Open main menu

2008 European Speed Skating Championships

The 2008 European Speed Skating Championships were held at the Kolomna Speed Skating Center in Kolomna, Russia, from 12 to 13 January 2008.

European Speed Skating Championships
Kolomna 04-2014 img11 Skating arena.jpg
Rink in Kolomna
VenueKolomna, Russia
Dates12–13 January 2008
Competitors33 men
25 women
Medalist men
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  NED
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  NOR
3rd, bronze medalist(s) Enrico Fabris  ITA
Medalist women
1st, gold medalist(s) Ireen Wüst  NED
2nd, silver medalist(s) Paulien van Deutekom  NED
3rd, bronze medalist(s) Martina Sáblíková  CZE

Contents

Men's championshipsEdit

Day 1Edit

500 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Sven Kramer   Netherlands 36.20
  Konrad Niedźwiedzki   Poland 36.22
  Yevgeny Lalenkov   Russia 36.32
4 Håvard Bøkko   Norway 36.36
5 Ivan Skobrev   Russia 36.74

5000 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Sven Kramer   Netherlands 6:11.78
  Håvard Bøkko   Norway 6:17.45
  Wouter olde Heuvel   Netherlands 6:17.69
4 Enrico Fabris   Italy 6:17.86
5 Ivan Skobrev   Russia 6:24.10

Day 2Edit

1500 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Yevgeny Lalenkov   Russia 1:45.24
  Enrico Fabris   Italy 1:45.45
  Sven Kramer   Netherlands 1:45.52
4 Håvard Bøkko   Norway 1:46.12
5 Wouter olde Heuvel   Netherlands 1:46.42

10000 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Sven Kramer   Netherlands 13:03.30
  Håvard Bøkko   Norway 13:06.42
  Enrico Fabris   Italy 13:14.22
4 Wouter olde Heuvel   Netherlands 13:17.08
5 Tobias Schneider   Germany 13:22.09

