2008 Campeonato Brasileiro Série C

In 2008, the Campeonato Brasileiro Série C, the third division of the Brazilian League, was contested by 64 clubs, four of which qualified to the Série B. For the second time in history, Atlético Goianiense were crowned Série C champions. Following them, former Série A champions Guarani were also promoted, along with Campinense and Duque de Caxias. The new, revamped 20-club round robin Série C in 2009, will be contested by the clubs which finished from 5th to 20th this season, plus the four relegated from Série B 2008.

Campeonato Brasileiro Série C
Season2008
ChampionsAtlético Goianiense
2nd Série C title
Promotion to Série B 2009Atlético Goianiense
Guarani
Campinense
Duque de Caxias
Goals scored1,080
Average goals/game2.77
Biggest home winAtlético Goianiense 7-1 Itumbiara
(2008 Sep 06)
Biggest away winMixto 0–5 Duque de Caxias
(2008 Sep 17)
Highest scoringAtlético Goianiense 6–4 Dom Pedro II (10 goals)
(2008 Aug 17)
Highest attendance23,393 – Remo v Luverdense
Lowest attendance22 – Marcílio Dias v Ituiutaba

Competition formatEdit

First stageEdit

The 64 teams play in 16 groups of four. Within each group, the four teams play a double round robin, i.e. they play each other in home and away matches, totalling six matchdays. The two best ranked teams in each group qualify to the Second Stage.

Second stageEdit

The 32 teams qualified from the First Stage play in eight groups of four. Within each group, the four teams play a double round robin, i.e. they play each other in home and away matches, totalling six matchdays. The two best ranked teams in each group qualify to the Third Stage.

Third stageEdit

The 16 teams qualified from the Second Stage play in four groups of four. Within each group, the four teams play a double round robin, i.e. they play each other in home and away matches, totalling six matchdays. The two best ranked teams in each group qualify to the Final Stage.

Final stageEdit

The eight teams qualified from the Third Stage are put together in a single group. They play a double round robin, i.e. they play each other in home and away matches, totalling fourteen matchdays. The four best ranked teams are automatically promoted to the Série B in 2009.

TeamsEdit

Sorted by state. Each state federation has its own criteria to indicate a club to this tournament. Only teams which do not take place in Série A and Série B are being considered.

