Brazil at the 1999 Pan American Games

The 13th Pan American Games were held in Winnipeg, Manitoba, Canada from July 23 to August 8, 1999.

Brazil at the
1999 Pan American Games
Flag of Brazil.svg
IOC codeBRA
NOCBrazilian Olympic Committee
Websitewww.cob.org.br
in Winnipeg
23 July – 8 August 1999
Medals
Ranked 4th
Gold
25
Silver
32
Bronze
44
Total
101
Pan American Games appearances (overview)

MedalistsEdit

The following competitors from Brazil won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

AthleticsEdit

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Claudinei da Silva 100m N/A 10.19 1 Q 10.13  
André da Silva N/A 10.35 5 q 10.21 5
Claudinei da Silva 200 m N/A 20.14 1 Q 20.30  
Édson Ribeiro N/A 20.84 7 Q 21.09 6
Sanderlei Parrela 400 m N/A 44.70 1 Q 44.93 4
Anderson Jorge dos Santos N/A 45.54 5 Q 45.77 7
Hudson de Souza 800 m N/A Did not start Did not advance
Hudson de Souza 1500 m N/A 3:42.18  
Elenilson da Silva 5000 m N/A 13:43.13  
Elenilson da Silva 10,000m N/A 28:43.50  
Luiz André Balcers 110 m hurdles N/A 13.46 4 q 13.64 7
Márcio de Souza N/A 13.67 9 Did not advance
Eronilde de Araújo 400 m hurdles N/A 48.83 2 Q 48.23  
Cleverson da Silva N/A 49.68 5 Q 49.10 5
Vanderlei de Lima Marathon N/A 2:17:20  
Éder Fialho N/A 2:20:09  
Raphael de Oliveira
Claudinei da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
4 × 100 m relay N/A 38.67 1 Q 38.18  
Eronilde de Araújo
Claudinei da Silva
Anderson Jorge dos Santos
Sanderlei Parrela
4 × 400 m relay N/A 3:01.04 4 Q 2:58.56  
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Fabrício Romero High jump N/A 2.20 4
Gustavo Rehder Pole vault N/A 5.10 5
Nélson Carlos Ferreira Long jump N/A 7.77 5
Édson Miguel Shot put N/A 17.99 4
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Lucimar Moura 100 m N/A 11.42 6 q 11.29 6
Lucimar Moura 200 m N/A 23.20 4 Q 23.03  
Márcia Narloch 10,000 m N/A 34:13.65 6
Maurren Maggi 100 m hurdles N/A 12.86  
Ana Paula Pereira 400 m hurdles N/A 59.69 8 q 57.92 8
Viviany de Oliveira Marathon N/A 2:40:55  
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Luciane Dambacher High jump N/A 1.85  
Fabiana Murer Pole vault N/A 3.50 9
Maurren Maggi Long jump N/A 6.59  
Luciana dos Santos N/A 6.13 9
Luciana dos Santos Triple jump N/A Did not start
Elisângela Adriano Shot put N/A 18.00 4
Elisângela Adriano Discus throw N/A 60.92  
Sueli dos Santos Javelin throw N/A 52.58 6
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 110H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Euzinete dos Reis Result 5778 4
Points

BadmintonEdit

Men
Athlete Event First round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Guilherme Pardo Singles   Athlestog (BAR)
W 1-0r
  López (MEX)
W 2-1
  Carulla (PER)
L 0-2
Did not advance
Guilherme Kumasaka   Charles (TTO)
W 2-0
  Arthur (CAN)
L 0-2
Did not advance
Leandro Santos   Stjeward (SUR)
W 2-0
  Han (USA)
L 0-2
Did not advance
Guilherme Kumasaka
Leandro Santos
Men's doubles N/A   Carter / Athlestog (BAR)
W W.O.
  Bach / Manha (USA)
L 0-2
Did not advance
Guilherme Pardo
Ricardo Trevelin
N/A Bye   Lopezllera / Monreal (MEX)
L 1-2
Did not advance
Women
Athlete Event First round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Cristina Nakano Singles Bye   Solmundson (CAN)
L 0-2
Did not advance
Fernanda Kumasaka   Rodríguez (MEX)
L 1-2
Did not advance
Fernanda Kumasaka
Cristina Nakano
Women's doubles N/A Bye   Cloutier / Hermitage  (CAN)
L 0-2
Did not advance
Mixed
Athlete Event First round Second round Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Leandro Santos
Fernanda Kumasaka
Mixed doubles N/A   Carulla / Kocsis (PER)
L 0-2
Did not advance
Ricardo Trevelin
Cristina Nakano
N/A   Graham (TTO)
  Cupidon (JAM)
L 1-2
Did not advance

