Brazil at the 1996 Summer Olympics

Brazil competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. 225 athletes – 159 men, 66 women – competed in 18 sports. The country set a record with both 15 medals – only surpassed in 2008 – and 3 golds – surpassed in 2004 with five.

Brazil at the
1996 Summer Olympics
Flag of Brazil.svg
IOC codeBRA
NOCBrazilian Olympic Committee
Websitewww.cob.org.br (in Portuguese)
in Atlanta
Competitors225 (159 men, 66 women) in 19 sports
Flag bearer Joaquim Cruz
Medals
Ranked 25th
Gold
3
Silver
3
Bronze
9
Total
15
Summer Olympics appearances (overview)

SummaryEdit

After 76 years since the debut of the country at the 1920 Summer Olympics, Brazilian women finally won Olympic medals. That happened for the first time in the all-Brazilians beach volleyball final between Sandra Pires and Jackie Silva (who won gold) and Mônica Rodrigues and Adriana Samuel. Beach volleyball competitions made its debut at 1996 Summer Olympics.

The other two gold medals were both obtained in Sailing events. Robert Scheidt was gold medalist in the Laser class. Torben Grael and Marcelo Ferreira won Star class. It was the first medal of Robert Scheidt and the third medal of Torben Grael; both sailors are the onliest Brazilian athletes with the record of five Olympic medals (two of them are gold). Besides the two gold medals, a bronze medal was also obtained in sailing by Torben's brother Lars Grael and Kiko Pellicano in Tornado class.

Brazil women's national basketball team, led by Hortência Marcari, Janeth Arcain and Maria Paula Silva, had a great performance, losing the gold medal match to host country United States women's national basketball team. It was the first medal won by women in Basketball.

The swimmer Gustavo Borges obtained the silver medal in men's 200 metre freestyle and the bronze medal in 100 metre freestyle. The other medal obtained in swimmer was the bronze medal conquered by Fernando Scherer in men's 50 m freestyle.

Brazil women's national volleyball team, finally won its first Olympic medal after a hard bronze medal match against Russia by 3 sets to 2.

At the men's football tournament, the under-23 football team lost a dramatic semifinal to Nigeria by 4–3, after being winning the match by 3 to 0. In the bronze medal match, Brazil beat Portugal by 5–0.

At the Judo events, Brazil won two bronze medals. The 1988 Olympic champion Aurélio Miguel obtained a medal in men's 95 kg category, while Henrique Guimarães was the medalist in men's 65 kg category.

The bronze medal obtained by equestrians Luiz Felipe de Azevedo, André Johannpeter, Alvaro Miranda Neto and Rodrigo Pessoa in team jumping was the first of the History of the country not only in Equestrian as also in a mixed gender Olympic event.

Finally, Robson da Silva, Édson Ribeiro, André da Silva and Arnaldo da Silva obtained for the first time ever a medal in a relay event in Athletics, the bronze in the men's 4 × 100 metres relay.

MedalistsEdit

Multiple medallistEdit

The following competitor won several medals at the 1996 Olympic Games.

Name Medal Sport Event
Gustavo Borges   Silver
  Bronze
Swimming Men's 200 metre freestyle
Men's 100 metre freestyle

