Open main menu

Wikipedia β

Badminton at the 2016 Summer Olympics – Men's singles

The badminton men's singles tournament at the 2016 Rio Olympic Games took place from 11 to 20 August at Riocentro - Pavilion 4. On July 21, the seeding was decided.[1]

Men's singles
at the Games of the XXXI Olympiad
Venue Riocentro - Pavilion 4
Date 11–20 August
Competitors 41 from 37 nations
Medalists
1st, gold medalist(s) Chen Long  China
2nd, silver medalist(s) Lee Chong Wei  Malaysia
3rd, bronze medalist(s) Viktor Axelsen  Denmark
← 2012
2020 →
Badminton at the
2016 Summer Olympics
Badminton pictogram.svg
List of badminton players
Qualification
Singles   men   women  
Doubles   men   women   mixed

The event was won by the reigning world champion, China's Chen Long who defeated Lee Chong Wei of Malaysia who was also runner up to Chen at the 2015 World Championships. This was Wei's third consecutive Olympic silver medal. In the bronze medal match Denmark's Viktor Axelsen defeated Lin Dan of China.

Contents

Competition formatEdit

The tournament started with a group phase round-robin followed by a knockout stage.

SeedsEdit

A total of 13 players were given seeds.[1]

ResultsEdit

Group stageEdit

Group AEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Lee Chong Wei (MAS) 2 2 0 4 0 2
  Derek Wong Zi Liang (SIN) 2 1 1 2 2 1
  Soren Opti (SUR) 2 0 2 0 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 09:35
  Lee Chong Wei (MAS) 21–2
21–3
  Soren Opti (SUR)
12 August, 10:45
  Derek Wong Zi Liang (SIN) 21–5
21–6
  Soren Opti (SUR)
14 August, 08:55
  Lee Chong Wei (MAS) 21–18
21–8
  Derek Wong Zi Liang (SIN)

Group CEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Chou Tien-chen (TPE) 2 2 0 4 0 2
  Misha Zilberman (ISR) 2 1 1 2 2 1
  Yuhan Tan (BEL) 2 0 2 0 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
12 August, 20:30
  Chou Tien-chen (TPE) 21–9
21–11
  Misha Zilberman (ISR)
13 August, 17:25
  Yuhan Tan (BEL) 20–22
12–21
  Misha Zilberman (ISR)
14 August, 10:05
  Chou Tien-chen (TPE) 21–14
21–8
  Yuhan Tan (BEL)

Group DEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Hu Yun (HKG) 2 2 0 4 0 2
  Pablo Abián (ESP) 2 1 1 2 2 1
  Jaspar Yu Woon (BRU) 2 0 2 0 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
12 August, 19:55
  Hu Yun (HKG) 21–16
21–15
  Jaspar Yu Woon (BRU)
13 August, 20:30
  Pablo Abián (ESP) 21–12
21–10
  Jaspar Yu Woon (BRU)
14 August, 15:30
  Hu Yun (HKG) 21–18
21–19
  Pablo Abián (ESP)

Group EEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Lin Dan (CHN) 3 3 0 6 0 3
  Nguyễn Tiến Minh (VIE) 3 2 1 4 3 2
  Vladimir Malkov (RUS) 3 1 2 3 4 1
  David Obernosterer (AUT) 3 0 3 0 6 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 08:25
  Lin Dan (CHN) 21–5
21–11
  David Obernosterer (AUT)
11 August, 11:55
  Nguyễn Tiến Minh (VIE) 15–21
21–9
21–13
  Vladimir Malkov (RUS)
12 August, 09:00
  Lin Dan (CHN) 21–18
21–7
  Vladimir Malkov (RUS)
12 August, 20:30
  Nguyễn Tiến Minh (VIE) 21–18
21–14
  David Obernosterer (AUT)
14 August, 09:40
  Lin Dan (CHN) 21–7
21–12
  Nguyễn Tiến Minh (VIE)
14 August, 10:40
  Vladimir Malkov (RUS) 21–11
21–10
  David Obernosterer (AUT)

Group GEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Jan Ø. Jørgensen (DEN) 2 2 0 4 0 2
  Brice Leverdez (FRA) 2 1 1 2 3 1
  Raul Must (EST) 2 0 2 1 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
12 August, 16:40
  Jan Ø. Jørgensen (DEN) 21–8
21–15
  Raul Must (EST)
13 August, 20:30
  Brice Leverdez (FRA) 21–18
18–21
21–12
  Raul Must (EST)
14 August, 15:30
  Jan Ø. Jørgensen (DEN) 21–11
21–18
  Brice Leverdez (FRA)

Group HEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Srikanth Kidambi (IND) 2 2 0 4 0 2
  Henri Hurskainen (SWE) 2 1 1 2 2 1
  Lino Muñoz (MEX) 2 0 2 0 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 21:05
  Srikanth Kidambi (IND) 21–11
21–17
  Lino Muñoz (MEX)
13 August, 15:55
  Henri Hurskainen (SWE) 21–12
21–11
  Lino Muñoz (MEX)
14 August, 10:40
  Srikanth Kidambi (IND) 21–6
21–18
  Henri Hurskainen (SWE)

Group IEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Rajiv Ouseph (GBR) 2 2 0 4 0 2
  Sho Sasaki (JPN) 2 1 1 2 3 1
  Petr Koukal (CZE) 2 0 2 1 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 19:55
  Rajiv Ouseph (GBR) 21–14
21–18
  Petr Koukal (CZE)
13 August, 10:10
  Sho Sasaki (JPN) 21–10
16–21
21–12
  Petr Koukal (CZE)
14 August, 10:05
  Rajiv Ouseph (GBR) 21–15
21–9
  Sho Sasaki (JPN)

