2016–17 UEFA Women's Champions League qualifying round

The 2016–17 UEFA Women's Champions League qualifying round was played on 23, 25 and 28 August 2016.[1] A total of 36 teams competed in the qualifying round to decide nine of the 32 places in the knockout phase of the 2016–17 UEFA Women's Champions League.[2]

2016–17 UEFA Women's Champions League qualifying round
Tournament details
Dates23–28 August 2016
Teams36 (from 36 associations)
Tournament statistics
Matches played54
Goals scored256 (4.74 per match)
Attendance13,203 (245 per match)
Top scorer(s)Alexandra Lunca (7 goals)

DrawEdit

The draw was held on 24 June 2016, 13:30 CEST, at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[3][4] The 36 teams were allocated into four seeding positions based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season. They were drawn into nine groups of four containing one team from each of the four seeding positions. First, the nine teams which were pre-selected as hosts were drawn from their own designated pot and allocated to their respective group as per their seeding positions. Next, the remaining 27 teams were drawn from their respective pot which were allocated according to their seeding positions.

Based on the decision taken by the UEFA Emergency Panel at its meeting in Paris on 9 June 2016, teams from Serbia (Spartak Subotica) or Bosnia and Herzegovina (SFK 2000) would not be drawn against teams from Kosovo (Hajvalia).[3]

Below are the 36 teams which participated in the qualifying round (with their 2016 UEFA club coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2011–12 to 2015–16 plus 33% of their association coefficient from the same time span), with the nine teams which were pre-selected as hosts marked by (H).[5][6]

Key to colours
Group winners advance to the round of 32
Seeding position 1
Team Coeff
  Zürich 34.240
  Apollon Limassol (H) 23.940
  Standard Liège 22.610
  Twente (H) 21.600
  Olimpia Cluj 21.280
  Spartak Subotica 19.950
  BIIK Kazygurt 17.270
  PK-35 Vantaa (H) 16.290
  SFK 2000 (H) 14.630
Seeding position 2
Team Coeff
  Gintra Universitetas 13.965
  Konak Belediyespor 13.795
  Medyk Konin (H) 13.445
  Pomurje (H) 11.970
  Osijek (H) 11.970
  Zhytlobud Kharkiv 11.300
  PAOK 10.305
  Avaldsnes IL 9.405
  NSA Sofia 8.645
Seeding position 3
Team Coeff
  Pärnu JK 7.980
  FC Minsk 7.800
  Ferencváros 6.455
  Slovan Bratislava 5.815
  Wexford Youths (H) 5.630
  CF Benfica 5.465
  Breiðablik 5.445
  KÍ Klaksvík 3.990
  Ramat HaSharon 2.640
Seeding position 4
Team Coeff
  Vllaznia 1.995
  Cardiff Met. (H) 1.660
  Rīgas FS 1.330
  ŽFK Dragon 2014 0.990
  Newry City 0.990
  Hibernians 0.665
  Breznica 0.330
  ARF Criuleni 0.000
  Hajvalia

FormatEdit

In each group, teams played against each other in a round-robin mini-tournament at the pre-selected hosts. The nine group winners advanced to the round of 32 to join the 23 teams which qualified directly.

TiebreakersEdit

The teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria are applied in the order given to determine the rankings (regulations Articles 14.01 and 14.02):[2]

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored in the group matches played among the teams in question;
  4. if, after having applied criteria 1 to 3, teams still have an equal ranking, criteria 1 to 3 are reapplied exclusively to the matches between the teams in question to determine their final rankings. If this procedure does not lead to a decision, criteria 5 to 9 apply;
  5. superior goal difference in all group matches;
  6. higher number of goals scored in all group matches;
  7. if only two teams have the same number of points, and they are tied according to criteria 1 to 6 after having met in the last round of the group, their rankings are determined by a penalty shoot-out (not used if more than two teams have the same number of points, or if their rankings are not relevant for qualification for the next stage).
  8. lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received in all group matches (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  9. higher club coefficient.

