2010 UCI Track Cycling World Championships – Women's sprint

The Women's Sprint was one of the 9 women's events at the 2010 UCI Track Cycling World Championships, held in Ballerup, Denmark.

27 Cyclists from 14 countries participated in the contest. After the qualifying heats, the fastest 24 riders were to advance to the 1/16 finals.

The first rider in each of the 12 heats advanced to the second round. There was no repechage for this round.

The first rider from each of the six Second Round heats advanced to the Quarterfinals and the second placed riders from a repechage to determine the other two riders that competed the quarterfinals.

The first rider in each quarterfinal advanced to the semifinals and the 4 losing athletes faced a race for 5th-8th place.

The qualifying, first round, second round, second round repechages and quarterfinals took place on 26 March. The Semifinals and Finals took place on 27 March.

World recordEdit

World Record
WR 10.831   Olga Slyusareva (RUS) Moscow   25 April 1993

ResultsEdit

QualifyingEdit

Rank Name Nation Time Notes
1 Guo Shuang   China 10.918 Q
2 Anna Meares   Australia 11.030 Q
3 Olga Panarina   Belarus 11.077 Q
4 Simona Krupeckaitė   Lithuania 11.078 Q
5 Willy Kanis   Netherlands 11.105 Q
6 Clara Sanchez   France 11.120 Q
7 Victoria Pendleton   Great Britain 11.135 Q
8 Kaarle McCulloch   Australia 11.202 Q
9 Lin Junhong   China 11.242 Q
10 Gong Jinjie   China 11.250 Q
11 Virginie Cueff   France 11.340 Q
12 Kristina Vogel   Germany 11.356 Q
13 Yvonne Hijgenaar   Netherlands 11.385 Q
14 Miriam Welte   Germany 11.408 Q
15 Victoria Baranova   Russia 11.426 Q
16 Lyubov Shulika   Ukraine 11.442 Q
17 Emily Rosemond   Australia 11.444 Q
18 Jessica Varnish   Great Britain 11.464 Q
19 Becky James   Great Britain 11.518 Q
20 Sandie Clair   France 11.559 Q
21 Lee Wai Sze   Hong Kong 11.564 Q
22 Christin Muche   Germany 11.571 Q
23 Lisandra Guerra   Cuba 11.600 Q
24 Olga Streltsova   Russia 11.700 Q
25 Renata Dąbrowska   Poland 11.922
26 Helena Casas Roige   Spain 11.995
27 Gintare Gaivenyte   Lithuania 12.084

1/16 FinalsEdit

Heat Rank Name Nation Time Notes
1 1 Guo Shuang   China 11.914 Q
1 2 Olga Streltsova   Russia
2 1 Anna Meares   Australia 11.682 Q
2 2 Lisandra Guerra   Cuba
3 1 Olga Panarina   Belarus 12.114 Q
3 2 Christin Muche   Germany
4 1 Simona Krupeckaitė   Lithuania 11.782 Q
4 2 Lee Wai Sze   Hong Kong
5 1 Willy Kanis   Netherlands 11.418 Q
5 2 Sandie Clair   France
6 1 Clara Sanchez   France 11.874 Q
6 2 Becky James   Great Britain
7 1 Victoria Pendleton   Great Britain 11.794 Q
7 2 Jessica Varnish   Great Britain
8 1 Kaarle McCulloch   Australia 11.577 Q
8 2 Emily Rosemond   Australia
9 1 Lyubov Shulika   Ukraine 11.693 Q
9 2 Lin Junhong   China
10 1 Victoria Baranova   Russia 11.898 Q
10 2 Gong Jinjie   China
11 1 Virginie Cueff   France 11.848 Q
11 2 Miriam Welte   Germany REL
12 1 Kristina Vogel   Germany 11.813 Q
12 2 Yvonne Hijgenaar   Netherlands

1/8 FinalsEdit

Heat Rank Name Nation Time Notes
1 1 Guo Shuang   China 11.804 Q
1 2 Kristina Vogel   Germany
2 1 Anna Meares   Australia 11.717 Q
2 2 Virginie Cueff   France
3 1 Victoria Baranova   Russia 11.763 Q
3 2 Olga Panarina   Belarus
4 1 Simona Krupeckaitė   Lithuania 11.660 Q
4 2 Lyubov Shulika   Ukraine
5 1 Kaarle McCulloch   Australia 11.536 Q
5 2 Willy Kanis   Netherlands
6 1 Victoria Pendleton   Great Britain 11.552 Q
6 2 Clara Sanchez   France

1/8 Finals RepechageEdit

Heat Rank Name Nation Time Notes
1 1 Kristina Vogel   Germany 11.837 Q
1 2 Clara Sanchez   France
1 3 Lyubov Shulika   Ukraine
2 1 Olga Panarina   Belarus 11.600 Q
2 2 Willy Kanis   Netherlands
2 3 Virginie Cueff   France

QuarterfinalsEdit

Heat Rank Name Nation Race 1 Race 2 Decider Notes
1 1 Guo Shuang   China 11.322 11.353 Q
1 2 Olga Panarina   Belarus
2 1 Anna Meares   Australia 11.587 REL 11.704 Q
2 2 Kristina Vogel   Germany 11.982
3 1 Victoria Pendleton   Great Britain 11.755 11.843 Q
3 2 Victoria Baranova   Russia
4 1 Simona Krupeckaitė   Lithuania 11.671 15.102 Q
4 2 Kaarle McCulloch   Australia

Race for 5th-8th PlacesEdit

Rank Name Nation Time
5 Kristina Vogel   Germany 11.757
6 Kaarle McCulloch   Australia
7 Olga Panarina   Belarus
8 Victoria Baranova   Russia

SemifinalsEdit

Heat Rank Name Nation Race 1 Race 2 Decider Notes
1 1 Guo Shuang   China 11.274 11.485 Q
1 2 Simona Krupeckaitė   Lithuania 11.480
2 1 Victoria Pendleton   Great Britain 11.316 11.248 Q
2 2 Anna Meares   Australia

FinalsEdit

Rank Name Nation Race 1 Race 2 Decider
Gold Medal Races
  Victoria Pendleton   Great Britain 11.611 11.543
  Guo Shuang   China
Bronze Medal Races
  Simona Krupeckaitė   Lithuania 11.377 11.416
4 Anna Meares   Australia

ReferencesEdit