2012 FIFA Futsal World Cup qualification (UEFA)

Preliminary round matches was played from the 19 to 23 October and matches in the main Qualifying round was played from the 14 to 18 December.

Preliminary roundEdit

Group AEdit

The qualification was held in Tbilisi, Georgia

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Moldova 3 1 2 0 14 4 +10 5
  Georgia 3 1 2 0 14 4 +10 5
  Armenia 3 1 2 0 8 4 +4 5
  Malta 3 0 0 3 0 24 −24 0

Moldova went through by coefficient

Georgia  2 – 2  Armenia
Report
Referee: Gerd Bylois (BEL), Zoran Bogdanov (SRB)

Moldova  10 – 0  Malta
Report
Referee: Cédric Pelissier (FRA), Nikola Jelić (CRO)

Georgia  10 – 0  Malta
Report
Referee: Zoran Bogdanov (SRB), Nikola Jelić (CRO)

Armenia  2 – 2  Moldova
Report
Referee: Cédric Pelissier (FRA), Gerd Bylois (BEL)

Malta  0 – 4  Armenia
Report
Referee: Nikola Jelić (CRO), Cédric Pelissier (FRA)

Moldova  2 – 2  Georgia
Report
Referee: Gerd Bylois (BEL), Zoran Bogdanov (SRB)

Group BEdit

The qualification was held in Sofia, Bulgaria

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Bulgaria 3 2 0 1 15 8 +7 6
  Norway 3 2 0 1 8 8 0 6
  Greece 3 2 0 1 10 7 +3 6
  Andorra 3 0 0 3 8 18 −10 0
Bulgaria  8 – 4  Andorra
Report
Referee: Kreshnik Hakrama (ALB), Maksim Dzeikala (BLR)

Greece  3 – 1  Norway
Report
Referee: Ilya Akimtsev (RUS), Dragan Skakić (BIH)

Bulgaria  2 – 3  Norway
Report
Referee: Maksim Dzeikala (BLR), Ilya Akimtsev (RUS)

Andorra  1 – 6  Greece
Report
Referee: Dragan Skakić (BIH), Kreshnik Hakrama (ALB)

Norway  4 – 3  Andorra
Report
Referee: Kreshnik Hakrama (ALB), Maksim Dzeikala (BLR)

Greece  1 – 5  Bulgaria
Report
Referee: Dragan Skakić (BIH), Ilya Akimtsev (RUS)

Group CEdit

The qualification was held in Jelgava, Latvia

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Latvia 3 2 1 0 18 4 +14 7
  England 3 2 0 1 9 12 −3 6
  Cyprus 3 1 1 1 7 6 +1 4
  San Marino 3 0 0 3 5 17 −12 0
Latvia  7 – 1  England
Report

Cyprus  3 – 1  San Marino
Report

Latvia  9 – 1  San Marino
Report

England  3 – 2  Cyprus
Report

San Marino  3 – 5  England
Report

Cyprus  2 – 2  Latvia
Report

Group DEdit

The qualification was held in Kiili, Estonia[1]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Turkey 3 3 0 0 15 5 +10 9
  Albania 3 1 1 1 7 8 −1 4
  Finland 3 1 1 1 4 6 −2 4
  Estonia 3 0 0 3 6 13 −7 0
Finland  0 – 0  Albania
Report
Kiili Sports Hall, Kiili, Estonia
Referee: Gavin Sartain (ENG), Slawomir Steczko (POL)

Estonia  3 – 4  Turkey
Report
Kiili Sports Hall, Kiili, Estonia
Referee: Gabriel Gherman (ROU), Slawomir Steczko (POL)

Turkey  6 – 0  Finland
Report
Kiili Sports Hall, Kiili, Estonia
Referee: Slawomir Steczko (POL), Gavin Sartain (ENG)

Estonia  3 – 5  Albania
Report
Kiili Sports Hall, Kiili, Estonia
Referee: Ramil Namazov (AZE), Gavin Sartain (ENG)

