Annecy International Animation Film Festival

The Annecy International Animation Film Festival (French: Festival international du film d'animation d'Annecy,[1] officially abbreviated in English as the Annecy Festival, or simply Annecy[2]) was created in 1960 and takes place at the beginning of June in the town of Annecy, France. Initially occurring every two years, the festival became an annual event in 1998. It is one of the four international animated film festivals sponsored by the International Animated Film Association (French: Association internationale du film d'animation, or ASIFA).

Annecy International Animation Film Festival
Festival international du film d'animation d'Annecy.png
Ecrangeant.jpg
Annecy outdoor projection, 2014
LocationAnnecy, France
Founded7 June 1960; 62 years ago (1960-06-07)
LanguageInternational
Websitewww.annecy.org/home

The festival is a competition between animated films of various techniques (traditional, cut-outs, claymation, 3DCG, etc.) classified in various categories:

  • Feature films
  • Short films
  • Films produced for television and advertising
  • Student films
  • Films made for the internet (since 2002)
  • Feature films contrechamp in competition (since 2007)

Throughout the festival, in addition to the competing films projected in various cinemas of the city, an open-air night projection is organized on Pâquier, in the centre of town, amongst the lake and with the mountains. According to the topic of the festival, classic or recent films are projected upon the giant screen. On Saturday evening, all the award winners are presented.