AthleticsEdit

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
André da Silva 100 m 10.25 12 Q 10.26 19 Did not advance
Arnaldo da Silva 10.62 70 Did not advance
Edson Ribeiro 10.39 42 Did not advance
Claudinei da Silva 200 m 20.80 36 Q DNF Did not advance
Robson da Silva 20.61 16 Q 20.65 24 Did not advance
Edson Ribeiro 20.69 22 Q 20.60 20 Did not advance
Valdinei da Silva 400 m 46.61 39 Did not advance
Osmar dos Santos 46.16 33 Did not advance
Sanderlei Parrela 45.60 13 Q 45.72 23 Did not advance
José Luíz Barbosa 800 m 1:46.58 15 q N/A 1:50.33 23 Did not advance
Flávio Godoy 1:48.91 34 N/A Did not advance
Joaquim Cruz 1500 m 3:45.32 42 N/A Did not advance
Edgar de Oliveira 3:40.70 30 N/A Did not advance
Adalberto Garcia 5000 m 14:28.64 32 N/A Did not advance
Ronaldo da Costa 10000 m 29:26.58 36 N/A Did not advance
Vanderlei de Lima Marathon N/A 2:21:01 47
Diamantino dos Santos N/A 2:26:53 73
Luiz dos Santos N/A 2:15:55 10
Pedro Chiamulera 110 m hurdles 13.70 22 q 13.77 27 Did not advance
Walmes de Souza 13.82 32 Q 14.12 29 Did not advance
Emerson Perin 13.76 33 Did not advance
Cleverson da Silva 400 m hurdles 51.23 37 N/A Did not advance
Eronilde de Araújo 48.52 3 Q N/A 48.45 8 Q 48.78 8
Éverson Teixeira 48.52 3 Q N/A 48.28 4 Q 48.57 7
Clodoaldo do Carmo 3000 m steeplechase 8:51.78 34 N/A Did not advance
André da Silva
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Edson Ribeiro
4 × 100 m relay 38.97 6 Q N/A 38.42 3 Q 38.41  
Valdinei da Silva
Eronilde de Araújo
Osmar dos Santos
Sanderlei Parrela
Éverson Teixeira
4 × 400 m relay 3:02.51 4 q N/A 3:03.46 11 Did not advance
Cláudio Bertolino 20 km walk N/A 1:31:04 49
Sérgio Galdino N/A 1:25:14 26
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Márcio da Cruz Long jump 7.12 42 Did not advance
Douglas de Souza 7.61 33 Did not advance
Nélson Ferreira Júnior 7.76 27 Did not advance
Messias José Baptista Triple jump 16.45 22 Did not advance
Anísio Silva 16.67 18 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Cleide Amaral 100 m 11.76 41 Did not advance
Maria Magnólia Figueiredo 400 m 52.41 24 Q 51.98 22 Did not advance
Luciana Mendes 800 m 2:00.25 17 N/A Did not advance
Roseli Machado 5000 m 15:41.63 21 N/A Did not advance
Carmen de Oliveira Marathon N/A DNF
Solange de Souza N/A 2:56:23 60
Márcia Narloch N/A 2:39:33 39
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Maria de Souza Triple jump 13.38 21 Did not advance
Elisângela Adriano Shot put 16.49 21 Did not advance

BasketballEdit

Men's tournamentEdit

Team roster
Group play


Team Pld W L PF PA PD Pts
  FR Yugoslavia 5 5 0 478 364 +114 10
  Australia 5 4 1 492 438 +54 9
  Greece 5 3 2 402 416 −14 8
  Brazil 5 2 3 498 494 +4 7
  Puerto Rico 5 1 4 447 465 −18 6
  South Korea 5 0 5 422 562 −140 5
July 20
Puerto Rico   98–101   Brazil
Scoring by half: 54–58, 44–43
Pts: Ortiz 35
Rebs: Ortiz 11
Asts: Mincy 7
Pts: Schmidt 45
Rebs: Vianna 8
Asts: Ratto 10
Atlanta
Referees: Pascal Noel Dorizon (FRA), Romualdas Brazauskas (LTU)
July 22
Brazil   87–89   Greece
Scoring by half: 54–54, 33–35
Pts: Schmidt 32
Rebs: dos Santos 10
Asts: Minuci 6
Pts: Oikonomou 36
Rebs: Fasoulas 6
Asts: Bakatsias 5
Atlanta
Referees: Joseph Derosa (USA), Miguel Betancor Leon (ESP)
July 24
Australia   109–101 (OT)   Brazil
Scoring by half: 41–46, 41–36 Overtime: 27–19
Pts: Heal 35
Rebs: Bradtke 15
Asts: Bradtke 4
Pts: Schmidt 24
Rebs: dos Santos 13
Asts: Minuci 6
Atlanta
Referees: Donald Cline (CAN), Carl Jungebrand (FIN)
July 26
Brazil   82–101   FR Yugoslavia
Scoring by half: 31–55, 51–46
Pts: de Mello 19
Rebs: Janjao 6
Asts: Ratto, Klafke 4
Pts: Danilović 21
Rebs: Divac, Tomašević 6
Asts: Obradović 6
Atlanta
Referees: Gennaro Colucci ITA, Raul Chaves Sagel (ARG)
July 28
Brazil   127–97   South Korea
Scoring by half: 66–49, 61–48
Pts: Schmidt 25
Rebs: dos Santos 8
Asts: Minuci 9
Pts: D. H. Kang 24
Rebs: J. Y. Hyun 6
Asts: D. H. Kang 7
Atlanta
Referees: Jiazhong Zhu (CHN), Tomislav Jovancic (YUG)
Quarterfinal
July 30
22:00
United States   98–75   Brazil
Scoring by half: 52–36, 46–39
Pts: Hardaway 14
Rebs: O’Neal 11
Asts: Payton 7
Pts: Schmidt 26
Rebs: Janjao 10
Asts: Minuci 5
Atlanta
Referees: Pascal Noel Dorizon (FRA), Jose Lapaix Guance (DOM)
Classification game 5th-8th place
August 1
12:00
Brazil   80–74   Croatia
Scoring by half: 39–27, 41–47
Pts: Schmidt 32
Rebs: dos Santos, Janjao 7
Asts: Ratto 7
Pts: Tabak 18
Rebs: Tabak 8
Asts: Kukoč 5
Atlanta
Referees: Romualdas Brazauskas (LTU), Jose Reyes Ronfini (MEX)
5th place game
August 2
22:00
Greece   91–72   Brazil
Scoring by half: 45–49, 46–23
Pts: Sigalas 35
Rebs: Fasoulas, Christodoulou 7
Asts: Patavoukas 7
Pts: Minuci 23
Rebs: Vianna 11
Asts: Ratto 7
Atlanta
Referees: Roman Ryzhyk (UKR), Juan Figueroa (PUR)

