2008 European Fencing Championships

The 2008 European Fencing Championships were held in Kiev, Ukraine. The event took place from July 5 to July 10, 2008.

Medal summaryEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
Foil   Andrea Cassarà (ITA)   Laurence Halsted (GBR)   Andriy Pogrebnyak (UKR)
  Roland Schlosser (AUT)
Épée   Géza Imre (HUN)   Martin Schmitt (GER)   Michael Kauter (SUI)
  Jean-Michel Lucenay (FRA)
Sabre   Aliaksandr Buikevich (BLR)   Aleksey Yakimenko (RUS)   Mihai Covaliu (ROU)
  Nicolas Limbach (GER)
Team Foil   Poland   Russia   France
Team Épée   France   Hungary   Italy
Team Sabre   Russia   France   Belarus

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
Foil   Adeline Wuillème (FRA)   Margherita Granbassi (ITA)   Carolin Golubytskyi (GER)
  Małgorzata Wojtkowiak (POL)
Épée   Adrienn Hormay (HUN)   Ana Maria Brânză (ROU)   Bianca Del Carretto (ITA)
  Anna Sivkova (RUS)
Team sabre   Sofiya Velikaya (RUS)   Ilaria Bianco (ITA)   Réka Benkó (HUN)
  Yekaterina Fedorkina (RUS)
Team foil   Russia   Hungary   France
Team épée   Romania   Germany   Italy
Team sabre   Poland   Ukraine   France

Medal tableEdit

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Russia (RUS)3227
2  Hungary (HUN)2215
3  France (FRA)2147
4  Poland (POL)2013
5  Italy (ITA)1236
6  Romania (ROM)1113
7  Belarus (BLR)1012
8  Germany (GER)0224
Totals (8 nations)12101537

ResultsEdit

MenEdit

Épée individualEdit

7 July

Position Name Country
  Géza Imre   Hungary
  Martin Schmitt   Germany
  Michael Kauter    Switzerland
  Jean-Michel Lucenay   France
5. Norman Ackermann   Germany
6. Gábor Boczkó   Hungary
7. Nikolai Novosjolov   Estonia
8. Ignacio Canto   Spain
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Norman Ackermann 10
 
 
 
  Géza Imre 15
 
  Géza Imre 15
 
 
 
  Jean-Michel Lucenay 13
 
  Jean-Michel Lucenay 15
 
 
 
  Ignacio Canto 11
 
  Géza Imre15
 
 
 
  Martin Schmitt 11
 
  Martin Schmitt 15
 
 
 
  Gábor Boczkó 11
 
  Martin Schmitt 15
 
 
 
  Michael Kauter 14
 
  Michael Kauter 15
 
 
  Nikolai Novosjolov 10
 

Épée teamEdit

10 July

Position Country Name
    France Fabrice Jeannet
Jérôme Jeannet
Jean-Michel Lucenay
Ulrich Robeiri
    Hungary Gábor Boczkó
Géza Imre
Iván Kovács
Krisztián Kulcsár
    Italy Stefano Carozzo
Diego Confalonieri
Alfredo Rota
Matteo Tagliariol
4.   Poland Robert Andrzejuk
Krzysztof Mikołajczak
Tomasz Motyka
Radosław Zawrotniak
5.   Ukraine Dmytro Chumak
Dmytro Karyuchenko
Maksym Khvorost
Vitaly Medvedev
6.   Czech Republic Jakub Ambrož
Matyas Ambroz
Jiří Beran
Zdeněk Coufal
7.   Germany Norman Ackermann
Jörg Fiedler
Sven Schmid
Martin Schmitt
8.   Norway Fredrik Backer
Michael Zoltan Kramarics
Bartosz Piasecki
Sturla Torkildsen
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Hungary 26
 
 
 
  Norway 21
 
  Hungary 45
 
 
 
  Poland 40
 
  Czech Republic 36
 
 
 
  Poland 43
 
  Hungary 33
 
 
 
  France 45
 
  France 37
 
 
 
  Ukraine 36
 
  France 45
 
 
 
  Italy 32 Third place
 
  Germany 28
 
 
 
