Modern Hebrew verbs

  (Redirected from Binyan)

In Hebrew, verbs, which take the form of derived stems, are conjugated to reflect their tense and mood, as well as to agree with their subjects in gender, number, and person. Each verb has an inherent voice, though a verb in one voice typically has counterparts in other voices. This article deals mostly with Modern Hebrew, but to some extent, the information shown here applies to Biblical Hebrew as well.

Verb classificationEdit

RootsEdit

Verbs in Hebrew, like nouns, adjectives, and adverbs are formed and declined by altering a (usually) three letter stem. Vowels are added between or before these three consonants in a pattern to form a related meaning between different roots. For instance, shamar (שמר) "he kept" and katav (כתב) "he wrote" both add the vowel "a" in between the first and second consonants, and second and third consonants to indicate the past tense "he" form. A similar formation can be found in English strong verbs with write-wrote-written and drive-drove-driven sharing root vowels despite differing consonants and meanings.

Hebrew verbs are further divided into strong roots (regular verbs, with occasional and predictable consonant irregularities), weak roots (predictable verbs irregular by vowel), and wholly irregular verbs.

A root that changes the vowel used in a given pattern is considered a weak stem. These are further divided into guttural (containing alef, hey, het, ayin anywhere, or resh as the second root), hollow (containing vav or yud anywhere, or hey as the final root), and repeating roots (beginning with nun or ending with two of the same consonant); based on exact irregularities. Weak verbs are detailed further below:

Guttural weak rootsEdit

Guttural roots contain a guttural consonant (such as alef, hey, het, or ayin in any position; or resh as the second letter). Hey as the third root is usually a hollow root marker due to being a vowel spelling rather than one of any consonant, and is only considered a guttural root in the third position if historically pronounced. Alef root-initially and root-finally takes on a somewhat divergent conjugation similar to that of hollow roots, but is usually identical to other gutturals. Of the three classes of weak roots, guttural roots are the most common.

Vowel weak rootsEdit

Roots containing a vav or yud anywhere mark a historical vowel. Hey word-finally usually marks a final vowel for the same reason, and shares similar irregularities.

Repeating weak rootsEdit

Roots containing two of the same letter or a nun in first position are considered repeating roots. Nun before a consonant doubles it or prevents beyt, kaf, and pey from becoming veyt, xaf, and fey in word-medial position. Doubling consonants also changes the quality of the preceding vowel. However, doubling a consonant that doesn't change it outright (gemination) is obsolete in Modern Hebrew, and the irregularities usually affect the vowels.

StemsEdit

Hebrew verbs are inflected according to specific patterns, derived stems, called forms or בִּנְיָנִים (/binjaˈnim/ binyanim, "constructions"); where vowels patterns (משקלים /miʃkaˈlim/ mishkalim, "scales"), prefixes, and suffixes are put into the (usually) three-letter roots from which the vast majority of Hebrew words are made.

There are seven basic conjugations, as well as some irregular verbs coming from otherwise-obsolete constructions. The traditional demonstration root is פ.ע.ל‎, which has the basic meaning of "action" or "doing":

root: פעל
active reflexive passive
פָּעַל
paˈal
פִּעֵל
piˈel
הִפְעִיל
hifˈil
הִתְפַּעֵל
hitpaˈel
הֻפְעַל
hufˈal
פֻּעַל
puˈal
נִפְעַל
nifˈal
      causative      
  intensive  
  simple  

This chart's menorah-like shape is sometimes invoked in teaching the binyanim to help students remember the main ideas about the verb forms: (1) which binyanim are active voice (left side) vs. passive voice (right side), and (2) which binyanim are simple (outer-most menorah branches), intensive (second-outer-most), causative (third-outer-most), and reflexive (center). Note that some binyanim have more meanings than the ones shown here, as well as obsolete and rare ones being left off entirely.

In Early Modern Hebrew, the verb paradigm nitpa'el was much more common than hitpa'el, but it was ultimately marginalized because its meanings were a subset of hitpael.[1] Shira Wigderson has postulated that the early popularity of nitpael was due to the influence of Yiddish; as the influence of Yiddish waned over time, the popularity of nitpael declined.[1]

Regular conjugationEdit

Present tenseEdit

A verb in the present tense (הוֹוֶה /(h)oˈve/ hove) agrees with its subject in gender (masculine or feminine) and number (singular or plural), so each verb has four present-tense forms.

The present tense does not inflect by person because its use as a present tense is a relatively recent trend, as this form was originally used only as the present participle alone; rather than both the present and present participle.

Earlier forms of the Hebrew language did not have strictly defined past, present, or future tenses, but merely perfective and imperfective aspects, with past, present, or future connotation depending on context. Later the perfective and imperfective aspects were explicitly refashioned as the past and future tenses, respectively; with the present participle also becoming the present tense. This also happened to the Aramaic language around the same time, and later in some varieties of Arabic (such as Egyptian Arabic).

Present tense patterns
Root Type Singular Plural
Masculine
(no suffix)
Feminine
ת : -et / ה : -a
Masculine
ים : -im
Feminine
ות : -ot
Pa'al
Strong 1o2e3 1o2e3et 1o23im 1o23ot
Guttural 2 1o2e3 1o2e3et 1o2a3im 1o2a3ot
Guttural 3 1o2ea3 1o2a3at 1o23im 1o23ot
Vowel 2 1a2 1a2a 1a2im 1a2ot
Vowel 3 1o2e 1o2a 1o2im 1o2ot
Alef 3 1o2e3 1o2e3t 1o23im 1o23ot
Repeating 1a2 1a2a 1a2im 1a2ot
Pi'el
Strong me1a2e3 me1a2e3et me1a23im me1a23ot
Guttural 2 me1a2e3 me1a2e3et me1a2a3im me1a2a3ot
Guttural 3 me1a2ea3 me1a2a3at me1a23om me1a3ot
Vowel 3 me1a22e me1a22a me1a22im me1a22ot
Alef 3 me1a2e3 me1a2e3t me1a23im me1a23ot
Po'el me1o2e3 me1o2e3et me1o23im me1o23ot
Hif'il
Strong ma12i3 ma12i3a ma12i3im ma12i3ot
Guttural 1 ma1a2i3 ma1a2i3a ma1a2i3im ma1a2i3ot
Guttural 3 ma12ia3 ma12i3a ma12i3im ma12i3ot
Vowel 1 mo2i3 mo2i3a mo2i3im mo2i3ot
Vowel 2 me1i3 me1i3a m1i3im me1i3ot
Vowel 3 ma12e ma12a ma12im ma12ot
Nun 1 ma2i3 ma2i3a ma2i3im ma2i3ot
Repeating me1e2 me1i22a me1i22im me1i22ot
Hitpa'el
Strong mit1a2e3 mit1a2e3et mit1a23im mit1a23ot
Guttural 2 mit1a2e3 mit1a2e3et mit1a2a3im mi1a2a3ot
Guttural 3 mit1a2ea3 mit1a2a3at mit1a23im mit1a23ot
Vowel 3 mit1a2e mit1a2a mit1a2im mit1a2ot
Alef 3 mit1a2e3 mit1a2e3t mit1a23im mit1a23ot
Hitpo'el mit1o3e3 mit1o3e3et mit1o33im mit1o33ot
Nif'al
Strong ni12a3 ni12e3et ni12a3im ni12a3ot
Guttural 1 ne1e2a3 ne1e2e3et ne1e2a3im ne1e2a3ot
Guttural 3 ni12a3 ni12a3at ni12a3im ni12a3ot
Vowel 1 no2a3 no2e3et no2a3im no2a3ot
Vowel 2 na1a3 ne1a3a ne1a3im ne1a3ot
Vowel 3 ni12e ni12eyt ni12im ni12ot
Alef 3 ni12a3 ni12e3t ni123im ni123ot
Nun 1 ni2a3 ni2e3et ni2a3im ni2a3ot
Repeating na1e2 ne1a2a ne1a2im ne1a2ot
Present tense examples
Root Type Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
Pa'al
Strong כותב/ כוֹתֵב כותבת/ כוֹתֶבֶת כותבים/ כוֹתְבִים כותבות/ כוֹתְבוֹת write(s)
kotev kotevet kotvim kotvot
Guttural 2 בוחר/ בוֹחֵר בוחרת/ בוֹחֶרֶת בוחרים/ בוֹחֲרִים בוחרות/ בוֹחֲרוֹת choose(s)
bocher bocheret bocharim bocharot
Guttural 3 בולע/ בוֹלֵעַ בולעת/ בוֹלַעַת בולעים/ בוֹלְעִים בולעות/ בוֹלעוֹת swallow(s)
bolea' bola'at bol'im bol'ot
Vowel 2 דן/ דָן דנה/ דָנָה דנים/ דָנִים דנות/ דָנוֹת discuss(es)
dan dana danim danot
Vowel 3 שותה/ שׁוֹתֶה שותה/ שׁוֹתָה שותים/ שׁוֹתִים שותות/ שׁוֹתוֹת drink(s)
shote shota shotim shotot
Alef 3 מוצא/ מוֹצֵא מוצאת/ מוֹצאֵת מוצאים/ מוֹצְאִים מוצאות/ מוֹצְאוֹת find(s)
motze` motze`t motz`im motz`ot
Repeating סב/ סַב סבה/ סַבָּה סבים/ סַבִּים סבות/ סַבּוֹת spin(s)
sav saba sabim sabot
Pi'el
Strong מנדב/ מְנַדֵּב מנדבת/ מְנַדֶּבֶת מנדבים/ מְנַדְּבִים מנדבות/ מְנַדְּבוֹת contribute(s)
menadev menadevet menadvim menadvot
Guttural 2 מבאס/ מְבָאֵס מבאסת/ מְבָאֶסֶת מבאסים/ מְבַאֲסִים מבאסות/ מְבַאֲסוֹת make(s) upset
mevaes mevaeset mevaasim mevaasot
Guttural 3 משגע/ מְשַׁגֵּעַ משגעת/ מְשַׁגַּעַת משגעים/ מְשַׁגְּעִים משגעות/ מְשַׁגְּעוֹת drive(s) crazy
meshagea' meshaga'at meshag'im meshag'ot
Vowel 3 מנסה/ מְנַסֶּה מנסה/ מְנַסָּה מסנים/ מְנַסִּים מנסות/ מְנַסּוֹת try(s)
menase menasa menasim menasot
Alef 3 מבטא/ מְבַטֵּא מבטאת/ מְבַטֵּאת מבטאים/ מְבַטְּאִים מבטאות/ מְבַטְּאוֹת pronounce(s), state(s)
mevate` mevate`t mevat`im mebat`ot
Po'el מרומם/ מְרוֹמֵם מרוממת/ מְרוֹמֶמֶת מרוממים/ מְרוֹמְמִים מרוממות/ מְרוֹמְמוֹת rais(es)
meromem meromemet merommim merommot
Hif'il
Strong מזמין/ מַזְמִין מזמינה/ מַזְמִינָה מזמינים/ מַזְמִינִים מזמינות/ מַזְמִינוֹת invite(s), order(s)
mazmin mazmina mazminim mazminot
Guttural 1 מעדיף/ מַעֲדִיף מעדיפה/ מַעֲדִיפָה מעדיפים/ מַעֲדִפִים מעדיפות/ מַעֲדִיפוֹת prefer(s)
ma'adif ma'adifa ma'adifim ma'adifot
Guttural 3 מפתיע/ מַפְתִּיעַ מפתיעה/ מַפְתִּיעָה מפתיעים/ מַפְתִּיעִים מפתיעים/ מַפְתִּיעוֹת surprize(s)
maftia' mafti'a mafti'im mafti'ot
Vowel 1 מוביל/ מוֹבִיל מובילה/ מוֹבִילָה מובילים/ מוֹבִילִים מובילות/ מוֹבִילוֹת lead(s)
movil movila movilim movilot
Vowel 2 מבין/ מֵבִין מבינה/ מְבִינָה מבינים/ מְבִינִים מבינות/ מְבִינוֹת understand(s)
mevin mevina mevinim mevinot
Vowel 3 מפנה/ מַפְנֶה מפנה/ מַפְנָה מפנים/ מַפְנִים מפנות/ מַפְנוֹת turn(s)
mafne mafna mafnim mafnot
Nun 1 מכיר/ מַכִּיר מכירה/ מַכִּירָה מכירים/ מַכִּירִים מכירות/ מַכִּירוֹת know(s) [a person]
makir makira makirim makirot
Repeating מסב/ מֵסֵב מסיבה/ מְסִבָּה מסיבים/ מְסִיבִּים מסיבות/ מְסִבּוֹת change(s)
mesev mesiba mesibim mesibot
Hitpa'el
Strong מנדב/ מִתְנַדֵּב מנדבת/ מִתְנַדֶּבֶת מנדבים/ מִתְנַדְּבִים מנדבות/ מִתְנַדְּבוֹת volunteer(s)
mitnadev mitnadevet mitnadvim mitnadvot
Guttural 2 מבאס/ מִתְבָּאֵס מבאסת/ מִתְבָּאֶסֶת מבאסים/ מִתְבַּאֲסִים מבאסות/ מִתְבַּאֲסוֹת is/are upset
mitbaes mitbaeset mitbaasim mitbaasot
Guttural 3 משגע/ מִשְׁתַּגֵּעַ משגעת/ מִשְׁתַּגַּעַת משגעים/ מִשְׁתַּגְּעִים משגעות/ מִשְׁתַּגְּעוֹת go(es) crazy
mishtagea' mishtaga'at mishtag'im mishtag'ot
Vowel 3 מנסה/ מִתְנַסֶּה מנסה/ מִתְנַסָּה מסנים/ מִתְנַסִּים מנסות/ מִתְנַסּוֹת experience(s)
mitnase mitnasa mitnasim mitnasot
Alef 3 מבטא/ מִתְבַּטֵּא מבטאת/ מִתְבַּטֵּאת מבטאים/ מִתְבַּטְּאִים מבטאות/ מִתְבַּטְּאוֹת speak(s) out
mitbate` mitbate`t mitbat`im mitbat`ot
Hitpo'el מרומם/ מִתְרוֹמֵם מרוממת/ מִתְרוֹמֶמֶת מרוממים/ מִתְרוֹמְמִים מרוממות/ מִתְרוֹמְמוֹת rise(s)
mitromem mitromemet mitrommim mitrommot
Nif'al
Strong נכתב/ נִכְתָּב נכתבת/ נִכְתֶּבֶת נכתבים/ נִכְתָּבִים נכתבות/ נִכְתָּבוֹת is/are written
nikhtav nikhtevet nikhtavim nikhtavot
Guttural 1 נאכל/ נֶאֱכָל נאכלת/ נֶאֱכֶלֶת נאכלים/ נֶאֱכָלִים נאכלות/ נֶאֱכָלוֹת is/are eaten
neekhal neekhelet neekhalim neekhalot
Guttural 3 נבלע/ נִבְלַע נבלעת/ נִבְלַעַת נבלעים/ נִבְלָעִים נבלעות/ נִבְלָעוֹת is/are swallowed
nivla' nivla'at nivla'im nivla'ot
Vowel 1 נולד/ נוֹלָד נולדת/ לוֹלֶדֶת נולדים/ נוֹלְדִים נולדות/ נוֹלְדוֹת is/are born
nolad noledet noldim noldot
Vowel 2 נדון/ נָדוֹן נדונה/ נְדוֹנָה נדונים/ נְדוֹנִים נדונות/ נְדוֹנוֹת is/are discussed
nadon nedona nedonim nedonot
Vowel 3 נשתה/ נִשְׁתָּה נשתית/ נִשְׁתֵּית נשתים/ נִשְׁתִּים נשתות/ נִשְׁתּוֹת is/are drank
nishta nishteyt nishtim nishtot
Alef 3 נמצא/ נִמְצָא נמצאת/ נִמְצֵאת נמצאים/ נִמְצָאִים נמצאות/ נִמְצָאוֹת is/are [at]
nimtza` nimtze`t nimtza`im nimtza`ot
Nun 1 נישך/ נִשָּׁך נישכת/ נִשֶּׁכֶת נישכים/ נִשָּׁכִים נישכות/ נִשָּׁכוֹת is/are bitten
nishakh nishekhet nishakhim nishakhot
Repeating נסב/ נָסָב נסבה/ נְסַבָּה נסבים/ נְסַבִּים נסבות/ נְסַבּוֹת is/are surrounding
nasav nesaba nesabim nesabot

Past tenseEdit

A verb in the past tense (עָבָר/(ʔ)aˈvaʁ/ 'avar) agrees with its subject in person (first, second, or third), number, and in the second-person and third-person singular, gender. The corresponding subject pronouns are not necessarily used in conjunction.

