Open main menu

2009–10 FIBA EuroChallenge

2009–10 FIBA EuroChallenge was the seventh edition of Europe's third-tier level transnational men's professional club basketball FIBA EuroChallenge Tournament, organized by FIBA Europe.

FIBA EuroChallenge
Competition details
Season 2009–10
Teams 32
Dates 24 November 2009 – 2 May 2010
Final positions
Champions Germany Göttingen (1st title)
Runners-up Russia Krasnye Krylya Samara
Third place France Chorale Roanne
Fourth place Italy Scavolini Spar Pesaro
Awards
Final Four MVP United States Taylor Rochestie
Statistical leaders
Points Dominican Republic Luis Flores
18.8
Rebounds United States William Thomas
8.2
Assists United States Dean Oliver
6.2

TeamsEdit

Regular seasonEdit

The Regular Season begins from November 24, 2009.

Group AEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification GÖT BUD BCM LOK
1   Göttingen 6 4 2 491 434 +57 10 Advance to last 16 74–80 81–51 92–71
2   Budućnost m:tel 6 4 2 435 415 +20 10 92–84 74–82 61–49
3   BCM Gravelines 6 4 2 421 420 +1 10 64–72 70–59 77–68
4   Lokomotiv Kuban 6 0 6 386 464 −78 6 76–88 56–69 66–77
Source: FIBA Europe

Group BEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification APOEL DBO SIG KHI
1   APOEL 6 4 2 495 456 +39 10 Advance to last 16 81–66 85–83 104–71
2   EiffelTowers Den Bosch 6 4 2 482 474 +8 10 82–74 85–90 83–68
3   SIG Strasbourg 6 3 3 504 499 +5 9 76–67 70–74 97–93
4   Khimik 6 1 5 496 548 −52 7 78–84 91–92 95–88
Source: FIBA Europe

Group CEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification KRA PES MIN AMS
1   Krasnye Krylia 6 5 1 487 410 +77 11 Advance to last 16 70–58 106–68 71–51
2   Scavolini Spar Pesaro 6 5 1 470 397 +73 11 92–86 93–85 66–41
3   Minsk-2006 6 2 4 417 487 −70 8 72–76 49–80 67–64
4   Amsterdam 6 0 6 359 439 −80 6 69–78 66–81 68–76
Source: FIBA Europe

Group DEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification CHA AEL MON CED
1   Élan Chalon 6 4 2 467 452 +15 10 Advance to last 16 81–74 81–62 80–77
2   Proteas EKA AEL 6 3 3 466 473 −7 9 72–69 86–68 81–73
3   Dexia Mons-Hainaut 6 3 3 452 454 −2 9 84–67 82–71 85–64
4   Cedevita 6 2 4 482 488 −6 8 83–89 100–82 85–71
Source: FIBA Europe

Group EEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification LÌE ENI DON CSU
1   Belgacom Liège 6 5 1 479 454 +25 11 Advance to last 16 73–65 74–79 86–79
2   Enisey 6 3 3 470 466 +4 9 78–84 92–81 74–73
3   Donetsk 6 2 4 502 516 −14 8 81–89 80–90 86–74
4   CSU Asesoft Ploiești 6 2 4 470 485 −15 8 72–73 75–71 97–95
Source: FIBA Europe

Group FEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification BAN FMP VEF OKA
1   Banvit 6 5 1 538 479 +59 11 Advance to last 16 89–78 103–79 99–84
2   FMP 6 5 1 523 488 +35 11 82–74 109–89 90–77
3   VEF Rīga 6 2 4 493 539 −46 8 78–85 81–85 79–76
4   Generali Okapi Aalstar 6 0 6 474 522 −48 6 78–88 78–79 81–87
Source: FIBA Europe