Group JEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Tommy Sugiarto (INA) 2 2 0 4 0 2
  Osleni Guerrero (CUB) 2 1 1 2 2 1
  Howard Shu (USA) 2 0 2 0 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
12 August, 08:00
  Tommy Sugiarto (INA) 21–14
21–10
  Howard Shu (USA)
13 August, 11:20
  Osleni Guerrero (CUB) 21–16
21–15
  Howard Shu (USA)
14 August, 08:55
  Tommy Sugiarto (INA) 21–12
21–14
  Osleni Guerrero (CUB)

Group KEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Scott Evans (IRL) 2 2 0 4 2 2
  Marc Zwiebler (GER) 2 1 1 3 2 1
  Ygor Coelho de Oliveira (BRA) 2 0 2 1 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
12 August, 11:20
  Marc Zwiebler (GER) 21–9
17–21
7–21
  Scott Evans (IRL)
13 August, 19:55
  Ygor Coelho de Oliveira (BRA) 8–21
21–19
8–21
  Scott Evans (IRL)
14 August, 15:55
  Marc Zwiebler (GER) 21–12
21–12
  Ygor Coelho de Oliveira (BRA)

Group LEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Viktor Axelsen (DEN) 2 2 0 4 0 2
  Boonsak Ponsana (THA) 2 1 1 2 3 1
  Lee Dong-keun (KOR) 2 0 2 1 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 11:20
  Viktor Axelsen (DEN) 21–14
21–13
  Boonsak Ponsana (THA)
13 August, 09:35
  Lee Dong-keun (KOR) 19–21
21–17
16–21
  Boonsak Ponsana (THA)
14 August, 11:15
  Viktor Axelsen (DEN) 21–11
21–13
  Lee Dong-keun (KOR)

Group MEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Ng Ka Long (HKG) 2 2 0 4 0 2
  Martin Giuffre (CAN) 2 1 1 2 3 1
  Pedro Martins (POR) 2 0 2 1 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 19:30
  Ng Ka Long (HKG) 21–11
21–14
  Martin Giuffre (CAN)
13 August, 11:20
  Pedro Martins (POR) 21–14
22–24
6–21
  Martin Giuffre (CAN)
14 August, 09:40
  Ng Ka Long (HKG) 21–17
21–18
  Pedro Martins (POR)

Group NEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Son Wan-ho (KOR) 2 2 0 4 0 2
  Jacob Maliekal (RSA) 2 1 1 2 2 1
  Artem Pochtarev (UKR) 2 0 2 0 4 0
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 19:30
  Son Wan-ho (KOR) 21–10
21–10
  Jacob Maliekal (RSA)
12 August, 19:55
  Artem Pochtarev (UKR) 18–21
19–21
  Jacob Maliekal (RSA)
14 August, 08:30
  Son Wan-ho (KOR) 21–9
21–15
  Artem Pochtarev (UKR)

Group PEdit

Athlete Pld W L SW SL Pts
  Chen Long (CHN) 2 2 0 4 0 2
  Niluka Karunaratne (SRI) 2 1 1 2 2 1
  Adrian Dziółko (POL) 2 0 2 0 4 0
  Kevin Cordón (GUA) N/A
Athlete 1 Score Athlete 2
11 August, 10:10
  Chen Long (CHN) 21–7
21–10
  Niluka Karunaratne (SRI)
11 August, 20:30
  Kevin Cordón (GUA) 21–18
10–21
13–21
  Adrian Dziółko (POL)
12 August, 19:30
  Kevin Cordón (GUA) w/o   Niluka Karunaratne (SRI)
13 August, 08:25
  Chen Long (CHN) 21–12
21–9
  Adrian Dziółko (POL)
14 August, 10:40
  Chen Long (CHN) w/o   Kevin Cordón (GUA)
14 August, 15:55
  Adrian Dziółko (POL) 19–21
22–24
  Niluka Karunaratne (SRI)

FinalsEdit

 
Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Gold medal match
 
                                           
 
 
 
 
 
 
 
  Lee Chong Wei (MAS) 21 21
 
 
 
  Chou Tien-chen (TPE) 9 15
 
  Chou Tien-chen (TPE) 21 21
 
 
 
  Hu Yun (HKG) 10 13
 
  Lee Chong Wei (MAS) 15 21 22
 
 
  Lin Dan (CHN) 21 11 20
 
 
 
 
 
  Lin Dan (CHN) 21 11 21
 
 
 
  Srikanth Kidambi (IND) 6 21 18
 
  Jan Ø. Jørgensen (DEN) 19 19
 
 
 
  Srikanth Kidambi (IND) 21 21
 
  Lee Chong Wei (MAS) 18 18
 
 
 
  Chen Long (CHN) 21 21
 
  Rajiv Ouseph (GBR) 21 14 21
 
 
 
  Tommy Sugiarto (INA) 13 21 16
 
  Rajiv Ouseph (GBR) 12 16
 
 
 
  Viktor Axelsen (DEN) 21 21
 
  Scott Evans (IRL) 16 12
 
 
 
  Viktor Axelsen (DEN) 21 21
 
  Viktor Axelsen (DEN) 14 15
 
 
 
  Chen Long (CHN) 21 21 Bronze medal match
 
  Ng Ka Long (HKG) 21 17
 
   
 
  Son Wan-ho (KOR) 23 21
 
  Son Wan-ho (KOR) 11 21 11   Lin Dan (CHN) 21 10 17
 
 
  Chen Long (CHN) 21 18 21   Viktor Axelsen (DEN) 15 21 21
 
 
 
 

ReferencesEdit

  1. ^ a b "Lee, Marin Lead Seedings". bwfbadminton.com. Badminton World Federation. Retrieved 22 July 2016.