State Team City Qualification criteria
  Acre Rio Branco Rio Branco 2008 State Championship 1st Stage winners
  Alagoas CSA Maceió 2008 State Championship winners
ASA Arapiraca 2008 State Championship runners-up
  Amapá Cristal Macapá 2007 State Championship runners-up1
  Amazonas Holanda Rio Preto da Eva 2008 State Championship winners
Fast Clube Manaus 2008 State Championship runners-up
  Bahia Vitória da Conquista V. da Conquista Best record in 2008 State Championship 1st Stage
Itabuna Itabuna 2nd best record in 2008 State Championship 1st Stage
Atlético Alagoinhas 3rd best record in 2008 State Championship 1st Stage
  Ceará Icasa Juazeiro do Norte 2008 State Championship 1st Stage winners
Horizonte Horizonte 2008 State Championship 2nd Stage runners-up
  Distrito Federal Dom Pedro II Guará Best record in 2008 Metropolitan Championship
Legião Brasília 2nd best record in 2008 Metropolitan Championship
  Espírito Santo Serra Serra 2008 State Championship winners
Linhares Linhares 2008 State Championship 3rd place2
  Goiás Itumbiara Itumbiara 2008 State Championship
Atlético Goianiense Goiânia 2nd best record in 2008 State Championship
Anápolis Anápolis 3rd best record in 2008 State Championship
  Maranhão Bacabal Bacabal 2008 City of São Luís Trophy winners
Sampaio Corrêa São Luís 2008 City of São Luís Trophy runners-up
  Mato Grosso Mixto Cuiabá 2008 State Championship winners
Luverdense Lucas do Rio Verde 2008 Governor's Cup winners
  Mato Grosso do Sul Águia Negra Rio Brilhante 2008 State Championship Group A winners
Operário Campo Grande 2008 State Championship Group B winners
  Minas Gerais Tupi Juiz de Fora Best record in 2008 State Championship
Ituiutaba Ituiutaba 2nd best record in 2008 State Championship
América Mineiro Belo Horizonte 2007 Taça Minas Gerais 3rd place3
  Pará Águia de Marabá Marabá 2008 State Championship 1st Stage winners
Paysandu Belém 2008 State Championship 2nd Stage winners
Remo Belém Relegated from Série B 2007
  Paraíba Campinense Campina Grande 2008 State Championship winners
Treze Campina Grande 2008 State Championship runners-up
  Paraná Toledo Toledo Best record in 2008 State Championship
Engenheiro Beltrão Engenheiro Beltrão 2nd Best record in 2008 State Championship
J. Malucelli Curitiba 2007 Copa Paraná winners
  Pernambuco Central Caruaru Best record in 2008 State Championship
Salgueiro Salgueiro 2nd best record in 2008 State Championship
Petrolina4 Petrolina 5th best record in 2008 State Championship
Santa Cruz Recife Relegated from Série B 2007
  Piauí Barras Barras 2008 State Championship winners
Picos Picos 2008 State Championship runners-up
  Rio de Janeiro Madureira Rio de Janeiro Best record in 2008 State Championship
Boavista Saquarema 2nd best record in 2008 State Championship
Macaé Macaé 3rd best record in 2008 State Championship
Duque de Caxias Duque de Caxias 2007 Copa Rio 6th Place
  Rio Grande do Norte Santa Cruz Santa Cruz 2008 State Championship 1st Stage runners-up
Potiguar Mossoró 2008 State Championship 2nd Stage winners
  Rio Grande do Sul Internacional Santa Maria Best record in 2008 State Championship
Caxias Caxias do Sul 2nd best record in 2008 State Championship
Brasil Pelotas 2007 Copa FGF runners-up5
  Rondônia It will not have representative6
  Roraima Progresso Mucajaí 2008 State Championship 1st Stage winners
  São Paulo Guaratinguetá Guaratinguetá Best record in 2008 State Championship
Mirassol Mirassol 2nd best record in 2008 State Championship
Noroeste Bauru 3rd best record in 2008 State Championship
Guarani Campinas 4th best record in 2008 State Championship
Linense Lins 2007 Copa FPF winners
Paulista Jundiaí Relegated from Série B 2007
Ituano Itu Relegated from Série B 2007
  Santa Catarina Metropolitano Blumenau Best record in 2008 State Championship
Marcílio Dias Itajaí 2007 Copa Santa Catarina winners
  Sergipe Confiança Aracaju 2008 State Championship winners
Sergipe Aracaju 2008 State Championship runners-up
  Tocantins Palmas Palmas 2007 State Championship winners

1 State Championship winners Trem withdrew.
2 State Championship runners-up Rio Bananal withdrew.
3 2007 Taça Minas Gerais champions Ituiutaba and runners-up Tupi qualified via Campeonato Mineiro.
4 Ypiranga withdrew.[1]
5 2007 Copa FGF winners Caxias qualified via Campeonato Gaúcho.
6 Ulbra withdrew and no other team was interested in the vacancy.

ResultsEdit

First stageEdit

Group 1 (AC-AM-MT)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts RBR LUV FST
1   Rio Branco 4 3 0 1 14 7 +7 9 5–2 3–0
2   Luverdense 4 3 0 1 11 8 +3 9 4–2 3–0[a]
3   Fast Clube 4 0 0 4 2 12 −10 0 1–4 1–2
Source:[citation needed]
Notes:

Group 2 (AP-AM-PA-RR)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts HOL REM CRI APC
1   Holanda 6 4 0 2 11 8 +3 12 4–3 2–0 3–1
2   Remo 6 3 2 1 12 5 +7 11 3–0 0–0 4–0
3   Cristal 6 2 2 2 5 5 0 8 1–0 1–1 2–0
4   Progresso 6 1 0 5 3 13 −10 3 0–2 0–1 2–1