Award winnersEdit

Feature films in competitionEdit

Year English title Original title Director(s) Countrie(s)
1985 Heroic Times Daliás idők József Gémes   Hungary
Gwen, or the Book of Sand Gwen, le Livre de sable Jean-François Laguionie   France
The Invisible Child L'Enfant invisible André Lindon   France
The Soldier's Tale R.O. Blechman   United States
The Wind in the Willows Arthur Rankin Jr. and Jules Bass   United States
1987 When the Wind Blows Jimmy Murakami   United Kingdom
The Monkey King Conquers the Demon 金猴降妖 (Jīnhóu Xiáng yāo) Te Wei, Yan Dingxian, and Lin Wenxiao   China
The Adventures of Mark Twain Will Vinton   United States
The Pied Piper Krysař Jiří Barta   Czechoslovakia
  West Germany
Valhalla Peter Madsen and Jeffrey J. Varab   Denmark
1989 Alice Něco z Alenky Jan Švankmajer   Czechoslovakia
   Switzerland
  West Germany
  United Kingdom
Akira Katsuhiro Otomo   Japan
Gandahar Gandahar, les Années lumière René Laloux   France
Papobo Juan Alea   Cuba
The Land Before Time Don Bluth   United States
  Ireland
1991 Robinson & Co. Robinson et compagnie Jacques Colombat   France
Little Nemo: Adventures in Slumberland Masami Hata and William Hurtz   Japan
  United States
The Journey to Melonia Resan till Melonia Per Åhlin   Sweden
  Norway
The School of Fine Arts – Part 2 Школа Изящных Искусств (Shkola Izyashchnykh Iskusstv) Andrei Khrjanovsky   Soviet Union
War of the Birds Fuglekrigen i Kanøfleskoven Jannik Hastrup   Denmark
1993 Porco Rosso 紅の豚 (Kurenai no Buta) Hayao Miyazaki   Japan
The Flying Sneaker Motýlí cas Břetislav Pojar   Czech Republic
The Tune Bill Plympton   United States
Under Milk Wood Les Orton   United Kingdom
1995 Pom Poko 平成狸合戦ぽんぽこ (Heisei Tanuki-Gassen Ponpoko) Isao Takahata   Japan
Close to You Maciek Albrecht   United States
Hugo, the Jungle Creature Jungledyret Hugo Stefan Fjeldmark and Flemming Quist Møller   Denmark
The Hero of Two Worlds L'eroe dei due mondi Guido Manuli   Italy
1997 James and the Giant Peach Henry Selick   United Kingdom
  United States
Beavis and Butt-Head Do America Mike Judge and Yvette Kaplan   United States
How the Toys Saved Christmas La freccia azzurra Enzo D'Alò   Italy
Joe's Apartment John Payson   United States
The Real Shliem Die Schelme von Schelm Hanan Kaminski   Germany
Werner – Eat My Dust!!! Werner – Das muß kesseln!!! Michael Schaack   Germany
1998 I Married a Strange Person! Bill Plympton   United States
H.C. Andersen's The Long Shadow H.C. Andersen Og Den Skæve Skygge Jannik Hastrup   Denmark
Peccato Manuel Gómez   Belgium
Pippi Longstocking Clive A. Smith   Sweden
  Germany
  Canada
The Hunt for the Key to Heaven Jakten på himlens nyckel Karl Gunnar Holmqvist   Sweden
1999 Kirikou and the Sorceress Kirikou et la sorcière Michel Ocelot   France
  Belgium
  Luxembourg
Gurin with the Foxtail Solan, Ludvig og Gurin med reverompa John M. Jacobsen and Nille Tystad   Norway
Jin-Roh: The Wolf Brigade 人狼 (Jinrō) Hiroyuki Okiura   Japan
Lucky and Zorba La gabbianella e il gatto Enzo D'Alò   Italy
The Rugrats Movie Igor Kovalyov and Norton Virgien   United States
2000 The 2000 prize was declared void, due to technical and economic problems.
Adolescence of Utena 少女革命ウテナ アドゥレセンス黙示録 (Shōjo Kakumei Utena: Aduresensu Mokushiroku) Kunihiko Ikuhara   Japan
Optimus Mundus Various   Russia
Pettson and Findus Pettson och Findus – Kattonauten Torbjörn Hansson and Hanan Kaminski   Sweden
The Miracle Maker Derek Hayes and Stanislav Sokolov   United Kingdom
  Russia
2001 Mutant Aliens Bill Plympton   United States
Blood: The Last Vampire Hiroyuki Kitakubo   Japan
Help! I'm a Fish Hjælp, jeg er en fisk Stefan Fjeldmark and Michael Hegner   Denmark
  Germany
  Ireland
The Dog Hotel Hundhotellet – En mystisk historia Per Åhlin   Sweden
  Denmark
  Norway
2002 My Beautiful Girl, Mari 마리 이야기 (Mari Iyagi) Lee Sung-gang   South Korea
Mercano the Martian Mercano el marciano Juan Antín   Argentina
Metropolis メトロポリス (Metoroporisu) Rintaro   Japan
Momo Momo alla conquista del tempo Enzo D'Alò   Italy
  France
  Germany
  United Kingdom
Tristan and Isolde Tristan et Iseut Thierry Schiel   Luxembourg
  France
2003 My Life as McDull 麥兜故事 (Makdau Gusi) Brian Tse and Tou Yuen   Hong Kong
Kaena: The Prophecy Kaena, la Prophétie Chris Delaporte and Pascal Pinon   France
  Canada
The Boy Who Wanted to Be a Bear Drengen der ville gøre det umulige Jannik Hastrup   Denmark
The Egg L'uovo Dario Picciau   Italy
The Legend of the Sky Kingdom Roger Hawkins   Zimbabwe
2004 Oseam 오세암 Sung Baek-yeop   South Korea
El Cid: The Legend El Cid: La leyenda José Pozo   Spain
Hair High Bill Plympton   United States
Pinocchio 3000 Denis Robichaud   Canada
  France
  Germany
  Portugal
  Spain
Totò Sapore and the Magic Story of Pizza Totò Sapore e la magica storia della pizza Maurizio Forestieri   Italy
2005 The District! Nyócker! Áron Gauder   Hungary
Alosha Алеша Попович и Тугарин Змей (Alyosha Popovich i Tugarin Zmey) Konstantin Bronzin   Russia
Among the Thorns Bland tistlar Uzi Geffenblad and Lotta Geffenblad   Sweden
Frank & Wendy Kaspar Jancis, Ülo Pikkov and Priit Tender   Estonia
Terkel in Trouble Terkel i knibe Thorbjørn Christoffersen and Stefan Fjeldmark   Denmark
2006[3] Renaissance Christian Volckman   France
  United Kingdom
  Luxembourg
Asterix and the Vikings Astérix et les Vikings Stefan Fjeldmark and Jesper Møller   France
  Denmark
Origin: Spirits of the Past 銀色の髪のアギト (Giniro no Kami no Agito) Keiichi Sugiyama   Japan
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit Nick Park and Steve Box   United Kingdom
  United States
xxxHolic: A Midsummer Night's Dream 劇場版 ×××HOLiC 真夏ノ夜ノ夢 (Gekijōban Horikku: Manatsu no Yoru no Yume) Tsutomu Mizushima   Japan
2007 Free Jimmy Slipp Jimmy fri Christopher Nielsen   Norway
  United Kingdom
Azur & Asmar: The Princes' Quest Azur et Asmar Michel Ocelot   France
  Belgium
  Spain
  Italy
