1996 Davis Cup

The 1996 Davis Cup (also known as the 1996 Davis Cup by NEC for sponsorship purposes) was the 85th edition of the Davis Cup, the most important tournament between national teams in men's tennis. 124 teams entered the competition, 16 in the World Group, 26 in the Americas Zone, 29 in the Asia/Oceania Zone, and 53 in the Europe/Africa Zone. Antigua and Barbuda, Armenia, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Iceland, Liechtenstein and Panama made their first appearances in the tournament.

1996 Davis Cup
Details
Duration9 February – 1 December
Edition85th
Teams124
Champion
Winning Nation France
1995
1997

France defeated Sweden in the final, held at the Malmö Isstadion in Malmö, Sweden, on 29 November–1 December, to win their 8th title overall.[1][2][3]

World GroupEdit

Participating teams
 
Austria
 
Belgium
 
Czech Republic
 
Denmark
 
France
 
Germany
 
Hungary
 
India
 
Italy
 
Mexico
 
Netherlands
 
Russia
 
South Africa
 
Sweden
 
Switzerland
 
United States

DrawEdit

  First Round
9–11 February
Quarterfinals
5–7 April
Semifinals
20–22 September
Final
29 November–1 December
                                     
Rome, Italy (clay)
   Russia 2  
Rome, Italy (clay)
   Italy 3  
     Italy 4  
Johannesburg, South Africa (indoor hard)
     South Africa 1  
   Austria 2
Nantes, France (indoor carpet)
   South Africa 3  
     Italy 2  
Geneva, Switzerland (indoor clay)
     France 3  
   Germany 5  
Limoges, France (indoor clay)
    Switzerland 0  
     Germany 0
Besançon, France (indoor hard)
     France 5  
   France 5
Malmö, Sweden (indoor hard)
   Denmark 0  
     France 3
Jaipur, India (grass)
     Sweden 2
   India 3  
Calcutta, India (grass)
   Netherlands 2  
     India 0
Katrineholm, Sweden (indoor carpet)
     Sweden 5  
   Belgium 1
Prague, Czech Republic (indoor carpet)
   Sweden 4  
     Sweden 4
Plzeň, Czech Republic (indoor carpet)
     Czech Republic 1  
   Hungary 0  
Prague, Czech Republic (indoor carpet)
   Czech Republic 5  
     Czech Republic 3
Carlsbad, CA, United States (hard)
     United States 2  
   Mexico 0
   United States 5  

FinalEdit

Sweden vs. France

 
Sweden
2
Malmö Isstadion, Malmö, Sweden [3]
29 November – 1 December 1996
Hard (indoors)
 
France
3
1 2 3 4 5
1  
 
Stefan Edberg
Cédric Pioline
3
6
4
6
3
6
     
2  
 
Thomas Enqvist
Arnaud Boetsch
6
4
6
3
77
62
     
3  
 
Jonas Björkman / Nicklas Kulti
Guy Forget / Guillaume Raoux
3
6
6
1
3
6
3
6
   
4  
 
Thomas Enqvist
Cédric Pioline
3
6
68
710
6
4
6
4
9
7
 
5  
 
Nicklas Kulti
Arnaud Boetsch
62
77
6
2
6
4
65
77
8
10
 

World Group Qualifying RoundEdit

Date: 20–22 September

The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group Qualifying Round for spots in the 1997 World Group.

Home team Score Visiting team Location Venue Door Surface
  Mexico 3–2   Argentina Mexico City Club Alemán de México Outdoor Hard
  Croatia 1–4   Australia Split Teniski klub Split Outdoor Clay
  Brazil 4–1   Austria São Paulo Hotel Transamérica Indoor Carpet
  Romania 3–2   Belgium Bucharest Arenele BNR Outdoor Clay
  Spain 4–1   Denmark Tarragona Club de Tennis Tarragona Outdoor Clay
  Russia 4–1   Hungary Moscow Olympic Stadium Indoor Carpet
   Switzerland 5–0   Morocco Olten Olten Hallenstadion Indoor Carpet
  Netherlands 4–1   New Zealand Haarlem Sportclub Haarlem Outdoor Hard