BaseballEdit

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Brazil men Men's tournament   Canada
L 4-16
  Mexico
L 0-10
  Cuba
L 1-10
  United States
L 2-3
5 Did not advance

BasketballEdit

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Pl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Brazil men Men's tournament   Dominican Republic
W 102-72
  United States
L 71-73
  Cuba
W 86-72
N/A 2 Q   Puerto Rico
W 95-85
  United States
W 95-78
 
Brazil women Women's tournament   Cuba
W 84-78
  Dominican Republic
W 124-68
  Canada
W 70-59
  United States
W 77-72
  Argentina
W 67-65
1 Q   Canada
L 54-56
  United States
L 59-85
4

BoxingEdit

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
José Albuquerque –48 kg   Nelson González (GUA)
W 9 - 4
  Maikro Romero (CUB)
L W.O.
Did not advance
Antônio de Jesus –51 kg   Alexander Espinosa (VEN)
L 5 - 15
Did not advance
Valdemir Pereira –57 kg   Michel Agard (TTO)
W RSC
  Jorge Martínez (MEX)
L 5 - 5
Did not advance
Kelson Santos –63.5 kg   Edwin Algarin (PUR)
W 19 - 5
  Adams Trupish (CAN)
W 6 - 5
  Corey Bernard (USA)
W 10 - 4
  Victor Hugo Castro (ARG)
L 1 - 8
 
Jorge Mello –75 kg   Domingo Paulino (DOM)
L 6 - 10
Did not advance
Laudelino Barros –81 kg Bye   Joseph Pastorello (USA)
W 3 - 2
  Hugo Garay (ARG)
W 5 - 3
  Humberto Savigne (CUB)
L RSC
 
Marcelino Novaes –91 kg Bye   Sebastián Stiell  (GRN)
W RSC
  Odlanier Solis (CUB)
L 13 - 2
Did not advance  
Cláudio Silva +91 kg Bye   Laurie Cuffy (ISV)
W 9 - 7
  Alexis Rubalcaba (CUB)
L RSC
Did not advance  

BowlingEdit

Athlete Event
Total Rank
Walter Costa
Juliano Oliveira
Carlos da Cruz
Márcio Vieira
Men's team
Lúcia Vieira Women's singles 2959 13th
Jacqueline Costa
Mary Ministério
Lúcia Vieira
Marilza Yasuoka
Women's team

CanoeingEdit

SprintEdit

Men
Athlete Event Final
Time Rank
Carlos Augusto Campos K-1 500 m 1:41.740  
Carlos Augusto Campos
Sebastian Cuattrin
K-2 500 m 1:33.570  
Sebastian Cuattrin K-1 1000 m 3:42.683  
Carlos Augusto Campos
Sebastian Cuattrin
K-2 1000 m 3:34.862  
Carlos Augusto Campos
Sebastian Cuattrin
André Lúcio Caye
Roger Caumo
K-4 1000 m 3:19.780  
Rogério Santos C-1 500 m DSQ DSQ
Rogério Santos
Hélio Araújo
C-2 500 m 1:53.730 5
Antônio Borges C-1 1000 m 4:39.970 6
C-2 1000 m 4:32.020 5

DivingEdit

Men
Athlete Event Final
Score Rank
Cassius Duran 3 m springboard 587.07 8
Emerson Neves 518.16 10
Cassius Duran 10 m platform 506.94 10
Emerson Neves 474.15 11
Women
Athlete Event Final
Score Rank
Juliana Veloso 3 m springboard 445.68 8
Evelyn Winkler 412.17 9
Juliana Veloso 10 m platform 448.47 6

EquestrianEdit

DressageEdit

Athlete Horse Event Total
Points Rank
Team 4077 5

Three-DayEdit

Athlete Horse Event Total
Points Rank
Artemus de Almeida
Luciano Drubi
Serguei Fofanoff
Marcelo Tosi
As above Team 639  