Brave Story ブレイブ・ストーリー (Bureibu Sutōrī) Koichi Chigira   Japan
Film Noir Srđa Penezić and Risto Topaloski   Serbia
Flushed Away David Bowers and Sam Fell   United Kingdom
  United States
Max & Co Frédéric Guillaume and Sam Guillaume    Switzerland
  France
  Belgium
  United Kingdom
Paprika パプリカ (Papurika) Satoshi Kon   Japan
The Blue Elephant ก้านกล้วย (Khan Kluay) Kompin Kemgumnird   Thailand
The Girl Who Leapt Through Time 時をかける少女 (Toki o Kakeru Shōjo) Mamoru Hosoda   Japan
2008 Sita Sings the Blues Nina Paley   United States
Appleseed: Ex Machina エクスマキナ (Ekusu Makina) Shinji Aramaki   Japan
  United States
Dragon Hunters Chasseurs de dragons Guillaume Ivernel and Arthur Qwak   France
  Luxembourg
  Germany
Fear[s] of the Dark Peur[s] du noir Various   France
Go West: A Lucky Luke Adventure Tous à l'Ouest, une aventure de Lucky Luke Olivier Jean-Marie   France
Idiots and Angels Bill Plympton   United States
Nocturna Nocturna, una aventura mágica Adrià García and Víctor Maldonado   Spain
  France
The Perfect World of Kai ピアノの森 (Piano no Mori) Masayuki Kojima   Japan
The Three Robbers Die drei Räuber Hayo Freitag   Germany
2009 Coraline Henry Selick   United States
Mary and Max Adam Elliot   Australia
Battle for Terra Aristomenis Tsirbas   United States
Boogie Boogie, el aceitoso Gustavo Cova   Argentina
Kurt Turns Evil Kurt blir grusom Rasmus Sivertson   Norway
Monsters vs. Aliens Rob Letterman and Conrad Vernon   United States
My Dog Tulip Paul Fierlinger and Sandra Fierlinger   United States
  United Kingdom
The Secret of Kells Tomm Moore and Nora Twomey   Ireland
  France
  Belgium
The Story of Mr. Sorry 제불찰씨 이야기 (Jebulchalssi Iyagi) Kim Il-hyun, Kwak In-keun and Ryu Ji-na   South Korea
2010 Fantastic Mr. Fox Wes Anderson   United States
Eleanor's Secret Kérity, la Maison des contes Dominique Monféry   France
  Italy
Metropia Tarik Saleh   Sweden
  Denmark
  Norway
One Piece Film: Strong World Munehisa Sakai   Japan
Piercing I 刺痛我 (Cìtòng Wǒ) Liu Jian   China
Summer Wars サマーウォーズ (Samā Wōzu) Mamoru Hosoda   Japan
The Storytelling Show Allez raconte! Jean-Christophe Roger   France
  Luxembourg
2011 The Rabbi's Cat Le Chat du rabbin Joann Sfar and Antoine Delesvaux   France
A Cat in Paris Une vie de chat Jean-Loup Felicioli and Alain Gagnol   France
  Netherlands
   Switzerland
  Belgium
Chico & Rita Javier Mariscal and Fernando Trueba   Spain
  United Kingdom
  France
  Canada
Colorful カラフル (Karafuru) Keiichi Hara   Japan
Green Days: Dinosaur and I 소중한 날의 꿈 (Sojunghan Nalui Kkum) An Jae-hoon and Han Hye-jin   South Korea
Ray Harryhausen: Special Effects Titan Gilles Penso   United Kingdom
  France
Santa's Apprentice L'Apprenti Père Noël Luc Vinciguerra   France
  Australia
The Great Bear Den Kaempestore Bjorn Esben Toft Jacobsen   Denmark
The House (Jip) Ban Ju-young, Park Mi-sun and Park Eun-young   South Korea
The Tibetan Dog チベット犬物語 (Chibetto-Inu Monogatari) Masayuki Kojima   China
  Japan
2012 Crulic: The Path to Beyond Crulic – drumul spre dincolo Anca Damian   Poland
  Romania
Approved for Adoption Couleur de peau : miel Laurent Boileau and Jung Henin   France
  Belgium
  South Korea
   Switzerland
Asura アシュラ (Ashura) Keiichi Sato   Japan
Children Who Chase Lost Voices 星を追う子ども (Hoshi o Ou Kodomo) Makoto Shinkai   Japan
ParaNorman Chris Butler and Sam Fell   United States
Ronal the Barbarian Ronal Barbaren Thorbjørn Christoffersen and Kresten Vestbjerg   Denmark
Tad, the Lost Explorer Las aventuras de Tadeo Jones Enrique Gato   Spain
The Dearest 은실이 (Eunsil-i) Kim Sun-ah and Park See-he   South Korea
The Nature of Frédéric Back Frédéric Back, Grande Nature Phil Comeau   Canada
The Painting Le Tableau Jean-François Laguionie   France
  Belgium
Wrinkles Arrugas Ignacio Ferreras   Spain
Zarafa Rémi Bezançon and Jean-Christoph Lie   France
  Belgium
2013[4] Rio 2096: A Story of Love and Fury Uma História de Amor e Fúria Luiz Bolognesi   Brazil
Arjun: The Warrior Prince Arnab Chaudhuri   India
Berserk: The Golden Age Arc II – The Battle for Doldrey ベルセルク 黄金時代篇II ドルドレイ攻略 (Beruseruku: Ōgon Jidai Hen Tsu – Dorudorei Kōryaku) Toshiyuki Kubooka   Japan
Epic Chris Wedge   United States
Jack and the Cuckoo-Clock Heart Jack et la Mécanique du cœur Stéphane Berla and Mathias Malzieu   France
Jasmine Alain Ughetto   France
Khumba Anthony Silverston   South Africa
Legends of Oz: Dorothy's Return Will Finn and Dan St. Pierre   United States
My Mommy is in America and She Met Buffalo Bill Ma Maman est en Amérique, elle a rencontré Buffalo Bill Marc Boréal and Thibaut Chatel   France
Pinocchio Enzo D'Alò   Italy
  France
  Belgium
  Luxembourg
The Apostle O Apóstolo Fernando Cortizo   Spain
2014[5] Boy and the World O Menino e o Mundo Alê Abreu   Brazil
Asphalt Watches Shayne Ehman and Seth Scriver   Canada
Cheatin' Bill Plympton   United States
Giovanni's Island ジョバンニの島 (Jobanni no Shima) Mizuho Nishikubo   Japan
The Art of Happiness L'arte della felicità Alessandro Rak   Italy
Last Hijack Femke Wolting and Tommy Pallotta   Germany
Lisa Limone and Maroc Orange: A Rapid Love Story Lisa Limone ja Maroc Orange, tormakas armulugu Mait Laas   Estonia
Minuscule: Valley of the Lost Ants Minuscule : La Vallée des fourmis perdues Hélène Giraud and Thomas Szabo   France
  Belgium
The Fake 사이비 (Saibi) Yeon Sang-ho   South Korea
2015[6] April and the Extraordinary World Avril et le Monde Truqué Christian Desmares and Franck Ekinci   France
  Belgium
  Canada
Adama Simon Rouby   France
Mune: Guardian of the Moon Mune, le Gardien de la Lune Alexandre Heboyan and Benoît Philippon   France
Possessed Pos eso Sam   Spain
Sabogal Juan José Lozano and Sergio Mejía Forero   Colombia
Miss Hokusai 百日紅 〜Miss HOKUSAI〜 (Sarusuberi: Misu Hokusai ) Keiichi Hara   Japan
The Case of Hana & Alice 花とアリス殺人事件 (Hana to Arisu Satsujin Jiken) Shunji Iwai   Japan
Long Way North Tout en haut du monde Rémi Chayé   France
  Denmark
