Open main menu

2017 AFC Champions League group stage

The 2017 AFC Champions League group stage was played from 20 February to 10 May 2017.[1] A total of 32 teams competed in the group stage to decide the 16 places in the knockout stage of the 2017 AFC Champions League.[2]

Contents

DrawEdit

The draw for the group stage was held on 13 December 2016, 16:00 MYT (UTC+8), at the Hilton Petaling Jaya in Petaling Jaya, Malaysia.[3][4][5] The 32 teams were drawn into eight groups of four: four groups each in the West Region (Groups A–D) and the East Region (Groups E–H). Teams from the same association could not be drawn into the same group.[6]

The seeding of each team in the draw was determined by their association and their qualifying position within their association. The mechanism of the draw was as follows:[6]

  • For the West Region, a draw was held for the three associations with three direct entrants (United Arab Emirates, Saudi Arabia, Iran) to determine the seeds 1 placed in order for Groups A, B and C. The remaining teams were then allocated to the groups according to the rules set by AFC.
  • For the East Region, a draw was held for the two associations with three direct entrants (South Korea, Japan) to determine the seeds 1 placed in order for Groups E and F. The remaining teams were then allocated to the groups according to the rules set by AFC.

The following 32 teams entered into the group stage draw, which included the 24 direct entrants and the eight winners of the play-off round of the qualifying play-offs, whose identity were not known at the time of the draw.[3][6]

Region Groups Seed 1 Seed 2 Seed 3 Seed 4
West Region A–D   Al-Ahli   Al-Jazira   Al-Ain   Al-Wahda (Play-off West 1)
  Al-Ahli   Al-Hilal   Al-Taawoun   Al-Fateh (Play-off West 2)
  Esteghlal Khuzestan   Zob Ahan   Persepolis   Esteghlal (Play-off West 3)
  Al-Rayyan[note 1]   Lokomotiv Tashkent[note 1]   Lekhwiya[note 1]   Bunyodkor (Play-off West 4)
East Region E–H   FC Seoul   Suwon Samsung Bluewings   Jeonbuk Hyundai Motors
  Jeju United[note 2]
  Ulsan Hyundai (Play-off East 1)
  Kashima Antlers   Urawa Red Diamonds[note 3]   Kawasaki Frontale[note 3]   Gamba Osaka (Play-off East 2)
  Guangzhou Evergrande   Jiangsu Suning   Brisbane Roar (Play-off East 4)   Shanghai SIPG (Play-off East 3)
  Adelaide United   Muangthong United[note 4]   Western Sydney Wanderers   Eastern[note 4]

FormatEdit

In the group stage, each group was played on a home-and-away round-robin basis. The winners and runners-up of each group advanced to the round of 16 of the knockout stage.

TiebreakersEdit

The teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If tied on points, tiebreakers were applied in the following order (Regulations Article 10.5):[2]

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. Away goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  5. If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
  6. Goal difference in all group matches;
  7. Goals scored in all group matches;
  8. Penalty shoot-out if only two teams are tied and they met in the last round of the group;
  9. Disciplinary points (yellow card = 1 point, red card as a result of two yellow cards = 3 points, direct red card = 3 points, yellow card followed by direct red card = 4 points);
  10. Team from the higher-ranked association.

ScheduleEdit

The schedule of each matchday was as follows.[1] Matches in the West Region were played on Mondays and Tuesdays, while matches in the East Region were played on Tuesdays and Wednesdays.

Matchday Dates Matches
Matchday 1 20–22 February 2017 Team 1 vs. Team 4, Team 3 vs. Team 2
Matchday 2 27 February – 1 March 2017 Team 4 vs. Team 3, Team 2 vs. Team 1
Matchday 3 13–15 March 2017 Team 4 vs. Team 2, Team 1 vs. Team 3
Matchday 4 10–12 April 2017 Team 2 vs. Team 4, Team 3 vs. Team 1
Matchday 5 24–26 April 2017 Team 4 vs. Team 1, Team 2 vs. Team 3
Matchday 6 8–10 May 2017 Team 1 vs. Team 2, Team 3 vs. Team 4