JumpingEdit

Athlete Horse Event Final
Total
Faults Rank
Vitor Alves Teixeira Jolly Boy Individual 11.62  
André Johannpeter Calei Joter 12.17 4th
Bernardo Alves Athletica 13.50 6th
Vitor Alves Teixeira
André Johannpeter
Bernardo Alves
Álvaro Affonso de Miranda Neto
As above Team 10.79  

GymnasticsEdit

ArtisticEdit

Men
Team & Individual Qualification
Athlete Event Final
Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Team
Total 202.925 7

Qualification Legend: Q = Qualified to apparatus final

Individual finals
Athlete Event Apparatus Total
F PH R V PB HB Score Rank
Gustavo Barreto Pommel horse N/A 7.750 N/A 7.750 8
Kleber Sato Rings N/A 9.375 N/A 9.375 6
Michel Conceição Vault N/A 9.012 N/A 9.012 7
Women
Team & Individual Qualification
Athlete Event Final
Apparatus Total Rank
V UB BB F
Team
Total 147.639  

Qualification Legend: Q = Qualified to apparatus final

Individual finals
Athlete Event Apparatus Total
V UB BB F Score Rank
Daniele Hypólito All-around 36.961 7
Heine Araújo 35.818 12
Camila Comin 34.837 15
Daiane dos Santos Vault 9.387 N/A 9.387  
Daniele Hypólito 8.756 N/A 8.756 7
Marilia Gomes Uneven bars N/A 9.487 N/A 9.487 5
Marilia Gomes Balance beam N/A 9.100 N/A 9.100 4
Daiane dos Santos Floor N/A 9.612 9.612  

RhythmicEdit

Group
Athlete Event Total
Score Rank
Alessandra Ferezin
Camila Ferezin
Dayane Camilo
Flávia Faria
Michelle Salzano
Juliana Coradine
All-around 38.431  

HandballEdit

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Brazil men Men's tournament   Uruguay
W 32–9
  Cuba
L 17–20
N/A 2 Q   Argentina
W 23-22
  Cuba
L 32–32 (PS:3-4)
 
Brazil women Women's tournament   Canada
W 33-23
  Cuba
W 37-27
  United States
T 22–22
  Uruguay
W 33–14
  Argentina
W 32–23
1 Q   Cuba
W 29-18
  Canada
W 31-27
 

Modern pentathlonEdit

Athlete Event
Total points Rank
Nilton Rolim Men's 4767 8th
Roberta Santana Women's 3721 8th
Gisela Ferraz 3070 9th

Roller sportsEdit

FigureEdit

Athlete Event Total
Score Rank
Diego Alencar Men's 340.1  
Janaína Espíndola Women's 174.8  
Max Santos
Luciana Roiha
Mixed doubles 343.8  

HockeyEdit

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Brazil men Roller hockey   Canada
L 1-12
  Uruguay
W 5-0
  United States
L 1-10
  Argentina
W 6-2
3 Q   Canada
L 1-15
  Argentina
L 2-4
 *
  • Canada disqualified due to doping of goalie

RowingEdit

Men
Athlete Event Final
Time Rank
Anderson Nocetti Single sculls 5:50.16 5th
Alexandre Soares
Gibran Cunha
Pair 6:40.75  
Thiago Gomes
Luís Fernando Prataviera
Double sculls 6:39.69 5th
Four 6:15.91 6th
Eight 5:50.16 5th
Women
Athlete Event Final
Time Rank
Monica Anversa Single sculls 8:10.20 5th
Katia Alencar
Cláudia Alencar
Double sculls 7:37.22 6th

SailingEdit

Men
Athlete Event
Total points Final rank
Ricardo Santos Sailboard 15  
Robert Scheidt Laser 8  
Bruno Prada Finn 20  
Women
Athlete Event
Total points Final rank
Christina Forte Sailboard 22  
Isabela Maracucci Laser radial 20  
Fernanda Pinto Europe 14  
Open
Athlete Event
Total points Final rank
Claudio Biekarck
Marcelo Batista
Gunnar Ficker
Lightning 17  
Cláudio Cardoso
Patrícia Kirschner
Hobie 16 17  
Flávio Fernandes
Alexandre Paradeda
Snipe 15  

ShootingEdit

Men
Pistol and rifle
Athlete Event Final
Points Rank
Gabriel Grunberg 50 m pistol 632.0 6th
Shotgun
Athlete Event Final / BM
Points Rank
Luiz Graça Double Trap 181  
José Brito 175 6th
Women
Pistol and rifle
Athlete Event Final
Points Rank
Rachel Silveira 25 m pistol 664.1 5th
Shotgun
Athlete Event Final / BM
Points Rank
Janice Teixeira Trap 81 5th