2016[7] My Life as a Zucchini (aka My Life as a Courgette) Ma vie de courgette Claude Barras   France
   Switzerland
25 April Leanne Pooley   New Zealand
Blinky Bill the Movie Deane Taylor   Australia
  United Kingdom
Snowtime! (aka Cleo) La Guerre des tuques 3D Jean-François Pouliot and François Brisson   Canada
The Girl Without Hands La Jeune Fille sans mains Sébastien Laudenbach   France
Nuts! Penny Lane   United States
Birdboy: The Forgotten Children (aka Psychonauts: The Forgotten Children) Psiconautas, los niños olvidados Pedro Rivero and Alberto Vázquez   Spain
  France
Seoul Station 서울역 (Seoulyeok) Yeon Sang-ho   South Korea
Sheep and Wolves Волки и овцы: бееезумное превращение (Volki I Ovtsy. Be-e-e-zumnoe Prevrashchenie) Maxim Volkov   Russia
Window Horses Ann Marie Fleming   Canada
2017[8] Lu over the Wall 夜明け告げるルーのうた (Yoaketsugeru Rū no Uta) Masaaki Yuasa   Japan
Loving Vincent Dorota Kobiela and Hugh Welchman   Poland
  United Kingdom
In This Corner of the World この世界の片隅に (Kono Sekai no Katasumi ni) Sunao Katabuchi   Japan
A Silent Voice: The Movie 映画 聲の形 (Eiga Koe no Katachi) Naoko Yamada   Japan
Animal Crackers Scott Christian Sava and Tony Bancroft   United States
  China
Big Fish & Begonia 大鱼海棠 (Dàyú Hǎitáng) Liang Xuan and Zhang Chun   China
Ethel & Ernest Roger Mainwood   United Kingdom
Tehran Taboo تهران تابو Ali Soozandeh   Austria
  Germany
Zombillenium Zombillénium Arthur de Pins and Alexis Ducord   France
  Belgium
2018[9] Funan Denis Do   France
  Luxembourg
  Belgium
The Breadwinner Nora Twomey   Canada
  Ireland
  Luxembourg
Cinderella the Cat Gatta Cenerentola Alessandro Rak, Ivan Cappiello, Marino Guarnieri and Dario Sansone   Italy
The Wolf House La casa lobo Joaquín Cociña and Cristóbal León   Chile
  Germany
Mirai 未来のミライ (Mirai no Mirai) Mamoru Hosoda   Japan
Seder-Masochism Nina Paley   United States
Tito and the Birds Tito e os Pássaros Gabriel Bitar, André Catoto and Gustavo Steinberg   Brazil
Virus Tropical Santiago Caicedo   Colombia
  Ecuador
Okko's Inn 若おかみは小学生! (Waka Okami wa Shōgakusei!) Kitaro Kosaka   Japan
Wall Cam Christiansen   Canada
2019[10] I Lost My Body J'ai perdu mon corps Jérémy Clapin   France
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles Buñuel en el laberinto de las tortugas Salvador Simó   Spain
Marona's Fantastic Tale L'Extraordinaire Voyage de Marona Anca Damian   France
The Bears' Famous Invasion of Sicily La famosa invasione degli orsi in Sicilia
La Fameuse Invasion des ours en Sicile
Lorenzo Mattotti   Italy
  France
The Swallows of Kabul Les Hirondelles de Kaboul Zabou Breitman and Eléa Gobé Mévellec   France
   Switzerland
  Luxembourg
Ride Your Wave きみと、波にのれたら (Kimi to, Nami ni Noretara) Masaaki Yuasa   Japan
The Relative Worlds あした世界が終わるとしても (Ashita Sekai ga Owaru to shite mo) Yūhei Sakuragi   Japan
Checkered Ninja Ternet Ninja Anders Matthesen and Thorbjørn Christoffersen   Denmark
White Snake 白蛇:缘起 (Báishé: Yuánqǐ) Amp Wong and Zhao Ji   China
  United States
The Wonderland (aka Birthday Wonderland) バースデー・ワンダーランド (Bāsudē Wandārando) Keiichi Hara   Japan
Zero Impunity Nicolas Blies, Stéphane Hueber-Blies and Denis Lambert   France
  Luxembourg
2020[11] Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary Rémi Chayé   France
  Denmark
Bigfoot Family Ben Stassen and Jeremy Degruson   Belgium
  France
Ginger's Tale Огонек-Огниво (Ogonek-Ognivo) Konstantin Schchekin   Russia
Hello World Tomohiko Ito   Japan
Jungle Beat: The Movie Brent Dawes   Mauritius
  South Africa
Kill It and Leave This Town Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusz Wilczyński   Poland
Lupin III: The First ルパン三世 THE FIRST (Rupan Sansei: Za Fāsuto) Takashi Yamazaki   Japan
  United States
Nahuel and the Magic Book Nahuel y el Libro Mágico Germán Acuña   Chile
  Brazil
Seven Days War ぼくらの7日間戦争 (Bokura no Nanokakan Sensō) Yūta Murano   Japan
Little Vampire Petit Vampire Joann Sfar   France
The Nose, or the Conspiracy of Mavericks Нос, или Заговор «не таких» (Nos, ili Zagovor "ne takikh") Andrey Khrzhanovskiy   Russia
2021[12] Flee Jonas Poher Rasmussen   United Kingdom
  United States
  Denmark
  France
  Norway
  Sweden
Hayop Ka! The Nimfa Dimaano Story Avid Liongoren   Philippines
Jiang Ziya (aka Jiang Ziya: Legend of Deification) 姜子牙 (Jiāng Zǐyá) Cheng Teng and Li Wei   China
Josee, the Tiger and the Fish ジョゼと虎と魚たち (Joze to Tora to Sakanatachi) Kotaro Tamura   Japan
The Crossing La Traversée Florence Miailhe   Germany
  France
  Czech Republic
Lamya's Poem Alex Kronemer   Canada
  United States
My Sunny Maad Ma Famille Afghane Michaela Pavlátová   Czech Republic
  France
  Slovakia
Poupelle of Chimney Town 映画 えんとつ町のプペル (Eiga Entotsu-machi no Poupelle) Yusuke Hirota   Japan
Snotty Boy Rotzbub Marcus H. Rosenmüller and Santiago Lopez Jover   Austria
  Germany
The Ape Star Linda Hambäck   Sweden
  Norway
  Denmark
The Deer King 鹿の王 ユナと約束の旅 (Shika no Ō: Yuna to Yakusoku no Tabi) Masashi Ando and Masayuki Miyaji   Japan
2022[13]
Little Nicholas – Happy as Can Be Le Petit Nicolas – Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux? Amandine Fredon and Benjamin Massoubre   France
  Luxembourg
Blind Willow, Sleeping Woman Saules aveugles, femme endormie Pierre Foldes   Canada
  France
  Luxembourg
  Germany
Charlotte Eric Warin and Tahir Rana   Canada
  France
  Belgium
  United Kingdom
Forbidden Dogs and Italians Interdit aux chiens et aux Italiens Alain Ughetto   Italy
  France
Goodbye, Don Glees! グッバイ、ドン・グリーズ! (Gubbai, Don Gurīzu!) Atsuko Ishizuka   Japan
  Canada
  United States
The House of the Lost on the Cape 岬のマヨイガ (Misaki no Mayoiga) Shinya Kawatsura   Japan
The Island L'Île Anca Damian   Romania
  France
  Belgium
My Love Affair with Marriage Signe Baumane   Latvia
  United States
  Luxembourg
Nayola José Miguel Ribeiro   Portugal
  Netherlands
  France
  Belgium
Unicorn Wars Alberto Vázquez   Spain
  Italy
  France

