, 2 x silver, 1 x bronze
Peter Croft clay pigeon trap & pair 1 x silver, 1 x bronze
Barry Dagger 10m air rifle & pair, 50m rifle 3 pos pair 1 x gold, 1 x silver
George Darling 10m air pistol & pair, 50m rifle 3 pos 1 x gold, 1 x silver
Chris Godwin rapid fire pistol & pair
John Gough centre fire pistol & pair 1 x bronze
Geoffrey Robinson 10m air pistol & pair, 50m free pistol & pair 2 x silver, 1 x bronze
Dick Rosling fullbore rifle & pair 1 x silver
Jim Sheffield skeet & pair 1 x silver
Mike Sullivan 50m rifle prone & pair 1 x gold
Wally Sykes skeet & pair 1 x silver, 1 x bronze
Frank Wyatt 50m free pistol & pair 1 x bronze

SwimmingEdit

Name Event/s Medal/s
Andrew Astbury 200/400/1500 freestyle, relay 2 x gold, 1 x silver, 1 x bronze
Sandra Bowman 100/200 breaststroke
Suki Brownsdon 100/200 breaststroke, relay 1 x silver, 1 x bronze
David Bryant 100/200 breaststroke
Richard Burrell 100 freestyle, relay 1 x silver
Ian Collins 200/400 medley
Linda Criddle 100/200 butterfly
June Croft 100/200/400 freestyle, relays 3 x gold, 1 x silver, 1 x bronze
John Davey 400 freestyle, 200/400 medley, relay 1 x silver, 2 x bronze
Nicola Fibbens 100 freestyle, relay 1 x gold
Debra Gore 100 freestyle, relay 1 x gold
Sarah Hardcastle 800 freestyle, 400 medley
Stephen Harrison 200 backstroke, relay 1 x silver
Nick Hodgson 200 butterfly
Philip Hubble 200 freestyle, 100/200 butterfly, relays 1 x gold, 4 x silver
Andrew Jameson 100/200 Backstroke
Helen Jameson 100/200 backstroke
Sarah Kerswell 400 freestyle, 200/400 medley
Kevin Lee 100 butterfly
David Lowe 100 freestyle, 100 butterfly, relays 2 x silver
Adrian Moorhouse 100/200 breaststroke, relay 1 x gold, 1 x silver, 1 x bronze
Peter Musgrave 100/200 breaststroke
Philip Osborn 100/200 freestyle, relays 2 x silver
Ann Osgerby 100/200 butterfly, relay 1 x silver, 1 x bronze
Steve Poulter 200 butterfly, 400 medley 1 x silver
Freda Ross 100/200 butterfly
Joanne Seymour 100 breaststroke, 200 medley
David Stacey 400/1500 freestyle
Gaynor Stanley 200 breaststroke
Louise Tate 200/400 medley
Catherine White 100/200 backstroke, relay 1 x silver
Jacquelene Willmott 400/800 freestyle, relay 1 x gold, 1 x silver, 1 x bronze

WeightliftingEdit

Name Event/s Medal/s
Newton Burrowes 82.5 kg light-heavyweight 1 x gold
Leo Isaac 75 kg middleweight
Michael Keelan 82.5 kg light-heavyweight
Gary Langford 100 kg sub-heavyweight 1 x silver
Geoff Laws 56 kg bantamweight 1 x silver
Peter Pinsent 90 kg middle-heavyweight 1 x silver
Steve Pinsent 75 kg middleweight 1 x gold
Dean Willey 60 kg featherweight 1 x gold
Alan Winterbourne 67.5 kg lightweight

WrestlingEdit

Name Event/s Medal/s
Brian Aspen 57 kg bantamweight 1 x gold
Mark Dunbar 62 kg featherweight
Joey Gilligan 68 kg lightweight
Stef Kurpas 82 kg middleweight
Keith Peache 100 kg heavyweight
Fitzloyd Walker 74 kg welterweight

ReferencesEdit

  1. ^ "1982 Brisbane". Commonwealth Games Federation.
  2. ^ "Brisbane, Australia 1982 Team". Team England.
  3. ^ "English athletes". Commonwealth Games Federation.
  4. ^ "1982 Team". Team England.