Women's tournamentEdit

Team roster
Group play
Team W L PF PA PD Pts
  Brazil 5 0 424 360 +64 10
  Russia 4 1 378 342 +36 9
  Italy 3 2 330 309 +21 8
  Japan 2 3 365 396 −31 7
  China 1 4 347 378 −31 6
  Canada 0 5 293 352 −59 5
July 21
Brazil   69–56   Canada
Scoring by half: 38–27, 31–29
Pts: Paula, Janeth 17
Rebs: Janeth 8
Asts: Janeth 4
Pts: Blackwell 11
Rebs: Smith 7
Asts: Evans 4
July 23
Russia   68–82   Brazil
Scoring by half: 36–41, 32–41
Pts: Rutkovskaya 18
Rebs: Baranova 9
Asts: Antipova 3
Pts: Hortência 20
Rebs: Sobral 9
Asts: three players 4
July 25
Brazil   100–80   Japan
Scoring by half: 57–46, 43–34
Pts: Paula 25
Rebs: Sobral 14
Asts: Paula 10
Pts: Ichijo 16
Rebs: Murakami, Nagata 5
Asts: Murakami 4
July 27
China   83–98   Brazil
Scoring by half: 38–51, 45–47
Pts: He 22
Rebs: Liang 5
Asts: Liu, Zheng 6
Pts: Janeth 26
Rebs: three players 9
Asts: Paula 8
July 29
Italy   73–75   Brazil
Scoring by half: 37–38, 36–37
Pts: Bonfiglio 15
Rebs: Pollini 5
Asts: Pollini 4
Pts: Janeth 17
Rebs: Sobral 8
Asts: Janeth 5
Quarterfinal
July 31
Cuba   69–101   Brazil
Scoring by half: 33–50, 36–51
Pts: Martínez 25
Rebs: Martínez 9
Asts: four players 2
Pts: Janeth, Maria 19
Rebs: Janeth, Sobral 10
Asts: Janeth 6
Semifinal
August 2
Brazil   81–60   Ukraine
Scoring by half: 48–36, 33–24
Pts: Paula 24
Rebs: Alessandra 13
Asts: Paula 6
Pts: Marencikova 19
Rebs: Yaropolova 6
Asts: Tkachenko 5
Gold medal game
August 4
Brazil     87–111   United States  
Scoring by half: 46–57, 41–54
Pts: Janeth 24
Rebs: Alessandra 9
Asts: Paula 10
Pts: Leslie 29
Rebs: Leslie 6
Asts: Edwards 10

BoxingEdit

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rogério Dezorzi Featherweight   Bahari (INA)
W 12-3
  Aragon (CUB)
L 16-6
Did not advance
Agnaldo Magalhães Lightweight   Kungsi (PNG)
W 11-11
  Soltani (ALG)
L 11-1
Did not advance
Zely dos Santos Light welterweight   Barrett (IRL)
L 32-7
Did not advance
Jorge Silva Light middleweight   Cadeau (SEY)
L 22-7
Did not advance
José Ricardo Rodrigues Middleweight   Gasio (SAM)
W 11-4
  Wells (USA)
L 16-2
Did not advance
Daniel Andrade Júnior Light heavyweight   Adnan (SYR)
W 9-4
  Mandengue (FRA)
W RSC
  Ulrich (GER)
L 14-7
Did not advance

CanoeingEdit

SlalomEdit

Athlete Event Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank
Leonardo Selbach Men's C-1 216.51 24 184.54 19 184.54 23
Gustavo Selbach Men's K-1 168.33 28 162.48 23 168.33 32