GroupsEdit

Group AEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification AHL EST TAA LOK
1   Al-Ahli 6 3 2 1 10 5 +5 11[a] Round of 16 2–1 0–0 4–0
2   Esteghlal 6 3 2 1 10 5 +5 11[a] 1–1 3–0 2–0
3   Al-Taawoun 6 1 2 3 7 12 −5 5[b] 1–3 1–2 1–0
4   Lokomotiv Tashkent 6 1 2 3 7 12 −5 5[b] 2–0 1–1 4–4
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head results: Al-Ahli 2–1 Esteghlal, Esteghlal 1–1 Al-Ahli.
  2. ^ a b Head-to-head results: Al-Taawoun 1–0 Lokomotiv Tashkent, Lokomotiv Tashkent 4–4 Al-Taawoun.
Al-Taawoun   1–0   Lokomotiv Tashkent
Report
Al-Ahli   2–1   Esteghlal
  • Diop   45+1'90'
Report
Attendance: 5,300

Lokomotiv Tashkent   2–0   Al-Ahli
Report
Attendance: 4,000
Referee: Fu Ming (China)
Esteghlal   3–0   Al-Taawoun
Report

Esteghlal   2–0   Lokomotiv Tashkent
Report
Attendance: 42,369
Al-Ahli   0–0   Al-Taawoun
Report

Lokomotiv Tashkent   1–1   Esteghlal
Report
Attendance: 3,327
Al-Taawoun   1–3   Al-Ahli
Report

Lokomotiv Tashkent   4–4   Al-Taawoun
Report
Esteghlal   1–1   Al-Ahli
Report
Attendance: 76,428
Referee: Jumpei Iida (Japan)

Al-Ahli   4–0   Lokomotiv Tashkent
Report
Attendance: 1,416
Al-Taawoun   1–2   Esteghlal
Report

Group BEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification LEK ESK FAT JAZ
1   Lekhwiya 6 4 2 0 15 6 +9 14 Round of 16 2–1 4–1 3–0
2   Esteghlal Khuzestan 6 2 3 1 6 5 +1 9 1–1 1–0 1–1
3   Al-Fateh 6 1 3 2 7 9 −2 6 2–2 1–1 3–1
4   Al-Jazira 6 0 2 4 3 11 −8 2 1–3 0–1 0–0
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Esteghlal Khuzestan   1–0   Al-Fateh
Report
Lekhwiya   3–0   Al-Jazira
Report

Al-Fateh   2–2   Lekhwiya
Report
Al-Jazira   0–1   Esteghlal Khuzestan
Report

Esteghlal Khuzestan   1–1   Lekhwiya
Report
Attendance: 16,600
Referee: Ma Ning (China)
Al-Fateh   3–1   Al-Jazira
Report

Lekhwiya   2–1   Esteghlal Khuzestan
Report
Attendance: 2,506
Referee: Ahmed Al-Kaf (Oman)
Al-Jazira   0–0   Al-Fateh
Report

Al-Fateh   1–1   Esteghlal Khuzestan
Report
Al-Jazira   1–3   Lekhwiya
Report

Esteghlal Khuzestan   1–1   Al-Jazira
Report
Attendance: 10,060
Lekhwiya   4–1   Al-Fateh
Report

Group CEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification AIN AHL ZOB BUN
1   Al-Ain 6 3 3 0 14 7 +7 12 Round of 16 2–2 1–1 3–0
2   Al-Ahli 6 3 2 1 10 7 +3 11 2–2 2–0 2–0
3   Zob Ahan 6 2 1 3 6 9 −3 7 0–3 1–2 2–1
4   Bunyodkor 6 1 0 5 5 12 −7 3 2–3 2–0 0–2
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Al-Ain   1–1   Zob Ahan
Report
Attendance: 8,122
Referee: Ali Sabah (Iraq)
Al-Ahli   2–0   Bunyodkor
Report
Attendance: 11,315
Referee: Ryuji Sato (Japan)

Bunyodkor   2–3   Al-Ain
Report
Attendance: 4,339
Zob Ahan   1–2   Al-Ahli
Report

Bunyodkor   0–2   Zob Ahan
Report
Attendance: 2,507
Al-Ahli   2–2   Al-Ain
Report

Zob Ahan   2–1   Bunyodkor
Report
Attendance: 3,833
Al-Ain   2–2   Al-Ahli
Report
Attendance: 9,224
Referee: Ali Sabah (Iraq)

Bunyodkor   2–0   Al-Ahli
Report
Attendance: 1,307
Referee: Fu Ming (China)
Zob Ahan   0–3   Al-Ain
Report

