2007 BWF World Junior Championships

2007 BWF World Junior Championships
2007 BWF World Junior Championships logo.jpg
Tournament details
Edition9th
LevelInternational
VenueWaitakere Trusts Stadium[1]
LocationWaitakere City
2006 Incheon 2008 Pune

The 2007 BWF World Junior Championships was an international badminton tournament held in Waitakere City, New Zealand.

The team competition was held from 25 to 28 October, and the individual events were from 30 October to 4 November 2007.[1]

MedalistsEdit

Event Gold Silver Bronze
Boys singles China Chen Long Japan Kenichi Tago China Gao Huan
Chinese Taipei Lu Chi-Yuan
Girls singles China Wang Lin South Korea Bae Youn-Joo Singapore Gu Juan
China Liu Xin
Boys doubles South Korea Chung Eui-Seok
South Korea Shin Baek-cheol
China Li Tian
China Chai Biao
Malaysia Lim Khim Wah
Malaysia Mak Hee Chun
Malaysia Ong Jian Guo
Malaysia Goh V Shem
Girls doubles China Xie Jing
China Zhong Qianxin
South Korea Yoo Hyun-Young
South Korea Jung Kyung-Eun
Chinese Taipei Tien Ching-Yung
Chinese Taipei Chiang Kai-Hsin
Malaysia Ng Hui Lin
Malaysia Goh Liu Ying
Mixed doubles Malaysia Lim Khim Wah
Malaysia Ng Hui Lin
England Chris Adcock
England Gabrielle White
Indonesia Afiat Yuris Wirawan
Indonesia Debby Susanto
South Korea Shin Baek-cheol
South Korea Yoo Hyun-Young
Teams  China
Chai Biao
Chen Long
Chen Zhuo
Gao Huan
Li Tian
Li Xuerui
Liu Xin
Qiu Zihan
Wang Lin
Wang Shixian
Wang Xiaoli
Wang Zhengming
Xie Jing
Zhang Nan
Zhang Qi
Zhong Qianxin
 South Korea
Bae Youn-joo
Choi Hye-in
Choi Young-woo
Chung Eui-seok
Eom Hye-won
Jung Kyung-eun
Kang Ji-wook
Kim Ki-eung
Kim Ki-jung
Kim sa-rang
Lee Se-rang
Park Sung-min
Sung Ji-hyun
Shin Baek-choel
Yoo Hyun-young
 Singapore
Ashton Chen Yong Zhao
Fu Mingtian
Gu Juan
Ng Zon Ren
Thng Boon Seong
Derek Wong Zi Liang
Xing Aiying
Yao Lei
Terry Yeo Zhao Jiang
Zhang Beiwen

Team competitionEdit

A total of 25 countries competed at the team competition in 2007 BWF World Junior Championships.

Final positionsEdit

Final RoundEdit

Individual competitionsEdit

Boys SinglesEdit

SeededEdit

  1. Malaysia Mohd Arif Abdul Latif (Quarter Final)
  2. China Chen Long (Champion)
  3. Malaysia Lim Fang Yang (Fourth Round)
  4. Denmark Dennis Prehn (Second Round)
  5. Scotland Kieran Merrilees (Third Round)
  6. Japan Kenichi Tago (Final)
  7. Russia Ivan Sozonov (Fourth Round)
  8. South Korea Park Sung-Min (Quarter Final)
  9. Denmark Emil Holst (Second Round)
  10. Germany Sebastian Rduch (Third Round)
  11. China Zhang Qi (Second Round)
  12. Singapore Derek Wong Zi Liang (Fourth Round)
  13. Malaysia Teo Kok Siang (Fourth Round)
  14. Indonesia Nandang Arif (Quarter Final)
  15. Turkey Huseyin Durakcan (Third Round)
  16. Thailand Tanongsak Saensomboonsuk (Third Round)