Conjugation in the past tense is done by adding a suffix (universal among binyanim), to a binyan-specific root, so that <שמר> "guarded" adds <תי-> "I" to become <שמרתי> "I guarded". The root changes whether the suffix begins with a vowel or consonant. The third person masculine singular pronoun (he/ it) does not take a suffix and uses the plain stem; this is also the dictionary form for any given verb. There also used to be past-tense object suffixes, which came after the subject suffix, but these are obsolete.

Past tense subject suffixes
Person Singular Plural
Mascukline Feminine Masculine Feminine
1st person תי/ -תִּי- נו/ -נוּ-
-ti -nu
2nd person ת/ -תָּ- ת/ -תְּ- תם/ -תֶּם- תן/ -תֶּן-
-ta -t -tem ten
3rd person no suffix ה/ -ָה- ו/ -וּ-
-a -u
Past tense patterns
Stem Suffix
None Vowel Consonant
Pa'al
Strong 1a2a3 1a23- 1a2a3-
Guttural 2 1a2a3 1a2a3- 1a2a3-
Vowel 2 1a3 1a3- 1a3-
Vowel 3 1a2a 1a2- 1a2i-
Repeating 1a2 1a22a 1a22o-
Pi'el
Strong 1i22e3 1i223- 1i22a3-
Guttural 3 1a22ea3 1a223- 1a22a3-
Vowel 3 1i22e 1i22- 1i22ey-
Alef/'Ayin 2 1e2e3 1e2a3- 1e2a3-
Hey/Chet 2 1i2e3 1i2a3- 1i2a3-
Resh 2 1e2e3 1e23- 1e2a3-
Alef 3 1i22e3 1i223- 1i22e3-
Po'el 1o22e3 1o223- 1o22a3-
Hif'il
Strong hi12i3 hi12i3- hi12a3-
Guttural 1 he1(e)2i3 he1(e)2i3- he1(e)2a3-
Vowel 1 ho2i3 ho2i3- ho2a3-
Vowel 2 he1i3 he1i3- he1a3-
Vowel 3 hi12a hi12- hi12ey-
Alef 3 hi12i3 hi12i3- hi12e3-
Nun 1 hi22i3 hi22i3- hi22a3-
Repeating he1e2 he1e22- hi1a22o-
Hitpa'el
Strong hit1a22e3 hit1a223- hit1a22a3-
Guttural 2 hit1a2e3 hit1a2a3- hit1a2a-
Guttural 3 hit1a22ea3 hit1a223- hit1a22a3-
Vowel 3 hit1a22e hit1a22- hit1a22ey-
Alef 3 hit1a22e3 hit1a223- hit1a22a3-
Hitpo'el hit1o2e3 hit1o23- hit1o2a3-
Nif'al
Strong ni12a3 ni12e3- ni12a3-
Guttural 1 ne1(e)2a3 ne1(e)23- ne1(e)2a3-
Guttural 2 ni12a3 ni12a3- ni12a3-
Vowel 1 no2a3 no23- no2a3-
Vowel 2 na1o3 na1o3- ne1u3-
Vowel 3 ni12e ni12- ni12ey-
Alef 3 ni12a3 ni12e3- ni123-
Nun 1 ni22a3 ni223- ni22a3-
Repeating na1a2 na1a3- ne1a22o-
Past tense examples
Stem 1st person 2nd person 3rd person Meaning
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine
Pa'al
Strong כתבתי/ כָתַבְתִּי כתבנו/ כָתַבְנוּ כתבת/ כָתַבְתָּ כתבת/ כָתַבְתְּ כתבתם/ כָתַבְתֶּם כתבתן/ כָתַבְתֶּן כתב/ כָתַב כתבה/ כָתְבָה כתבו/ כָתְבוּ wrote
katavti katavnu katavta katavt katavtem katavten katav katva katvu
Guttural 2 בחרתי/ בָחֲרִי בחרנו/ בַחַרְנוּ בחרת/ בָחַרְתָּ בחרת/ בָחַרְתְּ בחרתם/ בָחַרְתֶּם בחרתן/ בָחַרְתֶּן בחר/ בָחַר בחרה/ בַחֲרָה בחרו/ בַחֲרוּ chose
bacharti bacharnu bacharta bachart bachartem bacharten bachar bachara bacharu
Vowel 2 דנתי/ דַנְתִּי דננו/ דַנְנוּ דנת/ דַנְתָּ דנת/ דַנְתְּ דנתם/ דַנְתֶּם דנתן/ דַנְתֶּן דן/ דָן דנה/ דָנָה דנו/ דָנוּ discussed
danti dannu danta dant dantem danten dan dana danu
Vowel 3 שניתי/ שָׁתִיתִי שניתו/ שָׁתִינוּ שתית/ שָׁתִיתָ שתית/ שָׁתִית שתיתם/ שָׁתִיתֶם שתיתן/ שָׁתִיתֶן שתה/ שָׁתָה שתתה/ שָׁתְתָה שתו/ שָׁתוּ drank
shatiti shatinu shatita shatit shatitem shatiten shata shatta shatu
Repeating סבותי/ סַבֹּתִי סבונו/ סַבֹּנוּ סבות/ סַבֹתָ סבות/ סַבֹּת סבותם/ סַבֹּתֶם סבותן/ סַבֹּתֶן סב/ סַב סבה/ סַבָּה סבו/ סַבּוּ spinned
saboti sabonu sabota sabot sabotem saboten sav saba sabu
Pi'el
Strong התנדבתי/ הִתְנַדַּבְתִּי התנדבנו/ הִתְנַדַּבְנוּ התנדבת/ הִתְנַדַּבְתָּ התנדבת/ הִתְנַדַּבְתְּ התנדבתם/ הִתְנַדַּבְתֶּם התנדבתן/ הִתְנַדַּבְתֶּן התנדב/ הִתְנַדֵּב התנדבה/ הִתְנַדְּבָה התנדבו/ הִתְנַדְּבוּ contributed
nidavti nidavnu nidavta nidavt nidavtem nidavten nidev nidva nidvu
Alef/ 'Ayin 2 באסתי/ בֵאַסְתִּי באסנו/ בֵאַסְנוּ באסת/ בֵאַסְתָּ באסת/ בֵאַסְתְּ באסתם/ בֵאַסְתֶּם באסתן/ בֵאַסְתֶּן באס/ בֵאֵס התבאסה/ בֵאֲסָה באסו/ בֵאֲסוּ made upset
beasti beasnu beasta beast beastem beasten bees beasa beasu
Hey/ Chet 2 שיחקתי/ שִׂיחַקְתִּי שיחקנו/ שִׂיחַקְנוּ שיחקת/ שִׂיחַקְתָּ שיחקת/ שִׂיחַקְתְּ שיחקתם/ שִׂיחַקְתֶּם שיחקתן/ שִׂיחַקְתֶּן שיחק/ שִׂיחֵק שיחקה/ שִׂיחֲקָה שיחקו/ שִׂיחֲקוּ played
sichakti sichaknu sichakta sichakt sichaktem sichakten sichek sichaka sichaku
Resh 2 סירבתי/ סֵרַבְתִּי סירבנו/ סֵרַבְנוּ סירבת/ סֵרַבְתָּ סירבת/ סֵרַבְתְּ סירבתם/ סֵרַבְתֶּם סירבתן/ סֵרַבְתֶּן סירב/ סֵרֵב סירבה/ סֵרְבָה סירבו/ סֵרְבוּ refused
seravti seravnu seravta seravt seravtem seravten serev serva servu
Alef 3 בטאתי/ בִטֵּאתִי בטאנו/ בִטֵּאנוּ בטאת/ בִטֵּאתָ בטאת/ בִטֵּאת בטאתם/ בִטֵּאתֶם בטאתן/ בִטֵּאתֶן בטא/ בִטֵּא בטאה/ בִטְּאָה בטאו/ בִטְּאוּ pronounced, stated
bite`ti bite`nu bite`t bite`t bite`tem bite`ten bite` bit`a bit`u
Guttural 3 שגעתי/ שִׁגַּעְתִּי שגענו/ שִׁגַּעְנוּ שגעת/ שִׁגַּעְתָּ שגעת/ שִׁגַּעְתְּ שגעתם/ שִׁגַּעְתֶּם שגעתן/ שִׁגַּעְתֶּן שגע/ שִׁגֵּעַ שגעה/ שִׁגְּעָה שגעו/ שִׁגְּעוּ drove crazy
shiga'ti shiga'nu shiga'ta shiga't shiga'tem shiga'ten shigea' shig'a shig'u
Vowel 3 נסיתי/ נִסֶּיתִי נסינו/ נִסֶּינוּ נסית/ נִסֶּיתָ נסית/ נִסֶּית נסיתם/ נִסֶּיתֶם נסיתן/ נִסֶּיתֶן נסה/ נִסָּה נסתה/ נִסְּתָּה נסו/ נִסּוּ tried
niseyti niseynu niseyta niseyt niseytem niseyten nisa nista nisu
Po'el רוממתי/ רוֹמַמְתִּי רוממנו/ רוֹמַמְנוּ רוממת/ רוֹמַמְתָּ רוממת/ רוֹמַמְתְּ רוממתם/ רוֹמַמְתֶּם רוממתן/ רוֹמַמְתֶּן רומם/ רוֹמֵם רוממה/ רוֹמְמָה רוממו/ רוֹמְמוּ raised
romamti romamnu romamta romamt romamtem romamten romem romma rommu
Hif'il
Strong הזמנתי/ הִזְמַנְתִּי הזמננו/ הִזְמַנְנוּ הזמנת/ הִזְמַנְתָּ הזמנת/ הִזְמַנְתְּ הזמנתם/ הִזְמַנְתֶּם הזמנתן/ הִזְמַנְתֶּן הזמין/ הִזְמִין הזמינה/ הִזְמִינָה הזמינו/ הִזְמִינוּ was/were invited, ordered
hizmanti hizmannu hizmanta hizmant hizmantem hizmanten hizmin hizmina hizminu
Guttural 1 העדפתי/ הֶעֱדַפְתִּי העדפנו/ הֶעֱדַפְנוּ העדפת/ הֶעֱדַפְתָּ העדפת/ הֶעֱדַפְתְּ העדפתם/ הֶעֱדַפְתֶּם העדפתן/ הֶעֱדַפְתֶּן העדיף/ הֶעֱדִיף העדיפה/ הֶעֱדִיפָה העדיפו/ הֶעֱדִיפוּ preferred
he'edafti he'edafnu he'edafta he'edaft he'edaftem he'edaften he'edif he'edifa he'edifu
Vowel 1 הובלתי/ הוֹבַלְתִּי הובלנו/ הוֹבַלְנוּ ָהובלת/ הוֹבַלתּ הובלת/ הוֹבַלְתְּ הובלתם/ הוֹבַלְתֶּם הובלתן/ הוֹבַלְתֶּן הוביל/ הוֹבִיל הובילה/ הוֹבִילָה הובילו/ הוֹבִילוּ led
hovalti hovalnu hovalta hovalt hovaltem hovalten hovil hovila hovilu
Vowel 2 הבנתי/ הֵבַנְתִּי הבננו/ הֵבַנְנוּ הבנת/ הֵבַנְתָּ הבנת/ הֵבַנְתְּ הבנתם/ הֵבַנְתֶּם הבנתן/ הֵבַנְתֶּן הבין/ הֵבִין הבינה/ הֵבִינָה הבינו/ הֵבִינוּ understood
hevanti hevannu hevanta hevant hevantem hevanten hevin hevina hevinu
Vowel 3 הפניתי/ הִפְנֶיתִי הפנינו/ הִפְנֶינוּ הפנית/ הִפְנֶיתָ הפנית/ הִפְנֶית הפניתם/ הִפְנֶיתֶם הפניתן/ הִפְנֶיתֶן הפנה/ הִפְנָה הפנתה/ הִפְנְתָה הפנו/ הִפְנוּ turned
hifneyti hifneynu hifneyta hifneyt hifneytem hifneyten hifna hifneta hifnu
Alef 3 הקפאתי/ הִקְפֵּאתִי הקפאנו/ הִקפֵּאנוּ הקפאת/ הִקְפֵּאתָ הקפאת/ הִקְפֵּאת הקפאתם/ הִקְפֵּאתֶם הקפאתן/ הִקְפֵאתֶן הקפיא/ הִקְפִּא הקפיאה/ הִקְפִּאָה הקפיאו/ הִקְפִּיאוּ froze
hikpe`ti hikpe`nu hikpe`ta hikpe`t hikpe`tem hikpe`ten hikpi` hikpia hikpiu
Nun 1 הבטתי/ הִבַּטְתִּי הבטנו/ הִבַּטְנוּ הבטת/ הִבַּטְתָּ הבטת/ הִבַּטְתְּ הבטתם/ הִבַּטְתֶּם הבטתן/ הִבַּטְתֶּן הביט/ הִבִּיט הביטה/ הִבִּיטָה הביטו/ הִבִּיטוּ knew [a person], recognized
hibatti hibatnu hibatta hibatet hibattem hibatten hibit hibita hibitu
Repeating הסיבותי/ הֲסִבֹּתִּי הסיבונו/ הֲסִבֹּנוּ הסיבות/ הֲסִבֹּתָּ הסיבות/ הֲסִבֹּתְּ הסיבותם/ הֲסִבֹּתֶּם הסיבותן/ הֲסִבֹּתֶּן הסב/ הֵסֵב הסבה/ הֵסֵבָּה הסבו/ הֵסֵבּוּ changed
hasiboti hasibonu hasibota hasibot hasibotem hasiboten hesev heseba hesebu
Hitpa'el
Strong התנדבתי/ הִתְנַדַּבְתִּי התנדבנו/ הִתְנַדַּבְנוּ התנדבת/ הִתְנַדַּבְתָּ התנדבת/ הִתְנַדַּבְתְּ התנדבתם/ הִתְנַדַּבְתֶּם התנדבתן/ הִתְנַדַּבְתֶּן התנדב/ הִתְנַדֵּב התנדבה/ הִתְנַדְּבָה התנדבו/ הִתְנַדְּבוּ volunteered
hitnadavti hitnadavnu hitnadavta hitnadavt hitnadavtem hitnadavten hitnadev hitnadva hitnadvu
Guttural 2 התבאסתי/ הִתְבָאַסְתִּי התבאסנו/ הִתְבָּאַסְנוּ התבאסת/ הִתְבָּאַסְתָּ התבאסת/ הִתְבָּאַסְתְּ התבאסתם/ הִתְבָּאַסְתֶּם התבאסתן/ הִתְבָּאַסְתֶּן התבאס/ הִתְבָּאֵס התבאסה/ הִתְבַּאֲסָה התבאסו/ הִתְבַאֲסוּ got upset
hitbaasti hitbaasnu hitbaasta hitbaast hitbaastem hitbaasten hitbaes hitbaasa hitbaasu
Guttural 3 השתגעתי/ הִשְׁתַּגַּעְתִּי השתגענו/ הִשְׁתַּגַּעְנוּ השתגעת/ הִשְׁתַּגַּעְתָּ השתגעת/ הִשְׁתַּגַּעְתְּ השתגעתם/ הִשְׁתַּגַּעְתֶּם השתגעתן/ הִשְׁתַּגַּעְתֶּן השתגע/ הִשְׁתַּגֵּעַ השתגעה/ הִשְׁתַּגְּעָה השתגעו/ הִשְׁתַּגְּעוּ went crazy
hishtaga'ti hishtaga'nu hishtaga'ta hishtaga't hishtaga'tem hishtaga'ten hishtagea' hishtag'a hishtag'u
Vowel 3 התנסיתי/ הִתְנַסֶּיתִי התנסינו/ הִתְנַסֶּינוּ התנסית/ הִתְנַסֶּיתָ התנסית/ הִתְנַסֶּית התנסיתם/ הִתְנַסֶּיתֶם התנסיתן/ הִתְנַסֶּיתֶן התנסה/ הִתְנַסָּה התנסתה/ הִתְנַסְּתָּה התנסו/ הִתְנַסּוּ experienced
hitnaseyti hitnaseynu hitnaseyta hitnaseyt hitnaseytem hitnaseyten hitnasa hitnasta hitnasu
Alef 3 הבטאתי/ הִתְבַּטֵּאתִי התבטאנו/ הִתְבַּטֵּאנוּ התבטאת/ הִתְבַּטֵּאתָ התבטאת/ הִתְבַּטֵּאת התבטאתם/ הִתבַּטֵּאתֶם התבטאתן/ הִתבַּטֵּאתֶן התבטא/ הִתְבַּטֵּא התבטאה/ הִתְבַּטְּאָה התבטאו/ הִתְבַּטְּאוּ spoke out
hitbate`ti hitbate`nu hitbate`ta hitbate`t hitbate`tem hitbate`ten hitbate` hitbat`a hitbat`u
Hitpo'el התרוממתי/ הִתְרוֹמַמְתִּי התרוממנו/ הִתְרוֹמַמְנוּ התרוממת/ הִתרוֹמַמְתָּ התרוממת/ הִתְרוֹמַמְתְּ התרוממתם/ הִתְרוֹמַמְתֶּם התרוממתן/ הִתְרוֹמַמְתֶּן התרומם/ הִתְרוֹמֵם התרוממה/ הִתְרוֹמְמָה התרוממו/ הִתְרוֹמְמוּ rose
hitromamti hitromamnu hitromamta hitromamt hitromamtem hitromamten hitromem hitromma hitrommu
Nif'al
Strong נכתבתי/ נִכְתַּבְתִּי נכתבנו/ נִכְתַּבְנוּ נכתבת/ נִכְתַּבְתָּ נכתבת/ נִכְתַּבְתְּ נכתבתם/ נִכְתַּבְתֶּם נכתבן/ נִכְתַּבְתֶּן נכתב/ נִכְתַּב נכתבה/ נִכְתְּבָה נכתבה/ נִכְתְּבוּ was/were written
nikhtavti nikhtavnu nikhtavta nikhtavt nikhtavtem nikhtavten nikhtav nikhteva nikhtevu
Guttural 1 נאכלתי/ נֶאֱכַלְתִּי נאכלנו/ נֶאֱכַלְנוּ נאכלת/ נֶאֱכַלְתָּ נאכלת/ נֶאֱכַלְתְּ נאכלתם/ נֶאֱכַלְתֶּם נאכלתן/ נֶאֱכַלְתֶּם נאכל/ נֶאֱכַל נאכלה/ נֶאֱכְלָה נאכלו/ נֶאֱכְלוּ was/were eaten
neekhalti neekhalnu neekhalta neekhalt neekhaltem neekhalten neekhal neekhla neekhlu
Guttural 2 נבחרתי/ נִבְחַרְתִּי נבחרנו/ נִבְחַרְנוּ נבחרת/ נִבְחַרְתָּ נבחרת/ נִבְחַרְתְּ נבחרתם/ נִבְחַרְתֶּם נבחרתן/ נִבְחַרְתֶּן נבחר/ נִבְחַר נבחרה/ נִבְחֲרָה נבחרו/ נִבְחֲרוּ was/were chosen
nivcharti nivcharnu nivcharta nivchart nivchartem nivcharten nivchar nivchara nivcharu
Vowel 1 נולדתי/ נוֹלַדְתִּי נולדנו/ נוֹלַדְנוּ נולדת/ נוֹלַדְתָּ נולדת/ נוֹלַדְתְּ נולדתם/ נוֹלַדְתֶּם נולדתן/ נוֹלַדְתֶּן נולד/ נוֹלַד נולדה/ נוֹלְדָה נולדו/ נוֹלְדוּ was/were born
noladti noladnu noladta noladet noladtem noladten nolad nolda noldu
Vowel 2 נדונתי/ נְדוּנְתִּי נדוננו/ נְדוּנְנָה נדונת/ נְדוּנְתָּ נדונת/ נְדוּנְתְּ נדונתם/ נְדוּנְתֶּם נדונתן/ נְדוּנְתֶּן נדון/ נָדוֹן נדונה/ נָדוֹנָה נדונו/ נָדוֹנוּ was/were discussed
nedunti nedunna nedunta nedunt neduntem nedunten nadon nadona nadonu
Vowel 3 נשתיתי/ נִשְׁתֶּיתִי נשתינו/ נִשְׁתֶּינוּ נשתית/ נִשְׁתֶּיתָ נשתית/ נִשְׁתֶּית נשתיתם/ נִשְׁתֶּיתֶם נשתיתן/ נִשְׁתֶּיתֶן נשתה/ נִשְׁתָּה נשתתה/ נִשְׁתְּתָה נשתו/ נִשְׁתּוּ was/were drank
nishteyti nishteynu nishteyta nishteyt nishteytem nishteyten nishta nishteta nishtu
Alef 3 נמצאתי/ נִמְצֵאתִי נמצאנו נמצאת נמצאת נמצאתם נמצאתן נמצא נמצאה נמצאו was/were [at]
nimtse`ti nimtse`nu nimtse`ta nimtse`t nimtse`tem nimts`ten nimtsa` nimts`a nimts`u
Nun 1 ניתנתי/ נִתַּנְתִּי ניתננו/ נִתַּנְנוּ ניתנת/ נִתַּנְתָּ ניתנת/ נִתַּנְתְּ ניתנתם/ נִתַּנְתֶּם ניתנתן/ נִתַּנְתֶּן ניתן/ נִתַּן נינתנה/ נִתְּנָה נינתנו/ נִתְּנוּ was/were given/ let
nitanti nitannu nitanta nitant nitantem nitanten nitan nitna nitnu
Repeating נסבותי/ נְסַבֹּתִי נסבונו/ נְסַבֹּנוּ נסבות/ נְסַבֹּתָ נסבות/ נְסַבֹּת נסבותם/ נְסַבֹּתֶם נסבותן/ נְסַבֹּתֶן נסב/ נָסַב נסבה/ נָסַבָּה נסבו/ נָסַבּוּ was/were surrounded
nesaboti nesabonu nesabota nesabot nesabotem nesabotem nasav nasaba nasabu