Finland  4 – 0  Estonia
Report
Kiili Sports Hall, Kiili, Estonia
Referee: Slawomir Steczko (POL), Ramil Namazov (AZE)

Albania  2 – 5  Turkey
Report
Kiili Sports Hall, Kiili, Estonia
Referee: Gavin Sartain (ENG), Gabriel Gherman (ROU)

Group EEdit

The qualification was held in Veles, Macedonia

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Macedonia 3 3 0 0 15 4 +11 9
  France 3 2 0 1 12 6 +6 6
  Montenegro 3 1 0 2 13 6 +7 3
   Switzerland 3 0 0 3 2 26 −24 0
France  7 – 0   Switzerland
Report
Referee: Dimitrios Zisimopoulos (GRE), Demetris Constantinou (CYP), Vyacheslav Daragan (UKR)

Macedonia  2 – 1  Montenegro
Report
Referee: Aleksandrs Golubevs (LVA), Vyacheslav Daragan (UKR), Demetris Constantinou (CYP)

Montenegro  3 – 4  France
Report
Referee: Demetris Constantinou (CYP), Aleksandrs Golubevs (LVA), Dimitrios Zisimopoulos (GRE)

Macedonia  10 – 2   Switzerland
Report
Referee: Vyacheslav Daragan (UKR), Dimitrios Zisimopoulos (GRE), Aleksandrs Golubevs (LVA)

Switzerland   0 – 9  Montenegro
Report
Referee: Dimitrios Zisimopoulos (GRE), Aleksandrs Golubevs (LVA)

France  1 – 3  Macedonia
Report
Referee: Demetris Constantinou (CYP), Vyacheslav Daragan (UKR)

Best group runners-upEdit

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  France 3 2 0 1 12 6 +6 6
  Norway 3 2 0 1 8 8 0 6
  England 3 2 0 1 9 12 −3 6
  Georgia 3 1 2 0 14 4 +10 5
  Albania 3 1 1 1 7 8 −1 4

Qualifying roundEdit

The main round was played from 14 to 18 December 2011.[2]

Group 1Edit

The qualification was held in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Spain 3 3 0 0 20 0 +20 9
  Norway 3 1 1 1 5 12 −7 4
  Bosnia and Herzegovina 3 1 0 2 3 9 −6 3
  Belgium 3 0 1 2 4 11 −7 1
Spain  8 – 0  Norway
Fernandao   2'
Lozano   4'12'
Lin   9'
Ortiz   16'
Julio Cordeiro   20',
Borja   26'
Rafael Usín   31'
Report
Olympic Hall Juan Antonio Samaranch - Sarajevo
Referee: Bogdan Sorescu (ROU)

Bosnia and Herzegovina  2 – 1  Belgium
Lalić   36'37' Report Chaibai   38'
Olympic Hall Juan Antonio Samaranch - Sarajevo
Referee: Gerald Bauernfeind (AUT)

Bosnia and Herzegovina  1 – 2  Norway
Lalić   22' Report Laajab   33'
Skaga   40'
Olympic Hall Juan Antonio Samaranch - Sarajevo
Referee: Dejan Nikolić (SVN)

Belgium  0 – 6  Spain
Report Lozano   4'
Borja   16'
Rafael Usín   18'
Torras   31'
Julio Cordeiro   39'40' (pen)
Olympic Hall Juan Antonio Samaranch - Sarajevo
Referee: Kamil Çetin (TUR)

Spain  6 – 0  Bosnia and Herzegovina
Fernandao   2'35'39'41 '
Lin   8'
Rafael Usín   25'
Report
Olympic Hall Juan Antonio Samaranch - Sarajevo
Referee: Gerald Bauernfeind (AUT)

Norway  3 – 3  Belgium
Skaga   18'
Sortevik   20'
Laajab   37'
Report Canaris   20'
Achahbar   27'
Zouggaghi   31'
Olympic Hall Juan Antonio Samaranch - Sarajevo
Referee: Bogdan Sorescu (ROU)