Group 3 (MA-PA-TO)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AGU PAY BAC PAL
1   Águia de Marabá 6 3 1 2 13 10 +3 10 1–1 2–3 4–2
2   Paysandu 6 2 3 1 7 5 +2 9 3–1 0–0 2–1
3   Bacabal 6 2 2 2 8 7 +1 8 1–2 1–1 3–1
4   Palmas 6 2 0 4 6 12 −6 6 0–3 1–0 1–0

Group 4 (CE-MA-PI)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts PIC SCO BAR HOR
1   Picos 6 2 4 0 3 1 +2 10 0–0 0–0 1–0
2   Sampaio Corrêa 6 2 3 1 6 4 +2 9 0–0 0–0 2–1
3   Barras 6 2 2 2 4 4 0 8 0–1 2–1 1–0
4   Horizonte 6 1 1 4 5 9 −4 4 1–1 1–3 2–1

Group 5 (PB-PE-RN)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts CAM SCR POT CEN
1   Campinense 6 3 2 1 11 6 +5 11 2–1 6–2 0–1
2   Santa Cruz 6 2 2 2 7 6 +1 8 1–1 2–0 3–0
3   Potiguar 6 2 1 3 9 10 −1 7 1–2 3–0 3–0
4   Central 6 1 3 2 1 6 −5 6 0–0 0–0 0–0

Group 6 (CE-PB-PE-RN)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts SAL ICA SCZ TRZ
1   Salgueiro 6 3 3 0 10 5 +5 12 2–2 3–1 1–0
2   Icasa 6 3 2 1 7 4 +3 11 1–1 0–1 2–0
3   Santa Cruz 6 2 1 3 5 8 −3 7 0–2 0–1 1–0
4   Treze 6 0 2 4 3 8 −5 2 1–1 0–1 2–2

Group 7 (AL-BA-PE-SE)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts ASA CON ATL PET
1   ASA 6 4 1 1 14 6 +8 13 6–0 2–0 1–0
2   Confiança 6 4 0 2 12 10 +2 12 4–1 2–0 3–0
3   Atlético de Alagoinhas 6 2 1 3 6 8 −2 7 0–0 2–1 4–2
4   Petrolina 6 1 0 5 6 14 −8 3 2–4 1–2 1–0

Group 8 (AL-BA-SE)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts VCQ ITA SER CSA
1   Vitória da Conquista 6 4 1 1 12 7 +5 13 2–1 3–1 2–0
2   Itabuna 6 3 0 3 8 7 +1 9 2–0 2–1 2–1
3   Sergipe 6 3 1 2 9 9 0 4[a] 2–2 2–1 1–0
4   CSA 6 1 0 5 4 10 −6 3 1–3 1–0 1–2
Source:[citation needed]
Notes:
  1. ^ Sergipe lost 6 points for fielding an ineligible player.[3]

Group 9 (GO-MT-MS)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AGO MIX OPE AGN
1   Atlético Goianiense 6 4 2 0 15 5 +10 14 3–2 3–0 2–0
2   Mixto 6 2 3 1 11 8 +3 9 2–2 1–1 3–2
3   Operário (MS) 6 1 4 1 3 5 −2 7 0–0 0–0 1–0
4   Águia Negra 6 0 1 5 4 15 −11 1 1–5 0–3 1–1

Group 10 (DF-GO)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts DPE ITU ANA LEG
1   Dom Pedro II 6 2 3 1 8 7 +1 9 0–0 1–1 2–1
2   Itumbiara 6 2 2 2 6 4 +2 8 0–1 3–0 2–1
3   Anápolis 6 2 2 2 7 11 −4 8 2–2 1–0 2–0
4   Legião 6 2 1 3 11 10 +1 7 4–2 1–1 5–1