FinalsEdit

Quarterfinals Semifinals Final
               
1 Malaysia Mohd Arif Abdul Latif 14 18
6 Japan Kenichi Tago 21 21
6 Japan Kenichi Tago 21 21
  Chinese Taipei Lu Chi-Yuan 14 16
  Indonesia Adi Pratama 18 16
  Chinese Taipei Lu Chi-Yuan 21 21
6 Japan Kenichi Tago 16 14
2 China Chen Long 21 21
  China Gao Huan 21 21
14 Indonesia Nandang Arif 15 13
  China Gao Huan 15r
2 China Chen Long 17
8 South Korea Park Sung-Min 8 17
2 China Chen Long 21 21

Top HalfEdit

Section 1Edit
First round Second round Third round Fourth round
1 Malaysia A Abdul Latif 21 21
Czech Republic P Hosek 7 13
1 Malaysia A Abdul Latif 21 21
Australia B Ma 11 12
Indonesia A Arifin WO
Puerto Rico H Rios 9 9 Australia B Ma
Australia B Ma 21 21 1 Malaysia A Abdul Latif 21 21
South Korea Kim S-R 17 18
11 China Zhang Q 21 16 11
South Korea Kim S-R 15 21 21
South Korea Kim S-R 21 18 21
Kyrgyzstan D Babaev WO Hong Kong Wong WK 14 21 17
Japan K Sonoda Japan K Sonoda 19 18
Hong Kong Wong WK 15 22 21 Hong Kong Wong WK 21 21
Thailand P Thongnuam 21 20 12
Section 2Edit
First round Second round Third round Fourth round
6 Japan K Tago 21 21
Bulgaria I Krastev 8 6
6 Japan K Tago 21 21
Germany J Zurwonne 0 10
Singapore E Sng 19 19
Philippines P Sunga 14 23 Germany J Zurwonne 21 21
Germany J Zurwonne 21 25 6 Japan K Tago 21 21
Singapore A Chen 13 12
15 Turkey H Durakcan 21 21
Australia K Yuen 19 14
15 Turkey H Durakcan 10 3
Singapore A Chen 21 19 21 Singapore A Chen 21 21
India R Gurusaidutt 18 21 17 Singapore A Chen 21 21
Philippines A Babad Philippines A Babad 15 11
Mongolia K Bayarsaikhan WO
Section 3Edit
First round Second round Third round Fourth round
4 Denmark D Prehn 11 10
Indonesia A Pratama 21 21
Indonesia A Pratama 21 21
Australia K Ng 9 12
Australia K Ng 21 21
Germany A Heinz 21 12 17 Hong Kong Lam YY 17 12
Hong Kong Lam YY 9 21 21 Indonesia A Pratama 21 21
Malaysia V Mawan 19 11
10 Germany S Rduch
Mongolia U Enkhbat WO
10 Germany S Rduch 15 19
New Zealand J Eunson Malaysia V Mawan 21 21
Bulgaria A Grigorov WO New Zealand J Eunson 11 8
Philippines P Natvidad 9 11 Malaysia V Mawan 21 21
Malaysia V Mawan 21 21
Section 4Edit
First round Second round Third round Fourth round
7 Russia I Sozonov 21 21
Scotland P Van Rietvelde 14 16
7 Russia I Sozonov 21 21
New Zealand E Haggo 8 11
England J Bonsels WO
South Africa J Maliekal 8 14 New Zealand E Haggo
New Zealand E Haggo 21 21 7 Russia I Sozonov 9 19
Chinese Taipei Lu C-Y 21 21
16 Thailand T Saensomboonsuk 21 21
United States R Hsia 8 9
16 Thailand T Saensomboonsuk 21 14 17
Brazil A Yuwan 18 17 Chinese Taipei Lu C-Y 9 21 21
Bulgaria V Paskov 21 21 Bulgaria V Paskov 12 14
Vietnam Bui BD 9 15 Chinese Taipei Lu C-Y 21 21
Chinese Taipei Lu C-Y 21 21