Feature films contrechamp in competitionEdit

Year English title Original title Director(s) Countrie(s)
2007 Aachi & Ssipak 아치와 씨팍 (Aachi wa Ssipak) Joe Beom-jin   South Korea
  United States
Atagoal アタゴオルは猫の森 (Atagoal wa Neko no Mori) Mizuho Nishikubo   Japan
Noah’s Ark El Arca Juan Pablo Buscarini   Argentina
  Italy
Elias and the Royal Yacht Elias og Kongeskipet Espen Fyksen and Lise I. Osvo   Norway
Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa 劇場版 鋼の錬金術師 シャンバラを征く者 (Gekijōban Hagane no Renkinjutsushi: Shanbara o Yuku Mono) Seiji Mizushima   Japan
Gisaku Baltasar Pedrosa Clavero   Spain
Prince Vladimir Кня́зь Влади́мир (Knyaz Vladimir) Yury Kulakov   Russia
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - Solid State Society 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX Solid State Society (Kōkaku Kidōtai Sutando Arōn Konpurekkusu Soriddo Sutēto Sosaieti) Kenji Kamiyama   Japan
Princess of the Sun La Reine Soleil Philippe Leclerc   France
  Belgium
The Killer of Montmartre Le Tueur de Montmartre Borislav Sajtinac   France
Lotte from Gadgetville Leiutajateküla Lotte Heiki Ernits and Janno Põldma   Estonia
  Latvia
One Night in One City Jedné Noci v Jednom Městě Jan Balej   Czech Republic
The Ugly Duckling and Me! Den Grimme Ælling og Mig!
Le Vilain Petit Canard et Moi!
Michael Hegner and Karsten Kiilerich   Denmark
  France
  Germany
  United Kingdom
Wood & Stock: Sexo, Orégano e Rock'n'Roll Otto Guerra   Brazil
2008 Agent Crush Sean Robinson   United Kingdom
5 Centimeters per Second 秒速5センチメートル (Byōsoku Go Senchimētoru) Makoto Shinkai   Japan
If You Were Me: Anima Vision 2 별별 이야기 2: 여섯 빛깔 무지개(Byeolbyeol Iyagi 2: Yeoseot Bitggal Mujigae) Various   South Korea
A Tale of Two Mozzies Cykelmyggen og Dansemyggen Jannik Hastrup and Flemming Quist Møller   Denmark
Delgo Marc F. Adler and Jason Maure   United States
Moonbeam Bear and His Friends Der Mondbär – Das große Kinoabenteuer Thomas Bodenstein and Mike Maurus   Germany
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone ヱヴァンゲリヲン新劇場版: 序 (Evangelion Shin Gekijōban: Jo) Hideaki Anno   Japan
Amazon Jack 3: Jungo Goes Bananas Jungledyret Hugo : Fræk, flabet og fri Flemming Quist Møller and Jørgen Lerdam   Denmark
Mocland, The Legend of Aloma Mocland, la leyenda del áloma Juan Manuel Suarez   Spain
Return of Hanuman Anurag Kashyap   India
The Legend of the True Savior Fist of the North Star – Legend of Raoh: Chapter of Death in Love 真救世主伝説 北斗の拳 ラオウ伝 殉愛の章 (Shin Kyūseishu Densetsu Hokuto no Ken Raō Den: Jun'ai no Shō) Takahiro Imamura   Japan
Little Soldier Zhang Ga 小兵张嘎 (Xia Bing Zhang Ga) Sun Lijun   China
2009 $9.99 Tatia Rosenthal   Australia
Sunshine Barry and The Disco Worms Disco Ormene Thomas Borch Nielsen   Denmark
Edison and Leo Neil Burns   Canada
Genius Party Beyond ジーニアス・パーティ・ビヨンド (Jīniasu Pāti Beyond) Various   Japan
Jasper Kay Delventhal, Eckart Fingberg   France
  Germany
  Romania
Ghost in the Shell 2.0 GHOST IN THE SHELL / 攻殻機動隊2.0(Ghost in the Shell/Kōkaku Kidōtai 2.0) Mamoru Oshii   Japan
Journey to Saturn Rejsen til Saturn Thorbjørn Christoffersen and Craig Frank   Denmark
Sword of the Stranger ストレンヂア 無皇刃譚(Sutorenjia Mukōhadan) Masahiro Ando   Japan
2010 The Rainbow Duga Joško Marušić   Croatia
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance ヱヴァンゲリヲン新劇場版: 破(Evangelion Shin Gekijōban: Ha) Hideaki Anno   Japan
The Mysterious Presages of León Prozak Los Extraños Presagios de León Prozak Carlos Santa   Colombia
Mai Mai Miracle マイマイ新子と千年の魔法 (Maimai Shinko to Sen-nen no Mahō) Sunao Katabuchi   Japan
Redline Takeshi Koike   Japan
Yona Yona Penguin よなよなペンギン (Yona Yona Pengin) Rintaro   France
  Japan
2011 Legend of Butlar 巴特拉尔传说 (Bātè lāěr Chuánshuō) Sun Lijun   China
Goodbye Mister Christie Phil Mulloy   United Kingdom
Midori-ko 緑子 (Midoriko) Keita Kurosaka   Japan
Tatsumi Eric Khoo   Singapore
Buddha: The Great Departure 手塚治虫のブッダ -赤い砂漠よ!美しく- (Tezuka Osamu no Buddha -Akai Sabaku yo! Utsukushiku-) Kozo Morishita   Japan
The Prodigies Antoine Charreyron   France
  Belgium
  Luxembourg
  United Kingdom
2012 Anima Buenos Aires Various   Argentina
  Spain
Berserk: The Golden Age Arc I – The Egg of the King ベルセルク 黄金時代篇I 覇王の卵 (Berserk: Ōgon Jidai Hen Wan – Haō no Tamago) Toshiyuki Kubooka   Japan
Delhi Safari Nikkhil Advani   India
Moon Man Der Mondmann
Jean de Lune
Stephan Schesch   France
  Germany
  Ireland
Leafie, A Hen into the Wild 마당을 나온 암탉(Madangeul Naon Amtak) Oh Sung-yoon   South Korea
A Letter to Momo ももへの手紙 (Momo e no Tegami) Hiroyuki Okiura   Japan
Rainbow Fireflies 虹色ほたる~永遠の夏休み~ (Niji-iro Hotaru: Eien no Natsu Yasumi) Kōnosuke Uda   Japan
The King of Pigs 돼지의 왕 (Dwae-ji-ui Wang) Yeon Sang-ho   South Korea
7 Sea Pirates Selkirk, el verdadero Robinson Crusoe Walter Tournier   Uruguay
  Argentina
  Chile
Zambezia WaYne Thornley   South Africa
2013 After School Midnighters 放課後ミッドナイターズ (Hōkago Midnighters) Hitoshi Takekiyo   Japan
Aya of Yop City Aya de Yopougon Marguerite Abouet and Clément Oubrerie   France
Blood-C: The Last Dark 劇場版BLOOD-C The Last Dark (Gekijō-ban Buraddo - Shī: Za Rasuto Dāku) Naoyoshi Shiotani   Japan
The Return of Buratino Возвращение Буратино (Vozvrashcheniye Buratino) Ekaterina Mikhailova   Russia
Consuming Spirits Chris Sullivan   United States
El Santos vs. la Tetona Mendoza Alejandro Lozano and Andrés Couturie   Mexico
The Legend of Sarila Nancy Florence Savard   Canada
The Life of Budori Gusuko グスコーブドリの伝記 (Gusukō Budori no Denki) Gisaburō Sugii   Japan
It's Such a Beautiful Day Don Hertzfeldt   United States
One Piece Film: Z Tatsuya Nagamine   Japan
Persistence of Vision Kevin Schreck   United States
Patema Inverted サカサマのパテマ (Sakasama no Patema) Yasuhiro Yoshiura   Japan
Wolf Children おおかみこどもの雨と雪 (Ōkami Kodomo no Ame to Yuki) Mamoru Hosoda   Japan
The Snow Queen Снежная королева (nezhnaya Koroleva) Vladlen Barbe and Maxim Sveshnikov   Russia
Tito on Ice Max Andersson and Helena Ahonen   Sweden
2014 Until Sbornia Do Us Part Até que a Sbórnia nos Separe Otto Guerra and Ennio Torresan Jr.   Brazil
Boonie Bears: To the Rescue 熊出没之夺宝熊兵 (Xióngchūmò Zhī Duóbǎoxióngbīng) Leon Ding   China
Justin and the Knights of Valour Justin y La Espada del Valor Manuel Sicilia   Spain
  United Kingdom
Ku! Kin-dza-dza Ку! Кин-дза-дза Georgy Danelia and Tatyana Ilyina   Georgia
  Russia
Between Frames: The Art of Brazilian Animation Luz, Anima, Ação Eduardo Calvet   Brazil