Group 11 (ES-MG-RJ-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AME DCA PTA SER
1   América 6 3 2 1 7 3 +4 11 2–0 1–0 2–0
2   Duque de Caxias 6 2 2 2 8 8 0 8 2–2 2–1 4–1
3   Paulista 6 2 2 2 6 6 0 8 0–0 0–0 3–2
4   Serra 6 2 0 4 7 11 −4 6 1–0 2–0 1–2

Group 12 (ES-RJ-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts GUA BOA MAC LIN
1   Guaratinguetá 6 4 1 1 7 3 +4 13 1–0 0–1 2–1
2   Boavista 6 3 1 2 13 4 +9 10 1–3 2–0 6–0
3   Macaé 6 2 3 1 6 4 +2 9 0–0 0–0 3–0
4   Linhares 6 0 1 5 3 18 −15 1 0–1 0–4 2–2

Group 13 (MG-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts ITU NOR TUP MIR
1   Ituiutaba 6 4 2 0 8 3 +5 14 4–1 1–0 2–1
2   Noroeste 6 2 2 2 8 6 +2 8 1–1 2–0 2–0
3   Tupi 6 2 1 3 6 9 −3 7 1–1 2–1 2–1
4   Mirassol 6 1 1 4 7 11 −4 4 0–2 2–2 3–1

Group 14 (RJ-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts ITU GUA MAD LIN
1   Ituano 6 3 1 2 10 8 +2 10 1–2 4–2 3–2
2   Guarani 6 3 1 2 5 4 +1 10 1–0 0–0 0–1
3   Madureira 6 2 1 3 8 9 −1 7 1–2 2–1 3–1
4   Linense 6 2 1 3 5 7 −2 7 0–0 0–1 1–0

Group 15 (PR-RS-SC)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts TOL MCD INT ENB
1   Toledo 6 2 3 1 8 6 +2 9 1–1[a] 2–1 2–0
2   Marcílio Dias 6 2 3 1 6 4 +2 9 1–1 1–1 2–0
3   Internacional (SM) 6 2 2 2 7 5 +2 8 1–1 1–0 3–0[a]
4   Engenheiro Beltrão 6 2 0 4 3 9 −6 6 2–1 0–1 1–0
Source:[citation needed]
Notes:
  1. ^ a b Matches replayed after Court decision as Toledo and Marcílio Dias players were accused of arranging a 0–0 draw on the last round of the group.[4]

Group 16 (PR-RS-SC)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts BRA CAX JMA MET
1   Brasil 6 3 2 1 4 4 0 11 1–0 1–0 1–1
2   Caxias 6 2 2 2 8 4 +4 8 3–0 0–1 3–0
3   J. Malucelli 6 1 4 1 4 4 0 7 0–0 1–1 1–1
4   Metropolitano 6 0 4 2 4 8 −4 4 0–1 1–1 1–1

Second stageEdit

Group 17 (AC-AM-MT-PA)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts RBR LUV HOL REM
1   Rio Branco 6 4 1 1 20 16 +4 13 4–3 4–2 3–0
2   Luverdense 6 1 3 2 13 12 +1 6 5–2 1–1 1–2
3   Holanda 6 1 3 2 10 12 −2 6 3–4 2–2 1–1
4   Remo 6 1 3 2 7 10 −3 6 3–3 1–1 0–1

Group 18 (MA-PA-PI)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AGU PAY SCO PIC
1   Águia de Marabá 6 3 1 2 13 8 +5 10 2–0 1–1 6–1
2   Paysandu 6 3 1 2 8 8 0 10 3–2 2–0 2–0
3   Sampaio Corrêa 6 2 2 2 6 6 0 8 1–2 1–1 2–0
4   Picos 6 2 0 4 6 11 −5 6 2–0 3–0 0–1

Group 19 (CE-PB-PI)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts SAL CAM ICA SCR
1   Salgueiro 6 2 3 1 10 8 +2 9 2–1 3–1 2–2
2   Campinense 6 2 3 1 6 4 +2 9 1–0 2–0 0–0
3   Icasa 6 2 2 2 5 7 −2 8 1–1 1–1 1–0
4   Santa Cruz 6 0 4 2 5 7 −2 4 2–2 1–1 0–1