SprintEdit

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sebastián Cuattrin K-1 500 m 1:44.328 5 1:44.204 4 Q 1:43.045 9 Did not advance
K-1 1000 m 3:49.308 5 4:02.527 1 Q 3:44.443 5 q 3:34.669 8

CyclingEdit

RoadEdit

Men
Athlete Event Time Rank
Valdir Lermen Time trial 1:14:48 36
Márcio May Road race DNF
Hernandes Quadri Júnior Road race DNF
Time trial 1:14:12 35
Mauro Ribeiro Road race 4:56:51 91
Daniel Rogelin Road race DNF
Jamil Suaiden Road race DNF

Mountain bikingEdit

Men
Athlete Event Time Rank
Ivanir Lopes Cross-country 2:53:29 35
Márcio Ravelli Cross-country 2:45:16 27

EquestrianEdit

EventingEdit

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Artemus de Almeida Buryand Individual 51.60 15 DQ DNF
Sidney de Souza Avalaon da Mata Team 208.60 16 1959.60 2168.20 15 6.25 6.25 2174.45 15
Luciano Drubi Xilena
Serguei Fofanoff Kaiser Eden
André Giovanini Al do Beto

JumpingEdit

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round 1 Jump-off
Penalties Penalties Total Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Penalties Rank
Luiz Felipe de Azevedo Cassiana Individual 17 8 25 4 29 48 Did not advance
Álvaro de Miranda Neto Aspen 8 0.25 8.25 8 16.25 =23 QU 4 =2 16 4 8
André Johannpeter Calei 8.25 4.25 12.50 8 20.50 =34 QC 12 18 N/A 12 18
Rodrigo Pessoa Tomboy 1.25 0 1.25 0.75 2 2 QU 4.25 =9 N/A 4.25 =9
Luiz Felipe de Azevedo
Álvaro de Miranda Neto
André Johannpeter
Rodrigo Pessoa
See above Team N/A 4.50 12.75 17.25 3 N/A 17.25  

FootballEdit

SummaryEdit

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brazil men's Men's tournament   Japan
L 0–1
  Hungary
W 3–1
  Nigeria
W 1–0
1   Ghana
W 4–2
  Nigeria
L 3–4 (a.e.t.)
  Portugal
W 5–0
 
Brazil women's Women's tournament   Norway
D 2–2
  Japan
W 2–0
  Germany
D 1–1
2 N/A   China PR
L 2–3
  Norway
L 0–2
4

Men's tournamentEdit

Team roster

Head coach: Zagallo

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Club
1 1GK Dida (1973-10-07)7 October 1973 (aged 22)   Cruzeiro
2 2DF Zé María (1973-07-25)25 July 1973 (aged 22)   Flamengo
3 2DF Aldair* (1965-11-30)30 November 1965 (aged 30)   Roma
4 2DF Ronaldo Guiaro (1974-02-18)18 February 1974 (aged 22)   Atlético Mineiro
5 3MF Flávio Conceição (1974-06-13)13 June 1974 (aged 22)   Palmeiras
6 2DF Roberto Carlos (1973-04-10)10 April 1973 (aged 23)   Internazionale
7 4FW Bebeto* (1964-02-16)16 February 1964 (aged 32)   Flamengo
8 3MF Amaral (1973-02-28)28 February 1973 (aged 23)   Parma
9 3MF Juninho (1973-02-22)22 February 1973 (aged 23)   Middlesbrough
10 3MF Rivaldo* (1972-04-19)19 April 1972 (aged 24)   Palmeiras
11 4FW Sávio (1974-01-09)9 January 1974 (aged 22)   Flamengo
12 1GK Danrlei (1973-04-18)18 April 1973 (aged 23)   Grêmio
13 2DF Narciso (1973-12-23)23 December 1973 (aged 22)   Santos
14 3MF André Luiz (1974-06-11)11 June 1974 (aged 22)   São Paulo
15 3MF Zé Elias (1976-09-25)25 September 1976 (aged 19)   Corinthians
16 3MF Marcelinho (1973-09-13)13 September 1973 (aged 22)   Corinthians
17 4FW Luizão (1975-11-14)14 November 1975 (aged 20)   Palmeiras
18 4FW Ronaldo (1976-09-22)22 September 1976 (aged 19)   PSV
Group play


Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Brazil 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Nigeria 3 2 0 1 3 1 +2 6
  Japan 3 2 0 1 4 4 0 6
  Hungary 3 0 0 3 3 7 −4 0
Japan  1–0  Brazil
Ito   72' Report
Attendance: 46,713
Referee: Archundia (MEX)

Brazil  3–1  Hungary
Ronaldo   35'
Juninho   61'
Bebeto   84'
Report Madar   58'
Attendance: 34,871
Referee: Al-Ghandour (EGY)

Brazil  1–0  Nigeria
Ronaldo   30' Report
Attendance: 55,650
Referee: Baharmast (USA)
Quarterfinal
Brazil  4–2  Ghana
Duodu   18' (o.g.)
Ronaldo   56',   62'
Bebeto   72''
Report Akonnor   23'
Aboagye   53'
Attendance: 45,257
Referee: Un-Prasert (THA)
Semifinal
Nigeria  4–3 (asdet)  Brazil
Roberto Carlos   20' (o.g.)
Ikpeba   78'
Kanu   90',   94'
Report Flávio Conceição   1',   38'
Bebeto   28'
Attendance: 78,587
Referee: Garcia Aranda (ESP)
Bronze medal match
Brazil  5–0  Portugal
Ronaldo   4'
Flávio Conceição   10'
Bebeto   46',   53',   74'
Report
Attendance: 68,173
Referee: Al-Ghandour (EGY)

Women's tournamentEdit

Team roster

Head coach: José Duarte

Brazil named a squad of 16 players and 2 alternates for the tournament.[1] During the tournament, Kátia replaced Nilda due to injury.[2]

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Meg (1956-01-01)1 January 1956 (aged 40)   Vasco da Gama
2 2DF Nenê (1976-03-31)31 March 1976 (aged 20)   Saad EC
3 2DF Suzy (1967-02-07)7 February 1967 (aged 29)   Vasco da Gama
4 3MF Fanta (1966-09-14)14 September 1966 (aged 29)   Vasco da Gama
5 3MF Márcia Taffarel (1968-05-15)15 May 1968 (aged 28)   Saad EC
6 2DF Elane (1968-06-04)4 June 1968 (aged 28)   Euroexport
7 4FW Pretinha (1975-05-19)19 May 1975 (aged 21)   Vasco da Gama
8 3MF Formiga (1978-03-03)3 March 1978 (aged 18)   Saad EC
9 4FW Michael Jackson (1963-11-19)19 November 1963 (aged 32)   Torino CF
10 3MF Sissi (captain) (1967-06-02)2 June 1967 (aged 29)   Saad EC
11 4FW Roseli (1969-09-07)7 September 1969 (aged 26)   Takarazuka Bunnys
12 1GK Didi (1963-09-22)22 September 1963 (aged 32)   Saad EC
13 2DF Marisa (1966-09-10)10 September 1966 (aged 29) Unattached
14 4FW Tânia Maranhão (1974-10-03)3 October 1974 (aged 21)   Saad EC
15 3MF Nilda (1972-03-25)25 March 1972 (aged 24)   Saad EC
16 2DF Sônia (1968-08-04)4 August 1968 (aged 27)   Ítalo Serrano
19 3MF Kátia (1977-02-18)18 February 1977 (aged 19)   Saad EC
Unenrolled alternate players
No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
18 3MF Leda Maria (1966-04-16)16 April 1966 (aged 30)
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Norway 3 2 1 0 9 4 +5 7 Semi-finals
2   Brazil 3 1 2 0 5 3 +2 5
3   Germany 3 1 1 1 6 6 0 4
4   Japan 3 0 0 3 2 9 −7 0
Source: FIFA
Rules for classification: Tiebreakers
Norway  2–2  Brazil
Medalen   32'
Aarønes   68'
Report (FIFA) Pretinha   57'89'

Brazil  2–0  Japan
Kátia   68'
Pretinha   78'
Report (FIFA)
Attendance: 26,111[4]

Brazil  1–1  Germany
Sissi   53' Report (FIFA) Wunderlich   4'
Attendance: 28,319[5]
Semifinal
China PR  3–2  Brazil
Qingmei   5'
Haiying   83'90'
Report Roseli   67'
Pretinha   72'
Attendance: 64,196
Referee: Ingrid Jonsson (Sweden)
Bronze medal match
Brazil  0–2  Norway
Report Aarønes   21'25'
Attendance: 76,489
Referee: Ingrid Jonsson (Sweden)

HandballEdit

Summary

Key:

