2003–04 Ukrainian Cup

The Ukrainian Cup 2003–04 was the 13th annual edition of Ukraine's football knockout competition, known as the Ukrainian Cup. Shakhtar Donetsk won the title, defeating FC Dnipro Dnipropetrovsk in the final.

2003—04 Ukrainian Cup
Kubok Ukrainy
CountryUkraine
Teams64
ChampionsShakhtar Donetsk
Runners-upFC Dnipro Dnipropetrovsk

Round and draw datesEdit

All draws held at FFU headquarters (Building of Football) in Kyiv unless stated otherwise.

Round Draw date Game date
First leg Second leg
Round of 64 ? 8–10 August 2003
Round of 32 ? 23–24 August 2003
Round of 16 ? 28–29 October 2003
Quarter-finals ? 15–16 November 2003 19–21 November 2003
Semi-finals ? 7 March 2004 21 April 2004
Final 30 May 2004 at NSC "Olimpiyskiy", Kyiv

Competition ScheduleEdit

First roundEdit

FC Podillya Khmelnytskyi 1:3 FC Arsenal Kyiv
FC Naftovyk Dolyna 0:1 FC Obolon Kyiv
FC Veres Rivne +:- FC Enerhetyk Burshtyn
FC Ikva Mlyniv 1:3 FC Polissya Zhytomyr
FC Nyva Ternopil 0:4 FC Illichivets Mariupol
FC Hazovyk-Skala Stryi 1:0 FC Zirka Kirovohrad
FC Tekhno-Center Rohatyn 0:4 FC Volyn Lutsk
FC Bukovyna Chernivtsi 0:2 FC Nafkom-Akademiya Irpin
FC Chornohora Ivano-Frankivsk 0:1 MFK Mykolaiv
FC Rava Rava-Ruska 0:1 SC Tavriya Simferopol
FC Dynamo Simferopol 0:3 FC Nyva Vinnytsia
FC Elektrometalurh-NZF Nikopol 0:1 FC Zakarpattia Uzhhorod
SC Olkom Melitopol 1:5 FC Metalurh Donetsk
FC Dnister Ovidiopol 3:2 FC Systema-Boreks Borodyanka
FC Krystal Kherson 1:2 FC CSKA Kyiv
Olimpiya FC AES Uzhnoukrainsk 0:3 FC Chornomorets Odessa
PFC Sevastopol 3:4 FC Kryvbas Kryvyi Rih
FC Ros Bila Tserkva 2:2 FC Spartak Sumy (pk: 2:4)
FC Tytan Armyansk 1:1 FC Karpaty Lviv (pk: 4:1)
FC Hirnyk-Sport Komsomolsk 0:2 FC Metalurh Zaporizhia
FC Cherkasy 2:3 FC Naftovyk Okhtyrka
FC Vodnyk Mykolaiv 0:3 FC Vorskla Poltava
FC Krymteplytsia Molodizhne 0:1 FC Spartak Ivano-Frankivsk
FC Palmira Odesa 2:2 FC Arsenal Kharkiv (pk: 4:2)
FC Desna Chernihiv 0:2 FC Dnipro Dnipropetrovsk
FC Stal Dniprodzerzhynsk 1:2 FC Zorya Luhansk
FC Avanhard Rovenky 0:4 FC Borysfen Boryspil
FC Yavir Krasnopillya 0:3 FC Shakhtar Donetsk
FC Elektron Romny 0:2 FC Krasyliv
FC Vuhlyk Dymytrov 0:7 FC Dynamo Kyiv
FC Helios Kharkiv 0:2 FC Metalist Kharkiv
FC Hazovyk Kharkiv 1:2 FC Stal Alchevsk

Second roundEdit

FC Spartak Sumy 1:5 FC Vorskla Poltava
FC Nyva Vinnytsia 1:2 FC Chornomorets Odessa
FC Naftovyk Okhtyrka 1:2 FC Metalurh Zaporizhia (a.e.t.)
FC Spartak Ivano-Frankivsk 5:3 FC Metalist Kharkiv
FC Nafkom-Akademiya Irpin 0:1 FC Dnipro Dnipropetrovsk
FC Zakarpattia Uzhhorod 0:1 FC Kryvbas Kryvyi Rih
FC Krasyliv 1:4 SC Tavriya Simferopol
FC Polissya Zhytomyr 2:3 FC Borysfen Boryspil (a.e.t.)
FC CSKA Kyiv 0:2 FC Illichivets Mariupol
FC Zorya Luhansk 2:5 FC Obolon Kyiv
MFK Mykolaiv 0:6 FC Dynamo Kyiv
FC Tytan Armyansk 1:4 FC Volyn Lutsk
FC Veres Rivne 1:4 FC Metalurh Donetsk
FC Palmira Odesa 0:2 FC Shakhtar Donetsk
FC Hazovyk-Skala Stryi 1:4 FC Arsenal Kyiv
FC Dnister Ovidiopol 1:2 FC Stal Alchevsk

Third RoundEdit

FC Dnipro Dnipropetrovsk 3:0 FC Arsenal Kyiv
FC Metalurh Donetsk 1:1 SC Tavriya Simferopol (pk: 8:9)
FC Illichivets Mariupol 5:0 FC Vorskla Poltava
FC Borysfen Boryspil 1:2 FC Metalurh Zaporizhia
FC Kryvbas Kryvyi Rih 0:4 FC Shakhtar Donetsk
FC Dynamo Kyiv 1:0 FC Volyn Lutsk
FC Stal Alchevsk 3:0 FC Obolon Kyiv
FC Spartak Ivano-Frankivsk 0:1 FC Chornomorets Odessa

QuarterfinalsEdit

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Metalurh Zaporizhia 1–3 FC Chornomorets Odesa 1–1 0–2
FC Illichivets Mariupol 0–9 FC Dynamo Kyiv 0–8 0–1
FC Stal Alchevsk 1–3 FC Shakhtar Donetsk 0–0 1–3
FC Dnipro Dnipropetrovsk 6–2 SC Tavriya Simferopol 4–1 2–1

SemifinalsEdit

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Chornomorets Odesa 0–2 FC Shakhtar Donetsk 0–1 0–1
FC Dnipro Dnipropetrovsk 2–2 (2–1 p) FC Dynamo Kyiv 2–0 0–2 (a.e.t.)

FinalEdit

Shakhtar Donetsk (PL)2–0(PL) Dnipro Dnipropetrovsk
Byelik   1'
Stoican   30'
Tymoshchuk   88'
Report Shelayev   31'
Attendance: 68,000
Referee: Serhiy Shebek