Open main menu

Athletics at the 2001 Goodwill Games

At the 2001 Goodwill Games, the athletics events were held at the ANZ Stadium in Brisbane, Australia from 4–7 September. A total of 44 events were contested, with 22 events each for male and female athletes.[1]

Athletics at the 2001 Goodwill Games
QSAC2009-01.jpg
Host cityBrisbane, Australia Australia
Date(s)4–7 September
Main stadiumANZ Stadium
Participation337 athletes from
51 nations
Events44
Records set1 world record
7 Games records


RecordsEdit

Name Event Country Record Type
Olimpiada Ivanova 20,000 metres track walk   Russia 1:26:52.3 WR
Key:0000WR — World record  • AR — Area record  • GR — Games record  • NR — National record

Medal summaryEdit

For full event details see Athletics at the 2001 Goodwill Games – Results

MenEdit

Event Gold Silver Bronze
100 metres   Dwain Chambers (GBR) 10.11   Tim Montgomery (USA) 10.27   Matt Shirvington (AUS) 10.30
200 metres   Shawn Crawford (USA) 20.17   Christopher Williams (JAM) 20.38   Joshua J. Johnson (USA) 20.54
400 metres   Leonard Byrd (USA) 45.02   Greg Haughton (JAM) 45.31   Avard Moncur (BAH) 45.56
800 metres   William Yiampoy (KEN) 1:46.49   Jean-Patrick Nduwimana (BDI) 1:46.79   Wilfred Bungei (KEN) 1:47.15
One mile   Noah Ngeny (KEN) 3:56.64   Kevin Sullivan (CAN) 3:56.81   Laban Rotich (KEN) 3:56.88
5000 metres   Paul Bitok (KEN) 15:26.10   Luke Kipkosgei (KEN) 15:26.61   John Kibowen (KEN) 15:26.63
10,000 metres   Assefa Mezgebu (ETH) 28:06.48   Benjamin Maiyo (KEN) 28:06.80   Albert Chepkurui (KEN) 28:06.86
110 metre hurdles   Allen Johnson (USA) 13.16   Anier García (CUB) 13.20   Larry Wade (USA) 13.46
400 metre hurdles   Félix Sánchez (DOM) 48.47   Llewellyn Herbert (RSA) 48.93   Hadi Soua'an Al-Somaily (KSA) 48.94
3000 metre steeplechase   Brahim Boulami (MAR) 8:17.73   Reuben Kosgei (KEN) 8:18.63   Stephen Cherono (KEN) 8:19.98
4×100 metre relay   Great Britain (GBR)
Jonathan Barbour
Christian Malcolm
Marlon Devonish
Dwain Chambers
38.71   Australia (AUS)
Matt Shirvington
Paul Di Bella
Steve Brimacombe
Adam Basil
38.92   Jamaica (JAM)
Maurice Wignall
Julien Dunkley
Raymond Stewart
Christopher Williams
39.12
4×400 metre relay[2]   Jamaica (JAM)
Michael McDonald
Danny McFarlane
Ian Weakley
Michael Blackwood
3:01.57   Bahamas (BAH)
Tim Munnings
Troy McIntosh
Carl Oliver
Avard Moncur
3:01.67   Poland (POL)
Rafał Wieruszewski
Jacek Bocian
Filip Walotka
Paweł Januszewski
3:04.79
20,000 m track walk   Roman Rasskazov (RUS) 1:19:48.1   Robert Korzeniowski (POL) 1:19:52.0   Nathan Deakes (AUS) 1:21:09.0
High jump   Stefan Holm (SWE) 2.33   Vyacheslav Voronin (RUS) 2.31   Yaroslav Rybakov (RUS) 2.31
Pole vault   Tim Mack (USA) 5.80   Aleksandr Averbukh (ISR) 5.80   Dmitri Markov (AUS) 5.75
Long jump   James Beckford (JAM) 8.16   Hussein Taher Al-Sabee (KSA) 8.07   Iván Pedroso (CUB) 7.97
Triple jump   Jonathan Edwards (GBR) 17.26   Christian Olsson (SWE) 16.85   LaMark Carter (USA) 16.83
Shot put   Adam Nelson (USA) 20.91   John Godina (USA) 20.76   Manuel Martínez (ESP) 20.44
Discus throw   Dmitriy Shevchenko (RUS) 67.84   Frantz Kruger (RSA) 66.07   Virgilijus Alekna (LTU) 63.53
Hammer throw   Koji Murofushi (JPN) 82.94   Szymon Ziółkowski (POL) 80.71   Balázs Kiss (HUN) 79.51
Javelin throw   Jan Železný (CZE) 87.52   Breaux Greer (USA) 85.86   Ēriks Rags (LAT) 84.68
Decathlon   Tomáš Dvořák (CZE) 8514   Tom Pappas (USA) 8420   Erki Nool (EST) 8323

