Open main menu

Wikipedia β

Aquatics at the 2002 Commonwealth Games

The Aquatics' events at the 2002 Commonwealth Games were held at the Manchester Aquatics Centre in Manchester, England. The sports featured 54 events in three disciplines:

Contents

DivingEdit

SwimmingEdit

MenEdit

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
details
Roland Schoeman
  South Africa
22.33 Brett Hawke
  Australia
22.34 Mark Foster
  England
22.47
50 m EAD freestyle
details
Ben Austin (S8)
  Australia
27.59
(-0.34)
Philippe Gagnon (S10)
  Canada
25.04 =WR
(0.00)
Benoît Huot (S10)
  Canada
25.07
(+0.03)
100 m freestyle
details
Ian Thorpe
  Australia
48.73 GR Ashley Callus
  Australia
49.45 Ryk Neethling
  South Africa
49.71
100 m EAD freestyle
details
Ben Austin (S8)
  Australia
1:00.21 WR
(-1.26)
Scott Field (S13)
  South Africa
55.12
(-0.57)
David Roberts (S7)
  Wales
1:02.50 WR
(-0.12 )
200 m freestyle
details
Ian Thorpe
  Australia
1:44.71 GR Grant Hackett
  Australia
1:46.13 Rick Say
  Canada
1:49.40
400 m freestyle
details
Ian Thorpe
  Australia
3:40.08 WR Grant Hackett
  Australia
3:43.48 Graeme Smith
  Scotland
3:49.40
1500 m freestyle
details
Grant Hackett
  Australia
14:54.29 Graeme Smith
  Scotland
15:07.19 Craig Stevens
  Australia
15:09.24
50 m backstroke
details
Matt Welsh
  Australia
25.65 GR Alex Lim
  Malaysia
25.67 Gerhard Zandberg
  South Africa
25.89
100 m backstroke
details
Matt Welsh
  Australia
54.72 GR Ian Thorpe
  Australia
55.38 Alex Lim
  Malaysia
55.44
200 m backstroke
details
James Goddard
  England
1:59.83 Gregor Tait
  Scotland
2:00.55 Simon Militis
  England
2:01.04
50 m breaststroke
details
James Gibson
  England
27.72 Adam Whitehead
  England
27.79 Darren Mew
  England
27.80
100 m breaststroke
details
Adam Whitehead
  England
1:01.13 Morgan Knabe
  Canada
1:01.23 James Gibson
  England
1:01.64
200 m breaststroke
details
Jim Piper
  Australia
2:13.10 Terence Parkin
  South Africa
2:13.34 Mike Brown
  Canada
2:13.82
50 m butterfly
details
Geoff Huegill
  Australia
23.57 Roland Schoeman
  South Africa
23.66 Mark Foster
  England
24.11
100 m butterfly
details
Geoff Huegill
  Australia
52.36 =GR Mike Mintenko
  Canada
52.80 Adam Pine
  Australia
53.02
200 m butterfly
details
Justin Norris
  Australia
1:56.95 GR Stephen Parry
  England
1:57.71 James Hickman
  England
1:58.55
200 m individual medley
details
Justin Norris
  Australia
2:01.32 Adrian Turner
  England
2:02.10 James Goddard
  England
2:02.48
400 m individual medley
details
Justin Norris
  Australia
4:16.95 GR Brian Johns
  Canada
4:17.41 Adrian Turner
  England
4:18.75
4 × 100 m freestyle relay
details
  Australia (AUS)
Ashley Callus (49.42)
Todd Pearson (49.25)
Grant Hackett (49.49)
Ian Thorpe (48.26)
Leon Dunne[a]
Adam Pine[a]
3:16.42 GR   South Africa (RSA)
Roland Schoeman ()
Hendrik Odendaal ()
Lyndon Ferns ()
Ryk Neethling ()
Gerhard Zandberg[a]
Nicholas Folker[a]
3:18.86   Canada (CAN)
Brent Hayden ()
Craig Hutchison ()
Matthew Rose ()
Rick Say ()
Brian Johns[a]
3:19.39
4 × 200 m freestyle relay
details
  Australia (AUS)
Grant Hackett (1:46.61)
Leon Dunne (1:50.45)
Jason Cram (1:49.81)
Ian Thorpe (1:44.82)
7:11.69 GR   Canada (CAN)
Rick Say ()
Brian Johns ()
Mark Johnston ()
Mike Mintenko ()
7:17.17   England (ENG)
Adam Faulkner ()
James Salter ()
Stephen Parry ()
Simon Burnett ()
7:22.56
4 × 100 m medley relay
details
  Australia (AUS)
Matt Welsh ()
Jim Piper ()
Geoff Huegill ()
Ian Thorpe ()
3:36.05 GR   England (ENG)
Adam Ruckwood ()
Adam Whitehead ()
James Hickman ()
Matthew Kidd ()
3:38.37   Canada (CAN)
Riley Janes ()
Morgan Knabe ()
Mike Mintenko ()
Brent Hayden ()
3:38.91
a Swimmers who participated in the heats only and received medals.