Manieggs: Revenge of the Hard Egg Manieggs - Egy Kemény Tojás Bosszúja Zoltán Miklósy   Hungary
Waves موج (Moug) Ahmed Nour   Egypt
  Morocco
Beyond Beyond Resan till Fjäderkungens Rike Esben Toft Jacobsen   Sweden
  Denmark
Truth Has Fallen Sheila M. Sofian   United States
2015 Banished Desterrada Diego Guerra   Brazil
Dragon Nest: Warriors' Dawn 龙之谷:破晓奇兵 (Lóngzhīgǔ: Pòxiǎo Qíbīng) Soong Yuefeng   China
Eden's Edge Gerhard Treml and Leo Calice   Austria
  United States
Extraordinary Tales Raúl García   Belgium
  Luxembourg
  Spain
  United States
Little from the Fish Shop Malá Z Rybárny Jan Balej   Czech Republic
  Germany
  Slovakia
Mortadelo and Filemon: Mission Implausible Mortadelo y Filemón contra Jimmy el Cachondo Javier Fesser   Spain
Rocks in My Pockets Akmeņi Manās Kabatās Signe Baumane   United States
  Latvia
Stand by Me Doraemon STAND BY ME ドラえもん Ryūichi Yagi and Takashi Yamazaki   Japan
The Snow Queen 2 Снежная королева 2: Перезаморозка (Snezhnaya Koroleva 2: Perezamorozka) Aleksey Tsitsilin   Russia
2016 The Anthem of the Heart 心が叫びたがってるんだ。(Kokoro ga Sakebitagatterunda) Tatsuyuki Nagai   Japan
Bad Cat Kötü Kedi Şerafettin Mehmet Kurtuluş and Ayşe Ünal   Turkey
Bilal: A New Breed of Hero Khurram H. Alavi and Ayman Jamal   United Arab Emirates
Capture the Flag Atrapa la bandera Enrique Gato   Spain
Gamba: Air Bound GAMBA ガンバと仲間たち (Gamba to Nakama-tachi) Tomohiro Kawamura and Yoshihiro Komori   Japan
  United States
Kai 카이: 거울 호수의 전설 (Kai: Geo-wool Ho-su-eui Jeon-seol) Lee Sung-gang   South Korea
Manang Biring Carl Joseph Papa   Philippines
Monkey King: Hero Is Back 西游记之大圣归来 (Xīyóujì Zhī Zà Shèng Guīlái) Tian Xiaopeng   China
Regular Show: The Movie J. G. Quintel   United States
A Solar Dream Un Rêve Solaire Patrick Bokanowski   France
2017 1917 - The Real October 1917 - Der Wahre Oktober Katrin Rothe   Germany
Ana and Bruno Ana y Bruno Carlos Carrera   Mexico
Deep Julio Soto Gurpide   United States
  Spain
  Belgium
   Switzerland
I'll Just Live in Bando 반도에 살어리랏다 (Bando-e Saleolilasda) Lee Young-sun   South Korea
In the Forest of Huckybucky Dyrene i Hakkebakkeskogen Rasmus A. Sivertsen   Norway
Little Heroes Pequeños Héroes Juan Pablo Buscarini   Venezuela
Lost in the Moonlight 달빛궁궐 (Dalbichgung-gwol) Kim Hyun-joo   South Korea
Napping Princess ひるね姫 〜知らないワタシの物語〜 (Hirune Hime: Shiranai Watashi no Monogatari) Kenji Kamiyama   Japan
Richard the Stork Überflieger – Kleine Vögel, großes Geklapper Toby Genkel and Reza Memari   Germany
  Belgium
  Luxembourg
  Norway
Rudolf the Black Cat ルドルフとイッパイアッテナ (Rudorufu to Ippaiattena) Kunihiko Yuyama and Motonori Sakakibara   Japan
Tad the Lost Explorer and the Secret of King Midas Tadeo Jones 2: El Secreto del Rey Midas Enrique Gato and David Alonso   Spain
Tea Pets 阿唐奇遇 (Ātáng Qíyù) Gary Wang   China
The Man Who Knew 75 Languages Pawel Debski and Anne Magnussen   Norway
  Poland
  Lithuania
2018 Captain Morten and the Spider Queen Kapten Morten Lollide Laeval Kaspar Jancis   Estonia
  Belgium
  Ireland
  United Kingdom
Cats and Peachtopia 猫与桃花源 (Māo yǔ Táohuāyuán) Gary Wang   China
Chris the Swiss Anja Kofmel    Switzerland
Chuck Steel: Night of the Trampires Mike Mort   United Kingdom
Hoffmaniada Гофманиада (Gofmaniada) Stanislav Sokolov   Russia
Kikoriki: Deja Vu Смешарики. Дежавю (Smeshariki. Dezhavyu) Denis Chernov   Russia
Liz and the Blue Bird リズと青い鳥 (Rizu to Aoi Tori) Naoko Yamada   Japan
Maquia: When the Promised Flower Blooms さよならの朝に約束の花をかざろう (Sayonara no Asa ni Yakusoku no Hana o Kazarō) Mari Okada   Japan
Spy Cat Marnie's Welt Wolfgang Lauenstein and Christoph Lauenstein   Germany
North of Blue Joanna Priestley   United States
On Happiness Road 幸福路上 (Xìn Fú Lù Shàng) Sung Hsin-yin   Taiwan
The Angel in the Clock El Ángel en el Reloj Miguel Uriegas   Mexico
The Last Fiction آخرین داستان‎ (Akharín Dāstān) Ashkan Rahgozar   Iran
The Tower Tårnet Mats Grorud   Norway
  France
  Sweden
A Man is Dead Un homme est mort Olivier Cossu   France
  Belgium
2019 Away Gints Zilbalodis   Latvia
The Big Wish Dia de Muertos Carlos Gutiérrez Medrano   Mexico
Children of the Sea 海獣の子供 (Kaijū no Kodomo) Ayumu Watanabe   Japan
Homeless José Ignacio Navarro, Jorge Campusano, and Santiago O'Ryan   Chile
  Argentina
Kung Food 美食大冒险 (Měishí Dàmàoxiǎn) Sun Haipeng   China
Underdog 언더독 (Eondeodog) Oh Sung-yoon and Lee Chun-baek   South Korea
Ville Neuve Félix Dufour-Laperrière   Canada
2020 My Favorite War Mans Mīļākais Karš Ilze Burkovska Jacobsen   Latvia
  Norway
Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus Slučajna Raskoš Prozirnog Vodenog Rebusa Dalibor Barić   Croatia
Beauty Water 기기괴괴 성형수 (Gigigoegoe Seonghyeongsu) Cho Kyung-hun   South Korea
The Knight and the Princess الفارس والأميرة (Alfaris Wal'amira) Bashir el-Deek   Egypt
Lava Ayar Blasco   Argentina
The Legend of Luo Xiaohei 罗小黑战记 (Luōxiǎohēi Zhànjì) Zhang Ping   China
The Old Man Vanamehe Film Mikk Mägi and Oskar Lehemaa   Estonia
On-Gaku: Our Sound 音楽 (Ongaku) Kenji Iwaisawa   Japan
The Shaman Sorceress 무녀도 (Munyeodo) Ahn Jae-hoon   South Korea
True North Eiji Han Shimizu   Japan
  Indonesia
2021 Bob Cuspe - We Don't Like People Bob Cuspe - Nós Não Gostamos de Gente Cesar Cabral   Brazil
Absolute Denial Ryan Braund   United Kingdom
Archipelago Archipel Félix Dufour-Laperrière   Canada
Chicken of the Mound 土鸡 (Tǔ Jī) Xi Chen   China
  Germany
City of Lost Things 廢棄之城 (Fèiqì Zhī Chéng) Yee Chih-yen   Taiwan
Climbing 클라이밍 (Keullaiming) Kim Hye-mi   South Korea
Cryptozoo Dash Shaw   United States
Mount Fuji Seen from a Moving Train Le Mont Fuji vu d'un Train en Marche Pierre Hébert   Canada
My Uncle José Meu Tio José Ducca Rios   Brazil
2022 Dozens of Norths 幾多の北 (Ikuta no Kita) Kōji Yamamura   Japan
Aurora's Sunrise Inna Sahakyan   Germany
  Lithuania
  Armenia
Chun Tae-il: A Flame That Lives On 전태일 (Jeon Tae-il) Johnny Hong Jung-pyo   South Korea
Home Is Somewhere Else Carlos Hagerman and Jorge Villalobos   Mexico
  Canada
  United States
Khamsa - The Well of Oblivion Khamsa - Le Puits de l'oubli Khaled Chiheb   Algeria
  France
My Grandfather's Demons Os demónios do meu avô Nuno Beato   Spain
  France
  Portugal
The Other Shape La Otra Forma Diego Guzman   Colombia
Quantum Cowboys Geoff Marslett   United States
Silver Bird and Rainbow Fish Lei Lei   Netherlands
  United States
Yaya e Lennie – The Walking Liberty Alessandro Rak   Italy
  France