Allround resultsEdit

Place Athlete Country 500 m 5000 m 1500 m 10000 m points
  Sven Kramer   Netherlands 36.20 (1) 6:11.78 (1) 1:45.52 (3) 13:03.30 (1) 147.716
  Håvard Bøkko   Norway 36.32 (4) 6:17.45 (2) 1:46.12 (4) 13:06.42 (2) 148.759
  Enrico Fabris   Italy 36.76 (7) 6:17.86 (4) 1:45.45 (2) 13:14.22 (3) 149.407
4 Wouter olde Heuvel   Netherlands 36.74 (6) 6:17.69 (3) 1:46.42 (5) 13:17.08 (4) 149.836
5 Ivan Skobrev   Russia 36.36 (5) 6:24.10 (5) 1:47.52 (7) 13:38.73 (9) 151.546
6 Ben Jongejan   Netherlands 37.28 (13) 6:26.08 (6) 1:47.11 (6) 13:24.76 (6) 151.829
7 Tobias Schneider   Germany 37.26 (12) 6:29.15 (10) 1:47.64 (8) 13:22.09 (5) 152.159
8 Ted-Jan Bloemen   Netherlands 37.35 (14) 6:27.81 (9) 1:49.56 (15) 13:26.48 (7) 152.975
9 Yevgeny Lalenkov   Russia 36.22 (3) 6:36.40 (15) 1:45.24 (1) 14:02.69 (11) 153.074
10 Sverre Haugli   Norway 37.95 (20) 6:27.21 (8) 1:48.05 (10) 13:27.92 (8) 153.083
11 Henrik Christiansen   Norway 37.60 (17) 6:26.89 (7) 1:48.42 (11) 13:39.64 (10) 153.411
12 Robert Lehman   Germany 36.91 (8) 6:32.49 (12) 1:48.43 (12) 14:08.51 (12) 154.727
NQ13 Konrad Niedźwiedzki   Poland 36.21 (2) 6:40.43 (18) 1:48.02 (9)
NQ14 Matteo Anesi   Italy 37.35 (14) 6:37.48 (16) 1:49.24 (14)
NQ15 Marco Weber   Germany 37.74 (18) 6:30.43 (11) 1:50.28 (17)
NQ16 Luca Stefani   Italy 37.11 (9) 6:35.05 (13) 1:51.64 (23)
NQ17 Christian Pichler   Austria 37.45 (16) 6:44.91 (22) 1:49.10 (13)
NQ18 Joel Eriksson   Sweden 37.11 (9) 6:47.41 (23) 1:50.09 (16)
NQ19 Odd Bohlin Borgersen   Norway 38.07 (22) 6:35.81 (14) 1:51.28 (21)
NQ20 Johan Röjler   Sweden 38.00 (21) 6:39.21 (17) 1:50.99 (19)
NQ21 Vitaly Mikhailov   Belarus 37.20 (11) 6:48.45 (25) 1:51.01 (20)
NQ22 Milan Sáblík   Czech Republic 37.82 (19) 6:44.77 (21) 1:51.92 (24)
NQ23 Roger Schneider    Switzerland 38.37 (25) 6:42.54 (20) 1:52.45 (25)
NQ24 Pascal Briand   France 38.70 (27) 6:47.85 (24) 1:50.81 (18)
NQ25 Robert Brandt   Finland 38.53 (26) 6:59.49 (29) 1:53.41 (26)
NQ26 Marian Cristian Ion   Romania 38.90 (28) 6:54.16 (27) 1:54.21 (28)
NQ27 Slawomir Chmura Hmura   Poland 41.38 (32) 6:42.43 (19) 1:53.98 (27)
NQ28 Kris Schildermans   Belgium 40.42 (29) 6:50.29 (26) 1:55.42 (30)
NQ29 Szabolcs Szőllősi   Hungary 38.34 (24) 7:14.79 (32) 1:57.74 (32)
NQ30 Igor Dziuba   Ukraine 40.61 (30) 6:56.18 (28) 1:56.62 (31)
NQ31 Roman Smirnov   Belarus 38.07 (22) 7:29.63 (33) 1:54.60 (29)
NQ32 Asier Pena Iturria   Spain 40.92 (31) 7:06.26 (30) 1:58.24 (33)
DQ- Jarmo Valtonen   Finland DQ (33) 7:13.40 (31) 1:51.62 (22)

NQ = Not qualified for the 10000 m (only the best 12 are qualified)
DNS = Did not start
DQ = Disqualified

Source: ISU [1]

Women's championshipsEdit

Day 1Edit

500 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Yekaterina Lobysheva   Russia 39.24
  Marrit Leenstra   Netherlands 39.26
  Paulien van Deutekom   Netherlands 39.40
4 Ireen Wüst   Netherlands 39.40
5 Claudia Pechstein   Germany 39.52

3000 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Martina Sáblíková   Czech Republic 4:01.67
  Ireen Wüst   Netherlands 4:02.14
  Paulien van Deutekom   Netherlands 4:03.40
4 Claudia Pechstein   Germany 4:04.66
5 Daniela Anschütz-Thoms   Germany 4:04.71

Day 2Edit

1500 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Ireen Wüst   Netherlands 1:56.88
  Paulien van Deutekom   Netherlands 1:57.07
  Marrit Leenstra   Netherlands 1:57.24
4 Claudia Pechstein   Germany 1:57.28
5 Daniela Anschütz-Thoms   Germany 1:57.91

5000 metresEdit

Place Athlete Country Time
  Martina Sáblíková   Czech Republic 6:53.42
  Ireen Wüst   Netherlands 6:57.87
  Paulien van Deutekom   Netherlands 7:02.40
4 Claudia Pechstein   Germany 7:05.84
5 Daniela Anschütz-Thoms   Germany 7:09.68