WomenEdit

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
details
Alison Sheppard
  Scotland
24.76 Jodie Henry
  Australia
25.37 Toni Jeffs
  New Zealand
25.48
50 m EAD freestyle
details
Natalie du Toit (S9)
  South Africa
29.68
(-1.06)
Stéphanie Dixon (S9)
  Canada
30.60
(-0.14)
Danielle Campo (S7)
  Canada
35.02 GR
(+0.04)
100 m freestyle
details
Jodie Henry
  Australia
55.45 Helene Muller
  South Africa
55.60 Karen Legg
  England
55.86
100 m EAD freestyle
details
Natalie du Toit (S9)
  South Africa
1:02.93
(-2.30)
Stéphanie Dixon (S9)
  Canada
1:05.05
(-0.18)
Kirby Cote (S13)
  Canada
1:01.76 GR
(+1.88)
200 m freestyle
details
Karen Pickering
  England
1:59.69 GR Karen Legg
  England
1:59.86 Elka Graham
  Australia
Petria Thomas
  Australia
2:00.07
400 m freestyle
details
Rebecca Cooke
  England
4:09.49 Elka Graham
  Australia
4:11.47 Janelle Atkinson
  Jamaica
4:13.24
800 m freestyle
details
Rebecca Cooke
  England
8:28.54 Amanda Pascoe
  Australia
8:34.19 Janelle Atkinson
  Jamaica
8:36.23
50 m backstroke
details
Dyana Calub
  Australia
28.98 GR Jennifer Carroll
  Canada
29.05 Sarah Price
  England
29.08
100 m backstroke
details
Sarah Price
  England
1:01.06 GR Dyana Calub
  Australia
1:01.86 Giaan Rooney
  Australia
1:02.22
200 m backstroke
details
Sarah Price
  England
2:10.58 GR Joanna Fargus
  England
2:11.60 Katy Sexton
  England
2:12.01
50 m breaststroke
details
Zoë Baker
  England
30.60 Sarah Poewe
  South Africa
31.73 Tarnee White
  Australia
31.74
100 m breaststroke
details
Leisel Jones
  Australia
1:08.74 Brooke Hanson
  Australia
1:09.10 Sarah Poewe
  South Africa
1:09.29
200 m breaststroke
details
Leisel Jones
  Australia
2:25.93 Sarah Poewe
  South Africa
2:27.47 Kelli Waite
  Australia
2:28.58
50 m butterfly
details
Petria Thomas
  Australia
26.66 GR Nicole Irving
  Australia
27.13 Alison Sheppard
  Scotland
27.30
100 m butterfly
details
Petria Thomas
  Australia
58.57 Mandy Loots
  South Africa
59.68 Jen Button
  Canada
1:00.22
200 m butterfly
details
Petria Thomas
  Australia
2:08.40 Georgina Lee
  England
2:10.73 Margaretha Pedder
  England
2:11.60
200 m individual medley
details
Kirsty Coventry
  Zimbabwe
2:14.53 GR Jennifer Reilly
  Australia
2:14.99 Marianne Limpert
  Canada
2:15.07
400 m individual medley
details
Jennifer Reilly
  Australia
4:43.59 Elizabeth Van Welie
  New Zealand
4:44.56 Jessica Abbott
  Australia
4:47.11
4 × 100 m freestyle relay
details
  Australia (AUS)
Alice Mills ()
Jodie Henry ()
Petria Thomas ()
Sarah Ryan ()
3:40.41 GR   England (ENG)
Melanie Marshall (56.08)
Rosalind Brett (55.79)
Karen Legg (54.87)
Karen Pickering (54.73)
3:41.47   Canada (CAN)
Laura Nicholls ()
Marianne Limpert ()
Laura Pomeroy ()
Jessica Deglau ()
3:45.33
4 × 200 m freestyle relay
details
  England (ENG)
Karen Legg (2:00.62)
Georgina Lee (2:00.31)
Jo Fargus (2:01.05)
Karen Pickering (1:59.41)
8:01.39 GR   Australia (AUS)
Elka Graham (2:00.64)
Giaan Rooney (2:00.05)
Rebecca Creedy (2:01.43)
Petria Thomas (1:59.79)
8:01.91 none awarded
as there was only four teams competing.
4 × 100 m medley relay
details
  Australia (AUS)
Dyana Calub (1:02.35)
Leisel Jones (1:08.67)
Petria Thomas (58.53)
Jodie Henry (54.15)
4:03.70 GR   South Africa (RSA)
Charlene Wittstock (1:02.24)
Sarah Poewe (1:07.95)
Mandy Loots (59.26)
Helene Muller (55.51)
4:05.06   England (ENG)
Sarah Price (1:01.62)
Kate Haywood (1:09.53)
Georgina Lee (59.67)
Karen Legg (54.83)
4:05.65

Synchronised swimmingEdit

Event Gold Silver Bronze
Solo Claire Carver-Dias
  Canada
93.834 Gayle Adamson
  England
87.917 Naomi Young
  Australia
85.834
Duet Claire Carver-Dias and
Fanny Létourneau
  Canada
94.417 Gayle Adamson &
Katie Hooper
  England
88.167 Ashleigh Rudder &
Naomi Young
  Australia
85.917

See alsoEdit

ReferencesEdit