  • ET – After extra time
  • P – Match decided by penalty-shootout.
Team Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brazil men's Men's tournament   Germany
L 20–30
  Egypt
L 20–31
  France
L 23–37
  Spain
L 17–27
  Algeria
D 20–20
6 N/A   Kuwait
W 31–25
11

Men's tournamentEdit

Team roster
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   France 5 4 0 1 145 114 +31 8[a] Semifinals
2   Spain 5 4 0 1 114 97 +17 8[a]
3   Egypt 5 3 0 2 113 103 +10 6[b] Fifth place game
4   Germany 5 3 0 2 121 112 +9 6[b] Seventh place game
5   Algeria 5 0 1 4 95 117 −22 1[c] Ninth place game
6   Brazil 5 0 1 4 100 145 −45 1[c] Eleventh place game
Source:[citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. ^ a b France 27–25 Spain
  2. ^ a b Germany 22–24 Egypt
  3. ^ a b Algeria 20–20 Brazi
24 July 1996
20:45
Germany   30–20   Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Bojsen, Boehne (USA)
Löhr 7 (12–7) Barros 4

25 July 1996
19:00
Brazil   20–31   Egypt Georgia World Congress Center
Referees: Al-Houli, Al-Enezi (KUW)
Barros 5 (10–15) Waress 6

27 July 1996
20:45
France   37–23   Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Moelle Mabounda, Mvoula (CGO)
Volle 14 (16–10) Pelissari 7

29 July 1996
19:00
Brazil   17–27   Spain Georgia World Congress Center
Referees: Bojsen, Boehne (USA)
Hoffelder 7 (10–12) Urdangarín 6

31 July 1996
19:00
Algeria   20–20   Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Moelle Mabounda, Mvoula (CGO)
Loukil, Nedjel Hammou 5 (9–11) Pinheiro 5

Eleventh place game
2 August 1996
10:00
Kuwait   25–31   Brazil Georgia World Congress Center
Referees: Boehne, Bojsen (USA)
Al-Harbi, Al-Zadah 5 (13–16) Nascimento 7

JudoEdit

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Bronze
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Alexandre García -60 kg   Mukhtarov (UZB)
L
Did not advance
Henrique Guimarães -65 kg   Benboudaoud (FRA)
W
  Lee (KOR)
W
  Csák (HUN)
L
Did not advance N/A   MacKinnon (RSA)
W
  Netov (BUL)
W
  Laats (BEL)
W  
Sebastian Pereira -71 kg   Gagliano (FRA)
W
  Abanoz (TUR)
W
  Corkin (NZL)
W
  Kwak (KOR)
L
Did not advance N/A   Pedro (USA)
L
Flávio Canto -78 kg   Volmar (HAI)
W
  Vatrican (MON)
W
  Koga (JPN)
L
Did not advance N/A   Lo (TPE)
W
  Liparteliani (GEO)
L
Did not advance
Edelmar Zanol -86 kg   Tsmindashvili (GEO)
W
  Spittka (GER)
L
Did not advance   Alimzhanov (KAZ)
W
  Gill (CAN)
L
Did not advance
Aurélio Miguel -95 kg   Bender (ARG)
W
  Shakimov (KAZ)
W
  Felicite (MRI)
W
  Nastula (POL)
L
Did not advance N/A   Sonnemans (NED)
W  
Frederico Flexa +95 kg   Kampita (THA)
W
  Kosorotov (RUS)
L
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Bronze
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Andrea Berti -48 kg   Tortora (ITA)
L
Did not advance
Danielle Zangrando -56 kg Bye   Pekli (HUN)
L
Did not advance
Cristiane Parmigiano -61 kg   Kobaş (TUR)
L
Did not advance
Rosicleia Campos -66 kg   Cho (KOR)
L
Did not advance   Wang (CHN)
L
Did not advance
Edinanci da Silva +72 kg   Anno (JPN)
W
  Gundarenko (RUS)
L
Did not advance N/A   Granicz (HUN)
W
  Hagn (GER)
L
Did not advance

RowingEdit

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Marcelus dos Santos
Dirceu Marinho
Double sculls 6:49.92 3 R 6:56.93 3 SC/D 6:52.73 3 FC 6:47.12 15
André Costa
Oswaldo Kuster Neto
Alexandre Altair Soares
Giovanni Valentina
Quadruple sculls 6:36.60 5 R 6:12.86 5 Did not advance