Al-Ahli   2–0   Zob Ahan
Report
Al-Ain   3–0   Bunyodkor
Report
Attendance: 6,244

Group DEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification HIL PER RAY WAH
1   Al-Hilal 6 3 3 0 10 7 +3 12 Round of 16 0–0 2–1 1–0
2   Persepolis 6 2 3 1 9 8 +1 9 1–1 0–0 4–2
3   Al-Rayyan 6 2 1 3 10 13 −3 7 3–4 3–1 2–1
4   Al-Wahda 6 1 1 4 12 13 −1 4 2–2 2–3 5–1
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Persepolis   1–1   Al-Hilal
Report
Al-Rayyan   2–1   Al-Wahda
Report

Al-Wahda   2–3   Persepolis
Report
Attendance: 7,655
Al-Hilal   2–1   Al-Rayyan
Report

Al-Wahda   2–2   Al-Hilal
Report
Attendance: 5,853
Referee: Ryuji Sato (Japan)
Al-Rayyan   3–1   Persepolis
Report
Attendance: 4,170
Referee: Fu Ming (China)

Persepolis   0–0   Al-Rayyan
Report
Attendance: 57,130
Referee: Ryuji Sato (Japan)
Al-Hilal   1–0   Al-Wahda
Report

Al-Hilal   0–0   Persepolis
Report
Al-Wahda   5–1   Al-Rayyan
Report

Al-Rayyan   3–4   Al-Hilal
Report
Persepolis   4–2   Al-Wahda
Report
Attendance: 43,160
Referee: Fu Ming (China)

Group EEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification KSA MUA ULS BRI
1   Kashima Antlers 6 4 0 2 13 5 +8 12 Round of 16 2–1 2–0 3–0
2   Muangthong United 6 3 2 1 7 3 +4 11 2–1 1–0 3–0
3   Ulsan Hyundai 6 2 1 3 9 9 0 7 0–4 0–0 6–0
4   Brisbane Roar 6 1 1 4 4 16 −12 4 2–1 0–0 2–3
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Kashima Antlers   2–0   Ulsan Hyundai
Report
Brisbane Roar   0–0   Muangthong United
Report
Attendance: 4,536

Ulsan Hyundai   6–0   Brisbane Roar
Report
Muangthong United   2–1   Kashima Antlers
Report

Kashima Antlers   3–0   Brisbane Roar
Report
Attendance: 6,558
Ulsan Hyundai   0–0   Muangthong United
Report

Brisbane Roar   2–1   Kashima Antlers
Report
Attendance: 5,567
Referee: Wang Di (China)
Muangthong United   1–0   Ulsan Hyundai
Report
Attendance: 11,099

Ulsan Hyundai   0–4   Kashima Antlers
Report
Muangthong United   3–0   Brisbane Roar
Report
Attendance: 11,807

Kashima Antlers   2–1   Muangthong United
Report
Brisbane Roar   2–3   Ulsan Hyundai
Report

Group FEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification URA SSI SEO WSW
1   Urawa Red Diamonds 6 4 0 2 18 7 +11 12[a] Round of 16 1–0 5–2 6–1
2   Shanghai SIPG 6 4 0 2 15 9 +6 12[a] 3–2 4–2 5–1
3   FC Seoul 6 2 0 4 10 15 −5 6[b] 1–0 0–1 2–3
4   Western Sydney Wanderers 6 2 0 4 10 22 −12 6[b] 0–4 3–2 2–3
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head results: Shanghai SIPG 3–2 Urawa Red Diamonds, Urawa Red Diamonds 1–0 Shanghai SIPG (Urawa Red Diamonds won on away goals).
  2. ^ a b Head-to-head results: FC Seoul 2–3 Western Sydney Wanderers, Western Sydney Wanderers 2–3 FC Seoul (tied on head-to-head results, ranked on total goal difference).
Western Sydney Wanderers   0–4   Urawa Red Diamonds
Report
FC Seoul   0–1   Shanghai SIPG
Report

Urawa Red Diamonds   5–2   FC Seoul
Report
Attendance: 18,727
Shanghai SIPG   5–1   Western Sydney Wanderers
Report
Attendance: 28,090
Referee: Ahmed Al-Kaf (Oman)