GroupsEdit

All times were CEST (UTC+2).

Group 1Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Apollon Limassol (H) 3 2 1 0 9 3 +6 7 Knockout phase
2   PAOK 3 0 3 0 5 5 0 3
3   Hajvalia 3 0 2 1 2 3 −1 2
4   KÍ Klaksvík 3 0 2 1 2 7 −5 2
Source: UEFA
(H) Host
Apollon Limassol  5–0  KÍ Klaksvík
Molin   44'
Kelly   45+3'
Alborghetti   53' (pen.)
Antoniou   72'
Nielsen   90'
Report
Attendance: 150
Referee: Lina Lehtovaara (Finland)
PAOK  1–1  Hajvalia
Chatzigiannidou   57' Report Bajramaj   15'
Attendance: 70
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)

KÍ Klaksvík  1–1  PAOK
Andreasen   51' Report Georgiou   16'
Attendance: 50
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)
Apollon Limassol  1–0  Hajvalia
Cuschieri   89' Report

PAOK  3–3  Apollon Limassol
Kynossidou   26' (o.g.)
Brame   38'
Dimitrijević   39'
Report Cuschieri   34'
Nielsen   60', 67'
Attendance: 500
Referee: Lina Lehtovaara (Finland)
Hajvalia  1–1  KÍ Klaksvík
Bajramaj   24' Report Andreasen   52'

Group 2Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   FC Minsk 3 3 0 0 17 1 +16 9 Knockout phase
2   Standard Liège 3 1 1 1 13 4 +9 4
3   Osijek (H) 3 1 1 1 15 7 +8 4
4   ŽFK Dragon 2014 3 0 0 3 1 34 −33 0
Source: UEFA
(H) Host
Standard Liège  1–3  FC Minsk
Gorniak   88' Report Ebi   20' (pen.)
Slesarchik   25'
Duben   65'
Attendance: 120
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)
Osijek  14–1  ŽFK Dragon 2014
Trpeska   3' (o.g.)
Culek   5'
Joščak   14', 28', 38', 83'
Šalek   25', 45+1', 71', 80', 84'
Bojčić   49'
Andrlić   55', 90+1'
Report Atanasova   76' (pen.)
Attendance: 400
Referee: Marta Frias Acedo (Spain)

Standard Liège  11–0  ŽFK Dragon 2014
Van Eynde   5'
Arsova   8' (o.g.)
Schoenmakers   11', 18', 42', 58', 80'
Vanmechelen   53', 82'
Wijnants   68'
Biesmans   73'
Report
Attendance: 100
Referee: Maria Marotta (Italy)
FC Minsk  5–0  Osijek
Ogbiagbevha   4', 36', 55'
Duben   47', 71'
Report
Attendance: 400
Referee: Marta Frias Acedo (Spain)

Osijek  1–1  Standard Liège
Kunštek   27' Report Gorniak   32'
Attendance: 250
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)
ŽFK Dragon 2014  0–9  FC Minsk
Report Yakubu   3', 13', 25', 62', 90'
Ogbiagbevha   19'
Otuwe   33'
Lynko   76'
Ebi   90+2'
Attendance: 50
Referee: Maria Marotta (Italy)

Group 3Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Breiðablik 3 2 1 0 14 1 +13 7 Knockout phase
2   Spartak Subotica 3 2 1 0 6 3 +3 7
3   Cardiff Met. (H) 3 1 0 2 6 11 −5 3
4   NSA Sofia 3 0 0 3 0 11 −11 0
Source: UEFA
(H) Host
NSA Sofia  0–4  Cardiff Met.
Report Sargent   24'
Pinder   64'
Todd   76', 88'
Attendance: 243
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)
Spartak Subotica  1–1  Breiðablik
Quincey   90+2' Report Þorvaldsdóttir   69'
Attendance: 58
Referee: Zuzana Kováčová (Slovakia)