Allround resultsEdit

Place Athlete Country 500 m 3000 m 1500 m 5000 m points
  Ireen Wüst   Netherlands 39.43 (4) 4:02.14 (2) 1:56.88 (1) 6:57.87 (2) 160.533
  Paulien van Deutekom   Netherlands 39.40 (3) 4:03.40 (3) 1:57.07 (2) 7:02.40 (3) 161.229
  Martina Sáblíková   Czech Republic 40.58 (11) 4:01.67 (1) 1:58.48 (6) 6:53.42 (1) 161.693
4 Claudia Pechstein   Germany 39.52 (5) 4:04.66 (4) 1:57.28 (4) 7:05.84 (4) 161.973
5 Daniela Anschütz-Thoms   Germany 39.79 (7) 4:04.71 (5) 1:57.91 (5) 7:09.68 (5) 162.846
6 Marrit Leenstra   Netherlands 39.26 (2) 4:08.34 (7) 1:57.24 (3) 7:16.55 (7) 163.385
7 Renate Groenewold   Netherlands 40.78 (12) 4:05.14 (6) 2:00.27 (10) 7:12.60 (6) 164.986
8 Katarzyna Wójcicka   Poland 40.13 (8) 4:09.50 (8) 1:59.83 (7) 7:25.37 (9) 166.193
9 Katrin Mattscherodt   Germany 41.28 (17) 4:10.19 (9) 2:00.00 (8) 7:17.53 (8) 166.731
10 Yekaterina Lobysheva   Russia 39.24 (1) 4:13.18 (13) 2:00.59 (11) 7:36.04 (11) 167.236
11 Lucille Opitz   Germany 40.85 (14) 4:12.26 (11) 2:01.54 (13) 7:25.87 (10) 167.993
12 Galina Likhachova   Russia 40.17 (9) 4:15.39 (15) 2:00.15 (9) 7:37.24 (12) 168.509
NQ13 Yekaterina Abramova   Russia 39.73 (6) 4:20.84 (17) 2:00.71 (12)
NQ14 Maren Haugli   Norway 41.39 (18) 4:10.99 (10) 2:02.34 (14)
NQ15 Anna Rokita   Austria 41.01 (16) 4:13.09 (12) 2:03.31 (16)
NQ16 Mari Hemmer   Norway 41.60 (20) 4:15.23 (14) 2:03.42 (17)
NQ17 Natalia Czerwonka   Poland 40.57 (10) 4:20.87 (18) 2:04.49 (19)
NQ18 Daniela Oltean   Romania 41.54 (19) 4:18.66 (16) 2:03.00 (15)
NQ19 Yuliya Yasenok   Belarus 40.86 (15) 4:22.97 (22) 2:04.62 (20)
NQ20 Marita Johansson   Sweden 42.88 (23) 4:22.85 (21) 2:05.91 (21)
NQ21 Yelena Myagkikh   Ukraine 41.77 (21) 4:30.73 (23) 2:07.08 (23)
NQ22 Andrea Jirků   Czech Republic 43.98 (24) 4:22.08 (19) 2:06.35 (22)
NQ23 Cathrine Grage   Denmark 44.15 (25) 4:22.13 (20) 2:08.11 (24)
NQ24 Ágota Tóth   Hungary 41.92 (22) 4:34.60 (24) 2:10.82 (25)
DQ- Bianca Anghel   Romania 40.84 (13) DQ (25) 2:04.16 (18)

NQ = Not qualified for the 5000 m (only the best 12 are qualified)
DQ = Disqualified
DNS = Did not start

Source: ISU [2]

RulesEdit

All participating skaters are allowed to skate the first three distances; 12 skaters may take part on the fourth distance. These 12 skaters are determined by taking the standings on the longest of the first three distances, as well as the samalog standings after three distances, and comparing these lists as follows:

  1. Skaters among the top 12 on both lists are qualified.
  2. To make up a total of 12, skaters are then added in order of their best rank on either list. Samalog standings take precedence over the longest-distance standings in the event of a tie.

See alsoEdit

ReferencesEdit

External linksEdit