2020 Copa Sudamericana final stages

The 2020 Copa Sudamericana final stages were played from 24 November 2020 to 23 January 2021.[1][2] A total of 16 teams competed in the final stages to decide the champions of the 2020 Copa Sudamericana,[3] with the final played in Córdoba, Argentina at the Estadio Mario Alberto Kempes.[4]

The final stages had been originally scheduled to be played from 21 July to 7 November 2020, but were postponed due to the COVID-19 pandemic.[5]

Qualified teamsEdit

The 16 winners of the second stage advanced to the round of 16.

SeedingEdit

Starting from the round of 16, the teams are seeded according to the second stage draw, with each team assigned a "seed" 1–16 corresponding to the tie they win (O1–O16) (Regulations Article 2.2.2.1).[3]

Seed Match Second stage winners
1 O1   Independiente
2 O2   Unión
3 O3   Unión La Calera
4 O4   Universidad Católica
5 O5   Deportivo Cali
6 O6   Sport Huancayo
7 O7   Vasco da Gama
8 O8   Lanús
9 O9   Bolívar
10 O10   Defensa y Justicia
11 O11   Coquimbo Unido
12 O12   Vélez Sarsfield
13 O13   River Plate
14 O14   Junior
15 O15   Bahia
16 O16   Fénix

FormatEdit

Starting from the round of 16, the teams play a single-elimination tournament with the following rules:[3]

  • In the round of 16, quarterfinals, and semifinals, each tie is played on a home-and-away two-legged basis, with the higher-seeded team hosting the second leg (Regulations Article 2.2.2). If tied on aggregate, the away goals rule will be used. If still tied, extra time will not be played, and a penalty shoot-out will be used to determine the winner (Regulations Article 2.4.2).
  • The final is played as a single match at a venue pre-selected by CONMEBOL, with the higher-seeded team designated as the "home" team for administrative purposes (Regulations Article 2.2.2.3). If tied after regulation, 30 minutes of extra time will be played. If still tied after extra time, a penalty shoot-out will be used to determine the winner (Regulations Article 2.4.3).

BracketEdit

The bracket starting from the round of 16 is determined as follows:

Round Matchups
Round of 16 (Higher-seeded team host second leg)
  • Match A: Winner O1 vs. Winner O16
  • Match B: Winner O2 vs. Winner O15
  • Match C: Winner O3 vs. Winner O14
  • Match D: Winner O4 vs. Winner O13
  • Match E: Winner O5 vs. Winner O12
  • Match F: Winner O6 vs. Winner O11
  • Match G: Winner O7 vs. Winner O10
  • Match H: Winner O8 vs. Winner O9
Quarterfinals (Higher-seeded team host second leg)
  • Match S1: Winner A vs. Winner H
  • Match S2: Winner B vs. Winner G
  • Match S3: Winner C vs. Winner F
  • Match S4: Winner D vs. Winner E
Semifinals (Higher-seeded team host second leg)
  • Match F1: Winner S1 vs. Winner S4
  • Match F2: Winner S2 vs. Winner S3
Finals (Higher-seeded team designated as "home" team)
  • Winner F1 vs. Winner F2

The bracket was decided based on the second stage draw, which was held on 23 October 2020.

Round of 16 Quarter-finals Semi-finals Final (23 January 2021 – Córdoba)
                  
12   Vélez Sarsfield 2 5 7
5   Deportivo Cali 0 1 1
12   Vélez Sarsfield 1 3 4
4   Universidad Católica 2 1 3
13   River Plate 1 1 2
4   Universidad Católica (a) 2 0 2
12   Vélez Sarsfield 0 0 0
8   Lanús 1 3 4
9   Bolívar 2 2 4
8   Lanús 1 6 7
8   Lanús 0 3 3
1   Independiente 0 1 1
16   Fénix 1 0 1
1   Independiente 4 1 5
8   Lanús 0
10   Defensa y Justicia 3
14   Junior (p) 2 1 3 (4)
3   Unión La Calera 1 2 3 (2)
14   Junior 1 1 2
11   Coquimbo Unido (a) 2 0 2
11   Coquimbo Unido 0 2 2
6   Sport Huancayo 0 0 0
11   Coquimbo Unido 0 2 2
10   Defensa y Justicia 0 4 4
15   Bahia 1 0 1
2   Unión 0 0 0
15   Bahia 2 0 2
10   Defensa y Justicia 3 1 4
10   Defensa y Justicia 1 1 2
7   Vasco da Gama 1 0 1