Breiðablik  5–0  NSA Sofia
Guðmundsdóttir   34'
Þorvaldsdóttir   40'
Friðriksdóttir   43'
Arnarsdóttir   76'
Magnúsdóttir   90+1'
Report
Attendance: 65
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)
Spartak Subotica  3–2  Cardiff Met.
Quincey   44'
Tseng   50'
Filipović   74'
Report Agg   27', 45+3'
Attendance: 357
Referee: Vera Opeykina (Russia)

NSA Sofia  0–2  Spartak Subotica
Report Slović   33'
Quincey   75'
Attendance: 47
Referee: Zuzana Kováčová (Slovakia)
Cardiff Met.  0–8  Breiðablik
Report Guðmundsdóttir   10', 14'
Hönnudóttir   21', 34'
Friðriksdóttir   26' (pen.)
Þorvaldsdóttir   30'
Sigurdardóttir   81'
Arnarsdóttir   85'
Attendance: 374
Referee: Vera Opeykina (Russia)

Group 4Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Medyk Konin (H) 3 3 0 0 13 1 +12 9 Knockout phase
2   Olimpia Cluj 3 2 0 1 18 4 +14 6
3   Pärnu JK 3 0 1 2 3 10 −7 1
4   Breznica 3 0 1 2 2 21 −19 1
Source: UEFA
(H) Host
Olimpia Cluj  7–1  Pärnu JK
Popa   3', 7', 45'
Vătafu   21'
Voicu   39'
Lunca   50', 60'
Report Morkovkina   37'
Attendance: 50
Referee: Marte Sørø (Norway)
Medyk Konin  9–0  Breznica
Dudek   18'
Gawrońska   44'
Daleszczyk   45+4', 61', 66'
Sikora   62', 84', 90'
Kostova   71'
Report
Attendance: 300
Referee: Julia-Stefanie Baier (Austria)

Olimpia Cluj  10–0  Breznica
Popa   9', 11', 44'
Lunca   21', 26', 28', 41'
Vătafu   29', 83' (pen.)
Bâtea   76'
Report
Attendance: 50
Referee: Elvira Nurmustafina (Kazakhstan)
Pärnu JK  0–1  Medyk Konin
Report Sikora   19'
Attendance: 400
Referee: Julia-Stefanie Baier (Austria)

Medyk Konin  3–1  Olimpia Cluj
Sikora   26'
Daleszczyk   49', 89'
Report Lunca   90'
Attendance: 600
Referee: Marte Sørø (Norway)
Breznica  2–2  Pärnu JK
Jankov   8', 38' Report Shcherbachenia   49'
Morkovkina   86'
Attendance: 280
Referee: Elvira Nurmustafina (Kazakhstan)

Group 5Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Zürich 3 3 0 0 11 1 +10 9 Knockout phase
2   Pomurje (H) 3 2 0 1 10 8 +2 6
3   Slovan Bratislava 3 1 0 2 5 8 −3 3
4   Vllaznia 3 0 0 3 2 11 −9 0
Source: UEFA
(H) Host
Zürich  3–1  Slovan Bratislava
Kuster   20'
Willi   48'
Humm   53'
Report Hollá   84'
Attendance: 30
Referee: Lorraine Clark (Scotland)
Pomurje  6–1  Vllaznia
Kolbl   52'
Tibaut   65'
Rogan   69', 89'
Makovec   76'
Rozmarič   90+1'
Report Jashari   44'
Attendance: 420
Referee: Ana Minić (Serbia)

Zürich  3–0  Vllaznia
Willi   6' (pen.), 87'
Piubel   85'
Report
Attendance: 34
Referee: Olga Tereshko (Belarus)
Slovan Bratislava  2–4  Pomurje
Šurnovská   9'
Kovaľová   76'
Report Kos   11'
Conjar   17'
Tibaut   80'
Kolbl   85'
Attendance: 380
Referee: Ana Minić (Serbia)