Group 20 (AL-BA-SE)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts ASA CON VCQ ITA
1   ASA 6 3 1 2 11 7 +4 10 1–0 3–0 5–0
2   Confiança 6 3 1 2 11 8 +3 10 2–0 3–3 4–2
3   Vitória da Conquista 6 2 1 3 11 11 0 7 3–0 2–0 2–3
4   Itabuna 6 2 1 3 9 16 −7 7 2–2 0–2 2–1

Group 21 (DF-GO-MT)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AGO MIX DPE ITU
1   Atlético Goianiense 6 5 0 1 22 9 +13 15 2–1 6–4 7–1
2   Mixto 6 2 1 3 7 8 −1 7 2–1 1–1 2–1
3   Dom Pedro II 6 2 1 3 9 12 −3 7 0–2 1–0 1–0
4   Itumbiara 6 2 0 4 8 17 −9 6 1–4 2–1 3–2

Group 22 (MG-RJ-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts GUA DCA AME BOA
1   Guaratinguetá 6 4 1 1 9 4 +5 13 1–0 2–1 1–0
2   Duque de Caxias 6 4 0 2 8 7 +1 12 2–1 2–0 1–0
3   América 6 2 1 3 6 5 +1 7 0–0 3–0 2–0
4   Boavista 6 1 0 5 4 11 −7 3 1–4 2–3 1–0

Group 23 (MG-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts ITT GUA NOR ITU
1   Ituiutaba 6 4 2 0 8 2 +6 14 1–0 0–0 2–1
2   Guarani 6 3 1 2 6 5 +1 10 0–2 1–0 2–0
3   Noroeste 6 1 4 1 3 3 0 7 0–0 1–1 1–0
4   Ituano 6 0 1 5 4 11 −7 1 1–3 1–2 1–1

Group 24 (PR-RS-SC)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts MCD BRA CAX TOL
1   Marcílio Dias 6 4 1 1 10 8 +2 13 2–1 2–1 2–1
2   Brasil 6 4 0 2 12 11 +1 12 3–1 2–1 2–1
3   Caxias 6 2 1 3 12 9 +3 7 1–2 5–1 2–0
4   Toledo 6 0 2 4 6 12 −6 2 1–1 1–3 2–2

Third stageEdit

Group 25 (AC-MT-PA)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts RBR AGU PAY LUV
1   Rio Branco 6 4 1 1 9 3 +6 13 4–0 2–1 1–0
2   Águia de Marabá 6 2 3 1 8 10 −2 9 0–0 3–2 1–1
3   Paysandu 6 2 2 2 9 8 +1 8 2–1 1–1 3–1
4   Luverdense 6 0 2 4 4 9 −5 2 0–1 2–3 0–0

Group 26 (AL-PB-PE-SE)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts CON CAM ASA SAL
1   Confiança 6 3 2 1 8 5 +3 11 1–0 3–1 2–2
2   Campinense 6 3 1 2 7 8 −1 10 1–0 1–5 1–1
3   ASA 6 2 2 2 8 6 +2 8 1–1 0–1 1–0
4   Salgueiro 6 0 3 3 4 8 −4 3 0–1 1–3 0–0

Group 27 (GO-MT-RJ-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AGO DCA GUA MIX
1   Atlético Goianiense 6 3 1 2 12 6 +6 10 3–0 2–0 4–1
2   Duque de Caxias 6 3 1 2 12 8 +4 10 3–2 1–1 3–1
3   Guaratinguetá 6 3 1 2 10 6 +4 10 1–0 1–0 5–0
4   Mixto 6 1 1 4 6 20 −14 4 1–1 0–5 3–2