SailingEdit

Men
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Yuri Taguti Mistral (37) 24 20 16 32 20 29 (37) 33 CAN CAN 174 29
Christoph Bergmann Finn 19 2 9 1 5 (20) 8 (21) 19 16 CAN 79 10
Rodrigo Amado
Leonardo Santos
470 26 32 23 24 18 (37) 25 25 12 18 (29) 200 29
Women
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Christina Mattoso Mistral 19 24 23 23 (28) (28) 28 28 28 CAN CAN 173 26
Marcia Pellicano Europe (19) (20) 17 16 9 8 7 16 11 13 10 107 16
Mixed
Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Robert Scheidt Laser 2 (9) 3 6 1 3 7 2 1 1 (57) 26  
Lars Grael
Henrique Pellicano
Tornado (12) (16) 1 8 6 8 2 5 3 7 3 43  
Torben Grael
Marcelo Ferreira
Star 1 6 2 (7) 1 4 (9) 2 6 3 CAN 25  
Daniel Glomb
Edson de Araújo, Jr.
Marcelo Reitz
Soling (23) 17 20 (23) 17 14 19 23 19 6 N/A 135 21

ShootingEdit

Men
Athlete Events Qualification Final Rank
Score Rank Score Rank
Jean Labatut Trap 119 =20 Did not advance =20

SwimmingEdit

Men
Athletes Events Heat Finals
Time Rank Time Rank
Gustavo Borges 50 m freestyle 22.86 16 FB 22.92 12
100 m freestyle 49.17 3 FA 49.02  
200 m freestyle 1:49.00 7 FA 1:48.08  
Luiz Lima 400 m freestyle 3:56.43 18 Did not advance
100 m freestyle 15:24.16 11 Did not advance
Rogério Romero 100 m backstroke 56.94 24 Did not advance
200 m backstroke 2:03.49 17 FB 2:03.20 15
Fernando Scherer 50 m freestyle 22.68 7 FA 22.29  
100 m freestyle 49.79 8 FA 49.57 5
André Teixeira 100 m butterfly 55.23 32 Did not advance
Fernando Scherer
Alexandre Massura
André Cordeiro
Gustavo Borges
4 × 100 m freestyle relay 3:20.21 4 Q 3:18.30 4
Cassiano Leal
Luiz Lima
Fernando Saez
André Teixeira
4 × 200 m freestyle relay 7:28.82 10 Did not advance
Women
Athletes Events Heat Finals
Time Rank Time Rank
Gabrielle Rose 100 m freestyle 57.16 23 Did not advance
100 m butterfly 1:01.22 10 FB 1:01.39 14
200 m individual medley 2:18.99 22 Did not advance

Table tennisEdit

Men
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Hugo Hoyama Singles   St. Louis (TRI)
W 2–0
  Kim (PRK)
W 2–0
  Persson (SWE)
W 2–1
1 Q   Korbel (CZE)
L 2–3
Did not advance
Hugo Hoyama
Giuliano Peixoto
Doubles   Fetzner / Roßkopf (GER)
L 0–2
  Jindrak / Schlager (AUT)
L 1–2
  Huang / Ng (CAN)
L 0–2
4 N/A Did not advance
Women
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Monica Doti Singles   Chan (HKG)
L 0–2
  Hugh-Yip (USA)
L 0–2
  Tóth (HUN)
L 0–2
4 Did not advance
Lyanne Kosaka   Ciosu (ROM)
W 2–0
  Kaffo (NGR)
W 2–0
  Tu (SUI)
L 0–2
2 Did not advance
Monica Doti
Lyanne Kosaka
Doubles   Kim / Park (KOR)
L 0–2
  Kaizu / Sato (JPN)
L 0–2
  Aganović / Boroš (CRO)
L 0–2
4 N/A Did not advance

TennisEdit

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Fernando Meligeni Men's singles   Pescosolido (ITA)
W 6–4, 6–2
  Costa (ESP)
W 7–6, 6–4
  Philippoussis (AUS)
W 7–6, 4–6, 8–6
  Olhovskiy (RUS)
W 6–7, 7–5, 6–3
  Bruguera (ESP)
L 6–7, 2–6
  Paes (IND)
L 6–3, 2–6, 4–6
4
Miriam D'Agostini
Vanessa Menga
Women's doubles N/A   Barabanschikova / Zvereva (BLR)
L 2–6, 3–6
Did not advance