The forms כתבתם katavtem and כתבתן katavten (among other pa'al second person plural forms) used to be pronounced as כְתַבְתֶּם ktavtem and כְתַבְתֶּן ktavten (respectively), but this is rare in Modern Hebrew.

Past participleEdit

Present participles are the same as present tense forms, as the Modern Hebrew present tense comes from a present participle form. Not all past participles shown here correspond to an existent adjective or one congruent to the verb's meaning; the ones shown here are just examples.

Past participles are formed according to the tables shown below. The past participle is also commonly used as an adjective (similar to English), and is inflected for number and gender. The passive and reflexive binyans hitpa'el, nif'al, pu'al, and huf'al lack passive participles. Pa'al verbs that have a nif'al form corresponding to its passive voice use the pa'al participle and nif'al present to indicate different states of completion.

The pa'al past participle indicates an action is completely done:

  • הַסְּפָרִים כְּתוּבִים/(h)a.sfaˈʁim ktuˈvim/ ("the books are written")

The nif'al present tense indicates that the action is still being done:

  • הַסְּפָרִים נִכְתָּבִים/(h)a.sfaˈʁim niχtaˈvim/ ("the books are being written")

As shown below, pi'el and hif'il past participles use the present tense of the passive forms pu'al and huf'al, respectively.

Past participle patterns
Stem Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Pa'al
Strong 1a2u3 12u3a 12u3im 12u3ot
Guttural 1 1a2u3 1a2u3a 1a2u3im 1a2u3ot
Guttural 3 1a2ua3 12u3a 12u3im 12u3ot
Vowel 3 1a2uy 12uya 12uyim 12uyot
Pi'el
Strong me1u22a3 me1u22e3et me1u22a3im me1u22a3ot
Guttural 2 me1o2a3 me1o2e3et me1o2a3im me1o2a3ot
Guttural 3 me1u22a3 me1u22a3at me1u22a3im me1u22a3ot
Vowel 3 me1u22e me1u22a me1u22im me1u22ot
Resh 2 me1ora3 me1ore3et me1ora3im me1ora3ot
Po'el me1o2a3 me1o2e3et me1o2a3im me1o2a3ot
Hif'il
Strong mu12a3 mu12e3et mu12a3im mu12a3ot
Guttural 3 mu12a3 mu12a3at mu12a3im mu12a3ot
Vowel 1 mu2a3 mu2e3et mu2a3im mu2a3ot
Vowel 2 mu1a3 mu1a3a mu1a3im mu1a3ot
Vowel 3 mu12e mu12a mu12im mu12ot
Nun 1 mu11a3 mu11e3et mu11a3im mu11a3ot
Repeating mu1a2 mu1a22a mu1a22im mu1a22ot
Past participle examples
Stem Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
Pa'al
Strong כתוב/ כָתוּב כתובה/ כְתוּבָה כתובים/ כתוּבִים כתובות/ כְתוּבוֹת written
katuv ktuva ktuvim ktuvot
Guttural 1 אכול/ אָכוּל אכולה/ אֲכוּלָה אכולים/ אֲכוּלִים אכולות/ אֲכוּלוֹת eaten
akhul akhula akhula akhulim
Guttural 3 בלוע/ בָלוּעַ בלועה/ בְלוּעָה בלועים/ בְלוּעִים בלועות/ בְלוּעוֹת swallowed
balua' blu'a blu'im blu'ot
Vowel 3 שתוי/ שָׁתוּי שתויה/ שְׁתוּיָה שתויים/ שְׁתוּיִּם שתויות/ שְׁתוּיוֹת drunk
shatuy shtuya shtuyim shtuyot
Pi'el
Strong מנודב/ מְנֻדָּב מנודבת/ מְנֻדֶּבֶת מנודבים/ מְנֻדָּבִים מנודבות/ מְנֻדָּבוֹת contributed
menudav menudevet menudavim menudavot
Guttural 2 משוחק/ מְשׂוֹחָק משוחקת/ מְשׂוֹחֶקֶת משוחקים/ מְשׂוֹחָקִים משוחקות/ מְסוֹחָקוֹת played
mesochak mesocheket mesochakim mesochakot
Guttural 3 משוגע/ מְשֻׁגַּע משוגעת/ מְשֻׁגַּעַת משוגעים/ מְשֻׁגָּעִים משוגעות/ מְשֻׁגָּוֹת crazy
meshuga' meshuga'at meshuga'im meshuga'ot
Vowel 3 מנוסה/ מְנֻסֶּה מנוסה/ מְנֻסָּה מנוסים/ מְנֻסִּים מנוסות/ מְנֻסּוֹת experienced
menuse menusa menusim menusot
Resh 2 מסורב/ מְסוֹרָב מסורבת/ מְסוֹרֶבֶת מסורבים/ מְסוֹרָבִים מסורבות/ מְסוֹרָבוֹת refused
mesorav mesorevet mesoravim mesoravot
Po'el מרומם/ מְרוֹמָם מרוממת/ מְרוֹמֶמֶת מרוממים/ מְרוֹמָמִים מרוממות/ מְרוֹמָמוֹת raised
meromam meromemet meromamim meromamot
Hif'il
Strong מוזמן/ מֻזְמָן מוזמנת/ מֻזְמֶנֶת מוזמנים/ מֻזְמָנִים מוזמנות/ מֻזְמָנוֹת invited, ordered
muzman muzmenet muzmanim muzmanot
Guttural 3 מופתע/ מֻפְתַע מופתעת/ מֻפְתַעַת מופתעים/ מוּפְתָעִים מופתעות/ מֻפְתָעוֹת surprized
mufta' mufta'at mufta'im mufta'ot
Vowel 1 מובל/ מוֹבָל מובלת/ מוֹבֶלֶת מובלים/ מוֹבָלִים מובלות/ מוֹבָלוֹת led
moval movelet movalim movalot
Vowel 2 מובן/ מוּבָן מובנת/ מוּבֶנֶת מובנים/ מוּבָנִים מובנות/ מוּבָנוֹת understood
muvan muvenet muvanim muvanot
Vowel 3 מופנה/ מֻפְנֶה מופנה/ מֻפְנָה מופנים/ מֻפְנִים מופנות/ מֻפְנוֹת turned
mufne mufna mufnim mufnot
Nun 1 מוכר/ מֻכָּר מוכרת/ מֻכֶּרֶת מוכרים/ מֻכָּרִים מוכרות/ מֻכָּרוֹת recognized
mukar mukeret mukarim mukarot
Repeating מוסב/ מוּסַב מוסבה/ מוּסַבָּה מוסבים/ מוּסַבִּים מוסבות/ מוּסַבִּוֹת changed
musav musaba musabim musabot

Future tenseEdit

A verb in the future tense (עָתִיד/(ʔ)aˈtid/ 'atid) inflects for person, number, and gender; which is expressed by adding prefixes to stems shown below. The second-person singular masculine and third-person singular feminine forms are identical for all verbs in the future tense. Historically, there have been separate feminine forms for the second and third person plural (shown in italics on the table). These are still occasionally used today (most often in formal settings); however, in everyday speech, most use the historically masculine plural for both genders.