Americas ZoneEdit

Group IEdit

  Second Round Play-offs
20–22 September
First Round Play-offs
5–7 April
First Round
9–11 February
Second Round
5–7 April
                                     
 
       Argentina  
     bye     Mar del Plata, Argentina (clay)
     Peru          Argentina 4
   bye   Nassau, Bahamas (hard)      Bahamas 1
     Peru 2
  Santiago, Chile (clay)        Bahamas 3  
     Peru 0  
     Chile 5     Santiago, Chile (clay)
       Brazil 3  
  Edmonton, Canada (indoor carpet)      Chile 2     Santos, Brazil (clay)
   Chile 2          Brazil 4
     Canada 3   Valencia, Venezuela (hard)      Venezuela 1
     Canada 2
       Venezuela 3  
  Peru relegated to
Group II in 1997.
  Argentina and   Brazil
advance to World Group Qualifying Round.

Group IIEdit

  Relegation Play-offs
5–7 April; 3–5 May
First Round
9–11 February
Second Round
5–7 April
Third Round
20–22 September
                                     
  Montevideo, Uruguay (clay)
       Uruguay 5  
  Guatemala City, Guatemala (hard)      Guatemala 0     Montevideo, Uruguay (clay)
   Guatemala 1          Uruguay 3  
   Puerto Rico 4   Bogotá, Colombia (clay)      Colombia 2  
     Puerto Rico 0
       Colombia 5     Guayaquil, Ecuador (clay)
       Uruguay 1
  Havana, Cuba (hard)        Ecuador 4
       Cuba 3  
  Asunción, Paraguay (clay)      Paraguay 2     Havana, Cuba (hard)
   Paraguay 5          Cuba 0
   Barbados 0   Guayaquil, Ecuador (clay)      Ecuador 3  
     Barbados 0
       Ecuador 5  
  Guatemala and   Barbados
relegated to Group III in 1997.
    Ecuador promoted
to Group I in 1997.

Group IIIEdit

Group A

  HAI   DOM   TRI   ATG   CRC
1   Haiti (4–0) 3–0 3–0 3–0 3–0
2   Dominican Republic (3–1) 0–3 3–0 2–1 3–0
3   Trinidad and Tobago (2–2) 0–3 0–3 2–1 2–1
4   Antigua and Barbuda (1–3) 0–3 1–2 1–2 3–0
5   Costa Rica (0–4) 0–3 0–3 1–2 0–3

Group B

  ESA   PAN   JAM   BOL   BER   ECA
1   El Salvador (5–0) 3–0 2–1 3–0 3–0 3–0
2   Panama (4–1) 0–3 3–0 2–1 2–1 2–1
3   Jamaica (3–2) 1–2 0–3 2–1 3–0 2–1
4   Bolivia (2–3) 0–3 1–2 1–2 3–0 3–0
5   Bermuda (1–4) 0–3 1–2 0–3 0–3 2–1
6   Eastern Caribbean (0–5) 0–3 1–2 1–2 0–3 1–2

Asia/Oceania ZoneEdit

Group IEdit

  Second Round Play-offs
20–22 September
First Round Play-offs
5–7 April
First Round
9–11 February
Second Round
5–7 April
                                     
  Christchurch, New Zealand (grass)
       New Zealand 4  
  Jakarta, Indonesia (clay)      China 1     Seoul, South Korea (clay)
     China 5          New Zealand 3
     Indonesia 0   Jakarta, Indonesia (clay)      South Korea 2
     South Korea 4
  Taipei, Taiwan (hard)        Indonesia 1  
     Indonesia 3  
     Chinese Taipei 2     Yokkaichi, Japan (indoor carpet)
       Philippines 0  
  Taichung, Taiwan (clay)      Japan 5     Osaka, Japan (hard)
   Philippines 3          Japan 0
     Chinese Taipei 2   Melbourne, Australia (indoor hard)      Australia 5
     Chinese Taipei 0
       Australia 3  
  Chinese Taipei relegated to
Group II in 1997.
  New Zealand and   Australia
advance to World Group Qualifying Round.