Palmarès by producing countriesEdit

Countrie(s) First awarded Latest awarded Total
  France 1991 2022 21
10 Cristals du long metrage for Robinson & Co, Kirikou and the Sorceress, Renaissance, The Rabbi's Cat, April and the Extraordinary World, My Life as a Zucchini, Funan, I Lost My Body, Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary, Flee and Little Nicholas – Happy as Can Be. 6 Audience Awards for Max & Co, The Secret of Kells, Approved for Adoption, Long Way North, My Life as a Zucchini and I Lost My Body. 4 Jury Awards for Eleanor's Secret, My Mommy is in America and she has met Buffalo Bill, The Girl Without Hands and Forbidden Dogs and Italians. Directors: Jacques Colombat, Michel Ocelot, Christian Volckman, Dominique Monféry, Joann Sfar, Antoine Delesvaux, Laurent Boileau, Marc Boréal, Thibaut Chatel, Franck Ekinci, Christian Desmares, Rémi Chayé, Sébastien Laudenbach, Denis Do, Amandine Fredon and Benjamin Massoubre.
  United States 1997 2021 10
7 Cristals du long metrage for James and the Giant Peach, I Married a Strange Person!, Mutant Aliens, Sita Sings the Blues, Coraline, Fantastic Mr. Fox and Flee. 1 Audience Award for Fantastic Mr. Fox. 2 Jury Awards for Idiots and Angels and Cheatin'. Directors: Bill Plympton two times, Henry Selick twice, and Wes Anderson and Nina Paley once.
  Japan 1993 2017 8
3 Cristals du long metrage for Porco Rosso, Pom Poko and Lu over the Wall. 1 Audience Award for Colorful. 4 Jury Awards for The Girl Who Leapt Through Time, Colorful, Miss Hokusai and In This Corner of the World. Directors: Keiichi Hara twice and Hayao Miyazaki, Isao Takahata, Mamoru Hosoda, Masaaki Yuasa and Sunao Katabuchi once.
  United Kingdom 1987 2021 7
6 Cristals du long metrage for When the Wind Blows, Alice, James and the Giant Peach, Renaissance, Flee and Free Jimmy. 2 Audience Awards for Max & Co and Loving Vincent. Directors: Jimmy T. Murakami, Hugh Welchman.
  Belgium 1999 2018 6
3 Cristals du long metrage for Kirikou and the Sorceress, April and the Extraordinary World and Funan. 3 Audience Awards for Max & Co, The Secret of Kells and Approved for Adoption.
  Luxembourg 1999 2018 6
3 Cristals du long metrage for Kirikou and the Sorceress, Renaissance and Funan. 1 Audience Award for The Breadwinner. 2 Jury Awards for My Mommy is in America and she has met Buffalo Bill and The Breadwinner.
   Switzerland 1989 2016 5
2 Cristals du long metrage for Alice and My Life as a Zucchini. 3 Audience Awards for Max & Co, Approved for Adoption and My Life as a Zucchini. Directors: Frédéric and Samuel Guillaume, and Claude Barras.
  South Korea 2002 2012 3
2 Cristals du long metrage for My Beautiful Girl, Mari and Oseam. 1 Audience Award for Approved for Adoption. Directors: Lee Sung-gang, Sung Baek-yeop and Jung Henin.
  Brazil 2013 2014 3
2 Cristals du long metrage for Rio 2096: A Story of Love and Fury and The Boy and the World. 1 Audience Award for The Boy and the World. Directors: Luz Bolognesi and Alê Abreu.
  Canada 2015 2018 3
1 Cristal du long metrage for April and the Extraordinary World. 1 Audience Award for The Breadwinner. 1 Jury Award for The Breadwinner.
  Denmark 2015 2021 3
1 Audience Award for Long Way North. 2 Cristals du long metrage for Calamity, a Childhood of Martha Jane Cannary and Flee.
  Hungary 1985 2005 2
2 Cristals du long metrage for Heroic Times and The District!. Directors: József Gémes and Áron Gauder.
  Germany 1989 2008 2
1 Cristal du long metrage for Alice. 1 Audience Award for The Three Robbers. Directors: Hayo Freitag.
  Norway 2007 2021 2
2 Cristals du long metrage for Free Jimmy and Flee.
  Poland 2012 2017 2
1 Cristal du long metrage for Crulic: The Path to Beyond. 1 Audience Award for Loving Vincent. Directors: Dorota Kobiela. 1 Mention du jury for Kill It and Leave This Town. Directors: Mariusz Wilczyński.
  Czechoslovakia 1989 1
1 Cristal du long metrage for Alice. Directors: Jan Švankmajer.
  Soviet Union /   Russia 1989 1
1 Cristal du long metrage for Alice.
  Hong Kong 2003 1
1 Cristal du long metrage for My Life as McDull. Directors: Brian Tse.
  Australia 2010 1
1 Cristal du long metrage for Mary and Max. Directors: Adam Elliot.
  Romania 2012 1
1 Cristal du long metrage for Crulic: The Path to Beyond. Directors: Anca Damian.
  Sweden 2021 1
1 Cristal du long metrage for Flee.
  Ireland 2009 2018 3
2 Audience Awards for The Secret of Kells and The Breadwinner. 1 Jury Award for The Breadwinner. Directors: Nora Twomey twice and Tomm Moore once.
  Spain 2012 2019 3
1 Audience Award for O Apóstolo. 2 Jury Awards for Wrinkles and Buñuel in the Labyrinth of the Turtles. Directors: Ignacio Ferreras, Fernando Cortizo and Salvador Simó.
  Italy 2010 2
2 Jury Awards for Eleanor's Secret and Forbidden Dogs and Italians.
  Netherlands 2019 1
1 Jury Award for Buñuel in the Labyrinth of the Turtles.