Future tense patterns
Stem 1st person 2nd person 3rd person
Singular

-א / `-

Plural

-נ/ n-

Singular Plural Singular Plural
Masculine

-ת/ t-

Feminine

ת- -י/ t- -i

Masculine

-י/ y-

Feminine

-ת/ t-

Masculine

ת- -ו/ t- -u

Feminine

ת- -נה/ t- -na

Masculine

י- -ו/ y- -u

Feminine

ת- -נה/ t- -na

Pa'al
Strong e12o3 ni12o3 ti12o3 ti12e3i yi12o3 ti12o3 ti12e3u ti12o3na yi12e3u ti12o3na
Guttural 1 e1e2o3 na1a2o3 ta1a2o3 ta1a23i ya1a2o3 ta1a2o3 ta1a23u ta1a2o3na ya1a23u ta1a2o3na
Guttural 3 e12a3 ni12a3 ti12a3 ti12e3i yi12a3 ti12a3 ti12e3u ti12a3na yi12e3u ti12a3na
Vowel 3 e12e ni12e ti12e ti12i yi12e ti12e ti12u ti12eyna yi12u ti12eyna
Alef 1 o`2a3 no`2a3 to`2a3 to`23i yo`2a3 to`2a3 to`23u to`2a3na yo`23u to`2a3na
Vav 1 ey2a3 ney2a3 tey2a3 tey23i yey2a3 tey2a3 tey23u tey1a3na yey23u tey1a3na
Vav 2 a1u3 na1u3 ta1u3 ta1u3i ya1u3 ta1u3 ta1u3u ta1o3na ya1u3u ta1o3na
Yud 1 i2a3 ni2a3 ti2a3 ti23i yi2a3 ti2a3 ti23u ti2a3na yi23u ti2a3na
Yud 2 a1i3 na1i3 ta1i3 ta1i3i ya1i3 ta1i3 ta1i3u ta1e3na ya1i3u ta1e3na
Nun 1 e22o3 ni22o3 ti22o3 ti22e3i yi22o3 ti22o3 ti22e3u ti22a3na yi22e3u ti22a3na
Repeating a1o2 na1o2 ta1o2 ta1o22i ya1o2 ta1o2 ta1o22u te1u22eyna ya1o22u te1u22eyna
Pi'el
Strong a1a22e3 ne1a22e3 te1a22e3 te1a223i ye1a22e3 te1a22e3 te1a223u te1a22e3na ye1a223u te1a22e3na
Guttural 2 a1a2e3 ne1a2e3 te1a2e3 te1a2a3i ye1a2e3 te1a2e3 te1a2a3u te1a2e3na ye1a2a3u te1a2e3na
Guttural 3 a1a22ea3 ne1a22ea3 te1a22ea3 te1a223i ye1a22ea3 te1a22ea3 te1a223u te1a22a3na ye1a223u te1a22a3na
Vowel 3 a1a22e ne1a22e te1a22e te1a22i ye1a22e te1a22e te1a22u te1a22eyna ye1a22u te1a22eyna
Po'el a1o2e3 ne1o2e3 te1o2e3 te1o23i ye1o2e3 te1o2e3 te1o23u te1o2e3na ye1o23u te1o2e3na
Hif'il
Strong a12i3 na12i3 ta12i3 ta12i3i ya12i3 ta12i3 ta12i3u ta12e3na ya12i3u ta12e3na
Guttural 1 a1a2i3 na1a2i3 ta1a2i3 ta1a2i3i ya1a2i3 ta1a2i3 ta1a2i3u ta1a2e3na ya1a2i3u ta1a2e3na
Guttural 3 a12ia3 na12ia3 ta12ia3 ta12i3i ya12ia3 ta12ia3 ta12i3u ta12a3na ya12i3u ta12a3na
Vowel 1 o2i3 no2i3 to2i3 to2i3i yo2i3 to2i3 to2i3u to2e3na yo2i3u to2e3na
Vowel 2 a1i3 na1i3 ta1i3 ta1i3i ya1i3 ta1i3 ta1i3u ta1e3na ya1i3u ta1e3na
Vowel 3 a12e na12e ta12e ta12i ya12e ta12e ta12u ta12eyna ya12u ta12eyna
Nun 1 a22i3 na22i3 ta22i3 ta22i3i ya22i3 ta22i3 ta22i3u ta22e3na ya22i3u ta22e3na
Repeating a1e2 na1e2 ta1e2 ta1i22i ya1e2 ta1e2 ta1i22u te1i22eyna ya1i22u te1i22eyna
Hitpa'el
Strong et1a22e3 nit1a22e3 tit1a22e3 tit1a223i yit1a22e3 tit1a22e3 tit1a223u tit1a22e3na yit1a223u tit1a22e3na
Guttural 2 et1a2e3 nit1a2e3 tit1a2e3 tit1a2a3i yit1a2e3 tit1a2e3 tit1a2a3u tit1a2e3na yit1a2a3u tit1a2e3na
Guttural 3 et1a22ea3 nit1a23ea3 tit1a23ea3 tit1a223i yit1a23ea3 tit1a23ea3 tit1a223u tit1a22a3na yit1a223u tit1a22a3na
Vowel 3 et1a22e nit1a22e tit1a22e tit1a22i yit1a22e tit1a22e tit1a22u tit1a22eyna yit1a22u tit1a22eyna
Hitpo'el et1o2e3 nit1o2e3 tit1o2e3 tit1o23i yit1o2e3 tit1o2e3 tit1o23u tit1o2e3na yit1o23u tit1o2e3na
Nif'al
Strong e11a2e3 ni11a2e3 ti11a2e3 ti11a23i yi11a2e3 ti11a2e3 ti11a23u ti11a2e3na yi11a23u ti11a2e3na
Guttural 1 e1a2e3 ne1a2e3 te1a2e3 te1a23i ye1a2e3 te1a2e3 te1a23u te1a2e3na ye1a23u te1a2e3na
Guttural 3 e11a2a3 ni11a2a3 ti11a2a3 ti11a2a3i yi11a2a3 ti11a2a3 ti11a2a3u ti11a2a3na yi11a2a3u ti11a2a3na
Vowel 1 eva2e3 niva2e3 tiva2e3 tiva23i yiva2e3 tiva2e3 tiva23u tiva2e3na yiva23u tiva2e3na
Vowel 2 e11o3 ni11o3 ti11o3 ti11o3i yi11o3 ti11o3 ti11o3u ti11o3eyna yi11o3u ti11o3eyna
Vowel 3 e11a2e ni11a2e ti11a2e ti11a2i yi11a2e ti11a2e ti11a2u ti11a2eyna yi11a2u ti11a2eyna
Repeating e11a2 ni11a2 ti11a2 ti11a22i yi11a2 ti11a2 ti11a22u ti11a22eyna yi11a22u ti11a22eyna
Future tense examples
Stem 1st person 2nd person 3rd person Meaning
Singular Plural Singular Plural Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine
Pa'al
Strong אכתוב/ אֶכְתֹּב נכתוב/ נִכְתֹּב תכתוב/ תִכְתֹּב תכתבי/ תִכְתְּבִי יכתוב/ יִכְתֹּב תכתוב/ תִכְתֹּב תכתבו/ תִכְתְּוּ תכתובנה/ תִכְתֹּבְנָה יכתבו/ יִכְתְּבוּ תכתובנה/ תִכְתֹּבְנָה will write
ekhtov nikhtov tikhtov tikhtevi yikhtov tikhtov tikhtevu tikhtovna yikhtevu tikhtovna
Guttural 1 אעצור/ אֶעֱצֹר נעצור/ נַעֲצֹר תעצור/ תַעֲצֹר תעצרי/ תַעֲצְרִי יעצור/ יַעֲצֹר תעצור/ תַעֲצֹר תעצרו/ תַעֲצְרוּ תעצורנה/ תַעֲצֹרְנָה יעצרו/ יַעֲצְרוּ תעצורנה/ תַעֲצֹרְנָה will stop
e'etzor na'atzor ta'atzor ta'atzri ya'atzor ta'atzor ta'atzru ta'atzorna ya'atzru ta'atzorna
Guttural 3 אבלע/ אֶבְלַע נבלע/ נִבְלַע תבלע/ תִבְלַע תבלעי/ תִבְלְעִי יבלע/ יִבְלַע תבלע/ תִבְלַע תבלעו/ תִבְלְעוּ תבלענה/ תִבְלַעְנָה יבלעו/ יִבְלְעוּ תבלענה/ תִבְלַעְנָה will swallow
evla' nivla' tivla' tivle'i yivla' tivla' tivle'u tivla'na yivle'u tivla'na
Vowel 3 אשתה/ אֶשְׁתֶּה נשתה/ נִשְׁתֶּה תשתה/ תִשְׁתֶּה תשתי/ תִשְׁתִּי ישתה/ יִשְׁתֶּה תשתה/ תִשְׁתֶּה תשתו/ תִשְׁתוּ תשתינה/ תִשְׁתֶּינָה ישתו/ יִשְׁתּוּ תשתינה/ תִשְׁתֶּינָה will drink
eshte nishte tishte tishti yishte tishte tishtu tishteyna yishtu tishteyna
Alef 1 אוכל/ אֹכַל נאוכל/ נאֹכַל תאוכל/ תאֹכַל תאוכלי/ תאֹכְלִי יאוכל/ יאֹכַל תאוכל/ תאֹכַל תאוכלו/ תאֹכְלוּ תאוכלנה/ תאֹכַלְנָה יאוכלו/ יאֹכְלוּ תאוכלנה/ תאֹכַלְנָה will eat
okhal n`okhal t`okhal t`okhli y`okhal t`okhal t`okhlu t`okhalna y`okhlu t`okhalna
Vav 1 אלד/ אֵלֵד נלד/ נֵלֵד תלד/ תֵלֵד תלדי/ תֵלְדִּי ילד/ יֵלֵד תלד/ תֵלֵד תלדו/ תֵלְדּוּ תלדנה/ תֵלֵדְנָה ילדו/ יֵלְדּוּ תלדנה/ תֵלֵדְנָה will give birth
eled neled teled teldi yeled teled teldu teledna yeldu teledna
Vav 2 אדון/ אָדוּן נדון/ נָדוּן תדון/ תָדוּן תדוני/ תָדוּנִי ידון/ יָדוּן תדון/ תָדוּן תדונו/ תָדוּנוּ תדוננה/ תָדֹנְנָה ידונו/ יָדוּנוּ תדוננה/ תָדֹנְנָה will discuss
adun nadun tadun taduni yadun tadun tadunu tadonna yadunu tadonna
Yud 1 איצר/ אִיצַר ניצר/ נִיצַר תיצר/ תִיצַר תיצרי/ תִיצְרִי ייצר/ יִיצַר תיצר/ תִיצַר תיצרו/ תִיצְרוּ תיצרנה/ תִיצַרְנָה ייצרו/ יִיצְרוּ תיצרנה/ תִיצַרְנָה will create
itzar nitzar titzar titzri yitzar titzar titzru titzarna yitzru titzarna
Yud 2 אשיר/ אָשִׁיר נשיר/ נָשִׁיר תשיר/ תָשִׁיר תשירי/ תָשִׁירִי ישיר/ יָשִׁיר תשיר/ תָשִׁיר תשירו/ תָשִׁירוּ תשרנה/ תשֵׁרְנָה ישירו/ יָשִׁירוּ תשרנה/ תשֵׁרְנָה will sing
ashir nashir tashir tashiri yashir tashir tashiru tasherna yashiru tasherna
Nun 1 אשוך/ אֶשֹּׁך נישוך/ נִשֹּׁך תישוך/ תִשֹּׁך תישכי/ תִשְּׁכִי יישוך/ יִשֹּׁך תישוך/ תִשֹּׁך תישכו/ תִשְּׁכוּ תישכנה/ תִשַּכְנָה יישכו/ יִשְּׁכוּ תישכנה/ תִשַּכְנָה will bite
eshokh nishokh tishokh tishkhi yishokh tishokh tishkhu tishakhna yishkhu tishakhna
Repeating אסוב/ אָסֹב נסוב/ נָסֹב תסוב/ תָסֹב תסובי/ תָסֹבִּי יסוב/ יָסֹב תסוב/ תָסֹב תסובו/ תָסֹבּוּ תסובינה/ תְסֻבֵּינָה יסובו/ יָסֹבּוּ תסובינה/ תְסֻבֵּינָה will spin
asov nasov tasov tasobi yasov tasov tasobu tesubeyna yasobu tesubeyna
Pi'el
Strong אנדב/ אֲנַדֵּב ננדב/ נְנַדֵּב תנדב/ תְנַדֵּב תנדבי/ תְנַדְּבִי ינדב/ יְנַדֵּב תנדב/ תְנַדֵּב תנדבו/ תְנַדְּבוּ תנדבנה/ תְנַדֵּבְנָה ינדבו/ יְנַדְּבוּ תנדבנה/ תְנַדֵּבְנָה will contribute
anadev nenadev tenadev tenadvi yenadev tenadev tenadvu tenadevna yenadvu tenadevna
Guttural 2 אבאס/ אֲבָאֶס נבאס/ נְבָאֵס תבאס/ תְבָאֵס תבאסי/ תְבַאֲסִי יבאס/ יְבָאֵס תבאס/ תְבָאֵס תבאסו/ תְבַאֲסוּ תבאסנה/ תְבָאֵסְנָה יבאסו/ יְבַאֲסוּ תבאסנה/ תְבָאֵסְנָה will make upset
avaes nevaes tevaes tevaasi yevaes tevaes tevaasu tevaesna yevaasu tevaesna
Guttural 3 אשגע/ אֲשַׁגֵּעַ נשתגע/ נְשַׁגֵּעַ תשגע/ תְשַׁגֵּעַ תשגעי/ תְשַׁגְעִי ישגע/ יְשַׁגֵּעַ תשגע/ תְשַׁגֵּעַ תשגעו/ תְשַׁגְּעוּ תשגענה/ תְשַׁגַּעְנָה ישגעו/ יְשַׁגּעוּ תשגענה/ תְשַׁגַּעְנָה will drive crazy
ashagea' neshagea' teshagea' teshag'i yeshagea' teshagea' teshag'u teshaga'na yeshag'u teshaga'na
Vowel 3 אנסה/ אֲנָסֶּה ננסה/ נְנַסֶּה תנסה/ תְנַסֶּה תנסי/ תְנַסִּי ינסה/ יְנַסֶּה תנסה/ תְנַסֶּה תנסו/ תְנַסּוּ תנסינה/ תְנַסֶּינָה ינסו/ יְנַסּוּ תנסינה/ תְנַסֶּינָה will try
anase nenase tenase tenasi yenase tenase tenasu tenaseyna yenasu tenaseyna
Po'el ארומם/ אֲרוֹמֵם נרומם/ נְרוֹמֵם תרומם/ תְרוֹמֵם תרוממי/ תְרוֹמְמִי ירומם/ יְרוֹמֵם תרומם/ תְרוֹמֵם תרוממו/ תְרוֹמְמוּ תרוממנה/ תְרוֹמֵמְנָה ירוממו/ יְרוֹמְמוּ תרוממנה/ תְרוֹמֵמְנָה will raise
aromem neromem teromem terommi yeromem teromem terommu teromemna yerommu teromemna
Hif'il
Strong אזמין/ אַזְמִין נזמין/ נַזְמִין תזמין/ תַזְמִין תזמיני/ תַזְמִינִי יזמין/ יַזְמִין תזמין/ תַזְמִין תזמינו/ תַזְמִינוּ תזמננה/ תַזְמֵנְנה יזמינו/ יַזְמִינוּ תזמננה/ תַזְמֵנְנה will invite, order
azmin nazmin tazmin tazmini yazmin tazmin tazminu tazmenna yazminu tazmenna
Guttural 1 אעדיף/ אַעֲדִיף נעדיף/ נַעֲדִיף תעדיף/ תַעֲדִיף תעדיפי/ תַעֲדִיפִי יעדיף/ יַעֲדִף תעדיף/ תַעֲדִיף תעדיפו/ תַעֲדִפוּ תעדפנה/ תַעֲדֵפְנָה יעדיפו/ יַעֲדִיפוּ תעדפנה/ תַעֲדֵפְנָה will prefer
a'adif na'adif ta'adif ta'adifi ya'adif ta'adif ta'adifu ta'adefna ya'adifu ta'adefna
Guttural 3 אפתיע/ אַפְתִּיעַ נפתיע/ נַפְתִּיעַ תפתיע/ תַפְתִּיעַ תפתיעי/ תַפְתִּיעִי יפתיע/ יַפְתִּיעַ תפתיע/ תַפְתִּיעַ תפתיעו/ תַפְתִּיעוּ תפתענה/ תַפְתַּעְנָה יפתיעו/ יַפְתִּיעוּ תפתענה/ תַפְתַּעְנָה will surprize
aftia' naftia' taftia' tafti'i yaftia' taftia' tafti'u tafta'na yafti'u tafta'na
Vowel 1 אוביל/ אוֹבִיל נוביל/ נוֹבִיל תוביל/ תוֹבִיל תובילי/ תוֹבְלִי יוביל/ יוֹבִיל תוביל/ תוֹבִיל תובילו/ תוֹבִילוּ תובלנה/ תוֹבֵלְנָה יובילו/ יוֹבִילוּ תובלנה/ תוֹבֵלְנָה will lead
ovil novil tovil tovili yovil tovil tovilu tovelna yovilu tovelna
Vowel 2 אבין/ אָבִין נבין/ נָבִין תבין/ תָבִין תביני/ תָבִינִי יבין/ יָבִין תבין/ תָבִין תבינו/ תָבִינוּ תבננה/ תָבֵנְנָה יבינו/ יָבִינוּ תבננה/ תָבֵנְנָה will understand
avin navin tavin tavini yavin tavin tavinu tavenna yavinu tavenna
Vowel 3 אפנה/ אַפְנֶה נפנה/ נַפְנֶה תפנה/ תַפְנֶה תפני/ תַפְנִי יפנה/ יַפְנֶה תפנה/ תַפְנֶה תפנו/ תַפְנוּ תפנינה/ תַפְנֶינָה יפנו/ יַפְנוּ תפנינה/ תַפְנֶינָה will turn
afne nafne tafne tafni yafne tafne tafnu tafneyna yafnu tafneyna
Nun 1 אכיר/ אַכִּיר נכיר/ נַכִּיר תכיר/ תַכִּיר תכירי/ תַכִּירִי יכיר/ יַכִּיר תכיר/ תַכִּיר תכירו/ תַכִּירוּ תכרנה/ תַכֵּרְנָה יכירו/ יַכִּירוּ תכרנה/ תַכֵּרְנָה will recognize
akir nakir takir takiri yakir takir takiru takerna yakiru takerna
Repeating אסב/ אָסֵב נסב/ נָסֵב תסב/ תָסֵב תסיבי /תָסִיבִּי יסב/ יָסֵב תסב/ תָסֵב תסיבו/ תָסִיבּוּ תסיבינה/ תְסִיבֵּינָה יסיבו/ יָסִיבּוּ תסיבינה/ תְסִיבֵּינָה will change
asev nasev tasev tasibi yasev tasev tasibu tesibeyna yasibu tesibeyna
Hitpa'el
Strong אתנדב/ אֶתְנַדֵּב נתנדב/ נִתְנַדֵּב תתנדב/ תִתְנַדֵּב תתנדבי/ תִתְנַדְּבִי יתנדב/ יִתְנַדֵּב תתנדב/ תִתְנַדֵּב תתנדבו/ תִתְנַדְּבוּ תתנדבנה/ תִתְנַדֵּבְנָה יתנדבו/ יִתְנַדְּבוּ תתנדבנה/ תִתְנַדֵּבְנָה will volunteer
etnadev nitnadev titnadev titnadvi yitnadev titnadev titnadvu titnadevna yitnadvu titnadevna
Guttural 2 אתבאס/ אֶתְבָּאֶס נתבאס/ נִתְבָּאֵס תתבאס/ תִתְבָּאֵס תתבאסי/ תִתְבַּאֲסִי יתבאס/ יִתְבָּאֵס תתבאס/ תִתְבָּאֵס תתבאסו/ תִתְבַּאֲסוּ תתבאסנה/ תִתְבָּאֵסְנָה יתבאסו/ יִתְבַּאֲסוּ תתבאסנה/ תִתְבָּאֵסְנָה will get upset
etbaes nitbaes titbaes titbaasi yitbaes titbaes titbaasu titbaesna yitbaasu titbaesna
Guttural 3 אשתגע/ אֶשְׁתַּגֵּעַ נשתגע/ נִשְׁתַּגֵּעַ תשתגע/ תִשְׁתַּגֵּעַ תשתגעי/ תִשְׁתַּגְּעִי ישתגע/ יִשְׁתַּגֵּעַ תשתגע/ תִשְׁתַּגֵּעַ תשתגעו/ תִשְׁתַגְּעוּ תשתגענה/ תִשְׁתַּגַּעְנָה ישתגעו/ יִשְׁתַּגּעוּ תשתגענה/ תִשְׁתַּגַּעְנָה will go crazy
eshtagea' nishtagea' tishtagea' tishtag'i yishtagea' tishtagea' tishtag'u tishtaga'na yishtag'u tishtaga'na
Vowel 3 אתנסה/ אֶתְנָסֶּה נתנסה/ נִתְנַסֶּה תתנסה/ תִתְנַסֶּה תתנסי/ תִתְנַסִּי יתנסה/ יִתְנַסֶּה תתנסה/ תִתְנַסֶּה תתנסו/ תִתְנַסּוּ תתנסינה/ תִתְנַסֶּינָה יתנסו/ יִתְנַסּוּ תתנסינה/ תִתְנַסֶּינָה will experience
etnase nitnase titnase titnasi yitnase titnase titnasu titnaseyna yitnasu titnaseyna
Hitpo'el אתרומם/ אֶתְרוֹמֵם נתרומם/ נִתְרוֹמֵם תתרומם/ תִתְרוֹמֵם תתרוממי/ תִתְרוֹמְמִי יתרומם/ יִתְרוֹמֵם תתרומם/ תִתְרוֹמֵם תתרוממו/ תִתְרוֹמְמוּ תתרוממנה/ תִתְרוֹמֵמְנָה יתרוממו/ יִתרוֹמְמוּ תתרוממנה/ תִתְרוֹמֵמְנָה will rise
etromem nitromem titromem titrommi yitromem titromem titrommu titromemna yitrommu titromemna
Nif'al
Strong איכתב/ אֶכָּתֵב ניכתב/ נִכָּתֵב תיכתב/ תִכָּתֵב תיכתבי/ תִכָּתְבִי ייכתב/ יִכָּתֵב תיכתב/ תִכָּתֵב תיכתבו/ תִכָּתְבוּ תיכתבנה/ תִכָּתֵבְנָה ייכתבו/ יִכָּבְוּ תיכתבנה/ תִכָּתֵבְנָה will be written
ekatev nikatev tikatev tikatvi yikatev tikatev tikatvu tikatevna yikatvu tikatevna
Guttural 1 איאכל/ אֵאָכֵל ניאכל/ נֵאָכֵל תיאכל/ תֵאָכֵל תיאכלי/ תֵאָכְלִי ייאכל/ יֵאָכֵל תיאכל/ תֵאָכֵל תיאכלו/ תֵאָכְלָוּ תיאכלנה/ תֵאָכֵלְנָה יאכלו/ יֵאָכְלוּ תיאכלנה/ תֵאָכֵלְנָה will be eaten
eakhel neakhel teakhel teakhli yeakhel teakhel teakhlu teakhelna yeakhlu teakhelna
Guttural 3 איבלע/ אֶבָּלַע ניבלע/ נִבָּלַע תיבלע/ תִבָּלַע תיבלעי/ תִבָּלְעִי ייבלע/ יִבָּלַע תיבלע/ תִבָּלַע תיבלעו/ תִבָּלְעוּ תיבלענה/ תִבָּלַעְנָה ייבלעו/ יִבָּלְעוּ תיבלענה/ תִבָּלַעְנָה will be swallowed
ebala' nibala' tibala' tibal'i yibala' tibala' tibal'u tibala'na yibal'u tibala'na
Vowel 1 איוולד/ אֶוָּלֵד ניוולד/ נִוָּלֵד תיוולד/ תִוָּלֵד תיוולדי/ תִוָּלְדִי ייוולד/ יִוָּלֵד תיוולד/ תִוָּלֵד תיוולדו/ תִוָּלְדוּ תיוולדנה/ תִוָּלֵדְנָה ייוולדו/ יִוָּלְדוּ תיוולדנה/ תִוָּלֵדְנָה will be born
evaled nivaled tivaled tivaldi yivaled tivaled tivaldu tivaledna yivaldu tivaledna
Vowel 2 אידון/ אֶדֹּן נידון/ נִדֹּן תידון/ תִדֹּן תידוני/ תִדֹּנִי יידון/ יִדֹּן תידון/ תִדֹּן תידונו/ תִדֹּנוּ תידונינה/ תִדֹּנֵינָה יידונו/ יִדֹּנוּ תידונינה/ תִדֹּנֵינָה will be discussed
edon nidon tidon tidoni yidon tidon tidonu tidoneyna yidonu tidoneyna
Vowel 3 אישתה/ אֶשָּׁתֶה נישתה/ נִשָּׁתֶה תישתה/ תִשָּׁתֶה תישתי/ תשָּׁתִי יישתה/ יִשָּׁתֶה תישתה/ תִשָּׁתֶה תישתו/ תִשָּׁתוּ תישתינה/ תִשָּׁתֵינָה יישתו/ יִשָּׁתוּ תישתינה/ תִשָּׁתֵינָה will be drank
eshate nishate tishate tishati yishate tishate tishatu tishateyna yishatu tishateyna
Repeating איסב/ אֶסַּב ניסב/ נִסַּב תיסב/ תִסַּב תיסבי/ תִסַּבִּי ייסב/ יִסַּב תיסב/ תִסַּב תיסבו/ תִסַּבּוּ תיסבינה/ תִסַּבֵּינָה ייסבו/ יִסַּבּוּ תיסבינה/ תִסַּבֵּינָה will surround
esav nisav tisav tisabi yisav tisav tisabu tisabeyna yisabu tisabeyna

