2004 European Aquatics Championships

The 2004 LEN European Championships were held in Madrid, Spain from 5–16 May, at the M-86 Swimming Center in the southeast of the city. The championships brought together the European Championships in swimming (long course), open water swimming, diving and synchronised swimming. Since the event was held less than three months before the Summer Olympics in Athens, Greece, some of the participating nations used the event therefore as a qualifying tournament for the Olympics.

Medal tableEdit

  *   Host nation (Spain)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1  Ukraine113519
2  Russia1014630
3  Italy861226
4  Germany73515
5  France67417
6  Spain*36413
7  Austria3115
8  Hungary2136
9  Sweden2125
10  Romania1359
11  Netherlands1326
12  Finland1203
13  Slovakia1102
14  Poland1012
15  Czech Republic1001
16  Slovenia0325
17  Belarus0202
18  Great Britain0101
  Lithuania0101
20  Bulgaria0022
  Denmark0022
  Greece0022
23  Croatia0011
Totals (23 nations)585859175

SwimmingEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle   Alexander Popov
Russia
  Stefan Nystrand
Sweden
  Lorenzo Vismara
Italy
100 m freestyle   Filippo Magnini
Italy
  Pieter van den Hoogenband
Netherlands
  Christian Galenda
Italy
200 m freestyle   Pieter van den Hoogenband
Netherlands
  Andrey Kapralov
Russia
  Filippo Magnini
Italy
  Massimiliano Rosolino
Italy
400 m freestyle   Emiliano Brembilla
Italy
  Yuri Prilukov
Russia
  Dragoş Coman
Romania
1500 m freestyle   Yuri Prilukov
Russia
  Igor Chervynskyi
Ukraine
  Dragoş Coman
Romania
50 m backstroke   Stev Theloke
Germany
  Darius Grigalionis
Lithuania
  David Ortega
Spain
100 m backstroke   László Cseh
Hungary
  Markus Rogan
Austria
  Stev Theloke
Germany
200 m backstroke   Markus Rogan
Austria
  Răzvan Florea
Romania
  Simon Dufour
France
50 m breaststroke   Oleg Lisogor
Ukraine
  Hugues Duboscq
France
  Matjaž Markič
Slovenia
100 m breaststroke   Oleg Lisogor
Ukraine
  Hugues Duboscq
France
  Richárd Bodor
Hungary
200 m breaststroke   Paolo Bossini
Italy
  Dmitry Komornikov
Russia
  Richárd Bodor
Hungary
50 m butterfly   Sergiy Breus
Ukraine
  Nikolay Skvortsov
Russia
  Andriy Serdinov
Ukraine
100 m butterfly   Andriy Serdinov
Ukraine
  Franck Esposito
France
  Nikolay Skvortsov
Russia
200 m butterfly   Denys Sylantyev
Ukraine
  Ioan Gherghel
Romania
  Anatoly Polyakov
Russia
200 m individual medley   Markus Rogan
Austria
  Jani Sievinen
Finland
  Massimiliano Rosolino
Italy
400 m individual medley   László Cseh
Hungary
  Luca Marin
Italy
  Alessio Boggiatto
Italy
4×100 m freestyle relay   Italy
Lorenzo Vismara
Christian Galenda
Giacomo Vassanelli
Filippo Magnini
  Russia
Andrey Kapralov
Yevgeniy Lagunov
Ivan Usov
Denis Pimankov
  France
Amaury Leveaux
Germain Cayette
Julien Sicot
Fabien Gilot
4×200 m freestyle relay   Italy
Emiliano Brembilla
Matteo Pelliciari
Massimiliano Rosolino
Filippo Magnini
  Russia
Maxim Kuznetsov
Yevgeniy Natsvin
Andrey Kapralov
Yuri Prilukov
  France
Fabien Horth
Nicolas Kintz
Nicolas Rostoucher
Amaury Leveaux
4×100 m medley relay   Ukraine
Volodymyr Nikolaychuk
Oleg Lisogor
Andriy Serdinov
Yuriy Yegoshyn
  France
Simon Dufour
Hugues Duboscq
Franck Esposito
Julien Sicot
  Hungary
László Cseh
Richárd Bodor
Zsolt Gáspár
Attila Zubor