Bottom halfEdit

Section 5Edit
First round Second round Third round Fourth round
South Africa R Louw
Japan R Takeshita WO South Africa R Louw 13 15
Singapore Ng ZR Singapore Ng ZR 21 21
Mongolia B Batbayar WO Singapore Ng ZR 19 10
China Gao H 21 21
China Gao H 21 21
9 Denmark E Holst 18 13
China Gao H 21 21
India S Verma 21 21 India S Verma 10 17
Russia G Kosenko 17 11 India S Verma 19 21 21
Netherlands J Hilbink 21 21 Netherlands J Hilbink 21 9 12
Czech Republic M Teller 15 15 India S Verma 19 24 21
5 Scotland K Merrilees 21 22 16
India A Nandaluri 13 18
5 Scotland K Merrilees 21 21
Section 6Edit
First round Second round Third round Fourth round
Puerto Rico S Soto 7 6
India A Elango 21 21 India A Elango 22 21
Kyrgyzstan A Kubakaev WO England A Cheung 20 16
England A Cheung India A Elango 10 21 19
14 Indonesia N Arif 21 19 21
Thailand P Poodchalat 12 11
14 Indonesia N Arif 21 21
14 Indonesia N Arif 16 21 21
Bulgaria P Boichinov 21 21 3 Malaysia Lim FY 21 18 18
Puerto Rico S Francis 9 13 Bulgaria P Boichinov 21 21
New Zealand K Dennerley-Minturn 14 12
Bulgaria P Boichinov 18 15
3 Malaysia Lim FY 21 21
Germany P Welker 15 14
3 Malaysia Lim FY 21 21
Section 7Edit
First round Second round Third round Fourth round
Japan S Wada 20 16
Chinese Taipei Hsu J-H 22 21 Chinese Taipei Hsu J-H 21 21
Vietnam Nguyen NT Vietnam Nguyen NT 9 12
Mongolia T Erdenee WO Chinese Taipei Hsu J-H 17 21 15
13 Malaysia Teo KS 21 19 21
Indonesia S Setia Putra WO
13 Malaysia Teo KS
13 Malaysia Teo KS 19 13
Vietnam Bui QT 14 8 8 South Korea Park S-M 21 21
Thailand B Issara 21 21 Thailand B Issara 21 21
United States B Lum 8 15
Thailand B Issara 19 7
8 South Korea Park S-M 21 21
Vietnam Dao MT 12 8
8 South Korea Park S-M 21 21
Section 8Edit
First round Second round Third round Fourth round
New Zealand L Charlesworth 21 21
Philippines J Arollado 5 9 New Zealand L Charlesworth 19 6
South Korea Kang J-W 21 21 South Korea Kang J-W 21 21
Turkey K Akcebe 15 14 South Korea Kang J-W 15 19
12 Singapore D Wong 21 21
Australia J Cracknell 6 8
12 Singapore D Wong 21 21
12 Singapore D Wong 15 14
Sweden H Fahlstrom 16 8 2 China Chen L 21 21
China Wang ZM 21 21 China Wang ZM 21 21
Hong Kong Yau TT 7 11
China Wang ZM 13 13
2 China Chen L 21 21
South Korea Choi Y-W 19 21 11
2 China Chen L 21 15 21

Girls SinglesEdit

SeededEdit

  1. Singapore Xing Aiying (Second Round)
  2. China Liu Xin (Semi Final)
  3. China Wang Lin (Champion)
  4. Denmark Anne Hald Jensen (Third Round)
  5. Netherlands Patty Stolzenbach (Second Round)
  6. Singapore Fu Mingtian (Third Round)
  7. Scotland Linda Sloan (Quarter Final)
  8. Indonesia Pia Zebadiah (Quarter Final)
  9. Germany Fabienne Deprez (Second Round)
  10. South Korea Bae Youn-Joo (Final)
  11. Malaysia Lydia Cheah Li Ya (Fourth Round)
  12. Singapore Gu Juan (Semi Final)
  13. Thailand Porntip Buranaprasertsuk (Fourth Round)
  14. Singapore Zhang Beiwen (Third Round)
  15. Malaysia Tee Jing Yi (Third Round)
  16. Netherlands Wong Yik Man (Third Round)