VolleyballEdit

BeachEdit

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Quarterfinals Classification Round 1 Classification Round 2 Classification Round 3 Classification Final 1 Classification Final 2 Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Emanuel
Zé Marco
Men's N/A   Jodard / Peginaud (FRA)
W 1–0
  Dodd / Whitmarsh (USA)
L 0–1
Did not advance N/A   Brenha / Maia (POR)
L 0–1
Did not advance
Roberto Lopes
Franco Neto
N/A   Palinek / Pakosta (CZE)
W 1–0
  Bosma / Jiménez (ESP)
L 0–1
Did not advance N/A   Kvalheim / Maaseide (NOR)
L 0–1
Did not advance
Sandra Pires
Jackie Silva
Women's N/A   Kaize / Radavu (INA)
W 1–0
  Fenwick / Spring (AUS)
W 1–0
  Rodrigues / Samuel (BRA)
W 1–0
N/A   Fontana / Hanley (USA)
W 1–0
  Rodrigues / Samuel (BRA)
W 2–0
 
Mônica Rodrigues
Adriana Samuel
N/A   Solazzi / Turetta (ITA)
W 1–0
  Fontana / Hanley (USA)
W 1–0
  Pires / Silva (BRA)
L 0–1
N/A   Fujita / Takahashi (JPN)
W 1–0
  Cook / Pottharst (AUS)
W 1–0
  Pires / Silva (BRA)
L 0–1
 

IndoorEdit

Men's tournamentEdit

Team roster
Group play
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1   Cuba 9 4 1 12 5 2.400 233 191 1.220
2   Brazil 8 3 2 10 6 1.667 210 187 1.123
3   Bulgaria 8 3 2 10 8 1.250 225 212 1.061
4   Argentina 8 3 2 9 9 1.000 222 225 0.987
5   United States 7 2 3 10 9 1.111 241 233 1.034
6   Poland 5 0 5 1 15 0.067 151 234 0.645
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
21 Jul Argentina   3–1   Brazil 9–15 15–8 16–14 15–6   55–43
23 Jul Bulgaria   3–0   Brazil 15–11 15–13 15–8     45–32
25 Jul Brazil   3–0   Poland 15–7 15–11 15–8     45–26
27 Jul Brazil   3–0   United States 15–11 15–11 15–7     45–29
29 Jul Brazil   3–0   Cuba 15–11 15–10 15–11     45–32
Quarterfinal
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
31 Jul Brazil   2–3   FR Yugoslavia 6–15 5–15 15–8 16–14 10–15 52–67
5th-8th place classification game
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
1 Aug Brazil   3–1   Argentina 15–10 15–3 13–15 15–9   58–37
5th place game
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total
2 Aug Cuba   0–3   Brazil 12–15 14–16 14–16     40–47

Women's tournamentEdit

Team roster
Group play
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1   Brazil (Q) 10 5 0 15 1 15.000 238 121 1.967
2   Russia (Q) 9 4 1 12 4 3.000 217 140 1.550
3   Cuba (Q) 8 3 2 10 6 1.667 196 156 1.256
4   Germany (Q) 7 2 3 7 9 0.778 163 191 0.853
5   Canada 6 1 4 3 14 0.214 156 239 0.653
6   Peru 5 0 5 2 15 0.133 129 252 0.512
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
20 Jul Brazil   3–0   Peru 15–7 15–1 15–5     45–13 Report
22 Jul Cuba   0–3   Brazil 11–15 10–15 4–15     25–45 Report
24 Jul Brazil   3–0   Russia 15–3 15–11 15–13     45–27 Report
26 Jul Canada   0–3   Brazil 6–15 6–15 11–15     23–45 Report
28 Jul Brazil   3–1   Germany 15–4 13–15 15–6 15–8   58–33 Report
Quarterfinal
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
30 Jul South Korea   0–3   Brazil 4–15 2–15 10–15     16–45 Report
Semifinal
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
1 Aug Cuba   3–2   Brazil 5–15 15–8 10–15 15–13 15–12 60–63 Report
Bronze medal game
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
3 Aug Russia   2–3   Brazil 13–15 15–4 14–16 15–8 13–15 70–58 Report

WeightliftingEdit

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Emilson Dantas Men's −99 kg 152.5 =20 182.5 21 335 21

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ "Brazil – Squad List". FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Retrieved 26 January 2020.
  2. ^ "Technical Report – Olympic Football Tournaments Atlanta 1996: Brazil" (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 1996. p. 150 (40 of PDF). Retrieved 26 January 2020. Sissi was the team's playmaker, supported by Formiga (right) and Katia (a late addition to the squad as "alternate" for the injured Nilda).
  3. ^ "Norway - Brazil". FIFA. Retrieved 14 June 2019.
  4. ^ "Brazil - Japan". FIFA. Retrieved 14 June 2019.
  5. ^ "Brazil - Germany". FIFA. Retrieved 14 June 2019.