SwimmingEdit

Brazil has qualified 26 athletes total, 14 men and 12 women:

Men
Event Athletes Heats Final
Time Position Time Position
50 m freestyle Fernando Scherer 22.24 1 Q 22.24  
Gustavo Borges 23.06 4
100 m freestyle Fernando Scherer 49.45 1 Q 49.19  
Gustavo Borges 50.10  
200 m freestyle Gustavo Borges 1:50.99 1 Q 1:49.41  
Leonardo Costa 1:52.51 5 Q 1:51.29  
400 m freestyle Luiz Lima 3:52.25  
Cassiano Leal 4:00.04 10
1500 m freestyle Luiz Lima 15:21.92  
100 m backstroke Alexandre Massura 55.17  
Leonardo Costa 56.28 9
200 m backstroke Leonardo Costa 1:59.33  
100 m breaststroke Marcelo Tomazini 1:04.04 4 1:03.72 4
Alan Pessotti 1:05.34 12
200 m breaststroke Marcelo Tomazini 2:17.04 4
Fábio Mauro Silva 2:22.14 8
100 m butterfly Gabriel Mangabeira 55.81 11
200 m individual medley Stephan Batista 2:06.20 4
Gabriel Mangabeira 2:09.90 11
4 × 100 m freestyle relay Fernando Scherer
César Quintaes
André Cordeiro
Gustavo Borges
3:17.18  
4 × 200 m freestyle relay Leonardo Costa
Rodrigo Castro
André Cordeiro
Gustavo Borges
7:22.92  
4 × 100 m medley relay Alexandre Massura
Marcelo Tomazini
Fernando Scherer
Gustavo Borges
3:40.27  
Women
Event Athletes Heats Final
Time Position Time Position
50 m freestyle Flávia Delaroli 26.27 4
Tatiana Lemos 26.66 6
100 m freestyle Tatiana Lemos 57.70 5 Q 57.29 5
Rebeca Gusmão 58.66 8 Q 58.48 8
200 m freestyle Ana Muniz 2:06.08 6
Nayara Ribeiro 2:06.79 7
400 m freestyle Ana Muniz 4:19.47 5
Nayara Ribeiro 4:19.75 6
800 m freestyle Ana Muniz 8:52.36 6
Nayara Ribeiro 8:57.61 7
100 m backstroke Fabíola Molina 1:03.57 5
Cristiane Nakama 1:05.25 7
200 m backstroke Fabíola Molina 2:18.12 6
Cristiane Nakama 2:21.21 7
100 m breaststroke Patrícia Comini 1:13.10 7
200 m breaststroke Patrícia Comini 2:37.69 7
100 m butterfly Tanya Schuh 1:03.64 8
Monique Ferreira 1:04.08 9
200 m butterfly Patrícia Comini 2:18.23 5
Monique Ferreira 2:18.28 6
200 m individual medley Fabíola Molina 2:20.07 6
Bárbara Jatobá 2:28.33 9
400 m individual medley Fabíola Molina 4:54.58 3 Q 4:54.38 4
Bárbara Jatobá 5:07.32 8 Q 5:07.02 8
4 × 100 m freestyle relay Juliana Machado
Rebeca Gusmão
Flávia Delaroli
Tatiana Lemos
3:50.37  
4 × 200 m freestyle relay Monique Ferreira
Nayara Ribeiro
Tatiana Lemos
Ana Muniz
8:25.07  
4 × 100 m medley relay Fabíola Molina
Tanya Schuh
Patrícia Comini
Tatiana Lemos
4:02.52  

Synchronized swimmingEdit

Brazil has qualified a full team of nine athletes.