WomenEdit

Event Gold Silver Bronze
100 metres   Marion Jones (USA) 10.84   Zhanna Pintusevich-Block (UKR) 11.01   Chandra Sturrup (BAH) 11.13
200 metres   Debbie Ferguson (BAH) 22.80   Juliet Campbell (JAM) 23.17   Myriam Léonie Mani (CMR) 23.18
400 metres   Ana Guevara (MEX) 50.32   Lorraine Fenton (JAM) 50.76   Amy Mbacké Thiam (SEN) 51.25
800 metres   Maria Mutola (MOZ) 1:58.76   Kelly Holmes (GBR) 1:59.27   Stephanie Graf (AUT) 2:00.93
One mile   Violeta Szekely (ROM) 4:38.03   Tatyana Tomashova (RUS) 4:38.13   Carla Sacramento (POR)
5000 metres   Olga Yegorova (RUS) 15:12.22   Berhane Adere (ETH) 15:12.97   Kathy Butler (GBR) 15:17.96
10,000 metres   Derartu Tulu (ETH) 31:48.19   Ayelech Worku (ETH) 31:48.57   Susie Power (AUS) 31:50.36
100 metre hurdles   Gail Devers (USA) 12.61   Jenny Adams (USA) 12.87   Anjanette Kirkland (USA) 12.92
400 metre hurdles   Tatyana Tereshchuk (UKR) 54.47   Tonja Buford-Bailey (USA) 54.75   Yuliya Nosova (RUS) 55.27
3000 metre steeplechase   Melissa Rollison (AUS) 9:30.70   Irene Limika (KEN) 9:39.65   Yekaterina Volkova (RUS) 9:41.54
4×100 metre relay World Select team
  Glory Alozie (NGA)
  Mercy Nku (NGA)
  Myriam Léonie Mani (CMR)
  Zhanna Pintusevich-Block (UKR)
42.95   United States (USA)
Jenny Adams
Kelli White
Inger Miller
Chryste Gaines
42.98   Jamaica (JAM)
Astia Walker
Juliet Campbell
Beverly McDonald
Merlene Frazer
43.13
4×400 metre relay   United States (USA)
Jearl Miles Clark
Monique Hennagan
Michelle Collins
Suziann Reid
3:24.63   Jamaica (JAM)
Sandie Richards
Catherine Scott
Debbie-Ann Parris
Lorraine Fenton
3:24.87 World Select team
Daimí Pernía
Zulia Calatayud
Kaltouma Nadjina
Ana Guevara
3:28.07
20,000 metres track walk   Olimpiada Ivanova (RUS) 1:26:52.3 WR[3]   Yelena Nikolayeva (RUS) 1:27:49.3   Eva Pérez (ESP) 1:32:22.4
High jump   Hestrie Cloete (RSA) 2.00   Kajsa Bergqvist (SWE) 1.97   Amy Acuff (USA)
  Vita Palamar (UKR)
1.93
Pole vault   Stacy Dragila (USA) 4.55   Svetlana Feofanova (RUS) 4.45   Tatiana Grigorieva (AUS) 4.45
Long jump   Maurren Maggi (BRA) 6.94   Bronwyn Thompson (AUS) 6.88   Tatyana Kotova (RUS) 6.84
Triple jump   Tatyana Lebedeva (RUS) 14.58   Tereza Marinova (BUL) 14.37   Olena Hovorova (UKR) 14.25
Shot put   Larisa Peleshenko (RUS) 18.65   Yumileidi Cumbá (CUB) 18.41   Krystyna Zabawska (POL) 18.23
Discus throw   Ellina Zvereva (BLR) 66.36   Natalya Sadova (RUS) 64.11   Franka Dietzsch (GER) 62.59
Hammer throw   Kamila Skolimowska (POL) 70.31   Olga Kuzenkova (RUS) 69.98   Manuela Montebrun (FRA) 69.80
Javelin throw   Osleidys Menéndez (CUB) 66.14   Nikola Tomecková (CZE) 64.70   Mikaela Ingberg (FIN) 60.68
Heptathlon   Natalya Roshchupkina (RUS) 6373   Yelena Prokhorova (RUS) 6352   Natalya Sazanovich (BLR) 6323

Medal tableEdit

  *   Host nation (Australia)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  United States (USA)95721
2  Russia (RUS)57719
3  Kenya (KEN)34512
4  United Kingdom (UKB)3115
5  Cuba (CUB)2204
  Ethiopia (ETH)2204
7  Australia (AUS)*2158
8  Czech Republic (CZE)2103
  South Africa (SAF)2103
10  Jamaica (JAM)1809
11  Poland (POL)1214
12  Sweden (SWE)1203
13  Bahamas (BAH)1124
  Ukraine (UKR)1124
15  Belarus (BLR)1012
World Select team1012
17  Brazil (BRA)1001
  Dominican Republic (DOM)1001
  Japan (JPN)1001
  Mexico (MEX)1001
  Morocco (MAR)1001
  Mozambique (MOZ)1001
  Romania (ROU)1001
24  Bulgaria (BUL)0101
  Burundi (BDI)0101
  Canada (CAN)0101
  Estonia (EST)0101
  Israel (ISR)0101
  Lithuania (LTU)0101
30  Saudi Arabia (KSA)0022
  Spain (ESP)0022
32  Austria (AUT)0011
  Cameroon (CMR)0011
  Finland (FIN)0011
  France (FRA)0011
  Germany (GER)0011
  Hungary (HUN)0011
  Latvia (LAT)0011
  Portugal (POR)0011
  Senegal (SEN)0011
Totals (40 nations)444445133

ParticipationEdit

ReferencesEdit

General
Specific
  1. ^ 2001 Goodwill Games Sports Archived May 18, 2008, at the Wayback Machine. Goodwill Games. Retrieved on 2009-07-30.
  2. ^ The United States team featuring Leonard Byrd, Derrick Brew, Antonio Pettigrew and Michael Johnson had originally finished first with the result of 3:00.52 but later after Antonio Pettigrew admitted to using performance-enhancing drugs all relay results between 1997 and 2003 in which he participated were nulled. It is unknown if the medals were re-awarded.
  3. ^ Ivanova sets first track world record at Goodwill Games. Sports Illustrated (2001-09-06). Retrieved on 2009-07-30.