FinalsEdit

Quarterfinals Semifinals Final
               
  Indonesia Maria Febe Kusumastuti 21 20 14
12 Singapore Gu Juan 15 22 21
12 Singapore Gu Juan 14 14
3 China Wang Lin 21 21
3 China Wang Lin 21 21
  Japan Ayane Kurihara 10 10
3 China Wang Lin 21 21
10 South Korea Bae Youn-Joo 16 15
  China Wang Shixian 16 13
10 South Korea Bae Youn-Joo 21 21
10 South Korea Bae Youn-Joo 21 16 21
2 China Liu Xin 13 21 16
8 Indonesia Pia Zebadiah 21 8 15
2 China Liu Xin 16 21 21

Top HalfEdit

Section 1Edit
First round Second round Third round Fourth round
1 Singapore Xing AY 21 14 18
South Korea Choi H-I 13 21 21
South Korea Choi H-I 14 19
Indonesia M Kusumastuti 21 21
Indonesia M Kusumastuti 18 21 21
Turkey O Caliskan 17 12 Russia K Polikarpova 21 11 16
Russia K Polikarpova 21 21 Indonesia M Kusumastuti 16 21 21
South Korea Eom H-W 21 11 16
14 Singapore Zhang BW 21 21
Thailand S Taerattanachai 17 15
14 Singapore Zhang BW 13 21 17
South Korea Eom H-W 21 14 21
Australia L Choo 10 11
India P Thulasi 12 11 South Korea Eom H-W 21 21
South Korea Eom H-W 21 21
Section 2Edit
First round Second round Third round Fourth round
7 Scotland L Sloan
Kyrgyzstan D Zvereva WO
7 Scotland L Sloan 21 21
Vietnam Nguyen TNT 11 19
Bulgaria P Neykova 19 17
Vietnam Nguyen TNT 21 10 21 Vietnam Nguyen TNT 21 21
Germany L Deichgraeber 19 21 14 7 Scotland L Sloan 21 8 15
12 Singapore Gu J 11 21 21
12 Singapore Gu J 28 21
South Korea Sung J-H 26 18
12 Singapore Gu J 21 21
New Zealand A Rankin 6 8 Thailand P Wangpaiboonkj 4 6
Hong Kong Tung YH 21 21 Hong Kong Tung YH 21 16 8
Thailand P Wangpaiboonkj 21 21 Thailand P Wangpaiboonkj 12 21 21
Philippines M Yupangco 8 3
Section 3Edit
First round Second round Third round Fourth round
3 China Wang L 21 21
Czech Republic S Krizkova 9 11
3 China Wang L 21 21
England P Riou 12 12
Philippines K Velez 19 15
Mongolia D Soronzonbold WO England P Riou 21 21
England P Riou 3 China Wang L 21 21
11 Malaysia L Cheah 9 19
11 Malaysia L Cheah 21 21
United States C Chow 10 11
11 Malaysia L Cheah 21 21
Japan S Uchida 21 21 Japan S Uchida 11 16
New Zealand M Leviana 13 10 Japan S Uchida 18 21 21
Indonesia F Angguni Indonesia F Angguni 21 11 12
Bulgaria S Gudjenova WO
Section 4Edit
First round Second round Third round Fourth round
5 Netherlands P Stolzenbach 16 18
Japan A Kurihara 21 21
Japan A Kurihara 21 21
India A Pantawane 15 12
Puerto Rico K Gonzalez 4 6
India A Pantawane 21 21 India A Pantawane 21 21
Bulgaria B Maneva 10 16 Japan A Kurihara 21 21
Chinese Taipei I C-L 14 14
9 Germany F Deprez 15 21 17
Hong Kong Poon LY 21 19 21
Hong Kong Poon LY 19 12
United States I Zhong 4 7 Chinese Taipei I C-L 21 21
Chinese Taipei I C-L 21 21 Chinese Taipei I C-L 21 21
South Africa D Godfrey 6 3 Chinese Taipei Chiang P-H 8 17
Chinese Taipei Chiang P-H 21 21