FC Seoul   2–3   Western Sydney Wanderers
Report
Shanghai SIPG   3–2   Urawa Red Diamonds
Report

Western Sydney Wanderers   2–3   FC Seoul
Report
Urawa Red Diamonds   1–0   Shanghai SIPG
Report

Urawa Red Diamonds   6–1   Western Sydney Wanderers
Report
Attendance: 19,467
Shanghai SIPG   4–2   FC Seoul
Report
Attendance: 35,003

FC Seoul   1–0   Urawa Red Diamonds
Report
Attendance: 4,933
Western Sydney Wanderers   3–2   Shanghai SIPG
Report

Group GEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification KAW GZE SSB EAS
1   Kawasaki Frontale 6 2 4 0 8 3 +5 10[a] Round of 16 0–0 1–1 4–0
2   Guangzhou Evergrande 6 2 4 0 18 5 +13 10[a] 1–1 2–2 7–0
3   Suwon Samsung Bluewings 6 2 3 1 11 6 +5 9 0–1 2–2 5–0
4   Eastern 6 0 1 5 1 24 −23 1 1–1 0–6 0–1
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head results: Guangzhou Evergrande 1–1 Kawasaki Frontale, Kawasaki Frontale 0–0 Guangzhou Evergrande (Kawasaki Frontale won on away goals).
Kawasaki Frontale   1–1   Suwon Samsung Bluewings
Report
Guangzhou Evergrande   7–0   Eastern
Report
Attendance: 38,631

Suwon Samsung Bluewings   2–2   Guangzhou Evergrande
Report
Eastern   1–1   Kawasaki Frontale
Report

Eastern   0–1   Suwon Samsung Bluewings
Report
Guangzhou Evergrande   1–1   Kawasaki Frontale
Report
Attendance: 38,532

Suwon Samsung Bluewings   5–0   Eastern
Report
Attendance: 2,758
Kawasaki Frontale   0–0   Guangzhou Evergrande
Report

Suwon Samsung Bluewings   0–1   Kawasaki Frontale
Report
Eastern   0–6   Guangzhou Evergrande
Report
Attendance: 5,916

Guangzhou Evergrande   2–2   Suwon Samsung Bluewings
Report
Attendance: 38,576
Referee: Ali Sabah (Iraq)
Kawasaki Frontale   4–0   Eastern
Report

Group HEdit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification JIA JEJ ADE GAM
1   Jiangsu Suning 6 5 0 1 9 3 +6 15 Round of 16 1–2 2–1 3–0
2   Jeju United 6 3 1 2 12 9 +3 10 0–1 1–3 2–0
3   Adelaide United 6 1 2 3 10 13 −3 5 0–1 3–3 0–3
4   Gamba Osaka 6 1 1 4 7 13 −6 4 0–1 1–4 3–3
Source: AFC
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Adelaide United   0–3   Gamba Osaka
Report
Jeju United   0–1   Jiangsu Suning
Report
Attendance: 3,688

Gamba Osaka   1–4   Jeju United
Report
Jiangsu Suning   2–1   Adelaide United
Report

Adelaide United   3–3   Jeju United
Report
Attendance: 3,539
Gamba Osaka   0–1   Jiangsu Suning
Report Ramires   39'

Jeju United   1–3   Adelaide United
Report
Jiangsu Suning   3–0   Gamba Osaka
Report

Gamba Osaka   3–3   Adelaide United
Report
Jiangsu Suning   1–2   Jeju United
Report

Jeju United   2–0   Gamba Osaka
Report

NotesEdit

  1. ^ a b c The seeding of the first and second group stage teams from Qatar and the first group stage team Uzbekistan were determined by draw.[6]
  2. ^ On 18 January 2017, Jeonbuk Hyundai Motors were excluded from the 2017 AFC Champions League due to a bribery scandal in the domestic K League Classic.[7] As a result, Jeju United entered the group stage instead of the qualifying play-offs to replace them.[8]
  3. ^ a b The identity of the second and third group stage teams from Japan were not known at the time of the draw.[9]
  4. ^ a b The seeding of the first group stage teams from Thailand and Hong Kong were determined by draw.[6]
  5. ^ a b c d e f g h Matches between teams from Iran and Saudi Arabia were played on neutral venues due to deterioration of Iran–Saudi Arabia relations.

ReferencesEdit

External linksEdit