Group GEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification ART ANT WBC TAR
1   Artland Dragons 6 5 1 474 415 +59 11 Advance to last 16 70–53 79–68 94–71
2   Antwerp Giants 6 3 3 438 442 −4 9 73–77 64–68 68–63
3   WBC Raiffeisen Wels 6 3 3 409 424 −15 9 74–73 82–90 64–60
4   Tartu University Rock 6 1 5 410 450 −40 7 76–81 82–90 58–53
Source: FIBA Europe

Group HEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification ROA ZAG KER KYI
1   Chorale Roanne 6 5 1 474 415 +59 11 Advance to last 16 95–66 96–74 73–70
2   Zagreb Croatia Osiguranje 6 3 3 438 442 −4 9 94–87 79–73 71–61
3   Keravnos 6 3 3 409 424 −15 9 77–89 82–81 76–52
4   Kyiv 6 1 5 410 450 −40 7 62–67 83–70 70–62
Source: FIBA Europe

Last 16Edit

Group IEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification GÖT KRA DBO AEL
1   Göttingen 6 5 1 527 435 +92 11 Advance to quarterfinals 89–68 89–69 92–59
2   Krasnye Krylia 6 4 2 461 430 +31 10 82–74 77–47 70–67
3   EiffelTowers Den Bosch 6 2 4 444 498 −54 8 67–86 85–80 91–79
4   Proteas EKA AEL 6 1 5 450 519 −69 7 90–97 68–84 87–85
Source: FIBA Europe

Group JEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification ZAG FMP ART LIÈ
1   Zagreb Croatia Osiguranje 6 4 2 454 456 −2 10 Advance to quarterfinals 78–83 69–67 79–94
2   FMP 6 4 2 462 441 +21 10 63–74 86–80 81–55
3   Artland Dragons 6 3 3 485 469 +16 9 70–72 82–72 86–78
4   Belgacom Liège 6 1 5 470 505 −35 7 79–82 72–77 92–100
Source: FIBA Europe

Group KEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification PES APOEL CHA BUD
1   Scavolini Spar Pesaro 6 4 2 507 483 +24 10 Advance to quarterfinals 78–69 88–83 90–77
2   APOEL 6 3 3 465 469 −4 9 70–76 85–72 81–76
3   Élan Chalon 6 3 3 493 480 +13 9 94–88 78–84 87–59
4   Budućnost m:tel 6 2 4 467 500 −33 8 90–87 89–76 76–79
Source: FIBA Europe

Group LEdit

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification ROA ANT BAN ENI
1   Chorale Roanne 6 4 2 489 446 +43 10 Advance to quarterfinals 68–66 76–53 103–87
2   Antwerp Giants 6 3 3 454 457 −3 9 70–89 72–59 81–72
3   Banvit 6 3 3 463 481 −18 9 95–83 80–88 94–85
4   Enisey 6 2 4 485 507 −22 8 75–70 89–77 77–82
Source: FIBA Europe

QuarterfinalsEdit

The quarterfinals were played in a best-of-three playoff format. The winners of the groups in the top 16 hosted game one and three (if possible).

Team 1 Series Team 2 1st leg 2nd leg 3rd leg
Göttingen   2–0   FMP 75–69 76–71 0
Zagreb Croatia Osiguranje   0–2   Krasnye Krylia 77–81 78–79 0
Scavolini Spar Pesaro   2–0   Antwerp Giants 92–76 78–63 0
Chorale Roanne   2–0   APOEL 89–67 84–78 0

Final FourEdit

The Final Four was held from 30 April until 2 May and was hosted at the Lokhalle in Göttingen, Germany.

 
Semi-finalsFinal
 
      
 
30 April
 
 
  Göttingen77
 
2 May
 
  Chorale Roanne67
 
  Göttingen83
 
30 April
 
  Krasnye Krylia75
 
  Krasnye Krylia73
 
 
  Scavolini Spar Pesaro70
 
Third place
 
 
2 May
 
 
  Chorale Roanne86
 
 
  Scavolini Spar Pesaro80

External linksEdit