Group 28 (MG-RS-SC-SP)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts GUA BRA ITU MCD
1   Guarani 6 3 3 0 11 4 +7 12 0–0 2–0 5–1
2   Brasil 6 2 3 1 10 8 +2 9 1–1 4–2 1–1
3   Ituiutaba 6 2 0 4 7 12 −5 6 1–2 3–2 1–0
4   Marcílio Dias 6 1 2 3 6 10 −4 5 1–1 1–2 2–0

Final stage (AC-GO-PA-PB-RJ-RS-SP-SE)Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts AGO GUA CAM DCA AGU BRA CON RBR
1   Atlético Goianiense (P) 14 9 2 3 35 10 +25 29 2–0 0–0 5–1 4–0 2–0 6–0 5–0
2   Guarani (P) 14 6 3 5 25 22 +3 21 0–3 1–1 4–2 2–1 1–0 5–1 3–1
3   Campinense (P) 14 5 6 3 19 20 −1 21 2–1 0–0 3–1 2–2 2–1 2–1 3–0
4   Duque de Caxias (P) 14 5 3 6 27 31 −4 18 2–2 2–4 2–2 1–0 4–1 3–1 4–1
5   Águia de Marabá 14 5 3 6 20 24 −4 18 2–1 2–1 1–1 1–2 2–1 2–2 1–0
6   Brasil 14 5 2 7 17 21 −4 17 1–0 1–1 4–0 1–1 2–1 2–0 2–1
7   Confiança 14 5 2 7 23 33 −10 17 1–2 2–1 4–0 3–2 3–2 2–0 2–2
8   Rio Branco 14 5 1 8 25 30 −5 16 1–2 4–2 2–1 3–0[a] 2–3 4–1 4–1
Source:[citation needed]
(P) Promoted to Série B 2009.
Notes:
  1. ^ Match was concluded on the 83rd minute after Duque de Caxias had only six players – three were sent off and two left the field claiming injury. On October 24, Court said that Duque de Caxias withdrew, concluding that the players pretended their injuries to force the conclusion of the game in a 2–2 draw. On October 28, Court decided that the match result was a 3–0 win by Rio Branco, awarding them three points.[5]

Qualification to Série C 2009Edit

In 2009, Série C will have a new format and the number of teams will be reduced from 64 to only 20 clubs. Teams finished from 5th to 20th are qualified to next season, meanwhile the ones finished from the 21st-place will have to qualify via state competitions to play Série D in 2009.

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Atlético Goianiense 14 9 2 3 35 10 +25 29 Série B 2009
2   Guarani 14 6 3 5 25 22 +3 21
3   Campinense 14 5 6 3 19 20 −1 21
4   Duque de Caxias 14 5 3 6 27 31 −4 18
5   Águia de Marabá 14 5 3 6 20 24 −4 18 Série C 2009
6   Brasil 14 5 2 7 17 21 −4 17
7   Confiança 14 5 2 7 23 33 −10 17
8   Rio Branco 14 5 1 8 25 30 −5 16
9   Guaratinguetá 6 3 1 2 10 6 +4 10 Série C 2009
10   ASA 6 2 2 2 8 6 +2 8
11   Paysandu 6 2 2 2 9 8 +1 8
12   Ituiutaba 6 2 0 4 7 12 −5 6
13   Marcílio Dias 6 1 2 3 6 10 −4 5
14   Mixto 6 1 1 4 6 20 −14 4
15   Salgueiro 6 0 3 3 4 8 −4 3
16   Luverdense 6 0 2 4 4 9 −5 2
17   Sampaio Corrêa 6 2 2 2 6 6 0 8 Série C 2009
18   Icasa 6 2 2 2 5 7 −2 8
19   Caxias 6 2 1 3 12 9 +3 7
20   América Mineiro 6 2 1 3 6 5 +1 7
21   Vitória da Conquista 6 2 1 3 11 11 0 7
22   Dom Pedro II 6 2 1 3 9 12 −3 7
23   Noroeste 6 1 4 1 3 3 0 7
24   Holanda 6 1 3 2 10 12 −2 6

See alsoEdit

ReferencesEdit

External linksEdit