  Italy 45
 
  Poland 37
 
 
  Italy 45
 

Foil individualEdit

6 July

Position Name Country
  Andrea Cassarà   Italy
  Laurence Halsted   United Kingdom
  Andriy Pogrebnyak   Ukraine
  Roland Schlosser   Austria
5. Andrea Baldini   Italy
6. Michał Majewski   Poland
7. Erwann Le Péchoux   France
8. Bogdan Gurinenko   Ukraine
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Andrea Baldini 9
 
 
 
  Laurence Halsted 15
 
  Laurence Halsted 15
 
 
 
  Andriy Pogrebnyak 9
 
  Andriy Pogrebnyak 15
 
 
 
  Michał Majewski 12
 
  Laurence Halsted9
 
 
 
  Andrea Cassarà15
 
  Andrea Cassarà 15
 
 
 
  Erwann Le Péchoux 11
 
  Andrea Cassarà 15
 
 
 
  Roland Schlosser 13
 
  Roland Schlosser 15
 
 
  Bogdan Gurinenko 12
 

Foil teamEdit

9 July

Position Country Name
    Poland Tomasz Ciepły
Radosław Glonek
Michał Majewski
Sławomir Mocek
    Russia Aleksey Cheremisinov
Igor Gridnev
Aleksey Khovanskiy
Artem Sedov
    France Jérôme Jault
Térence Joubert
Gregory Koenig
Marcel Marcilloux
4.   United Kingdom James Beevers
Laurence Halsted
James Kenber
David Riseley
5.   Spain Luis Caplliure
Gabriel Menéndez
Javier Menéndez
Ignacio Rodriguez
6.   Hungary Anton Berjozkin
Péter Biró
Lorenzo Mazza
Bence Széki
7.   Israel Oren Bassal
Maor Hatoel
Tomer Or
DSQ   Italy Andrea Baldini
Stefano Barrera
Andrea Cassarà
Salvatore Sanzo
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Italy 45
 
 
 
  Hungary 21
 
  Italy 42
 
 
 
  France 41
 
  Spain 28
 
 
 
  France 45
 
  Italy 45
 
 
 
  Poland 30
 
  Russia 45
 
 
 
  United Kingdom 26
 
  Russia 31
 
 
 
  Poland 45 Third place
 
  Israel 34
 
 
 
  Poland 45
 
  France 32
 
 
  Russia 45
 

Sabre individualEdit

5 July

Position Name Country
  Aliaksandr Buikevich   Belarus
  Aleksey Yakimenko   Russia
  Mihai Covaliu   Romania
  Nicolas Limbach   Germany
5. Volodymyr Lukashenko   Ukraine
6. Stanislav Pozdnyakov   Russia
7. Luigi Tarantino   Italy
8. Tamás Decsi   Hungary
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Luigi Tarantino 12
 
 
 
  Aliaksandr Buikevich 15
 
  Aliaksandr Buikevich15
 
 
 
  Nicolas Limbach8
 
  Stanislav Pozdnyakov 13
 
 
 
  Nicolas Limbach 15
 
  Aliaksandr Buikevich15
 
 
 
  Aleksey Yakimenko11
 
  Volodymyr Lukashenko 14
 
 
 
  Mihai Covaliu15
 
  Mihai Covaliu13
 
 
 
  Aleksey Yakimenko15
 
  Tamás Decsi 12
 
 
  Aleksey Yakimenko15
 

Sabre teamEdit

8 July

Position Country Name
    Russia Aleksey Frosin
Nikolay Kovalev
Stanislav Pozdnyakov
Aleksey Yakimenko
    France Vincent Anstett
Boladé Apithy
Julien Pillet
Boris Sanson
    Belarus Aliaksandr Buikevich
Dmitri Lapkes
Valery Pryiemka
Aleksei Romanovitch
4.   Romania Mihai Covaliu
Rareș Dumitrescu
Cosmin Hănceanu
Alexandru Sirițeanu
5.   Italy Aldo Montano
Diego Occhiuzzi
Giampiero Pastore
Luigi Tarantino
6.   Ukraine Dmytro Boyko
Volodymyr Lukashenko
Oleh Shturbabin
Vladyslav Tretiak
7.   Hungary Tamás Decsi
Balázs Lontay
Zsolt Nemcsik
Áron Szilágyi
8.   Germany Benedikt Beisheim
Max Hartung
Björn Hübner
Johannes Klebes
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  France 45
 