Round of 16Edit

The first legs were played on 24–26 November, and the second legs were played on 1–3 December 2020.[6][7]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Fénix   1–5   Independiente 1–4 0–1
Bahia   1–0   Unión 1–0 0–0
Junior   3–3 (4–2 p)   Unión La Calera 2–1 1–2
River Plate   2–2 (a)   Universidad Católica 1–2 1–0
Vélez Sarsfield   7–1   Deportivo Cali 2–0 5–1
Coquimbo Unido   2–0   Sport Huancayo 0–0 2–0
Defensa y Justicia   2–1   Vasco da Gama 1–1 1–0
Bolívar   4–7   Lanús 2–1 2–6

Match AEdit

Fénix  1–4  Independiente
Report

Independiente  1–0  Fénix
Report

Independiente won 5–1 on aggregate and advanced to the quarter-finals (Match S1).

Match BEdit

Bahia  1–0  Unión
Report

Unión  0–0  Bahia
Report

Bahia won 1–0 on aggregate and advanced to the quarter-finals (Match S2).

Match CEdit

Junior  2–1  Unión La Calera
Report

Unión La Calera  2–1  Junior
Report
Penalties
2–4

Tied 3–3 on aggregate, Junior won on penalties and advanced to the quarter-finals (Match S3).

Match DEdit

River Plate  1–2  Universidad Católica
Report

Universidad Católica  0–1  River Plate
Report

Tied 2–2 on aggregate, Universidad Católica won on away goals and advanced to the quarter-finals (Match S4).

Match EEdit

Vélez Sarsfield  2–0  Deportivo Cali
Report

Deportivo Cali  1–5  Vélez Sarsfield
Report

Vélez Sarsfield won 7–1 on aggregate and advanced to the quarter-finals (Match S4).

Match FEdit


Sport Huancayo  0–2  Coquimbo Unido
Report

Coquimbo Unido won 2–0 on aggregate and advanced to the quarter-finals (Match S3).

Match GEdit

Defensa y Justicia  1–1  Vasco da Gama
Report

Vasco da Gama  0–1  Defensa y Justicia
Report

Defensa y Justicia won 2–1 on aggregate and advanced to the quarter-finals (Match S2).

Match HEdit

Bolívar  2–1  Lanús
Report

Lanús  6–2  Bolívar
Report

Lanús won 7–4 on aggregate and advanced to the quarter-finals (Match S1).

Quarter-finalsEdit

The first legs were played on 8–10 December, and the second legs were played on 15–17 December 2020.[8][9]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Lanús   3–1   Independiente 0–0 3–1
Bahia   2–4   Defensa y Justicia 2–3 0–1
Junior   2–2 (a)   Coquimbo Unido 1–2 1–0
Vélez Sarsfield   4–3   Universidad Católica 1–2 3–1

Match S1Edit

Lanús  0–0  Independiente
Report

Independiente  1–3  Lanús
Report

Lanús won 3–1 on aggregate and advanced to the semi-finals (Match F1).

Match S2Edit

Bahia  2–3  Defensa y Justicia
Report

Defensa y Justicia  1–0  Bahia
Report

Defensa y Justicia won 4–2 on aggregate and advanced to the semi-finals (Match F2).

Match S3Edit

Junior  1–2  Coquimbo Unido
Report

Coquimbo Unido  0–1  Junior
Report

Tied 2–2 on aggregate, Coquimbo Unido won on away goals and advanced to the semi-finals (Match F2).

Match S4Edit

Vélez Sarsfield  1–2  Universidad Católica
Report

Universidad Católica  1–3  Vélez Sarsfield
Report

Vélez Sarsfield won 4–3 on aggregate and advanced to the semi-finals (Match F1).

Semi-finalsEdit

The first legs were played on 6 & 12 January 2021, and the second legs were played on 13 & 16 January 2021.[10]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Vélez Sarsfield   0–4   Lanús 0–1 0–3
Coquimbo Unido   2–4   Defensa y Justicia 0–0 2–4

Match F1Edit

Vélez Sarsfield  0–1  Lanús
Report

Lanús  3–0  Vélez Sarsfield
Report

Lanús won 4–0 on aggregate and advanced to the final.

Match F2Edit


Defensa y Justicia  4–2  Coquimbo Unido
Report

Defensa y Justicia won 4–2 on aggregate and advanced to the final.