Vllaznia  1–2  Slovan Bratislava
Doci   62' Report Švecová   17'
Šurnovská   37'
Attendance: 30
Referee: Olga Tereshko (Belarus)
Pomurje  0–5  Zürich
Report Humm   30', 44'
Willi   40'
Franssi   60'
Mauron   70'
Attendance: 687
Referee: Lorraine Clark (Scotland)

Group 6Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   SFK 2000 (H) 3 2 1 0 6 2 +4 7 Knockout phase
2   Ramat HaSharon 3 2 0 1 5 1 +4 6
3   Zhytlobud Kharkiv 3 1 1 1 4 3 +1 4
4   Rīgas FS 3 0 0 3 0 9 −9 0
Source: UEFA
(H) Host
SFK 2000  1–0  Ramat HaSharon
Kuč   88' Report
Attendance: 200
Referee: Esther Azzopardi (Malta)
Zhytlobud Kharkiv  2–0  Rīgas FS
Melkonyants   32'
Ieromenko   45'
Report
Attendance: 30
Referee: Zuzana Valentová (Slovakia)

Ramat HaSharon  1–0  Zhytlobud Kharkiv
Murnan   72' Report
Attendance: 25
Referee: Zuzana Valentová (Slovakia)
SFK 2000  3–0  Rīgas FS
Kuč   11', 27'
Hasanbegović   90+2'
Report
Attendance: 250
Referee: Marta Huerta De Aza (Spain)

Zhytlobud Kharkiv  2–2  SFK 2000
Tykhonova   38', 66' Report Medić   54'
Kostyuchenko   62' (o.g.)
Attendance: 250
Referee: Esther Azzopardi (Malta)
Rīgas FS  0–4  Ramat HaSharon
Report Shahaf   14'
Murnan   53'
Shimrich   81'
Tvill   88' (pen.)
Attendance: 50
Referee: Marta Huerta De Aza (Spain)

Group 7Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   BIIK Kazygurt 3 3 0 0 9 1 +8 9 Knockout phase
2   Gintra Universitetas 3 2 0 1 15 4 +11 6
3   Wexford Youths (H) 3 0 1 2 2 5 −3 1
4   ARF Criuleni 3 0 1 2 0 16 −16 1
Source: UEFA
(H) Host
Gintra Universitetas  13–0  ARF Criuleni
Kozyrenko   9', 17', 32', 60'
Coleman   12', 89'
Alekperova   25' (pen.)
Veličkaitė   29', 72', 88'
Gailevičiūtė   41', 70'
Vaitukaitytė   81'
Report
Attendance: 20
Referee: Eleni Antoniou (Greece)
BIIK Kazygurt  3–1  Wexford Youths
Gabelia   1'
Adule   14'
Litvinenko   44'
Report O'Riordan   54'
Attendance: 613
Referee: Florence Guillemin (France)

BIIK Kazygurt  3–0  ARF Criuleni
Gabelia   3', 72'
Bortnikova   18'
Report
Attendance: 10
Referee: Désirée Grundbacher (Switzerland)
Wexford Youths  1–2  Gintra Universitetas
Dwyer   62' Report Gailevičiūtė   9'
Kozyrenko   90+1'
Attendance: 670
Referee: Eleni Antoniou (Greece)

Gintra Universitetas  0–3  BIIK Kazygurt
Report Adule   7'
Litvinenko   44'
Gabelia   82'
Attendance: 65
Referee: Florence Guillemin (France)
ARF Criuleni  0–0  Wexford Youths
Report
Attendance: 560
Referee: Désirée Grundbacher (Switzerland)