As in the past tense, personal pronouns are not strictly necessary in the future tense, as the verb forms are sufficient to identify the subject, but they are frequently used.

ImperativeEdit

All imperatives are only used in affirmative commands, and in predominantly formal contexts. Negative commands use the particle אַל/al/ followed by the corresponding future-tense form; as לא and a future tense negates the declaration not the command (contrast "don't do it" with "[you] won't do it"). The passive binyanim pu'al and huf'al do not have imperatives.

In informal speech, the future tense (shown above) is commonly used for affirmative commands, to avoid the implication of being demanding. So, for example, תִּפְתַּח/tifˈtaħ/ can mean either "you will open" or "would you open" (masculine, singular). In Hebrew, as in English, the more formal way to avoid the implication of commanding is to use the word "please" (בְּבַקָּשָׁה/bevakaʃa/ or נָא/na/ ) with the imperative.

Imperative patterns
Stem Singular Plural
Masculine
(no suffix)
Feminine
י- -i
Masculine
ו- -u
Feminine
נה- -na
Pa'al
Strong 12o3 1i23i 1i23u 12o3na
Guttural 1 1a2o3 1i23i 1i23u 1a2o3na
Guttural 2 12a3 1a2a3i 1a2a3u 1e2a3na
Guttural 3 12a3 1i23i 1i23u 12a3na
Vowel 3 12e 12i 12u 12eyna
Alef 1 e2o3 i23i i23u e2o3na
Vav 1 2e3 23i 23u 2e3na
Vav 2 1u3 1u3i 1u3u 1o3na
Yud 1 ye2o3 yi23i yi23u ye2o3na
Yud 2 1i3 1i3i 1i3u 1e3na
Repeating 1o2 1o22i 1o22u 1u22eyna
Pi'el
Strong 1a22e3 1a223i 1a223u 1a22e3na
Guttural 2 1a2e3 1a2a3i 1a2a3u 1a2e3na
Guttural 3 1a22ea3 1a223i 1a223u 1a22a3na
Vowel 3 1a22e 1a22i 1a22u 1a22eyna
Hif'il
Strong ha12e3 ha12i3i ha12i3u ha12e3na
Guttural 1 ha1a2e3 ha1a2i3i ha1a2i3u ha1a2e3na
Guttural 3 ha12ea3 ha12i3i ha12i3u ha12a3na
Vowel 1 ho2e3 ho2i3i ho2i3u ho2e3na
Vowel 2 ha1e3 ha1i3i ha1i3u ha1e3na
Vowel 3 ha12e ha12i ha12u ha12eyna
Nun 1 ha22e3 ha22i3i ha22i3u ha22e3na
Repeating ha1e2 ha1i22i ha1i22u ha1e2na
Hitpa'el
Strong hit1a22e3 hit1a223i hit1a223u hit1a22e3na
Guttural 2 hit1a2e3 hit1a2a3i hit1a2a3u hit1a2e3na
Guttural 3 hit1a22ea3 hit1a223i hit1a223u hit1a22a3na
Vowel 3 hit1a22e hit1a22i hit1a22u hit1a22eyna
Nif'al
Strong hi11a2e3 hi11a23i hi11a23u hi11a2e3na
Guttural 1 hea2e3 hea23i hea23u hea2e3na
Guttural 2 hi11a2e3 hi11a2a3i hi11a2a3u hi11a2e3na
Guttural 3 ha11a2ea3 hi11a23i hi11a23u hi11a2a3na
Vowel 1 hiva2e3 hiva23i hiva23u hiva2e3na
Vowel 2 hi11e3 hi113i hi113u hi11e3na
Vowel 3 hi11a2e hi11a2i hi11a2u hi11a2eyna
Repeating hi11a2 hi11a22i hi11a22u hi11a2na
Imperative examples
Stem Singular Plural Meaning
Masculine Feminine Masculine Feminine
Pa'al
Strong כתוב/ כתֹב כתבי/ כִתְבִי כתבו/ כתְבוּ כתובנה/ כתֹבְנָה write!
ktov kitvi kitvu ktovna
Guttural 1 עצור/ עָצֹר עצרי/ עִצְרִי עצרו/ עִצְרוּ עצורנה/ עֲצֹרְנָה stop!
'atzor 'itzri 'itzru 'atzorna
Guttural 2 בחר/ בְחַר בחרי/ בַחֲרִי בחרו/ בַחֲרוּ בחרנה/ בְחַרְנָה choose!
bechar bachari bacharu becharna
Guttural 3 בלע/ בְלַע בלעי/ בִלְעִי בלעו/ בִלְעוּ בלענה/ בְלַעְנָה swallow!
bla' bil'i bil'u bla'na
Vowel 3 שתה/ שְׁתֵה שתי/ שְׁתִי שתו/ שְׁתוּ שתינה/ שְׁתֵינָה drink!
shte shti shtu shteyna
Alef 1 אכול/ אֱכֹל אכלי/ אִכְלִי אכלו/ אִכְלוּ אכולנה/ אֱכֹלְנָה eat!
ekhol ikhli ikhlu ekholna
Vav 1 לד/ לֵד לדי/ לְדִי לדו/ לְדוּ לדנה/ לֵדְנָה give birth!
led ledi ledu ledna
Vav 2 דון/ דוּן דוני/ דוּנִי דונו/ דוּנוּ דוננה/ דוֹנְנָה discuss!
dun duni dunu donna
Yud 1 יצור/ יְצֹר יצרי/ יִצְרִי יצרו/ יִצְרוּ‎ יצורנה/ יְצֹרנָה create!
yetzor yitzri yitzru yetzorna
Yud 2 שיר/ שִׁיר שירי/ שִׁירִי שירו/ שִׁירוּ שרנה/ שֵרְנָה sing!
shir shiri shiru sherna
Repeating סוב/ סֹב סובי/ סֹבִּי סובו/ סֹבּוּ סובינה/ סֻבֵּינָה spin!
sov sobi sobu subeyna
Pi'el
Strong נדב/ נַדֵּב נדבי/ נַדְּבִי נדבו/ נַדְּבוּ נדבנה/ נַדֵּבְנָה contribute!
nadev nadvi nadvu nadevna
Guttural 2 באס/ בָאֵס באסי/ בַאֲסִי באסו/ בַאֲסוּ באסנה/ בָאֵסְנָה upset!
baes baasi baasu baesna
Guttural 3 שגע/ שַׁגֵּעַ שגעי/ שַׁגְּעִי שגעו/ שַׁגְּעוּ שגענה/ שַׁגַּעְנָה drive crazy!
shagea' shag'i shag'u shaga'na
Vowel 3 נסה/ נַסֶּה נסי/ נַסִּי נסו/ נַסּוּ נסינה/ נַסֶּינָה try!
nase nasi nasu naseyna
Hif'il
Strong הזמן/ הַזְמֵן הזמיני/ הַזְמִינִי הזמינו/ הַזְמִינִוּ הזמננה/ הַזְמֵנְנָה invite!/ order!
hazmen hazimini hazminu hazmenna
Guttural 1 העדף/ הַעֲדֵף העדיפי/ הַעֲדִיפִי העדיפו/ הַעֲדִיפוּ העדפנה/ הַעֲדֵפְנָה prefer!
ha'adef ha'adifi ha'adifu ha'adefna
Guttural 3 הפתע/ הַפְתֵּעַ הפתיעי/ הַפְתִּיעִי הפתיעו/ הַפְתִּיעוּ הפתענה/ הַפְתַּעְנָה surprize!
haftea' hafti'i hafti'u hafta'na
Vowel 1 הובל/ הוֹבֵל הובילי/ הוֹבִילִי הובילו/ הוֹבִילוּ הובלנה/ הוֹבֵלְנָה lead!
hovel hovili hovilu hovelna
Vowel 2 הבן/ הָבֵן הביני/ הֲבִינִי הבינו/ הֲבִינוּ הבננה/ הָבֵנְנָה understand!
haven havini havinu havenna
Vowel 3 הפנה/ הַפְנֶה הפני/ הַפְנִי הפנו/ הַפְנוּ הפנינה/ הַפְנֶינָה turn!
hafne hafni hafnu hafneyna
Nun 1 הכר/ הַכֵּר הכירי/ הַכִּירִי הכירו/ הַכִּירוּ הכרנה/ הַכֵּרְנָה recognize!
haker hakiri hakiru hakerna
Repeating הסב/ הָסֵב הסיבי/ הֲסֵבִּי הסיבו/ הֲסֵבּוּ הסבנה/ הָסֵבְנָה change!
hasev hasebi hasebu hasevna
Hitpa'el
Strong התנדב/ הִתְנַדֵּב התנדבי/ הִתְנַדְּבִי התנדבו/ הִתְנַדְּבוּ התנדבנה/ הִתְנַדֵּבְנָה volunteer!
hitnadev hitnadvi hitnadvu hitnadevna
Guttural 2 התבאס/ הִתְבָּאֵס התבאסי/ הִתְבַּאֲסִי התבאסו/ הִתְבַּאֲסוּ התבאסנה/ הִתְבָּאֵסְנָה get upset!
hitbaes hitbaasi hibaasu hitbaesna
Guttural 3 השתגע/ הִשְׁתַּגֵּעַ השתגעי/ הִשְׁתַּגְּעִי השתגעו/ הִשְׁתַּגְּעוּ השתגענה/ הִשְׁתַּגַּעְנָה go crazy!
hishtagea' hishtag'i hishtag'u hishtaga'na
Vowel 3 התנסה/ הִתְנַסֶּה התנסי/ הִתְנַסִּי התנסו/ הִתְנַסּוּ התנסינה/ הִתְנַסֶּינָה experience!
hitnase hitnasi hitnasu hitnaseyna
Nif'al
Strong היכתב/ הִכָּתֵב היכתבי/ הִכָּתְבִי היכתבו/ הִכָּתְבוּ היכתבנה/ הִכָּתֵבְנָה be written!
hikatev hikatvi hikatvu hikatevna
Guttural 1 היאכל/ הֵאָכֵל היאכלי/ הֵאָכְלִי היאכלו/ הֵאָכְלוּ היאכלנה/ הֵאָכֵלְנָה be eaten!
heakhel heakhli heakhlu heakhelna
Guttural 2 היבחר/ הִבָּחֵר היבחרי/ הִבַּחֲרִי היבחרו/ הִבַּחֲרוּ היבחרנה/ הִבָּחֵרְנָה be chosen!
hibacher hibachari hibacharu hibacherna
Guttural 3 היבלע/ הִבָּלֵעַ היבלעי/ הִבָּלְעִי היבלעו/ הִבָּלְעוּ היבלענה/ הִבָּלַעְנָה be swallowed!
hibalea' hibal'i hibal'u hibala'na
Vowel 1 היוולד/ הִוָּלֵד היוולדי/ הִוָּלְדִי היוולדו/ הִוָּלְדוּ היוולדנה/ הִוָּלֵדְנָה be born!
hivaled hivaldi hivaldu hivaledna
Vowel 2 הידן/ הִדֵּן הידני/ הִדּנִי הידנו/ הִדְּנוּ הידננה/ הִדֵּנְנָה be discussed!
hiden hidni hidnu hidenna
Vowel 3 הישתה/ הִשָּׁתֶה הישתי/ הִשָּׁתִי הישתו/ הִשָּׁתוּ הישתינה/ הִשָּׁתֶינָה be drank!
hishate hishati hishatu hishateyna
Repeating היסב/ הִסַּב היסבי/ הִסַּבִּי היסבו/ הִסַּבּוּ היסבנה/ הִסַּבְנָה surround!
hisav hisabi hisabu hisavna