 
 
  Germany 43
 
  France 45
 
 
 
  Belarus 42
 
  Belarus 45
 
 
 
  Italy 40
 
  France 29
 
 
 
  Russia 45
 
  Russia 45
 
 
 
  Ukraine 38
 
  Russia 45
 
 
 
  Romania 44 Third place
 
  Romania 45
 
 
 
  Hungary 35
 
  Belarus 45
 
 
  Romania42
 

WomenEdit

Epée individualEdit

6 July

Position Name Country
  Adrienn Hormay   Hungary
  Ana Maria Brânză   Romania
  Bianca Del Carretto   Italy
  Anna Sivkova   Russia
5. Marijana Markovic   Germany
6. Francesca Quondamcarlo   Italy
7. Noam Mills   Israel
8. Hajnalka Kiraly Picot   France
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Anna Sivkova 12
 
 
 
  Noam Mills 5
 
  Anna Sivkova 11
 
 
 
  Ana Maria Brânză 15
 
  Ana Maria Brânză 15
 
 
 
  Francesca Quondamcarlo 12
 
  Ana Maria Brânză 10
 
 
 
  Adrienn Hormay15
 
  Bianca Del Carretto 15
 
 
 
  Marijana Markovic 11
 
  Bianca Del Carretto 6
 
 
 
  Adrienn Hormay12
 
  Adrienn Hormay 8
 
 
  Hajnalka Kiraly Picot 6
 

Epée teamEdit

9 July

Position Country Name
    Romania Simona Alexandru
Ana Maria Brânză
Loredana Iordăchioiu
Iuliana Măceșeanu
    Germany Imke Duplitzer
Britta Heidemann
Marijana Markovic
Monika Sozanska
    Italy Francesca Boscarelli
Cristiana Cascioli
Bianca Del Carretto
Francesca Quondamcarlo
4.   Hungary Edina Antal
Katalin Izsó
Tímea Nagy
Hajnalka Tóth
5.   Poland Danuta Dmowska-Andrzejuk
Magdalena Grabowska
Magdalena Piekarska
Małgorzata Stroka
6.   Russia Tatiana Logunova
Elena Shasharina
Lyubov Shutova
Anna Sivkova
7.   France Audrey Belviso
Jeanne Colignon
Sarah Daninthe
Maureen Nisima
8.   Ukraine Olena Kryvytska
Anfisa Pochkalova
Yana Shemyakina
Eva Vybornova
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  France 26
 
 
 
  Hungary 30
 
  Hungary 33
 
 
 
  Romania 43
 
  Romania 39
 
 
 
  Poland 36
 
  Romania 45
 
 
 
  Germany 34
 
  Germany 32
 
 
 
  Russia 31
 
  Germany 45
 
 
 
  Italy 34 Third place
 
  Ukraine 42
 
 
 
  Italy 45
 
  Hungary 27
 
 
  Italy 45
 

Foil individualEdit

5 July

Position Name Country
  Adeline Wuillème   France
  Margherita Granbassi   Italy
  Carolin Golubytskyi   Germany
  Małgorzata Wojtkowiak   Poland
5. Aida Shanayeva   Russia
6. Cristina Stahl   Romania
7. Delila Hatuel   Israel
8. Sylwia Gruchała   Poland
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Margherita Granbassi 12
 
 
 
  Sylwia Gruchała 11
 
  Margherita Granbassi15
 
 
 
  Carolin Golubytskyi 7
 
  Aida Shanayeva 14
 
 
 
  Carolin Golubytskyi 15
 
  Margherita Granbassi 9
 
 
 
  Adeline Wuillème14
 
  Cristina Stahl 12
 
 
 
  Małgorzata Wojtkowiak15
 
  Małgorzata Wojtkowiak 7
 
 
 