Group 2Edit

The qualification was held in Caltanissetta, Italy.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Italy 3 3 0 0 19 5 +14 9
  Romania 3 2 0 1 14 7 +7 6
  Poland 3 1 0 2 10 18 −8 3
  Bulgaria 3 0 0 3 5 18 −13 0
Romania  3 – 0  Bulgaria
Radu   19'
Dobre   31'
Matei   38'
Report
Palacarelli - Caltanissetta
Referee: Gábor Kovács (HUN)

Italy  5 – 2  Poland
Gabriel Lima   10'
Vampeta   19'
Honorio   21' 40' 41'
Report Milewski   35'
Budniak   39'
Palacarelli - Caltanissetta
Referee: Timo Onatsu (FIN)

Poland  3 – 9  Romania
Budniak   18' 34'
Șotărcă   36' (o.g.)
Report Gherman   3'
Stoica   8'
Matei   9' 38'
Dobre   11'
Alpar   13'
Răducu   24'
Șotărcă   31' 32'
Palacarelli - Caltanissetta
Referee: Gábor Kovács (HUN)

Italy  10 – 1  Bulgaria
Fortino   11'
Gabriel Lima   11' 23'
Honorio   17'
Ippoliti   21'
Saad Assis   25'
Torcivia   26' 41'
Leggiero   31'
Forte   34'
Report Ivanov   18' (pen)
Palacarelli - Caltanissetta
Referee: Timo Onatsu (FIN)

Bulgaria  4 – 5  Poland
Nestorov   13'
Trendafilov   21'
Viktorov   27'
Koychev   41'
Report Machura   2'
Kielpiński   18' 40'
Kubik   19'
Kusia   39'
Palacarelli - Caltanissetta
Referee: Saša Tomić (CRO)

Romania  2 – 4  Italy
Stoica   37' 40' Report Fortino   20'
Patias   34'
Vampeta   40'
Forte   41'
Palacarelli - Caltanissetta
Referee: Gábor Kovács (HUN)

Group 3Edit

The qualification was held in Laško, Slovenia.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Serbia 3 2 1 0 11 5 +6 7
  Slovenia 3 2 0 1 10 6 +4 6
  Israel 3 0 2 1 9 10 −1 2
  Moldova 3 0 1 2 4 13 −9 1
Slovenia  3 – 2  Israel
Čujec   16'
Drobne   20'
Osredkar   29'
Report Tsabag   16'
Shriki   35'
Referee: Ivan Shabanov (RUS)

Serbia  4 – 0  Moldova
Janjić   2'
Milosavac   9'
Rajčević   11'
Bojović   32'
Report
Referee: Petros Panayides (CYP)

Israel  4 – 4  Serbia
Kalif   3'28'
Shriki   11'
Tsabag   32'
Report Rajčević   12'12' (pen)16' (pen)
Milosavac   12'
Referee: Robert Pieter Lenting (NED)

Slovenia  6 – 1  Moldova
Pertič   3'13'
R. Uršič   17'18'
Drobne   21'
Grzelj   36'
Report Antonov   10'
Referee: Marc Birkett (ENG)

Moldova  3 – 3  Israel
Hilotii   27'39'
Tacot   41'
Report Shriki   4'23'
A. Cohen   31'
Referee: Petros Panayides (CYP)

Serbia  3 – 1  Slovenia
Kocić   4'
Živanović   12'41'
Report R. Uršič   25'
Referee: Ivan Shabanov (RUS)

Group 4Edit

The qualification was held in Coimbra, Portugal.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Portugal 3 3 0 0 14 1 +13 9
  Slovakia 3 2 0 1 8 8 0 6
  France 3 1 0 2 4 11 −7 3
  Lithuania 3 0 0 3 4 10 −6 0
Slovakia  3 – 1  France
Haľko   10'
Rafaj   35'
Kozar   41'
Report Chaulet   34'
Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia - Coimbra
Referee: Sebastian Stawicki (POL)