Group IIEdit

  Relegation Play-offs
5–7 April
First Round
9–11 February; 23–25 February
Second Round
5–7 April
Third Round
20–22 September
                                     
  Causeway Bay, Hong Kong (hard)
       Hong Kong 5  
  Tehran, Iran (clay)      Sri Lanka 0     Bangkok, Thailand (hard)
   Sri Lanka 1          Hong Kong 0  
   Iran 4   Bangkok, Thailand (hard)      Thailand 5  
     Thailand 4
       Iran 1     Tashkent, Uzbekistan (clay)
       Thailand 0
  Rawalpindi, Pakistan (clay)        Uzbekistan 5
       Pakistan 5  
  Riyadh, Saudi Arabia (hard)      Saudi Arabia 0     Peshawar, Pakistan (grass)
   Saudi Arabia 3          Pakistan 0
   Bahrain 2   Manama, Bahrain (hard)      Uzbekistan 5  
     Bahrain 0
       Uzbekistan 5  
  Sri Lanka and   Bahrain
relegated to Group III in 1997.
    Uzbekistan promoted
to Group I in 1997.

Group IIIEdit

Group A

  SIN   MAS [[File:|23x15px|border |alt=|link=]] POC   KAZ   SYR   OMA
1   Singapore (5–0) 3–0 2–1 2–1 2–1 2–1
2   Malaysia (3–2) 0–3 2–1 2–1 1–2 2–1
3 [[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Pacific Oceania (3–2) 1–2 1–2 2–1 2–1 2–1
4   Kazakhstan (2–3) 1–2 1–2 1–2 2–1 2–1
5   Syria (2–3) 1–2 2–1 1–2 1–2 3–0
6   Oman (0–5) 1–2 1–2 1–2 1–2 0–3

Group B

  LIB   KUW   BAN   QAT   JOR   BRU   UAE
1   Lebanon (6–0) 3–0 3–0 3–0 2–1 3–0 3–0
2   Kuwait (5–1) 0–3 3–0 2–1 3–0 3–0 3–0
3   Bangladesh (4–2) 0–3 0–3 2–1 3–0 3–0 3–0
4   Qatar (3–3) 0–3 1–2 1–2 3–0 3–0 3–0
5   Jordan (2–4) 1–2 0–3 0–3 0–3 3–0 3–0
6   Brunei (1–5) 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 2–1
7   United Arab Emirates (0–6) 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 1–2

Europe/Africa ZoneEdit

Group IEdit

  Second Round Play-offs
20–22 September
First Round Play-offs
First Round
9–12 February
Second Round
5–7 April
                                     
 
       Morocco  
     bye     Casablanca, Morocco (clay)
   bye          Morocco 4
     Zimbabwe        Zimbabwe 1
   bye
  Harare, Zimbabwe (hard)        Zimbabwe  
     Zimbabwe 4  
     Finland 1    
       Romania  
     bye     Helsinki, Finland (indoor carpet)
 bye          Romania 3
     Finland        Finland 2
   bye
       Finland  
 
       Ukraine  
     bye     Dubrovnik, Croatia (indoor carpet)
     Ukraine          Ukraine 0
   bye        Croatia 5
   bye
  Kiev, Ukraine (clay)        Croatia  
     Ukraine 4  
     Norway 1     Ramat HaSharon, Israel (hard)
       Norway 2  
       Israel 3     Ramat HaSharon, Israel (hard)
   Norway          Israel 1
   bye        Spain 4
   bye
       Spain  
  Finland and   Norway
relegated to Group II in 1997.
  Morocco,   Romania,   Croatia, and   Spain
advance to World Group Qualifying Round.

Group IIEdit

  Relegation Play-offs
12–14 July
First Round
1–5 May
Second Round
12–14 July
Third Round
20–22 September
                                     