FinalEdit

The final was played on 23 January 2021 at the Estadio Mario Alberto Kempes in Córdoba.[16]

Lanús  0–3  Defensa y Justicia
Report
Attendance: 0[17]
Referee: Jesús Valenzuela (Venezuela)[note 7]

NotesEdit

  1. ^ Fénix played their home match at Parque Alfredo Víctor Viera, Montevideo, instead of their regular stadium Estadio Parque Capurro, Montevideo, which does not meet CONMEBOL requirements.
  2. ^ River Plate played their home match at Parque Alfredo Víctor Viera, Montevideo, instead of their regular stadium Parque Federico Omar Saroldi, Montevideo, which does not meet CONMEBOL requirements.
  3. ^ Sport Huancayo played their home match at Estadio Nacional, Lima, instead of their regular stadium Estadio Huancayo, Huancayo.
  4. ^ Referee Andrés Rojas from Colombia, who was originally assigned to the Vélez Sarsfield v Lanús match,[11] was replaced by Alexander Ospina.[12]
  5. ^ a b The Coquimbo Unido v Defensa y Justicia match, originally scheduled on 7 January 2021, 21:30 local time was suspended after Chilean authorities decided to declare the entire Defensa y Justicia delegation as close contacts of a COVID-19 positive case and required them to comply with isolation measures.[13] Furthermore, the match originally scheduled at Estadio Municipal Francisco Sánchez Rumoroso, Coquimbo, was first moved to Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos, Santiago,[14] and later to Estadio Manuel Ferreira in Asunción, Paraguay. The match was re-scheduled for 12 January 2021, 19:15 local time.[15]
  6. ^ The Defensa y Justicia v Coquimbo Unido match, originally scheduled on 14 January 2021, 21:30 local time was re-scheduled for 16 January 2021, 20:30 local time due to the postponement of the first leg to 12 January 2021.[15]
  7. ^ Referee Leodán González from Uruguay, who was originally assigned to the Final match,[18] was replaced by Jesús Valenzuela from Venezuela.[19]

ReferencesEdit

  1. ^ "CALENDÁRIO 2020" (PDF). CONMEBOL.com.
  2. ^ "La Final Única se disputará el 23 de enero en el Mario Alberto Kempes" (in Spanish). CONMEBOL.com. 9 November 2020.
  3. ^ a b c "Manual de Clubes / Reglamento CONMEBOL Sudamericana 2020" (PDF) (in Spanish). CONMEBOL.com.
  4. ^ "El Maracaná (Río) y el Mario Kempes (Córdoba) sedes de las Finales Únicas de Libertadores y Sudamericana 2020". CONMEBOL.com. 17 October 2019.
  5. ^ "CALENDÁRIO 2020: CONMEBOL Libertadores - CONMEBOL Sudamericana - RECOPA" (PDF). CONMEBOL.com.
  6. ^ "Calendario de los cruces de Octavos de Final" (in Spanish). CONMEBOL.com. 6 November 2020.
  7. ^ "PROGRAMA DE PARTIDOS - OCTAVOS DE FINAL" (PDF) (in Spanish). CONMEBOL.com. 6 November 2020.
  8. ^ "Fechas y horarios para los Cuartos de Final" (in Spanish). CONMEBOL.com. 4 December 2020.
  9. ^ "PROGRAMA DE PARTIDOS - CUARTOS DE FINAL" (PDF) (in Spanish). CONMEBOL.com. 4 December 2020.
  10. ^ "Programación de Semifinales de la CONMEBOL Sudamericana" (in Spanish). CONMEBOL.com. 18 December 2020.
  11. ^ "Árbitros designados para las Semifinales de la CONMEBOL Sudamericana" (in Spanish). CONMEBOL.com. 28 December 2020.
  12. ^ "Vélez vs. Lanús: sustitución de árbitro principal" (in Spanish). CONMEBOL.com. 28 December 2020.
  13. ^ "Suspensión del partido entre Coquimbo Unido y Defensa y Justicia" (in Spanish). CONMEBOL.com. 7 January 2021.
  14. ^ "Cambio de escenario: Coquimbo Unido vs. Defensa y Justicia" (in Spanish). CONMEBOL.com. 6 January 2021.
  15. ^ a b "Programación de las Semifinales entre Coquimbo y Defensa y Justicia" (in Spanish). CONMEBOL.com. 8 January 2021.
  16. ^ "La Final Única de la CONMEBOL Sudamericana arranca a las 17:00 del 23 de enero, en Córdoba" (in Spanish). CONMEBOL.com. 13 January 2021.
  17. ^ "La final de la CONMEBOL Sudamericana se jugará sin público" (in Spanish). CONMEBOL. 5 January 2021.
  18. ^ "Leodán González, árbitro para la Final Única de la CONMEBOL Sudamericana" (in Spanish). CONMEBOL. 17 January 2021.
  19. ^ "Sustitución de árbitro principal para la Final Única: será Jesús Valenzuela" (in Spanish). CONMEBOL. 20 January 2021.

External linksEdit