Portugal  3 – 0  Lithuania
Pedro Cary   8'
Cardinal   22'
Ricardinho   33'
Report
Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia - Coimbra
Referee: Danijel Janošević (CRO)

Lithuania  2 – 4  Slovakia
Rimkevičius   7'
Jeremejevas   33'
Report Rafaj   11'
Serbin   12'
Haľko   14'
Rick   32'
Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia - Coimbra
Referee: Elchin Samadli (AZE)

Portugal  6 – 0  France
Ricardinho   2'
Pedro Cary   3'
Cardinal   4'5'25'
Marinho   11'
Report
Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia - Coimbra
Referee: Kiazo Leladze (LVA)

France  3 – 2  Lithuania
Otmani   16'40'
Teixeira   29'
Report Rimkevičius   4'
Bezykornovas   21'
Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia - Coimbra
Referee: Sebastian Stawicki (POL)

Slovakia  1 – 5  Portugal
Mikita   13' Report Cardinal   21'31'
Joel Queirós   23'
João Matos   31'
Ricardo   34'
Pavilhão Multidesportos Dr. Mário Mexia - Coimbra
Referee: Kiazo Leladze (LVA)

Group 5Edit

The qualification was held in Baku, Azerbaijan.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Ukraine 3 2 0 1 8 6 +2 6
  Azerbaijan 3 2 0 1 12 6 +6 6
  Croatia 3 2 0 1 8 6 +2 6
  Macedonia 3 0 0 3 3 13 −10 0
Ukraine  2 – 1  North Macedonia
Ovsyannikov   27'
Kordoba   35'
Report Micevski   5'
İdman Sarayı - Baku
Referee: Balázs Farkas (HUN)

Azerbaijan  1 – 3  Croatia
Borisov   36' Report Grcić   29'
Marinović   35'
Despotović   41' (pen)
İdman Sarayı - Baku
Referee: Karel Henych (CZE)

Croatia  1 – 4  Ukraine
Babić   39' Report Cheporniuk   3'
Pavlenko   19'
Ovsyannikov   27'32'
İdman Sarayı - Baku
Referee: Stephan Kammerer (GER)

Azerbaijan  7 – 1  North Macedonia
Felipe   11'17'17'
Dantas   16'
Farajzade   23'
Balakishiyev   33'
Hajiyev   34'
Report Petrović   36'
İdman Sarayı - Baku
Referee: Gerd Bylois (BEL)

North Macedonia  1 – 4  Croatia
Micevski   20' Report Šuton   5'
Marinović   14'39'
Grcić   31'
İdman Sarayı - Baku
Referee: Karel Henych (CZE)

Ukraine  2 – 4  Azerbaijan
Rogachov   13'
Romanov   29'
Report Felipe   15'
Farajzade   27'
Serjão   35'
Borisov   36'
İdman Sarayı - Baku
Referee: Balázs Farkas (HUN)

Group 6Edit

The qualification was held in Brno, Czech Republic.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Czech Republic 3 3 0 0 13 5 +8 9
  Belarus 3 2 0 1 11 6 +5 6
  Netherlands 3 1 0 2 5 10 −5 3
  Turkey 3 0 0 3 6 14 −8 0
Czech Republic  5 – 1  Netherlands
Rešetár   2'26'
R. Mareš   5'
Seidler   9'
M. Mareš I   37'
Report El Morabiti   20'
Královo Pole - Brno
Referee: Pascal Fritz (FRA)

Belarus  7 – 1  Turkey
Gorbenko   5'24'
Savintsev   7'
Chibisov   21'30'
Chernik   33'36'
Report Kenan Köseoğlu   6'
Královo Pole - Brno
Referee: Francisco Miguel Pena Diaz (ESP)

Czech Republic  3 – 2  Turkey
Kopecký   4'24'
Rešetár   11'
Report Büyüktopaç   15'
Burak Yıldırım   40'
Královo Pole - Brno
Referee: Oleg Ivanov (UKR)