The infinitive can also be used as a "general imperative" when addressing nobody in particular (i.e., on signs, or when giving general instructions, to children, or large groups); so "נָא לֹא לִפְתֹּחַ‎" /na lo lifˈtoaħ/ means "please do not open".

There also once were cohortative forms for the first person, and jussive forms for the imperative third person, but this is now obsolete.

InfinitiveEdit

In Modern Hebrew a verb has two infinitives: the infinitive construct[2] (שם הפועל shem hapoal or מקור נסמך) and the rarely used[3] infinitive absolute[4] (מקור מוחלט). The infinitive construct is generally preceded by a preposition (e.g., -ב, -כ, -ל, -מ, עַד), usually the inseparable preposition -ל, meaning "to, for", although it can be used without a preposition. This article covers only infinitive construct with the preposition -ל. The passive binyans pu'al and huf'al do not have infinitives.

Infinitive patterns
Stem Prefixed Absolute Construct
Pa'al
Strong li12o3 1a2o3 12o3
Guttural 1 la1a2o3 1a2o3 1a2o3
Guttural 3 li12oa3 1a2oa3 12oa3
Vowel 3 li12ot 1a2o 12ot
Alef 1 le'e2o3 a2o3 a2o3
Vav 1 la1e3et ya2o3 ye2o3
Vav 2 la1u3 1o3 1o3
Yud 1 li2o3 ya2o3 ye2o3
Yud 2 la1i3 1i3 1i3
Nun 1 li22o3 na2o3 n2o3
Pi'el
Strong le1a22e3 1a22e3 1a22e3
Guttural 3 le1a22ea3 1a22ea3 1a22ea3
Vowel 3 le1a22ot 1a22ot
Hif'il
Strong leha12i3 ha12e3 ha12i3
Guttural 1 leha1a2i3 ha1a2e3 ha1a2i3
Guttural 3 leha12ia3 ha12ea3 ha12ia3
Vowel 1 leho2i3 ho2e3 ho2i3
Vowel 2 leha1i3 ha1e3 ha1i3
Vowel 3 leha12ot ha12ot
Nun 1 leha22i3 ha22e3 ha22i3
Repeating leha1e2 ha1e2 ha1e2
Hitpa'el
Strong lehit1a22e3 hit1a22e3 hit1a22e3
Guttural 3 lehit1a22ea3 hit1a22ea3 hit1a22ea3
Vowel 3 lehit1a22ot hit1a22ot
Nif'al
Strong lehi11a2e3 hi11a2o3 hi11a2e3
Guttural 1 lehe1a2e3 he1a2o3 he1a2e3
Guttural 3 lehi11a2ea3 hi11a2oa3 hi11a2ea3
Vowel 1 lehiva2e3 hiva2o3 hiva2e3
Vowel 2 lehi11e3 hi11o3 hi11e3
Vowel 3 lehi11a2ot hi11a2o hi11a2ot
Repeating lehi11e2 hi11o2 hi11e2
Infinitive examples
Stem Prefixed Non-prefixed Meaning
Absolute Construct
Pa'al
Strong לכתוב/ לִכְתֹּב כתוב/ כָתוֹב כתוב/ כְתוֹב to write
likhtov katov ktov
Guttural 1 לחלום/ לַחֲלֹם חלום/ חָלוֹם חלום/ חֲלוֹם to dream
lachalom chalom chalom
Guttural 3 לבלוע/ לִבְלֹעַ ַבלוע/ בָלוֹע ַבלוע/ בְלוֹע to swallow
livloa' baloa' bloa'
Vowel 3 לשתות/ לִשְתֹּת שתה/ שָתֹה שתות/ שְתוֹת to drink
lishtot shato shtot
Alef 1 לאכול/ לֶאֱכֹל אכול/ אָכוֹל אכול/ אֲכוֹל to eat
leekhol akhol akhol
Vav 1 ללדת/ לָלֶדֶת יָלֹד יְלֹד to give birth
laledet yalod yelod
Vav 2 לדון/ לָדוּן דון/ דוֹן דון/ דוֹן to discuss
ladun don don
Yud 1 ליצור/ לִיצֹר יצר/ יָצוֹר יצר/ יְצָוֹר to create
litzor yatzor yetzor
Yud 2 לשיר/ לָשִיר שיר/ שִׁיר שיר/ שִׁיר to sing
lashir shir shir
Nun 1 לישוך/ לִשֹּך נשוך/ נָשוֹך נשוך/ נְשוֹך to bite
lishokh nashokh neshokh
Pi'el
Strong לנדב/ לְנַדֵּב נדב/ נַדֵּב נדב/ נַדֵּב to contribute
lenadev nadev nadev
Guttural 3 ַלשגע/ לְשַׁגֵּע ַשגע/ שַׁגֵּע ַשגע/ שַׁגֵּע to drive crazy
leshagea' shagea' shagea'
Vowel 3 נסות/ נַסּוֹת נסות/ נַסּוֹת to try
lenasot nasot
Hif'il
Strong להזמין/ לְהַזְמִין to invite, order
lehazmin
Guttural 1 להעדיף/ לְהַעֲדִיף to prefer
leha'adif
Guttural 3 להפתיע/ לְהִפְתִּיעַ to surprize
lehiftia'
Vowel 1 להוביל/ לְהוֹבִיל to lead
lehovil
Vowel 2 להבין/ לְהֵבִין to understand
lehevin
Vowel 3 להפנות/ לְהַפְנוֹת to turn
lehafnot
Nun 1 להכיר/ לְהַכִּיר to know [a person]
lehakir
Repeating להסב/ לְהָסֵב to change
lehasev
Hitpa'el
Strong התנדב/ לְהִתְנַדֵּב התנדב/ הִתְנַדֵּב התנדב/ הִתְנַדֵּב to volunteer
lehitnadev hitnadev hitnadev
Guttural 3 להשתגע/ לְהִשְׁתַגֵּעַ השתגע/ הִשְׁתַגֵּעַ השתגע/ הִשְׁתַגֵּעַ to go crazy
lehishtagea' hishtagea' hishtagea'
Vowel 3 להתנסות/ לְהִתְנַסּוֹת התנסות/ הִתְנַסּוֹת to experience
lehitnasot hitnasot
Nif'al
Strong להיכתב/ לְהִכַּתֵב to be written
lehikatev
Guttural 1 להיאכל/ לְהֵאָכֵל to be eaten
leheakhel
Guttural 3 להיבלע/ לְהִבַּלֵעַ to be swallowed
lehibalea'
Vowel 1 להיוולד/ לְהִוָּלֵד to be born
lehivaled
Vowel 2 להידון/ לְהִדּוֹן to be discussed
lehidon
Vowel 3 להישתות/ לְהִשָּתוֹת to be drank
lehishatot
Repeating להיסב/ לְהִסֵּב to surround
lehisev

Action nounEdit

Action nouns or gerunds (שמות פעולה shmot pe'ula) are nouns derived from a verb's action and so they inflect for number. In Hebrew, gerunds are formed using a specific pattern shown in the table below. Hebrew gerunds cannot be used as adjectives, unlike in English. The passive binyans pu'al and huf'al lack gerunds.

Not all gerunds shown here correspond to an attested noun or a noun with a meaning congruent to that of the verb.

Action noun patterns
Stem Singular Plural
Pa'al
Strong 12i3a 12i3ot
Guttural 1 1a2i3a 1a2i3ot
Vowel 2 1i3a 1i3ot
Vowel 3 12iya 1i2iyot
Pi'el
Strong 1i22u3 1i22u3im
Guttural 3 1i22ua3 1i22u3im
Vowel 3 1i22uy 1i22uyim
Alef/ 'Ayin/ Resh 2 1e2u3 1e2u3im
Hif'il
Strong ha12a3a ha12a3ot
Guttural 1 ha1a2a3a ha1a2a3ot
Vowel 1 ho2a3a ho2a3ot
Vowel 2 ha1a3a ha1a3ot
Vowel 3 ha12aya ha12ayot
Nun 1 ha22a3a ha22a3ot
Repeating ha1a22a ha1a22ot
Hitpa'el
Strong hit1a223ut hit1a223uyot
Guttural 3 hit1a2a3ut hi1a2a3uyot
Vowel 3 hit1a22ut nit1a22uyot
Nif'al
Strong hi11a23ut hi11a23uyot
Guttural 1 he1a23ut he1a23uyot
Guttural 2 hi11a2a3ut hi11a2a3uyot
Vowel 1 hiva23ut hiva23uyot
Vowel 2 hi11e3ut hi11e3uyot
Vowel 3 hi11a2ut hi11a2uyot
Repeating hi1a22ut hi1a22uyot
Action noun examples
Stem Singular Plural Meaning (if any)
Pa'al
Strong כתיבה/ כְתִיבָה כתיבות/ כְתִיבוֹת writing(s)
ktiva ktivot
Guttural 1 אכילה/ אֲכִילָה אכילות/ אֲכִילוֹת
akhila akhilot
Vowel 2 דינה/ דִינָה דינות/ דִינוֹת
dina dinot
Vowel 3 שתייה/ שְׁתִיָּה שתייות/ שְׁתִיּוֹת drink(s)
shitya shtiyot
Pi'el
Strong נידוב/ נִדּוּב נידובים/ נִדּוּבִים contribution(s)
niduv niduvim
Guttural 3 שיגוע/ שִׁגּוּעַ שיגועים/ שִׁגּוּעִים
shigua' shigu'im
Vowel 3 ניסוי/ נִסּוּי ניסויים/ נִסּוּיִּם attempt(s)
nisuy nisuyim
Alef/ 'Ayin/ Resh 2 סירוב/ סֵרוּב סירובים/ סֵרוּבים refusal(s)
seruv seruvim
Hif'il
Strong הזמנה/ הַזְמָנָה הזמנות/ הַזְמָנוֹת invitation(s)
hazmana hazmanot
Guttural 1 העדפה/ הַעֲדָפָה העדפות/ הַעֲדָפוֹת preference(s)
ha'adafa ha'adafot
Vowel 1 הובלה/ הוֹבָלָה הובלות/ הוֹבָלוֹת
hovala hovalot
Vowel 2 הבנה/ הֲבָנָה הבנות/ הֲבָנוֹת understanding(s)
havana havanot
Vowel 3 הפניה/ הַפְנָיָה הפניות/ הַפְנָיוֹת
hafnaya hafnayot
Nun 1 הכרה/ הַכָּרָה הכרות/ הַכּרָוֹת recognition(s)
hakara hakarot
Repeating הסבה/ הֲסַבָּה הסבות/ הֲסַבּוֹת change(s)
hasaba hasabot
Hitpa'el
Strong התנדבבות/ הִתְנַדְּבוּת התנדבוויות/ הִתְנַדְּבוּיוֹת
hitnadvut hitnadvuyot
Guttural 2 התבאסות/ הִתְבַּאֲסוּת התבאסויות/ הִתְבַּאֲסוּיוֹת
hitbaasut hitbaasuyot
Vowel 3 התנסות/ הִתְנַסּוּת התנסויות/ הִתְנַסּוּיוֹת experience(s)
hitnasut hitnasuyot
Nif'al
Strong היכתבות/ הִכַּתְבוּת היכתבויות/ הִכַּתְבוּיוֹת
hikatvut hikatvuyot
Guttural 1 היאכלות/ הֵאַכְלוּת היאכלויות/ הֵאַכְלוּיוֹת
heakhlut heeakhluyot
Guttural 2 היבחרות/ הִבַּחֲרוּת היבחרויות/ הִבַחֲרוּיוֹת
hibacharut hibacharuyot
Vowel 1 היוולדות/ הִוַּלְדוּת הוולדויות/ הִוַּלְדוּיוֹת
hivaldut hivalduyot
Vowel 2 הידנות/ הִדּנֵוּת הידנויות/ הִדֵּנוּיוֹת
hidenut hidenuyot
Vowel 3 הישתות/ הִשָּׁתוּת הישתויות/ הִשָּׁתוּיוֹת
hishatut hishatuyot
Repeating היסבות/ הִסַבּוּת היסבויות/ הִסַּבּוּיוֹת
hisabut hisabuyot

Auxiliary verbsEdit

Auxiliary verbs[5] are less common in Hebrew than in other languages. Some common פועלי עזר po'oley 'azar (helping verbs) are היה /(h)aˈja/ haya, הלך /halaχ/ halakh, יָכֹל /jaχol/ yakhol, עמד /ʔamad/ 'amad.

In Modern Hebrew the auxiliary היה haya is used for both an analytic conditional/ past-habitual mood and for a simple past-habitual aspect. In either case, היה is conjugated in the past tense and placed before present tense conjugations of the affected verb.