  Newcastle, England (indoor carpet)
       Slovenia 1  
  Novo Mesto, Slovenia (clay)      Great Britain 4     Accra, Ghana (hard)
   Slovenia 5          Great Britain 5  
   Malta 0   Accra, Ghana (hard)      Ghana 0  
     Ghana 5
       Malta 0     Wimbledon, United Kingdom (grass)
       Great Britain 5
  Cairo, Egypt (clay)        Egypt 0
       Egypt 5  
  Skopje, Macedonia (clay)      Macedonia 0     Cairo, Egypt (clay)
   Macedonia 2          Egypt 3
   Latvia 3   Jūrmala, Latvia (indoor hard)      Ivory Coast 2  
     Ivory Coast 3
       Latvia 2  
  Warsaw, Poland (clay)
       Poland 4  
       Nigeria 1     Poznań, Poland (clay)
   Nigeria w/o          Poland 4  
   Luxembourg   Esch-sur-Alzette, Luxembourg (indoor carpet)      Belarus 1  
     Belarus 4
       Luxembourg 1     Trnava, Slovakia (indoor carpet)
       Poland 1
  Budva, Yugoslavia (clay)        Slovakia 4
       Yugoslavia 1  
  Novi Sad, Yugoslavia (carpet)      Slovakia 4     Trnava, Slovakia (indoor carpet)
   Yugoslavia 5          Slovakia 5
   Algeria 0   Algiers, Algeria (clay)      Portugal 0  
     Algeria 0
       Portugal 5  
  Malta,   Macedonia,   Nigeria, and   Algeria
relegated to Group III in 1997.
  Great Britain and   Slovakia
promoted to Group I in 1997.

Group IIIEdit

Zone AEdit

Group A

  LTU   SEN   SMR   ETH   AZE   ISL   SUD
1   Lithuania 3–0 3–0 3–0 3–0 3–0 3–0
2   Senegal 0–3 2–1 2–1 3–0 3–0 3–0
3   San Marino 0–3 1–2 3–0 3–0 3–0 3–0
4   Ethiopia 0–3 1–2 0–3 3–0 2–1 2–1
5   Azerbaijan 0–3 0–3 0–3 0–3 2–1 2–1
6   Iceland 0–3 0–3 0–3 1–2 1–2 3–0
7   Sudan 0–3 0–3 0–3 1–2 1–2 0–3

Group B

  GEO   TUR   ARM   BIH   LIE   TUN   BEN
1   Georgia 2–1 2–1 2–1 2–1 2–1 3–0
2   Turkey 1–2 2–1 2–1 3–0 3–0 3–0
3   Armenia 1–2 1–2 2–1 3–0 3–0 2–1
4   Bosnia and Herzegovina 1–2 1–2 1–2 2–1 2–1 3–0
5   Liechtenstein 1–2 0–3 0–3 1–2 3–0 2–1
6   Tunisia 1–2 0–3 0–3 1–2 0–3 2–1
7   Benin 0–3 0–3 1–2 0–3 1–2 1–2

Zone BEdit

Group A

  IRL   CMR   EST   MDA   CYP   ZAM   DJI
1   Ireland 2–1 3–0 3–0 3–0 3–0 3–0
2   Cameroon 1–2 2–1 2–1 2–1 3–0 3–0
3   Estonia 0–3 1–2 2–1 3–0 3–0 3–0
4   Moldova 0–3 1–2 1–2 2–1 2–1 3–0
5   Cyprus 0–3 1–2 0–3 1–2 3–0 3–0
6   Zambia 0–3 0–3 0–3 1–2 0–3 3–0
7   Djibouti 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3

Group B

  GRE   BUL   MON   KEN   BOT   TOG   CGO
1   Greece 3–0 1–2 3–0 3–0 3–0 3–0
2   Bulgaria 0–3 3–0 3–0 3–0 3–0 3–0
3   Monaco 2–1 0–3 2–1 3–0 3–0 3–0
4   Kenya 0–3 0–3 1–2 3–0 3–0 3–0
5   Botswana 0–3 0–3 0–3 0–3 3–0 3–0
6   Togo 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 3–0
7   Congo 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3 0–3

ReferencesEdit

General
  • "World Group 1996". DavisCup.com. Retrieved 11 June 2020.
Specific
  1. ^ Bud Collins (2010). The Bud Collins History of Tennis (2nd ed.). [New York]: New Chapter Press. pp. 495–496, 505. ISBN 978-0942257700.
  2. ^ John Barrett, ed. (1996). World of Tennis 1996. London: Harper Collins. pp. 27–37. ISBN 9780002187138.
  3. ^ a b "Sweden v France". daviscup.com.

External linksEdit