Bottom HalfEdit

Section 5Edit
First round Second round Third round Fourth round
Mexico D Angulo 8 10
Japan Y Miki 21 21 Japan Y Miki 21 21
Germany C Nelte 11 14 Hong Kong Chan TK 10 18
Hong Kong Chan TK 21 21 Japan Y Miki 21 21
15 Malaysia Tee JY 17 19
Czech Republic E Maixnerova 16 15
15 Malaysia Tee JY 21 21
Japan Y Miki 10 10
Vietnam Nguyen THA 7 11 China Wang SX 21 21
Japan M Nojirino 21 21 Japan M Nojirino 10 11
China Wang SX 21 21
China Wang SX 21 21
6 Singapore Fu MT 13 11
England S Walker 12 14
6 Singapore Fu MT 21 21
Section 6Edit
First round Second round Third round Fourth round
Philippines J Paredes 7 8
Indonesia L Fanetri 21 21 Indonesia L Fanetri 21 21
New Zealand J Jonggowisastro 17 21 22 New Zealand J Jonggowisastro 13 9
Thailand R Chuthabunditkul 21 14 20 Indonesia L Fanetri 10 10
10 South Korea Bae Y-J 21 21
Philippines C Lizardo 3 2
10 South Korea Bae Y-J 21 21
10 South Korea Bae Y-J 19 21 21
Turkey E Epice Chinese Taipei Hung S-H 21 10 11
South Africa C Mann WO Turkey E Epice 12 14
Chinese Taipei Hung S-H 21 21
Chinese Taipei Hung S-H 21 21
4 Denmark A Jensen 19 19
Puerto Rico D Santana 8 11
4 Denmark A Jensen 21 21
Section 7Edit
First round Second round Third round Fourth round
Australia V Na 20 19
Scotland G Sloan 22 21 Scotland G Sloan 16 9
South Africa J Fry 9 6 India S Reddy 21 21
India S Reddy 21 21 India S Reddy 21 17 7
13 Thailand P Buranaprasertsuk 11 21 21
Russia V Ushkova 9 8
13 Thailand P Buranaprasertsuk 21 21
13 Thailand P Buranaprasertsuk 11 21 18
United States B Neumann 21 21 8 Indonesia P Zebadiah 21 17 21
Puerto Rico I Gonzalez 17 18 United States B Neumann
Kyrgyzstan I Kuligina WO
United States B Neumann 4 10
8 Indonesia P Zebadiah 21 21
Mongolia U Turtogtokh WO
8 Indonesia P Zebadiah
Section 8Edit
First round Second round Third round Fourth round
Sweden J Carlsson 17 13
Bulgaria D Popstoykova 21 21 Bulgaria D Popstoykova 7 4
China Li XR China Li XR 21 21
Kyrgyzstan A Kasymova WO China Li XR 21 21
16 Netherlands Wong YM 7 9
Hong Kong Tse YS 25 17 19
16 Netherlands Wong YM 23 21 21
China Li XR 14 15
India R Misha 12 21 21 2 China Liu X 21 21
New Zealand C Chapple 21 12 16 India R Misha 10 21 10
Russia D Dvoretskaja 21 17 21
Russia D Dvoretskaja 8 10
2 China Liu X 21 21
Netherlands S Piek 9 9
2 China Liu X 21 21

Boys DoublesEdit

SeededEdit

  1. China Li Tian / Chai Biao (Final)
  2. Malaysia Lim Khim Wah / Mak Hee Chun (Semi Final)
  3. England Chris Adcock / Marcus Ellis (Quarter Final)
  4. China Zhang Nan / Qiu Zihan (Quarter Final)
  5. Indonesia Afiat Yuris Wirawan / Wifqi Windarto (Quarter Final)
  6. Denmark Mikkel Elbjorn Larsen / Emil Holst (Third Round)
  7. Germany Sebastian Rduch / Josche Zurwonne (Third Round)
  8. Malaysia Ong Jian Guo / Goh V Shem (Semi Final)

