Cross-country skiing at the 2014 Winter Paralympics – Women's 1 km Sprint Classic

The women's 1 kilometre sprint classic competition of the 2014 Winter Paralympics was held at Laura Biathlon & Ski Complex near Krasnaya Polyana, Sochi. The competition took place on 12 March 2014

Women's 1km Sprint Classic
at the XI Paralympic Winter Games
Cross-country skiing - Paralympic pictogram.svg
VenueLaura Biathlon & Ski Complex, Krasnaya Polyana, Russia
Dates12 March
2010
2018
Women's 1 km sprint (visually impaired)
at the XI Paralympic Winter Games
Competitors7 from 4 nations
Medalists
1st place, gold medalist(s) Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
 Russia
2nd place, silver medalist(s) Elena Remizova
Guide: Natalia Yakimova
 Russia
3rd place, bronze medalist(s) Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
 Ukraine
Women's 1 km sprint (sitting)
at the XI Paralympic Winter Games
Competitors23 from 12 nations
Medalists
1st place, gold medalist(s) Mariann Marthinsen  Norway
2nd place, silver medalist(s) Tatyana McFadden  United States
3rd place, bronze medalist(s) Marta Zaynullina  Russia
Women's 1 km sprint (standing)
at the XI Paralympic Winter Games
Competitors17 from 9 nations
Medalists
1st place, gold medalist(s) Anna Milenina  Russia
2nd place, silver medalist(s) Iullia Batenkova  Ukraine
3rd place, bronze medalist(s) Alena Kaufman  Russia

Medal tableEdit

  *   Host nation (Russia)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Russia (RUS)*2125
2  Norway (NOR)1001
3  Ukraine (UKR)0112
4  United States (USA)0101
Totals (4 nations)3339

Visually impairedEdit

In the cross-country skiing 1 km Sprint visually impaired, the athlete with a visual impairement has a sighted guide.[1] The two skiers are considered a team, and dual medals are awarded.[2]

QualificationEdit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 192 Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
  Russia 4:19.11 - Q
2 193 Iuliia Budaleeva
Guide: Tatiana Maltseva
  Russia 4:24.29 +5.18 Q
3 191 Elena Remizova
Guide: Natalia Yakimova
  Russia 4:24.93 +5.82 Q
4 195 Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
  Ukraine 4:37.91 +18.80 Q
5 196 Vivian Hoesch
Guide: Norman Schlee
  Germany 4:56.51 +37.40 Q
6 194 Robbi Weldon
Guide: Phil Wood
  Canada 4:59.91 +40.80 Q
7 197 Margarita Gorbounova
Guide: Andrea Bundon
  Canada 5:14.58 +55.47

FinalsEdit

Semifinal 1Edit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 1 Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
  Russia 4:50.3 - Q
2 4 Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
  Ukraine 4:57.7 +7.4 Q
3 6 Robbi Weldon
Guide: Phil Wood
  Canada 5:10.3 +20.0

Semifinal 2Edit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 3 Elena Remizova
Guide: Natalia Yakimova
  Russia 5:33.7 - Q
2 2 Iuliia Budaleeva
Guide: Tatiana Maltseva
  Russia 5:35.4 +1.7 Q
3 5 Vivian Hoesch
Guide: Norman Schlee
  Germany 5:54.9 +21.2

FinalEdit

Rank Bib Name Country Time Difference
  1 Mikhalina Lysova
Guide: Alexey Ivanov
  Russia 4:11.5 -
  3 Elena Remizova
Guide: Natalia Yakimova
  Russia 4:17.1 +5.6
  4 Oksana Shyshkova
Guide: Lada Nesterenko
  Ukraine 4:24.6 +13.1
4 2 Iuliia Budaleeva
Guide: Tatiana Maltseva
  Russia 4:32.1 +20.6

SittingEdit

QualificationEdit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 153 Mariann Marthinsen   Norway 2:30.61 - Q
2 152 Andrea Eskau   Germany 2:34.49 +3.88 Q
3 144 Oksana Masters   United States 2:34.81 +4.20 Q
4 142 Tatyana McFadden   United States 2:35.22 +4.61 Q
5 147 Maria Iovleva   Russia 2:37.59 +6.98 Q
6 150 Marta Zaynullina   Russia 2:37.89 +7.28 Q
7 138 Birgit Skarstein   Norway 2:40.51 +9.90 Q
8 151 Francesca Porcellato   Italy 2:42.56 +11.95 Q
9 143 Liudmila Vauchok   Belarus 2:44.16 +13.55 Q
10 141 Valiantsina Shyts   Belarus 2:44.70 +14.09 Q
11 146 Olena Iurkovska   Ukraine 2:44.82 +14.21 Q
12 140 Natalia Kocherova   Russia 2:45.97 +15.36 Q
13 137 Lidziya Hrafeyeva   Belarus 2:48.06 +17.45
14 139 Akzhana Abdikarimova   Russia 2:48.17 +17.56
15 148 Anja Wicker   Germany 2:50.78 +20.17
16 145 Colette Bourgonje   Canada 2:54.53 +23.92
17 149 Lyudmyla Pavlenko   Ukraine 2:55.06 +24.45
18 136 Monica Bascio   United States 2:56.81 +26.20
19 135 Beth Requist   United States 3:09.79 +39.18
20 134 Seo Vo-Ra-Mi   South Korea 3:24.90 +54.29
21 133 Mayuko Eno   Japan 3:25.75 +55.14
22 132 Sini Pyy   Finland 3:35.12 +1:04.51
23 131 Zhanyl Baltabayeva   Kazakhstan 3:35.74 1:05.13