הלך and עמד are used to express an immanent future action. They may be conjugated either in the past or present tense, and are followed by the infinitive construct of the affected verb, prefixed by the inseparable preposition -ל.

Modal auxiliariesEdit

Modal auxiliaries are often adjectives, adverbs or modal verbs (often defective ones) conjugated in the present tense, and followed by the infinitive construct of the affected verb, prefixed by the inseparable preposition -ל. They may be used in conjunction with the auxiliary היה. Examples include אולי/ אוּלַיulay, אסור/ אָסוּרasur, חיב/ חַיָּבchayav, מותר/ מֻתָּרmutar, and מוכרח/ מֻכְרָחmukhrach.

יָכֹל yakhol is used to express a possible action. It may be conjugated in past, present or future tense and is followed by the infinitive construct of the affected verb, prefixed by the inseparable preposition -ל.

נִתְכַּןnitkan is used to express a plausible or planned action. It is conjugated in the future tense and is followed with the affected verb prefixed with שֶׁ־she.

Example: לא יתכן שהוא רעב/ לֹא יִתָּכֵן שֶהוּא רָעֵבLo yitakhen shehu` ra'ev ("He's unlikely to be hungry")


Irregular verbsEdit

אמר/ הגיד Amar/ Higid (to say, tell)Edit

The verb אמר/ אָמַר is often replaced with forms of הגיד/ הִגִּיד higid in common speech in the future, imperative, and infinitive. Likewise, the verb הגיד/ הִגִּיד is replaced with forms of אמר /אָמַר amar in the past and present. However, in formal speech, regular forms for each verb are still used, which are displayed in italics when in uncommon tenses.

Amar/ Higid conjugation
to say, tell אמר Amar הגיד Higid
Singular Plural Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons אומר/ אוֹמֵר אומרת/ אוֹמֶרֶת אומרים/ אוֹמְרִים אומרות/ אוֹמְרוֹת מגיד מגידה מגידים מגידות
omer omeret omrim omrot magid magida magidim magidot
Past
1st person אמרתי/ אָמַרתִּי אמרנו/ אָמַרְנוּ הגדתי/ הִגַּדְתִּי הגדנו/ הִגִּידְנוּ
amarti amarnu hagidti hagidnu
2nd person אמרת/ אָמַרְתָ אמרת/ אָמַרְתְּ אמרתם/ אָמַרתֶּם אמרתן/ אָמַרְתֶּן הגדת/ הִגַּדְתָּ הגדת/ הִגַּדְתְּ הגדתם/ הִגַּדְתֶּם הגדתן/ הִגַּדְתֶּן
amarta amart amartem amarten hagidta hagidet hagidtem hagidten
3rd person אמר/ אָמַר אמרה/ אָמְרָה אמרו/ אָמְרוּ הגיד/ הִגִּיד הגידה/ הִגִּידָה הגידו/ הִגִּידוּ
amar amra amru higid higida higidu
Past Participle אמור/ אָמוּר אמורה/ אֲמוּרָה אמורים/ אֲמוּרִים אמורות/ אֲמוּרוֹת מוגד/ מֻגָּד מוגדת/ מֻגֶּדֶת מוגדים/ מֻגָּדִים מוגדות/ מֻגָּדוֹת
amur amura amurim amurot mugad mugedet mugadim mugadot
Future
1st person אומר/ אֹמַר נאמר/ נֹאמַר אגיד/ אַגִּיד נגיד/ נַגִּיד
omar no`mar agid nagid
2nd person תאמר/ תֹאמַר תאמרי/ תֹאמְרִי תאמרו/ תֹאמְרוּ תאמרנה/ תֹאמַרְנָה תגיד/ תַגִּיד תגידי/ תַגִּידִי תגידו/ תַגִּידוּ תגדנה/ תַגֵּדְנָה
to`mar to`mri to`mru to`marna tagid tagidi tagidu tagedna
3rd person יאמר/ יֹאמַר תאמר/ תֹאמַר יאמרו/ יֹאמְרוּ תאמרנה/ תֹאמַרְנָה יגיד/ יַגִּיד תגיד/ תַגִּיד יגידו/ יַגִּדוּ תגדנה/ תַגֵּדְנָה
yo`mar to`mar yo`mru to`marna yagid tagid yagidu tagedna
Imperative
2nd person אמור/ אֱמֹר אמרי/ אִמְרִי אמרו/ אִמְרוּ אמורנה/ אֱמֹרנָה הגד/ הַגֵּד הגידי/ הַגִּידִי הגידו/ הַגִּידוּ הגדנה/ הַגֵּדְנָה
emor imri imru emorna haged hagidi hagidu hagedna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לומר/ לֹמַר ,לאמור/ לֵאמֹר להגיד/ לְהַגִּיד
lomar, le`mor lehagid
Absolute Infinitive אמור/ אָמֹר הגד/ הַגֵּד
amor haged
Construct Infinitive אמור /אֲמֹר הגיד/ הַגִּיד
amor hagid
Action Noun אמירה/ אֲמִירָה אמירות/ אֲמִירוֹת הגדה/ הַגָּדָה הגדות/ הַגָּדוֹת
amira amirot hagada hagadot

בא Ba' (to come)Edit

Irregular pa'al verb with regards to final alef א not causing vowel changes to the stem.

Ba` conjugation
בא Ba`

to come

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons בא/ בָא באה/ בָאָה באים/ בָאִים באות/ בָאוֹת
ba` baa baim baot
Past
1st person באתי/ בָאתִי באנו/ בָאנוּ
ba`ti ba`nu
2nd person באת/ בָאתָ באת/ בָאת באתם/ בָאתֶם באתן/ בָאתֶן
ba`ta ba`t ba`tem ba`ten
3rd person בא/ בָא באה/ בָאָה באו/ בָאוּ
ba` baa bau
Future
1st person אבוא/ אָבוֹא נבוא/ נָבוֹא
avo` navo`
2nd person תבוא/ תבוֹא תבואי/ תָבוֹאִי תבואו/ תָבוֹאוּ תבואנה/ תָבֹאנָה
tavo` tavoi tavou tavo`na
3rd person יבוא/ יָבוֹא תבוא/ תבוֹא יבואו/ יָבוֹאוּ תבואנה/ תָבֹאנָה
yavo` tavo` yavou tavo`na
Imperative
2nd person בוא/ בוֹא בואי/ בּוֹאִי בואו/ בוֹאוּ בואנה/ בֹאנָה
bo` boi bou bo`na
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לבוא/ לָבוֹא
lavo`
Absolute Infinitive בוא/ בוֹא
bo`
Construct Infinitive בוא/ בוֹא
bo`
Action Noun ביאה/ בִיאָה ביאות/ בִיאוֹת
bia biot

גדל Gadel (to grow)Edit

Pa'al verb irregular in the present, action noun, and to a lesser extent in the imperative and future.

Gadel conjugation
גדל Gadel

to grow

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons גדל/ גָדֵל גדלה/ גְדֵלָה גדלים/ גְדֵלָה גדלות/ גְדֵלוֹת
gadel gdela gdelim gdelot
Past
1st person גדלתי/ גָדַלְתִּי גדלנו/ גָדַלְנוּ
gadalti gadalnu
2nd person גדלת/ גָדַלְתָּ גדלת/ גָדַלְתְּ גדלתם/ גָדַלְתֶּם גדלתן/ גָדַלְתֶּן
gadalta gadalt gadaltem gadalten
3rd person גדל/ גָדַל גדלה/ גָדְלָה גדלו/ גָדְךלוּ
gadal gadla gadlu
Future
1st person אגדל/ אֶגְדַל נגדל/ נִגְדַל
egdal nigdal
2nd person תגדל/ תִגְדַל תגדלי/ תִגְדְלִי תגדלו/ תִגְדְלוּ תגדלנה/ תִגְדַלְנָה
tigdal tigdeli tigdelu tigdalna
3rd person יגדל/ יִגְדַל תגדל/ תִגְדַל יגדלו/ יִגְדְלוּ תגדלנה/ תִגְדַלְנָה
yigdal tigdal yigdelu tigdalna
Imperative
2nd person גדל/ גְדַל גדלי/ גִדְלִי גדלו/ גִדְלוּ גדלנה/ גְדַלְנָה
gdal gidli gidlu gdalna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לגדול/ לִגְדוֹל
ligdol
Absolute Infinitive גדול/ גָדוֹל
gadol
Construct Infinitive גדול/ גְדוֹל
gdol
Action Noun גדלה/ גְדֵלָה גדלות/ גְדֵלוֹת
gdela gdelot

הלך Halakh (to go, to walk)Edit

Pa'al verb irregular in the prefixed infinitive, future tense, and imperative mood.

Halakh conjugation
הלך Halakh

to go, to walk

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons הולך/ הוֹלֵך הולכת/ הוֹלֶכֶת הולכים/ הוֹלכִים הולכות/ הוֹלכוֹת
holekh holekhet holkhim holkhot
Past
1st person הלכתי/ הָלַכְתִּי הלכנו/ הָלַכְנוּ
halakhti halakhnu
2nd person הלכת/ הָלָכְתָּ הלכת/ הָלָכְתְּ הלכתם/ הָלָכְתֶּם הלכתן/ הָלָכְתֶּן
halakhta halakht halakhtem halakhten
3rd person הלך/ הָלַך הלכה/ הָלְכָה הלכו/ הָלְכוּ
halakh halkha halkhu
Future
1st person אלך/ אֵלֵך נלך/ נֵלֵך
elekh nelekh
2nd person תלך/ תֵלֵך תלכי/ תֵלְכִי תלכו/ תֵלְכוּ תלכנה/ תֵלֵכְנָה
telekh telkhi telkhu telekhna
3rd person ילך/ יֵלֵך תלך/ תֵלֵך ילכו/ יֵלְכוּ תלכנה/ תֵלֵכְנָה
yelekh telekh yelkhu telekhna
Imperative
2nd person לך/ לֵך לכי/ לְכִי לכו/ לְכוּ לכנה/ לֵכְנָה
lekh lekhi lekhu lekhna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive ללכת/ לָלֶכֶת
lalekehet
Absolute Infinitive הלוך/ הָלֹך
halokh
Construct Infinitive הלוך/ הֲלֹך
halokh
Action Noun הליכה/ הֲלִכָה הליכות/ הֲלִכוֹת
halikha halikhot

היה Haya (to be)Edit

Regular in most forms except the present (which is rarely used) and imperative. In addition, the future third person singular has two other irregular forms.

Haya conjugation
היה Haya

to be

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons הווה/ הוֹוֶה הווה/ הוֹוָה הווים/ הוֹוִים הוות/ הוֹוֹת
hove hova hovim hovot
Past
1st person הייתי/ הָיִיתִי היינו/ הָיִינוּ
hayiti hayinu
2nd person היית/ הָיִיתָ היית/ הָיִית הייתם/ הָיִיתֶם הייתן/ הָיִיתֶן
hayita hayit hayitem hayiten
3rd person היה/ הָיָה היתה/ הָיְתָה היו/ הָיוּ
haya hayta hayu
Future
1st person אהיה/ אֶהְיֶה נהיה/ נִהְיֶה
ehye nihye
2nd person תהיה/ תִהְיֶה תהיי/ תִהְיוּ תהיו/ תִהְיוּ תיהיינה/ תִהְיֶינָה
tihye tihyi tihyu tihyeyna
3rd person יהיה/ יִהְיֶה ,יהא/ יְהֵא תהיה/ תִהְיֶה ,תהא/ תְהֵא יהיו/ יִהְיוּ תיהיינה/ תִהְיֶינָה
yihye, yehe` tihye, tehe` yihyu tihyeyna
Imperative
2nd person היה/ הֱיֶה היי/ הֲיִי היו/ הֱיוּ היינה/ הֲיֶינָה
heye hayi heyu hayeyna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive להיות/ לִהְיֹת
lihyot
Abstract Infinitive היה/ הָיֹה
hayo
Construct Infinitive היות/ הֲיֹת
hayot

יכול Yakhol (can, to be able to)Edit

Entirely irregular verb with no imperative form. The past tense masculine singular often adds היה haya for disambiguation.

Yakhol conjugation
יכול Yakhol

can, to be able to

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons יכול/ יָכוֹל יכולה/ יְכוֹלָה יכולים/ יְכוֹלִים יכולות/ יְכוֹלוֹת
yakhol yekhola yekholim yekholot
Past
1st person יכולתי/ יָכוֹלְתִּי יכולנו/ יָכוֹלְנוּ
yakholti yakholnu
2nd person יכולת/ יָכוֹלְתָּ יכולת/ יָכוֹלְתְּ יכולתם/ יָכוֹלְתֶּם יכולתן/ יָכוֹלְתֶּן
yakholta yakholt yakholtem yakholten
3rd person היה יכול/ הָיָה יָכוֹל יכלה/ יָכְלָה יכלו/ יָכְלוּ
haya yakhol yakhla yakhlu
Future
1st person אוכל/ אוּכַל נוכל/ נוּכַל
ukhal nukhal
2nd person תוכל/ תוּכַל תוכלי/ תוּכְלִי תוכלו/ תוּכְלוּ תוכלנה/ תוּכַלְנָה
tukhal tukhli tukhlu tukhalna
3rd person יוכל/ יוּכַל תוכל/ תוּכַל יוכלו/ יוּכְלוּ תוכלנה/ תוּכַלְנָה
yukhal tukhal yukhlu tukhalna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive להיות יכול/ לִהיֹת יָכֹל, לוכל/ לוּכַל, ליכול/ לִיכֹל
lihyot yakhol, lukhal, likhol
Absolute Infinitive יכול/ יָכֹל yakhol
yakhol
Construct Infinitive יכול/ יְכֹל yekhol
yekhol

ישן Yashen (to sleep)Edit

Pa'al verb irregular in the present tense and action noun.

Yashen conjugation
ישן Yashen

to sleep

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons ישן/ יָשֵׁן ישנה/ יְשֵׁנָה ישנים/ יְשֵׁנִים ישנות/ יְשֵׁנוֹת
yashen yeshena yeshenim yeshenot
Past
1st person ישנתי/ יָשַׁנְתִּי ישננו/ יָשַׁנְנוּ
yashanti yashannu
2nd person ישנת/ יָשַׁנְתָּ ישנת/ יָשַׁנְתְּ ישנתם/ יָשַׁנְתֶּם ישנתן/ יָשַׁנְתֶּן
yashanta yashant yashantem yasqanten
3rd person ישן/ יָשֵׁן ישנה/ יָשְׁנָה ישנו/ יָשְׁנוּ
yashen yashna yashnu
Future
1st person אישן/ אִישַׁן נישן/ נִישַׁן
ishan nishan
2nd person תישן/ תִישַׁן תישני/ תִישְׁנִי תישנו/ תִישְׁנוּ תישננה/ תִישַׁנְנָה
tishan tishni tishnu tishanna
3rd person יישן/ יִישַׁן תישן/ תִישַׁן יישנו/ יִישְׁנוּ תישננה/ תִישַׁנְנָה
yishan tishan yishnu tishanna
Imperative
2nd person ישן/ יְשַׁן ישני/ יִשְׁנִי ישנו/ יִשְׁנוּ ישננה/ יְשַׁנְנָה
yeshan yishni yishnu yeshanna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לישון/ לִישֹׁן
lishon
Abstract Infinitive ישון/ יָשֹׁן
yashon
Construct Infinitive ישון/ יְשֹׁן
yeshon
Action Noun שינה/ שֵׁינָה שינות/ שֵׁינוֹת
sheyna sheynot

לקח Lakach (to take)Edit

Functions as an initial-n pa'al verb, and has a shortened imperative.