FinalsEdit

Semifinals Final
          
1 China Li Tian
China Chai Biao
21 21
8 Malaysia Ong Jian Guo
Malaysia Goh V Shem
12 16
1 China Li Tian
China Chai Biao
26 19 15
  South Korea Chung Eui-Seok
South Korea Shin Baek-cheol
24 21 21
  South Korea Chung Eui-Seok
South Korea Shin Baek-cheol
21 21
2 Malaysia Lim Khim Wah
Malaysia Mak Hee Chun
13 13
Section 1Edit
First round Second round Third round Quarter Final
1 China Li T
China Chai B
21 21
India R Gurusaidutt
India T Kona
11 15
1 China Li T
China Chai B
21 21
Philippines A Babad
Philippines J Arollado
10 8
Puerto Rico H Rios
Puerto Rico S Soto
19 11
United States R Hsia
United States B Lum
25 18 19 Philippines A Babad
Philippines J Arollado
21 21
Philippines A Babad
Philippines J Arollado
23 21 21 1 China Li T
China Chai B
20 21 21
Japan K Sonoda
Japan T Kamura
22 18 13
7 Germany S Rduch
Germany J Zurwonne
21 21
Hong Kong Yau TT
Hong Kong Lam YY
13 17
7 Germany S Rduch
Germany J Zurwonne
6 10
Japan K Sonoda
Japan T Kamura
21 21
Bulgaria P Boichinov
Bulgaria I Krastev
7 7
Japan K Sonoda
Japan T Kamura
21 21 Japan K Sonoda
Japan T Kamura
21 21
Indonesia M Ulinnuha
Indonesia R Adianto
14 10
Section 2Edit
First round Second round Third round Quarter Final
3 England C Adcock
England M Ellis
21 21
Australia B Ma
Australia J Cracknell
7 5
3 England C Adcock
England M Ellis
21 21
Thailand B Issara
Thailand P Lertpanyaroj
17 19
Thailand B Issara
Thailand P Lertpanyaroj
21 21
Bulgaria V Paskov
Puerto Rico S Francis
14 18 New Zealand E Haggo
New Zealand A Doray
13 12
New Zealand E Haggo
New Zealand A Doray
21 21 3 England C Adcock
England M Ellis
18 13
8 Malaysia Ong JG
Malaysia Goh VS
21 21
8 Malaysia Ong JG
Malaysia Goh VS
21 21
Turkey N Ozkan
Turkey K Akcebe
6 11
8 Malaysia Ong JG
Malaysia Goh VS
22 21
Mongolia B Batbayar
Mongolia U Enkhbat
WO South Korea Kim K-E
South Korea Kim K-J
20 18
Russia I Sozonov
Russia G Kosenko
Russia I Sozonov
Russia G Kosenko
20 10
South Korea Kim K-E
South Korea Kim K-J
21 21 South Korea Kim K-E
South Korea Kim K-J
22 21
Vietnam Bui QT
Vietnam Nguyen NT
9 10
Section 3Edit
First round Second round Third round Quarter Final
Czech Republic P Hosek
Czech Republic M Teller
Mongolia T Erdenee
Mongolia K Bayarsaikhan
WO Czech Republic P Hosek
Czech Republic M Teller
11 7
South Korea Chung E-S
South Korea Shin B-C
South Korea Chung E-S
South Korea Shin B-C
21 21
Kyrgyzstan A Kubakaev
Kyrgyzstan D Babaev
WO South Korea Chung E-S
South Korea Shin B-C
21 21
6 Denmark M Larsen
Denmark E Holst
18 15
India A Nandaluri
India R Vijay
21 14
6 Denmark M Larsen
Denmark E Holst
23 21
South Korea Chung E-S
South Korea Shin B-C
15 25 21
Vietnam Bui BD
Vietnam Dao MT
21 21 4 China Zhang N
China Qiu ZH
21 23 18
South Africa J Maliekal
South Africa R Louw
13 12 Vietnam Bui BD
Vietnam Dao MT
21 21
Netherlands J Arends
Netherlands J Maas
11 15
Vietnam Bui BD
Vietnam Dao MT
11 23 13
4 China Zhang N
China Qiu ZH
21 21 21
Chinese Taipei Cheng P-H
Chinese Taipei Wang Y-P
21 17 14
4 China Zhang N
China Qiu ZH
17 21 21
Section 4Edit
First round Second round Third round Quarter Final
Japan K Noguchi
Japan Y Yamasaki
13 23 21
Thailand W Uttamang
Thailand S Phaisansomsuk
21 21 14 Japan K Noguchi
Japan Y Yamasaki
21 21
England J Bonsels
England A Cheung
WO Scotland K Merrilees
Scotland P Van Rietvelde
14 13
Scotland K Merrilees
Scotland P Van Rietvelde
Japan K Noguchi
Japan Y Yamasaki
16 21 13
5 Indonesia A Wirawan
Indonesia W Windarto
21 15 21
Philippines R Sanchez
Philippines E Puyat
7 9
5 Indonesia A Wirawan
Indonesia W Windarto
21 21
5 Indonesia A Wirawan
Indonesia W Windarto
21 15 18
New Zealand D Tang
New Zealand O Leydon-Davis
21 21 2 Malaysia Lim KW
Malaysia Mak HC
16 21 21
Australia K Yuen
Australia K Ng
14 14 New Zealand D Tang
New Zealand O Leydon-Davis
18 21 21
Singapore T Yao
Singapore Thng BS
21 13 19
New Zealand D Tang
New Zealand O Leydon-Davis
14 11
2 Malaysia Lim KW
Malaysia Mak HC
21 21
Germany P Welker
Germany A Heinz
6 9
2 Malaysia Lim KW
Malaysia Mak HC
21 21