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle   Therese Alshammar
Sweden
  Svitlana Khakhlova
Belarus
  Sandra Völker
Germany
100 m freestyle   Malia Metella
France
  Marleen Veldhuis
Netherlands
  Nery Mantey Niangkouara
Greece
200 m freestyle   Camelia Potec
Romania
  Solenne Figuès
France
  Josefin Lillhage
Sweden
400 m freestyle   Laure Manaudou
France
  Camelia Potec
Romania
  Yana Klochkova
Ukraine
800 m freestyle   Erika Villaecija
Spain
  Anja Čarman
Slovenia
  Camelia Potec
Romania
50 m backstroke   Ilona Hlaváčková
Czech Republic
  Nina Zhivanevskaya
Spain
  Alessandra Cappa
Italy
100 m backstroke   Laure Manaudou
France
  Stanislava Komarova
Russia
  Nina Zhivanevskaya
Spain
200 m backstroke   Stanislava Komarova
Russia
  Anja Čarman
Slovenia
  Sanja Jovanović
Croatia
50 m breaststroke   Maria Östling
Sweden
  Elena Bogomazova
Russia
  Majken Thorup
Denmark
100 m breaststroke   Svitlana Bondarenko
Ukraine
  Elena Bogomazova
Russia
  Mirna Jukić
Austria
200 m breaststroke   Mirna Jukić
Austria
  Alenka Kejžar
Slovenia
  Elena Bogomazova
Russia
50 m butterfly   Natalya Sutyagina
Russia
  Martina Moravcová
Slovakia
  Chantal Groot
Netherlands
100 m butterfly   Martina Moravcová
Slovakia
  Malia Metella
France
  Otylia Jędrzejczak
Poland
200 m butterfly   Otylia Jędrzejczak
Poland
  Paola Cavallino
Italy
  Mette Jacobsen
Denmark
200 m individual medley   Yana Klochkova
Ukraine
  Hanna Shcherba
Belarus
  Beatrice Câșlaru
Romania
400 m individual medley   Yana Klochkova
Ukraine
  Éva Risztov
Hungary
  Anja Klinar
Slovenia
4×100 m freestyle relay   France
Solenne Figuès
Céline Couderc
Aurore Mongel
Malia Metella
  Netherlands
Chantal Groot
Inge Dekker
Annabel Kosten
Marleen Veldhuis
  Sweden
Johanna Sjöberg
Gabriella Fagundez
Cathrin Carlzon
Josefin Lillhage
4×200 m freestyle relay   Spain
Tatiana Rouba
Melissa Caballero
Laura Roca
Erika Villaecija
  France
Céline Couderc
Katarin Quelennec
Elsa N'Guessan
Solenne Figuès
  Romania
Camelia Potec
Larisa Lăcustă
Beatrice Câșlaru
Simona Păduraru
4×100 m medley relay   France
Laure Manaudou
Laurie Thomassin
Aurore Mongel
Malia Metella
  Ukraine
Iryna Amshennikova
Svitlana Bondarenko
Yana Klochkova
Olga Mukomol
  Netherlands
Stefanie Luiken
Madelon Baans
Chantal Groot
Marleen Veldhuis

Open water swimmingEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
5 km open water   Fabio Venturini (ITA)   Alan Bircher (GBR)   Stefano Rubaudo (ITA)
10 km open water   Yevgeniy Kochkarov (RUS)   Massimiliano Parla (ITA)   Anton Sanachev (RUS)
25 km open water   Yevgeniy Kochkarov (RUS)   David Meca (ESP)   Petar Stoychev (BUL)

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
5 km open water   Britta Kamrau (GER)   Stefanie Biller (GER)   Xenia López (ESP)
10 km open water   Britta Kamrau (GER)   Marta Nogues (ESP)   Angela Maurer (GER)
25 km open water   Britta Kamrau (GER)   Natalia Pankina (RUS)   Ivanka Moralieva (BUL)

DivingEdit

Men's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard   Joona Puhakka
Finland
  Nicola Marconi
Italy
  Tobias Schellenberg
Germany
3 m springboard   Andreas Wels
Germany
  Joona Puhakka
Finland
  Vassiliy Lisovskiy
Russia
10 m platform   Anton Zakharov
Ukraine
  Heiko Meyer
Germany
  Roman Volodkov
Ukraine
3 m springboard synchro   Nicola Marconi
Tommaso Marconi
Italy
  Sergey Anikin
Vassiliy Lisovskiy
Russia
  Dmytro Lysenko
Yuriy Shlyakhov
Ukraine
10 m platform synchro   Anton Zakharov
Roman Volodkov
Ukraine
  Tony Adam
Heiko Meyer
Germany
  Oleg Vikulov
Konstantin Khanbekov
Russia
none

Women's eventsEdit

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard   Heike Fischer
Germany
  Natalya Umyskova
Russia
  Tania Cagnotto
Italy
3 m springboard   Yuliya Pakhalina
Russia
  Vera Ilyina
Russia
  Olena Fedorova
Ukraine
10 m platform   Tania Cagnotto
Italy
  Olena Zhupina
Ukraine
  Valentina Marocchi
Italy
3 m springboard synchro   Vera Ilyina
Yuliya Pakhalina
Russia
  Ditte Kotzian
Conny Schmalfuß
Germany
  Olena Fedorova
Kristina Ishchenko
Ukraine
10 m platform synchro   Nora Subschinski
Annett Gamm
Germany
  Dolores Saez de Ibarra
Leire Santos
Spain
  Brenda Spaziani
Valentina Marocchi
Italy

Synchronized swimmingEdit

Event Gold Silver Bronze
Solo   Virginie Dedieu
France
  Natalia Ishchenko
Russia
  Gemma Mengual
Spain
Duet   Anastasia Davydova
Anastasiya Yermakova
Russia
  Gemma Mengual
Paola Tirados
Spain
  Virginie Dedieu
Laure Thibaud
France
Team   Russia   Spain   Italy
Combination   Spain   Italy   Greece

External linksEdit