Lakach conjugation
לקח Lakach

to take

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons לוקח/ לוֹקֵחַ לוקחת/ לוֹקַחַת לוקחים/ לוֹקְחִים לוקחות/ לוֹקְחוֹת
lokeach lokachat lokchim lokchot
Past
1st person לקחתי/ לָקַחְתִּי לקחנו/ לָקַחְנוּ
lakachti lakachnu
2nd person לקחת/ לָקַחְתָ לקחת/ לָקַחְת לקחתם/ לָקַחְתֶּם לקחתן/ לָקַחְתֶּן
lakachta lakacht lakachtem lakachten
3rd person לקח/ לָקַח לקחה/ לָקְחָה לקחו/ לָקְחוּ lakchu
lakach lakcha lakchu
Past participle לקוח/ לָקוּחַ לקוחה/ לְקוּחָה לקוחים/ לְקוּחִים לקוחות/ לְקוּחוֹת
lakuach lekucha lekuchim lekuchot
Future
1st person אקח/ אֶּקַּח ניקח/ נִקַּח
ekach nikach
2nd person תיקח/ תִקַּח תיקחי/ תִקְּחִי תיקחו/ תִקְּחוּ תיקוחנה/ תִקַּחְנָה
tikach tikchi tikchu tikachna
3rd person ייקח/ אִקַּח תיקח/ תִקַּח ייקחו/ יִקְּחוּ תיקוחנה/ תִקַּחְנָה
yikach tikach yikchu tikachna
Imperative
2nd person קח/ קַח קחי/ קְחִי קחו/ קְחוּ קחנה/ קַחְנָה
kach kchi kchu kachna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive ליקוח/ לִקֹּחַ
likoach
Absolute Infinitive לקוח/ לָקֹחַ
lakoach
Construct Infinitive לקוח/ לְקֹחַ
lekoach
Action Noun לקיחה/ לְקִיחָה לקיחות/ לְקִיחוֹת
lekicha lekichot

מת Met (to die)Edit

Mainly irregular in the present tense and impersonal forms, and has two different action nouns.

Met conjugation
מת Met

to die

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present tense
All persons מת/ מֵת מתה/ מֵתָה מתים/ מֵתִים מתות/ מֵתוֹת
met meta metim metot
Past tense
1st person מתתי/ מַתְתִּי מתנו/ מַתְנוּ
matti matnu
2nd person מתת/ מַתְתָּ מתת/ מַתְתּ מתתם/ מַתְתֶּם מתתן/ מַתְתֶּן
matta matet mattem matten
3rd person מת/ מֵת מתה/ מֵתָה מתו/ מֵתוּ
met meta metu
Future tense
1st person אמות/ אָמוּת נמות/ נָמוּת
amut namut
2nd person תמות/ תָמוּת תמותי/ תָמוּתִי תמותו/ תָמוּתוּ תמותנה/ תָמֹתְנָה
tamut tamuti tamutu tamotna
3rd person ימות/ יָמוּת תמות/ תָמוּת ימותו/ יָמוּתוּ תמותנה/ תָמֹתְנָה
yamut tamut yamutu tamotna
Imperative
2nd person מות/ מוּת מותי/ מוּתִי מותו/ מוּתוּ מותנה/ מֹתְנָה
mut muti mutu motna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive למות/ לָמוּת
lamut
Absolute Infinitive מות/ מֹת
mot
Construct Infinitive מות/ מֹת
mot
Action Noun מוות/ מָוֶת, מיתה/ מִיתָה
mavet, mita

ניגש Nigash (to approach, get to)Edit

Nif'al verb that takes forms from obsolete pa'al נגש nagash in the future, imperative, and infinitive.

Nigash conjugation
ניגש Nigash

to approach, to get to

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons ניגש/ נִגָּשׁ ניגשת/ נִגֶּשֶׁת ניגשים/ נִגָּשִׁים ניגשים/ נִגָּשׁוֹת
nigash nigeshet nigashim nigashot
Past
1st person ניגשתי/ נִגַּשְׁתִּי ניגשנו/ נִגַּשְׁנוּ
nigashti nigashnu
2nd person ניגשת/ נִגַּשְׁתָּ ניגשת/ נִגַּשְׁתְּ ניגשתם/ נִגַּשְׁתֶּם ניגשתן/ נִגַּשְׁתֶּן
nigashta nigasht nigashtem nigashten
3rd person ניגש/ נִגַּשׁ ניגשה/ נִגְּשָׁה ניגשו/ נִגְּשׁוּ
nigash nigsha nigshu
Future
1st person אגש/ אֶגַּשׁ ניגש/ נִגַּש
egash nigash
2nd person תיגש/ תִגַּשׁ תיגשי/ תִגְּשִׁי תיגשו/ תִגְּשׁוּ תיגשנה/ תִגַּשְׁנָה
tigash tigshi tigshu tigashna
3rd person ייגש/ יִגַּשׁ תיגש/ תִגַּשׁ ייגשו/ יִגְּשׁוּ תיגשנה/ תִגַּשְׁנָה
yigash tigash yigshu tigashna
Imperative
2nd person גש/ גָּשׁ גשי/ גְּשִׂי גשו/ גְּשׁוּ גשנה/ גַּשְׁנָה
gash gshi gshu gashna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לגשת/ לָגֶשֶׁת
lageshet
Absolute Infinitive נגוש/ נָגֹשׁ
nagosh
Construct Infinitive נגוש/ נְגֹש
negosh

נשא Nasa' (to carry, bear)Edit

Pa'al verb mainly irregular in the prefixed infinitive and imperative.

Nasa' conjugation
נשא Nasa'

to carry, bear

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons נושא/ נוֹשֵׂא נושאת/ נוֹשֵׂאת נושאים/ נוֹשְׂאִים נושאות/ נוֹשׂאוֹת
nose` nose`t nos`im nos`ot
Past
1st person נשאתי/ נָשָׂאּתִי נשאנו/ נָשָׂאנוּ
nasa`ti nasa`nu
2nd person נשאת/ נָשָׂאתָ נשאת/ נָשָׂאּתְ נשאתם/ נָשָׂאתֶם נשאתן/ נָשָׂאתֶן
nasa`ta nasa`t nasa`tem nasa`ten
3rd person נשא/ נָשָׂא נשאה/ נָשְׂאָה נשאו/ נָשְׂאוּ
nasa` nas`a nas`u
Past participle נשוא/ נָשׂוּא נשואה/ נְשׂוּאָה נשואים/ נְשׂוּאִים נשואות/ נְשׂוּאוֹת
nasu` nesua nesuim nesuot
Future
1st person אשא/ אֶשָּׂא נישא/ נִשָּׂא
esa` nisa`
2nd person תישא/ תִשָּׂא תישאי/ תִשְּׂאִי תישאו/ תִשְּׂאוּ תישאנה/ תִשֶׂאנָה
tisa` tis`i tis`u tise`na
3rd person יישא/ יִשָּׂא תישא/ תִשָּׂא יישאו/ יִשְּׂאוּ תישאנה/ תִשֶׂאנָה
yisa` tisa` yis`u tise`na
Imperative
2nd person שא/ שָׂא שאי/ שְׂאִי שאו/ שְׂאוּ שאנה/ שֶׂאנָה
sa` sei seu se`na
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לשאת/ לשֵׂאת
lase`t
Absolute Infinitive נשוא/ נָשׂוֹא
naso`
Construct Infinitive נשוא/ נְשׂוֹא
neso`
Action Noun  — נשיאה/ נְשִׂיאָה  — נשיאות/ נְשׂיאוֹת
nesia nesiot

נתן Natan (to give, to let)Edit

Pa'al verb mainly irregular in the prefixed infinitive and imperative.

Natan conjugation
נתן Natan

to give, let

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons נותן/ נוֹתֵן נותנת/ נוֹתֶנֶת תותנים/ נוֹתְנִים נותנות/ נוֹתְנוֹת
noten notenet notnim notnot
Past
1st person נתנתי/ נָתַנְתִּי נתננו/ נָתַנְנוּ
natanti natannu
2nd person נתנת/ נָתַנְתָּ נתנת/ נָתַנתְּ נתנתם/ נָתַנְתֶּם נתנתן/ נָתַנְתֶּן
natanta natant natantem natanten
3rd person נתן/ נָתַן נתנה/ נַתְנָה נתנו/ נָתְנוּ
natan natna natnu
Past Participle נתון/ נָתוּן נתונה/ נְתוּנָה נתונים/ נְתוּנִים נתונות/ נְתוּנוֹת
natun netuna netunim netunot
Future
1st person אתן/ אֶתֵּן ניתן/ נִתֵּן
eten niten
2nd person תיתן/ תִתֵּן תיתני/ תִתְּנִי תיתנו/ תִתְּנוּ תיתננה/ תִתֵּנְנָה
titen titni titnu titenna
3rd person ייתן/ יִתֵּן תיתן/ תִתֵּן ייתנו/ יִתְּנוּ תיתננה/ תִתֵּנְנָה
yiten titen yitnu titenna
Imperative
2nd person תן/ תֵן תני/ תְנִי תנו/ תְנוּ תננה/ תֵנְנָה
ten tni tnu tenna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לתת/ לָתֵת
latet
Absolute Infinitive נתון/ נָתֹן
naton
Construct Infinitive נתון/ נְתֹן
neton
Action Noun נתינה/ נְתִינָה נתינות/ נְתִינוֹת
netina netinot

פחד/ פיחד Pachad/ Piched (to fear, be afraid of)Edit

Similar to amar/ higid, this verb is somewhat suppletive, with the forms from פחד pachad mainly being used in the past tense. The synonymous פיחד piched is used elsewhere. פחד Pachad is a regular pa'al verb on the whole, and פיחד pi'el is a regular pi'el verb.

Pachad/ Piched conjugation
to fear, be afraid of פחד Pachad פיחד Piched
Singular Plural Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons פוחד/ פוֹחֵד פוחדת/ פוֹחֶדֶת פוחדים/ פוֹחֲדִים פוחדות/ פוֹחֲדוֹת מפחד/ מְפָחֵד מפחדת/ מְפָחֶדֶת מפחדים/ מְפַחֲדִים מפחדות/ מְפַחֲדוֹת
poched pochedet pochadim pochadot mefached mefachedet mefachadim mefachadot
Past
1st person פחדתי/ פָחַדְתִּי פחדנו/ פָחַדְנוּ פיחדתי/ פִיחַדְתִּי פיחדנו/ פִיחַדְנוּ
pachadti pachadnu pichadti pichadnu
2nd person פחדת/ פָחַדְתָּ פחדת/ פָחַדְתְּ פחדתם/ פָחַדְתֶּם פחדתן/ פָחַדְתֶּן פיחדת/ פִיחַדְתָּ פיחדת/ פִחַדְתְּ פיחדתם/ פִיחַדְתֶּם פיחדתן/ פִיחַדְתֶּן
pachadta pachadet pachadtem pachadten pichadta pichadet pichadtem pichadten
3rd person פחד/ פָחַד פחדה/ פַחֲדָה פחדו/ פַחֲדוּ פיחד/ פִיחֵד פיחדה/ פִיחֲדָה פיחדו/ פִיחֲדוּ
pachad pachada pachadu piched pichada pichadu
Future
1st person אפחד/ אֶפְחַד נפחד/ נִפְחַד אפחד/ אֲפָחֵד נפחד/ נְפָחֵד
efchad nifchad afached nefached
2nd person תפחד/ תִפְחַד תפחדי/ תִפְחֲדִי תפחדו/ תִפְחֲדוּ תפחדנה/ תִפְחַדְנָה תפחד/ תְפָחֵד תפחדי/ תְפַחֲדִי תפחדו/ תְפַחֲדוּ תפחדנה/ תְפָחֵדְנָה
tifchad tifchadi tifchadu tifchadna tefached tefachadi tefachadu tefachedna
3rd person יפחד/ יִפְחַד תפחד/ תִפְחַד יפחדו/ יִפְחֲדוּ תפחדנה/ תִפְחַדְנָה יפחד/ יְפָחֵד תפחד/ תְפָחֵד יפחדו/ יְפַחֲדוּ תפחדנה/ תְפָחֵדְנָה
yifchad tifchad yifchadu tifchadna yefached tepafached yefachadu tefachedna
Imperative
2nd person פחד/ פְחַד פחדי/ פַחֲדִי פחדו/ פַחֲדוּ פחדנה/ פְחַדְנָה פחד/ פָחֵד פחדי/ פַחֲדִי פחדו/ פַחֲדוּ פחדנה/ פָחֵדְנָה
pchad pachadi pachadu pchadna pached pachadi pachadu pachedna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לפחוד/ לִפְחֹד לפחד/ לְפָחֵד
lifchod lefached
Absolute Infinitive פחוד/ פָחֹד פחד/ פָחֵד
pachod pached
Construct Infinitive פחוד/ פְחֹד פחד/ פָחֵד
pchod pached

קטון Katon (to dwindle)Edit

Functions like a regular pa'al verb in the past tense and infinitive, and to a lesser extent the future and imperative.

Katan conjugation
קטון Katon

to dwindle

Singular Plural
Masculine Feminine Masculine Feminine
Present
All persons קטן/ קָטֵן קטנה/ קְטֵנָה קטנים/ קְטֵנִים קטנות/ קְטֵנוֹת
katen ktena ktenim ktenot
Past
1st person קטנתי/ קָטַנְתִּי קטננו/ קָטַנְנוּ
katanti katannu
2nd person קטנת/ קְטַנתָּ קטנת/ קְטַנְתְּ קטנתם/ קָטַנְתֶּם קטנתן/ קָטַנְתֶּן
katanta katant katantem katanten
3rd person קטון/ קָטֹן קטנה/ קָטְנָה קטנו/ קָטְנוּ
katon katna katnu
Future
1st person אקטן/ אֶקְטַן נקטן/ נִקְטַן
ektan niktan
2nd person תקטן/ תִקְטַן תקטני/ תִקְטְנִי תקטנו/ תִקְטְנוּ תקטננה/ תִקְטַנְנָה
tiktan tikteni tiktenu tiktanna
3rd person יקטן/ יִקְטַן תקטן/ תִקְטַן יקטנו/ יקְטְנוּ תקטננה/ תִקְטַנְנָה
yiktan tiktan yiktenu tiktanna
Imperative
2nd person קטן/ קְטַן קטני/ קִטְנִי קטנו/ קִטְנוּ קטננה/ קְטַנְנָה
ktan kitni kitnu ktanna
Impersonal forms
Prefixed Infinitive לקטון/ לִקְטֹן
likton
Absolute Infinitive קטון/ קָטֹן
katon
Construct Infinitive קטון/ קְטֹן
kton

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ a b Wigderson, Shira (2015-10-16). "The Sudden Disappearance of Nitpael and the Rise of Hitpael in Modern Hebrew, and the Role of Yiddish in the Process". Journal of Jewish Languages. 3 (1–2): 199–206. doi:10.1163/22134638-12340031.
  2. ^ "Infinitive Construct". unfoldingWord Hebrew Grammar. The infinitive construct generally functions as a verbal complement to a finite verb, but in rare cases it also functions independently as a noun. The infinitive construct is described as being in the construct state because it can occur in various constructions with prepositions, suffixes, and other nouns in a construct chain.
  3. ^ Geoffrey Khan; et al. (eds.). "Infinitive: Modern Hebrew". Encyclopedia of Hebrew Language and Linguistics Online. Brill. Modern Hebrew inherited the morphological forms of all the infinitive kinds set in the previous periods of the language, but their syntactic, semantic and lexical distributions are different. MH has absolute infinitive forms like צעוד ṣaʻod ʻmarchingʼ, and two forms of construct infinitive: (a). inflected infinitive or infinitive preceded by a preposition, sometimes called gerund (Rosén 1977:104-106), e.g. היותו heyot-o ʻhis beingʼ, למות le-mot ʻto the de …
  4. ^ "Infinitive Absolute". unfoldingWord Hebrew Grammar. ... The Infinitive Absolute is described as being in the absolute state because it stands on its own as an independent grammatical entity. The form can appear with the conjunction, but it never occurs in any other kind of construction with a prefix or suffix, an attached preposition, or with a noun in a construct chain.
  5. ^ Ruth A. Berman. "On The Category Of Auxiliary In Modern Hebrew" (PDF). Tel Aviv University.

BibliographyEdit

External linksEdit