Athlete Event Final
Total Points Rank
Carolina Moraes
Isabela Moraes
Women's duet 94.667  
Women's team 92.489 4

TennisEdit

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Paulo Taicher Singles Bye   Boulet (CAN)
W 7 – 6, 6 – 4
  Navarro-Batles (CUB)
W 6 – 4, 6 – 4
  Ortiz (MEX)
W 7 – 6, 6 – 4
  Goldstein (USA)
L 4 – 6, 4 – 6
Did not advance  
André Sá Bye   Kritchley (CAN)
W 6 – 4, 6 – 4
  Nalbandian (ARG)
L 6 – 1, 3 – 6, 4 - 6
Did not advance
Daniel Melo Bye   Stone (TTO)
W 6 – 2, 6 – 0
  Gamonal (CHI)
W 6 – 3, 6 – 3
  Goldstein (USA)
L 4 – 6, 4 – 6
Did not advance
André Sá
Paulo Taicher
Doubles N/A Bye   Barthold / Lacombe (HAI)
W 6 – 1, 6 – 0
  Abelson / Critchley (CAN)
W 3 – 6, 6 – 3, 7 - 5
  Romero / Ruah (VEN)
W 3 – 6, 6 – 4, 6 - 3
  Ortiz / Osorio (MEX)
W 7 – 6, 6 – 2
 
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Joana Cortez Singles   Cordova (CUB)
W 6 – 2, 7 - 6
  Snyder (USA)
L 4 – 6, 2 – 6
Did not advance
Vanessa Menga Bye   Baillie (TTO)
W 6 – 2, 6 – 2
  Oliva (ARG)
L 4 – 6, 3 – 6
Did not advance
Miriam D'Agostini   Stevenson (USA)
L 2 – 6, 0 - 6
Did not advance
Joana Cortez
Vanessa Menga
Doubles N/A Bye   Sequera / Vento (VEN)
W 4 – 6, 6 – 4, 6 - 4
  Kolbovic / Soukup (CAN)
W 6 – 2, 7 – 6
  Cabezas / Castro (CHI)
W 6 – 0, 7 – 6
 

TriathlonEdit

Brazil qualified a triathlon team of five athletes (two men and three women).

Athlete Event Total Rank
Armando Barcellos Men's 1:49:48 4
Leandro Macedo 1:50:25 9
Carla Moreno Women's 1:59:32  
Mariana Ohata 2:02:26 6
Sandra Soldan 2:02:58 8

VolleyballEdit

BeachEdit

Athlete Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lula Barbosa
Adriano Garrido
Men's   Juliana
Kalmez (ANT)
W 15-0
  Goers
Torsone (USA)
W 15-11
  Ibarra
Sotelo (MEX)
W 15-8
1 Q Bye   Chambers
Milián (CUB)
W 16-14
  Holden
Leinemann (CAN)
L 1–2 (8-12, 12–11, 11-13)
 
Roberto Lopes
Franco Neto
  Sánchez
Sánchez (HON)
W 15-0
  Velasco
de Jesus (PUR)
W
  Gatzke
Lewis (CAN)
W 15-9
1 Q Bye   Holden
Leinemann (CAN)
L 12-15
  Chambers
Milián (CUB)
W 2–0 (12-5, 12-9)
 
Adriana Behar
Shelda Bede
Women's   Pavley
Miller (USA)
W 15-6
  Zambrano
Abreu (VEN)
W 15-3
  Ferrer
Blanco (CUB)
W 15-0
1 Q Bye   Broen-Ouelette
Lussier (CAN)
W 15-1
  Pavley
Miller (USA)
W 2–0 (12–5, 12-0)
 
Mônica Paludo
Adriana Samuel
  Pagano
Busch (USA)
W 15-5
  Larrea
Quevedo (CUB)
W 15-12
  Harkness
Lesage (CAN)
W 15-9
1 Q   Pavley
Miller (USA)
L 15-17
Did not advance

IndoorEdit

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Pl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Brazil men Men's tournament   Cuba
W 3–2
  Barbados
W 3–0
  Venezuela
W 3–1
N/A 1 Q   Canada
W 3-0
  Cuba
L 2-3
 
Brazil women Women's tournament   Peru
W 3–0
  United States
W 3–0
  Canada
W 3–0
  Dominican Republic
W 3–0
  Cuba
W 3–2
1 Q   Dominican Republic
W 3-0
  Cuba
W 3-2
 

Water poloEdit

Summary
Team Event Group stage Semifinal Final / BM / Pl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Brazil men Men's tournament   Canada
L 3-6
  Puerto Rico
W 12-4
  Argentina
W 7-6
N/A 2 Q   United States
L 3-7
  Canada
L 8-10
4
Brazil women Women's tournament   Cuba
W 7–4
  United States
W 8-6
  Puerto Rico
W 20–0
  Canada
L 6-13
2 Q   United States
L 5-6 (aet)
  Cuba
W 9-4
 

See alsoEdit

ReferencesEdit