Girls DoublesEdit

SeededEdit

  1. Indonesia Richi Puspita Dili / Debby Susanto (Quarter Final)
  2. South Korea Yoo Hyun-Young / Jung Kyung-Eun (Final)
  3. Singapore Gu Juan / Zhang Beiwen (Second Round)
  4. Singapore Yao Lei / Fu Mingtian (Third Round)
  5. Japan Shizuka Uchida / Ayane Kurihara (Third Round)
  6. South Korea Lee Se-Rang / Eom Hye-Won (Second Round)
  7. England Samantha Ward / Gabrielle White (Quarter Final)
  8. Denmark Anne Skelbaek / Maria Helsbol (Second Round)

FinalsEdit

Semifinals Final
          
  China Xie Jing
China Zhong Qianxin
19 21 21
  Chinese Taipei Tien Ching-Yung
Chinese Taipei Chiang Kai-Hsin
21 14 4
  China Xie Jing
China Zhong Qianxin
21 10 21
2 South Korea Yoo Hyun-Young
South Korea Jung Kyung-Eun
18 21 15
  Malaysia Ng Hui Lin
Malaysia Goh Liu Ying
11 12
2 South Korea Yoo Hyun-Young
South Korea Jung Kyung-Eun
21 21
Section 1Edit
First round Second round Third round Quarter Final
1 Indonesia R Dili
Indonesia D Susanto
21 21
Germany D Kaufhold
Germany L Deichgraeber
13 19
1 Indonesia R Dili
Indonesia D Susanto
21 18 21
England S Walker
England P Riou
17 21 9
Philippines M Yupangco
Philippines C Lizardo
9 8
England S Walker
England P Riou
23 15 21 England S Walker
England P Riou
21 21
Russia K Polikarpova
Russia V Ushkova
21 21 17 1 Indonesia R Dili
Indonesia D Susanto
20 21
China Xie J
China Zhong QX
22 23
8 Denmark A Skelbaek
Denmark M Helsbol
19 21 20
Malaysia Woon KW
Malaysia Tee JY
21 18 22
Malaysia Woon KW
Malaysia Tee JY
11 18
South Africa J Fry
South Africa D Godfrey
4 4 China Xie J
China Zhong QX
21 21
China Xie J
China Zhong QX
21 21 China Xie J
China Zhong QX
21 21
Thailand P Wangpaiboonkj
Thailand R Chuthabunditkul
21 21 Thailand P Wangpaiboonkj
Thailand R Chuthabunditkul
15 14
Puerto Rico I Gonzalez
Puerto Rico D Santana
5 11
Section 2Edit
First round Second round Third round Quarter Final
3 Singapore Gu J
Singapore Zhang BW
16 21 23
Chinese Taipei Tien C-Y
Chinese Taipei Chiang K-H
21 18 25
Chinese Taipei Tien C-Y