Netherlands  0 – 2  Belarus
Report Chernik   17'
Popov   35'
Královo Pole - Brno
Referee: Aleksandras Sliva (LTU)

Turkey  3 – 4  Netherlands
Serhat Çiçek   8'
Burak Yıldırım   37'
İsmail Çelen   41'
Report Adil Zouthane   7' (pen)33'39'
Saadouni   15'
Královo Pole - Brno
Referee: Pascal Fritz (FRA)

Belarus  2 – 5  Czech Republic
Chernik   15'
Popov   17'
Report Rešetár   3'37'
Janovský   10'
Kadakov   13' (o.g)
J. Novotný   25'
Královo Pole - Brno
Referee: Francisco Miguel Pena Diaz (ESP)

Group 7Edit

The qualification was held in Gyöngyös, Hungary.

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Russia 3 3 0 0 10 2 +8 9
  Hungary 3 1 1 1 10 8 +2 4
  Latvia 3 0 2 1 5 7 −2 2
  Kazakhstan 3 0 1 2 3 11 −8 1
Russia  2 – 0  Latvia
Badretdinov   12'
Maevski   17'
Report
Gyöngyösi Városi Sport és Rendezvény Csarnok - Gyöngyös
Referee: Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP)

Hungary  5 – 1  Kazakhstan
Gyurcsányi   6'
Németh P.   15'40'
Dróth   17'
Lódi   35'
Report Yesenamanov   21'
Gyöngyösi Városi Sport és Rendezvény Csarnok - Gyöngyös
Referee: Francesco Massini (ITA)

Kazakhstan  0 – 4  Russia
Report Kazakov   9' (o.g.)
Maevski   24'
Sergeev   37'
Nugumanov   39'
Gyöngyösi Városi Sport és Rendezvény Csarnok - Gyöngyös
Referee: Franco Cachia (MLT)

Hungary  3 – 3  Latvia
Csopaki   4'
Lódi   7'
Harnisch   40'
Report Šustrovs   9'
Dacko   15'
Zabarovskis   31'
Gyöngyösi Városi Sport és Rendezvény Csarnok - Gyöngyös
Referee: Sreten Vasić (SRB)

Latvia  2 – 2  Kazakhstan
Seņs   21' (pen)37' (pen) Report Taku   23'
Dovgan   35'
Gyöngyösi Városi Sport és Rendezvény Csarnok - Gyöngyös
Referee: Francesco Massini (ITA)

Russia  4 – 2  Hungary
Abramov   2'
Cirilo   6'
Maevski   17'
Sergeev   40'
Report Harnisch   30'
Dróth   39'
Gyöngyösi Városi Sport és Rendezvény Csarnok - Gyöngyös
Referee: Fernando Gutiérrez Lumbreras (ESP)

Play-offsEdit

The top two in each progress to the two-legged play-offs, which will decide Europe's qualifiers.

Key to colours
Seeded in Play-offs draw
Unseeded in Play-offs draw
Group Winners Runners-up
1   Spain   Norway
2   Italy   Romania
3   Serbia   Slovenia
4   Portugal   Slovakia
5   Ukraine   Azerbaijan
6   Czech Republic   Belarus
7   Russia   Hungary
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Slovakia   0–12   Spain 0–4 0–8
Azerbaijan   4–5   Russia 2–3 2–2
Norway   0–7   Italy 0–5 0–2
Belarus   2–11   Portugal 1–7 1–4
Slovenia   3–4   Czech Republic 2–0 1–4
Romania   4–5   Ukraine 0–4 4–1
Hungary   2–6   Serbia 1–0 1–6

1st legEdit

From 25 March to 28 March 2012

Hungary  1 – 0  Serbia
Lovas   34' Report
Gyöngyösi Városi Sport es Rendezvény Csarnok, Gyöngyös
Attendance: 1,100
Referee: Ivan Shabanov (RUS)