Short filmsEdit

  • This prize was originally named the Grand Prix. In 1987 it was renamed the Grand Prix du court métrage to differentiate it from the feature film prize. In 2003 it took its current name, the Annecy Cristal (le Cristal d'Annecy).[14]
Year Winning countrie(s) English title Original title Director(s)
1960   Czechoslovakia The Lion and the Song[15] Lev a písnička Bretislav Pojar
1962   United Kingdom The Flying Man [16] George Dunning
1963   Czechoslovakia Incorrectly Drawn Hen Špatné Namalovana Jiří Brdečka
1965   France The Lady and the Cellist La Demoiselle et le Violoncelliste Jean-François Laguionie
1967 Ares vs. Atlas Arès contre Atlas Manolo Otero
  Poland Cages Klatki Mirosław Kijowicz
  Yugoslavia Tamer of the Wild Horses Krotitelj divljih konja Nedeljko Dragić
  United Kingdom The Breath Jimmy Murakami
1971   Poland The Appeal Apel Ryszard Czekała
  Yugoslavia The Bride Nevesta Borislav Sajtinac
  United States The Further Adventures of Uncle Sam Dale Case and Robert Michell
1973 Frank Film Frank Mouris
1975   France The Step Le Pas Piotr Kamler
1977   Netherlands David Paul Driessen
  Canada The Sand Castle[17] Le Château de sable Co Hoedeman
1979   Canada Afterlife Ishu Patel
  United Kingdom Mr. Pascal Alison De Vere
1981   Poland Tango Zbigniew Rybczyński
1983   Czechoslovakia Dimensions of Dialogue Možnosti dialogu Jan Švankmajer
1985   Belgium A Greek Tragedy Een griekse tragedie Nicole van Goethem
1987   Canada The Man Who Planted Trees L'Homme qui plantait des arbres Frédéric Back
  Bulgaria Crushed World Smatchkan sviat Boiko Kanev
1989   United Kingdom The Hill Farm[18] Mark Baker
1991   Soviet Union Grey Wolf and Little Riding Hood Seryi Volk & Krasnaya Shapochka Garri Bardin
1993   Canada The Mighty River Le Fleuve aux grandes eaux Frédéric Back
1995   Russia Switchcraft Konstantin Bronzit
1997   France The Old Lady and the Pigeons La Vieille Dame et les Pigeons Sylvain Chomet
1998   Belgium Nocturnal Butterflies Nachtvlinders Paul Delvaux and Raoul Servais
1999   Canada When the Day Breaks Wendy Tilby and Amanda Forbis
2000   Russia The Old Man and the Sea Starik i more Aleksandr Petrov
2001   Netherlands Father and Daughter Michael Dudok de Wit
2002 Barcode Adriaan Lokman
2003   Japan Mt. Head Atamayama (頭山) Koji Yamamura
2004   United States Lorenzo Mike Gabriel
2005   Australia The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello Anthony Lucas
2006   Portugal Tragic Story with Happy Ending Histoire tragique avec fin heureuse Regina Pessoa
2007   United Kingdom Peter & the Wolf Suzie Templeton
2008   Japan La Maison en petits cubes Tsumiki no Ie (つみきのいえ) Kunio Katō
2009   Sweden Slaves Slavar David Aronowitsch and Hanna Heilborn
2010   Australia The Lost Thing Andrew Ruhemann and Shaun Tan
2011   France Pixels Patrick Jean
2012   Czech Republic Tram Tramvaj Michaela Pavlátová
2013   Canada Subconscious Password Chris Landreth
2014   South Korea Man on the Chair Dahee Jeong
2015   Russia We Can't Live Without Cosmos Mi ne mozhem zhit bez kosmosa Konstantin Bronzit
2016   Canada
  France
The Head Vanishes Une tête disparaît Franck Dion
2017   Sweden The Burden Min Börda Niki Lindroth von Bahr
2018   Belgium
  Netherlands
Bloeistraat 11 Nienke Deutz
2019   France Mémorable Bruno Collet
2020   Canada The Physics of Sorrow Theodore Ushev
2021    Switzerland Peel Écorce Samuel Patthey, Silvain Monney
2022   Hungary
  Romania
Amok Balázs Turai

Films produced for televisionEdit

Year Title
1995 Insektors: Le pont de la Konkorde (Grand Prix pour un spécial TV)
1997 Famous Fred (Grand prix du film TV)
1998 Die Hard (Grand prix attribué à une série TV)
2000 The Periwig-Maker (Grand prix du film TV)
2002 Hamilton Mattress (Grand prix)
2003 Verte (Le Cristal pour une production TV)
2004 Creature Comforts "Cats or Dogs?" (Le Cristal pour une production TV)
2005 Peppa Pig "Mummy Pig at Work" (Le Cristal pour une production TV)
2006 Pocoyo "A Little Something Between Friends" (Le Cristal pour une production TV)
2007 Shaun the Sheep "Still Life" (Le Cristal pour une production TV)
2008 Moot Moot 'L'enfer de la mode (Le Cristal pour une production TV)
2009 Log Jam "The Log", "The Rain", "The Moon", "The Snake" (Le Cristal pour une production TV)
2010 Der Kleine und das Biest (The Little Boy and the Beast) (Le Cristal pour une production TV)
2011 The Amazing World of Gumball, "The Quest" (Le Cristal pour une production TV)
2012 Secret Mountain Fort Awesome, "Nightmare Sauce" (Le Cristal pour une production TV)
2013 Room on the Broom (Le Cristal pour une production TV)
2014 En sortant de l'école "Tant de forêts" (Le Cristal pour une production TV)
2015 Hello World! "Long-Eared Owl" (Le Cristal pour une production TV)
2016 Stick Man (Le Cristal pour une production TV)
2017 Revolting Rhymes (Le Cristal pour une production TV)
2018 PIG: The Dam Keeper Poems "Yellow Flower", "Hello Nice to Meet You" (Le Cristal pour une production TV)
2019 Panique au village "La Foire agricole" (Panic in the Village "The County Fair") (Le Cristal pour une production TV)
2020 L'Odyssée de Choum (Shooom's Odyssey) (Le Cristal pour une production TV)
2021 Vanille (Le Cristal pour une production TV)

See alsoEdit

ReferencesEdit

  1. ^ "Site officiel du Festival et du Marché international du film d'animation d'Annecy" (in French). CITIA, Image & Creative Industries. Retrieved 29 April 2019. Festival international du film d'animation d'Annecy
  2. ^ "Official website – Annecy International Animation Film Festival and Market". CITIA, Image & Creative Industries. Retrieved 2 July 2021. Annecy International Animation Film Festival
  3. ^ "Renaissance Surprise Feature Winner at Annecy 2006". Animation World Network. Retrieved 21 December 2020.
  4. ^ AlloCine. "Palmares : Festival du Film d'Animation d'Annecy 2013 : récompenses, nominations". AlloCiné (in French). Retrieved 17 December 2020.
  5. ^ AlloCine. "Palmares : Festival du Film d'Animation d'Annecy 2014 : récompenses, nominations". AlloCiné (in French). Retrieved 17 December 2020.
  6. ^ AlloCine. "Palmares : Festival du Film d'Animation d'Annecy 2015 : récompenses, nominations". AlloCiné (in French). Retrieved 17 December 2020.
  7. ^ AlloCine. "Palmares : Festival du Film d'Animation d'Annecy 2016 : récompenses, nominations". AlloCiné (in French). Retrieved 17 December 2020.
  8. ^ AlloCine. "Palmares : Festival du Film d'Animation d'Annecy 2017 : récompenses, nominations". AlloCiné (in French). Retrieved 17 December 2020.
  9. ^ Amidi, Amid (16 June 2018). "Annecy:'Funan', 'Bloeistraat 11' Top 2018 Annecy (Complete List of Winners)". Cartoon Brew.
  10. ^ Sarto, Dan (15 June 2019). "'I Lost My Body', 'Memorable' and 'Daughter' Win Cristal Awards at Annecy 2019". Animation World Network.
  11. ^ Lang, Jamie (20 June 2020). "'Calamity,' 'The Physics of Sorrow,' 'Schooom's Odyssey,' Top 2020 Online Annecy Festival". Variety. Retrieved 8 August 2020.
  12. ^ "'Flee,' 'Jiang Ziya' and 'Lamya's Poem' Headline 2021 Annecy Feature Film Competition". Variety. 20 May 2021. Retrieved 18 June 2021.
  13. ^ "10 Animated Features Selected for Annecy 2021 Competition". Variety. 2 May 2022. Retrieved 2 May 2022.
  14. ^ "2003 Award Winners". CITIA, Image & industries créatives. Retrieved 19 June 2020.
  15. ^ Czech Animation Legend Bretislav Pojar Dies at 89|Cartoon Brew
  16. ^ The Flying Man – George Dunning (1962)|Animation Mag – Animation from the Web
  17. ^ Annecy Winners - NFB
  18. ^ Annecy Animation Festival 1989|Animation Mag – Archive

External linksEdit