  Adeline Wuillème15
 
  Delila Hatuel 2
 
 
  Adeline Wuillème9
 

Foil teamEdit

8 July

Position Country Name
    Russia Svetlana Boiko
Aida Shanayeva
Olga Lobyntseva
Viktoria Nikichina
    Hungary Edina Knapek
Aida Mohamed
Virginie Ujlaki
Gabriella Varga
    France Astrid Guyart
Corinne Maîtrejean
Mélanie Moumas
Adeline Wuillème
4.   Poland Sylwia Gruchała
Magda Mroczkiewicz
Anna Rybicka
Małgorzata Wojtkowiak
5.   Italy Margherita Granbassi
Ilaria Salvatori
Giovanna Trillini
Valentina Vezzali
6.   Germany Carolin Golubytskyi
Anja Schache
Katja Waechter
Melanie Wolgast
7.   Romania Roxana Scarlat-Bârlădeanu
Cristina Ghiță
Cristina Stahl
Daniela Tănase
8.   Ukraine Ekateryna Karmanova
Olga Leleyko
Tetyana Savchenko
Nadiya Voychenko
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Russia40
 
 
 
  Ukraine 28
 
  Russia45
 
 
 
  France 16
 
  France34
 
 
 
  Italy 33
 
  Russia 31
 
 
 
  Hungary 30
 
  Hungary21
 
 
 
  Germany20
 
  Hungary42
 
 
 
  Poland 34 Third place
 
  Romania19
 
 
 
  Poland24
 
  France 33
 
 
  Poland 25
 

Sabre individualEdit

7 July

Position Name Country
  Sofiya Velikaya   Russia
  Ilaria Bianco   Italy
  Réka Benkó   Hungary
  Yekaterina Fedorkina   Russia
5. Gioia Marzocca   Italy
6. Olena Khomrova   Ukraine
7. Anne-Lise Touya   France
8. Halyna Pundyk   Ukraine
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  Anne-Lise Touya 14
 
 
 
  Ilaria Bianco 15
 
  Ilaria Bianco 15
 
 
 
  Yekaterina Fedorkina 13
 
  Yekaterina Fedorkina 15
 
 
 
  Halyna Pundyk 9
 
  Ilaria Bianco 10
 
 
 
  Sofiya Velikaya 15
 
  Sofiya Velikaya 15
 
 
 
  Olena Khomrova 14
 
  Sofiya Velikaya 15
 
 
 
  Réka Benkó 5
 
  Réka Benkó 15
 
 
  Gioia Marzocca 9
 

Sabre teamEdit

10 July

Position Country Name
    Poland Bogna Jóźwiak
Matylda Ostojska
Aleksandra Socha
Irena Wieckowska
    Ukraine Olha Kharlan
Olena Khomrova
Nina Kozlova
Halyna Pundyk
    France Cécilia Berder
Solenne Mary
Anne-Lise Touya
Carole Vergne
4.   Hungary Réka Benkó
Réka Pető
Gabriella Sznopek
Kata Várhelyi
5.   Russia Yekaterina Dyachenko
Ekaterina Fedorkina
Yelena Nechayeva
Sofiya Velikaya
6.   Italy Ilaria Bianco
Loreta Gulotta
Gioia Marzocca
Irene Vecchi
7.   United Kingdom Louise Bond-Williams
Katie Hendra
Joanna Hutchison
Chrystall Nicoll
8.   Germany Doreen Häntzsch
Stefanie Kubissa
Anna Limbach
Margrita Tschomakov
 
Quarter-finalsSemi-finalsFinal
 
          
 
 
 
 
  France 45
 
 
 
  Germany 22
 
  France 43
 
 
 
  Poland 45
 
  Poland 45
 
 
 
  Italy 38
 
  Poland 45
 
 
 
  Ukraine 44
 
  Ukraine 45
 
 
 
  United Kingdom 29
 
  Ukraine 45
 
 
 
  Hungary 34 Third place
 
  Hungary 45
 
 
 
  Russia 44
 
  France 45
 
 
  Hungary 35
 

External linksEdit