FinalsEdit

Semifinal 1Edit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 1 Mariann Marthinsen   Norway 2:57.7 - Q
2 4 Tatyana McFadden   United States 2:57.9 +0.2 Q
3 12 Natalia Kocherova   Russia 3:02.0 +4.3 Q
4 5 Maria Iovleva   Russia 3:03.9 +6.2
5 9 Liudmila Vauchok   Belarus 3:08.3 +10.6
6 8 Francesca Porcellato   Italy 3:09.4 +11.7

Semifinal 2Edit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 2 Andrea Eskau   Germany 2:51.2 - Q
2 3 Oksana Masters   United States 2:52.3 +1.1 Q
3 6 Marta Zaynullina   Russia 2:55.1 +3.9 Q
4 10 Valiantsina Shyts   Belarus 3:00.2 +9.0
5 11 Olena Iurkovska   Ukraine 3:05.4 +14.2
6 7 Birgit Skarstein   Norway 3:11.2 +20.0

FinalEdit

Rank Bib Name Country Time Difference
  1 Mariann Marthinsen   Norway 2:45.6 -
  4 Tatyana McFadden   United States 2:45.7 +0.1
  6 Marta Zaynullina   Russia 2:46.6 +1.0
4 3 Oksana Masters   United States 2:47.6 +2.0
5 12 Natalia Kocherova   Russia 2:49.0 +3.4
RAL 2 Andrea Eskau   Germany

StandingEdit

QualificationEdit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 162 Oleksandra Kononova   Ukraine 4:32.87 - Q
2 164 Anna Milenina   Russia 4:37.72 +4.85 Q
3 163 Iuliia Batenkova   Ukraine 4:39.63 +6.76 Q
4 172 Liudmyla Liashenko   Ukraine 4:41.60 +8.73 Q
5 169 Maija Järvelä   Finland 4:42.15 +9.28 Q
6 161 Alena Kaufman   Russia 4:44.93 +12.06 Q
7 165 Shoko Ota   Japan 4:47.24 +14.37 Q
8 167 Natalia Bratiuk   Russia 4:53.69 +20.82 Q
9 173 Yurika Abe   Japan 5:00.49 +27.62 Q
10 171 Momoko Dekijima   Japan 5:05.60 +32.73 Q
11 174 Anne Karen Olsen   Norway 5:09.74 +36.87 Q
12 175 Brittany Hudak   Canada 5:13.13 +40.26 Q
13 170 Iryna Bui   Ukraine 5:18.34 +45.47
14 168 Larysa Varona   Belarus 5:31.59 +58.72
15 166 Helene Ripa   Sweden 5:50.15 +1:17.28
16 177 Yelena Mazurenko   Kazakhstan 7:44.90 +3:12.03
DNS 176 Caroline Bisson   Canada

FinalsEdit

Semifinal 1Edit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 8 Natalia Bratiuk   Russia 4:44.0 - Q
2 1 Oleksandra Kononova   Ukraine 4:45.7 +1.7 Q
3 5 Maija Järvelä   Finland 4:47.4 +3.4 Q
4 4 Liudmyla Liashenko   Ukraine 4:52.0 +8.0
5 9 Yurika Abe   Japan 5:12.8 +28.8
6 12 Brittany Hudak   Canada 5:13.0 +29.0

Semifinal 2Edit

Rank Bib Name Country Time Difference Notes
1 3 Iuliia Batenkova   Ukraine 4:46.8 - Q
2 2 Anna Milenina   Russia 4:48.9 +2.1 Q
3 6 Alena Kaufman   Russia 4:49.9 +3.1 Q
4 7 Shoko Ota   Japan 4:50.0 +3.2
5 10 Momoko Dekijima   Japan 5:12.5 +25.7
6 11 Anne Karen Olsen   Norway 5:19.9 +33.1

FinalEdit

Rank Bib Name Country Time Difference
  2 Anna Milenina   Russia 4:26.9 -
  3 Iuliia Batenkova   Ukraine 4:31.4 +4.5
  6 Alena Kaufman   Russia 4:31.7 +4.8
4 5 Maija Järvelä   Finland 4:36.3 +9.4
5 1 Oleksandra Kononova   Ukraine 4:47.1 +20.2
6 8 Natalia Bratiuk   Russia 4:48.7 +21.8

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ OFFICIAL RESULTS / RÉSULTATS OFFICIELS Archived 24 July 2011 at the Wayback Machine(pdf-file), The official site for the Norwegian Ski Federation
  2. ^ Visually impaired skiers put fate in guide's hands, thestar.com, 13 March 2010.

External linksEdit