Belarus  1 – 7  Portugal
Chernik   7' Report Ricardinho   2'15'22'
Arnaldo Pereira   18'
Marinho   22'
Jorge Fernandes   27'
Cardinal   35'
Minsk Arena, Minsk
Referee: Sebastian Stawicki (POL)

Slovenia  2 – 0  Czech Republic
Fetić   9'
Uršič   29'
Report
Sporthall Velenje , Velenje
Referee: Francesco Massini (ITA)

Slovakia  0 – 4  Spain
Report Aicardo   23'34'
Fernandão   30'
Rafa Usín   32'
Interhala Pasienky, Bratislava
Referee: Bogdan Sorescu (ROU)

Romania  0 – 4  Ukraine
Report Fedorchenko   1'
Struk   5'
Rogachov   19'
Zhurba   33'
CS CITY'US Tirgu-Mures, Târgu Mureș
Referee: Pascal Lemal (BEL)

Azerbaijan  2 – 3  Russia
Kaká   36'
Hajiyev   39'
Report Milovanov   12'
Sergeev   23'30'
Sarhadchi Sports Olympic Center, Baku
Referee: Borut Šivic (SVN)

Norway  0 – 5  Italy
Report Vampeta   4'20'
Patias   22'
Gabriel Lima   34'
Fortino   37'
Stjørdalshallen, Stjørdal
Referee: Stephan Kammerer (GER)

2nd legEdit

From 8 to 11 April 2012

Ukraine  1 – 4  Romania
Romanov   21' Report Stoica   19'20'27'
Ignat   24'
Palace of Sport "Lokomotiv", Kharkiv
Referee: Fernando Lumbreras (ESP)

Ukraine won 5–4 on aggregate.


Serbia  6 – 1  Hungary
Pršić   9'19'
Rajčević   14'20'
Janjić   15'
Živanović   30'
Report Lódi  35'
Hala Pionir, Belgrade
Attendance: 3,000
Referee: Eduardo Fernandes Coelho (POR)

Serbia won 6–2 on aggregate.


Russia  2 – 2  Azerbaijan
Pereverzev   4'
Fukin   21'
Report Serjão   17'
Jadder Dantas   29'
Centralny, Tyumen
Referee: Karel Henych (CZE)

Russia won 5–4 on aggregate.


Spain  8 – 0  Slovakia
Álvaro   6'
José Ruiz   17'
Lozano   17'27'27'
Rafa Usín   28'
Lin   35'
Miguelín   37'
Report
Palma Arena, Palma de Mallorca
Referee: Gábor Kovács (HUN)

Spain won 12–0 on aggregate.


Portugal  4 – 1  Belarus
Arnaldo Pereira   14'
Pedro Cary   28'
Jorge Fernandes   28'
Leitão   38'
Report Gorbenko   29'
Pavilhão do SL Benfica, Lisbon
Referee: Danijel Janošević (CRO)

Portugal won 11–2 on aggregate.


Czech Republic  4 – 1  Slovenia
Roman Mareš   6'   26'
Rešetár   38'
Kopecký   11'
Report Pertič   2'
Sparta Praha, Prague
Referee: Oleg Ivanov (UKR)

Czech Republic won 4–3 on aggregate.


Italy  2 – 0  Norway
Saad   2'
Forte   21'
Report
Pala San Giacomo, Conversano
Referee: Petros Panayides (CYP)

Italy won 7–0 on aggregate.

Qualified teamsEdit

  1.   Serbia
  2.   Ukraine
  3.   Russia
  4.   Spain
  5.   Portugal
  6.   Czech Republic
  7.   Italy

ReferencesEdit

  1. ^ "Saalijalgpallikoondis võõrustab sügisel valikturniiri" [National futsal team hosts qualification tournament in autumn] (in Estonian). Estonian Football Association. 11 July 2011. Retrieved 25 October 2011.
  2. ^ "Competition format". UEFA. Retrieved 26 November 2011.

External linksEdit