Group 8Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Avaldsnes IL 3 3 0 0 19 1 +18 9 Knockout phase
2   CF Benfica 3 2 0 1 8 7 +1 6
3   PK-35 Vantaa (H) 3 1 0 2 3 4 −1 3
4   Newry City 3 0 0 3 0 18 −18 0
Source: UEFA
(H) Host
Avaldsnes IL  11–0  Newry City
Andréia Rosa   22'
Mjelde   26'
Hansen   44', 46', 48'
Pedersen   52', 54', 70', 90'
Thorsnes   63'
Santos   64'
Report
Attendance: 63
Referee: Kateryna Zora (Ukraine)
PK-35 Vantaa  1–2  CF Benfica
Ojanperä   17' Report Silvia   69'
Nurmela   87' (o.g.)
Attendance: 913
Referee: Petra Chudá (Slovakia)

CF Benfica  1–6  Avaldsnes IL
Mafalda   18' Report Magnúsdóttir   2', 9'
Hansen   12', 41'
Benites   68'
Thorsnes   75'
Attendance: 53
Referee: Kateryna Zora (Ukraine)
PK-35 Vantaa  2–0  Newry City
Ikonen   10'
Parikka   80'
Report
Attendance: 302
Referee: Dimitrina Milkova (Bulgaria)

Avaldsnes IL  2–0  PK-35 Vantaa
Thorsnes   24'
Magnúsdóttir   36'
Report
Attendance: 452
Referee: Petra Chudá (Slovakia)
Newry City  0–5  CF Benfica
Report Flores   15'
Coelho   27'
Mafalda   30'
McAllister   52' (o.g.)
Redpath   82' (o.g.)
Attendance: 22
Referee: Dimitrina Milkova (Bulgaria)

Group 9Edit

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1   Twente (H) 3 3 0 0 17 3 +14 9 Knockout phase
2   Ferencváros 3 2 0 1 7 2 +5 6
3   Konak Belediyespor 3 1 0 2 7 8 −1 3
4   Hibernians 3 0 0 3 0 18 −18 0
Source: UEFA
(H) Host
Twente  2–1  Ferencváros
R. Jansen   21'
E. Jansen   34'
Report Zlidnis   55'
Attendance: 650
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Konak Belediyespor  5–0  Hibernians
Dușa   7'
Başkol   13'
Çınar   38'
Nurlu   50'
Erol   51'
Report
Attendance: 100
Referee: Barbara Poxhofer (Austria)

Twente  9–0  Hibernians
E. Jansen   26', 90+3'
Erman   31'
Tonna   45' (o.g.)
Beerensteyn   59', 61', 84'
Waldus   82'
Ellouzi   88'
Report
Attendance: 475
Referee: Tess Olofsson (Sweden)
Ferencváros  2–0  Konak Belediyespor
Nagy   70'
Fenyvesi   82'
Report
Attendance: 110
Referee: Barbara Poxhofer (Austria)

Konak Belediyespor  2–6  Twente
Dușa   6'
Sârghe   43'
Report R. Jansen   15', 23', 47'
Beerensteyn   33'
Kerkdijk   77'
Ellouzi   89'
Attendance: 600
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Hibernians  0–4  Ferencváros
Report Orji   5', 63'
Bulatović   31'
Čanković   44' (pen.)
Attendance: 10
Referee: Tess Olofsson (Sweden)

ReferencesEdit

  1. ^ "2016/17 UEFA Women's calendar" (PDF). UEFA.com. UEFA.
  2. ^ a b "Regulations of the UEFA Women's Champions League 2016/17 Season" (PDF). UEFA.com. 10 June 2016.
  3. ^ a b "Women's Champions League qualifying round draw". UEFA.com. Retrieved 24 June 2016.
  4. ^ "Women's Champions League qualifying round draw". UEFA.com. 24 June 2016.
  5. ^ "2016/17 participants and coefficients" (PDF). UEFA.com.
  6. ^ "2016/17 cumulative club coefficient rankings" (PDF). UEFA.com.

External linksEdit